M engelmaren SUNLIGHT Zondagrust Bericht Nationale Bank Naar den Kongo! BONO DE WËRELD Rome Vrank rijk President Faliières te Brussel Huwelijksaankondigingen SS M. Faliières De koning De aankomst van SI. Faliières Be verlichting De lichtstoét Bet vertrek B oe tstra ffe 1 ij k e li c h tb a n V. van Yper ssPèfe s# 3$. rousselaere LANGEMARCK POELCAPELLE. Schrikkelijk drama ie Gent sSuMUSHT'ieep maakt dê wascht gemakke.- lijk engzzti het lijnwaad den frisehen en aangenamen peur van den buitenlucht. Mm Leest sa verspreidt het NIEHH5SEIIAÜ YAN XE ER m Kwaadaardig Rhumatism. In korten tijd genezen door den KLOOSTERBALSEM P w» fs-M-JULES CATULLE Dienstdoende apotheek Mei. Zondag 14 E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. De Zwemkom zal open zijn voor het publiek, Maandag i5 Mei. M. Rodenbach, agent te Yper. is benoemd te Kortrijk hij wordt te A per vervangen door M. Vinstock, eerste bedieDde by het middenbestuur te Bri ssel. Woensdag zijn vijf jonkheden uit de Vlaan ders naar Congoland (Kaiasga) vertrokken Cesar Stevens en Louis Kareis metsers van Oostkamp Albert Decae van Brugge en Phi). Verlaina van Ghyvennckhove, tim- merlieden en Firmin Dumont, hovenier van Brugge. Zij rijzen uit Antwerpen naar Kaap stad en dan naar F.lisabethstad, waar zij M. Albeit Coppieters van Brugge zu.len vinden, met wien zij dan 10 dagen verre reizen te voet, naar hunne bestemming. Goede reize en ginder veel geluk en voor- Volgens berichten uit Rome zou Z.H. den Paus nog al ernstig ziek zijn. Zijne omge ving zou zeer bekommerd zijn met dea toe stand. Da drie zusters van PiuB X bezorgen hem. De doktor blijft onophoudelijk bij den eerbiedweerdigen zieke, die lijdt aan eene hertverzwakking. De franschen zenden nog altijd verster kingen naar Marokko, waar do opstande lingen dagelijks stouter worden. Zij hebben de hoofdstad'Fez ingesloten. Dat kan nog een gevaarlijk spel worden geheel dien warboel in Noord-Afrika. Indien de franschen daar hunne zaak effen krijgen, zullen ze zekerlijk willen vergoeding bekomen voo:' hunne moeite, en nogthans te veel zullen ze niet mogen vragen noch ook geen tegrooten invloed verwerven,anders zijn de Duitschers en andere volkeren afgunstig en aldaar komt dan nieuwe twist en nog ergere twee dracht. r*! 1 - Men heeft te Epernay, tegen het schutsel van eenen hof, vijf en twintig dynainietkar- doezen ontdekt. Men denkt dat de bezitter van deze gevaarlijke stof, ongerust gewor den door de huiszoekingen bij de wijnboeren gedaan, het voorzichtig geoordeeld heefter zich van te ontmaken. Maandag morgend, in de vroegte, heelt men te Bar-sur-Aube de roode vlaggen van de openbare gebouwen weggenomen al'es liep rustig af. Aan de vensteis van bijzondere huizen steken nog eenige oproerige vlaggen uit L*1 Bij Meaux had een grseve arbeider, 19 jaar oud en van Italiaanschen oorsprong, P. Lutta, besloten de poeierfabriek der groeve des Condreaux te doen springen. Om zijn misdadig plan ten uitvoer te brengen, had Lij eene wiek ontstoken, uitloopend in bet poeier magazijn. Plots had eene gewel dige ontploffh g plaats entoen de andere werklieden toesnelden, vonden zij Lutta vreeselijk verminkt ten gronde liggen. Lutta,die het lichaam heelemaal verminkt had, werd naar het gasthuis gebracht, maar is er in vreeselijk lijden gestorven. De afvallige priester Gharbonnel, die reeds zoo berucht geworden is door zijne goddelooze werken, moet voor de boetstraf felijke rechtbank der Seine verschijnen. De renegaat beeft voor overspel te verantwoor den. Zijne medeplichtige i3 de eebtgenoote van een der grootste verheerlijkers van Zola. Wat boelije. De minister van arbeid heeft in antwoord op eene vraag der Handelskamer van Ar- mentiers laten weten, dat de belgische werklieden, die in Frankrijk arbeiden wel verplicht zijn de stortingen te doen, hun door de nieuwe pensioenwet opgelegd, doch dat zij de toelagen van den Staat niet kunnen genieten. De bazen zijn ook verplicht voor de werklieden de voorgeschreven stortingen te doen, maar 't zonderlingst van al, dat komt de belgische werklieden niet te baat deze zullen enkel het pensioen hunner eige ne stortingen trekken M.Faliières is den 6 November 1841 te Mézin (Lot-en-Garonne) geboren. Zijne ouders waren welstellende boeren, en zijne grootouders eenvoudige