M engelmaren STADSNIEUWS Kalholieke Jonge Wacht Zondagrust Ramernieuws Wettelijke Besluiten VA® ALLES WAT Sterfgeval zitter M. Seys, dapper vooruitIk moetu niet vragen u wel te willen gedragen maar ik vraag u de Katholieke partij gansch uw leven genegen te blijven ik vraag u dat gij zoudt trachten uw schoon getal nog te ver dubbelen om de liberalen te zien kijken ik vraag u dat gij u zoudt bereiden om de plaats der ouderen die verdwijnen, in te nemen en ik bid u intusschentijd naar ons te willen luisteren, zooals wij vroeger de wijze raden volgden van zaliger heeren Spille- bout, Struye en Surmont de Vo!sberghe. Wanneer wij u, in iets kunnen helpen, komt tot ons. Wij zullen zien tot hoe ver wij u kunnen bijstaan, doch is het onze macht niet, beknibbelt ons daarom niet want be knibbelen is gemakkelijk, maar beter doen is moeilijker. En zoo er soms iets te zeggen valt, komt en zegt het on3. Hebt gij over iets een beter gedacht, meldt het ons, wij zullen'het onderzoeken gij naoogt op ons uw volle betrouwen stellen, fk zou willen voorde laatste jaren van mijn leven voor iedereen wel doen en met iedereen in vrede leven. Een luidruchtig handgeklap begroette deze schooise rede. Zaterdag laatst was de Katholieke Jonge Wacht van Yper volop aan 't feesten onge veer 300 leden vervulden de ruime zaal van 't Volkshuis. Vol blijdschap en geestdrift ontvingen zij de leden van den gemeenteraad om op eene bijzondere wijze hulde te brengen aan de nieuw gekozenen.Terwijl deze hunne intrede deden, steeg er, onder de toongeschallen der Braban§onne een daverend handge klap op. A anspraak van M. Biehuyck De Eere-Voorzitter,IIeer advokaat Albert Biebuyck, nam de eerste het woord en sprak omtrent in dezer voege Gij hebt, zooals het betaamde, deze vergadering begonnen met het nationaal lied, om de gekozenen te ontvangen en te begroeten Ik loof en dank u er voor. Zooals gij weet is de zegepraal der katholieke partij prachtig geweest. Vóór de kiezing vroeg den Voorzitter van den Katho lieken Bond dat Yper het voorbeeld zou geven aan gansch Vlaanderen en Yper heeft dien oproep beantwoord. Schitterender zegepraal hebben wij bier in stad nooit geweten de allerprachtigste uitslag van 1897 moet ervoor onderdoen en de liberalen gevoelden zich zoo vernedert dat zij zelfs geen woord bedanking, aan hunne kiezers, uitplakten. 't Is omdat de stad wel bestierd is, de katholieke kandidaten allerverdienstelijkst waren en alle katho lieke krachten meêgewrocht hebben. Ik bedank al dezen die eenigzins gehol pen hebben tot het welgelukken der stem ming ik bedank u bijzonderlijk, leden der Kath. Jonge Wacht, voor de ieverige en deugddoende propaganda, en wakker u aan om de Katholieke partij meer en meer te beminnen en vooruit te helpen, en zoo handelend is de toekomst verzekerd Een daverend handgeklap begroette deze schoone rede. Geestdriftig weerklonk het strijdlied 1 waarna St Pietersfanfare eenige schoone muziekstukjes speelde. Doch weldra klonk het uit eiken mond «.Seys Seys en M. Seys stond op O welk een blijdschap, welk een vreugdegevoel bij het vooruitko men van den welbeminden voorzitter der Katholieke Jonge Wacht. M Seys, die niet tot spreken was voorbe reid, bedankte al de aanwezigen vcor hunne genegenheid en al de kiezers die voor hem gestemd hebben voor hun vereerendvertrou wen. Hij geloofde zijne kiezing te danken te hebben aan zijnen titel van voorzitter der Kath. Jonge Wacht en beloofde niet alleen de Kath. Jonge Wacht van Yper te doen groeien en bloeien maar elders ook zulke maatschappijen te stichten en ze allen in eenen arrondissementsbond te vereenigen tot meerdere macht en kracht der Katholie ke partij. Al de aanwezigen zongen het lied van den Katholieken Vlaming «Zij zullen ha*.r niet hebben en na nog eenige muziekstukjes en eene geestdriftige aanspraak van M. Fraeijs de Veubeke, ging de vergadering vergenoegd uiteen. Dienstdoende apotheek. Zondag 5 November. J. DEHOUCK, Dixmudestraat, iö. MEENEN Do genaamde Auguste Delombaerde, 40 jaar oud, stooldraaier, wenende in de Bakkerstraat, alhier, was dinsdag aan 't verhuizen, en had, om hem wat te helpen, een foorkramersgast ge vraagd. 