Stadsnieuws Zangfeest Mengelniaren m m 7® m m m w.m n m m a» m aiies Zaugmaatschappij l'Orpheon Groot Concert Zondagrust Engeland Italië Geuzengesteltenis Gemeenteraad De landbouw in het leger Verkiezingen Dienstplicht De Studenten Zoudt ge niet Boetstraffelijke Rechtbank van Yper «J* «if «if 's5# *Jf «Jf 5#. ¥1 m m Stadsschouwburg "*J§. «ai «jat «at «at «at; «at .sal. .«at. .«ai. Politierechtbank van v* op Zondag 14 Januari 1 I 3 irollegiiem per ="SUNli6HT"Zeep maakt de wasch kinderspel voor het het lijtwa&adie fnscLe &ar\= ge name reuk van 't Duiten. a>: m M t m De werkstaking in Borinagc laasasswss»®® treden an, zonder voorbehoud, goedgekeurd hebben. 's Middags begaven M. Caillaux en de ministers zich naar het Elyseum om hun ontslag aan, den President der Republiek te overhandigen. In de ijzersmelterij der vloot te Ruelle, nabij Angoulème, gebeurde Maandag een verschrikkelijk ongeluk. In het mouleerwerkhuis is eene massa van 3o.ooo kilos kokend brons ontploft. Er zijn een doode en drie verdwenen werklieden deze laatsten zullen waarschijnlijk door den gloeienden brons meegevoerd en vernietigd zijn.Er zijn talrijke gekwetsten,waartusschen vijftien erge verwondingen bekomen hebben, De ontroering in de streek is zeer groot, Het bestuur der smelterij heeft de deuren moeten sluiten, om een inval van de bloed verwanten der gekwetsten te voorkomen deze laatsten 'worden in het verbandhuis der smelterij verzorgd. Dinsdag avond werd vernomen dat er acht dooden zijn en 11 gekwetsten, die in beden- kelijken toestand verkeeren. es Woelingen te Parijs Woensdag begon voor de boetstraffelijke rechtbank te Parijs het proces ten laste van drie leden van het socialistisch syndikaat der bouwnijverheid, welke onlangs propa ganda gemaakt hadden ona de soldaten tot ongehoorzaamheid jegens hunne oversten aan te zetten. De socialisten en anarchisten hadden te dier gelegenheid eene betooging ingericht voor het justiciepaleis. De policie moest verscheidene malen de menigte achter uit drijven. Rond 4 ure had eene botsing plaats tusschen de betoogers en de policie er werden vuist- en stokslagen uitgedeeld. Verscheidene agenten werden nogal erg gekwetst. Ten slotte werden de manifestan ten uiteengejaagd. Er werden verscheidene aanhoudingen gedaan. Schrikkelijk ongeluk Toen de voerder van de postautomobiel Marseille-Toulon, alvorens te Beausset aan te komen, de wielen van zijn auto wilde onderzoeken,bemerkte hij twee jongelingen, die met hunne voeten vast hingen aan het koffer van het rijtuig en wier hoofd, dat ijselijk verminkt was, tegen den grond hing. Een doktoor werd ontboden en bestatigde dat de jongelingen nog leefden. Zij werden naar 't'gasthuis van Beausset gevoerd, waar een hunner bij zijne aankomst overleed. De andere verkeert in hopeloozen toestand. De twee jongelingen moeten op de voet treden, die van achter aan het rijtuig staan, gesprongen zijn. Onpasselijk geworden dooi de gazdampen van den motor zijn zij geval len en met hunne beenen aan het koffer van den auto blijveu vastzitten, terwijl hunne lichamen over den grond voortsleepten en zulks op een nogal groote afstand.De policie werd verwittigd en opende een onderzoek. Een der twee ongelukkigen zou een ge naamde Armand Orbany zijn, 18 jaar oud, wonende Kléberstraat, te Marseille. De andere, die van denzelfden ouderdom moet zijn, is nog niet kunnen herkend worden. Het republikeinsch blad Le République Frangaise is zeiven verontwaardigd over de taal van dit Kamerlid. Te Londen en te Berlijn, zegt het blad, houdt men zich bezig met de groote belan gen van het laad. In Frankrijk gaan onze volksvertegenwoordigers voort met elkander te kwikkelen over hun belijdenissen en, aangemoedigd door de regeering. beleedigen zij