2 SHHj BH onder Nummer j| Groote KIESVERGADERING Zaterdag 14 October 1 gpKM SS Op Zaterdag 14 October 1911 5 centiemen 't blad 46® jaar. Taloserk 2180 Te trekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Gemeente Yper i - 'V Gemeente Yper Katholieke Bond van Yper om 8 ure 's avonds Belangrijke inlichtingen nopens de Kiezing In 't Volkshuis *t NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te YPER. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad ia 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvang*» bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YpER, van al die buitca Oost-& Westvlaanderen wonen. Verkiezing voor 8 gemeenteraadsleden Den 15 October 1911. COLAERT "lij D'HUVETTERE j IWEINS d'EECKHOUTTE j LEMAHIEU SOBRY I STRUYE V' VANDEN BOOGAERDE VANDER GH0TE GLORIE MASSCHELEIN VAN ALLEYNNES VERMEULEN HECTOR (VERMEULEN RENÉ Verkitzitig voor" 2 gemeenterftadsledes Den 15 October f1911. BAUS SEYS BRUNFAUT NOLF in de Feestzaal van het Volkshuis, (ingang langs de Hopdstra"at)i Zondag laatst was er nogmaa'seene groo te kiesvergadering in 't Volkshuis. Van voor den zessen reeds was er uitnemend veel volk in da groote zale, en als de vergadering be gon, was er geen plaatse meer onbezet, zoo proppende vol was de ruime zaal. De vergadeiing werd voorgezeten door den Heer Fraeijs da Veubeke D8 Heer Bur gemeester en al de gemeenteraadsheeren waren er tegenwoordig uitgezonderd Mr Biebuyck sekretaris en en Mr Iweins d'Eeck- houte, beiden onpasselijk. De heer voorzitter opent de vergadering in dezer voege Vandage. vrienden, wil ik het heel kort maken, 'k hebbe de laatste keer te vele ge klapt en de heeren kandidaten te weinig tijd gelaten. Ik wil u nog eens de manier aan wijzen waarop gij stemmen moetHet is van het grootste belaag,weest er zeker van 1 De Liberalen nu zitten met de... vreezein 'tlijf en niet wetende wat gedaan vragen zij om te panacheeren 1 Ja maar wij willen dat niet, geen panachsge, volstrekt geene 1 Mijnheer Brunfaut zou geeren weer in den gemeenteraad komen Hij zou willen con troleur spelen Maar niet te doenewij heb ben hem in 't jaar 1895 buitengeborsteld, en nu en geraakt hij er niet meer binnen 1 Daarom stemt allen eenpariglijk onder N° 1 en zoo zullen Brunfaut C>4 er weere met een groote buize mogen van onder trekken Vele kiezers, peizen dat om 't wit tikkel tje zwart te maken zij het potlood moetee nat maken Neen want daar het speciaal papier is zou er een gatje in komen en 't briefje zou nietig zijn Aan de hoekjes ook is er nu een sneetje ingemaakt oaa te ge makkelijker te kunnen afscheuren. 'tZelfste geldt voor de wit e brieijes. Ge moet maken dat deze 't zelfde getal stemmen hebben of de groote lijste, en vooral zergen dat er geene briefjes en moeten vernietigd worden En zoo, Katholieke kiezers van Yper, zoo zullen wij eene meerderheid hebben van ten minste 400 stemmen. We moeten als voor beeld dienen van 't geheele land Yper zal mogen boffen en feeste vieren terwijl, moest M. Brunfaut of een van zijn aanhangers in 't stadhuis geraken, het zou 't ongeluk zijn der stad Yper Zoodus allen eenparig onder N°1 voor de roo en witte lijste 1 langdurig hand geklap]. Er zal zaterdag nog eene groote en laat ste kiesvergaringe zijn. Er mag niemand achterblijven 'k zie met genoegen dat het getal deze week zoo veel aangegroeid is 1 De zale moet nog eens vol zijn want daar zullen nu bijzondere sprekers optreden ea zeer belangrijke dingen zullen u gezeid worden 1 Wij moeten naar't gevecht gelijk