Doe uwen plicht Onze Wandelingen De onweers der laalsledagtn Jaarlijksehe Peerdemarkt en Prijskampen Wielrijden Hij krijgt nog 50 fr. boet voor achterhouding van eenen hond, waarvan hij toevallig in hel bezit gekomen was.- Decorte Emile, smokkelaar te Poperinghe, Knockaert Edouard, landwerker, en zij ne vrouw Ghesquiere Pharaïlde, huishoudster te Renin- ghelst, zijn vervolgd voor sluikinvoer blau wen van likeuren- Decorte krijgt nog 2 jaar gevang, die gesmol ten worden in de 10 j., die hij gekregen had den 8 maart 11. en 630 fr. boet of 3 maanden. De twee anderen krijgen elk 4 ma inden gevang en solidairlijk 315 fr. boet of 1 maand. Billiet Constant en zijne vrouw Vercaemer Urbanie, al uit eene herberg van Cruyseecke komende wierden, zonder woorden gehad te hebben, aangevallen door Vandenbriele Cyriel, daglooner te Wervick. die bun verscheidene messteken toebracht. De Rechtbank veroordeelt hem tot 7 maanden gevang en 100 fr. boet en beveelt zijne onmiddellijke aanhouding. Denorme Camiel, wever te Wervick, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Devolder Victorine, en 10 fr. voor beleedigingen. Voorwaardelijk. Verroye Remi, leurder, te Poperinghe, 2 maanden en 50 fr. voor opstand en slagen aan de politie en 15 fr. voor dronkenschap. Develter Jules, metser te Becelaere, 2 maanden en 26 fr. voor misbruik van vertrou wen van een rijwiel ten nadeele van Carette Pieter. Cornard Jean Baptist, herbergier te Waas ten, 3 maal 3 maanden voor schennis der goede zeden, en 15 fr. voor dronkenschap. Zijne onmiddellijke aanhouding wordt bevolen. Yper bezit zeker wel de schoonste en aan genaamste wandelingen van uren in het ronde, en zonder te willen spreken van de buitenvestingen, noch van den weg naar 't Frezenbergsken en Dicke'ousch-vijver Dickebois-les-Bains, zooals het zoo kluch tig werd herdoopt door een ouden Yperschen herdooper noch van de nieuwe weg naar Zillebeke vijver of de Koninklijke baan naar het Hooghe, alleen onze heerlijke Vestingen maken in hun geheel den sierlijksten lusthof uit die men denken kau of zou durven begee- ren. Die kronkelende paden tusschen het heer lijk en lommerrijk geboomte en de blader rijke tronken en struiken worden door de Yperlingenrijken en armen vele be wandeld en benuttig-1, en we kennen er menigen die dagelijks den tour van de Vestingen doen, om te genieten van hun schoonen lusthof. Jammer is't dat er sommigen zoo weinig bezorgd zyn om die heerlijke wandelingen, gemaakt tot nut en genoegen van eikendeen, in eere te houden. Nu en dan gebeurt het dat de politie den eenen of den anderen kwajongen bij zijn ooren pakt, en hem of beter zijne ouders- een proces aandoet; ver leden week waren er nog twee geknipt en veroordeeld, maar wat baat dat? Honderden anderen breken de struiken, vernielen de bloemen, beschadigen de hoornen loopen door de grasperken, zonder dat de policie het geware word, of dat ze voor haren iever anders dan ondank haalt. Gazetten zelve beknibbelen deze der agenten die soms dur ven of willen een beetje manieren leeren aan zekere al te wilde jongens. Erger nog, sommige burgers gaan op de Vestingen wandelingen en schamen zich niet omtrent geheel den weg af te leggen... over de grasboordingen, zonder om zeggens een voet te zetten op de goed onderhouden we gen. Niet langer dan Zondag nog werd daarover bij de policie klachte gedaan in ons bijzijn. Twee koppels, die te oordeelen aan hun pluimen, tot de burgerij behoorden, wandel den van aan de Rijselpoort tot aan de Mee- nenpoorte door de grasboordingen. Een agent aan wien de opmerking werd gemaakt, dat men beter aan zulke lieden een proces zoude aandoen, dan aan jongens die handelen uit onbezonnenheid, antwoordde 't is al goed, Mijnheere, maar we halen nog ondank op den hoop toe voor onzen plicht te kwijten 1 We zijn zeker hier de tolk te zijn van alle deftige lieden om de zorge onzer schoone wandelingen aan te bevelen aan de waak zaamheid der policie, aan de strengheid van het gerecht., en aan den eerbied van kleine., en vooral van groote kinders Yper man. Woirrar» a"e andei'e namaaksels en eisch clgt» de eenige en ware borstpastil Waltherij, het beste en aangenaamste genees middel, ook het goedkoopste van al de midde len tegen de hoest. 