'SIP Doe uwen plicht SpreeKM 58 m m m m m Op Zaterdag 29 Juli 1911 5 centiemen 'tblad 46e jaar. Talmerk 2369 Te trekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Evangelie van den 8eu Zondag na Sinxen. De Vleeschkwestie en Muilplaag De Spaar- en lijfrenikas BOND DE WERELD Nog Marokko Turkije Portugal talie ft Vereenigde Staten Belangrijke verklaring van den Minister si® siasrasjsfl® Het edele Biljardspel Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal van den "29 Juli tut den o Oogst #5 *5 16 <8 «3 U m fii M £1 M *5 DIT IS A IEUWSBLAD I YPE EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en !s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. z 29. IP Martha mg H. Olaf koning van Noorwegen H« Beatrix. Z. 3o. - HH. Abdon en Senen mm. H6 Julita mgm. m. 31. H. Ignatius van Loyala, stichter van het gezelschap Jesus - Zalige Gaspar van den Goes. d. 1 Oogst. S. Pieters banden. Deze banden zijn te Rome bewaard. De zeven broeders Machabeien. met hunne h. moeder. w. 2. H. Alfons van Liguorio b. en kerklee raar stichter der Redemptoristen. O.L V. der Engelen of O.L.V. van Portioncula- d. 3. H. Stephanus vinding de gebeenderen van den eersten martelaar wierden gevonden in 't jaar 415 H" Lydia. v. 4. H. Dominicus, stichtte hot orde der broeders Prediüheeren; aan hem vertrouwde de li6 Maagd de instelling van den Rozenkrans toe. Te dien tijde zeide Jesus tot zijne leerlingen deze gelijkenis Er was zeker rijk man, die een rentmeester had. En deze werd bij hem beschul digd, dat hij zijne goederen verkwistte. En hij ontbood hem en zeide hem Waarom hoor ik dat van u 1 Geef rekenschap van uw rentmeester schap, want gij kunt geen rentmeester blijvem Maar de rentmeester zeide bij zichzelf Wat zal ik doen Want mijn heer ontneemt mij het rent meesterschap. Spitten kan ik niet, te bedelen schaam ik mij lk weet wat ik doen zal, o; dat ze mij, als ik uit het rentmeesterschap ontsot bon, in hunne huizen opnemen. En hij ontbood een voor één d.) schuldenaars van zijnen heer, en bü zeide tot den eersten Hoeveel zï.jt ge mijnen heer schuldig Deze zeide Honderd vaten olie En hn zeide hem: Neem uw schuldbrief, en ga vlug zitten, en schrijf vijftig. Weer tot een anderen, zeide hij Maar gij, hoeveel zijt ge schuldig Deze zeide Honderd mut tarwe. Ho zeide hem Neem uwe papieren en schrijf: Tachtig. En den heer prees den bedriegeijjken rentmeester, omdat hij voorzichtig gehandeld had. Want de kinderen dezer wereld zijn voor zichtiger dan de kinderen des lichts, wat hun eigen kring aangaat. Ook Ik zeg u Maakt u zeiven vrienden door middel van den bedriege- lijken mammon, opdat ze, bij u verscheidsn, u opnemen in de eeuwige tenten. Eene der bijzonderste oorzaken van de schaarschheid van het vee, is het mislukken der aardappelen in 1908 en 1910. De toestand is nu zoo dat het hoogwen- schelijk ware dat onze veestapel beter kon voorzien worden de heer Maenhaut heelt dat in de Kamer ook gezegd. Er zijn er die meenen dat de toestand zou beteren indien het vee vrijelijk in het land mocht binnenkomen, dat is, zonder rechten te betalen. Dat zou iets kunnen maken, maar dat het vleesch daarmee goedkoop zou worden, dat zou niet waar zijn. Inderdaad, gelijk wij het reeds hebben geschreven, het, vee is duur in alle landen der wereld, het is dus niet mogelijk dat het goedkoop worde in België. Indien het hier goedkoop werde men zou het in andere landen komen opkoopen en weldra zou het weer duur worden. Mengelwerk van 'tNieuwsblad van Yper N°io naar het Hoogduitsch DOOR CLEM. HOLEMANS. Hein stond te midden der menigte, die eveneens juichte en jubelde, den kloeken soldaat als een wonder aanschouwde, en hem met allerhande vragen bestormde. 