Nieuwsblad van Yper Zaterdag Z5 Nov. j. 911 Muil- en Pootziekte. Voeding der Dieren. aan het Mislukte Oogst j mesting het sodanitraat, door y zijne onmiddellijke en krachtige en Bemesting, werking stelt ons instaat, ook ge- I durènde den groei, de gewassen Vele landbouwers zijn van mee- nog hulp te bieden. ning dat, na een mislukten oogst Met de minerale bestand eene halve bemesting voldoende deelen, phosphorzuur en potasch, is- I is het anders gesteld. Indien een Daar nu ten gevolge der groote geringe oogst maar weinig van droogte verscheidene teelten maar deze stoffen heeft benuttigd, dan tot een halve opbrengst geraakt is er in den grond nog voorraad zijn, zouden de landbouwers, die weggelegd, welke aan het volgend aldus redeneeren, voor 't volgend I gewas zal ten goede komen jaar wederom teleurstelling bij Indien wij ephter een goeden hunne oogsten kunnen onder- raad mogen geven, dan zeggen vinden. wij tot de landbouwers, gebruikt t Is immers gansch verkeerd I ook van deze meststoffen zooveel den ^kker eenvoudig als eene als na een welgelukten oogstde kast te beschouwen, waaruit men geldswaarde dezer stoffen is niet bij middel van de planten weg- zoo groot en toch zijn de aange- neemt, hetgeen men er door wende hoeveelheden maar altoos meststoffen heeft ingelegd. teklein,om in de behoeften van een Laat ons een oogenblik onder- rijken oogst te kunnen voorzien zoeken of de voedende bestand- Meer dan ooit zullen wij toch deelen, die dooreen mislukten het volgende jaar rijke opbreng- oogst maar in kleine mate werden sten moeten betrachten, want benuttigd, voor de volgende teelt schuren en voorraadzolders, in den grond bewaard blijven. zullen tegen den aanstaanden W at de stikstof betreft kunnen oogst wel heelemaal uitgeput zijn wij onderscheid maken volgens Laat ons dus onze akkers over den vorm onder welken ze werd vloedig voorzien van alle noodige toegediend: als organische mest- voedingsstoffen, opdat niet alleen stof, zooals stalmest, guano, bloed- de hoofdvrucht, maar ook de meel enz. ofwel onder den vorm daaropvolgende navrucht, in staat van zout, zooals sodanitraat of gesteld zij eene rijke opbrengst te ammoniaksulfaat. In die akkers, leveren. Wat meer is, overtollige welke door de groote droogte toediening van deze minerale maar kleine opbrengsten hebben bestanddeelen kan niet schaden geleverd, is het mogelijk dat ook en hetgeen door de eerste teelt deorganische stikstofmesten, door niet wordt verbruikt, zal door de gebrek aan water niet tot volle- volgende benuttigd worden, dige ontbinding zijn overgegaan j Laat ons echter met de toepas- doch het is zeker dat deze ont binding zeer snel zal gebeuren, eens dat de grond weer tot zijnen sing van metaalslakken en kaïniet niet wachten tot in het voorjaar en, zooals dit nog al te veel ge normalen vochtigheidstoestand is j schiedt, tot na de beploeginghoe wedergekeerd en dan rijst de beter deze meststoffen worden vraag: zal na de spoedige ont- ondergeploegd, hoe beter ze door binding dezer overblijvende orga- de bouwlaag worden verspreid, nische stoffen nog genoeg stikstof hoe meer uitwerking ze zullen voorhanden zijn om in den vol- geven. Alleen dat gedeelte der genden zomer op een rijken oogst toegepaste meststoffen wordt te mogen rekenen door de planten benuttigd, dat Werd de stikstof onder vorm wij door bewerking in het bereik van zouten toegediend, dan zal der wortelen zullen gebracht heb- daarvan maar weinig meer over- ben. weinig schieten. Geen onderscheid dient er gemaakt tusschen nitrische en ammoniacale stikstoffen, immers