De Prijs der Stikstofeenheid. aan het Nieuwsblad van Yper Saterdag, 29 Juli iqii Wie dagbladen leest heeft ten min ste den naam Jean Bloux, landbouw ingenieur onder landbouw-artikels zien staanOf nu iedereen deze artikels leest, daaraan mag voorzeker getwijfeld wor den. Al die artikels zijn in denzelfden vorm gegoten een opschrift, eenige algemeenheden en de noodige hoe veelheid ammoniaksulfaat, ziedaar het recept dit is voorzeker tamelijk on schuldig, ten hoogste een weinig ver velend. Nu is er eene uitzondering Jean Bloux heeft een artikel geschreven over den Prijs der Stikstof eenheid. Daarin legt hij zooveel ijver aan den dag, dat hij de ongelooflijkste zaken verkondigt. Hij wil bewijzen, en dan nog met cijfers, dat zelfs nu nog het sulfaat min der kost per eenheid dan het nitraat Van het oogenblik dat Jean Bloux de vrijheid neemt dwalingen te ver spreiden, meenen wij aan de landbou wers dienst te bewijzen met hen te ver wittigen en hun te toonen waar de waarheid ligt. De inlichtingen, welke in bedoeld artikel voorkomen, zijn van zulken aard, dat wij het recht hebben er aan te twijfelen of ze wel inderdaad door sen landbouw-ingenieur werden op het papier gebracht. Ons kan dat niet ver wonderen, maar het zal toch bij menige lezers eenige verbazing verwekken als wij hun zeggen dat noch inBelgie, noch in een ander land een landbouw-inge- nieur bestaat, die den naam Jean Bloux draagt Ziehier nu over die inlichtingen Het is bewezen, met de cijfers van Antwerpsche handelsverrichtingen dat de stikstofeenheid, sedert een jaar, minder kost in nitraat dan in sulfaat, zonder dat men daarbij rekening houdt met het verschil tusschen de bemes- tingswaarde van beide meststoffen. Dit is waar op theoretisch gebied, zegt Jean Bloux, maar om den inkoop prijs van sodanitraat vast te stellen moet men daaraan verscheidene som men toevoegen 1° voor het vervoer uit Antwerpen: fr. 0.35. Deze eerste dwaling toont ons reeds dat de ingenieur niet op de hoogte is Ziehier de vergelijkende prijzen der stikstofeenheid, voor een geheel jaar, in nitraat en in sulfaat. Juli 1910 1.36 1.44 Augustus 1.40 1.46 September 1.41 1.47 October 1.41 1.49 November 1.40 1.50 December 1.40 1.50 Januari 1911 1.45 1.57 Februari 1.48 1.62 Maart 1.49 1.65 April 1.50 1.63 Mei 1.51 1.59 Juni 1.50 1.59 Jean Bloux doet te recht opmerken dat het sulfaat franco in alle belgische stations wordt geleverd, maar hij hecht aan deze kleinigheid een overdreven belang. Inderdaad, voegt men bij elk der bovenstaande prijzen van het nitraat 1 centiem en 6/10 van een cen tiem, dan stelt men beide meststoffen in gelijke voorwaarden van verkoop en van vervoer. Hoe onbeduidend deze vermeerdering ook is, toch is ze groot genoeg om de onkosten van vervoer te dekken, zij overtreft zelfs de som, noodig tot het vervoer. Al het ver bruikte nitraat komt uit eene der vier belgische nitraathavens, zoodat de gemiddelde afstand van vervoer geen 75 kilometers bereikt. Men vergeteniet dat het sodanitraat den bevoorrechten tarief n° 36 geniet. Het is niet met dit ontzaggelijk opgeld van 1 centiem en een weinig, dat het nitraat den prijs van het sulfaat zal overtreffen Ook heeft Jean Bloux andere koor den aan zijnen boog. Laat ons zien wat ze waard zijn. 2° Bij/den prijs van het nitraat komen vervolgens 0.25 fr. voor malen en wegen, 0.15 fr. voor bijgevoegde ver zending naar den handelaar, die zich met het malen gelast. Voorzeker zouden deze twee som men in aanmerking komen, ware het niet dat ook beide voor het sulfaat gel den. Dat onze ingenieur zich ter plaatse begeve, waar