éen man en ons beste doen om do tegenpartij voorgoed van kante te werpen, en haar de goeste te benemen om nog te herbeginnen. geestdriftig handgeklap). V M. Vanden Boogaerde die nog onpasselijk is, bedanzt zijne talrijke vrienden voor de genegenheid die zij hem betoond hebben, en zegt dat hij zaterdag toekomende breedvoe riger aan de Ypersche Katholieken eenige woorden zal toesturen 1... i 85 Het woord wordt verleend aan M. Valeer Seys de nieuwe kandidaat 1 die onder eene daverende toejuiching aan 't gestoelte ver schijnt 1 Hij sprak er in dezer voege Heeren en Vrienden Als een nieuwe kandidaat voor de eerste maal vóór zijne kiezers verschijnt,is het zijn plicht hun zijn pregramma uiteen te doen 1 Hij moet laten kennen wie hij is en wat hij wil. Wie ik ben Ik beu als kandidaat nog zeer jong, niet vele gekend, en 'k en hebbe zelf Dog niet vele gedaan voor de katholieke partij, maar, daar de poll mij als kandidaat voorgesteld heeft, ben ik verplicht alhoewel onweerdig, als katholiek, te aanvoerden en er aan te beantwoorden 'K hebbe altijd van mijn vader zaliger en van mijne moeder geleerd wat katholiek zijn is Welnu, ik ook, ik ben katholiek omdat ik wille Kerk en priesters tegen de vervolging hunner vijanden verdedigen, ik ben katholiek om 't geluk, om den gods dienst van onze christene huisvaders te vry waren, rechtuit gesproken, ik ben ka tholiek, allon*, omdat ik katholiek ben met herte en met ziele, dat zit in 't bloed 1 [toe I juichingen Wat meer is nog 'k en ben zalve nog geen kiezer. Maar ja 1 't en doet er niet aan. Jong zijn geneest gemakkelijk en zonder medecij- ne. Hoe vroeger men begint hoe langer men dienst kan doen. 't Is van de jongere dat de nieuwe gedachten meestal komen, gesteund door de ondervindinge der reeds bejaarde menschen. Werken zal ik doen, gij hebt allen mijn beminden vader gekend, ik wil en Ik zal gansch mijne loopbaan op do zijne schetsen, inéén woord ik wil op mijn (r;vaders voet stappen gaan 1 langdurig handgeklap). Ik ook ik ben Yporling, ik wille werken voor de welvaart, eu 't geluk onzer stadsge noten, maar bovenal wil ik den werkman ondersteunen, want deze heeft het zeer noodig voorwaar, en zooveel het in mijne macht is wil en zal ik hem dienst bewijzen 1 geestdriftige toejuichingen Nu dat gij weet wie ik ben en wat ik wil meet gij stemmen gelijk uw geweten liet u oplegt voor gansch de Katholieke lijste onder N° 1. 'K en wille niet alleenlijk werken voor de gemeentebelangen maar eerst en vooral nog voor onzen duurbaren Godsdienst, voor taal, en voor Vaderland 1 Hoe uitgestrekt is de strijd tusschen Katholieken en Antikle rikalen. Bezie de wet Schollaert 1 Nog maar pas zijn de kamers geopend of het socialismus en het liberalismus willen hunne macht toonen. Wat hatelijk programma stellen zij vooren in de kamerkiezingen Weg met al wat katholiek en christelijk is 1 Weg met de Christene scholen, weg met priesters, paters eu nonnen DU was de kreet die zij in woeste klanken door da straten van het Groote Brussel uitten op de betooging van 15° OogstDie dwazen meenden dat voor hen de zegepraal zeker was zij dachten te mogen triomfe vieren omdat ze de meerderheid waren in 't land Maar, eene tweede manifestatie werd te Leuven op touw gezet, ter eere van Minister Schollaert! Gelijk te Brussel waren er 80.000 en misschien meer nog Voor Brus sel werd er 2 maanden gewrocht maar voor Leuven, op 14 dagen, was alles effen en klaar De Socialistische Gazetten bekennen het zelf na Leuven's groote dag, Le Peuple schreef: