Het Nieuwsblad van Yper Zaterdag, 30 Dec. 1911 Boerenbedrog ie aan de spits. DE WEIDEN. aan met de wetenschap tot dekmantel. Aan de talrijke lezers van ons Landbouw-Bij voegsel wensehen wij een gelukkig en vruchtbaar jaar. Wij danken al degenen die in het verleden ons met hunne belangstelling vereerden en zullen trachten, in 1912, dit vertrouwen waardig te blijven door belang rijke artikels en nuttige wenken. DE REDACTIE. Vele zaken kunnen uit verschil lende standpunten worden be schouwd envoordeelig of nadèe lig zijn volgens het standpun waaruit men toeziet. Dit is ook he geval met de scheikundige mest stoffen, waarin landbouwers en handelaars, doch niet op dezelfde wijze, belangstellen. De landbouwer zoekt meststof fen die veel voedende bestanddee- len inhouden, die onvervalsch zijn en op wier uitwerking hi moet kunnen rekenen om ze aan te koopen moet hij zich steunen op de wetenschap, op de recht streeksche proefnemingen en op de ondervinding. De handelaar zoekt de grootste winst zonder zich daarbij veel te bekommeren met de belangen van den landbouwer, doch evenals deze steunt hij op de wetenschap om zijne aankoopen te doen, om zijne waar bekend te maken, om de reklaam voor zijn artikel er op te steunen. Beider belangen zouden zeer wel overeenstemmen, moest men in den handel soms de waarheid geen geweld aandoen, moest men uit cijfers en proefnemingen soms geene verkeerde gevolgtrekkingen afleiden, moest men onder den mantel der wetenschap soms gee ne grove dwalingen verbergen. Sommige reklamen zijn zoo ingekleed en berusten op zooveel schijn van waarheid, dat het den landbouwer bijna onmogelijk is op te merken, dat de eenige bekommering van den verkooper slechts bestaat in het plaatsen van zijn product. Het is betreurenswaardig dat aldus de landbouwwetenschap wordt gebruikt om den landbou wer te misleiden en om hem geld te doen verliezen. Zoo, bij voor beeld, wetende dat het silicium een der onmisbare bestanddeelen van de planten is, ziet men som mige stoffen als bijzonder gunsti ge bemesting aanprijzen, omdat ze, volgens de eene of de andere ontleding 50 of 60 silicium of keizuur inhouden, terwijl gewoon zand, er soms 100 per bevat, en als meststof te rechte wordt be schouwd als van geener waarde. Somtijds worden stoffen tegen 10 overdreven duren prijs alsmest stoffen verhandeld, omdat ze een bestanddeel inhouden, dat in een gansch bijzonder geval eene zeker gunstige werking op den was dom heeft uitgeoefend, maar wiens noodzakelijkheid bij de teelt nooit is bewezen geworden. Ofwel nog wordt eene stof duur der verkocht omdat ze een bestanddeel in wat grooter hoe veelheid bevat, terwijl nochtans dat bestanddeel tot dan toe voor nutteloos werd gehouden. Ja zelfs de onoplosbaarheid van sommige bestanddeelen doet men gelden als eene hoedanigheid Tot nu toe werd algemeen aange nomen, dat een bestanddeel oplos baar in water meer bemesiings waarde bezit dan een bestand deel, oplosbaar in sterke zuren welnu die onoplosbaarheid zelve doet men gelden als eene hoe danigheid, bewerende dat daar door de gewassen gedurende langeren tijd van deze meststo zullen genieten In de werken over landbouw scheidkunde wordt onderwezen dat alleen de oplosbare meststof fen als dekmest kunnen dienen en dat ze zelfs dikwijls nog met meer voordeel worden ingewerkt. Welnu hoort men nu soms nie aan landbouwers verkondigen dat ook deze of geene onoplosbare stof als dekmest mag gebruik worden, en dat door de inwerking der lucht sommige bestanddeelen spoediger zullen beschikbaar gesteld worden. Wij vinden dat de landbouwer een voordeeliger gebruik van zijn geld kan maken, dan door mine rale stoffen aan te koopen, wier ontbinding hij moet verwachten van den invloed des dampkrings. De landbouwer moet zoohaast mogelijk het uitgegeven geld terugvinden hij moet meststoffen koopen die hij door ondervinding kent, of wier waarde op ernstige grondslagen berustdaarbij moet hij nog de voorkeur geven aan die meststoffen, die spoedigst door de planten worden benuttigd. Hij moet wantrouwen koesteren voor de uitbundige reklaam en niet te veel geloof hechten aan artikels, die onveranderlijk eindi gen met eene bemestingsfor- miiul, welk ook het behandelde onderwerp zij. De landbouwer moet ook de geldswaarde van verschillende producten met elkander