DIT IS EN OMMELANDS D NIEUWE INSCHRIJVERS NIEUWSBLAD VAN YPER SpreeKlraad si Op Zaterdag 28 October 1911 5 centiemen 't blad 46e jaar. Tslmerk 2382 Te irekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Evangelie van den 2 len Zondag na Sinxen. De kiezing van 22 October Middel tegen muilplaag ROND DE WERELD Porlugaal Tripoli voor 1912 op het sedert 46 jaar de tolk der Katholieken van heel het Ypersche, krijgen ons blad voor nieten tot Nieuwjaar. China *t NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& West Vlaanderen wonen. VAN MIJNHEER De dood oh die wreede dood heeft 't Nieuwsblad van Yper en "Journal d'Ypres in rouw gedompeld door het afsterven van den uitgever en opsteller, den heere Bruno Callewaert-De Meulenaere. M. Callewaert werd te Iseghem geboren den 29 Januari i860 en ontsliep haastiglijk in den Heere, te Yper, op Dinsdag 24 October 1911, rond 91/2 ure in den voor middag. M. Callewaert miek deel van de congregatie van O.L. Vrouw; van de genootschappen van den H. Vincen- tius en de H.Familie; was lid van den Katholieken Kring ondervoorzitter der Koninklijke Fanfare schrij ver van de Katholieke Wacht voorzitter van de pensioengilde Hand in Hand ondervoorzitter van den Yperschen Drukkersbond enz. enz. Vroeg, ja veel te vroeg, wierd hij aan de liefde zijner vrouw en zijne talrijke schaar kinders ontrukt,maar helaas klagen helpt niet Slaan wij de blikken hemelwaarts naar Dezen die alles bestiert en verdragen wij dien pijnlijken slag met christene gelatenheid Dat niet onzen wil, 0 Heer, maar Uw wil geschiede Vooruit en vooral was hij een brave echtgenooteen bezorgde vader een goede meester 1 Gods dienstig en katholiek. Van hem mag er terecht gezeid worden Hij heeft zijn brood in ledigheid niet geëten Hij was een werker Een werker voor het op beuren en doen bloeien van zijnen handel!Een werker voor het goede Een werker op politiek gebied Als onderwijzer in St Michiel- school ter stede, was hij een goede en rechtschapen meester, bezorgd voor het welzijn zijner leerlingen en den lof met denwelken zijne oud- 'eerlingen nog van hem spreken, ge- tuigt genoeg hoe hij door zijne jon gens bemind was. In 't begin der jaren '90, nam hij de drukkerij over der oude firma anderghinste. Door zijne neerstig- heid en zijnen iever is hij erin gelukt ZlJn handel tot eenen hoogen trap ^an bloei en voorspoed te brengen. „Als dagbladschrijver was hij op ZlJne plaats en menige zijner artikels gedichtjes waren echte perels van aamsche letterkunde. Dank aan zijn onverpoosd werken en zijn wilskracht heeft hij erin ge lukt het zoozeer geëerd Nieuwsblad in stand te houden en meer en meer onder 't volk 'te verspreiden. Als spreker was hij ook gekend Wij hebben hem gehoord op kies- meetingen en elders, en overal wist hij door zijn boeiend woord de aan dacht der toehoorders naar zich te trekken. De katholieke partij van Yper verliest in hem een harer verdienste lijkste en verkleefdste werkers. Als ondervoorzitter der «Konink lijke Fanfare was hij die muziek maatschappij verkleefd en 't mag rechtuit bekend worden, dat den bloei ervan zoo niet geheel, dan toch ten grooten deele aan zijnen taaien iever en bezorgdheid toe te schrijven is. Als drukker was hij zijn vak gene gen. Met hert en ziel was hij aan zijne taak gehecht. Vooruitgang ziedaar^het doel welke hij beoogde. En niet zonder reden koos hij als boekenmerk, die enkele maar veel omvattende woorden: «Rust-Roest.» Door zijne grondige kennissen wist hij er velen met raad en daad bij te staan. Al het goede opsommen welke de heer Callewaert gedaan heeft ware