1 fr. de doos. D1XMUDE Zondag hadden te Dixmude groote feesten plaats ter gelegenheid der overhandiging van het vaandel, gift van den koning, aan de maat schappij Oud Wapenbroeders van het kanton Dixmude. Om 11 ure en 4 ure gaf de harmonie van het 14" linie-regiment prachtige concerts. Om 11 1/2 ure was er plechtige ontvangst op het stadhuis van den afgeveerdigden des ko- nings, terwijl het muziek de Brabaconne deed weergalmen. Rond 3 ure, grooische stoet van 64 deelne mende maatschappijen, waaronder 11 muzie- ken. Na den stoet, werd b. t vaandel aaa de maatschappij Oud Wapenbroeders ter hand gesteld door den kolonel stafadjudant Leehat, bevelhebber van het 1'regiment schutterij, af- geveerdigde van den koning. Het muziek van het 14c linie gaf dan haar 2e concert, gevolgd door het concert van de ko ninklijke harmonie Sinte Cecilia van Thonront. Daarna speelden beurtelings de twee muzieken van stad, twee van Eessen, twee van Keiem en twee van Beerst. Rond 8 1J2 ure, was het concert door de stadsharmoriie van Yper, welke ook een groo te bijval bekwam. Eee prachtig vuurwerk sloot hel feest. LEUTEGHEM Het was in de maand October. Ons Heer er, St-Pieter, bekoord door het schoon weder, trokken naar Leuleghem om eene wand»ling te doen. Al klappende, kwamen zij bij een boeren- hofsteê waar de boer bezig was met een zwijntje te slachten. Wel, meester, zei St-Pieter, ik zou waarlijk willen dat gij van den boer eene hesp kochtet, ik heb er zulken trok naar. Ik wil wel, zei Ons Heer. Hij kocht de schoonste hesp van het verken en zij trokken naar huis. Als zij in den hemel kwamen, St Pieter die meende eens goed te smullen, lei het mes en het brood gereed, maar ons Heer zei Pieter, man, de hesp gaan wij nu niet op eten. Wij gaan ze sparen tot er van zijn leven eens een advokaat naar den hemel komt, en dan houden wij kermis. St-Pieter trok een scheef gezicht, want hij wist wel dat hij nog lange jaren zou moeten wachten. En, inderdaad de hesp hangt er nog. ROUSSELAEE Ter gelegenheid der overwinning in de Ronde van België, behaald door onzen stadsgenoot René Vandenberghe, was maandag het gehucht Duivelshoex, te Rousselare, waar zijne ouders wonen, die niets dan vrienden tellen, in volle feest. Aan iedere woni ig zag men de vlag wap peren en tot op de hoogste boomen was de driekleur geheschen. Een comiteit is ingericht om de overwinning van Vandenberghe met groote praal te vieren. MEENEN De echtgenooten Pieter Lesage-Vanhaerents wonende Leegeweg, te Meenen, vierden maan dag hun gouden bruiloft. Ai de huizen der wijk waren bevlagd. Om 9 ure had eene mis van dankzegging plaats. Vervolgens reed men in stoet naar het stadhuis, waar de burgemeester de jubilarissen geluk wenschte en een geschenk overhandigde, 's Namiddags hadden er feesle lijkheden plaats aan de Ypt rpoort en 's avonds verlichting en vuurwerk. Het feest werd lot laat in den nacht voortgezet. Maandag morgend is te Rousselare de gouden bruiloft gevierd der echtgenooten Au gust Declercq Casteleyn. 