Eert vader en moedei M engelmaren n m m ns «s Woeste 0 Geabonneerden e!n?™kei.udS Sterfgevallen jj sa - - i Boetstraffelijke Rechtbank a an Yper ggKTTS^aaS^^Ka^faS-iggfeiSta fe-SSKSCsSBW B^xsssissairis» geworpen en men ontnam hem het wapen. Bovendien diende men hem nog een pak slagen toe. Tijdens de worsteling werd hij ontlast van eene som van 165 fr., die hij op zak droeg. De gendarmen hebben den revolver aange slagen en een streng onderzoek geopend, dat eene goede uitslag belooft. Te Mechelen Zijn de dagen voor de kiezing bijzonder rus tig afgeloopen, het zelfde mag niet gezegd worden van na den uitslag der kiezing. Van zoodra de uitslag der kiezing welke zeven zetels aan het kartel schonk, zondag avond gekend was, zag men het gepeupel, langs allekanten opdagen, versierd met blauwe v ag jes en strikken, om samen tekomen in Iret liberaal huis op de Groote Markten vandaar in benden de stad rond te trekken, onder het zingen van hun gekend lied Weg met dal napenras en het A bas la calotte Links en rechts werden personen uitgedaagd, doch daar bij bleef het. Op een tweetal plaatsen werden ruiten uitgeworpen. In de herberg van M. De Keersmaeker, gelegen in de Louisaslraat, wei den de ruiten uitgeworpen en de deur ïnge- stampt. 's Maandags was het nog wat anders. Van in den vroegen morgen reeds zag men dronken kerels uit de gemeenste wijken rondloopen, ganseh blauw gemaakt en met buizen op. 's Avonds had eene manifestatie plaats. Ooi 7 1/2 ure kwam deze bijeen aan het liberaal huis op de Groote Markt. Wat men daar te zien kreeg gaat alle gedacht te boven. Al wat Meche len aan gespuis bezit, kwam daar bijeen mannen, vrouwen en kinderen, meest allen dronken en blauw gemaakt. Wanneer de stoet in baweging gezet werd, telde men ruim 1000 tot 1200 betoogers. De gemeenste liedereu wer den uitgebraakt. De beloogers gingen voor de huizen hunner gekozenen manifesteeren. In alle geval, deze zullen wel eens vies opgekeken hebben, wanneer zij zulk eene bende voor hun ne deur te zien kregen. Rond 10 ure ging de stoet uiteen op de Groote Markt. Vervolgens hadden nogal menige opstootjes plaats, welke de policie veel spel leverden. Een tiental aan houdingen werden gedaaan. Dit gepeupel dacht waarlijk, gezien hunne uitdagende houding, dat zij reeds ganseh meester waren. De oogen van vele kortzichtige menschen zullen nu toch wel eens opengegaan zijn. Te Tremeloo De kiesavond was te Tremeloo zeer woelig. Twee jongelingen, de eene van Tremeloo en de andere van nabij Bael, hadden twist gekregen. Wat later vond men den eene, Anthonis genaamd, langs de baan uitgestrekt, getroffen door twee revolverkogels. Het slachtoffer is eene uur nadien overleden. Te St-Maria Laethem De kiesstrijd was nogal hevig tusschen katho lieken. Zondag avond, na het optellen der stemmen en de afkondiging van den uitslag der kiezingen werd de kiesbus, de stembriefjes en het procés-verbaal inhoudend, in eene kamer van het gemeentehuis gesloten, 's Nachts is men in deze plaats gedrongen en na het slot der stembus opengebroken te bebben, heeft men de stembriefjes in brand gestoken. Zij zijn ganseh opgebrand, 't is maandag morgend dal de voorzitter van liet kiesbureel bestatigde wat er gebeurd was. Eene klacht is bij het parket van Audenaerde ingediend. Dinsdag is het ter plaats afgestapt. Te Meen en Om den schitterenden uitslag der kiezing te vieren hebben al de katholieken van Meenen maandag, van in den vroegen morgend, hunne huizen bevlagd. De driekleur wapperde insge lijks op het belfort. Zondag avond hadden nogal eenige opstoo'jes plaats. Op verscheidene plaatsen der stad werd er gevochten en eenige sukkelaars werden aan gehouden. Rond elf ure 's avonds werden vier ruiten verbrijzeld bij M. Louis Gasier, Zakgang, 5, in de Kerkstraat uitgevend. De dader is ge- kenden zal vervolgd worden Rond dezelfde uur werd bij M. Dehullue, St Jans-Molenstraat, insgelijks eene vensterruit verbrijzeld. jEen onderzoek is door de policie geopend Een inwoner der Vredestraat, M. Louis Vanhee, kwam rond 11 1/2 ure langs de Rysel- straat, toen hij door een vijftiental kerels aan gevallen werd. Een der aanranders bracht hem met het hoofd zulk een stoot toe in volle borst, dat de ongelukkige achterover ten gronde viel. Daarna sprongen de andere kerels naar hun slachtoffer toe en begonnen shet erbarmelijk te slaan en te stampen. Re doktor, die M. Vanhee de eerste zorgen toediende, bestatigde hij dat talrijke kneuzingen bekomen heeft en heeft hem veertien dagen rust voorgeschreven. Een der aanranders is gekend. In de Koningstraat, werd een genaamde Alfons Vanneste, Zavelstraat, 61, aangerand door twee kerels, die bem ten gronde smeten, duchtig afranselden en daarna wegvluchtten. Eene klacht werd door het slachtoffer ingediend en de policie is erin gelukt de plbhtigen te ontdek ken. Een metser, M. Edmond