van uit het spreekgestoelte der Kamer duizenden Franschen, op het oogenblik dat men op hen rekent om het Vaderland te redden. Wel gezegd Le Républipue Francaise is nochtans geen katholiek blad. r*ï In Frankrijk heeft een socialitisch kamer lid, de heer Latargue, zich gezelfmoord1 met zijne vrouw. Dat schijnt ook al een voorbeeld om na te volgen, want een geuzenblad van Gent hemelt die dubbele zelfmoord op als een heldendaad, hoewelhet blad zelf gewoon lijk zelfmoord als een lafheid bestempelt. De heer Lafargue was oud geworden hij wilde niet tot last van anderen zijn zegde hij. Het Gentsche blad acht zijne daad waar dig van eenen held uit de oudheid. We weten niet of de Belgen, zelfs de libe rale Belgen, dat voorbeeld zullen navolgen. Van de zedenschandalen van Montmartre, in welke cen'geuzendagbladschrijver zoo erg betrokken is, hebben wij maar gesproken voor zooveel de noodzakelijkheid der pole miek het medebrengt. Dat potje stinkt al te veel. Gaarne zouden wij van onze liberale bladen vernemen dat ook al een voorbeeld is, goed om na volgen. De zangmaatschappij L'Orpheon zal, onder het kundig bestuur van den heer A, Van Egroo, op Zondag 21 Januari, de vol gende muziekstukken voordragen in Sint Maartenskerk binst de 11 1/2 misse 1. Ave Verum Fr. Koenen 2. Jesu Corona Virginum O. Van Durme 3. Ave Maria J- Beltjens De Koninklijke Fanfare geeft op Zondag 12 Februari haar groot winterconcert in de Iweinszaal. 35 0. apotheek. Zondag 17 Dienstdoende Januari. J. DEHOUCK, Dixmudestraat, 16. Zitting van 11 Januari 1912 Voorzitterschap M. Biebuyck. Pyck Jules, peerdengeleider te Yper, en of te In Frankrijk vervolgt men niet c'e katholieke instellingen maar ook bijzondere personen. Zoo hebben wij het plan gezien, gesmeed om broeder Flamidiaan in het verderf te storten en zijn schande op den Godsdienst te doen spatten. Dat helsch plan mislukte de onschuld van broeder Flamidiaan bleek ten klaarste. Een ander priester, insgelijks vervolgd en zelfs veroordeeld door de rechtbank van Li moges tot 6 maanden gevang, is door t Be roepshof vrijgesproken geworden, zijne onschuld volkomen gebleken zijnde. Tegen den pastoor van Igornay weer een ander plan beraamd. Men heeft hem doen aanhouden onder beschuldiging van moord op zijnen koster. Zijn volkomen onschuld is echter gebleken en hij werd in vrijheid ge Steld. De soldaat Leroux, ook aangehouden we gens den moord op den koster, en die den pastoor beschuldigde, schijnt le hebben ge handeld om zijne zuster te redden, welke nu aangehouden is onder beschuldiging kindermoord. van Men denkt te weten dat de werkstaking der mijnwerkers, die in Engeland voorbereid wordt, van internationalen aard zal zijn. Eene verstandhouding met het verbond der duitsche mijnwerkers is gesloten deze laat sten zullen verletten zoodra de engelsche werkstaking zal uitgeroepen zijn. De algemeene werkstaking zou veertien dagen duren. De dienst der spoorwegen zou gestremd zijn gaz en elektriek licht zouden in de werkhuizen ontbreken, en de oorlog schepen zouden zonder kolen zijn. M.Wins ton Churchill heeft aan een der leiders van de stakingsbeweging, M. Smillie, veiklaard dat de regeering eene wet zou doen stemmen om de werkstaking onmogelijk te maken. M. Smillie heeft voor antwoord gegeven dat al de wetten der wereld de mijnwerkers niet zullen kunnen dwingen te werken, wanneer zij zulks niet verkiezen. De ramp van Messina Eindelijk is men klaar geraakt niet de rekening van de uitgaven, welke veroorzaakt zijn door de aardbeving welke Sicilië in 1908 geteisterd heeft.De Staat heeft voor hulpgeld en andere onkosten reeds 200 miljoen gestort en heeft voor 5oo.ooo miljoen werken doen uitvoeren. De gemeenteraden,het provinciaal bestuur en de bijzonderen hebben 