meststoffen worden behandeld, dat hij de fabriekanten van samengestelde meststoffen ondervrage en hij zal vernemen, dat het sulfaat, na eenigen tijd verblijf in het magazijn, zich tot klompen samenpakt, zoodat waar het voldoende is nitraat te malen men verplicht isten einde geene ver rassingen op te loopen, het sulfaat in de samenstelling te ziften. Welnu, zif ten eischt meer arbeid dan malen en indien de gezeide Jean Bloux een op geld rekent van 0.35 fr. voor het nitraat, moet hij er zeker een van 0.45 fr. voorzien voor het sulfaat. 3° Daar het sulfaat 5 eenheden stik stof meer inhoudt dan het nitraat, is er eene besparing van 0.11 fr. per 100 Kg. sulfaat, welke 11 centiemen als opgeld bij den nitraatprijs komen Deze redeneering geeft den maatstaf van de bedrevenheid van onzen inge nieur. Om den prijs der stikstofeenheid in het nitraat te berekenen, deelden wij toch niet door 20.17 maar wel door 15.5 zoodat er reeds rekening is gehouden met de prijsverhooging, welke uit een geringer gehalte voortspruit. Doch hier willen wij eene beschouwing aan voeren, die voorzeker meer waarde heeftHet is waar dat het sulfaat fran co in alle belgische stations wordt gele verd, maar dit wil nu niet zeggen dat het sulfaat kosteloos wordt vervoerd, wel in tegendeel! In den bepaalden prijs is dus een gedeelte inbegrepen om de vervoerkosten te dekken. Welnu, door toepassing van tarief n° 36 op het nitraatvervoer, geniet deze koopwaar, een voordeel van 15 fr. op het vervoer van elke 10.000 Kg. (Het sulfaat vervoer kost 40 fr., waar men voor het nitraat slechts 25 fr. betaalt.) Moesten wij onze redeneering voort zetten in den zin van Jean Bloux, dan zou van den nitraatprijs 15 fr. moeten afgeteld worden, ofwel den prijs van hetsultaat met 15 fr.verhoogd Zoodat het 4e opgeld niet alleen is verzwonden, maar een boni voor het nitraat overlaat 1 4° Een opgeld van 0.59 fr. komt ver volgens in rekening voor de tarra der zakken. Om dit cijfer te bereiken moet niet alleen de tarra van sulfaat op 0 worden geschat, maar daarbij moeten nog ver schillende onnauwkeurigheden wor den aangevoerd. Een kort verblijf tusschen handelaars in meststoffen zou aan onzen ingenieur leeren a) dat hij, die spreekt van nitraatzak- ken welke 190 kg. wegen, nooit eene vracht nitraat heeft zien ontladen. Over eenige jaren vond men zakken van 110 tot 140 kg. maar nu wegen de nitraat- zakken zonder uitzondering 90 tot 105 kg. b) dat indien de zakken 190 Kg, moesten wegen, zulks in het voordeel der verbruikers zou zijn, vermits ni traat bruto voor netto wordt verkocht en er aldus, op bijna 200 kg, nitraat maar de tarra van één zak zou voor komen 1 c) dat een zak die.-met sulfaat gevuld twee a drie weken in magazijn moet liggen, dan ook, zoowel als een ni- traatzak 2 kg. zwaar weegt. Doch hier dient bijgevoegd, dat een uitgewas- schen nitraatzak slechts 800 a 900 gr. weegt en dat het waschwater een uit muntende meststof uitmaakt. d) dat een gewasschen nitraatzak voor alle gebruik dienstig is, terwijl een sulfaatzak, na eenige weken maga zijn, tot niets meer dienstig is. Dit is zoo waar, dat op de markt te Antwer pen er altijd aanbod en vraag is voor nitraatzakken en nooit voor sulfaatzak- ken. Uit dit alles moet men afleiden, dat de tarra van sulfaat minstens zoo hoog moet worden geschat alsde tarra van nitraat, waardoor dan dit vijfde opgeld nu ook verzwindt 1 5° Om het nitraat in nieuwe zakken over te brengen, na het malen, nog eens 0.50 fr. beweert de ingenieur. Men ga zien bij de handelaars die zich gelasten met het malen van nitraat: daar