smeden. Dt jonge Faliières deed zijne studies in de rechten en werd advokaat te Nérac, waar hij weldra tot burgemeester gekozen werd. Iu 1876, op 35jarigen ouderdom, werd hij lid der fransche Kamer. Iu 1880 maakte bij deel van het ministerie Ferry, als onderstaatssekre- taris van binnenlandscbe zaken en van eerediensten. Hij was minister van binnen- landsche zaken in 1882. In 1883 werd hij voorzitter van den ministerraad, met het ambt van minister van buitenlui dsche zaken. E;ne stemming in den Senaat, tijdens de bespreking over de wet betreffende de kroonpretendenten, had zijn ontslag voor gevolg. In 1885 werd hem door Jules Ferry het ambt van minister van openbaar onderwijs aangeboden, en in 1887, door M. Rouvier, dat van binnenlandscbe zaken. Hetzelfde jaar werd bij minister van justicie, in het kabinet Tirard en, in 1889, in hetzelfde dcch gewijzigd kabinet, minister van openbaar onderwijs. In 1890 verliet hij de Kamer en werd senateur.Wanneer M.Loubet het voorzitter schap vau den Senaat verliet om president der fransche Republiek te worden, werd hij door M. Faliières vervangen, die, van dam af kandidaat voor het presidentschap werd. In 1906 werd M Faliières tot het hoogste ambt van Frankrijk geroepen. Ten 2 ure 20 weerklonk het bevel: «Biedt de wapens De trommels roffelden en de Brabanconne weergalmde plechtig. Het was de bijzondere trein waarmede Z. M. koning Albert van Laeken aankwam. De koning die het groot uniform van opper generaal van het belgisch leger, en het groot-lint van het Eere-Legioen droeg, zag °r zeer knap uit en schijnt gezondheid te koop te hebben. De groote reis naar het Zuiden en naar Egypte heeft onze vorst iet of wat vermagert, dcch, naar 't algemeen oordeel, past hem zulks veel beter. In afwachtiBg der aankomst van den presidentieeïen trein onderhield de vorst, die vergezeld was van commandant Tom- beur, ordonnancieoffieier, zich uiterst vrien delijk met de aanwezige overheden,bijzonder met de leden van het fransch gezantschap. Het goud der uniformen en dekoraties schittc-rde in de helle zon, wat de pracht en de rijkdom ervan nog meer verhoogde. Ten 2 ure 34 weerklonk opnieuw klaroen geschal. En te midden van de aangrijpende stilte die op dit sein volgde weerklonk het Biedt de wapens 1 en dreunde statig de Marseillaise in de uitgestrekte spoor- halle. De troepen bewezen de krijgseer. De presidentieele trein stoomde de statie bin nen. De koning ging met verhaasten stap naar do berline waar M. Faliières zich be vond, en wanneer deze uitstapte drukte hij hem met zichtbare hartelijkheid de hand. De President, kort en dik vau gestalte, kloek van uiterlijk, draagt kranig zijn 69jarigen ouderdom. M Faliières, met het groot lint der Leopoldsorde, komt voor als een joviale burger, zonder gemaakte maniereu en met eene ongekunstelde vriendelijkheid. De president stelde aan den koning zijn gevolg voor: MM. Jean Cruppi, minister van buitenlandsche zaken Maurice Herhelle, gezantschapssekretaris; Ramondao,van den algemeenen dienst van het presidentschap Mollard, introducteur der gezantschap pen de scheepskapitein Langier, der fran sche vlootluitenant A. Guise, der dragon ders Mare Varemme, overste van het bijzonder sekretariaat van het president schap, en Pognon, gelast met den dienst van de Drukpers. Vergezelden nog den Presid< ntM.Beau, fransche gezant te Brussel en de belgische officiers tijdens het verblijf te Brussel aan den persoon van den president gehecht luitenant-generaal Blanquaert, kolonel Le- clercq, luitenant-kolonel de Guise en graaf de Guise. Na die afdeeling van het 90 linie in oogen- scliouw genomen en het regimentsvaandel gegroet te hebben, begaven de koning en da president met hun talrijk gevolg zich naai de koninklijke salon der statie, waar MM. Max, burgemeester van Brussel, Frick, burgemeester van St-Joost-ten-Noode, en andere overheden don President en Z. M. verwelkomden. Middelerwijl zongen do schoolkinderen de Brabanconne en de Marseillaise terwijl zij geestdriftig met liunne vlagskens zwaaiden. De president scheen bijzonder over deze oplettendheid getroffen. De stoet De stoet werd geopend door eene afdee ling gidsen, met vaandeldan volgden vier pikeurs en daarachter de hofkoetsen eene afdeeling gidsen sloot den heerlijken en echt koninklijken