's Morgens om 8 1/2 ure had in de bint-Michielskerk eene mis van dankzegging plaats, waarin al de leden der fa milie tegenwoordig waren. Bij 't verlaten dér kerk, werd van wege de koninklijke maatschap pij de carabineers, een gelegenheidsgedicht af gelezen. Daarna werden de jubilarissen naar het stadhuis gevoerd waar de schepene. M. Carbonez hun geluk wenschte, en een kostelijk geschenk overhandigde. Gansch de steenweg van Dixmude, waar de echtelingen wonen en algemeen geacht worden, was luisterlijk ver sierd. SUNU6HT»Zeep maaide wasch kinderspel voor het mei&je van WjÊSF.cn ©sert -Aan het Uinwaaddle fnsche aar»» yename rteu&van 'i buiten. Boetstraffelijke Rechtbank van Yper Zitting van Donderdag 8 Juni ign. Dezutter Théophile, schipper te Waesten, krijgt 30 fr. boet voor slagen aan Theesse Jules. Adam Nestor, bakker, en Ghesquierre Chs L', blikslrger, te Staderi, worden veroordeeld de eerste tot 8 dag. en 26 fr. de tweede tot 26 fr. voor slagen aan Van Oplinus Jordaan. Adam Nestor krijgt nog 10 fr. boet voor beleedigin gen jegens Soenen Constant. Voorwaardelijk voor beide. Mylle Henri, landwerker, en Bouckaei't Sabine, huishoudster te Houthem, voorwaarde lijk elk 26 fr. boet voor wederzijdse he slagen. Vanmaeckelbergh Chs L!, jager te Hoog lede, 2 maal 50 fr. voor jachtmisdrijf. Bogaert Isidore, Clauw Henri, leurders te Clercken, vervolgd voor aftroggelarij te West- outre, zijn vrijgesproken. Lepoutre Victor, herbergier de Hooglede, 50 fr. boet voor jaebtmisdrif. Deseure Cesar, iandw. te Pioegsteert, 30 fr. boet voor valsche naam. Poissonnier Lucien, landbouwersknecht te Poperinghe, en Poissonnier Georges, dag looner te Oostvletcren, worden veroordeeld voor jachtmisdrijf, de 1' tot 4 maal 100 fr. de 2* tot 2 maal 100 fr. voorwaardelijk. Ameel Henri, Ameel Camilie, vlaswerkers; Depuydt Gustave, Depuydt Henri en Soen n Henri, metsers, allen te Moorslede, krijgen elk 30 fr. boet voorslagen, de 4 eerste aan den 5e en de 5' aan den 3*. Voorwaardelijk, uitgezon derd voor den 4°. Breyne Albert en Pectoor Alphonse, leeg- loopers te Wervick, zijn veroordeeld de l"c tot 1 m. en 26 fr. de2dc 15 dagen en 26 fr. voor poging tot diefte van hennen ten nadeele van Debeuf Cyrille. Na uitboeting hunner straf zullen zij ter beschikking van het Staatsbestuur gesteld worden. Becu Augustin, wever te Armentiers, 3 m. uitdrijvingsbankbreuk. Beernaert Aloise en Derck Cyrille, land- werkers te Passchendaele, elk 15 dag. en 26 fr. voor diefte van eenen haan ten nadeele van Cappaert Cyrille voorwaardelijk voor Derck. Delecluse Jules, smokkelaar te Roncq, 4 maanden voor uildrijvingsbankbreuk. Santy Henri, metser, Pectoor Alphonse, Breyne Albert en Morisse Albert, leegloopers te Wervick, zijn veroordeeld, de l"e, 3dc en id' elk tot 15 dagen en de 2dc tot 8 dagen gevang voor poging tot dielte van chicorei ten nadeele van Huyghe Emile. Verkindt Isidore, herbergier te Comen, en Vandecasteele Emile, voerman te Neerwaas- ten, die den Barreelwachter Folens Victer smaadden en sloegen omdat hij hun opmerkin gen miek, daar zij de barreel openden en wil den doorgaan bij de aankomst van eenen trein, krijgen elk 30 fr. boet voor smaad en 8 dagen en 26 fr. voor slagen. Coopman Charles Louis, landbouwer te Passchendaele, was door de politierechtbank van Passchendaele vrijgesproken geweest om zijnen hond te laten loopen zonder de ver- eischte medalie noch muilband. Op beroep van het Openbaar Ministerie krijgt hij 2 maal 5 tr. boet. De grootste frouw ter wereld Jufvrouw Abomah, is een negerin van Zuid Carolina, in Amerika geboortig thans vertoe vende te Marseille. Zij is 2 m. 3J lang en weegt 160 kilos. Haar appetijt is meer dan buiteDg - woon. Naar het zeggen van haar impresario gebruikt zij des morgens 1 1|2 liter koffie met anderhalf kilo brood en een pond boter. Des middags verorbert het mensoh een kilo vleesch, een kilo visch, 4 kilos groenten en 2 kiekens met 2 kilos brood. Des avonds wordt slechts weinig vleesch gebruikt, doch opnieuw groa ten en drie dozynen eieren. In den loop van den dag drinkt zij slechts thee en mineraal water. Zon derling Jufvrouw Abomah, wier stem aan het gebrul herinnert van den leeuw in de woestijn, is naar Europa gekomen om een mau te zoeken. Doch zij eischt, dat deze zeer klein zij. Bericht In West- Vlaanderen. Zondag namiddag is een geweldig onweer over de gemeen e Lau we uitgeborsten. Bliksemschichten