na de nitrificatie der ammoniacale stikstof bestaat er geen verschil meer tusschen beide stikstof- mesten voor wat de mogelijke verliezen betreft. Wij kunnen dus hieruit op maken dat er stikstofmest als naar gewoonte moet aangewend worden, alhoewel er door de plan ten maar weinig uit den grond is geput geworden. Om ons echter aan geene verspilling dezer dure meststof bloot te stellen, kunnen wij voor de wintergranen tot in het voorjaar wachtendan zal het uiterlijke der gewassen ons al spoedig inlichten over het nuttige °f noodzakelijke eener stikstofbe- Ara. Een eenvoudig middel tegen de bloed- luis wordt, door een buitenlandsch blad, als volgt medegedeeld Men neemt een partij notenbladeren (juglans regia), maakt daar een zeer sterk afkooksel van in warm water en wanneer het koud is, smeert men de aan getaste deelen goed met een borstel in na verloop van twee dagen is de bloed- luis verdwenen. Men beweert ook dat notenboomen, geplant in de omgeving van appelboomen, de bloedluis verdrij ven. Wij houden het voor doelmatig ook van dit afkooksel te gielen rond den stam, vroeg in het voorjaar, ofwel van nu, in den Herfst een hoopje notenblade ren rond den stam deraangetaste boomen te leggen. De veestallen worden in den Herfst meestal te warm gehouden. Uit twee opvolgende proevenreeksen, in. Schot land, is gebleken dat de stallen moeten verlucht worden, zonder de dieren aan tocht bloot te stellen, totdat de warmte graad daalt tot ongeveer 10 centigraden. Dewarmte moet in den Herfst en ook in het begin van denWinter,eerder lager blijven dan 10 centigraden. De versche lucht zal de gezondheid bevorderen de lage warmtegraad is voor deelig voor de spijsvertering, het haar der dieren groeit dichter en zal hun een beter beschutting geven in den Winter. Aankoop van Voeder. BIJVOEGSEL Het heerschen dezer ziekte in verschil lende landen van Europa, heeft overal opzoekingen doen ontstaan om een mid del te vinden tot bestrijding dezer kwaal, die aan de landbouwers zooveel schade berokkent. Tusschen de aangekondigde genees middelen zijn er die bijna niets anders op leveren dan veel gerucht rond den naam van den zoogezeide uitvinder die voor uitgezet worden zonder vooiafgaandelijke proefnemingen die aan de zieke dieren meer last veroorzaken dan de bestreden ziekte zelve. Zooa Is het geschreven staat in het Journal d'Agriculture pratique van Parijs, waaruit wij het hierna volgend schrijven vertalen, geen enkel stelsel,dat op ernsti ge grondslagen berust, mag onbeproefd blijven. De Belgische oud-minister van Landbouw, M. Baron Van der Bruggen schreef hierover aan genoemd fransch dagblad, fWij vertalen) Het muil- en klauwzeer heeft gedurende den Zomer zeer erg in Belgie geheerscht. Met tienduizenden gevallen hebben zich voorgedaan en daarin ligt eene der oorzaken van het duur worden der boter, waartegen zoo hevig en soms zoo over dreven verzet is uitgebracht geworden. Een der nootlottige gevolgen dezer ziekte is inderdaadde vermindering van gewicht en de vermindering der melkopbrengst van de aangetaste dieren. Een landbouwer mijner gemeente, M. De Clercq, had, over een tiental jaren van een zijner leeraars vernomen, dat de wilde thijmus met voordeel kon gebruikt worden tot bestrijding en tot genezing van het spruw of klauwzeer. Kort na het uitbreken der ziekte in ons land stelde hij zich in betrekking met Dr Morandi te Brunate (Come), die de edel moedige en onvermoeibare voorstander is van dit geneesmiddel. Deze zond onmiddellijk versch geplukte thijmus, waarmede dan ook inspuitingen weiden gedaan, die den