te lang, stippen wij nog enkel aan dat hij den armen niet vergeten had en zijne verkleefdheid aan de «H. Familie» getuigt genoeg hoewel hij het lot van den werkman verstond, naar het voorbeeld van de achtbare heeren Struye en Meersseman, stich ters van dit zoo verdienstelijk werk. Daarom mogen wij hopen dat hij reeds uit den mond van den recht- veerdigen Rechter deze woorden gehoord heeft: Goede en getrouwe dienaar, treed binnen in de vreugde des Heeren De lijkdienst gevolgd van de be graving zal Vrijdag morgend om 9 1/2 ure in St Maartenskerk plaats hebben. De vrienden en kennissen die bij vergetenheid geenen rouwbrief ont vangen hebben, gelieven dit als zulks te aanzien. Wij vragen aan onze achtbare lezers en lezeressen een gebed tot zielelafenis van den dierbaren afge storvene. van den 28 Oct. tut den 3 Nov. z. 28. HH. Simon en'Jude, Apostels, mm. Z. 29. H. Hyacinth; en anderen. H. Nar eissus. b. van Jerusalem, stierf als hij 116 jaar oud was. H'Eusebia, m, m. 3). De 220 heilige martelaars. He Zeno- bis en Zenobia, broeder en zuster, mm. d. 31. H. Wolfgang, b. van Regensburg. H. Quintinus, m. w. 1 Nov. Allerheiligen, eerst te Rome ge vierd en daarna overal op gebod van Paus Gre- gorius IV rond 837. H. Florbert, abt te Gent. d. 2. Allerzielendag, ingesteld door den H, Odilo, abt. v. 3. H Hubertus, b. te Tervueren in 727. H. Malachias, b. van Armagh. Te dien tijde zeide Jezus tot zijn leerlingen deze gelijkenisHet r(jk* der hemelen wordt vergeleken, bij een koning, die afrekening wilde houden met zijn dienaren. En toen h'o begonnen was af te rekenen, bracht men er een voor hem, die hem tien duizend talenten {schuldig was. Daar hij echter niet had om te betalen, beval zijn meester hem en zijn vrouw en kinderen en alles, wat hij bezat, te verkoopen en zoo te betalen. Maar de dienaar wierp zichj neder en smeekte hem en zeide Heb geduld met mij, en ik zal u alles betalen. De heer nujhad medelijden met dien knecht, liet hem gaan en schold hem de schuld kwijt. Maar die dienaar ging en ontmoet te een zijner medeknechten,ï'die hem honderd tienlingen schuldig was, greep hem tot worgens toe bjj de keel en zeide Betaal wat gij schuldig zijt. En zijn medeknecht wierp zich neder, smeekteihem en zeide Hab'geduldjmet mij, en ik zal u betalen. Doch de andere wilde niet, maar ging heen en liet hem in den kerkerjlwerpen, totdat hy de schuld betalen zou. Toen nu zija medeknechten zagen wat er plaats greep, wer den zij di p bedroefd en kwamm hun meester al het gebeuide mededeelen.l Toen liet zijn'jheei: hem roepen en zeide hem Bonze knecht, de geheeleschuldheb ikukwijtgeschol len omdat gij het mij gevraagd hebt: moest ook'gü'dan'niet u ontfermen over uw medeknecht, gelijk ik zelf mij ontfermd heb over u En in zfjnpoorn leverde de heer hem aan de beulen over, totdat hij de geheele schuld had voldaan. Zoo zal ook mijn hemelsche Va Ier met u handelen, als niet ieder uwer zijn broeder van harte vergeeft. De bazen- en werklieden-gemeenteraads leden, voor welke er zondag in eenige groote gemeenten van het land moest gekozen wor den, zijn ingesteld door de wet van 11 april 1894. Vier gemeenten moesten elk 8 zulke gemeenteraadsleden kiezen en 28 elk 4. Aan die kiezing mogen enkel deelnemen de ge meentekiezers, die tevens ingeschreven zijn op de kiezerslijsten voor de nijverheids- en arbeidsraden zij beschikken voor deze kie zing elk slechts over eene stem. De helft der bijgevoegde gemeenteraadsleden moeten ge kozen worden door de bazen en tusschen de bazen zelfde andere helft door de werk lieden, tusschen de werklieden