vergelij ken en het voordeeligst kiezen. Hij moet eindelijk zich niet tevre- de stellen met de eenvoudige opgave van het gehalte, hij moet waarborg eischen, stalen nemen en de wettelijk voorgeschreven ontleding vragen. Wij eindigen met de bemerking, dat al het voorgaande bijna even ?oed toepasselijk is op de veevoe dermiddelen, omdat het ook bij deze niet zelden waarheid is hoe meer reklaam, hoe minder waarde. Landbouwers, die geene geleerdheid bezitten, maar die ondervinding heb ben opgedaan, zullen u zeggen dat na klaver of luzern de graangewassen weelderig groeien en goeden oogst opleveren. Wij weten dat dit de uit werking is der stikstof, welke deze verbeterende planten in den grond hebben gebracht Met toepassing van Sodanitraat kan men tot denzelfden uitslag gera ken en t is daarom, dat bij granen- teelt deze meststof nooit zal achteruit gesteld worden voor een anderen stik- stofmest. In de vroege lente, als de gansche natuur nog schijnt ingeslapen te zijn, heeft het kleine roggeplantje reeds zijn groei hervat't is op dat oogenblik, dat er opneembare stikstof moet voorhanden zijn noch organi sche stikstof, noch amidische stikstof, noch ammoniacale stikstof, kunnen hier dienstig zijn, omdat de vereischte voorwaarden tot nitrificatie nog ont breken het jonge plantje kan alleen de nitrische stikstof benuttigen en 't is daarom dat het nitraat meer en meer zal gebruikt worden bij granenteelt Wij dringen er op aan dat de uit- strooiïng vroegtijdig moet geschieden. Op het Landbouwcongres te Namen in 1901, hebben wij voor de eerste maal in Belgie de aandacht getrokken op het bestaan van oontrolvereenigingen in Denemarken (Sectie IV melkerij). Sedert dien tijd hebben deze inrich tingen zich over alle landen van Europa verspreid. Belgie is evenwel verre ten achter gebleven in deze beweging, en de loffelijke pogingen door den Boeren bond aangewend, hebben tot op heden maar weinig uitslagen opgeleverd. Wellicht is de zaak hier niet ernstig genoeg opgenomen, zoodat men ten gevolge eener half degelijke inrichting niet tot volledig bevredigende uitslagen is gekomen In 1909 was het aantal con trolvereeni- gingen in Denemarken 530; in Duitsch- land 207; in Zweden 662; in Noorwegen 146 in Finland 99 in Holland 98 in Rusland 52; in Schotland 12. Nog andere landen van Europa, waarvan het getal inrichtingen niet gekend is, volg'den wellicht het voorbeeld van Denemarken. Zelfs in de Yereenigde Staten werd reeds in 1905, te Fremont, de eerste con- trolvereeniging gesticht, met 31 leden, bezittende te zamen 239 koeien. In 1910 bestonden aldaar reeds 52 soortelijke vereenigingen Hetgeen op de eerste plaats noodzake lijk is tot het weJgelukken eener con- trolvereeniging is een bekwame con- trolbeambte. Deze moet eene voldoende vorming hebben genoten en de noodige ondervinding hebben opgedaan. l)e Staatskonsulent Axel-Appel sprak over den Kontrolassistent in 1898, als volgt: "Deze moet grondige en practische kennissen bezitten van al het werk dat hij moet verrichten melkwegen, staal- nemen, doseering van het gehalte, be handeling van het Gerber-toestel enz. Hij moet op de hoogte zijn van het onder houd en de voeding der dieren. Geduren de zes maanden moet hij een bijzonderen leerlang voor konirolassistenten hebben gevolgd en ten minste gedurende zes maanden zal hij zich moeten geoefend hebben in het gebruik van het Gerber- toestel, in het berekenen en samenstel len van rantsoenen, in het opmaken van rekeningen, verslagen enz. Onnoodig eene vereeniging te stichten indien men niet beschikt over zulken controlbeambte: van hem hangt alles af. In Schleswig-Holstein wordt het ambt van controlassislent waargenomen door jongelingen, die eene landbouw- of melkerijschool hebben bijgewoond en die daarna nog eene onmiddellijke vorming van minstens twee maanden hebben genoten de eerste maand aan het melkerij-Insti- tuut te Kiel, de tweede maand in eene reeds bestaande kon trol vereeniging. Te Kiel moeten de werkzaamheden dagelijks plaats hebben van 9 tot 12 uren en van 3 tot 6 uren, naar het volgend plai 1° Voedingsleer 36 vóórmiddag uren in de twee eerste weken 2° Melke rij Bacteriologie: 36 voormiddaguren in de twee laatste weken;. 