Mahieu. wonende Wahisstraat, n. 18, bevond zich rond 7 ureo de Groote|Markt, tusschen het volk, dat den uitslag der kieziDg afwachtte, toen hij opeens een ge weldige vuistslag kreeg op den mond. Proces verbaal werd ten laste vandendaderopgemaakt. De agent Goen, werd, rond 9 ure, op de Groote Markt bedreisd en beleedigd door een genaarn- den Arthur- Kreutzer, metserdiender, 21 jaar oud. De kerel werd aangehouden en in 't gevang opgesloten, nadat proces verbaal ten zijnen laste opgemaakt was. Te Moeskroen Maandag namiddag doorliep een groep van een honderdtal socia;isten, voorafgegaan van eene roode vlag en eenige muziekanten, de stra ten der stad. Eenigen hadden eene buis opgezet en droegen daarbij borstels, waarmee zij deden alsof zij de straat kuischten. Rond 4 ure kwamen zij op de Groote Markt, waar M Strijpsteen, policiekommissaris, hun bevel gaf hun weg voort te zetten en de roode vlag weg te doen, Mengelwerk van'tNieuwsblad van Yper n° 8 (naar het Duitsch DOOR CLEM. HOLE MANS. Mijn arme zoon 1 Vader en moeder zult gij eeren,opdat het u welga en gij lang moget leven op aarde. Neemt gij dit aan, kom dan tot mij ik ver wacht u tot dezen avond daarna reis ik af. Uw ongelukkige vader. «Weg daarmee zei Gustaaf spottend. Ouders dienen slechts des zoons onkosten te betalen. Dan nam hij den anderen brief en las Mijnheer, Daar ik vernam op welke gemeene wijze gij gisteren uwen vader behandeldet, vorder ik van u een tweegevecht met de pistool. Ik verwacht, dat gij overmorgen, Vrijdag den 17 dezer, voormiddags, klokslag 9 uren, u aan de lindendreef zult bevinden, waar het overige zal geregeld worden. Karei Fenewald. Bij het lezen van dezen brief verbleekte Gustaafmoed kende hij niet. j Zijn ouden vader mishandelen, daartoe, ja, was hij be- Daar de kerels weigerden hem te gehoorzamen, nam de policiebeambte de vlag af en verbrijzelde den steel. Eene woeling ontstond en de commis saris die ganseh alleen was, werd omringd en bedreigd. Doch zijne kalme houding deed de minst opgehitsten besluiten kalm te blijven en hunne makkers over te halen hun1 voorbeeld te volgeD. De betoogers trokken dan langs de Tourkonjestraat naar hun lokaal terug Lang zamerhand werd de rust hersteld. De veldwach ter Vanhuysse had een stamp bekomen in de rechterzijde. De gendarmerie en eenige policie;genten patroeljeerden in de Tourkonjestraat, tot laat in don nacht, ten einde alzoo alle wanorders te beletten. Een kerel werd aangehouden en naar 't policiebureel gehid, waar proces-verbaal ten zijnen laste opgemaakt werd voor smaad aan de policie. De groote meerderheid der deftige bevolkiDg van Moeskroen deze betooging streng beoordeeld. Op de Monlaleux kwam maandag avond eene bende socialisten voorde wo. ing van Lefebvre, wier beide zonen van de Katholieke JoDge Wacht deelmaken, Zij hebben er ruiten ingesme ten en talrijke dakpannen verbrijzeld. Lefebvre lo3te eenige revolverschoten, waardoor de deug nieten op de vlucht gedreven werden. Te Namen Maandag mo?gend, rond 7 3/4 ure, begaven twee Zusters van O.L. Vrouw zich langs de place Lilon in de rue des Lombards naar de mis in de O. L. Vrouwekerk. Zij waren vergezeld van een hondoidtal hunner leerlingen. Aan de lueSt- Nicolas werden zij omringd door een groep van vijftien dronken socialisten, die met eene roode vlag rondliepen. Deze dwongen de arme Zusters naar hun klooster terug te keeren. Daarna begaven de moedige apachen zich naar de O. L. Vrouwekerk, waar om 8 ure eene mis plaats had voor de leerlingen der Broeders- scholen. Zij gingen roepend, met hunne roode vod voorop, de kerk binnen. De Broeders, geholpen door eenige wereldlijke professors, namen de landloopers, die schier op hunne bee- nen niet meer konden staan, vast en zetten ze buiten. ROUSSELAERE. Donderdag avond, rond 9 ure, gingen twee personen in den winkel van PieterDelandmeter, Consciencestraat, terwijl eene derde kerel voor de deur bleefstaan. In den winkel vroeg de eene voor tien centiemen kaas. De winkelier bestelde den kaas, doch opeens greep de kerel ganseh de bol kaas en vluchtte er mede weg gevolgd door zijne makkers. Volgens het signalement, zijn het dezelfde kerels die ter herberg De stad Kor- trijk den gazmeter hebben opengebroken. De policie werd verwittigd endeed over die twee dieften aanstends een onderzoek. De agen ten ontmoetten in de Vijfwegenstraat den ge- naamden Oscar Vanderhaeghe, wonende te Rousselaere, Vijfwegenstraat, die sedert 18 September laatst uit het bedelaarsgestichtvan Mexplas was ontvlucht. Zy hielden hem aan en, volgens het opgegeven sigralement, heeft hij aan de twee voormelde dinften dealgenomen. Vrijdag namiddag werd hij naar Kortrjjk ter beschikking van den prokureur des konings overgebracht. van Waltherij's borstpillen genoeg is om u van eene hoest te genezen hoe oud zij ook zijn moge 1 fr. overal. 