stoet. Vooraf, volgens het ge bruik reed de koets van M.den burgemeester van Brussel, en achter den stoet volgde eene beele reeks automobiels en koetsen aan de leden van het fransch gezantschap en de afgeveerdigden der brusselsche en fransche drukpers voorbehouden. President Faliières, die aan de rechterzijde van koning Albert zat, hield zijnen hoogen hoed in de linkerhand en groette, blijkbaar verheugd,de juichende menigte.De president heeft een goedaardig voorkomen en heeft op allen den besten indruk gemaakt. Ten 3 ure bereikte de stoet het paleis van Brussel, waarboven, benevens de belgische driekleur, de fransche vlag geheschen was. En het was onder het aanhoudend gejuich der menigte dat M. Faliières en de koning en hun gevolg binnen het statig paleis ver dwenen, dat terecht de bewondering der franschen opgewekt heeft. Eene socialistische betooging la de Koningstraat, aan de Koloniënstraat, stond een groep socialisten. Bij 't voorbijrij den van den koning en den president, riepen zij luidkeels Leve de Republiek Weg met het Koniukdom Een groep koningsgezinden overdoofde dien kreet mep een langgerekt Leve de Koning Er ontstond tusschen de twee groepen eene woordenwisseling en van woor den kwam het weldra tot daden. De policie en de gendarmen moesten tusschenkomen. De twee groepen werden uiteen gedreven, waarna alles weer rustig werd. In het paleis Op het oogenblik dat de stoet het paleis binnenreed werd de fransche vlag geheschen op den rechtervleugel, waar zich de vertrek ken bevinden, aan M. Faliières en zijn gevolg voorbehouden. Zij is er blijven wapperen gedurende gansch den tijd van het verblijf van den president te Brussel. Toen het uit de koets stapte, werd M. Fal iières ontvangen door J. de Me'rode, groot maarschalk van het hof, en graaf Guy d'Oultremont, ceremoniemeester die hem door den koning voorgesteld werden. De president en koning Albert begaven zich naar de groote zaal Empire, waar al de hoogweerdigheidsbfkleeders van het paleis vereenigd waren, die insgelijks voorgesteld werden. M. Faliières kende er reeds verschei dene van, en sprak vriendelijk met hen. Daarna leidde de koning zelf den président naar de hem voorbehouden vertrekken, en overhandigde hem een prachtig programma van zijn bezoek, op perkament gedrukt en kunstig ingebonden. Hij deelde hem terzelf der tijd mee, dat een rechtstreeksche telefoon draad hem in gemeenschap stelde met het Elyseum te Parijs, en dat een bijzondere telegraafdienst voor hem was ingericht in den rechtervleugel van het paleis. M. Faliières was zeer getroffen door die oplettendheden en bedankte hartelijk den koning, die daarop van hem afscheid nam. Woensdag van in den vooravond reeds krioelde het van volk op de Koningplaats, Coudenberg, Magdalenasteenweg en Gras markt, alsook achter de barreelen die de Groote Markt omsloten. De Heuvelstraat, die zeer smal is,moest vrij gehouden blijven. Met duizenden en duizenden nieuwsgierigen waren opgekomen om de verlichting van gemelde straten,langs waar de presidentieele en koninklijke stoet komen moest, te be wonderen. Zij was waarlijk prachtig de ontelbare elektrieke gloeilampjes, met veel kleurige bloemen in celluloid omsloten, om lijstten op zeer schilderachtige wijze de versieringspanneslen en belgische en frar.- sche wapenschilden, aan hoogo en bevlagde staken gehecht. Over de straat hing er een wezenlijk dak van duizenden en duizenden gekleurde gloeilampjes de straten baadden in eene zee van licht. Mogelijk heeft men nog nooit zulke welgelukte verlichting te Brussel gezien. Een bewijs te meer dat smalle straten oneindig beter dan groote lanen tot zulke feestelijkheden geschikt zijn. Ten 7 ure 's avonds kon men daar, alsook in den omtrek der Groote Markt, op de middenlanen en iu de straten langswaar de lichtstoet komen moest, letterlijk op de koppen gaan. Al de huizen van de Groote Markt waren eigenaardig met vetpotten verlicht, op oudvaderlijke wijze, terwijl de ruime en vrijgehouden vlakte van de verrukkelijke schoone Plaats met gazfestoenen afgeboord was. Holle bengaalsche vuren,rood en green, verlichtten van af 9 1/2 ure den toren van het stadhuis, die als een kanten pijler hoog in de donkere lucht fantastisch oprees. Aan al de vensters en op de daken der oude gildenhuizen krioelde