en geweldige donderslagen volgden eikander op. De bliksem is gevallen op de woning van Matton-Lauwberg. De man werd ten gronde geworpen en werd h«t> rechterbeen lam geslagen. Er werd nochtans geen brand gesticht en de bliksem is langs de deur het huis terug uitgevlogen. Te Lichtervelde hebben schrikkelijke onwe- ders gewoed. De sctn ur van Aug. Demayer, wijk Rqkenhoek, is met geheel den inboedel in brand gebleven, door den bliksem veroorzaakt. Bij den landbouwer Paul Carron, wijk Groenen- dale deelde de weerlicht het vuur mede aan het dak. Gelukkiglijk werden de vlammen spoedig uitgedoofd. Zaterdag zijn het woonhuis en schuur der wed. Van Ghaluwe door den bliksem vernieldbij Ch. Kiudt, Kleine Swevezeelestraat, brandden scbuuren stallingen ook af. Bjj versehiilige per sonen is het hemelvuur in huis gedrongen en richtte er eene schade aan, zonder evenwel brand te stichten. In de provincie Antwerpen. De gemeente Arendonck is zaterdag namiddag erg geteisterd geweest door een geweldig onweder. De bliksem heeft twee huizen in brand gestoken. De twee woningen zijn met gansch der. inhoud de prooi der vlammen geworden. De hagel heeft in de velden en de hoven groote schade aangericht. Een schrikkelijk onweer is zondag boven bet dorp St-Job in 't Goor losgebroken. Ten einde een ongeluk te vermijden deed de eehtgenoote Bresselers hare kinderen binnen gaan, doch nauwelijks had zij den drempel harer woning betreden of een bliksemschicht trof haar en haai' il jarig zoonte, datij aan de hand leidde. Het jongetje werd op den slag gedood. De moeder bezweek eenige stonden later. Op sommige plaatsen in de Kempen zijn de veldvruchten geheel verhageld. Dit gebeurde vooral langslieende hollandsche grenzen, te Meer- le, te Poppel, enz. Te Casterle stak de bliksem de schuur in brand van den landbouwer L. rüeews. Daar de hulp spoedig bij de hand was, kon men het vuur evenwel bij tyds blusschen. OOSTENDE Men heeft ons opzettelijk uit Oostende een fransch dagblad gezonden, met een artikel er in aangeteekend, dat eene uitnoodiging is voor de ongmans van hier en van elders om in hun ge- luk... of in in ongeluk te loopen. De koningin der badsteden, die een weinig gedwongen is dit jaar te kribbebijten, wil Eeaus- Op Zaterdag *M Juni pijnde St Jansdag waarvan talrijke prijzen verbonden zijn. PRIJSKAMP VOOR ZWARE TREKPEERDEN I. Prijskamp voor ruinpeer den. a) Van drie jaar en daarboven. 9 prijzen 1 gulden en 8 zilveren eereme talen en ioofr. prijzen. b) Van dertig maanden. 10 prijzen i gulden en 9 zilveren eere metalen en 110 fr. prijzen. c) Van achtien maanden. 6 prijzen i gulden en 5 zilveren eereme talen en 60 fr. prijzen. d) Zuigers Hengsten. 4 prijzen 1 gulden en 3 zilveren eereme talen en 35 fr. prijzen. II. Prijskampen voor merriepeer den. a) Van drie jaar en daarboven. 6 prijzen 1 gulden en 3 zilveren eereme- talen en 80 fr. prijzen. b) Van dertig maanden. 4 prijzen 1 gulden en 3 zilveren eereme- talen en 58 fr. prijzen. c) Van achtien maanden. 4 prijzen 1 gulden en 3 zilveren eereme talen en 5o fr. prijzen. d) Zuigers Merriën 3 prijzen 1 gulden en 2 zilveren eermeta len en 5o fr. prijzen. Eene prenSie van 10 fr. aan ieder koopman die een lot van ten minste 5 peerden, achtien- maanders of veulens hem toebehoorende te koop stelt. Voor de algemeene schikkingen zie plak- biieven. Eene der schoonste uitvindingen van on zen tijd en waar meest wordt gebruik en ook misbruik van gemaakt, is zeker wel het wielpeerd, rijwiel, de velo, of de fiets. De velonijverheid heeft in de laatste jaren eene groote uitbreiding genomen en al zijn er rijwielmakers en verkoopers ten allen kan te en in alle dorpen, toch blijft Yper een der voornaamste middenpunten dier hedendaag- sche nijverheid. Verre van ons gedacht het wielrijden te willen beknibbelen; matig en nuttig gebruikt is het zeer aan te prijzen, en nuttig voor werklieden