1 a—4 i-l Doodelijk ongeval In de jutespinnerij van' M. Carlier-Andries, evenals in de andere jutespinnerijen van het land. worden de pressen brute jute van uit het magazijn tot in de kaardcrij gevoerd bij middel van een klein wagentje dat voorzien is van klei ne wieltjes. Gewoonlijk zijn kleine jorgens met dat vervoer gelast. Donderdag nuchtend rond 1/2 was Maurits Cools, 14 jaar oud alzoo bezig met eenige kameraden jute pressen te vervoe ren toen bij al met eens eenen slag kreeg van den dissel van bet wagentje op zijnen buik. De jongen viel in onmacht en men geloofde niet dat het ongeluk erge gevolgen zou hebben, met voerde de jongen naar zijn huis en Dr Ameye werd bijgeroepen. De koktoor bestatigde dat de slag zeer hard moest geweest zijn, de buik- huid was geheel blauw uitgeslegen de toestand van den jongen verergerde en men vreesde voor eene inwendige bloedstorting. Vrijdag vererger de den toestand van den gekwetste zoo zeer dat hy rond li 1/2 ure gestorven is. INGELMUNSTER De genaamde Jules Desmet, van Meulebeke, vertrok Donderdag morgend, met den trein van van 11 l/2naar Frankrijk.Telngelmunster moest hij overstappen. Toen de trein nog omtrent 3 )0 meters van de statie was, ging bij op het plat form zijn zak halen. Eensklaps verloor hij het evenwicht en viel onder den trein. De machi nist stopte onmiddellijk. De ongelukkige jonge ling lag te midden /tusschen de riggels er. gaf geen teeken van leven meer. Desmet was de Underhand vermorzeld en had twee groote won den aan het hoofd en een ijseiijke wonde in den buik, waar de darmen uit puilden. Het slachtoffer is op den slag dood gebleven. Het, lyk werd naar het gasthuis gevoerd. ZILLEBEKE Woensdag was een stoutmoedige dief in de woning gedrongen van Karei Menu te Zillebeke, en had er verscheidene kostbare juweelen ge stolen. Vrijdag werd de dief aangenouden te La Madeleine, bij Rijsel. Dekerel.had. daar de ju weelen verkocht aan een spotprijs. Het is een genaamde Remi Gustaaf Smagge,* 33 jaar oud, landlooper. Hij bekende ook een diefstal van 354 fr. gepleegd te hebben ten nadeele van een land bouwer van Wervick. De kerel is in 't gevang van Rijsel opgesloten. HOUTHULST. Woensdagavond, rond 8 ure, kregen twee personen ruzie. Van woorden kwamen het tot daden en de genaamde Paul Seurinck, 48 jaar oud, bakker, wonende, te Handzaeme,werd doorzijn tegenstrever een vreeselijken messteek onder den linkerschouder toegebracht. Het slachtoffer verloor veel bloed en moest per rij tuig naar huis gevoerd worden, waar een genees heer hem verzorgde. De toestand van Seurinck kwaam nu echter beefden hem de beenen onder het lichaam, te meer, daar die Karei Fenewald hem als goed geoefend schutter bekend was. Hij nam zijn pistool van den muur, onderzocht ze en beproefde de vastheid zijns arms maar de arm, dien hij 's avonds te voren tegen zijnen vader had opgeheven, beefde, en het angstzweet bevochtigde hem het voorhoofd. Gaarne hadde hij gevlucht, ware die handelwijze niet in tegenstrijd ge weest met zijne trotsche fierheid. Zoo kampte en streed hij ganseh den dag met zich zeiven. «Zal ik tot mijn vader gaan; hem alles zeggen hem openhartig en rouw moedig van de zaak kennis geven In den beginne washij geneigd het te doen; dan echter hief hij fier het hoofd op en be sloot Neen 1 nu of nooit Mijne ouders heb ben immer naar mijne pijpen gedanst; zij moeten het nog ditmaal, en zij zullen het, zoo waar ik Gustaaf heet Hij verliet het huis om getuigen te gaan zoeken maar dat ging niet zoo gemakkelijk als hij in den aanvang had gedachtelke kameraad, die bij de nachtelijke braspartijen den mouwvager speelde, wist eene reden tot weigering in te brengen. Na lang zoeken vond hij ze dan toch. Nu ben ik vaardig zegde hij, wijl hij moed huichelde. Ganseh den dag door had de oude Gerhard in bangeverwachting op zijne kamer gezeten is zeer onrustwekkend. De geneesheer vreest dat de longen geraakt zijn. De dader heeft de vlucht genomen. De gendarmerie.van Clercken zoekt hem ieverig op. Indien gij slecht bloed hebt (zweren, huiduit slagen. enz.), zuiver u het lichaam met Walthe rij's slijmverdrijvend8 pil. 1 fr. overal- RULSTE Hulste was van overouds gekend als een moeilijke gemeente, en de liberalen hadden hun boonljes te wecken geleid en hoopten hier, wel geen iiberaal, dat zou niet pakken, maar een afzonderlijke kandidaat te doen kiezen. De katholieke lijst is geheel gekozen met meer dan 100 stemmen boven de volstrekte meerder heid. Lavaert 440 Vander Meeren 436 Van Ziele - ghem 419 Byttebier 412 Declercq 408. De afzonderlijke kandidaten bekomen maar 85 en 177 stemmen. Eere aan onze knappe werkers LEUVEN Na de prachtige Schollaerts belooging van den 27 Augiisti zullen de katholieken van het land misschien verwonderd geslaan hebben over don allerslechtsten uitslag der gemeente- kiezing van zondag laatst. Er is daar nochtans niets wonders