3oo mil joen gestort, zoodat men het miljard frank onkosten zal bereiken. Wij weten niet of in die rekening de mil joenen begrepen zijn, welke de katholieken van gansch de wereld aan den Paus gezonden hebben om de slachtoffers der aardbeving ter hulp te komen en waarbij hij zelf eene milde gift voegde. Onze geuzen noodigen hunne lezers dik wijls uit om een blik te werpen over onze Zuidergrens. Zij treffen er voorbeelden aan die zij uit stekend geschikt vinden om nagevolgd te worden. Wij bedoelen namelijk de vervolgingsmid delen, in Frankrijk tegen de katholieken aangewend. We zullen nu niet gewagen van de uitdrij ving der kloosterlingen en de inpalming der kloostergoederen. In de laatste dagen hebben de Fransche geuzen zeiven moeten wijken voor de alge meene verontwaardiging, als zij de hand willen leggen op de kloosters van de Zuster- kens der Armen. Over eenigen tijd riep het Fransche Ka merlid, Felix Cheautemps, uit in de Kamer: Het zijn enkel de clericale officieren die klagen I... Verleden week sprak hij in een verslag over de begrooting van binnenlandsche zaken, van den katholieken Godsdienst, als van een onbeschaafd fetechism Van den eenen kant dus schandalen zonder weerga in de Fransche geuzenwereld en van den anderen kant verdubbeling der geu- zenwoede tegen alwie een godsdienstig ken- teeken draagt. Als het dat alles is wat de geuzen in België willen navolgen, dan kan men zich een ge- daaW'ue-gihm, 'ars- ub ifeozefij roven wain. Heden Zaterdag komt de raad bijeen om de volgende zaken te bespreken 1. Instelling van raadsleden. 2. Benoeming van een schepene. 3. Werkrechtersraad herinrichting van den raad. 4 Buurtspoorwegen vertakking Ploeg- steert-Bizet vereeniging van kapitalen. 5. Kerkfabriek van Sfc Pieters proces verbaal van 't huren van goederen. 6. Stadseigecdommen bekendmaking van een huurcontract. te Knockaert Cyrille", landbouwer te Ghêluvelt, krijgen elk 30 fr. boet voor wederzijdscho sla gen. Voorwaardelijk. Masschelein Clement, landwerker, Mas- schelein Valerie kantwerkster, Bosschaert Do- minicus landwerker, en Meruhout Stephanie huishoudster, voor wederzijdscheslagen worden voorwaardelijk veroordeeld de Is10 tot 15 d. en 26 fr., de2J'' SO frde 31,e 8 dag. en 26 fr., en de 4jc 50 fr. Artois Alois, werkman te Poperinghe, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Vandevoorde Jules. Desreumeaux Charles, zager le Comen, 26 fr. voor smaad jegens de gendarmen. Vandamme Desiré, aardewerker te Yppr, 8 dagen en 26 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeele van Vanuxem Jules en 6 fr. 75 aan de Burgerlijke Partij. Daarenboven 15 fr. voor dronkenschap. Rassalle Gharles-Louis, aardewerker te Zillebeke, 8 d. en 26 fr. voor braak van af stuitingen ten nadeele van Devos Henri, en 10 fr. voor nachtgerucbt. Vlaemvnck Alois, metser te Vlamertinghe, voorw. 15'dagen en 26 fr. voor slagen aan Creus Theophile. Orbie Henri, schoenmaker te Poperinghe, 26 fr. voor smaad jegens de politie, 8 d. en 26 fr. voor opstand en 15 fr. voor dronkenschap. Vandenbriele Alfons en Aloise, worden veroordeeld voor slagen aan Verfaillie René. de l't' tot 1 maand en 26 fr. de 2d« 50 fr. Vansteenkiste Ctc-L', landwerker, zonder vasle woonst, 1 maand en 26 fr. voorwaardelijk voor misbruik van vertrouwen len nadeele van Vanelslander Cyrille. Vancoillie Adolf, brijkenbakker te Yper, d. en 26 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeele van Bau Pieter, 10 fr. voor beleedigin- gen en 15 fr. voor dronkenschap. -Doolaeghe Leopold, metserdiener, en Jacobs Frans, aardewerker te Yper, elk 8 d. en 26 fr. voor smaad jegens de politie. Leenknecht Irma, dienstmeid teJNiouw-^ tlo 'douaniers. Spriet Ilenri, zadelmaker te Yper, voor waardelijk 50 fr. voor slagen aan Castcleyn Florent. Vanrohaeys Joseph, landwerker te Ghe- luwe, 1 maand en 26 fr. voor slagen aan Develter Ileclor. Boudry Evarist, herbergier le Langemarck, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Wydock Florimond. 