het van volk de boven- en oudergaanderijen waren voor bij zondere gonoodigden voor! ehouden. Het onweder dreigde den lichtstoet te bederven, doch gelukkig is het zoo ver niet gekomen. Ten 8 ure reeds werd deze stoet op de kruidtuinlaan, in de Pacheco- en in de Broekstraat alsook op de Bisschoffsheim laan aan de Schaarbeekschepoort, gevormd. Aan den stoet namen al de muzieken van 't garnizoen en van de burgerwacht deel, be nevens afdeelingen gidsen, lansier;, jagers te peerd en kanoniers, groepen te voet en te peerd vormend afdeelingen grenadiers, li nietroepen. turners, allen lampions van verschillende vorm en kleur dragend. Het was waarlijk eene apotheoos van licht en een kkurschakeering tooverachtig schoon. Rond 9 ure werd het sein tot het vertrek gegeven. En volk, volk cp den doortocht En zoo trok de «fakkeltocht» langs de Middenlanen, Fontaineplaats, Koolmarkt en Gulden- Hoofdstraat naar de Groote Markt. Er namen ongeveer i5oo soldaten aan deel, zoo te voet als te peerd. Op gansch den doortocht werden de staats hoofden om ter meest toegejuicht, en wan neer de hofkoetsen met het schilderachtig en tevens krijgshaftig geleide gidsen op de Grondwetplaats verschenen, was het een geroep van «Vive la France! Vive Faliières!» en ook van Vive le Roi dat hooren en zien vergingen. Duizenden zakdoeken en hoeden wuifden en sommige toejuicners wierpen zelfs hunnen hoed de lucht in Het afscheid was zoo hartelijk als de ontvangst. Ten 2 ure 35 vertrok het konvooi, terwijl de kreten «Vive Faliières Vive la France den president nagezonden werden. Zitting van Dondergdag 11 Mei ipn Defever Marie, huishoudster De/ever Ju lienne, zonder beroep; Breyne Emma, land- werkster en Breyne Emórence, dienstmeid te Gheluvdt, vervolgd uil, hoofde van zedenschen nis worden verwaardelijk veroordeeld elk tot 8 dagen en 26 fr. Daarenboven nog 15 fr. voor h; leedigingen jegens Provoost Cyrille en Provoost Clémentine. Velghe Robert, timmerman te Yper, wordt veroordeelt tol 26 fr. bost voor braak van afsluitingen ten nadeele van zijnen schoon vader 26 fr. voor smaad jegens de politie, en 2 maal 15 fr. voor dronkenschap. Leynaerl Louis, herbergier te Ploegsteert, 30 fr. verheeling van strooi ten nadeele van Mahieu Edouard. Lefebvre Hector, kleermaker, en Nyffcls Henri, konijnenkoopman te Langemarck, be ticht van poging tot diefte ten nadeeie vari Labaere Emile zijn vrijgesproken. Boute Amand, landwerker te Zonnebeke, vervolgd uit hoofde van jachtmisdrijf krijgt voorwaardelijk 200 fr. boet. Hij moet daarbij nog 5 fr. schadevergoeding betalen aan de Bur gerlijke Partij. Vereecks Théophiie, landwerker te Westouter, lag in voiledigen staal van dronken schap langs den openbaren weg te slapen. Hij wierd door de gendarmen wakker geschud en om hen te bedanken slingerde hij hem eenige scheldwoorden naar hei hoofd. De Rechtbank veroordeelt hem tot 8 dagen en 26 fr. voor smaad en 15 fr. voor dronkenschap. Deceuninck Alberik, brijkebakker te Passchendaele, en Bol Ilenri, boomsnoeier te Moorslede, krijgen elk 30 fr. boet voor wederzijdsche slagen. Voorwaardelijk voor Bol. Kraling Edouard,leurder te Dendertnonde, 8 dagen en 26 fr. voor smaad aan den gendarm Vancampenhoudt te Poperinghe. Desreumaux Eloi, zwingelaar te Roncq (Vr.), die wegreed met het rijwiel van Dtman Cyrille, dat deze had laten staan aan de deur van eene herberg te Comen, en het ging verkoopen t.e Meenenwaar hij eenen valschen naam opgaf wordt voorwaardelijk veroordeeld tot 1 maand en 26 fr. voor diefte en 26 fr. voor 't dragen van eenen valschen naam. Decroix Gaston, brijkenbakker te Zonne beke, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Phlypo Théophiie en 2 maanden en 50 fr. voor slagen aan Knockaert Augustin dien hij iu een twist nopens het bolspel met zulk geweld ten gro.ide stortte dat hij een voet verstuikt had en eenigen tijd zijn werk niet kon verrichten. Milleville. Henri, landwerker te Langs- marek, vervolgd voor smaad jegens den jachtwachter Vinckier, is vrijgesproken. Dcrous Emile, werkman te Yper, wordt veroordeeld tot 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Rademan Henri15 dagen en 26 fr. voor smaad jegens de politie en 15 fr. voor dron kenschap. Thevelin Honoré, bakker te Vlamertinghe, beticht van slagen toegebracht te hebben