zelf. Het mandaat der gekozenen is van acht Jaar. Uitslag voor West-Ylaanderen Brugge. Bazen Van Houtryve, katho liek, 450 stemmen (gekozen) Schaeverbeke (Burgersbond), 314 (gekozen), Vuylsteke, uittredend katholiek, bekomt 441 en is niet herkozen. De katholieken verliezen een zetel. Werklieden Geers, katholiek, 870 stem men (gekozen)Ghyoot, uittredend katho liek, 859 (niet herkozen) democraten Berten, 1000 stemmen (gekozen) Van Wal- leghem, 985 (niet gekozen). Statu quo. Kortryk. Bazen. Katholieken MM. Destoop, 307 (gekozen)Vandermensbrug- ghe, 29 Liberaal M. De Coninck, 169 (gekozen). Quorum 158. Werklieden. Katholieken De Galuwe, 669 (gekozen)Driesschaerts, 639. Socialist: Weyts, 987 (gekozen). De katholieken ver liezen twee zetels. De nieuwe raad zal be staan uit 17 katholieken, 5 liberalen en 1 socialist. Rousselare. Bazen. Katholieken MM. Tobbels, 242 (gekozen) Goessens, 234. Liberalen MM. Van Moerbeke, 175 (gc- kozeü) Vermeulen, 122. Statu quo. Oostende. Voor de bijgevoegde kiezing van zondag waren er voor de bazen twee lijsten ie lijst, Casteleyn, brouwer, en Rau Eugeen, handelaar, liberalen. Voor de ie lijst, Cornelis, nijveraar, katholiek. Voor de werklieden waren er 3 lijsten ie lijst, libe ralen, Lams en Vanduyver 2e lijst, Maurus en Mollet, katholieken 3e lijst, Cappelie, socialist. Zijn gekozen voor de bazen Pieter Cor nelis, katholiek, en Eugeen Rau, liberaal. Voor de werklieden Lams, liberaal en Mollet, katholiek, hetgeen in den gemeente raad het getal nieuw gekozen gemeenteraads leden van 6 op 8 doet stijgen. In 't algemeen zijn de uitslagen dezer kie zingen voor de katholieken gunstiger geweest dan die van i5 October. Wij lezen in het dagblad Le Patriote Over eenige dagen, en op verzoek van Mijnheer den baron van der Bruggen, gewezen minister van landbouw, is eene afdeeling van den landbouwgroep der Ka- mer bijeen gekomen, om onderzoek te doen wegens de bekomen uitslagen, door 't gebruik van eenen genezenden en voor- komenden middel tegen de muilplaag, door een italiaanscben doktor uitgevon- den. De leden van den landbouwgroep waren MM, Van Cleemputte, baron Herman n dell* Faille, Maenhout en de Ghellinck verder landbouwkundigen, veeartsen en bedienden van het ministerie van land- bouw. Dezen hulpmiddel, die bestaat in het ingeven van tijmsop, schijnt schadeloos, weinig kostelijk, gemakkelijk om toedie- nen, en waarvan bevoegde personen de deugdelijkheid herkend hebben. In de streke van Wielsbeke, Waere- ghem, Kortrijk, Thielt en elders, waren talrijke stallen welke met muilplage waren besmet. Onder de 136 aangeslotenen bij de melkerij van Wielsbeke, hebben er velen dezen geneesmiddel gebruikt, en wel met den besten uitslag. Ten gevolge hunner samenkomst om de zake te onderzoeken, hebben de ka- merheeren van den landbouwgroep, den n minister van landbouw verzocht te willen beginnen met proefnemingen welke offi- n ciëellijk zouden aangegaan worden. Het is de landbouwer M. Aimé Declercq, van Wielsbeke, die het genezen der muil plage met sop van wilden tijm, bier op de streek heeft doen kennen. Deze landbouwer kent de goede bereiding en de beste toepas sing van dezen zoo weldoenden middel, én om de muilplaag onder het vee te genezen, én om die plage te voorkomen. Het porlugeesch oorlogschip Sao Ra phael is tijdens een tempeest op de klippen gevaren der noorderkust van Portugaal. Het water drong zoo snel in het schip dat de pompen niet konden werken, doch men kon nog de noodseinen geven. De bevolking van Villadocondo kwam op het strand toe- geloopen, doch kon geene hulp bieden uit