's Namiddags kwam de helper niet meer terug en Delombaerde bestatigde dat eene beurs, inhoudende rond de 100 frank, verdwenen was. De policieofficier Vandevoorde, die een on derzoek opende, vernam dat de dief naar Mo?s- kroen vertrokken was, begaf zich per tram met den opziener Troch en Delombaerde naar deze stad. Daar vernamen zfj dat de foorkramersgast zekere Frans Defeu is, doch zij konden hem niet ontdekken Hij worde ieverig opgezocht. NAAR MILANEN Het sporfjaar 1911, wordt gesloten den 5 No vember met de Ronde van Lombardie België zal er ook vertegenwoordigd zijn door de rijders Van Houwaert en Masselis. Dinsdag avond zyn de kampioenen Lapize, Georget, Cruppe'andt, Dhers, Tribouillard en Cyriel Van Houwaert, uit Parijs naar Milanen vertrokken, van waar de koers zal beginneD. Cyriel Van Houwaert heeft den weg van Moorslede Daar Parijs per' rijwiel afgelegd, daar hij, zegde hij, die gelegenheid om zich te oefe nen, niet wilde laten voorbijgaan. WATOU Op Zondag 22 October wierd een Vlaamsche liederavond ingericht door de maatschappij De Vlaamsche Herten Verscheidene sprekers na men er te dier gelegenheid het woord in de ruime zaal, waar alle Overheden en vele mar- nen eri vrouwen, jongelingen en dochters waren toegesneld. Om 3 1/2 wierden de achtbare redenaars door de maatschappij en het muziek Ste-Ceci!ia naar de vergaderplaats geleid. De heer Dr Brutsaert, wensohte de sprekers en de aanwezigen welkom. Hij sohefste den el- lendigen toestand, waaronder ons Vlaamsche volk zuchtte in de eerste jaren onzer onafhan kelijkheid. Die staat heeft helaas te lang ge duurd. Eindelijk wierd het Vlaamsche volk uit zijnen sluimer wakker geschud door ievervolle mannen die hem het besef zijner waarde en der waarde zijner taal deden gevoelen. Tot heden nog heeft het Vlaam-cb, zyn wettig en billijk reent niet ten volle verworven Wij, Vlamin gen, moeten zonder verpoozen arbeiden om aan onze moedertaal hare verdiende eereplaats te bezorgen. Twee vermaarde redenaars, zijn, zoo zegde bij, hier gekomen om ons het besef te ge ven van onze tot nu nog ongelijke behandeling op taalgebied Ik heet die geachte heeren wel kom, dank hen vooraf, en druk den wensch uit, dat hunne woorden in de gemoederen de kiemen mogen nederleggen van innige vaderlandsliefde, van gehechtheid aan onze moedertaal en dat die kernen mogen gedijen en overvloedige vruch ten voortbrengen. De heer Advokaat Degroeve van Brugge drukt zich uit in dezer voege Wy zjjn hier heden gekomen om te spreken over Vlaamsche beweging, over Vlaamsche Hoogeschool. Wy, Vlamingen, hebben geene vooringeno menheid tegon het Fransch noch tegen het on derwijs van eene uitheemsche taal. Wie zulks uitkraamt, beweert ongerijmdheden. Wy vlaamschgezindeu, kunnen Fransch zoowel als eikeen. De uitslagen in de jaarlijksche prijs kampen doen zien, dat de Flaminganten het zijn, die in de Fransche taal de eerste prijzen behalen. Wat wij willen, dat is, dat het Viaamsch in zjjn eigen land de eereplaats bekleede, gelijk het derhalve geschied, dat in alle beschaafde lan den de burger eerst en meest houdt aan zijne taal. Ziehier in't kort de geschiedenis der Vlaam sche beweging. De heer Rogier Minister van het jaar 30 beweerde, dat er voor een goed bestuur eene degelijke voertaal behoort te wezen en dat die voertaal ontegensprekelijk de fransche taal moest zijn, dat alzoo alle openbare bedieningen aan Walen en Luxemburgers toekwamen. Op deze manier redenee; de Rogier, zullen de Vla mingen verplicht zijn Fransch te spreken en zoo is de uitroeiing der Germaansche taal verze kerd. Dit stelsel werd seffens uitgevoerd. Maar hij had gerekend zond'r den ondernemings geest der Vlamingen De groote volksschrijver Conscience