aan onze vijanden hebben te Leuven schomelijk gewerkt, terwijl de katho lien geslapen hebben. De Katholieke Associatie heeft eene ouderwetsche inrichting, die op de huidige tijden niet meer pastde herziening der kiezerslijsten laat veel te wenschen en van persoonlijke endoelmatige propaganda bij de twijfelaars is er geen spraak. Tot over 3 weken voor de kiezingen heeft niemand iets gedaan om de kiezing te bereiden dan is er eene soort van-poll geweest, waar de 13 kandidaten, die zonder eenige raadpleging der kiezers op voorhand/aangeduid waren, op kommando moesten uitgeroepen worden. Men ging dan eens de middels beramen om den strijd aan te gaan Die middels hebben feitelijk bestaan in eenige luidruchtige meelingen en in twee of drie plak katen daarmede was alles uit. En de Jonge Wacht? zoo zal men vragen wat doet de Leuvensche Eendracht? Te Leuven w et ieder een dat die sociëteit ontelbare liberalen telt, die daar ingeschreven zijn om bij gelegenheid eenige gunsten van de katholieke volksvertegen woordigers te bekomen daarop steunen is steunen op een gebroken stok. Den stillen, lastigen en vruchtbaren arbeid der gedurende propaganda, die geheel het jaar voortduurt en de kandidaten in betrekking brengt met het volk, kent men hier niet, of men wil hem niet kennen. Er zou veel en zeer veel te doen zij0 om geheel de katholieke werking (scholen, kiespolitiek. Jonge Wacht, allerhande werken, die geen pleziersocieteiten mogen zijn) op stevige grondvesten in re richten. Zal de harde les van zondag laatst verstaan worden Laat het ons hopen. 't Is toch overal hetzelfde de kieswerking begint te late of is niet goed ingericht. Wan neer zal aan die nalatigheid onzer vrienden een einde komen - HET NEERHOF GENT CasinoInternationale tentoonstelling van 25-26 2j November 1911. Het rerglement-programma dezer beiaogrijkc- tentoonstelling komt te verschijnen. Het behelst niet min dan 45 Eere-bekers waaronder een Chaleng-beker eener waarde van 3000 fr., 95 kunstvoorwerp n en modaillien en meer 400 Eere-prijzen. Klassen zijn geopend aan alle rassen Hoen ders, Duiven, Kalkoenen, Fazanten, Watervo gels, Konij en en Kanarievogels. Het kweekmatérieelde vogelteeltydscbrif ten aertsenijkundig produkfen de artikelen vsor inpakking wetenschappelijke verzame lingen enz. erz., i een woord, al wat de vogel teelt aangaat vind er zijne plaats, zoodat niet alleenlijk al de kweekers en liefhebbers aan de ze grootsche betooging zullen kunnen deel ne men, maar ook de vervaardigers van vogelteelt- voorwerpen, bandelaars en liefhebbers van ver scheidene vakken. Voor alle inlichtingen en het zenden van het reglement-programma, wende men zich tot den algemeene schrijver den heer Ach. Heyndrickx te Gentbrugge Sluiting der inschrijvingen 5 November. BOESINGHE Woensdag laatst was Boesinghe in volle fees-'e voor de plechtige inhuldiging van E. H. Berla- mont, a's pastor. Te zien naar de prachtige versiering van al de huizen geene uitgezonderd,kon men eens temeer bestatigen hoe rechtzinnig en hertelijk de gene genheid is der Boesinghenaars voor hunne prieste:s. Bloemen en planten, vlaggen en wimpels, zag men overal. Wat meest in d'ooge sloeg waren de gepaste opschriften die aan ieder huis den nieuwen herder begroetten in we! gepeisde en wel uitge drukte woorden en dichten Om 11 ure werd H. E. Pastor, vergezeld door Z E. H. Deken van Yper geestdriftig toegi juicht by zyne intrede in het dorp, waar een praebtigen stoet hem te wachten stond Voorwaar.de stoet strekt de Boesinghenaars ter eere geen moeite en geen kosten hebben zij gespaard om den stoet zoo schoone mogelyk te maken. De versierde velos, de pompiers, de zingende schoolkinders, da congregaties, 'k zou het al moeten noemen, 't was al ter schoonst en prachtigst. Natuurlijk verdient het muziek hier een voorname melding. 'k Wille nogtans nog een byzondor woordeke zeggen van de soboone wagens! Waarlijk 't ging alle verwachting te buiten Op d' eene war de ieerende jeugd verbeeld, lessenaars, borden, alles stond er op, wijl de lieve kleinen, de eene hunne les leerden, de andere aan 't breien waren, en elk het zijne verrichten 't Was waarlijk wel gelukt Zoo dikwijls hij op den trap voetstappen hoorde, luisterde bij aandachtig, of het die van Gustaaf niet waren. De wonde, welke de ellendigaard in zijn hart had geslagen,kwelde hem van langs om meer; maar wat hielp het? Gustaaf kwam niet. Den volgenden morgen dan vertrok hij welke reis hij nu deed, met wat kommer en droefheid zijn hart overstelpt was, kan de lezer allicht raden. 