Wij zullen nog lang, zeer lang moeten werken om die katholieke macht af te breken.Die macht is op een rots gebouwd en Bteunt op Ged 1... Te Yper willen de geuzen een controleur op 't stadhuis hebben 1 Doch zij verduiken hun spel zij hebben 't zelfde programma van haat en vervolging tegen Godsdienst en priesters, maar zullen 'tnu niet bekennen. Later komen ze er dan mêe voor den dag als zij eens meester zijn en dan ware het te laat den put gevuld als het kalf verdronken is 1 Wij zullen de put eerst vullen en er het liberalismus in begra ven en dien put zoodanig toerollen en toe trappelen dat er nooit geen sprake meer en is van liberalen, en dat't volk zal vergeten dat er te Yper nog eene liberale partij be staan heeft 1 Op dat graf zullen we schrijven Dat ze rusten in vrede voor alle eeuwigheid I Maar we zullen er geen kruis opzetten, want dat volk en houdt daar niet aan l... [langdurige en geestdriftige toejuichingen Om dat te verkrijgen moet ge stemmen voor de geheele katholieke lijste zoo op de reode als op de witte briefjes. De Liberalen vertellen Seys meet huiten en Brunfaut binnen 1 Niet te doene 1 Ge zult er voor zorgen niet waar, kiezers, dat Seys binnen en Brunfaut buiten blijft 1 Kiezers, ge naoogt rekenen op mij, maar ik reken ook op elkeen van a en Zondag toekomende zullen wij een triomphe vieren zooals men er in Yper nog geen gezien heeft! [langdurige toejuichingen). Terwijl de Heer Seys naar zijn plaat* weerekeerde klonk het maehtig en schoone Wij zijn de jonge strijders en «Leve onze Ssys, en hij mag er wezen!.. A Na M. Seys wordt het woerd gegeven aan den heer Henri Vanderghote. In keurige en meeslepende taal wist hy de aandacht zijner talrijke toehoorders van 't begin af op zich t9 trekken. Ook werd hij onophoudend door handgeklap onderbroken. Heeren Vrienden en Kieners, Dank om het vertrouwen dat gij mij be wezen hebt met mij voor de 3'e maal aan te duiden op de lijst der katholieke kandidaten I Ik ben gelukkig hier de nagedachtenis te huldigen van een mijner leermeesters in het katholiek leven, den diepbetreurden heer Ernest Seys,wiens zoon, zijn vader weerdig, gij daar zoo hertelijk hebt toegejuicht Wanneer ik u hier in zoo groot getal opgeruimd, geestdriftig en zoo vastberaden te zamea zie, ga ik met het gedacht eenige jaren achteruit. Zoo was het ook in 1891 en 1895 met de katholieke partij gesteld, wij hadden de slagen geleverd bekroond door eene schitterende zegepraal. Ea nu reeds ook begroeten wij de voorbode van de zegepraal van Zondag aanstaande [Langdurige toejuichingen). Zegepraal Machtig betooverend woord Zegepraal, de belooning van al ons werken ons streven en strijden. Zegepraal 1 Ja die moeten en zullen wij hebben 1 Allan, 't zij burger, rijke of werkman, allen zullen wer ken voor de katholieke lijst. Gij vraagt hetj liberaal programma Zij hebben het nog niet laten kennen Maar ik denke nogthans dat het voor hen niet moedig is ze ons kenbaar te maken 't Is immers dezelfde van eertijds miskenning van alle recht, verdrukking en vervolging van werk lieden eu armen 1 Partijdigheid en dwang In hunne laatste vergadering hebben Masschelein en Glorie de stad beschuldigd van slecht bestier Eerst nopens de scholen Oh 1 toelagen aan de vrije scholen zijn er niet meer noodig volgens hen! Wij willen scholen naar beliefte der ouders 1 Zij hebben het bestier nog beschuldigd geld verbrast te hebben aan stadswater, riolen, enz. Deze zaak laat ik over aan den heer Burgemeester. Hij is mans genoeg om ze klaar te