DIT IS EN OMMELANDS F NIEUWSBLAD van YPEB m. m m me Spreekiiraad 2 mus mm m u m m u M t» m Up Zaterdag 18 November 1911 5 centiemen 't blad ■ws 46° jaar. Talmerfc 238b Te trekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwesen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Het grootste en best ingelichtsle nieuwsblad van 't arrondissement is n 5 centiemen het nummer 3 fr. 's jaars Sedert 46 jaar liet orgaan der Katholieke partij van Yper en Ommelands. Alinie inschrijft voor 1912, krijgt het blad kosteloos tot einde 1911. Dagklapper Evangelie van den 24en Zondag na Sinxen. Ons Volk Een Woord ROND DE WERELD Vrankrijk Tripolitanië Portugaal China Si ca BI BI El na ca ca .gé sa STADSNIEUWS Gemeenteraad Maloulaan Cercle symphonique Yprois St Franciscus van Assissië &m\Y\ Tesl anient Davidsfonds Jonge Wacht mm/mmmtmrni.. -ijw siilMM»i*»——=—mwn— 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- sTrate, T* 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. van den 18 tot den 25 Nov. z. 18. H Odo abt, t 942. Zaligen Maarten, geboren in Belgenland, Capueyn te Home 7. 19 H. Elisabeth, de milddadige koningin van Ungarn, y 1231. Patrones onzer geliefde vorst n. m. Si). H. Felix van Valois, was de stichter metSt Jan de Matha van het order der Trinita- rissen. H. Edmund, m. koning van Engeland. d. 21. O. L V. Opdracht. H. Heliodoorm. te. Si. H« Cecilia, mgm. Patrones der muzi kanten. A. 23. H. Clemens 4' Paus van Rome. Pa troon der molenaars en schippers. H. Trudo, I m. v. 24. H. Joannes van 't Kruis, t 4591. H' Flora. Hc Firmin». mgm. Te dien tijde zeide Jezus tot zijne leerlingen Wanneer gij den gruwel der ontheiliging, waar van gesproken is door den profeet Daniël, ziet staan in de heilige plaats die het leest, begrijpe het! alsdan vluchten, dieinJudea zijn, naar de bergen, en wie op het dakter ras is, dale niet af om iets uit zijn huis mede te nemen, en wie 03 het veld is, keere niet terug om zijn kleed te halen. Doch wee den zwangeren en den zoogenden in die dagen En bidt, dat uw vlucht niet plaats hebbe in den winter of op den sabbat. Want daar zal groote ellende ziju, zooals er niet geweest is van het begin der wereld tot nu toe en zooals er ook niet meer wezen zal. En zoo die dagen niet verkort werden, geen mensch bleef be houden maar om wille der uitverkorenen zullen die dagen verkort word«n. Als dan iemand u zegt Ziet, hier is de Christus of ginds, gelooft het niet. Want er zullen vaische Christussen en vaische profeten opstaan, en zy zullen groote teekenen en wonderen verrich ten, zoodat, indien het mogelijk ware, zelfs de uitverkorenen in dwa'.ing zouden worden ge bracht. Ziet, Ik heb bet u voorspeld. Als zij u dan zeggen Ziet, hij is in de woestijn, zoo gaat niet uitZiet, by is in de binnenkamers, gelooft het niet. Want gelijk de bliksem uit schiet van het oosten en licht tot in het westen, zoo zal ook de komst van den Menschenzoon zijn. Waar ergens het aas ïs.daar zullen zich ook de gieren verzamelen. En terstond na de kwelling dier dagen, zal de zon verduisterd worden, en de maan zal haar licht niet gaven, en de sterren zullen vallen van den hemel en de krachten der hemelen zullen geschokt worden. En dan zal het teeken van den Men schenzoon aan den hemel verschijnen en dan zullen alle geslachten der aarde weeklagen en zij zullen den Menschenzoon zien komen op de wolken des hemels met groote macht en majesteit. En Hjj zal zijn engelen zenden met laid schallende bazuinen, en zjj zullen uit verkorenen verzamelen van de vier wind streken, van bet ééne einde des hemels tot iiet andere. Leert van den vijgeboom een ge lijkenis wanneer zijn tak reeds zacht wordt en de bladeren uitspruiten, dan weet gy dat, de zomer naby is ec voor de deur staat. Voor waar. Ik zeg