't Was avond toen hij te B. aankwam vreugdevol kwam Geertrui hem te gemoet maar zij werd bleek als de dood, toen zij het bedroefd gezicht van haren echtgenoot be merkte. O 1 hoe kromp het teleurgestelde moederhart ineen, toen Gerhard haar zijne wederwaardigheden uit de hoofdstad mee deelde I Des anderdaags morgens kwam ook Grietje naar Gerhard om nieuws over den jongen Moeder Geertrui viel weenend aan hare voeten neder en stamelde Grietje, kunt gij mij mijne booze handelwijze vergeven en het goede kind drukte een zoen op Geertrui's voorhoofd, en deze vertelde, tus schen luide snikken in, het wangedrag van haren lieven zoon. VII Toen Gustaaf den morgen van dien nood- lottigen Vrijdag ontwaakte, was het hem angstig te moede want mogelijk genoeg werd heden een einde gesteld aan zijn leven. En eindelijk de Hemelwagen Van verre reeds blikkerde hij in het helder hcht der zonne.- opzulse dagen brengt ze ook bet bare bij 't Was al wit, groen en goud dat men zag Een dortigtal maagdekens in 't wit gekleeds verbeeldden de lieve engeltjes waarboven Gnz, Lieve Vrouw tusschen een reusaehtigen bloe mentuil schier verborgen was. Aan de gemeenteschool werd de E. Ii. Pastor Berlamont den herderstaf en den sleutel der kerke aangeboden, en, gevolgd door een talryke menigte trok hy de Kerke binnen, waar de grootsche plechtigheid voorgezeten werd door Z. E. H. Deken. Kortom, de inhaling van pastor Berlamont, was voor Boesinghe een feeste die lang in het geheugen zal bly ven voor al wie ze gezien en bijgewoond heeft. Na de plechtigheid werd een hertelijk vrien denmaal aangeboden aan de talrijke ger.oodig- den. Verscheidene heildronken werden uitge sproken door M. de Thibault de Baesinghe, Burgemeester, die een gepast lefwoord gaf aan dan geliefder! lieer PastorGeorge.een treurigaan- den kenaan den E. H. Onderpastor en een herte lijk welkom aan den nieuwen herder E H. Aimé Berlamont. Z. E. H. Deken sprak vervolgens en daarna antwoordde de nieuwen herder, dank zeggende aan iedereen die medegowrocht aan het welluk- ken der feeste, zonder natuurlijk zijn oude en trouwe vrienden niet te vergeter). 's Avonds was geheel het dorp verlicht en Boesinghe heeft eens te meer getoond dat het zijne priesters eert en bemint. POELCAFELLE Een zonderling sterfgeval. Alfons Demoor, 2j jaar oud, zoon van Louis Demoor,landbouwer te Poelcapelle, wrocht heden vrijdag nuchtend rond 11 ure op het land, zijn peerd geloidende dat aan een eegde gespannen was. Op een oogenblik verschoot het peerd en vluchtte weg. De jongeling was er zoodanig van ontsteld, dat hij naar huis ging, zonder het mirste letsel, en zich te bed legde. Seffens wierd doktor Jan Walleghem van Zonnebelce bijgeroepen, maar als hij daar kwam, was de jonkheid reeds een lijk. ="SUNU6HT"Zeep maak! de wasch kinderspel voor hei, meisje van 14 faar,en treeft aan het limwaaadie friscfce &mr- yert&me reu R van 't tuiten. VLAMERTINGHE Verleden zaterdag,7n october.is te Vlamertin- ghe godvruchtig overleden ia den ouderdom van 49 jaar, de eerzame heer Louis Veys-Syoen, voorzitter van de godshuizen, lid van alle be staande gilden en broederschappen, en over eenige dagen zonder strijd aangeduid als lid van den gemeenteraad. Donderdag had, onder een overgrooten toe loop van volk de plechtige begravenis plaats. Na de kerkelijke plechtigheid werd bij het graf door den achtbaren Burgemeester M. Van- delanoitte, de volgende treffende lijkrede uit gesproken, die zoo roerend de levenbaan schetst van den dierbaren overledene, wiens geachte familie wij onze gevoelens van christene deel neming aanbieden. Mijne Heer en, Wat is de dood toch wreed in hare slagen Waarom zoo vroeg het beste der huisgezinnen in droefheid gedompeld Waarom aan onze gemeente eenen man ont nomen wiens rype ondervinding en taaien ijver er zoo nuttig waren Wij komen, O Heer, tegen Uwen heiligen Wil niet op wij buigen het hoofd voor uwe ondoor dringbare inzichten. Doch geheel onze gemeente deelt de droef heid n.ede eener diepbepro6fde familie en mengt hare tranen met deze van eene ontroost bare vrouw en troostelooze kindereu. Da goede God had aan den heer Louis Veys eenen taaien moed, een goed hert en een op' geruimd karakter geschonken. Menschlievend en minzaam, altijd goed te moede in den omgaDg met zijnen evennaaste,, altijd gezellig en geestig was hij van, iedereen bemind. Te midden de menigvuldige bezigheden van zijn handel en nijverheid, die hij met veel zorg wist tabestieren, was bet voor h ;m eene op rechte voldoening van zijne ledige stonden te besteden voor het weizijn zijner medeburger ook al de maatscbapppijen onzer gemeente von den in hem eenen bijzonderen steun. Als boveihebber van het pompierskorps w hij de lieveling zijner mannen daar ook waren zijn moed en iever zoo groot dat hij geene ge varen kende, en meer dan/eens stelde hij zijn leven bloot in het helpen der rampzaligen. Als voorzitter der gilde van St-Sebastiaan was zijn blij gemoed de oorzaak van den bloei der maatschappij. De armen vonden in hem eenen beschermer en eenen vriend hy was een der ieverigste leden der conferentie van St-Vincentius a Pau'.o. Fenewald was, voor zooveel dezen hem bekend