kwam tegen ditstelselop. Door woord en schrift verwekte hij de tegenbeweging. Deze tegenstand groeide van dag tot dag aan. Pries ters en leeken, burgers en bedienden voegden zich bij den strijder. Later spraken de volks dichters EE. HH.GezrlleenVerriesttothetvolk: Zie toe wat Vlaanderen voor-heen was, Het zag een tijd van rijkdom en grootheid, het zag kunst gebouwen bij de machte oprijzen de weten schappen en de kunsten werdtn ieverig beoe fend. Vlaanderen mocht roemen op zyne kunst, de kunst van Vlaanderen en niet de kunst van België. En wat was het volk daartegen ver drukt en geknakt in zijne taal, die geheeten wei d, slechts goed te zyn voor boeren en werk- menschen. Vernuftige leeraars deden inde kol- legies hun krachtig woord woergalmen. De leerlingen waren begeesterd; er ontstonden Vlsamsche taalminnaars in al de vakken der wetenschap. GeneeskeereD, ingenieuren, notarissen enz. mengden zich in den strijd tot het erlangen van menige nieuwigheden, die ons langzamer hand deden naderen tot ons doel, de gelijkheid van Vlamingen en Walen. Veel is er verkregen maar er zijn nog veranderingen te bewerkste'- ligen, verbeteringen te betrachten; De opening dar Kamers is vastgesteld op 14 November aanstaande. Ridder F. Schaetzen,katholieke kandidaat die alleen voorgesteld was voor de plaats van volksvertegenwoordiger vanTongeren-Maes- eyek, opengekomen door het ontslag van M. Desmaisières, die naar den Senaat over gaat, is zonder strijd gekozen. M. Vande Venne, liberale volksvertegen woordiger van Kortrijk heeft zijn ontslag gegeven als lid der Kamer, daar hij in den Senaat M. De Ridder vervangt, die zijn ontslag geeft. M. Van Leynsee), advokaat, vervangt M. Vande Venne in de kamer. Verschillige koninklijke besluiten laten het oprichten toe eener tabakfabriek aan M. Debeuf-Van Caeyseele te Gheluwe, op 3.450 meters der grens aan M. Petyt, Watou, eene brouwerij, op 5 1/2 meters en aan M Delefortrie, Gheluwe, ingelijks eene brouwerij op 3.290 meters. Bij koninklijk besluit van 23 October zijn benoemd Ontvanger der rtchtstreekscbe belastin gen, douanen en accissen, van 7e klas te Ko men (dorp) M. P.Fairon, van Gouvy(statie). M. Vallaeys van Komen (statie) is ontvan ger der douanen en accissen van 3° klas op de Barakken (Meenen) in vervanging van M. Adam die te Roisia (statie) benoemd is. Ontvanger der douanen en accissen te Komen (statie) M. Ghuys, klerk te Achel (statie). Bij koninklijk besluit van 15 Juli werd het nyverheidseereteeken toegekend aan Aug. Dewulf, tabakwerker, Jan Hauspy, zoutzieder en H. Thirifays, ruiter der i® klas, leerzenmaker van het 1® regiment Jagers te peerd alle drie van Yper. Het kruia van le klas is verleend aan Jufvr. Popelier, aangenomen onderwijzeres te Merckem. Aanspraak van M. Colaert Daarna stond de achtbare burgemeester Colaert recht, onder daverende toejuichin gen en sprak omtrent als volgt Het eerste woord dat ik tot u richt is een woord van dank, van hertelijken dank, in naam der gekozenen en ook in naam van gansch den gemeenteraad. Er was een tijd dat ik dacht dat de katholieke jonkheid van Yper uitstierf ik was ervoor bevreesd ernstig ben ik hier mede bezig geweestik vroeg of er geene nieuwe leveudige jeugd zou oprijaon, toen over eenige weken, ik het geluk had, die prachtige betoogiug der Katholieke jeugd te zien, die toonde hoe de Katholieke jonk heden in eens wakker gesprongen waren en talrijk oprezen. Welnu wanneer eene partij de jonkheid met liaar heeft, dan mag zij met volle be trouwen de toekomst inzien en de vaste hoop koesteren altijd hooger en hooger te stijgen. Toejuichingen Waaraan wij de zegepraal te danken hebben, heeft M. Biebuyck daar juist gezeid. Of wij goed bestieren? Iedereen zegt het; spreekt van Yper aan vreemdelingen en zij zullen u zeggen 't Is niet te verwonderen dat Yper Katholiek blijft, de stad is wel bs- stierd. De leden van den gemeenteraad heb ben getracht zonder de lasten van