hoofde van de bolle zee. De bemanning be stond uit 14 officiers en 185 matrozen een vijftigtal daarvan sprong in zee en kon zich al zwemmende redden. Degene die aan boord bleven werden ook gered. Van de 200 koppen der bemanning heeft slechts een knecht op den afroep niet geantwoord. Drie matrozen zijn erg gekwetst. Zoodra de zee zal kalm zijn,zal men van de «SaoRaphael» trachten het geschut en de lading te redden. De romp van het schip is zeer beschadigd en mag als verloren aanschouwd worden. i Over den oorlog die zoo op 'tonverwachts ontstaan is tusschen Italië en Turkije, kan min nog niet veel bijzonderheden met ze kerheid melden. De meeste berichten spre ken vandaag alzoo en morgen anders. Een gevecht is geleverd geweest te Benghazi, Het ontschepen ging lastig, door den woeligen toestand der zee. Nauwelijks had den de Italianen voet aan laod gezet, of zij werden door de Turken en Arabieren aange vallen. Er ontstond een levendig gevecht, dat tien uren duurde en enkel donderdag rond den avond eindigde. De Italianen moesten stryden man tegen man en met de bajonnet ïn de vuist. De Arabieren waren'geweldig tegen de Italia nen opgezweept. Tijdens de ontscheping der mannen, was het bombardement van Benghazi zeer hevig. Men wilde de Torken ver afhouden. De holle zee, belette het ontschepen van peer den. De Turken trachtten de Italianen te om singelen maar door de medehulp der oor logschepen, zijn zij in dezen krijgslist niet gelukt. De italiauen^streden zondeFaarze- len en met grooten moed. De verliezen door de turken en bijzonder' door de araben geleden waren 400 dooden en van 800 tot 1200 gekwetsten Deze ver liezen zouden nogaanzienlijker geweest zijn, ware de nacht niet gekomen, die den aftocht of liever de vlucht van den vijand naar het; binnenland begunstigde.Zeer weinig mannen, bleven gedurende den nacht in de stad, buiten degenen die ]de dooden begroeven en de gekwetsten wegdroegen. Zulks legt uit hoe het gekomen Is dat de italianen 's ander daags bij zonopgang de stad: schier zonder slag of stoot bezet hebben. Er wordt thans vernomen dat het bombar dement, dat de landing voorafging en be schutte, geene erge schade aan de>tad Ben ghazi berokkend heeft, daar het getal kanonschoten op den zuiderkant der stad gelost, beperkt was. ;?n Er werd meermaals op gewezen, dat het verblijf ia Tursch-Mahomedaansche gewes ten, uiterst gevaarlijk kan worden voor de vreemdelingen, met den oorlog.^Trouwens, de Mahomedanen en de Arabiers zijn zaer dweepzuchtig, en zij zouden zich lichtelijk wreken op de vreemdelingen, en wel voor namelijk op de christenen. Die vrees is niet zonder reden geweest, zoo er nu doorduitsche bladen gemeld wordt. In Tripoli zouden de mannen van den wree- den en krijgslustigen stam der Senoessis,. een vreeselijk bloedbad hebben aangericht op da achtergebleven paters, op hunne leer lingen, op de afgekochte slaafjes en op andere Italianen. De missionarissen, en. vooral pater Umberto,de overste der missie van Tripoli,zijn eene heldendood gestorven. Een aanval op de missie,werd van eersten, af gevreesd. Volgens de maren, zou zij na gebeurd zijn. J.J.: De duitsche Haden verhalen dan nog over de moord van de katholieke missie te Tripoli het volgende Toen da Italiaansche oorlogschapen de eerste schoten op de stad hadden gelost, gaf de aanvoerder der Senoussis aan een deel zijner mannen bevel, de katholieke missie te gaan omsingelen. Da overste pater Um- berto, wilde met den aanvoerder onderhan delen. Doe met mij wat ge wilt, zai de pafer maar spaar mijn volk. Dat is al wat ik vraag D3 Sanoussis