u, dit geslacht zal niet vergaan, totdat al deze dirgen zullen geschied zijn. Hemelen aarde zullen voorbijgaan, maar myne woorden zullen niet voorbijgaan. Dit is de titel eener nieuwe Ylaamsche illustratie, sedert korte weken te Antwerpen uitgegeven. Dit verschijnen is geen alledaag sche gebeurtenis maar het verheven doel, yan allergrootste belang voor onzen Vlaam- schen stam, namenlijk volksontwikkeling, door dit nieuw geillustreerd weekblad be oogd, hecht aan zijn ontstaan eene gansche b'Rondere beteekenis. Dit blad, dat geen geld slaan beoogt, dus geen uitgeverswerk is, vult eene leemte aan in ons Katholiek Ylaamsche Lnd Ons Vlaamsche Volk is lees- en weet- S'erig stil aan zoekt het zich te ontwikke len het is dus plicht aan de leidende Vlaamsche klassen eenmaal nu, en voorgoed, het volkomen op den weg der volledige en gezonde ontwikkeling te brengen. Een geïllustreerd weekblad schijnt wel het gepaste middel daartoe. Doen wij, Katholie ke Vlamingen, het niet, andersdenkende zullen het doen. Moeten wij wachten tot zulks gebeurt Hebben wij nog geen lessen genoeg gehad in deze laatste jaren, op poli tiek gebied, b. v. Daarom is het dat alwie naam draagt in de Katholieke Vlaamsche wereld aan dit nieuw geillustreerd weekblad medewerkt en steun verleent. Namen als die van volksvertegenwoordi gers Fr. Van Cauwelaert en A Henderickx Pater Rutten, Dr Van de Perre, Stijn Streu- vels, D' Juul Persijn, Dr Leo Van Puyvelde, kanunnik Dr Muyldermans, kanunnik Prof. Dr Sencie, advokatén Van den Broeck, Devos en Baels, Doctors Allaeys, Deckx, Meeus en Vermeersch, Apotheker Hendrix en honderd andere priesters, paters, hoogeschoolprofes- sors, doctors, advocaten, letterkundigen, geleerden allerhande, uit gansch ons Katho lieke Vlaamsche land, staan borg voor de degelijkheid en de goede richting van dat nieuw geillustreerd weekblad. Een echte ongehoorde bijval geniet die pas gestichte illustratie, waarvan de drukker Splichal van Turnhout een echte perel Vfn drukkunst gemaakt heeft. Honderde en dui- zende nieuwe inschrijvers stroomen van allen kante toe, niet enkel uit Vlaamsch-België, waar nu bijna geen dorpje, geen gehucht meer te vinden is, waar ONS VOLK niet reeds in verschillige huizen, zelfs van kleine burgers, gelezen wordt, maar ook uit het Walenland, Holland Franseh Vlaan deren, Zuid-Afrika, Canada, enz., enz. De bijval is zoo groot, dat het, pas zes weken gesticht, reeds met vier bladzijden vermeerderd, nu op zestien bladzijden, druk en beeld, wekelijks verschijnt. Om echter volkomen haar doel te bereiken, t. w. volksontwikkeling, tiacht de nieuwe illustratie gansch het Vlaamsche Volk als lezer te winnen niet alleen de ontwikkel den op wier steun ze stellig rekenen durftmaar ook en vooral de burgerij, de kleine zoowel als de groote, zooals bakkers, beenhouwers, winkeliers, heibergiers, land bouwers en zelfs ontwikkelde werklieden. Daarom heeft ze de opoffering zoo ver mo gelijk gedreven zij bedoelt immers geen geld slaan en de inschrijvingsprijs zoo laag mogelijk gesteld, al is zij nu reeds met de vaste wil het wekelijks nog te verbeteren het beste en ver het grootste en schoonste geillustreerd weekblad in België, dat voor groote vreemde illustratiën niet meer moet onderdoen i Men bemerke wel, «ONS VOLK is ja de tafel waarop de ontwikkelde of de geleer de het geestebrood met het eenvoudige volk breekthet wil alle wetenswaardigheden op alle gebied godsdienstig, wetenschappe lijk, maatschappelijk, enz aan het volk op eenvoudige wijze trachten bekend te maken, in zijne bloedeigene Vlaamsche taal, in tegenstrijd met meest alle wekelijksche illustraties, die, zoo men zegt, met schaar en lijmpot opgesteld zijn en opgevuld, meest met zoutelooze als 't niet erger is romans en die, gelukkiglijk