Eert vader en moeder M ©iigeimaren HAOHBTTë Ons Volk m m m n*. m m m W9 Wettelijke Besluiten Priesterlijke Benoemingen c«$e*sSiaid»S!2ig|ai! stfdfgfl* Politierechtbank van Yper li u wei i j k sa a 0 k 0 nd ig i ogen fü 19 99 93 93 Boetstraffelijke Rechtbank van Yper lauwe lLMANACH MM s S. Hare groote sterkte ligt in l?are zuiverheid ""burgerstand van-yper. ans aeamM<*% vaderl ontwaakt Dit is de titel eener nieuwe vlaamsche illustratie, sedert korte wtken uitgegeven. Dit blad, vult'een echte leemte aan in ons Katholiek Vlaamsche land 1 Ons Vlaamsche Volk is lees- en weetgierig stil aan zoekt het zich te ontwikkelen het is dus plicht aan de leidende Vlaamsche klassen eenmaal nu. yoorgoed, het volkomen op den weg der volledige en gezonde ontwikkeling te bren gen. Een geillustreerd weekblad schijnt wel het gepaste middel daartoe. De bijval is reeds zoo groot, dat het, pas zes weken gesticht, reeds met 4 bladzijden vermeerderd, nu op \estien bladzijden, druk en beeld, wekelijks verschijnt. Om echter volkomen haar doel te berei ken, t. w. volksontwikkeling, tracht die nieuwe illustratie ganich het Vlaamsche Volk als lezer te winnen: niet alleen de ontwikkel den op wier steun \e stellig rekenen durftmaar ook en vooral de burgerij, de kleine zoowel als de groote, zooals bakkers, beenhouwers, winkeliers, herbergiers, land bouwers en zelfs ontwikkelde werklieden. Daarom heeft ze de opoffering zoo ver mo gelijk gedreven zij bedoelt immers geen geld slaan en de inschrijvingsprijs zoo laag mogelijk gesteld, al is zij nu reeds met de vaste wil het wekelijks nog te ver beteren het beste en ver het grootst» en schoonst» geillustreerd weekblad in België, dat voor groote vreemde illustraUën niet meer moet onderdoen De prijs is gesteld op 75 fr. voor de gewone uitgaaf. 10.75 fr. voor de pracht uitgaaf. Inschrijvingen worden aanveerd ten bu- re le van «'T NIEUWSBLAD» Boterstraat, 30, YPER Bij koninklijk besluit van 29 October zijn de volgende pensioenen verleend E. H. Brabant, Pollinchove 1 400 fr. en E. H. George, Boe&inghe 1.400 fr. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft be noemd Onderpastor te Heyst, E. H. Willems, onderpastor van St Hiiloaius te Iseghem. Onderpastor van St-Hillonius te Iseghem, E. H. De Baecker, onderpastor te Alve- ringhem. Onderpastor te Alveringhena. E. H. Ver- scbaeve, leeraar in 't collegie te Tliielt. Onderpastor te Westnieuwkerke, E. II. Isebaert, onderpastor van O. L. Vrouw te Oostende. Onderpastor van O. L. Vrouw te Oostende. E. II. Uandaele, onderpastor te Messsen. Onderpastor te Meessen, E. H. Breyne, leeraar in St Amands collegie te Kortrijk. Zitting van g November ign Voorzitter M. Veys Dewachter Cyritle, aardewerker te Gbe- luvelt, vervolgd voor jachlmisdrijf is vrijge sproken. Denys Emile, kasseilegger te Ploegsteerf, krijgt 26 fr. .boet voor smaad jegens de gen darm Dewaeie. Samyn Emile, landwerker (e Comen, was door de Politierechtbank van Werviek ver oordeeld tot 2 fr. boet uit hoofde van dronken schap. Op beroep ingeslagen door het Openbaar Ministerie krijgt hij 15 fr. boet. Bailleul Louis, metserdiener te Nieuw- kerke, wordt veroordeeld lot 1 maand en 26 fr. voor diefte van een geweer ten nadeeie van Baeeite Bartholomeus. Verslype Raymond, Camille en Julien, aardewerkers te Vïamerlinghe, voorwaardelijk elk 26 fr. boet., voor slagen aan Cauüez Omer. v erslype Camille nog 26 fr. boet voor gelijk feit. Cauliez Omer, landwerker te Vïamerlinghe 26 fr. voor 't dragen van een verboden wapen' Goudeseune Sylvie, dienstmeid te Dra- Doutre, die binst de afwezigheid harermeesters 25 fr. roofde uit een kofter krijgt daarvoor 3 maanden gevang daarbij nog 8 d. en 26 fr voor diefte van l fr. Mengelwerk van'tNieuwsblad van Yper n° 9 (naar het Duitsch DOOR CLEM. HOLE MANS. VII Toen hij de gansche toedracht der zaak wist, richtte hij zijne schreden naar Gustaaf, die nog altijd in de achterkamer zat. Lang bleel hij met hem alleen,en de huisgenooten hoorden ze beiden in een druk gesprek ge wikkeld. Eindelijk kwam hij terug. Geertrui, die aan de deur den eerw. geeste lijke stond af te wachten, vroeg begeerig «Wat denkt hij T heeft het ongeluk hem tot betere gevoelens gebracht Droevig schudde echter de pastoor het hoofd, wijl hij zegde Geen geloof, geene hoop, geene liefde meer een arm, verwil derd hart Geertrui verschrikte en zuchtte dan ware hij beter niet gekomen «Hij verlangt ook zijnen vader niet te zien, voer de eerwaarde voort geld, geld en alcool jenever, dat begeert hij.... En toch wil ik