luisterden niet. Pater Umberto werd daar voor het missie huis doodgeslegea en ijselijk verminkt. De barbaren drongen daarna het missie huis binnen, en ze vermoorden op afschu welijke wijze de andere paters en de vrijge kochte slaven. Tosn er geene levenden meer waren, trokken de b'oadhonden naar het kinderhuis, om daar hun moordwerk ta voltrekken. Eerst vermoordden zy pater Joseph, die de kinderen wilde verdedigen. Niemand werd ook daar gespaard. Zelfs eenige Europeanen werden vermoord, die paters en kinderen wilden verdedigen. Deze tijding is eventwel niet officiëel be- vestigd. Men zegt ook dat [de Italianen ze willen verduiken. Laat ons nog verhopen dat de duitsche bladen overdrijven. Eene mare zegt,'dat er hier en daar veel bijeenkomst is van gezanten en staatslieden, en dit zou zijn om den oorlog spoedig te doen eindigen. Italië ook verlangt het einde van den oorlog, die hem zware sommen kost, doordien het zijne vloot en zijn leger van te lande moet uitrusten. Een deel der italiaansche pers |dringt krachtig aan, opdat men de eilanden en schiereilanden van de Ege'ische ;„Zee zou aanvallen, bezetten des noods, en dit enkel om Turkije le dwingen 'Tripolitanië af te Btaan en den krijg te staken. Een einde bezuiden Tripoli, zouden de Italiaansche troepen, nabij Sentar, op de 'Turken gebotst zyn. Een gevecht ontstond de Italianen werden verdreven de Turken waren ondersteund" door benden uit het binnenland. Het verlies aan mannen wordt niet opgegeven. Een hooggeplaatst officier, die de toe standen in Noord-Afrika kent, heeft zijne meening te kennen gegeven, dat er voor Italië 100 000 mannen zullen noodig zijn, om Tripoli te bezetten en er een modern bestuur in te brengen. Gij ziet het, lezer, datJden oorlog nog niet uit is f Imdit landfen zit het ook rtrJR goed. De oproerlingen zijn meester van een deel van de provincie Sé-Tchoaan\- van de [hoofdstad van Ho-nan Tchang-Cn3; en van de provincie Houpé, waarvan iif he hoofdstad Wou-Chang bezetten. De revolu tionaire beweging bereikt den neder-Yang- Ssé,en de provincialehoofdsteden van Kiang- Si, Ngan-Hoeï, Kwang-Sou en Tche' Kiang zijn bedreigd. Daar het gros der ^keizerlijke troepen te Luig-Yang-Tcheou kampeert, en bijgevolg veel dichterbij Hankow genaderd is, alsook te Siao-Kan den spoorweg bezet, ep onge veer dertig mijlen van de handelsmetropool van Houpé, zijn belangrijke botsingen tus schen de keizerlijken en de republiekeinen onvermijdelijk, en dan eerst zal men weten hoe ver de Kansen van de oorlogvoerende partijen staan. Wat er ook van zij, het deserteeren van soldaten der keizerlijke troepen duurt voort. Er wordt ook vernomen dat een gewezen afgesteldejjonderkoning, Jui-Cheng, te Kui- Kiang zou zijn, met drie kanonneerbooten, en met deze kleine vloot naar Hankow.jzou varen. Te Peking is men ook niet gerust. De chineezen en de mandchoeriërs van de hooge standen verlaten in'jgroot getal, de hoofdstad, of zenden hunne families °naar veilige plaatsen de chineezen omdat zij de wraak van de mandchoeriërs vreezen, en deze laatsten om aan de gevaren, waarmede zij bedreigd worden te ontsnappen. Geld en weerden worden in de vreemde vergunningen van Tien-Tsin in veiligheid gebracht en wat bijzonder kenschetsend is te Changhaï denkt men dat zij onder de bescherming'van Japonië nog het beste zullen bewaard blijven. Het schijntzeker dat, in geval de keizerlijke troepen in de vallei van de Yang-Tsé de neer laag moesten lijden, het Hof naar Jehol vluchten zal. NIEUWSBLAD Till YPER Bruno Callewaert f*'T

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1