't Spreekt van zelf, dat de vete tusschen ^e'n en Siska, de meid van den heer burge meester, van vandaag af werd opgeheven en e'den weer goede vrienden werden! T roen Hein des anderdaags met de twee eieren terug in de kazerne kwam ,Was hij de held van den dag. Wie zijne UchtYaart aan 't klokzeel gehangen had ^eet Hein niet, maar zeker is 't, dat dag' en weekbladen na verloop van eenige da' hem de uitbundigste lofredenen toe haaiden. Heer Kasper, die in deerniswekkenden Zoo meldt een blad dat een hooge ambte naar van het ministerie zegt dat de toestand zal veranderen als de maatregelen voorge schreven door den minister volop in toepas sing zullen zijn dat is, wanneer het vee van over zee aangebracht, rechtstreeks naar de slachthuizen der groote steden zal overge bracht worden in goed gesloten tijtuigen in plaats van te Antwerpen te worden geslacht zooals het nu moet gebeuren. Dat zou ook iets kunnen maken, maar dat vee en vleesch daarmede goedkoop zullen worden, daar gelooven we niets van. Die hooge ambtenaar heeft ook gezegd, volgens hetzelfde blad, dat d8 boeren te veel geld vragen van hunne beesten. Ze zouden hun vee veelgoedkooper kunnen afleveren, zegt hij, en nog eene ordentelijke winst doen. We gelooven niet dat die hooge ambtenaar zoo onhebbelijk gesproken heeft, als het blad het zegt. Nu, dat het vee duur is, zouden de boeren minder moeten vragen dan za kunnen 'I... Wie heeft er nog zulken onbekookten praat gehoord. De boeren doen gelijk iedereen doetals ze veel kunnen krijgen van hunne waren, ze pakken het mee en iedereen geeft hen geiijk alhoewel iedereen liever zou hebben dat het vleesch beterkoop ware. Als het vee goedkoop is, dan is er nie mand die hun meer betaalt dan de prijs van de markt, om hun plezier te doen of om hun eene behoorlijke winst, t.o vorooLuffou. Markt is markt, daar is niets aan te doen, wat hooge ambtenaars of wie ook mogen zeggen. m* De kwestie van de muilplaag komt hier ook nu tusschen, want die veeziekte is niet van aard om het vee te doen afslaan wel integendeel. De muilplaag is ditmaal uit Duitschland gekomen. Zooals we reeds zegden, die vee ziekte schijnt hier of daar te heerschen op eene min of meer groote schaal en doet ze getijdelijk hare ronde. Zij heerscht bij voorkeur in landen waar- het vee veel in weiden verblijft, zooals in Denemarken, 1 et Noorden van Duitschland en Holland. Om zooveel mogelijk te beletten dat zij in België gedurig heerschte, mogen geene an dere dieren in België komeu dan zulke welke gezond bevonden zijn. Zij worden daarom op proeftijd gesteld in wachtstallen of qua rantaine stallen aan de grens. Indien ze mogen binnenkomen, enkel op voorwaarde te betalen, dan zou de muil plaag om zoo te zeggen gedurig heerschen in België. Maar ongelukkiglijk, er worden vele die ren binnengesmokkeld, die niet betalen en die niet onderzocht zijn. Men schrijft aan binnengesmokkelde baesten het uitbreken der muilplaag toe. Men ziet dat de smokkelaars eene onbere kenbare schade aan den landbouw berokke nen. Een landbouwer die op de grenzen woont beweert dat er dagelijks langs de grens van aan de Noordzee tot aan de Schelde te Doel meer dan 50 stuks hoornvee binnengesmok keld worden. Hij meent dat het noodig is, vooral in tijd vsn muilplaag af andere veeziekten, de grens toestand uit zijn onvrijwillige gevangenis kwam, verklapte het gebeurde. De Waal werd gevangen gezet en tot simpel soldaat afgezet. Kasper werd den tijd gegeven om naar een andere plaats uit te zien, maar Hein werd van den soldatendienst ontslagen en als lijfjager door den graaf in dienst genomen. De heer burgemeester werd dringend verzocht naar het paleis te komen, om de gansche toe dracht der vroegere prijsworsteling uit te leggen; de Waal ook werd ontboden, en daar, in tegenwoordigheid zijner hoogere overheid, beleed hij, dat niet Hein, maar hij zelf het goudstuk gestolen had, hetzelf de dat hij nu nog aan zijne keting droeg, waardoor de heer burgemeester natuurlijk