soms, geschre ven zijn meestal in 't Franseh, dus in eene taal onverstaanbaarvoorons Vlaamsche Volk. Maar daarbij en daarnaast, wil het ook, in ruime mate, ontspanning verschaffen aan zijne lezers, en alle voorname gebeurtenissen in 't algemeen, uit alle streek, uit elk hoekje van het Vlaamsche land in 't bijzonder, in woord en beeld weergeven. Voor novellen en vertellingen is eene goede plaats voorbehou den. Kluchtige teekeningen, allerhande mengelmaren en nieuwsjes in woord en beeld komen in ieder nummer wekelijks te voorschijn, en de uitgaaf van een zeer boei end Vlaamsch oorspronkelijk roman is pas begonnen. Daarbij, het is voor ons, voor ons volk geen vreemde illustratie, waar wij als vreemdelingen in behandeld zijn of een voudig doodgezwegen, maar integendeel wij vinden er immeraan menschen en toestanden weet die ons omringen, zoodanig dat wij met dat weekblad heel en gansch meêvoelen en meeleven, en dat het iets onmisbaars wordt voor elk christen Vlaamsch huisgezin. In één woord ONS VOLK is de goed koopste, maar ook de grootste, de leerrijkste en ver de schoonste illustratie in gansch ons land. Om die reden durft het rekenen op de stellige medewerking, en toch, ten minsten, op de inschrijving, 't kost jaarlijks slechts een spotprijs yoor zoo een heerlijk werk, van alle priesters, katholieke doctors, advo- haten, apothekers, ingenieurs, handelaars en alle katholieke ontwikkelden uit het Vlaamsche land, zonder ééne uitzondering. Maar het hoopt ook, met vast betrouwen, voor haar immers in 't bijzonder werd het blad gesticht, dat gansch onze Vlaamsche burgerij, de kleine zoowel als de groote, eene inschrijving zal nemen op de prachtige Vlaamsche illustratie. Het doet een bijzonder oproep op alle winkeliers, stielmannen, her bergiers, landbouwers, ja zelfs ontwikkelde werklieden. ONS VOLK moet in ieder huisgezin van het Vlaamsche land gelezen worden. Vlamingen, eischtdatONS VOLK te lezen zij in iedere kring, vergadering, patro- nagie, enz. waar gij lid zijt, in iedere herberg waar gij uw glas bier drinken gaat De inschrij/ingsprijs, voor een gansch jaar, van 52 nummers dus, per post weke lijks thuis besteld bedraagt slechts in België: 5 frank 75 voor de gewone uitgaaf of 10 frank 75 voor de prachtuitgaaf. Men kan inschrijven bij den uitgever van dit blad. Alwie nu inschrijft ontvangt al de versche nen nummers. Dat men zich dus haaste Proefnummers liggen ter inzage op het bureel van dit blad. Nu dat de kiezingen voorbij zijn, moet men niet denken, dat wij katholieken mogen rusten tot eenige weken vóór de volgende stemming. Neen, nog meer dan ooit moet er gewrocht worden Vele middels van werkingen bestaan er, onder andere door 't geven van voordrach ten, 't houden van meetingen, maar bijzon derlijk door het ondersteunen en verspeiden der katholieke drukpers. 't Is over dit laatste punt dat ik heden een woordje geve Het dagblad is den grondsteen eener partij het vormt den geest en verdedigt de politieke denkwijze. De katholiek moet zijne eigene bladen ondersteunen,door inschrijvingen,'t plaatsen van aankondigingen, door 't lezen en 't ver spreiden dier bladen, door 't inzenden van allerhande plaatselijke nieuwsmaren, die den lezers aantrekkelijk zijn. Dat hij hierin de liberalen en socialisten navolge, die geene andere nieuwsbladen koopen, dan deze van hunne denkwijze. De katholieken zijn niet te verontschuldi gen wanneer zij om de eene of de andere reden de bladen der tegenpartij verkiezen. Sommigen koopen die bladen enkel voor verslagen over sport, voetbal ofvliegkun- de, die geen politiek doel bezitten, maar na korten tijd zien zij er geen erg meer in, de andere artikels ook te lezen. Nogtans, er zijn katholieke dagbladen of uitsluitend sport bladen genoeg, dis evenwel