aan Pyck Kemi en Louf Jéróme is vrijgesproken. Dinsdag namiddag rond 5 ure is op ongeveer 300 meters van de statie, de trein voor Meenen ontriggeld. Het ongeval moest aan het slecht werken eener wisselnaald toegeschreven wor den. De lokomotief reed het rechte spoor op, terwijl de tender en de fourgon het ander spoor volgden. Gelukkiglijk kon de machinist nogal spoedig stoppen en alzoo groote ongelukken vermijden. Geen enkel persoon werd gekwetst. De reizigers zijn er met den schrik van afgeko men. Toen dinsdag namiddag rond 5 1/4 ure de trein voor Meenen op ongeveer 300 meters van de statie was, sprong" hij opeens van de riggels en stortte het machien, na een tiental meters ver gereden te zijn, langs den linkerkant der spoorlijn in eene diepte, terwijl de tender en de foergon langs den anderen kant omvielen. Er zijn geen gekwetsten, doch de machinist en de stoker waren zoodanig door den schrik aange daan, dat men ze de statie moest binnendragen waar doktoor Ameye hun de beste zorgen toe diende. De ontriggeling moet door het breken van een as veroorzaakt zijn. Geen enkel der reizigers was gewond allen kwamen er met den schrik van af. Dinsdag avond heeft men den machinist en den stoker ziek naar hunne woning le Brugge overge bracht Gedu.-ende den nacht hebben een vijf (igtal werklieden gearbeid om de sporen vrij te maken.'s Morgens om 8 lire konden de reizigers langs de gewone baan naar Yperen rijden. Voor Meenen was men verplicht langs Kortrijk rond te reizen, daar een gedeelte der lokomotief het spoor nog belemmerde. De groote stoomkraan is woensdag aangekomen en heeft hel machien opgelicht en terug recht gezet. Alle verkeer is hersteld. I pjppQ Indien gij in het hoofd lijdt (draiïn- a./r&ï.i gen, migraine, flauwten, ronkingen van de oorep) genees u met Waltherij's slyrn- verdrijvende pil. 1 fr. IÏOLLEBKKE Reeds sedert eenigen tijd waren er onder de werklieden van 't kanaal, ten minste tusschen de 150 gesyndikeerden, geruchten in omloop, dat men het werk ging staken. Men had als dag den 9 mei gekozen. De geruchten vonden geloof bij velen. Dinsdag morgend liep een kleine groep de werken al en bij hunnen doortocht werd alle werk gestaikt. Weldra zetten do vijf tot 6 honderd aardewerkers en metsers, thans bezig met de diepte effen te maken en twee nieuwe sluizen op te metsen, zich in werk staking. Om 9 ure had er eene meeting plaats in de herberg genaamd Afgebrande Molen Het zonderlingste is wel dat de werklieden geene loonsverhooging vragen. Eenige doen opmerken dat het kermi-- is te Zillebeke, doch men moet eerder gelooven, dat talrijke werk lieden van zin zijn binnen kort naar Frankrijk le trekken om er hel veld te bewerken. De bestuurders hebben verklaard dat degenen, die woensdag morgend het werk niet zullen herno men hebben, voor goed zullen afgedankt wor den. De werkstakers zijn kalm. MOORSLEDE Dinsdag namiddag om 4 ure is er een brand uitgeborsten in eene reeks huizen, gezegd «de reke van de Balie Het huis bewoond door H. Soenen is ten gronde afgebrand met meubels en al wat er in was(wee aanpalende huizen zijn erg beschadigd alsook de meubels De pom piers die in allerhaast kwamen, konden bij gebrek aan water weinig blusschen. Zij konden niet anders doen dan door afbraak van daken de andere huizen vrijwaren. Gelukkig dat de felle wind die er heerschte eene andere richting nam, anders ware geheel de reke van zes huisen afgebrand. Twee zijn verzekerd. Zondag, 7 Mei wemelde en krioelde het in de Statiestraat van '1 volk. 't Was kermis 1 Rustig nochtans en vreedzaam liep alles af en dat is best. Zierhier de uitslagen van Sport. Honden Groote lc Dumoulin P. (Lange marck); 2C Moerman, (Zonnebeke); 3eMilleville (Langemarck)i' Declercq, (Mercsem) Klei ne V Lechat2' Yan Graefschepe, (Jonckers- hove) 3e Verbeke Jules. Voetloopers 1° Alb. Lelong, (K'emmel) 2e Alb. Debruyne, (Langemarck) 3" Osc. Despie- gelaere, (AHtre)4° Cyr. Devliegher, (Vlamer- tinghe)5° Urb. Boutlegier, (Staden); 6e Gam. Dobbelaere, (Yper). Op denzelfden Zondag was er ook grooie gaaischieting voor de handboogschutters. Karei Vandammevan Langemarck en J. VanBecelaere van Gheluvelt schoten elk eenen zijdvogel doch de oppervogel is blijven staan. Men had vruchteloos te mikken en er de siinters af te schieten, men heeft