3°. Boekhouden de namiddaguren in de twee eerste weken 4° Melkonderzoek en melken de namiddag uren der twee laatste weken. Wanneer men ziet hoe ernstig de vor ming van controlbeambte in die landen, waar deze vereenigingen zulke prachti ge uitslagen opleveren, wordt opgeno men, als men door ondervindingrijke personen hoort verklarendat het bestaan der vereenigingen van deze vorming afhankelijk is, dan zal men begrijpen waarom men in Belgie zoo weinig van deze vereenigingen verneemt. De beroemdste leeraar kan toch nietin eeni- gen lessen een behoorlijk controlassis- tent vormen, al was zijn leerling dan nog een wonderkind. Zoolang bevoegde personen de vorming der controlassistenten niet behoorlijk zullen ondernemen, hierin geholpen door de openbare besturen, zoolang zal Belgie het nut der Kontrolvereenigingen moeten ontberen. Dit nut is nochtans zoo groot dat men, zonder overdrijving, al de prijskampen van rundvee, die bui ten de medewerking van Kontrolver eenigingen worden ingericht als on doelmatig mag beschouwen. Voorzeker mag het rasin aanmerking komen, zeker moeten de uiterlijke vor men hun aandeel in de beoordeeling hebben, maar eene melkgevende koe, die eene slechte melkgeefster is, een eere metaal aan den hals hangen is kinder werk. Om bekroond te worden moet het dier met hooge opbrengstcijfers staan aange schreven in'de registers der Kontrolver- eeniging, het moet zuiver van vormen zijn en afstammen van beesten wier opbrengstvermogen tevens groot was. De beoordeeling van melkbeesten op de prijskampen moet berusten op punten toegekend 1° aan het uiterlijke van het dier, 2° aan de opbrengstcijfers van het controlregister, 3° aan de inlichtingen van het stamboek. P. Pipers Professor in Landbouwkunde. Mexicaansche geleerden melden de ontdekking, te Chapultepec, van den oudsten boom der wereld. Deze reus der sparrewouden, een Cyprus Montezuma, heeft een st.amomtrek v.a.n 118 voet en door wetenschappelijke onderzoekingen kennen de geleerden hem den ouderdqm toe van ongeveer 6150 jaar. Ziedaar voorzeker het oudste levend wezen van onzen aardbol. In eên duitsch landbouwtijdschrift Die Ernahrung der Pjlanze verschijnen de te Berlijn, wordt eene lijst medege deeld van de gemiddelde oogsten per hectare (1910J in verscheidene landen der wereld. Wij kunnen niet wederstaan aan de begeerte deze lijst onder de oogen onzer lezers te brengen. Belgie Bosnië Bulgarie Duitschland Engeland Finland Frankrijk Holland Hongarië Ierland Italië Luxemburg Noorwegen Oostenrijk Rumen ie Ruslan d Serbie Spanje Turkije Zweden Zwitserland 9.2 24 2 8.8 12.7 15.9 13.4 15 5 9.8 11.4 22.6 16.0 22.8 6.9 8.7 15.4 11.5 10.9 19.0 11.8 14.6 15.1 14.0 11.2 7.7 9.0 8.5 12.8 15.6 17.0 28.1 5.8 8.4 18.5 18 3 8.1 21.9 8.3 15.8 18.5 15.3 11.7 8.6 12.1 12.3 13.0 16.3 16.5 25.1 7.2 6.9 18.4 10.2 44.2 20.3 11.8 22.0 8.2 15.8 13.5 9.9 8.6 7.8 8.3 8.5 13.9 18.0 175.5 33.7 131.9 161.7 80.9 107.8 183.9 79.9 121.6 60.6 95.1 138.1 105.8 101,8 80.5 35.8 76.7 12.0 94.3 150.0 Benevens de Europeesche landen komen dan in deze lijst nog voor Argentina, Chili, Canada, Uruguay, Vereenigde Staten, Japan, Tunisie en aan het hoofd van die geheele wereld staat de Belgische landbouw voor de hoogste graanopbrengsten. Dit strekt den belgischen boer tot eer Meer dan ooit is het aan te raden dit jaar in de tuinen vóór of tijdens den Winter te spitten, waar de grond niet laag en nat is gelegen. De onder grond heeft in zooverre gebrek aan water, dat ondanks al ~.de regens van najaar en winter, er nog te weinig vocht zal voorhanden zijn in den aan staanden zomer, indien men door het omspitten niet al het water den grond in doet trekken. Overigens een humusachtige bodem ondergaat beter de heilzame uitwerk selen van de vorst wanneer hij is omgespit geworden. Tegenwoordig moet de landbouwer zich toeleggen op krachtbebouwing. Op eene kleine uitgestrektheid gronds moet hij zooveel mogelijk doen groeien, met zoo weinig uitgaven mogelijk. Deze toe stand is ontstaan uit het steeds duurder worden van den arbeid. Anderszijds wordt de prijs van het vee meer en meer winstgevend, zoodat men genegen is de weilanden uit te breiden ten nadeele van de akkers. F. PlRARD Landbouw-ingenieur LANDEN 100 k 25.2 7.9 8.4 19.9 20.4 13.9 14.8 20.7 7.3 11.7 ba bfl O o; 100k 17.0 18.7 o 100k 14.2 24.8 131 100 k 17.6 16.7 c v-i a> 5 Ch O- 03 100kg.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 3