was, geen van dezulken, die met zich laten spotten. Was hij waarlijk beleedigd geworden door het afschuwelijk gedrag van Gustaaf, dan duldde hij geene onderhande lingen om de zaak in der minne te regelen, maar hield woord dat wist de studiosus genoegzaam. Tegen acht uren kwamen dezes getuigen, en samen gingen zij naar de aangeduide plaats. Tegelijker tijd stapte ook Fenewald langs eenen anderen weg op bet doel af. Na dat de getuigen van weerzijden in onderhan deling waren getreden en te vergeefs alle middelen hadden aangewend, om het twee gevecht te verhinderen, werden de wapens beproefd en verruild. Zichtbaar sidderde Gustaafs hand, toen hij zijn wapen aannam, 't Was diezelfde hand,di8, nog niet tweemaal vier-en-twintig uren geleden, zich aan den vader vergrepen had. O 1 zoo reeds heden een vloek op die hand rustte De hemel was helder blauw en de zon stond zoo schitterend aan het uitspansel alles ademde diepe rust in de kalme natuur En te midden van dit schoono, zonnige land schap, zou het beklagenswaardig treurspel worden afgespeeld in dwaze varblinding zouden hier twee menschen de vergeldende band Gods vooruitijlen, Hem, wien de wraak alleen toebehoort. Fenewald, wel is waar, was ten hoogste bedroefd en ontzet door het strafbaarvergrijp In 1993 werd Mijnheer Veys, door zijn Piak' tiscli verstand en bestuurlijke kennissen, mot eenparige stemmen aangeduid om doe te ma ken van de Bestuurlijke Commissie der burger lijke godshuizon, en in hot vervu.len van dit ambt wist bij altijd goeden raad te geven en het goed van den ouderling met wysheid te beliee- ren. Ook was het niet te verwonderen dat eenieder wensehte van hem te zien modehelpen in het be- stiereu der gemeente, en dat, over-korte dagen, de gemeenteraadkiezers eens waren om bunnen Burgemeester te belasten eene kandidatuur voor den gemeenteraad aan te bieden aan den volksgeliefden beer Veys. En toen ik over 14 dagen, voldoende aan de begeerte van onze bevolking, op zijn ziokbedde, bem kennis gaf van het algemeen verlangen der ingezetenen, en dat ik hem vroeg vaD eene kan didatuur te willen aanveerden voor het welzijn der gemeente, die hem, van h ren kaDt, het le ven zoo aangenaam mogelyk had gemaakt, drukte hij mijn hand zenuwachtig in de zijne, richtte zijn blik naar het Or-ze Lieve Vrouwe- beeld dat vóór hem was, en Vriend sprak hij, 't is wel, ik zal de kandidatuur aanveer den voor 't weizijn mijner geboorteplaats en op dat Onze Lieve vrouw van I ourdes mij de ge nezing zou schenken voor mijne lieve vrouw en dierbare kinders. En hij bleef mijne hand houden, bezag onze twee handen samengedrukt, en, het verschil bemerkende tussehen de mijne en de zyne, -- zoo erg verbleekt door de ziek'e. Zoo sprak hjj voort 'k Ben toch wol ziek, en 'k zou toch geern genezen, I10 'k ben er zoo noodig. Ja, achtbare vriend, gij had nog noodig te le ven noodig voor uwe vrouw, die uwe gedach ten, en uwe begeerte deelde, die met u leefde eri streefde en die gij liet hadt uit ganscher harte en ziele Noodig voor uwe kinderen, waarin gij al uw genot, al uw verzet, al uwe hoop voor de toe komst stcldet, en wie gij op en groot braehtot in eer, in plicht en in deugd Noodig, bijzonder noodig voor onze gemeente, voor haren vooruitgang eu haren voorspoed Maar God heeft beslist dat gij rusten moogt. En nu... 1 ust in vrede, goede vriend, waarde kollega, gij die zoovele nachten in bitter lijden op uw ziekbedj.habt doorgebracht, gij die zoo vele weken moedig, zonder zucht noch klacht, tegen de ziekte geworsteld hebt totdat zij u eindelyk in eene marteldood neerveldde Slaap goede vriend, slaap hieronder't wakend oog van den Zaligmaker daaraan 't kruis slaap onder die nederige bioemkensdie hunne welrie kende kelkjes over uw eenzaam graf zuilen doen geuren, waar de morgen en avondklokke, bij 't kleppen van den Angelus, dagelijks 11 w aan denken zal doen herleven in 't geheugen van uwe vrouw, uwe kinderen en uwe vrienden. Vaarwel, doch het weze slecht een tijdelijke afscheidsgroet, tot het de Almachtige God gelie- vejons in zyn hemelrykje vereenigen. Zaterdag 7 dezer had hier de plechtige be gravenis plaats van den Heer Remi Verbeke, schepen der gemeente en lid van het bureel van Weidaad, te midden vaneenon grooien toeloop van vrienden en bekenden. Eenieder had het immers als een plicht aanzien eene laatste hulde te brengen aan den wakkeren waker voor het goede aan den zoo zeer beminden en betreurden volksvriend. Op het kerkhof wierd de volgende lijkrede uitgesproken door den Heer Burgemeester. Mijne Heer en, Op dezen akeligen doodènakker waar alles ons spreekt van nare schimmen van rouw, ons sombere en treurige herinneringen gedenken doet, staan hier niet alleen de bloedverwanten maar ook eene talrijke schaar van goede en immer verkleefde vrienden rond het kille graf geschaard van den Heer Remi Verbeke, om hem eene