den ongelukkige bij vader leiden wellicht stemt de aanblik des stervenden hem tot betere gedachten. Maar, eerst moeder, zorg gij voor andere, ordelijke kleederen want hij heeft geen hemd aan het lichaam en geene schoenen aan de voeten de teenen steken hem door zijne kousen en zijn broek en ja» zijn tot op den draad versleten. Breng water, zeep en kam, en al dat bij vannoode heeft om zich wat op te knappen. Intusschen zal ik naar den kranke gaan, en hem op het wederzien voorbereiden morgen zal hij hem zien. Dan ging hij den trap op en trad met de woorden Geloofd zij Jezus-Christus hoe gaat het, Gerhard in den ziekenka mer. Gerhards zwakheid was zeer groot. Lrsthaeghe Henri, landwerker te Wyt- sehaete, 8 dagen en 26 fr. voor smaad jegens den veldwachter van Voormezeele 1 maand en 26 fr. voor slagen aan den zelfden 2 maanden en 26 fr. voor zedenschennis. Decoster Leon, landbouwer te Oostnieuw- kerke, 52 fr. boet voor vischmisdrijf. Drulez Marie Louise, herbergierster te Kemmel, die door de politierechtbank van Meessen lol 2 fr. boet veroordeeld wierd voor beleedigingen jegens Venin Henri, had beroep ingeslagen tegen dit vonnis. Zij wordt vrijge sproken. Dondeyne Camille, landwerker te Ploeg- steert, 8 dagen en 26 fr. voor bedreigingen jegens Bouquet Louis5 fr. voor lichte geweld daden en 15 fr. voor dronkenschap. Voorwaar delijk. Sieuw Henri, landwerker te Wytschaete, en Dondeyne Emile, landwerker le Ploegsteert vervolgd'voor slagen aan Bryun Jules, zijn vrijgesproken. Maei'ten Isidore, herbergier te Woesten, vervolgd om de politie niet verwittigd te heb ben van onlusten die in zijne herberg gebeurd waren, was door de Politierechtbank van Yper vrijgesproken. Op bi roep door het Openbaar Ministerie bekrachtigt de Rechtbank het eerste vonnis. JSerryn Jéróme, Deceucinck Aloise land- werkers te Woesten Devos August, kleinge- bruiker, Vermole Jéróme, Serryn Remi, land- werkeis en Masson Hilaire, landbouwer te Reninghe, zijn vervolgd voor wederzijdsche slagen. De twee eerste worden veroordeeld elk lol 15 d. en 26 fr. de 3'" en de U' elk 8 d. en 26 fr. de 5'1* en de 6'1" zijn vrijgesproken. Serryn Jéróm**, Devos en Vermole, elk 8 dagen en 26 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeeie van Maerlen Isidore. Serryn Jéróme en De- cenninck elk 10 fr. voor wederzijdschre belee digingen, Veroiole 10 fr. voor braak van roe rende voorwerpen ten nadeeie van Maerten Isidore. Maerlen Isidore, 25 fr. boet om drank gegeven te hebbeuaan dronken personen. Zitting van 3 November ign Twee aanéén gekoppelde wagens Laumosnier Aug. Yper, 2 fr., Gamiel Misplon is verantwoordelijk. Haezebrouck Bené, Diekebusch, 2 fr., Em. Comyn, is verantwoor delijk. Dcsehepper Hector, Becelaere, 5 fr. Rijwiel ponder bel.- Claerebout Leon, Langemarck 2 fr.— Bergh man Zulma, Langemarcs, 1 fr. voorwaardelijk Rijwiel zonder plaat noch bel Moyaert Joseph, Elverdinghe, 2 maal 2 fr. Rijwiel zonder licht Moyaert Daniël, Elverdinghe, 2 fr. Lorsom Renë, Becelaere, l fr. voorw. Hauspie Ca- miel, Elverdinghe, 1 fr. voorw., Vanderghote Louis is verantwoordelijk. Pauwels Ilector, Vlamertingbe, 1 fr. voorw. Vandeviever Gamiel, Yper, 2 fr. Leterme Alois, SLJan, 2 fr. Platlecuw Leon, Zuydschote, 2 fr. voorw. Hond zonder muilband Ver.steele Emereuce, 1 fr. voorw. Hoorei- beke Henri, 2 fr. en Dejonokheere Augusta, 2 fr.alle drie van Langemarck. Hond zonder muilband noch medalie Mistiaen Acbiel, Diksmuide, 2 maal 2 fr. Depuydt All'ons, Reninghe, 2 mial 1 fr. voorw. Mahieu Marie, Yper, 2 maal 1 fr. Iloorel- beke Prudence, Voormezeele, 2 maal 1 fr. voorw. Dedrie Pauline, Diekebusch, 2 maal 1 fr. voorw. Temperville Clemence, Yper, Smaallfr. voorw. Turck Helena, Yper, 2 maal 2 fr. Voor slagen en wonden Therry Alfons, Brielen, 10 fr. voorw. en 30 fr. aan de burgerlijke partij voor schade aan meu bels. Van Ilee Ferdinand, Gheiuwe, 5 fr. Deconinck Isidoor, Voormezeele, 5 fr., en 5 fr. voor schade aan meubels. Pauweiyn Ernest, Vïamerlinghe, 10 fr. voorw. Carrein Celina, Roesinghe, 5 fr. Openbare dronkenschap Deruyltcr Maurice, Yper, en Cailliau Lievin, Merckem, elk 15 fr. Wateren op den openbaren weg Deconinck Arthur, Yper, 1 fr. Voor beleedigingen Priem Jules, Yper, 10 fr. Marie Mahieu, Yper, krijgt 3 maal 1 fr. voorw. voor geen plaat aan rijwiel, den reclt- lerkant van den weg niet gehouden te hebben, en geene schoor aan de kar. De volgende personen zijn vrijgesproken Carrein Celina, Bocsinghe. Demoor Alois, Poelcapelle. Lauwers Leon, Langemarck. Salome René, Yper en Deleu