op de hoogte zijn van zulk nieuws. Ik stel mij de vraag Kan het een goed katholiek zijn,die niet anders dan dagbladen van andersdenkenden leest 't Is hetzelfde, alsof gij een geneesheer wildet vormen met boeken over rechtskunde of een advokaat met boeken over geneeskunde Dus moeten de katholieken het als een plicht aanzien de liberale en socialiste dag bladen onmeêdoogend tegen te werken en zooveel het in hunne macht is de katholieke eerst en vooral de plaatselijke dagbla den te verspreiden. Het ondersteunen der katholieke drukpers is een werk van het allergrootste belang Pol Tiek. De koning van Servië is Donuerdag te Parijs toegekomen, om een bezoek te bren gen aan den Voorzitter der Fransche Repu bliek. Koning Pieter I. is 67 jaar oud, en ziet er nog jong uit. Hij is weduwnaar, met drie kinders. Prinses Helena die van de jare ge trouwd is met den groothertog van Rusland, Ivan Constantinovitch Prins Georges en Prins Alexander. Hij heeft een broeder die kolonel is in 't Russisch leger. In 't jaar 70 streed de Koning in 't franseh leger, tegen Duitschland en daarvoor krijgt hij nu eene herinneringsmedalie. Eene blijde aankomst wachtte den Koning en bij den doortocht in Parijs, steeg uit me nige monien Leve de Koning Allerlei geruchten komen toe vanwege de Italianen en Turken Een bespieder bevestigt dat de turksche en araabsche strijdmachten in de oasis bij eenkomen. De cholera richt groote ver woestingen aan lusschen de Araben. De verliezen der Turken in de laatste gevechten zijn aanzienlijk. Italië roept nog altijd nieu we soldaten binnen, om ze naar het oorlogs veld over te zetten. De Turken zouden hulp krijgen uit Syrië, naar het schijnt 6000 man. De Araben en Turken te Bengazi, berei den evenals te Tripoli, een grooten aanval voor. De bevolking verbergt er ook overal wapens, schietvoorraad en levensmiddelen. De Turken schijnen nieuw geschut uit Egypte gekregen te hebben ook schietvoor raad, geld en officieren zijn van daar geko men. Overal woidt de heilige oorlog gepredikt en men bereidt zich om tot het uiterste weer stand te bieden. De oorlog schijnt nog verre van gedaan 1 De koningsgezinden geven het nog niet op, niettegenstaande dat hun eersten inval afgeslegen is geweest. Zoodra de weergesteltenis het toelaat, zullen de krijgsoefeningen hervat worden. Tegenwoordig staat geheel het land onder water en intusschentijd worden voorzorgen genomen om hunne poging goed te doen uit vallen. Daar ook is het nog altijd oorlogen tus- schen de keizerlijke troepen en de opstande lingen. De Vereenigde Staten hebben goeste van tusschen te komen, wanneer zij zien dat de vreemdelingen niet beschermd wordenTien duizend krijgslieden staan gereed om in China te ontschepen. wm Heest ëb NIËUuYYiSBlïAD. KAN YEEBi verspreidt het Dagorde der openbare zitting van den Gemeenteraad op Zaterdag 18 November 1911, om 5 ure 's avonds 1. StadsbestuurOntvangst van twee gemeenteraadsleden 2. Stadsgelden Rekening voor 1910 3. Stadseigendommen: Vraag tot verkoop van grond. 4. Openbaar onderwijs Lijst der recht hebbenden op 't kosteloos onderwys. 5. Muziekschool Begrooting voor 1912. 6. Nijverheidschool BegrootiDg voor 1912. 7. Burgerlyke Godshuizen Overdracht van krediet. 8. EeredienstBegrooting 1912 der kerk fabriek van St Pieters. 9. EeredienstBegrooting 1912 der kerk fabriek van St Jacobs. 10. EeredienstProces-verbaal der aanbe steding van de herstellingswerken aan den zuiderkruisbeuk van St Maartenskerk. 