laatste hulde, een laatste bewijs van genegenheid, een laatste vaarwel toe te sturen. Als Burgemeester heb ik dien droeven plicht te vervullen in naam van den gemeenteraad, het Armbestuur en der gansche gemeente. Meer dan achttien jaren maakte Remy Ver beke deel van den gemeenteraad en van het Armbestuur. Zijne rechtschapenheid zijn rond borstig en open karakter, zijne liefdadigheid deden hem alom achten en beminnen. Ilij was een onvermoeibare werker voor het goede en toen hij schepen der gemeente benoemd wierd, vervulde hij die plaats met ijsheid en beleid. Alswanneer zijne plichten hem sterker op de schouders prangden kende zijn wilkracht geene palen meer niets viel hem te zwaar niets kon zijn stalen wil weerhouden, hij beoogde maar een doel, de belangen der gemeente en van het Armbestuur verdedigen, Woesten verbeteren door landbouwwegen, Woesten op den weg van vooruitgang brengen door allerlei openbare werken zonder de inwoners lastig te vallen. Hij was die schepen waarvan men met recht zeggen mag die man was waarlijk werkzaam, rechtzinnig en wijze raadgever. Als beveler van het Armbestuur was hij een oprecht medelijdend hart, nooit was het hem een last onderzoek in te richten ten einde het bureel van weldaad te kunnen inlichten om des te beter het lot der noodlijdenden te verzach ten. In zijn gedurig streven naar vooruitgang hebben wij onzen Vriend Remy aan 't werk gezien, als schatbewaarder van den zoo bloei enden geitenbond. Hij was een der stichters en met raad en daad werkte hij vol moed steeds mede, om, dezen zoo nuttigen bond, het top punt van welvaart te doen bereiken. Indien onze duurbare en diep betreurde Vriend Remy, een bevoegd en wijs man was inzake van btstuur, niet min groot en recht zinnig was hij op gebied van godsdienstigheid. Hij was een'jovertuigd katholiek met hert en ziel verknocht aan de H. kerk, nimmer deinsde hij terug, zijn geloof in het openbaar te belijden en toen men hem daarover laakte, stelde hij zich met zijne gewone edelmoedigheid boven alle minachting. van Gustaafmaar hij had zijne toevlucht genomen tot een middel, door God en alle weldenkende lieden veroordeeld. Doch, met al deze beschouwingen zien wi: nier wat in het volgende oogenblik plaats greep. In 't naburige dorpje sloeg het daar juist 't kwart voor tien ure ook stonden de twee strijders, het pistool met overgetrokken haan in de hand, op weinige treden afstand tegen over elkander.Gustaaf had gaarne over zijnen tegenstrever heen geschoten daar echter Fenewald vlak op zijne borst mikte, had hij niets beter te doen, dan zijn leven te verde digen en ook op het hart te houden. Zoo stonden zij daar, beiden wit als krijt en met scherpen, gloeiende blik de loop van Gus taafs wapen zwenkte van links naar rechts. De getuigen telden éen 1 twee drie dé schoten vielen... eene rookwolk,een zucht... Fenewald stort bloedend ten gronde. Reeds in 't volgend oogenblik zit de dokter op de knieën en rukt den stervende de kleederen van de wonde. Gustaaf ziet een straal bloed uit de wonden zijns tegenstrevers gudsen; hij werpt zijn wapen weg en loopt,loopt zooveel hij kan,van het moordtconeel heen. Niemand bekommerde zich om hem allen hielpen Fenewald verplegen. Ras merkte de dokter, dat de kogel de longen had doorboord, en overtuigde zich, dat de reeds bewustlooze gewonde na weinige oogenblikken een lijk zou zijn. Een licht ge reutel gaf te kennen, dat de jongen nog niet had opgehouden te leven. Mijne Ilecren, nu men zeggen moet die Wel doener is niet meer, de onverbiddelijke dood heeft hem toch zoo vroegtijdig uil ons midden gerukt, voegen wij erbij dat zijne rccMveerdige handelwijs en zijn rechtschapen geest steeds onder de Woestenaren zullen blijven leven als eene zalige gedachtenis. En gij, achtbare bloedverwanten, en gij jn hel bij/.onden duurbare echtgenote en teerge liefde dochter, troost u. De .slag die u getroffen heeft is groot en onhertelbaar maar de Godde lijke Voorzienigheid zal u helpen en bijstaan. Vaarwel Vriend Remy, in naam'uwer bloed verwanten, in naam uwer vrienden, in naam der Woestenaren Vaarwelrust in vrede. Tot wederziens, tot weldra. Zitting van icj October ign VoorzitterM. Biebuyck. Duthieuw Henri, scholier te Coman, vervolgd voor diefte van een zakuurwerk ten nadeele van Vermeersch Henri, is vrijgesproken, maar zal tot zijne meerderjarigheid tor beschikking van het Staatsbestuur gesteld worden. Lanoye Marie, dagloocster te Poperinghe, vervolgd voor diefte van koopwaren ten nadeele van Gruwier Aloise wordt vrijgesproken. Bartzini Anna, dieren'emster in den circus Wilke, krijgt 33 fr. boet voor slagen en kwet suren aan Duhameeuw Ivonne. Vandeputto Florimond, landwerker.zonder vaste woonst, krygt 3 maanden en 26 fr. voor dief te van liOfr. ten nadeele van Wiilaert Louis en 4 maanden voor diefte met braak, van geld en juweelen ten nadeele