Louis, Zormebeke. Het hoofdzeer, de draaiingen en alle andere ongemakkelijkheden door het slecht bloed ver oorzaakt zfjn in weinig tijds genezen door de slijmverdryvetide pil van Waltherij. t fr. de doos overal. Hoe stelt gij het nu, vader vroeg de herder op vertrouwelijken toon. Dc dood staat voor de deur, antwoord de de zieke ir.et gebrokene stem zoo bet maar goed aflooptmaar en hier haalde hij diep adem ik vrees, dat het nog een zware strijd zal zijn Wie zooveel gestreden heeft, als gij, Gerhard, die schrikt voor den laatsten strijd niet af.En aangenomen nog, dat zelfs dat, wat uwe grootste bekommernis uitmaakt, werkelijk geschiedde, dat gij uameüjk sterven moet, zonder uwen verloren zoon nog een maal gezien tc hebben, zonder hem te kun nen zeggen Gustaaf, alles is u vergeven 1... zelfs dan moet gij als Christen den dood moedig en sterk afwachten. Gij zijt, ja, tot de groote reis vaardig, gij zijt met de genade Gods verrijkt om over te gaan tot een beter cn gelukkiger leven watzoudtgij dus vree zen 1 Ik wil, met Gods hulp, moedig zijn, sprak Gerhard, gesterkt de wereld, het tra nendal kan mij niet meer kluisteren.... Dus, geen spoor van den rampzalige, ging hij voort.... nu, ik schenk hem vergiffenis, mo ge ook God hem vergeven Dat is schoon, en een christen geloo- vige waardig, sprak de herder. Zoo Gustaaf echter nu toch nog kwam en aan uwe lijdens sponde plaats nam, zoudt gij dan ook u kun nen bedwingen, en zachtmoedig en rustig blijven Hier bedacht Gerhard zich eene wijl, en sprak dan gelaten Dat, ja, kan ik u belo ven 't Ware eene vreugde voor mij, ging hij voort, en 't leek als ideurde een helder avondrood zijn aangezicht. Toch is het nog zoo ver niet, sprak de pastoor wellicht wie kent Gods raads besluiten wellicht komt Gustaaf, maar onverbeterd, dieper gezonken nog dan vroe ger, niet waar Mijn doodsteek zuchtte Gerhard. 't Kon echter wel zijn, dat God het zoo wilde dat hij Gustaaf hierheen voerde, niet YPER Verleden Vrijdag is een ongeluk gebeurd met den tram, dat erge gevolgen had kunnen heb ben. Naby de lusthof van M. Verschoore, langs de baan naar Diekebusch. reed een wagen met strooi geladen geheel dicht de lijn op 't oogen- blik dat den-tram voorbijreed. Da houten liggers van het voertuig kwamen in aanraking met deri tram het macbien en het eerste rijtuig werden nogal erg beschadigd. Vrijdag reed men met een wagen met asch ge laden uit de poort der brouwerij Donek, in de Diksmuidestraat, toen opééns het peerd voor uitsprong en de lading op 't voorland geworpen werd. Een kind dat juist voorbijging kon gelukkig- lijk aantyds wegspringen, alsook den geleider vaneen wagen brijken, die op 't zelfde oogen- blik voorbijreed. ZANTVOORDE. Verleden week heeft de veldwachter der ge meente. de genaamde Em. Depoortore, 36 jaar, op heeterdaad betrapt voor pensejagerij op 't jachtgoad van M. Dalle van Rusbeke. Pro ces-verbaal is opgemaakt. HAZEBROUCK M. Jean, kapitein der douanen te Haz6brouek, vergezeld van douaniers, onderzocht woensdag den koopwarentrein uit Yper komende, en ont dekte in een wagon, achter een behendig uitge hold afsluitsei, 500 kilos belgischen tabak. De wsgon werd aangeslagen en de zegeis erop ge legd. Een onderzoek is geopend. DE RONDE VAN LOMBARDIE Zondag werd deze ronde betwist. I)e strijd was hardnekkig. Do banen waren zeer slecht en ten duurde niet lang of de bandbreuken begon nen hunne slachiofl'ers te maken. Cyriel Van- houwaert kreeg ook zijn deel. Ziehier denoffleicelen uitslag 1. Henri Pelis- sier 2. Mioheletto 3. Van Houwaert, Brocco, Durando en Torricelle 7. Albini, Beni. CMroni- Galetti en fribouiilard 12. Ganna 13. J. Ala- voine 14. Oenaghi15. Azzini16 Bertarelli; 17, Bordin 18. Dhers; 49. Grema 20. Vallcton. Pelissier wint 500 fr. Micheletto 300 Van Houwaert, Broco, Durando en Torricelli eik 130 en de anderen elk 36 frank. KOMEN. Sedert geruimen tijd werden er ten nadeeie van M. Romain Goeman verscheidene diefstallen gepleegd, zonder dat men erin gelukte de dieven te knippen. De sloten der deuren werden veran derd, doch dit hielp niets er word maar voort gestolen. Eindelijk heeft de policie dan dief bij de lurven kunnen vatten. Het is een 21 jarig kereltje, wonende beluik Demade. Om in het huis te dringen, legde hij het fijn aan boord. Hij nam onder het dak de steenen uit den muur en geraakte aizoo iD den zolder en van daar in de kamers. Verscheidene malen robberde hij geld en zelfs twee uurwerken, die hij er nadien is komen terugleggen. Indien gij moet hoesten, indien gij