een centiem te verhoogen Yper steeds treffe- lijker, gezonder en schooner te maken de wegen te verbeteren, meer water en licht te bezorgen en stadsjuweelen in hunneü vroe- geren luister te herstellen en de kiezers zijn er ons dankbaar voor geweest. Ook hebben al onze vrienden, met de kandidaten meêgewrocht. Ik bedank ze allen, maar bijzonderlijk M. Fraeijs de Veubeke die met hand en tand [gelijk een leeuw roept mengelijk twee leeuwen, zeg ik, gewrocht heeft, te zaaien met zijnen wakkeren en onvermoeibaren secretaris M. A. Biebuyck dien ik ook niet genoeg kan bedanken. Algemeen handge klap.) De liberalen waren preusch tot heden, omdat wij in de laatste kamerkiezing een duizend stemmen achteruit gegaan waren. Maar dat loog veel min aan Yper dan aan eenige omliggende dorpen, waar men niet genoeg gewrocht had, maar dat is voorbij de gemeentekiezing van 15 October 1911 heeft bewezen dat Yper en 't arrondissement katholiek zijn. En moeste het gebeuren dat w\j met de aanstaande Lente eene nieuwe kamerherkiezing hebben, dan zouden wij niet alléén onze verloren stemmen inwinnen, maar vast en zeker den derden zetel ver overen. ToejuichingenHoe zou M. Nolf voor zijnen zetel niet moeten vreezen in de kamerkiezing als hij zoo deerlijk geslegen is in de gemeentekiezing door M. Seys Donderend handgeklap). M. Seys Er waren er die voor hem vreesden, en'k moet het bekennen, ik ook heb een oogenblik gevreesd. O hadde het moeten gebeuren dat hy niet gekozen was, welk een schrikkelijke slag ging het voor mij niet zijn Niet dat ik M. Nolf vrees neen, want hij ook ging moeten bekennen dat wij goed bestieren en onpartijdig zijn. Ik weet dat hij daarvoor rechtzinnig genoeg zou zijn, om het te bekennen gelijk hij het bekend heeft. Doch M. Seys, Eiet gekozen Welk groot verlies Vooral voor u, Katho lieke jongelingen, die misschien den moed zoudt verloren hebben. Maar neen gy M. Nolf, die ridder zijt van Leopoldsorde, gij die reeds 9lfjaar lang in de Kamsr zetelt, grj de populaire man, die eens droomdet in den gemeenteraad te zullen gedregen zijn, welke nederlaag 300 stappen achteruit bij M. Seys, 27 jaar oud i (Langdurige toejuichingen En nu, Katholieke Jonkheden, onder het geleide van uwen zegevierenden Voor- Indien gij moet hoesten, indien gij verstopt zijt ea indien gij moeilijk spuwt,indien uwe nachten slecht zijn, aarzel niet van de goede borstpil Waltherij te nemen en gij zult spoedig genezen zijn. 1 fr. overal. De gruwelijke dood van den statieoverste. Ziehier enkele bijzonderheden over den dood van den heer Alfons Cram, statieoverste der halte Sinte Maria Aaller De heer Cram, rond de 30 jaar oud gehuwd en kinderloos, verwachtte zaterdag morgend de komst van eene overheid, die de slatie in oogenschouw zou nemen. Rechtover het statie gebouw, aan de overzijde der sporen, is een hek, dat volgens het reglement dient gesloten te zijn, maar thans op een kier stond. De heer Cram wilde dit verzuim herstellen. Rond 9 1/2 ure nam hij den sleutel uit zijn bureel, ging over de spoorbaan en vermaakte het hekken, waarna hij terug naar zijn bureel kwam. Op het oogenblik dat hij de spoorbaan wilde overgaan, om naar zijn bureel terug te keeren, kwam de sneltrein n. 3076, Oostende- Gent Zuid Brussel, die 8 u. 48 uit Oostende vertrekt en om 9 u. 37 te Gent Zuid aankomt, op 300 meters van de statie in volle sneldheid aangestoomd. De overste stapte van het gaan pad, dat 40 centimeters hooger ligt dan den spoorweg zelf, op de spoorlijn, om zijn bureel te bereiken. Hij haperde met den voet aan iets, struikelde en viel, op de lijn, op dewelke de sneltrein kwam aangereden. De heer Gram scharrelde moeilijk half op. Het zij hier gezegd, dat hij 129 kilos weegt. De trein was slechts enkele meters van hem ver wijderd en de overste, het dreigend gevaar bemerkend en niet meer in lijds weg kunnende, liet zich languit tusschen de sporen vallen, met het hoofd naar Gent toe, in de hoop dat