en reizigers, aan wien het groote diensten bewijst. Maar het is juist zoo niet met die tours de Belgique gelijk wij hen bewonderd hebben hier in stad, en die be ter op hunne plaats zouden zijn in midden- Afrika als onder de beschaafde lieden van Belgenland. Als iemand een hond of een peerd, of een ezel zelfs zou meer doen trekken dan het beest daartoe in staat is, seffens ware de po licie erbij... De Maatschappij tot dierenbe scherming zou overal op de hoeken der stra ten plakbrieven doen uithangen behandel de dieren met zachtheid 1 En tot nu toe is er geen enkel voorstaander van die bescherming die ooit gedacht heeft zijn medelijden van de redelooze dieren over te brengen op de redelijke schepsels, menschen geheeten. Integendeel, Moorsledezal algauw zijn stand beeld oprichten aan den leeuw der streke van 't worstelen twintig frank. Ik begeer hem niet, zoolang ge mij voor dief houdt Op het oogenblik stapt een beeldschoon meisje, met een melkpot in de hand, door 't voorhuis, 't Is blonde Siska, de meid van den heer burgemeester, die even de melk naar de keuken brengt. Bij het zien van haren Hein, onderdrukt zij een kreet van verrassing en blijft op merkzaam staan. Ik heb u verzocht, mij met die histo rie gerust te laten, en daarmee gedaan bijt de ongeduldige burgervader hem geërgerd toe. Gedaan Voor mij is de zaak niet gedaan oppert Hein. Lompe vlegel gij waagt het mij te weerstaan Waarom kwaamt ge niet seffens met de tafel naar buiten Wie anders dan gij kan het geld gerobberd hebben Hein wordt rood tot achter de ooren. Siska zet haren melkpot neder en mengt zich in het gesprek. Hein, Hein wees toch voorzichtig stameltze. Ha! gij hier?! Hoor eens, Siska, de de burgemeester noemt mij een dief Maar Hein, bedaar toch 1 smeekt Sis Mengelwerk van 't Nieuwsblad Yper N° 3 zij uitgekozen, in deze of gene compagnie in gelijfd, en dan door de onderofficieren weg geleid. Hein kwam in de tweede compagnie terecht. Toen hij met zoo wat veertig ande- ee jongelingen onder de leiding van een on derofficier de trappen beklom naar het twee de verdiep, waar de kamers der tweede com pagnie gelegen waren, volgde hem iemand op den voet. Hein zag om, en kan haast zij ne oogen niet gelooven 't was de Waal Daar kwamen zij in een breeden gang op het tweede verdiep, waar hun door een onder officier Haïti werd bevolen. Den Hein vliegt iets als eene opheldering door het hoofd. Plots wend hij zich om, grijpt den Waal bij den kraag en sist Bekennen, ke rel gij hebt de twintig frank gestolen De Waal weerde zich, en 'tspel was aan den gang. Maar, daar zie daar gaat een deur open, en verleent doorgang aan een kapitein benevens aan een diklijvigen adjudant. Toen zij die boerenkinkels zoo aan 't vechten za gen, dat ze niet meer onderscheiden konden tot welk lichaam de in de hoogte zwenkende armen en beenen behoorden, verschrokken zij zoo heftig, dat zij werktuigelijk in de deuropening bleven staan. Eindelijk toch be kwam de kapitein van zijne verwondering, naar het Hoogduitsch DOOR CLEM. HOLE MA NS. In drukke spanning eindigt hat daar straks zoo vroolijk aangevangen feest. Hein draagt de tafel terug in de hut net twintigfrank- stuk ligt er nog op en lang zit hij daar de oogen sterlings op het goudstuk gericht, tot hem de oogen vochtig worden en heete tra nen langs zijne wangen ten gronde druppen. •V Eenige dagen na de prijsworsteling staat Hein Kleemaier in burgemeesters woning. Nevens hem ligt een pakje eenig kleer- goed in een rooden zakdoek ten gronde. Gij verlangt mij te spreken vorscht de huisbewoner, die uit eene nevenkamer te voorschijn komt. Maak het kort, bid ik u; ik moet ter jacht Goed, heer burgemeestergeeft Hein trotsch terug, een toegevouwen papier tje uit den zak halend. Ik moet naar de stad, soldaat gaan worden. Hier is mijn prijs AAN DE KLEINE VENTJES

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 2