verstopt zijt es indien gy moeilijk spuwt,indien uwe nachten slecht zyn, aarzel niet van de goede borstpil Waltherij te nemen en gij zult spoedig genezen zijn. 1 fr. overal. MEENEN. De genaamde Désiré Vanoverberghe, 58 jaar oud, wonende te I.inselles (Frankrijk), was dinsdag bij Camiel Vermeulen, herbergier in de Yperstraat, gekomen om er strooi ta snijden. Dinsdag nacht sliep bij op den zolder. Rond 3 ure van den morgend is Vanoverberghe, men weet niet hoe, van den zolder gevallen' van zes meters hoogte. De ongelukkige, die met meer tot bezinning gekomen is, werd woensdag mor gend naar het hospitaal overgebracht. Hij is den schedel gebroken en heeft daarenboven inwen dige kneuzingen Zyne vrouw, in der haast ver wittigd, is haren stervenden man komen bezoe ken. Een priester heeft hem de H. Olie toege diend. Maandag nacht heefz er in do herberg der ge meente een bloedig messengevecht plaatsgehad. De werklieden Alois Deprez en Matton waren maandag avond op zwier gegaan. Na verschei- nene herbergen bezocht te hebben, kwamen zij in betlogisthuis van Matton, in de herberg In Batavia gehouden door Edmond Lamon. De twee mannen blijven daar zitten Rond 2 ure van den nacht kregen zij ruzie. Eensklaps greep Matton een broodmes dat op de tafel lag, en bracht er Deprez verscheidene steken mee toe. Het slachtoffer die maar een oog heeft, werd erg in het gelaat gestoken, gelukkig van den kant waar hij blind is, en bekwam bovendien twee steken in den arm. Het slachtoffer ontving de eerste zorgen van een geneesheer, die hem vervolgans naar het gasthuis van Kortrijk deed voeren." De gendarmen hebben dinsdag morgend Matton aangehouden en naar het gevang van Kortriik gebracht. EENE BEENHOUWERIN dieniet vervrozen is, kreeg eens 't bezoek van eene onbekende jufvrouw, die peisde dat het genoeg is naar de laatste mode gekleed te zijn én beslfcg te maken, om zonder geld aan alles te geraken. Zy s* rong vol haast de winkel in, en zeiwat zou ik wel eten vandaag Ik weet bijna niet meer wat gereed doen wat is er best van van geheel uwe winkel Wel Jufvrouw, zei de beenhouwerin, zie maar eens rond, en kies. Hier heb ik allerbeste hesp. om uwe vergeving af te smeeken, maar enkel om u te zien sterven, ea hij wellicht daarna, door dien aanblik getroffen, besloot zich te beteren. O dat zou mij zwaar vallen Ja 't ware hard, dat is waar maar in de laatste jaren hebt gij gelegenheid ge noeg gehad om u op 't ergste voor te bereiden. Indien nu, laat ods dit eens aannemen Gustaaf voor u stond, juist zooals dien on- vergeetbaren avond, wild, ruw en gevoelloos, dan ware 't misschien een middel, waarvan God zich bedienen wilde, om op het ruwe gemoed van den beklagenswaardigen doo laard te werken, zooais een missiesermoen, en nog een veel krachtiger, Zoudt gij in dit geval ook rustig en gelaten blijven Met Gods hulp, ja wedervoer Ger hard. Dat is braaf, sprak de priester, en hij nam de sidderende hand des kranken in de zijne. Dan knielde hij neder, en bad met hem Onder uwe bescherming nemen wij onze toevlucht, 0 1 heilige Moeder Gods, enz. hij voegde er nog eenige schietgebe dekens aan toe en besloot met de woorden Vergeet nietGerhard, wat gij zooeven Gode en mij beloofd hebt. Tot morgen. In de voorkamer trof de cerw. geestelijke moeder Geertrui en Grietje aar moeder baadde in tranen, Giietje zat op de knieën, beweegloos, bleek als een plaasterbeeld, en bad. Zij hadden Gustaaf andere kieederen ver schaft maar van ouderliefde of vriendschap had hij geen blijk gegeven. Hij moest wel diep gezonken zijn in het ongeloofde drankzucht scheen voor alle betere gedachten, voor alle gevoeligheid ontoegankelijk ge maakt te hebben. De priester sprak tot beide vrouwen k Vader Gerhard nadert zijn einde verwacht u aan het ergste en wees moedig heden kan Gustaaf hem niet zien. Hy wil hem niet zien, starheide Geertrui snikkend. Wel. geef my voor 1 fr. hesp, zei Jufvrouw en de beenhouwerin sneed Jufvrouw 1 fr. hesp af, en gaf het stuk te wege tegen klinkende munt. Maar Jufvrouw zeiik heb hier geen geld, en zal u zondag betalen. Ah Jufvrouw, zei de beenhouwerin. als gy geen geld hebt voor hesp, gy moet geene hesp eten, en t stuk vleesch bleef in den winkel. ANTWERPEN In laats van nog een gebouw af te breken om het op eene andere plaats terug op ta bouwen, vind men het tegenwoordig veel gemakkelijker het van de eene plaats naar de andere over te breDgen. Naar het voorbeeld der Damstatie en van den kerktoren van Bocholt, heeft men vrij dag namiddag te Antwerpen weer een dier