toch de reste ervan moeten verloten. WERV1GK Da hofstede der wed. Haeghedoo ne is afge brand. De schade is door verzekering gedekt. SU 4f ALthim Goed, daar zijn ze woêr 1,..815111, ,iat niezen, hoofdzeer,keel gezwel, pijn in de leden. Ook rap aene doos van Waltherij's borstpastillen om mjj spoedig van deze pijnen te genezen 1 1 fr. ZONNEBEKE. Ziehier het laatste nieuws Men is volop bezig met het leggen der Gaze op de plaatse. Tegen de kermisse moet z.e bran den. Groot Vaderlandsch feest op zondag, 14 mei, 1911om 3 ure namiddag, Ier gelegenheid der plechtige overhanding vaandel geschonken door Zijne Majesteit, Koning Albertaan denoud- soldat enhond 29 maatschappijen oud solda ten, en 5 muziekmaatschappijen nemen deel aan 't feest Gaze. Over acht dagen heeft Langemarck zoo geboft met zijne gazebtiizen die in den grond gesteken waren maar wij hebben er hier ook liggen lange zwartgeterde buizen en zij liggen hier bovenden grond langs de straten op het dorp tot aan Pieter Vaks toe. De jongens hebben er 't eerste gebruik van, zij liggen er bij op hunnen buik om erdoor te tuiten en zij schieten erdoor met marbels Men zal nog ver plicht zijn ze ook in den grond te steken, wil men ze voortijd niet versleten zien. Gang van de wereld. Adriena Verstraete van Lourentjes trouwt met Edmond Saraijn van Roosebeke, en Barbara Vinchier is overleden. PASSCHENDAELE. Zaterdag avond kwam Alidor Germonprez met zijn spoeterwie! van Moorslede naar Pas scbendaele gereden. Hij reedt te zee re, viel en brak zijn schoere. Achiel Denys van Pas schendaele en Fiavie Wybo van Moorslede zijn aldaar getrouwd overjaar hebben ze te wege geweest te trouwen, en na hen wel overpeisd te hebben, is het van de jare gepast. A propos van trouwen. De pastoor heeft er 7 kopels af geroepen in den preêkstoel, en 'k zal u effenaan lalen weten wie dat al is. De Smidinne van de Mossel markt is berechten Fany Pollefeyl ook. Zij is in eenen deerlijken staat. Nu zijn er geen dooden, geen trouwen, maar van de weke, wacht maar. Woensdag avond weri de buurt van de Hoogstraat, te Gent, in opschuddiug gebracht door een verschrikkelijk drama, dat twee defti ge families in rouw dompelt. Een man doodgeschoten De genaamde Karei De Smet, 30 jaar oud, stouwersbaas, ongehuwd, wonende bij zijne ouders en zijne twee zusters in de Hoogstraat, 41, had zich woensdag avond tot rond 10 ure in zijne bureelen, op de Ternetizenlaan, bezig ge houden, daar hij overlast was met werk. Rond 10 1|2 ure keerde hij huiswaarts. Toen jij in Hoogstraat gekomen was, rechtover de woning van wijlenM. Prosper Cïaeys, kwam eene vrouw met een zwarten shawl op het hoofd, uit den Ram en stak de slraat ovtr, recht op den jon gen man af. De zeldzame voorbijgangers hoor den eeüe korle woordenwisseling tusschen beiden, doch zij sloegen er geen acht op. Eensklaps hoorde men gerinkel van glas^ schreven, als van eene fl iscb, die op de straat verbrijzeld werd, onmiddelijk gevolgd uoor hulpgeroep en het knallen van een revolver schot. Een voorbijganger, een jongeling, keerde zich plotselings om en zag dea man achterover vallen en de vrouw allerijl de vlucht nemen in de richting van den Ram. De achtervolging De ooggetuige van het drama weldra gevoegd door een tweeden jon eling, zette de vrouw achterna en in den Ram waren zij op liet punt de vluchtelinge vast te grijpen, toen deze zich plotseling omkeerde, haren revolver op hare achtervolgers gericht hield en twee schoten op hen loste, die gelukkig hun doel ruisten. De jongelingen sprongen verschrikt achteruil, waarvan de vrouw gebruik maakte om in de duisternis te verdwijnen. Intusschen was heel de buurt in rep en roer geraakt. Van overal kwamen nieuwsgierigen toegestroomd Da poli cie werd dadelijk verwittigd en verscheidene agenten snelden naar de Hoogstraat. Het slachtoffer Op het gaanpad der Hoogstraat lag M. Karei Desmet zonder toeken van leven uitgestrekt. Zijn hoofd was gansch bebloed. Een geneesheer die daarjuist voorbijkwam, werd bijgeroepen en onderzocht het slachtoffer. De doktoor kon enkel de dood vaststellen en verklaarde, dat Desmet op den slag dood moet gebleven zijn. Rond hel lijk vond men de scherven eener ge broken llesch, die vitriool bevat had. Het bran dend vocht was op den arduinen ondermuur van het huis gespat en