11EeredienstKerkfabriek van St Maar- tens Veranderingen aan de herstellings werken der oude St Maartens Abdij (Arme Klaren). Wij ontvangen van ambtswege het vol gende bericht De doorgang zal belet worden op de Maloulaan, gedurende eenen onbepaalden tijd, te rekenen van heden. Yper, den 13 November 1911. De Burgemeester, (Get.) R. .CÖLAERT. Wie ooit in de gelegenheid was een mu ziekfeest bij te woaen, gegeven door de maatschappij «Cercle symphonique Yprois» heeft er altyd den besten indruk van be waard. In de laatste jaren vooral werd er in hunnen cauwen vriendenkring, ieverig ge arbeid tot het vertolken van grootsche meester wei ken. Ook zijn de wakkere leden, onder het wijze geleide van hunnen bestuur der, den heer Albert Van Egroo, en met de kundige medehulp van den lieer L. Van- houtte, klavierspeler, daar reeds meermalen ten volle in geslaagd. Hun jaarlijksch avondfeest, waar toon dichters als Beethoven en Mendelssohn her leefden in de keurige uitvoering hunner kunstgewrochten,genoot steeds den meesten bijval en werd door alle kunstminnende tooakenners allen lof toegezwaaid. Dit jaar, op Zondag 26 November, om 4 1/2 ure 's namiddags, zal ons in de stads- tooneelzaal, (Parnassus Hof), de gelegenheid verschaft worden de werking der maatschap pij en baren vooruitgang te beoordeelen in de uitvoering van Handel's en Mozai i's werken Spelwijzer I. Concerto grosso in Re min. Handel a) Ouverture b) Allegro c) Aria d) Finale. II. a) Sonate in Sol min. Handel b) Sonate in Mi. id. voor vedel en klavier door MM. Alb. Van Egroo en L. Vanhoutte. III. a) Forgeronliarmonieux. Handel b) Gigue. id. voor klavier door M. L. Vanhoutte. IV. Sonate n° 10 in Sib Mozart voor vedel en klavier door MM. Alb. Van Egroo en L. Vanhoutte. V. Symphonie n° 29 in La Mozart a) Allegrob) Andantec) Menuetto d) Allegro con spirito. Dat alle liefhebbers van toonkunst uit Yper en 't omliggende zich dus begeven naar de stadstooneelzaal daar zal beoefening in kunst- en prachtmuziek te waardeeren zijn De namen Van Egroo en Vanhoutte zijn daar de zekerste waarborgen van. VRIJE INGANG. Voorbehouden zitplaatsen aan 1 fr. te bekomen bij M. L. Nuytten, Boterstraat. die in 1182 te Assisen in Italië geboren wierd en bij die stad in 1226 stierf, die na eene ziekte vaarwel zei aan den voorspoedi- gen handel en den rijkdom zijns vaders en naar het woorden den geest van 't Evangelie de vrijwillige armoede aankleefde, die meer door zijne stichtende voorbeelden dan door zijne sermoenen bekeeringen verwekte, en het order der Franciscanen en der Clarissen stichtte.dat na 7 eeuwen nog alom verspreid is, heeft Dinsdag laatst andermaal opgehe meld geweest door een deeDschen letterkun dige Joergensen, die zei dat hij maar eene gelijkenis had metst Franciscus van Assisen, 't is dat hij geern franseh sprak, en die het levensdoel, de gedachten en de werken vaa dien grooten heilige wat droog maar klaar en waar deed uitschijnen. Het is een stichtend schouwspel wereld lijke geleerden de woorden en werken van eenen heilige van over 700 jaren te zien opzoeken, beschrijven, bespreken en fer navolging voorstellen dat doet en deed tot in Yper Dinsdag avond de Deen Joergensen, geleerde en geachte letterkundige. Wij vernemen dat onder de talrijke erf- giften van wylen M. Napoleon Meersseman, de kerkfabriek van St Maartens eene gift ontvangen heeft, die haar zal toelaten de belangrijke herstellingswerken, welke in gaDg zija, te kunnen voltooien. Hij zou 80.000 fr. gegeven hebben voor," de werken langs den.buitenkant en 25 000 fr.voor eene kunstgrillie en twee altaren, in vervanging van deze die overtijd verkocht werden en toegewijd waren aan den H. Donatus en 't H. Kruis. De kerkfabriek krijgt ook nog een lusthof en een hofstedeken dat eraan paalt en gelegen is naby 't Paddegat. Ons katholiek, vlaamsch en volksgezind Nieuwsblad is natuurlijk de katholieke, vlaamsche en volksgezinde Ypersche af dee ling van het Davidsfonds genegen. Het Nieuwsbladdat sedert 46 jaar den goeden stryd aan 't strijden is, zag met vreugde en voldoening, bij het vergeuzen en vergodde- loozen van het Willemsfonds, de vlaamsch- en volksgezinde katholieken te Leuven in 1875 het Davidsfonds stichten voor het meeste welzijn van eigen taal envolk.Hetzag ook met welbehagen den kloeken stam dier maatschappij, in 1886, een nieuwen tak schieten op.den Y'perschen/grond, waar de welbeminde Hugo Verriest alsdan stond, en het gaf sedert 25 jaar regelmatig melding aan zijae lezers van de feesten, die de Yper- s;he afdeeling van het Davidsfonds aan zijne leden en vrienden wist aan te bieden. 