aar dige werken uitgevoerd. Om den uitgang van stad breeder te maken door de opening die aan de Sebijnpoort in de vesten gemaakt is, moest men den muur der groote koopwarenstatie, sta tie der duizend wagons genaamd, {0 meters ach teruit brengen. Deze muur, 70 meters lang, vormt een blok metselwerk en ijzer van 220,0ü0 ktlos. Moest men den muur afbreken en herop bouwen. dan had men vier 0' vijf maanden werk en wellicht zou men 63 t. b. der materialen niet meer mogen gebruiken hebben. De aannemer heeft eenvoudiglijk den muur van de grondwer ken gescheiden, op riggels en daarna op wielen geplaatst en naar dé nieuwe grondvesten, 10 meters verder gelegd, gevoerd. Het werk is wonderwel gehikt én was bijzonder moeilijk omdat de muur zoo lang was, niet minder dan 70 meters. Op het eerste ging het niet al te wel, doch weldra legde de muur in de beste voorwaar den de 10 meters af op 27 minuten, hetgeen een record is. De Damstatie had verscheidene we ken noodig om veertig meters te doen doch dit was een groot gebouw. Binnen Korts zal het mis schien nog veel rapper gaan. is te ver krijgen in den boekhandel Cai.lewaert-De Meulbnaere, te Yper, aan den prijs van 1 50 tr. HARELBEKE De bestendige deputatie der provincie West- Vlaanderen heeft in hare ziïting van 27 oetober laatstleden de beslissing van het hoofdbureel te Harelbeke verbroken waarbij voor de gemeen- tekiezing van 15 octobor de lijst van het kartel niet aanveerd werd als onregelmatig voorge steld. De kiezing is vastgesteld op 26 November aanstaande. THOUROUT Den 15 oetober had het hoofdbureel van Thou rout drie katholieken die de volstrekte meer derheid bekomen hadden, en dedrie meest be gunstigde liberalen van de lijst, door de toepas sing van de Evenredige Vertegenwoordiging, gekozen verklaard. Er werd door de katholie ken by de bestendige deputatie van den provin cialen raad van West-Vlaanderon eene klacht ingediend. De bestendige deputatie heeft vrijdag de stembrieven hernageteld, en bestatigd dat tien naamstemmen van eet* niet' gekozen kandi daat niet medegerekend waren. Daar hij met deze tien stemmen de volstrekte meerderheid bereikt, heeftde bestendige deputatie den uitslag gewijzigd en vier katholieken en enkel twee li beralen gekozen verklaard. PLOEGSTEERT De brouwersgast Victor Lampièrre, 34 jaar oud, was zaterdag te Armentiers, in eene moute rij aan den arbeid. Een zak graan van 100 kilos viel van ren hoogte van acht meters op den man. Lampièrre word zeer erg gekwetst. Hy werd naar zijne woning gevoerd, waar hij zondag overleden is. WATOU Liederavond met voordrachten over de Vlaamsche taal en over hooger Vlaamsch onderwijs. Aanspraak van Mr Dr Borms, van Antwerpen; Gelijk weleer in het panthéon van Athene de toorts van hand tot haud werd overgereikr, zoo gaan de Vlaamsche werkers en zullen zij reizen van stad tot stad, van dorp tot dorp, om de toorts der Vlaamsche beweging voort te zetten, die de gemoederen moet on'vlammen, hen aanvuren tot ieverig streven voor de Vlaamsche zaak, tot dat wij de Vlaamsche hoogeschool verkregen hobben. Het is ons ontegensprekelijk onvervreemd baar recht. Het Belgische volk bestaat uit twee volksstammen uit 4 00 .000 Vlamingen van den Germaansehsn, 8.000.000 Walen van den Ro- maanschen stam. Het is billijk, dat de twee broederrassen «.elyk behandeld worden Wat het eene verkrygt, moet in gelyker mate aan het ander gegeven worden. In ons land zijn er twee hoogscholen, die door de lastbotalers onderhouden worden eene te Luik en eene te Gent. Wy willen ééne Vlaamsche hoogschool te Gent. Wy zouden ingezien ons meerder getal recht hebben aan meer. Dit recht zal nog ver meerderen, daar de Vlaamsche bevolking rasser aangroeit. Men bestatigt 32 geboorten op 100J Vlamingen en slechts 21 op lt 00 Walen. Ven mag van onze meerderheid geen misbruik maken Wy willen gelijkheid, meer niet Dj ongelijk heid moet kost wat kost ophouden De Vlamin gen zijn in de examens verplicht twee talen te kennen. De Walen slechts eene. In de Ministe ries zitten 83 Walen. In het Ministerie van Spoorwegen, waar da toestand nog het voordee- ligst is, door het toedoen van Minister Helleput- te. genieten de Walen 1 800.0(0 franken jaar wedde, de Vlamingen slechts 800 0*0 franken. Dj ongelijkheid straalt nog verder door. De waalsebe arrondissementen zijn voorzien van spoorwegen met dubbel spoor. Tussehen Gent en Antwerpen, twee onzer volkryks'e hoofd- Hij wil hem niet zien vroeg de eer waarde hij zal hem zien, maar eerst dan, als wij de gebeden der stervenden zullen