de trein over hem heen rijden zou. De voortrein der lokomotief ging over den ongelukkige zijn jas vloog omhoog en werd door den sinlelbak onder aan de macbien gevat, waardoor de arme man 30 meters ver werd medegesleurd. De ongelukkige raakte verder onder de wielen en werd vreeselijk verhakkeld. WYNENDAELE Het parket is vrydag alhier afgestapt om een onderzoek te doen over een wildstroov ersdra- ma. Twee boschwachters waren donderdag op ronde en betrapten vier wi dstroopers. Zij wilden de kerels aanhouden, doch eensklaps weerklonk een schot. De jachtwachter Vande- walle was door een kogel in den buik getroffen en viel badend in zijn bloed ten gronde. Er wer den nog verscheidene schoten gelost en de twee de jachtwachter werd in den schouder getroffen en in het oog, dat verloren is. Hy is gehuwd en vader van vier kinderen. ROUSSELAERE Maandag morgend. om 10 i/2ure,kwam Emie[ Seynaeve, peerdengeleider bij Jules Daeleos- Callens, voerman te Iseghem, met een vierwiel- wagen gereden langs den steenweg van Rumbe- ke naar Roasselaere. Aan de herberg Het Motjen bemerkte bij verscheidene kinderen, achter aan zijnen wagen hingen Hij joeg de kin deren weg. Wat vorder hoorde hy een geioop en, omziende, bemerkte hij dat een der kinder en ten gronde lag en dat een ander nog zat op de plank die oodor zijnen wagen hing. Het kind opnemende, zag hij dat het nog leefde, maar vooraleer hy in de herberg Het Moljen kwam, svas het dood. Het kind zal op de plank gekro pen zijn en er willende van gaan, zal het door het achterwiel van den wagen gevat geweest zijn. De borst was ingedrukt. Het slachtoffer heet Jan-Paptist Boddin, geboren te Rousselaere den 28 September 1906, wonende steenweg van Rumbeke. WATOU Zaterdagavond, rond 6 1/2 ure, kwam een koopwarentrein van Watou naar Poperinghe gereden. Aan de herberg Het Hooge, waar de baan eene kromming maakt en eene groote hel ling afloopt, sprong eensklaps de aanhakingske- ten van de lokomotief los. Het machien liep in volle snelheid de helling af. Zeven wagons ont- riggelden, waarvan or drie tegen de wagenma- kerij van Remi David botsten. Het gebouw ="SUNlJ6HT"2aep maakt de wasch kinderspel voor het meisje van Wjaar.enyeeft aan het lijnwaad die fnsche &an= yename reuk van t Duiten. /Vssissenhof van West-Ylaanderen Maandag morgend is de zaak afgeloopen, der dubbele moord van Zande. De Bouck toonde zich onbeschoft on onverschillig. De gezwoornen wezen de voorbedachtheid af en namen verzachtende omstandigheden in aanmerking. De Bouck werd veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid. Het pubiiik was ontevreden en mompelde. De Bouck werd door de gendar men meegesleept, die hij beleedigde. Woensdag avond is M. Ch. Veys, eere- policiekommissaris te Rousselare, overleden in den ouderdom van 83 jaar. De begraving zal Maandag 6 November in St-Michielskerk plaats hebben. Af. 'Bouquet vraagt hoe het staat met de werken voor den tram Yper-Belle. Men ziet geen vooruitgang. Af de Voorzitter. De studie over de werken gaat voort en wij zullen opnieuw aandringen, 't Was nog een punt op te kla ren, wegens 't leggen der tramlijn te Locre. In 't vervolg zal het moeilijk zijn om nieuwe lijnen te krijgen. M. D'Huvettere. Binst den kieatijd heeft men overal gehoord dat het gemeente bestuur een model was van onpartijdigheid. [Gelach). YPER Woensdag avond rond 8 ure kwam de Heer Dr Devloo, met zijn rijwiel langs de baan van Elverdinghe naar Yper gereden. Hij volgde den rechter kant, toen hij opeens door een automobiel die in dezelfde richting reed omvergeworpen werd. Dr Devloo en zijn rijwiel, de automobiel en M. Frainnet aan wieu de auto toebehoorde, werden over de railen van den tram in den gracht geworpen. Dr Devloo lag gelukkig eenige meters verder dan de automobiel, en kwam er van af met lichte kneuzingen aan been en arm, die hemzullen genoodzaken eenige dagen rustte i

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 2