besten uitslag opleverden Talrijke bewijzen kunnen desnoods gele verd worden. Ziehier wat ik door eigen ondervinding mag bevestigen In de omstreken mijner gemeente heeft de kwaal op vele plaatsen gewoed. Van de 136 leden onzer samenwerkende mel- kerijzijner velen die het voorbehoedmid del van Dr Morandi hebben aangewend 3 leden die het middel niet hebben gebruikt, zagen de kwaal in hunne stallen uitbreken. Zij hebben dan onmiddellijk het voorbehoedmiddel als geneesmiddel aangewend de zieke dieren waren in weinige dagen genezen, zijn weinig ver minderd in gewicht.en hebben ook hun ne melkopbrengst behouden Het inspuiten met het aftreksel van thymus is geenszins gevaarlijken 't geheel niet kostelijk, gemakkelijk om uit te voe ren, en zeer heilzaam, zooals bevestigd wordt door gezagvoerende personen Ik meen dienst te bewijzen aan de landbouwers, met hun dit middel tot bestrijding dezer schrikkelijke kwaal ken baar te maken. Misschien werd het door sommigen toegepast en zouden ze wel licht de verkregen uitslagen willen ken baar maken. Anderen zullen misschien het middel willen beproeven dat zij zich in vertrouwen wenden tot Dr Morandi, wiens dienstvaardigheid geen palen kent. Hij zal hun al de noodige inlichtingen verschaffen, zooals hij dit voor mij heeft gedaan. Ik ben tevreden hem hier open baarlijk mijne erkentelijkheid te kunnen uitdrukken. get. Baron M. van der Bruggen. Het Journal d'Agriculture laat de vol gende bemerkingen volgen Soortelijke mededeeling werd onlangs gegeven in het blad Le Temps door M'. Minette veearts te Compiègne (Oise),die bevestigt altoos den besten uitslag verkregen te heb ben met gewQnen hof- thymus. Deze thymus, een handvol, wordt gedu rende vijftien of twintig minuten in twee of drie liters water gekookt. Wanneer dit afkooksel nog lauw warm is voegt men daarbij wat suiker, twee of drie lepels honig en daarmede bestrijkt men d§ won den aan de muil en wascht men dezelve langs binnen. De dieren laten zich hier mede zeer graag behandelen. De won den genezen spoedig en de dieren eten met graagte het gekookt voedsel dat men hun toedient. Wat meer is, wanneer men de niet aangetaste dieren, die aan de besmetting blootgesteld staan, op dezelfde wijze behandeld, blijven ze van de kwaal bevrijd.. Om de klauwen enden uier te verzorgen gebruikt men het afkooksel zonder suiker en honig, men spuit hi t tusschen de klauwen in of men wascht met eene fijne spons de genezing volgt spoedig. Zou men over geen gewone bofthymus beschikken, dan kan men ook wilde thy mus, in wat grooter hoeveelheid gebrui ken, de uitslag zal dezelfde zijn. Het schijnt dat onze ministei van Landbouween onderzoek over dit genees middel heeft doen instellen. Wij eindigen met onze instemming uit te drukken met den britfvan M. Baron van der Bruggen, wij hopen ook dat de landbouwers die in de gelegenheid zijn dit middel zullen beproeven. Het is wei nig kostbaar.gemakkelijk om toe te passen en stelt niet bloot aan geld en veeverlies, zooals dit soms gebeui t met slecht gebruikte scheikundige middelen, of met te goed gebruikte kwakzalvers-remediën. F. Pirard. Landbouw-Ingenieur. De verzengende hitte die gedurende de zomermaanden onze velden heeft geteis terd, berokkende aanzienlijke schade aan den landbouw, door den groei te verhin deren van die gewassen, welke deland- bouwer des winters voor veevoedernoo- dig heeft. Dit gebrek aan voedervoorraad doet zich overal gevoelen, en van nu reeds is men verplicht de hand uit te ste ken naar de voedermiddelen die voor den Winter en het voorjaar waren wegge legd. Indien