't Is dan weer met een oprecht genoegen dat het Nieuwsblad tweefeesten aankondigt, die de Ypersche afdeeling van het Davids fonds komt aan te leggen. Donderdag 23 november 1911 ten 8 ure 's avonds zal Eerw. Heer Arthur Segers van St Niclaas, die lang in /China als zendeling verbleef, in de Iweinszaal ta Yper eene voordracht houden over China, met prachti ge lichtbeelden. Als een kind na eene lange reis naar het ouderlijk huis wederkeert, de bloedverwan ten komen er natuurlyk naar toegestroomd, om hem te hooren spreken van alles wat hij hoorde en zag. Als M.Leopold Merghelyack over eenige jaren uit China, waar hy den Boxersoorlog zag, naarYper wederkeerde, de Halle was te klein om de Yperlingen te bevatten die uit zijnen/mond,wilden hooren wat hij in China gehoord en gezien had. De leden en vrienden van het Davidsfonds zullen er dan ook aan houden een edelmoedigea voortplanter van hun kristen geloof, een landgenoot, een taal- en stambroeder te komen aanhooren die, uit liefde voor God en de Chineezen lang verwijderd bleef van 't vaderlijk huis en eigen volk en vaderland, en veel weet te vertellen van dat uitgestrekt keizerlijk, waarvan men den Mandchou- rischen keizer nu wil onttroonen, waar veel geld uit België gebruikt wordt om geld te winnen, en waar menige Vlamingen hun apostelschap ter eere Gods gaan uitoefenen. Weinig daarna, Maandag 27 november 1911 ten 8 u. 'b avonds komen drie bekwame en welbefaamde kunstzangers van /Gent, MM L.Arschodt, bestuurder der Koninklijke Katholieke Fanfare van Yper, de Munnynck en Vlegels in de Iweinszaal de leden en vrienden van het Davidsfonds vergasten op eenen aangenamen Liederavond. MijnheerArschodtzal eraan houden eenen warenjKunstavond aan zijne vrienden aan te bieden, Mijnheer de Munnynck zal met zyne klare en kloeke stem het hert der toehoor ders weten te winnen, en de uitgelezene kluchtliederen van Mijnheer Vlegels /zullen bij iedereen de lachspieren in beweging brengen. Wij twijfelen niet aan 'den bijval/dier feesten, zooveel te meer dat alwie lid is of wordt van de Ypersche afdeeling van het Davidsfonds er kosteloos mag naar toe gaan, en alle/andere enkel 0.50 fr. ingang te beta len hebben. Iedereen weet dat het Davids fonds voor 5 fr. 's jaars 4 of 5 boeken en 3 aangenamc_feesten schenkt. Zaterdag avond werden de Jonge Wachters der St Pietersafdeeling, in;hun lokaal, ver gast op een avondfeest, om ook eens gul- bertig, de schitterende zegepraal der katho lieke partij in de laatste gei»esntekiezing,te vieren. Aan het bureel zetelden de heerM.Devos, voorzitter der afdeeling, die de talrijke aanwezigen door eenige korte en hertelyke woorden verwelkomde, en A.'Logie, schrij ver. Door een zestigtalleden bijgewoond, werd de vergadering vereerd met de tegen woordigheid van den E. H. Delaere, pastoor van St Pieters, den E. H. Leys, bestierder der jopgelingskriDg en menige andere Heeren bij wie zich de heer4<V. Seys, aigemeene voorzitter kwam tvervoegen, wier intrede door een daverend handgeklap en eene luid ruchtige Brabangonne werd begroet, Wat was bet daar aangenaam en oprecht gezellig Geene grootsche hoffelijkheid, '■.jljj 1I-.IMJUJ K.IÏ3SZ NIEUWSBLAD TAI YPER ONTWAAKT - fc-5

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1