trekken. onverdraagzaamheid en partijdigheid Hoe is 't mogelijk dat die woorden den liberalen mond niet verbranden Zij echter hebben geen enkel feit ten onzen laste 1... Toelagen worden verleend aan allerhande maatschappijen, zoowel liberale als katho lieke Alle werklieden ,zijn aanveerd en gelijk betaald,natuurlijk volgens verdien sten. Nooit is er gevraagd zijt gij katholiek of liberaal Dat ia onze partijdigheid Over 8 jaar was er in de blauwe zaal eene vergadering van bedienden van gansch het arrondissement. Zij was voorgezeten door M. Novent, ondervoorzitter van den bond 1 Die heer die nogtans liberaal is, zegde in tegenwoordigheid van den heer Burgemees ter, en ik was er bij Het stadsbestuur van Yper mag dienen aan gansch het land als voorbeeld van verdraagzaamheid en onpartijdigheid ten opzichte zijner bedien den 1 [Langdurig handgeklap). Als wij ons iets te verwijten hebben 't is wel dat wij te brav* zijn geweest 1[Nieif we toejuichingen). Maar wat hebben de liberalen gedaan als zij aan 't bestier waren Dan was het ge noeg katholiek te zijn om geplaagd, getergd en vervolgd te zijn. Hoe hebben zij de katho lieke gevoelens niet gekrenkt door hunne schandelijke stoeten en kavalkaden, waar Godsdienst, priesters en kloosterlingen gehoond en bespot werden Verders 'nog als de bazen van 't stadhuis den beiaard deden zwijgen als onze Thuin- processie uitgingen, en hem deed spelen op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag Als ze den werkman; z'en brokke brood ontnamen als wanneer hij zich toeliet uit uit gewetensplicht zijne kinderen naar do katholieke school te zenden. Was het onpartijdigheid als moeder tra nen stortte omdat zij geen brood meer hadde om hare kinders te voeden En verder als de commandant der pom piers 4 man verbannen dierf uit het korps omdat zij de groote misdaad begaan hadden van deel te maken der Katholieke Wacht Neen 1 neen 1 De werkman zal niet gauw de verdrukking en de vervolging der libera len vergeten, de verdrukking van zijn huisgezin zal binst gansch zijn leven in 't geheugen geprent blijven 14 Er is toch iets dat ik niet en versta in de handelwijze dec liberalen Volgens hen is 1) de stad slecht bestierd. 2) de groote meerderheid der stad is libe raal 1 Welnu als dit waar is dan beweer ikjdat 't uwe plicht is de verlossing der stad|van zulk bestier te willen bewerken En zie 1 Er zijn 10 plaatsen open; 't i»de 2/3 van den ge meenteraad, en zij stellen zich met eens onvolledige lijst I Glorie zegde dat de liberalen mogen boffen en stoffen dat ze de meerderheid zyn in stad. Zoodus hebben zij de gelegenheid hunne moederstad (ten minste voor eenige) de stad Yper te verlossen van haren ondergang en beweren het te kunnen doen, en toch doen zij het niet I zij suften en puffen 1 Het kiezerskorps zal bijgevolg zeggen gelijk op de rechtbank Aangezien gij;beweert dat gij de meerder heid zijt in stad, en dat de stad slecht bestierd is; «Aangezien gij Dietsjdoet om haar van dit slecht bestier te ver-lossen ,- Veroordeelen wij, kiezers, u tot eeuwig- durenden afstand van uwe zotte pre ten tie; va* nog eens te willen aan 't bestier komen der stad Geestdriftige toejuichingen). Wij wecschen daarenboven, voor u, ka tholieke kiezers, dat een gloed van blakend vuur zich rond u verspreide en zich meester make van u uw herte en ziele verlichte, en uwen wil ontvlamme,opdat gy deze zaal niet verlatet zonder het edel besluit van u man haftig te gedragen van nu tot de kiezinge, en zoo zal de zegepraal vaD zondag