zijne verdenking liet varen. De Waal werd, wegens zijne openhartigheid, die wel is waar vrij laat kwam, van de gevangzitting ontslagen, en Hein werd de geldbuidel ter dege gevuld. Hein en Siska zijn een echtpaar gewor den, dat aan velen tot voorbeeld kan Jeter te doen bewaken, door het aantal douaniers te vergrooteo. Indien het getal binnengesmokkelde dieren zoo groot is, dan zou het er kunnen van komen meer douaniers aan te stellen. Dat punt dient onderzocht te worden. Om te sluiten herhalen wij dat het vee niet zal afslaan zoolang de voedstoffen duur zijn en vooral zoolang er geen overvloed is van aardappelen. Als de dieren te veel kosten van eten, dan zullen er weinig gekweekt worden dat kan niet andeis. Het Staatsblad geeft den oflicieelen toe stand der Algemeene Spaar-, Lijfrent-en Verzekeringskas van den Staat op 3i Dec. 1910. Deze toestand is nogmaals verbeterd en getuigt van den ongemeenen voorspoed en welstand van het land onder het katholiek gouvernement. De spaarkas bezit in geld boven de 1 1/2 miljard frank, geheel juist 1 miljard, 585 miljoen, 956 duizend en 69 fr. 5i cent. Zij heeft omtrent 14 miljoen beschikbaar geld liggen in kas en in de Nationale Bank. Hare beursweerden, medegerekend aan hunnen inkoopprijs, bedragen één miljard frank, waaronder 224 1/4 miljoen uitgezet in plaufCingon trnn vti 03 nilijvvii voor langeren duur uitbesteed zijn. De kolossale gebouwen der Spaarkas, die talrijke miljoenen gekost hebben, worden enkel medegerekend voor 1 frank, daar al de onkosten van gebouwen, mobilitr, materiaal en allerhande, gerief, door afhoudingen op de jaarlijksche winsten geheel afbetaald wer den. De renteboekjes vertegenwoordigen in Belgische renten een kapitaal van52g 504,400 frank, dit is eene vermeerdering van 28 miljoen sedert overjaar. De intresten der beursweerden reeds verloopen op 3i December 1910, doch nog niet ontvangen,beliepen 10 1/2 miljoen frank. Op de spaarboekjes stonden ingeschreven 948 miljoen toebehoorend aaa bijzondere personen, en enkel omtrent i5 miljoen aan openbare gestichten. De loopende rekeningen bedragen onge veer 40 miljoen frank, waaronder 14 1/2 miljoen toebehoorend aan de gemeenten, 6 miljoen aan de maatschappijen van werk manswoningen, 5 miljoen aan het landbouw krediet, en 2 1/2 miljoen aan het gemeente fonds. De reservegelden der Spaarkas bereiken 27 miljoen, 300,374 frank. De Lijfrentkas heett insgelijks veel meer ontvangen in het jaar 1910, namelijk 15,780,668 frank, dit is omtrent 16 miljoen fr. gestort gedurende het verleden jaar tot het aanwinnen van pensioenen tegen den ouden dag. De verzekeringskas is ook vooruitgegaan op 3i December 1910 waren 44.989 verzeke ringscontracten aan den gang voor een ver zekerd kapitaal van 85 miljoen 7,5o5 fr. Verleden jaar werden 5.192 nieuwe levens verzekeringen aangegaan voor dewelke 1 1/2 miljoen fr. gestort waren daarentegen 1,374 contrakten werden vernietigd, waarop 740,000 fr. terugbetaald. strekken. Het hoofd des huisgezins staat in de bijzondere gunst van den edelen graai', zit in een groen, met goud uniform op den koetsblok en de weitasch van zijn hoogen gebieder, wanneer deze ter jacht gaat. Zij ne kinderen ieert hij den gouden levensregel: Handel altijd en overal uit plichtgevoel! Dan, voegt hij er bij, zal het kwaad, dat men u mocht aandoen, machteloos zijn en u in het minst niet hinderen en waa neer men u tea plicht geeft vast te hou den laat dan niet los, hoe gevaarlijk het u in den beginne ook moge voorkomen. Hadde ik vroeger mijnen plicht niet ge daan en dus niet vasthouden dan had de ik voorzeker den nek gebroken en ware ik niet de gelukkige man geworden, die met te handelen uit plichtgevoel, uwe moeder mocht ten altaar leiden. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland gaan regelmatig vooruit, maar er komt niet veel in den klaren van hetgeen er tusschen de twee verhandeld is geweest. Sommige groote mogendheden zijn daarover wat verbitterd, andere verduiken ook hunne afgunst niet. 't Is alzoo dat de Engelsche Minister Lloyd Georges, in eene openbare feeste, aan zijne mistevredenheid heeft lucht gegeven en kwa^d weg roept tot deze die Engeland niet en raadplegen over hetgene ze willen schik ken in der minne "We zijn voor den vrede en zullen desnoods de grootste opofferingen doen om den Europeesche vrede te behouden, maar... indien men ons wilt buitensluiten, Engeland zal toogen dat het zijn recht wil handhaven en zal zich doen eerbiedigen, gelijk van wie. Duitschland en gebaart van geen eentje bij dat grammoedig tieren en Spanje laat... nog een franschen officier aanhouden Maar hoe bescheiden ook de onderhande lingen tusschen de belanghebbende mogend heden worden voortgezet, toch is er reeds iets uitgekomen van de voorstellen die be sproken worden Frankrijk zou mogen grijpen zoo verre mogelijk in Marokko en zou als vergoeding fransch Congo afstaan aan Duitschland... Daardnnr kiiiat Diiiisrh- land, dat reeds belangrijke bezittingen heeft in Oost-Afrika, ook een merkweerdig deel te Westen en te midden en het Engelsch plan om van de kaap, het land der Zuid-Afrikaan- sche Boeren, tot aan den Nijl, Egyptenland geheel Afrika te doorkruisen op eigen bezit tingen, dat plan valt daardoor in duigen, want Duitschland is van nu reeds te machtig om niet te kunnen aan Engelands grijpzucht weerstaan... Algelijk, als men dat alles overweegt, daar heerscht een zonderlinge opvatting van de rechtveerdigheid onder de groote... mogend heden elk pakt wat hij zonder merkelijk gevaar maar krijgen kan en ondertusschen maakt men wetten om de dieverijen te belet ten. Dat herinnert ons het opschrift van een bezemverkooper, die op zijn toogvenster deed schilderen door den Rubbens van de streke Hier verkoopt men bezems Kleine stelen Maar groote stelen meest... *A EINDE. de joodsche Burgemeester van dat Rome aan den Paus ontstolen, meende zeker te zijn bij honderdduizende vreemdelingen naai Rome te lokken door het inrichten van we reldlijke en antigodsdienstige feesten. Maar Rome is en blijft, spijts de veertig jaar die sedert de dieite van Victor Emmanuel ver loopen zijn, Rome blijft het Rome van den Paus en als de tegenwoordige en latere Nathans zullen verdwenen en lang vergeten zijn, zal het Pausdom nog altijd de groote aantrek zijn van Rome. r# l ft* Een groote brand is zondag in de wijk Saleymanie teConstantinopel uitgebroken en heeft, aangewakkerd door een hevigen wind en bij gebrek aan water om te blusschen, eene groote uitbreiding genomen. Men schat op meer dan tien duizend het getal huizen, die er afgebrand zijn. Verschillige scholen, de kazerne der officiers en de bureelen van den stafofficier van 't eerste korps zijn ins gelijks geheel in asch gelegd. De ramp is ontstaan in het groot kwartier der musuimannen. De groote bazar van Stamboul en al de wijken van Slelidjami, Vesmedjiber, Direklerarassi, Djerah pacha, Dadud pacha, Akserai, Vlanga en Psamatia zijn vernield. Twee soldaten zijn levend ver brand. Men denkt dat er talrijke slachtoffers zijn. De pompiers van de engelsche en duit- sche schepen hebben geholpen om den brand te bestrijden. Tusschen de vernielde gebouwen zijn ver scheidene moskees en scholen. Men schat de schade op 1 millioen turksche ponden. Verscheidene pompiers en andere personen werden gekwetst. Volgens zekere geruchten zou de brand in eene afspanning uitgebroken zijn, ten gevolge der onvoorzichtigheid van araben, die koffie gereed maakten. Er zijn eenige aanhoudingen gedaan. Maandag avond is een kerel aangehouden, op het oogenblik dat hij in de wijk Yousouf pacha, nabij Ahsera'i, een huis in brand stak. r*l üut Sedert eenige dagen is Z. H. den Paus