zal men geene nieuwe zakken vinden, maar men zal er vrouwen aan 't werk zien, die de oude zakken her stellen. Deze herstelingskosten zijn in den prijs van malen en wegen inbegre pen. 6° Eindelijk is er nog een laatste op geld toe te voegen 0.16 fr. voor ver lies bij ontlading. Zoo de gezegde Jean Bloux meent dat de nauwkeurig verzegelde zakken sulfaat juist 100 kg. wegen, bedriegt hij zich en heeft zich nooit de moeite getroost een zak sulfaat opnieuw te wegen, nadat hij door verblijf in het magazijn, gewichtsvermindering heeft ondergaan. Daarenboven, onder de bijtende inwerking van het ammoniak sulfaat is het weefsel der zakken zoo danig aangetast, dat er ten minste zoo veel verlies als met nitraat te duchten is. Er blijft den gezegden Jean Bloux niets beters over dan met al zijne opgel den van het tooneel te verdwijnen, 't is misschien voor hem het beste middel om zich niet al te zeer in 't belachelijke te stellen. Zeggen wij tot slotnitraat moet minstens 15.5 nitrische stikstof inhouden en de handelaar, die onder den naam van nitraat eene meststof van minder gehalte verkoopt, moet gerechtelijk vervolgd worden. Men kan op theoretisch gebied den prijs der stikstofeenheid in beide mest stoffen met elkander vergelijken door den handelsprijs van 100 kg te deelen door 15.5 voor het nitraat en door 20.17 voor het sulfaat, maar daarbij mag men toch niet uit het oog verlie zen, dat de eenheid ammoniacale stik stof slechts drie vierden der bemes- tingswaarde bezit van de eenheid nitrische stikstof. Een nieuw toestel voor stoom- melkerijen. Door de firma Berge- dorfer Eisenwerk wordt, onder den naam van Astra-Sehaumzer- störer, een nieuw toestel vervaar digd, dat het schuim wegneemt door het bewerken der melk in grootemelkerijen teweeg gebracht. Het toestel wordt geplaatst tus schen het pasteuriseerapparaat en den vergaarbak der afgeroomde melk, en vermijdt al het verlies en ongemak door het schuimen ver oorzaakt. Een toéstel passende bij het ver werken van 4000 liters per uur kost ongeveer 900 franken. Op min dan één jaar tijds echter kun nen deze onkosten worden inge wonnen, dewijl hierdoor alle ver lies aan afgeroomde melk wordt vermeden. In een oud boek van over 400 jaar schrijft een fransch schrijver, Olivier de Serres, het volgende: Wanneer men de granen een weinig- groenachtig en niet geheel verstorven afmaait, zal men niet veel korrels bij het maaien en het vervoeren verliezen en het graan zal in de schooven rijpen, 't Is beter twee of drie dagen te vroeg te maaien dan tot vollerijping te wachten.» De raadgeving mag nu nog herhaald worden, want vele landbouwers denken er anders over.Zij vrezen door een vroeg tijdig maaien de hoeveelheid en de hoe danigheid der opbrengst te benadeelen. Dit is eene dwaling. Reeds vele dagen voor de rijpheid, ontneemt de plant niets meer aan den grond. Al het leven is dan enkel in de aar, waar de korrels zich vormen ten koste van de bestanddeelen die zich reeds in stengel en bladeren bevinden. Men mag dus zonder vrees, de raadgeving van Olivier de Serres volgen. Enkellijk zou men kunnen uitzonde ring maken voor de granen tot zaadgoed bestemd. Er zijn landbouwers die bewe ren, dat de rogge niet vroeg wil gemaaid zijn. Doch is hunne bewering wel gegrond Wat er ook van zij, zeker is het voor- deelig tarwe, garst en haver een weinig voor de volle rijpheid te maaien. Nowacki heeft door proefnemingen bewezen dat er weinig verschil bestaat tusschen de scheikundige samenstelling van half-rijp en van geheel rijp graan. Hij verkreeg de volgende vergelijkende samenstelling