grooter zijn dan al de zegepralen dia wij /tót nu hebben behaald 1 [Langdurig handgeklap). Te heer H. Vanderghote werd onder 'i daverend gejuich der toehoorders hertelijk gelukgewenscht door zijnetalrijke vrienden 1 A Nu spreekt de volksredenaar, onze acht baar heer Burgemeester Colaert. Heeren en Vrienden Ik moet u een groot nieuws kenbaar ma ken Volgens 't Progrès moet ik voor 't; hof van Assisen verschijnen. [Algemeengelach). Ja,ja, lacht maar, Ystaat in klare letters gedrukt in 't Progrès. een serieuze gazette, en volgens artikel 196 kan ik veroordeeld worden tot 500 fr. toets eu 8 (lagen iet 1 maand gevang Nieuw gelach). Weet ge waarom Neen zeker Omdat wij de daghuur verhoogd hebben van de werklieden 1 [Gelach en toejuichin gen). Hewel we zullen 't nog doen 'n het toekomende 1 Omdat wij werken voor het welzijn en de lotsverbetering van den werk man; zouden wij veroordeeld worden door de Assisen. [In de \aal riep het volk We gaan me» We gaan mee Moesten wij daarvoor vervolgd worden, ge gaat mee en gelijk eertijds zoudt gij datjniet verdragen, en gij zoudt mij terug naar 't stadhuis dragen. De stadswerklieden hadden verhooging vaD daghuur gevraagd,?wij hebben het en- derzocht en verhoogiDg toegestaan. Wy mogenjnogtans niet altijd gelijk geven aan de menschen die iets komen vragen, wij doen wat wij kunnen en, trachten voldoe ning te geven waar het mogelijk i*. Wjj zijn gematigd geweest in onze ver hooging en zijn'overtuigd dat na onderzoek, bazen en werklieden zullen in onze beslis sing vinden de eene een behoorlijke dag huur zonder dat de andere erdoor zouden lijden. En zoo zal de werkman beter en gemak kelijker, aan zijn bestaan geraken. Toej.) Wij hebben ook al gedaan wat wij konden om de duurte der levensmiddelen zooveel mogelijk te doen verminderen. Wij hebben getracht de menschen te bewilligen om den prijs der boter te doen afslaan, maar wij kunnen hierin niemand dwingen nogtans Zaterdag laatst is de prijs der boter reed* 50c. de kilo afgeslagen. Wij hebben de daghuur der schilders, metsers, enz. doen klimmen tot 35 c. en deze der dienders tot 28 c. De stadswerklie den volgen dien tarief ook, natuurlijk elk volgens verdienste. Alles wordt onderzocht en naar de be kwaamheid geschat. Wij moeten het nu doen binst dat wjj nog op 't stadhuis zijn, niet waar De liberalen zeggen dat wij de toelage aan de scholen gegeven zullen .vermeerderen. Ja wel, die zullen vermeerderen maar niet uit onze beurze, maar wel uit dfe van den Staat, die wil dat de vrije schoolmeesters op den zelfden voet staan als deze der gemeen tescholen, en dat is juist ook Er zijn dubbel kinders in de vrije scholen van stad, dus moeten zij dubbel subsidie trekken.En ODze scholen,'t zijn goê scholen, zoowel voor 't onderwijs als voor den Gods- dientst. Een bewijs daarvan Toen er nog con coursen beBtonden 'k gaf medalitten aan de kinders der verschillige scholen. Het waren de vrije scholen die altijd verre meest meda- liëon bekwamen. De liberalen maken opmerkingen over 't slecht bestier der stad 1 Dat ze eens hier komen opmerkingen maken, zij van hunnen tijd en wij van den onzen we zuilen hier voor u de kwestie onderzoeken,maar durven zullen ze zeker niet. Zij zeggen dat het goed van Disch e» Hospicen van liberalen komt en dat wij niets noch aan den Disch noch aan de Hos picen achtergelaten hebben dit zijn de DIT IS MEUWSBLiUD TU YPEM EN OMMELANDS Y- y:-_ i - D Stemt allen 1 1 Die liborale heeren spruLpn tab

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1