van Wiilaert Euphrasia Zyne onmiddellijke aanhouding wordt bevolen.' -- Come Henri, vlaswerker, Lievens Jan, herbergier en' Verraes Pieter, landbouwer, hebben onder elkander gevochten en krijgen daarvoor Coone, 8 d. en 26 fr., Lievens en Ver raes, elk 50 frank Coene Gustavo krygt voorw, 26 frank boet voor braak van afsluitingen ten nadeele van Lievens. Lava Constant, werkman en Vanspranghe Alfons, schoenmaker te Poperinghe, elk2m. on 50 fr. voor slagen aan Dumon Jerome en 15 fr. voor dronkenschap. Gadeyne Casimir, werkman te Yper, 26 fr. voor smaad aan de politie. Bostoen Aloiso, landbouwer en Bosteen Roné, zwingelaar te Ouekone, voorw. elk 30 fr. voor slagen aan Dhondt A'oise. Da le nog 30 fr. vóór bedreigingen jegens denzelvo. I.aleman Cyriile.landbouwer te Staden, 26fr. voor slagen aan Declerck Emilia. Cornillie Martha en Hélène, 15 en 13 j. oud, te Moorslede, vervolgd voor zedenschennis, zyn vrijgesproken,maar worden tot hunne meerder jarigheid gesteld ter beschikking van het Staats bestuur. Sieuw Désiré, aardewerker te Coman, 8 d. en26fr. voor eerroof wegens Duhameeuw Cel. Masschelein Pieter, machinist te Yper, ver volgd om onvrywiUig eene treinbotsing veroor zaakt te hebben, krijgt 130 fr. boet voorw. Callemein Désiré, landwerker te Comen, 33 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeeie van Vai'dekorckhove Henri; 3) fr. voor be schadiging van eene deur 3j fr. voor bedrei gingen jegens Vandekerckhove Jerome. Hallein Gustave,kleermaker te Poelcapelle, 50 fr. voor slagen aan Depovere Achilla en 3) fr. schadevergoeding aan de Burgerlijke Partij. Vredegerecht van Yper De heer Vrederechter heeft de volgende ver- oordceiingen uitgesproken, gisteren, Donderdag 19" dezer 2 fr. voor geen licht aan hun rijtuig, Vander- jeugd Hector, LangemSrck, en Vandamme Cyriel, Poelcapelle, Vulsteke René, Poelcapelle, Monkerhey Julien, Brieleu, Delaere Nestor, Zillebeke, Soenen Jooris, Boesinghe,Sioen Jer., id-, Dsmuyt CTeste, id., Kriockaert Cyr., Re- ninghe, Leterme Al., St Jan, elk 2 fr. voorw. Voor aaneengekoppelde wagens Coulier Nap., Zarren, 10 fr., Acke Alf., Elverdinghe, 2 fr., Vandoolaeghe A!., Komen, 5 fr., Van- sevenant Pieter, Yper, 2 fr. voorw., Dehuysser Cy?., Viamertinghe, 2 fr., Muylle Em., Rous- brugge, 10 fr. De eigenaars zijn burgerlijk verantwoordelijk. Simoen Cam., Brielen, 21,20 fr., voor zijn velo op de tramlijn te zetteD. Voor dronkenschap Bartier Ev., Yper, 5 fr. Decorte Jan, Yper, 15 fr., Vercouter Charles, Yper, 1 fr., Dehaeze Désiré, Veurne, 2 maal 15 fr., Lafaut Ernest, Yper, 15 fr. Louf Jer Reninghelst, 5 fr., geen licht aan velo. Vandamme Des., Yper en Pauwelyn Cyr., Poelcapelle, elk 2 fr. voor op 't voorland te rijden in velo. Delhaye Gust., Viamertinghe, 15 fr. vooreen ander nat te smijten. Dewulf Em., Vojrmezeele, 21 20 fr. voor overtreding op den ijzerweg. Decroix Jules, Wervick, 3 maal 2 fr. voorw. voor geen frein, bel, noch licht. Dewilde Gam., Moorslede, 15 fr., wagen- alleen laten. KEMMEL, DEN 17 OCTOBER Ml- Mijnheer Opsteller van het Nieuwsblad van Yper. In uw geëerd blad van 8 Bten Juli laatst hebt gij de veroordeeling geplaatst van Julienne Du- harjon dienstmeid van Drauouter en R. Odent winkelierster te Kemmel tot een maand gevang voorwaardelijk, wilt nu de goedheid hebben van de uitspraak van het beroepshof van Gent in uw blad te plaatsen. In beroep gegaan zijnde heeft het beroepshof van Gent den 16 6n October beide betichte vrij gesproken zonder kosten. Wilt, mijnheer, mijnen hartelijkon dank op voorhand aanveerden. Renilde Odent Komt, heeren, laten wij den gekwetste naar het naburig dorp dragen,«zei de dokter. Vier der aanwezigen namen het lichaam op; maar nauwelijks hadden zij eenige schre den gedaan, of Fenewald was niet meer..-- In het dorp huurden zij eenen lijkwagen en voerden het stoffelijk overschot naar de stad, waar het gerucht van het noodlottig voorval nu bliksemsnel de ronde deed. Het lot van den beminden en sterken Fenewald vond zooveel deelnemers en beklagers als Gustaafs ergerlijk leven sinds lang door alle inwoners was geschandvlekt. Eenigen ijlden verwoed naar Gustaafs wo ning daar was echter alles kaal en ledig de vogel was gaan vliegen 1... waarheeu ^at was een raadsel. Des anderdaags reeds meldden de dagbla den, dat een aanhoudingsmandaat tegen den moordenaar was uitgevaardigd. De arme ouders vernamen aldra wat op dien noodlot* tigen Vrijdag was geschied en wat zij daar door leden, hoeven wij niet te zeggen. Nu stroomden de schuldbrieven langs al e zijden op Gerhard af. Aan den goudsnm moest de ontvluchte eene som van 2.60° j den clubbaas verscheidene honderden; j- kleermaker eveneens maar de gr°° schuldvorderaars waren twee Joden, n welke Gustaaf reeds meer dan e'en jaar onderhandeling was geweest. Wordt voorige'N

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 2