lezen. Ach riep Grietje, en zij stond recht, achl mocht het ijs zijner ziel dan smelten! Ik zal naar 't klooster gaan, en daar gansch den nacht voor hem bidden. IX Den volgenden morgen schelde men reeds vroeg aan des priesters woning. Mynheer pastoor moet zoo spoedig mogelijk naar Ger hard komen hij iigt in doodstrijd, riep eene vrouwenstem, 't Was Grietje. Haastig spoedde Gods dienaar zich ter plaatse. Gerhards oogen waren half gebroken de veranderde trekken en het koude zweet op het voorhoofd verrieden den komenden dood. Toch kende hij nog al de aanwezigen. Moe der Geertrui had de hand onder het kussen gestoken en ondersteunde den kranke het moede hoofd Grietje lag aan den voet van 't bed en bad. Dankbaar wenkte de stervende den priester met de oogleden. Laat ons bidden I sprak de priester, en hij begon de litanie voor de stervenden. Dan sprak hij Nu, brave Christen, sterk u Ik roep nu uwen Gustaaf. Wel is waar, hij is nog niet gebeterd maar zien zal hij. hoe een brave Christen sterft. Ik ga hem ha len. Vol overgeving blikte Gerhard ten hemel Gustaaf kwam binnen. Oneindig liefderijk zag de stervende tot hem op, terwijl Gustaaf stijf als een stok en koud als ijs voor hem stond. Gustaaf, sprak de priester, heden nog zal uw arme vader naar een beier land ver huizen, naar bet land van vrede, naar het hemelsch Jerusalem, om daar te gaan uilrus- ten van al den kommer, dien gij hem hebt veroorzaakt. God heeft het wonderlijk zoo geschikt, dat gij, als vluchteling rondzwer vend, juist heden hier zijt. Uw vader wil u al het harteleed, dat gij hem hebt veroorzaakt, vergeven. Een vloek rustop udezelfde vloek die ai de kinderen vervolgt, die hunne ouders steden is er maar een enkel spoor 011 zelfs geene brug om in Antwerpen te komen- De belangen van het Vlaamsche volk zijn door dezen toestand sterk bonadseligd.Het gedeelte volk, het talryk- ste, het vreedzaamste, het volk waar troon en altaar op rusten, moet zoo goed behandeld wor den als het ander. Koning Albert in zyne inhul- digingsrede verklaarde hot werken moeten wy van heden af aan de belangen van beide deelen van hot land. Daarom eischen wij eene hoogschool te Gent. Wy zijn het eenige vrjje volk, dat geen onderwijs ontvangt in zyne eigene taal. Van de 125 hoogscholen die in de gansche wereld bestaan, zijn c-r maar 2 die geen onder wijs geven in hunne taal te Transylvanie en in Vlaanderen. In 1908 stichtten de Araben te Nini- Novogorod eene eigene hoogschool De Yslanders met 7000 inwoners hebben eene eigene hoog school. Wij Vlamingen, het volk dat staat aan de spits der beschaving, dat de grootste kunste naars en schilders voortbracht, dat zoo heerlijke belforten en kathedralen deed oprijzen, dat eene geschiedenis bezit, door anderen benijd, laten ons door anderen voorbijstreven. Wij zijn aan veraehtering blootgesteld, omdat wij geen on derwijs, geene eigene hoogschool hebben. Maar wij voelen ons herleven. Wy zijn indach tig de onverpoosde werkingen van de Vlamin gen van voorheen Conscience en Gezelle. Wij gedenkenden blakander. moed van HugoVerriest, Rodenbaeh, Streuvels, Vanderlinden, enz. Wy eischen, dat de zon van de wetenschap, die uit de Gentsche hoogschool zal stralen, gansch Vlaanderen verlichtte, het Vlaamsche volk ont- vlamme in geestesinspanning en iever en zucht naar wetenschap. Immers een goed onderwijskan in demoeder- taal gegeven wo-den. In de vakken, die door eigen taal geleerd worden, bohalen de Vlamin gen 40 prijzen, de waalsche gewesten slechts 3. In de kundigheden met vreemde taal ingeprent, wordende Vlamingen door de Walen geklopt. Fransth is als voertaal voor al de vakken een slecht werktuig ten bewjjze het spreekwoord: Een vogel zingt of spreekt, zooals hij gebekt is. 103 Vlamingen eischen daarom, dat alle vakken onderwezen worden in hunne taal. Hunne jon gens zullen dan beter onderwezen zijn in het Fransch omdat deze taal, als bijtaai volgens de beste methode zal aangeleerd worden Deze strekking is reeds gedeeltelijk gevolgd in het middelbaar onderwijs Zij moet het ook zijn in het hooger onderricht. Sommigen beweren ten onrechte, dat de neder- landsche niet rijk genoeg is, daarvoor niet past. In holland is het nederlandsch da voertaal. Der halve onze taal is beter geschikt, omdat alle nieuwe woorden kunnen gevormd worden door begrippen van eigen taal dewijl de Fransche woorden ontstaan uit wortels van Grieksehen of Latijnscheu oorsprong. Stellen wy b. v. anémic tegenover bloedarmoede, biograpbie tegen levensbesehryviDg, dialogue bij