per Water 11.97 11.82 Ameldonck 71.90 72.97 Stikstofh. stoffen 11.76 10.91 Celstof 1.35 1.33 Vetstoffen 1.51 1.44 Asch 1.50 1.51 Het gunstigste oogenblik om den oogst te beginnen is daar, wanneer het stroo geel en de stengelknopen witachtig wor den, wanneer de doorgebroken graan korrel meelachtig is wanneer men den korrel niet meer kan pletten tusschen de vingers, maar wanneer de vingernagel een indruk kan teweegbrengen als op een korreltje was. Aan het vroeg maaien zijn verschei dene voordeelen verbonden 1°) Men verkrijgt schooner, fijner, zwaarder graan, met dunner schil en bij het malen heeft men minder zemelen en witter meel. 2°) Men behoeft zoo overhaastig niet te werken, men kan beter het gepaste oogenblik kiezen en gemakkelijker werkvolk vinden. 3°) Het verlies door het uitvallen der korrels is vermeden en, merk wel op, 't zijn de beste korrels die het eerstrijpen en dus ook het gemakkelijkst uitvallen. 4") Hoe eerder de oogst 1 innen is, hoe minder is hij aan regen, on weder, hagel slag blootgesteld. 5°) De wortelen en de klaver die onder het graan werden gezaaid, kunnen zich des te spoediger ontwikkelen. 6°) De ontstoppeling kan spoediger gebeuren zoodat men meei tijd heeft om het veld te bewerken. 7°) Het stroo van vroeggemaaid graan is niet zoo hard, niet zoo breekbaar, het bevat voedende stoffen die verteerbaar- baar zijn. Het gemaaide graan moet spoedig opgebonden en in hoopen gezet wor den, want bij regenachtig weder schieten de zaadkorrels spoedig als de zwaden tegen den grond blijven liggenhet stroo wordt bruin en het meel is zoo goed niet meer. 't Is best onmiddellijk op te binden. Sommige landbouwers beweren dat de haver eenigen tijd, in zwaden, tegen den grond moet liggen, ja, dat ze wel wat regen mag hebben. Wij achten deze handelwijze weinig voordeelig, en meenen dat de kleine gewichtsvermeerdering, welke sommi gen aan die doenwijze toeschrijven, eer der voorkomt van de aangekleefde grond- deeltjes. Zeggen wij, om te eindigen, dat de oogst zonder vertraging moet geschie den. Vooral in regenachtige zomers moet men een oog in 't zeil houden en trach ten te voorzien welk weder het 's avonds of 's anderdaags waarschijnlijk zal zijn. F. P. della Campagne (Verboden nadruk) GEURLOOZE PETROL. Al naar de grootte der petrolkruik werpt men daarin 2 of 3 naphtalienbol- len. Elke week wordt er een nieuwe bol bijgeworpen. Daardoor verdwijnt de petrolgeur en de vlam der lamp wordt klaarder. Naphtalien is zeer rijk aan koolstof en vermeerdert de verliehtings- kraeht der vlam. Nu de Herfst nadert, zal het niet ongepast zijn over de trommel zucht of de opgeblazenheid der run- ders het volgende mede te deelen. Een fransch landbouwleeraar, M. E. Cassez, geeft den rand enkel petrol te gebruiken als geneesmiddel tegen trommel zucht. De hoeveelheid petrol (gewone verlichtingspetrol) welke moet gebruikt worden is een gewoon glas van 1/3 tot 1/5 liter, volgens den graad der opgeblazenheid men giet dit glas petrol, te zamen met twee glazen water, in een flesch en, na goed geschud te hebben wordt deze drank het zieke dier ingegeven. Daarna geeft men het dier eene gladde houten rol, van 3 a 4 cen timeter doorsnede als een gebit in den muil en de twee koorden, die aan de uiteinden van het hout zijn vastgemaakt, worden achter de horens gebonden, 't Verdient ook aanbeveling, op de uitgezette pens wat te kneden met de hand. Prijs der stikstofeenheid in in Nitraat Sulfaat P. Pipers prof. In landbouwkunde fe Antwerpen. VroeggemaaidRijpgemaaid

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 3