onpasselijk. De openbare verhooren zijn uitgesteld. Een paar weken zal den heiligen Vader geheel herstellen, zeggen de genees- heeren, die in de ziekte niets ergs en zien. Die erger ziek is, dat is de Roomsche ten toonstelling Millioenen en nog miilioenen worden besteed om volk aan te trekken en 't en pakt niet. De inkomprijs is maar een half franksken meer en zelfs zekere dagen 25 c. en toch en wilt er niet naartoe. De vreemdelingen blijven weg en de Romeinen stellen er geen belang in.Nathan, Er wordt gezegd dat de gewezen koning Manuel in persoon de samenzweering be stuurt. Hij zou aangeboden hebben zich aan het hoofd der koningsgezinde troepen te plaatsen. De inbeslagneming van wapens in de statie van Oreuse en aan boord van de «Gemma», heeft een verlies-van drie miljoen veroorzaakt. Indien deze wapensin Portugal geraakt waren, zou er twee dagen later een opstand tegen de Republiek uitgebroken zijn. Tien duizend mannen zouden bereid zijn voor den koning te vechten. Deze laatste zou het derde zijner fortuin gegeven hebben om de herstelling van den portugeeschen troon te bewerken. Italië en bijzonder Duit schland zouden de zaak des konings genegen zijn. Daarentegen wordt de Republiek door Frankrijk ondersteund. F ugulaud In de koolmijnen van het Rhenada-dal, in het La cd van Wales, is sedert eenige weken eene werkstaking uitgebroken. Dinsdag avond had er eene botsing plaats tusschen de policie en de werkstakers een groot getal dezer laatsten, alsook iS^policieagenten wer den erg gekwetst. *4 Twee kleine steden, Oscoda en Ansable, in den staat Michigan, zijn schier heel en gansch door verschrikkelijke branden in asch gelegd. Het vuur brak uit in de magazijnen van een houthandelaar te Ansable, en weldra stonden de twee steden die aaneen palen, in laaie vlam. De inwoners moesten vluchten zonder eraan te kunnen denken iets te red den. De r8oo inwoners der twee steden zijn zonder dak en legeren nu onder de open lucht. Men schat de schade op twee miljoen dollars. Verbeteringen M. de Broqueville, minister van spoorwe gen, post en telegraaf, kondigt eene gansche reeks veranderingen en verbeteringen aan 1° De prijzen van den telefoon zullen verminderd worden. 2° Da wet op de arbeidsongevallen zal toepasselijk gemaakt worden op de zeelie den. 3° Het wetboek der tucht op de zeeschepen zal herzien worden. 4° De scholen van zeevaart zullen verbe terd worden. 5° Er zullen twee nieuwe maalbooten gemaakt worden voor den dienst Oostende Dover. De Staat beschikt reeds over negen maalbooten. 6° Er zal een droge dok te Oostende gemaakt worden, voor het herstellen van schepen. 7* De schrijvers en werklieden van ijzeren- weg,telegraaf en telefoon zullen verhooging van loon ontvangen. M.de minister heeft een voorbeeld gegeven hoe hij het aan boord leggen zal. Een pio- cheur bij voorbeeld, zou aan 3 franken daags ingaan; na 5 jaar zou hij 3 fr. 20 heb ben, en alle vier jaar zou hij er e8n che vron bij krijgen, gelijk bij den troep,waar voor hij 10 centiemen verhooging zou verwerven; dat maakt dat, aan 18 jaar bij dienst gekomen,hij op het laatste van zynen dienst 4 fr. 30 daags zou kunnen trekken, als hij regelmatig bevorderd werd. 8° De pensioenkas zal herzien en de pen sioenen verhoogd worden. 9° De geheime ver-slagen der oversten tegen hunne onderdanen zullen afgeschaft worden. M. de Broqueville voegde erbij Ge moet niet peizen dat ik daar lang zal op slapen. De meeste van deze verbeteringen zullen met Nieuwjaar ingevoerd worden. Da katholieke volksvertegenwoordigers juichten deze verklaring hertelijk toe en zelfs tegenstrevers konden hen niet inhouden uit te roepen 't Is oprecht wel De redevoering van den heer minister van spoorwegen diende aan gansch zijn personeel uitgedeeld te worden. Op deze wijze zouden bedienden en werklieden de inzichten van den heer