had ergroote witte vlek ken ingewrelen. Een policieagent heeft de flescherveni naar het policiebureel meegenomen Het lijk van het slachtoffer werd daar het gast huis gevoerd. De plichtige De vluchtelinge was langs den Ram en de Luxemburgstraat naar de Burschtstraat geloo- pen en van daar naar het Rabot. De policiea- genteö gingen onmiddelijk 111 verschillende richtingen op zoek, doch vonden geen spoor van de vluchieiirige. Rond 11 1/2 zagen twee nachtwakers, van dienst op de Ple/anlè Vest, eene vrouw aangeloopen komen in dc riehting van den oever. Zij bleef een oogenblik staan dronk aan eene ffesch en liep dan den over af het water in. De nachtwakers hoorden den plons in 't water en kwamen toegesneld. Zij vonden de vrouw tot aan de borst in 't water staan en zagen nog hoe zij zich een revolverkogel in het hoofd school. De wanhopige viel om het water en't is slechts met de grootste moeite, dat de nachtwakers erin gelukten de vrouw op den oever te krijgen. Zij ademde nog, doch scheen niet erg gekwetst. Zij klocg erbarmelijk. Weidra kreeg zij hare beele bezinning weer en men voerde haar dan naar het policiebureel der Tichelrij. Daar verklaarde zij Vietorine De Buyk te hee- ten, 30 jaar oud, ongehuwd, wonende met hare moeder, eene weduwe, en hare twee zusters, in de Mirystraal, 23. Zij bekende M. DeSmet eene ft sch vitriool naar het hoofd geslingerd en hem een kogel in het hoofd geschoten te hebben. De Smet was haar verloofde, doch sedert eeni gen tijd was er een misverstand tusschen hen opgerezen, en dit heeft aanleiding gegeven tot hét drama. Vietorine De Buyck werd door een geneesheer in het policiebureel verzorgd. De kogel was op het voorhoofd been afgeschampt, doch de plichtige had een mengsel vitriool en blauwen aluin gedroken. Zij werd per ambulan- ciewagen naar bet gasthuis gevoerd. Haar toe stand is zeer onrustwekkend, doch levert geen onmiddelijk doodsgevaar op. Het slaehtoffer, evenals de daderes, waren beiden algemeen geacht in de stad. De jonge vrouw had aan niemand van haar voornemen gesproken. De Smet was een zeer werkzaam en oppassend jongeling. Donderdag is bet parket ter plaats geweest. ROUSSELARE Zaterdag middag bemerkte een bewoner van den steenweg van Dixmudo dat het venster der woning van Casteleyn-Devos, leurder, die zich thans in Frankrijk bevindt, openstond. Men ver wittigde den schoonbroeder van Casteleyn en deze, ter plaats snellende, bemerkte dat de deur open was, en binnen het huis waren vier koffers opengebroken en alles was dooreen geworpen. Men beeft Casteleyn verwittigd, en slechts bp zijne thuiskomst zal men weten wat er gestolen is. ELVERD1NGHE Zondag morgend reden twee wagens, met strooi geladen, langs de groote baan naar Yper. Op de wijk Kriekenhoek kwamen in tegenover gestelde richting twee automobiels aangerold. De eerste auto, toebehoorende aan M Diltour, van Meer, wilde op zijde zwenken, doch botste op oenen boom langs de baan. De tweede auto, eigenaar M. Germonprez, van Rijssel, botste op de wagens. De stoffelijke schade is groot. Mad Diltour werd door glasscherven erg in 't gelaat gekwetst. MEENEN Zondag avond rond 10 R2 ure, gebeurde alhier een schrikkelijk ongeluk De genaamde Cyriel Crupelar.dt, 22 jaar oud, beenhouwer te Winkel- St Eloi, kwam in volle vaart door de stad gere den toen opeens rechtover de herberg Den Grenadier aan de Kortrijksche poort, zijn stuurtang brak en de ongelukkige ten gronde stuikte. Men droeg bem de herberg binnen waar een doktoor hem kwam verzorgen. Hij was op de kin gevallen en zijn mond, lippen én kaaks- beenen waren letterlijk uiteen gerukt. De jon geling werd naar't gasthuis overgebracht. Zijn toestand boezemt onrust in. BURGERSTAND van YPER Geboorten Goethals Ivonne, Esplanade. Timmerman Jacob, Boterstraat. Gadeyne Gaston, Grimminckstraat. Cornillie Gertrude, Kalfvaart. Huwelijken Servais Rodolphe, coiffeerder te Brussel, Allewaert Marguerite, handelsbediende te Yp0r. Deruyter Jerome, metsersdiener, Debraban- dere Mathilda, kantwerkster, beiden te Yper. Boudeweol HeDri, herbergier, te Roubaix, Ceriez Zoë, z. b. te Yper. Sterfgevallen Debreyer Jean, 39 j metser, echtgt van Gon tier Helena, Zaalhof. Priem Sylvie, 26 jkleermaakster, ongehuwd, Korte Thouroutstraat. Bruynsteen Mathilde, 47 j z. b. ongehuwd, Hondstraat. Lin