samenspraak, telescope met verrekijker. Oordeelen wij onpar tijdig welke de bestverstaande woorden zijn. Eindelijk laatste punt. De Vlaamsche hoog school is van groot belang voor werklieden, landbouwers, burgers, handelaars, enz. Leeraar Van Cauwelaert heeft gezeid onmid dellyk naast de hoogschool staat de hut van den werkman. Onze Vlaamsche werklieden worden gebruikt tot den arbeid die de grootste spierkracht vereischt. Men ziet ze zich in Vrankryk dood- wroeten, zich in de mijnen afbeulen, in Duitsch- land zich aistaven, daar de vreemdelingen in de fabrieken of werkhuizen de vetst betaalde plaat sen afdingen. De oorzaak hiervan is: dat de Vlaamsche werkman niet genoeg ontwikkeld is, omdat hij geen vakonderwijs kan ontvangen in zijne taal, geene vakbladen by de hand heeft in eigen taal Immers, deze die het onderricht be hoorden te geven, de schriften behoorden op te stellen zyn de taal niet machtig wyl zij in da hoogscholen met het Fransch worden onderwe zen. Het zelfde geldt voor de landlieden. In Dene marken een klein land van 2 6)0.'00 inwoners, zyn 70 volkshoogscholen voor zonen en dochters van landlieden. Daar worden 6.)l>;der toekomsti ge landlieden onderwezen In Bslgie zijn 2 land bouwscholcn, alle beide Fransch. Van eenen anderen kant zyn er 44 nijverheids scholen in het walenlmd met 11.600 leerlingen en slechts 6 met löOo leerlingen in de Vlaamsche gewesten. De meeste meestergasten komen uit het walenland, zijn niet in staat tot hunne onder- booringen te spreken. Eens dat wy uit de Vlaamsche hoogschool vlsamschkundig-m van allen staat zullen ontmoeten, dan zullen onze werkers op de hoogte zyn van alle vakken. De inrichting der Vlaamsche hoogschool te Gent wil niemands rechten krenken In 1332 wierden de nederlandsche leeraars ombennher- lig aan de deur gezet. Het zesjarig overgangstijd perk zal aan alle leeraren nhodigen tijd en gelegenheid geven zonder dat eenige maatrigel hunne rechtmatige belangen over hot hoofd zien zal. "Wat kunnen wy hiertoe nu doen Onze gedach ten aan anderen mededeelen ons handteeken plaatsen op de lijsten die zullen aangegeven worden, de vlaamsche maatschappijen onder- steuuen door woord en daad, Vlaamsche boeken verspreiden, Vlaamsche liederen aanleeren. Ja, het liod is een machtig wapen tot wederopbeu- ringvan de Vlaamsche taal. Wy hebben het zoet betrouwen, zoo sluit de spreker, dat de Gemeenteraad eenen wensch zal stemmen tot het spoedig oplichten der viaam- sche hoogschool, dat, allen zullen strijden hand in hand het land verbazend door onze wilskracht. Toejuiching en.) Opwekkend vlaamsche zangen begroeten en verheerlijken den befaamden spreker, zooals voorgaanden redenaar. Heiden wordt door den heer Vandevelde, welverdienden lof toege zwaaid. Hy bedankt ook de zangers, clie on< met niet eeren. Smeek uwen vader om vergiffenis enwees van heden af de goede zoon van uwe arme moeder. Hier in 't land is wel is waar geen plaats meer voor u maar de aarde be hoort gansch den Heer van hierboven ook elders kunt gij vroom en gelukkig zijn. Gustaaf stond als versteend en blikte ten gronde hij reikte zijnen stervenden vader de hand niet. De priester liet hem eenige oogenblikken staan dan nam hij Gustaafs hand en legde ze in dia des vadershij knielde neder en sprak de Kerkgebeden tot aanbeveling der scheidende ziel Vaar ten hooge, christene ziel, uit deze wereld, enz, Dan riep hij den nog nauwelijks ademden Gerhard eenige troosdende woorden en schiet gebeden in 't oor. Gerhard stierf onder het gebed en het luide snikken der aanwezige vrouwen en huisgenooten. Gustaaf bad of weende niet, maar sloop van dit tooneel weg naar de achterkamer. Grietje ijlde hem na Gustaaf, zei ze op smeekenden toon, Gustaaf gij bekeert u, is 't niet waar Word wederom een goede een trouwe zoon uwer moeder, die zoo verschrik kelijk om u lijdt. Alles is u immers vergeven!» De rampzalige wedervoer barsch Be zorg mij eene flasch alcool de dood des ou den heeft mij ontsteld Nu kan ik weer voort, ik zal erven 1 Grietje zuchtte zwaar en antwoordde Gij zult vader en moeder en eeren «Wijvenpraat, wedervoer Gustaaf. Hier bij zulke kwezels kan en wil ik niet blijven De policie heeft misschien reeds lont gero ken voorwaats dus, vooruit moet ik Vul mijne geldbeurs, rap Bidden noch smeeken vermocht iets op den ongelukkigen verblinde. Moeder, die hem op de knieën bad, dat hij zich tot ein delijk bekeeren zou, stiet hij ruw van zich weg, zeggend Zend mij maar rap mijn deel aan het adres dat ik u heb gegeven an ders zoudt gij het u