me n niet voorzichtig ware en de ingeoogste voortbrengselen nieftracht- te te besparen door het aankoopen van handelsvoeder, zouden wij al spoedig uitgeboerd zijn. Het is vooral in den aankoop dezer voedermiddelen dat de landbouwer met veel omzichtigheid moet te werk gaan, zooniet zal hij geld verkwisten. Hij moet goed onderzoeken hoe hij tegen den laag- sten prijs voedermiddelen kan aanschaf fen, want het is met deze waren gesteld als met vele andere goedkoop.is dikwijls dure koop. Een voedermiddel kan meer voedingswaarde hebben dan een anderen toch aan denzelfden prijs of zelfs minde ren prijs te koop gesteld worden. De voedermiddelen moeten beoordeeld worden naar de hoedanigheid, naar de handelswaarde en naar hunne bijzondere waarde. De voedingswaarde is afhanke lijk van de scheikundige bestanddeelen van het voeder, zoodat men de tabellen der samenstelling van het voeder moet aadplegen en de voederstoffen doen ont leden. Wanneer er spraak is van afval, zooals zemelen, voederkoeken, voedermeel, dan moet men benevens de scheikundige ont leding ook nog de microscopische ontle ding vragen. Aldus zal men ingelicht zijn over de zuiverheid der voedingsstoffen welke men aankoopt. Wanneer men de scheikundige samen stelling van een voeder kent en ook zijne handelswaarde, dan kan men gemakkelijk door vergelijking waarnemen of de aan koop van dat voeder voordeelig is. Het is voldoende den aankoop prijs van het voeder te deelen door het cijfer der zetmeelwaarde om den prijs der voedingseenheid in een bepaald voeder te kennen. Door vergelijking van den prijs der voedingseenheid in twee verschillen de voedermiddelen kan men zien, welk van beide het meest voordeelig is. Een voorbeeld zal dit beter doen begrij pen Wij hebben, om een rantsoen te volle- digen.te'kiezen tusschen zemelen, katoen- meel en kokoskoek, welke voedermidde len aangeboden worden tegen de volgende prijzen per 100 k.: tarwezemelen 15.50 fr. katoenmeel21.25 fr., kokoskoek 24.00fr. Nemen wij voor deze voeders de vol gende samenstelling in verteerbare bestanddeelen, per 100 kg. Zemelen Katoenmeel Kokoskoek Vert. eiwit (E.S.) 11 36 15.6 Vert, vet (V.S.) 3.1 9.3 10.4 Vert. koolhydr(K.H.)44.4 15.5 31.4 Vert. celstof 1.5 1 8.8 Ons steunende op de uitleggingen, in een vorig artikel gegeven, stellen wij de ruwe voedingswaarde vast bij middekder volgende formuul E.S. X 0.94 V. S. X 2.12 voor de zemelen 2.4 voor de twee anderen voe ders)-f K.H. X 1. Door deze formuul uit te werken, vindt men voor de zemelen 62.8 voor het katoenmeel 72.7 de kokoskoeken 79.8. Om de zuivere voedingswaarde of zet meelwaarde te vinden, vermenigvuldigt men deze getallen met den zetmeel-dee- ler welke 0.79 is voor de zemelen en 1 voor de andere voeders. Men verkrijgt dus als zetmeelwaarde 62.8 x 0.79 49.6 voor de zemelen 72.7 x 1.0 72.7 voor liet katoenmeel 79.8 x 1.0 79.8 voor den kokoskoek Eindelijk, met de handelswaarde te deelen door deze laatst verkregen getallen heeft men de geldswaarde van de voedings eenheid in elk voeder 15.50 49.6 0.31 fr. in de zemelen 22.25 72.7 0.31 fr. in het katoenmeel; 24.00 79.8 0.30. fr. in den kokoskoek Als wij dezelfde berekeningen maken voor de lijnkoeken, aan 25 fr. en voor de aardnootkoeken, aan 23 fr. vinden wij den prijs der voedingseenheid aan 0.35 fr. in het eerste en aan 0.30 fr. in het tweede voedermiddel. Maar het is nog niet genoeg alleen de voedingswaarde te raadplegen en ook de geldswaarde der voedingseenheid, ook moet er rekening gehouden met de bijzon-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 3