Lucie, 24 j., kantwerkster, ongehuwd, Kaai (West). Bartholomeus Julien, 21 j hovenier, onge huwd, Dickebuschsteenweg. Thomas Achiel, 55 j stadhuisbediende, echtgt van Vandionant Marie, Rijsselstraat. Cyrille Florequin, voerman, gehuisvest te Zonnebeke, en Maria Menu, dienstmeid, gehuis vest te Yper. Gustave Debaets, bloemist, gehuisvest te Sys- seele vroeger te Yper, en Sylvie Debusschere, dienstmeid, gehuisvest te Yper. Honoré Casier, slachter, gehuisvest te Yper, en Mathilde Joseph, herbergierster, gehuisvest te Dranoutre. Louis Smolders, handelsbediende, gehuisvest te Ledeberg vroeger te Yper, en Adolphine Wit tenberg, handelaarster, gehuisvest te Gent. Albert Swokels, rijwiolfabriekant, gehuisvest te Yper, en Irena Vanherrewegüe, z. b. gehuis vest te Gent. Firmin Depoortere, dienstknecht, gehuisvest te Landeghem, en Helene Waterbley, strijkster, gehuisvest te Yper. BURGERSTAND VAN POPERINGHE. Geboorlen Baes Leopold, Crombekestraat. Geldhof Julien, Boomgaardstraat. Huwelijken; Joseph Dejaegher, handelaar,en Valerie Follet, zonder beroep. Cyrille Goudenhoott, landwer- kor, en Elisa Luyssen, dienstmeid. Aiphonse Feys, bediende, en Maria Merlevede, zonder beroep. Elie Lietaert herbergier, en Rachel Truwant, koopvrouw. Sterfgevallen Vandromme Pharaïlde, 46 jaar, kloosterlinge, Rruggestraat, Bellengé Benoit, 72 jaar, koop man, weduwaar van Pauline Gruson, gehuisvest te Hondschoote. Decoker Francois, 4 maan den, Meessenstraat. - Pareyn Edouard, 64 jaar. werkman, Gasthuis. Lefever Nestor. 6 maan den, Valkenberg. Papegaey Rachel, 26 dagen, Wijk K. Huwelijksaankondigingen g Henri Debrabandere, landbouwer te Dessel- gtiem, en Jeann8 Decanter, zonder beroep te Poperinghe. Jean-Alphonse Boen, diamant handelaar te Have bij Contich, en Louise-Julie- Adeline Cnapeiynck, zonder beroep te Pope- ghe. BURGERSTAND VAN ZONNEBEKE Geboorten Sauty Maria-Magdalena. Santy Maria-Anna. Overlijden Schier Odiel-Cyriel, oud 6 m. 1/2. Huwelijksaankondigingen Engels Camille-Cyrille van Langemarck, en Pattyn Marie van Zonnebeke. Dewancker Victor-Hector van Langemarck, en Bal Aurelie-Marie van Zonnebeke. Huwelijken Masure Theodore-Alidore, en Dewulf Sidonie- Elodie. Buyse Jules-Henri, en Morel Marie Elodie van Yper. Jules Catulle, hoffiehv.isbediende in het hotel du Pont de ferMarkstraatte Brussel, schrijft o>is, dat hij gedurende de twee laatste jaren lijdende was aan hevig rhumatism. Handen en voeten wa ren opgezwollen en mijn voeten waren dikwijls zoo hevig aangedaan, dat ik vele dagen geen stap kon verzetten. Vele nach ten bracht ik slapeloos door,gefolterd door aanhoudende pijnen en zeer dikwijls heb ik mijn werk moeten verzuimen, doordat ik mij niet kon verroeren. Vooral 's mor- gens wa ren mijn voeten gezwol len e n ik liep soms weken kreupel. Honder den mid delen heb ik aange wend om verlich ting van mijn lijden te verkrij gen,doch niets kon baten, totdat (volgens portret) lutuai een kennis, die door den KLOOSTERBAL SEM, KLOOSTER SANCTA PAULO, van rhumatism genezen was, my dit middel aanbeval Reeds vanaf de eerste dagen dat ik dit middel gebruikte,vond ik baat. Mnn voeten werden weer normaal van dikte, ue pijnen bleven weg en ik liep niet meer kreupel. Thans, na 2 potten van 250 gram gebruikt te hebben, ben ik totaal genezen c LOOSTERBALSBM, KLOOSTER j PAULO, is steeds onschadelijk, oude en nieuwe wonden, zweren, brand wonden, winterhanden en voeten, Rhu matism, Rhumatische zenuwpijnen, jicht Podagra, beupjicht, stramheid in de lede maten, spit 111 den rug, spierverrekkingen en alle dergelijke ziekten worden er on voorwaardelijk door genezen. Ook alle huidziekten wyken als bij tooverslag voor dezen kostelyken balsem. Prijs per pot van 5o gram, fr l,5o, van too gram, fr. 2,50, van 250 gram, fr 5 Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus 1 ALDkEN ECHT METRCODRN BAND MET HANDTEEKENING L'L AKKER, Rotter- DtirVr Toofd"DaP°t voor België O. DE BEUL Lange Nieuwstraat,/57, Antwerpen. Verkrijgbaar bijPoperinghe, A Mon- toyue, 18, Groote MarktYper, apotheek Becuwe, L. Aertsen, 9. BotermarktOude apotheek Donclc, F. Van Windekens, op volger Rijselstraatapotheek Camille Libotte, Botermarkt. 31 Charles May, Groote Markt en in alle apotheken.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 2