minister van spoorwegen goed en deugdelyk kennen. En bij deze redevoering zou men de opsomming kunnen voegen van al de verbeteringen die het katholiek minis terie ingevoerd heeft ten voordeele der bedienden en werklieden van ijzerenwegen, post, telefoon en telegraaf. Dat zijn geen woorden, maar oorden. Van waar zijnen oorsprong Wie heeft het uitgevonden Vrankrijk, Engeland, Spanja en Italië osweren de bakermat geweest te zijn der eerste biljardpartij van 'deze, welke de eerste de schoonheden van dit wonderbaar spel heeft ontwaard. Sommigen eigenen zijnen oorsprong den Chineezen toe, anderen zeggen dat de Kruis vaarders het in 't Oosten hebben ontdekt. De Lngelschen, op hunne beurt begeerig hun aandeel te krygen, vergelijken het, onder verminderden vorm, met het «crackettspel» dat men aldaar op de grasperken uitoefend; Q <7I\C\ rrr\rt rJ/\r\ .Arx U.'lj»... dit spel verbeelden en het groen laken het grasperk. Anderen, eigenen het een bakker uit Engeland toe, dewelke met eene lengte maat uit zijnen winkel (yard, van waar queue oi stok zou ontleend zijn) drie marbels op zijnen omlijsten toog voortstuitende, al- zoo bij toeval de mogelijkheid van een nieuw spel zou ontdekt hebben. In Frankrijk verzekert mea dat een franscbe kunstenaar, Henricus de Vigne, onder Karei IX, de uitvinder er van is. De oorsprong is onzeker. Heel waarschijn® lijk is het, dat eigentlijk ^niemand het heeft uitgevonden, maar dat dit spel, zich allengs zelf vormende, dit bijgevoegd door den eenen, zulks verbeterd door denande- reu, alzoó tot zijnen huidigen stand is opge komen. Nogtans, indien wij wel het woord Bil jard (mogelijks l'art de jouer aux biiles) nagaan, alsmede het grootste deel zijner bestaande uitdrukkingen voor wat het we zenlijke spel betreft, bijna allen van fran schen oorsprong, zoo gelooven wij dat Frankrijk meer recht heeft op de eer dezer uitvinding, als eenig ander land. Het biljardspel dagteekent volgens alle waarschijnlijkheid met de 15d° eeuw, en is, van zqn bestaan af, de lieveling der grooten geweest. Een kronijkschrijver verzekert ons dat koning Karei IX biljardde, toen men hem kwam verwittigen, den nacht van Sint-Bar- thelemy, alsdat de vluchtende Hugenotten, de Seine trachten over te zwemmen. Op aanraden der geneesheeren, gaf de groote Koning Lodewyk XiV zich na eiken maaltijd aan deze zoo nuttige oefening over, bij zooverre dat hij er welhaast een vurig liefhebber van wierd. Mieken de partijen, driemaal te week, mei. zijnen gewonen en ervaren tegenstrever Chamillard, de fortuin van laatstgenoemde niet uit Een andere prinselijke liefhebber die wij met genoegen noemen, was Paus Pius IX een biljard bekleedde de eereplaats in het Vatikaan. Zijne Heiligheid was zelf e n hevige voorstaander van het Edele Spel mits voorwaarde nogtans dat het niet ver ging tot drift. Indien.eertijds het biljardspel in eere gehouden wierd aan de Koninklijke en Prinselijke Hoven, is het nu nog in groot aanzien bij de hedendaagsche hoogere stan den. Elk huis in de hoogere wereld bezit zijne biljardzaal. Vrouwen zelfs zyn er dikwijls uitstekende kunstenaressen van, wij kennen er, en vele. De biljard is een spel wier kundigheid afhangt van het verstand en van de behen digheid gepaard met koelbloedigheid. Werkt de geeBt niet bij de aaneenschakeling der stooten en L het de zekere, vaste hand niet terzelfder tijde met de goede houding des lichaam8, die ze ten uitvoer breDgt De kampioenen aller lichamelijke spelen vermoeien zich en zijn afgemat. De over winnaar eens biljai'dkampstrijd eindigt zijne partij frisc.h, gezond, zonder zichtbare vermoeienis, niettegenstaande de duizende meters welke hij rond den biljard gedaan heeft. De biljard is dus en zal blijven het Edele Sport gymnastische oefening van lichaam en geest. E. R. M.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1