kunnen berouwen t In den namiddag sloop hij den huize uit, zonder iemand de hand te hebben gedruktj schoone liederen vergastten, en die het on nemou door wekelyksche oefeningen devia' sche liederen aan te leeren. Te hopen dat liederen de zede- en zoutlooze liederen z» verdwijnen. Een gepast woord van erkenti wordt ook gegevon aan de menigvuldige bii ders van dit volksfeest en aan de werka leden der fanfaren:aatscbappij die het z< opluisteren en sloten mot de uitvoering van vaderlansen Red. dn DAT ZEGGEN ZE ALLEMAA De hoofdopsteller van een volksblad kr. dagelijks zooveel bezoeken op zijn bureel hij de loopjongen opdracht gaf, bezoekers'ai scheppen. Dat gaat niet. mijnheer zei deze ze gen allemaal dat ze u persoonlyk moeten sr Ken Weet ge wat antwoordde de opstel «zeg: dat zeggen ze allemaal. Ik wil rust h ben Een beetje later verscheen eene dame, die, man wonschte te spreken de jongen verzak de dat dit onmogelijk was. En toch moet ik hem spreken wederv* zy. Ik ben zijne vrouw Ja sprak de jongen, dat zeggen ze a maal»..- Wat er toen gebeurde vermeld de histc niet. Maurits Gillebert, kleermaker, en Irma I bois, kanten werkster, beiden yan Yper. Achille Denorme, landbouwer, gebuisvesl Zonnebeke, en Maria Verslype, z. b. gehuisv le Yper. Verklaringen van den 3 tot den 10 Nov. lot Geboor ten Verleure Jeanne, Patleelslraat. Jacques Albert, fleere Janstraat. Begerem Marie, Cartonstraat. Desramaults Marie, Rijseistraat. Alleman Gabriclle, Bukkerstraat. Bories Ilenri, Lange Tnouroutstraat. Pynoo Helena, Klaverstraat. Duflou Germaine, Kanonstraat. Vasseur Alfred, Meenenstraat. Delfosse Oscar, Pennestraat. Huwelijken Bruneel Arthur,metserdiener le Oostvielere K Dezeure Marie, kardenwerkster, gehuisve te Yper. DuprezOmer, handelsbediende, N Delioni Noëlle, z. b. te Yper. Maas Alphons, rekenpiichtige te Marcq p Barceul (Vrankrijk)X Cbrisliaen Marie, z. b. I Yper. Sterfgevallen Rosseel Pierre, 75 j,, echlgt VandermeersH Pauline, Ni erstad. Dieryck Slepbanie, 63 j z. b. wed. Giimonl prez Gustave, eehtgte Samyn Isidore, Bruggi steenweg. Bernard Georgette. 5 weken, Esplanade. Maricaux Pierre, 6ij., z. b. ongehuwd, 1 Thouroutslraat. Hof Emile, 1 j., Neerstraat. Vanthornhout Henri,7 maanden, Poperin steenweg. Desmedt Pierre, 81 j., z. b. ongehuw G. deStuersstraat. Meersseman Jean, 85 j z. b. ongehuw Rijseistraat Rose?, Stephanie, 81 j., z. b. ongehuw Wenninckstraat. Lacante Albert, 5 maanden, Patteelslraat BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE Geboorten Tytgat Irma. Derycke Gerard. I.ievei Martha. Jacques Albert Vandevoori André. Maelbrancke Edward.— Rarbey seph. Gillioen Paul. OverljjdeDS Fafcop André, oud 13 d. Veys Louis, 49j., echtgt. van Marguerite Syoën. Va 1 la e Henri,oud 57jechtgt. van Melanie Ghesquier Huwelijken Theophile Seghers, teletoonwerker, en Rora zonder iemand een afscheidsgroet te hebb gegund. Twee dagen daarna werd vader Gerha begraven. Moeder Geertrui bleef geen groot verm geu meer over wel integendeel, nauwelij genoeg om stilletjes door de wereld te raken. Zoo had de zoon haar de laatste jan geplunderd. Maar hier gaf Grietje op 1 treffendste wijze blijk harer trouw en lieW Daar hare moeder, vrouw Kramer, sin eenige jaren gestorven was, kon de docht over eene vry aanzienlijke som beschikke Zij ondersteunde grootendeels de wedu] Gerhard, en zij deed het met waarlijk vi dingrijke liefde. Niet alleenlijk verheugde oude vrouw zich in Grietjes huis over ee zindelijke woning maar, wat de kinderh) liefde geven en schaffen kan, viel haar deel. Zelfs de frissche bloemtuil ontbrak Zomers niet op hare tafel. Buitendien 1 het brave meisje nog een engel van ber hartigheid voor eene menigte arme farml" De zinnelooze, dien ik in het gesli^ht B. ontmoette, was Gustaaf Gerbard. Nu het den lezer wel klaar zijn, waarom1 hi) zijnen waanzin de hand zoo strak beke^ ze dan tegen den muur ten bloede s. Naar ik, na zorgvuldig ingewonuen m tingen, later vernam, was Gustaaf in1 "^er per en dieper gezonken in het m°" ondeugd. Het altijd aan verwijtend ge* had hij in den drank willen versmooren, was hij een dronkaard, een 'an^'°°i'rvv| worden. De zuiperswaaDzin had hem dj aangegrepen, en ten laatste was deze m i neloosheid overgeslagen. De pola:ie r| hem naar Grietjes woning, waar zijne I oude moeder nog leefde maar bet eng tig wezen, Grietje, betaalde zijne k°s,erL het zothuis, nadat zij hem daar een 0 men had bezorgd. Arme, arme Gustaafhadt g'J moeder geëerd EINDE

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 2