13 DüDZEELE g Op de hofstede van den landbouwer Constant Verhegc-Claeys was men bezig met het ma chien te dorschen. Terwijl het in volle wer^'ll§ was werd de genaamde Marie Meysman, eene der 'werksters, bij de kleeren gevat en meege- slinaerd. Het machien werd seffens stilgelegd ou de ongelukkige verlost, doch zij gaf geen ieeken van leven meer. Een doktoor werd in allerhaast bijgeroepen doch de vrouw had reeds opgehouden te leven. Het slachtoffer was het hart ingestuikt. LEDEGHEM Het parket van Koririjk is dinsdag namiddag alhier afgestapt om eene huiszoeking te doe.n in de woning van eene vrouw, die verdacht wordt met behulp van een ander persoon de geneeskunde uit te oefenen. De magistraten waren vergezeld door een specialist geneesheer en den bevelhebber der gendarmerie van Meenen. Zij hebben de zegels gelegd op eene kamer, waarin allerhande apothekerswaren ge vonden werden. WATOU Dinsdag nacht had alhier een bloedig drama plaats. De onderbrigadier der douanen Guwey en de tolbeambten Folley en Verpoort van de brigade Steenvocrde (Frankrijk), hielden zich schuil op de grens om een landbouwer af le spieden, Ridez genaamd, die in België woont, doch eene schuur heeft op fransch grondgebied. Ridez was bezig zakken maïs naar zijne schuur over te brer.gen, toen hij verrast werd door den tolbeambte Folley. De smokkelaar liet zijne vracht vallen, sprong naar den douanier en poogde hem te overmeesteren. Doch deze laatste loste een revolverschot, waarop zijne makkers toesnelden. Ridez poogde het wapen machtig te worden, doch twee schoten gingen nog af en troffen den smokkelaar aan den buik en de bit. Ridez rukte zich los en keerde terug naar belgisch grondgebied, waar zijne vrouw en kinderen hem wachten. Dezen begonnen de douaniers le beleedigen en zelfs met steenen naar hen te smijten. De toestand van den smok kelaar is hopeloos. De tolbeambte Folley is erg gekneusd aan 't gelaat en den hals. ëss Mijn borst was verdrukt, ik hoest© dag en nacht, en niets hielp, toen men mij de borstpil van Waltherij aanraadde, deze heeft mij genezen in drie dsgen. 1 fr. do doos overal. ZILLEBEKE Gisteren was gansch Zillebeke in repen roer. Rond 10 1/2 's morgens heeft Maria Boek- staele hare gebuurvrouw op eenige stappen van hel huis gevonden, afgrijzelijk verbrand en 't lichaam gansch verkoold, 't Is de genaamde Marie Waerlop, oud 42 jaarvrouw van Victor Synaeve boerenwerk man. Ze moest waarschijnlijk volgens hire slechte gewoonte de stoof met petrol ontsteken hebben, de vlammen zullen er uitgeslegen zijn en hare kleederen gevat hebben. niet hebben ook om 4 1/2 ure 's avonds PROGRAMMA Eerste Deel 1, Air d'Alceste. Gluck 2. La plainte de la jeune fille. Schubert gezongen door Jufvrouw Mulders. B. Sonate en fa dièze (lre partie). Schumann uitgevoerd door Jufvrouw Preumont. 4. Prière de la Tosca. Puccini 5. L'invitation au voyage. H. Duparc gezongen door Jufvrouw) Mulders. Tweede Deel 1. Songo et air dTphigónie en Tauride. Giuclt 2. a) Une larme du ciel. Schumann b) Clait' de hine. id gezongen door Jufvrouw Mulders. 3. a) Nocturne. Liszt b) Scherzo. Mendelssohn c) Pièce pour clavecin.. Scharlatti uitgevoerd door Jufvrouw Preumont. 4. Chanson triste. X. Le Maistre 5. Air d'Aida. Verdi gezongen dqor Jufvrouw Mulders. N. B. Men kan kaarten bekomen bij al de leden van het comiteit, en bij Tyberghain- Fraeys, II oudst raat, 17. VOORMEZEELE In zitting van don Gemeenteraad op Donderdag laatst werden de Heeren Deconniock Cyriel en Bartier Prosper tot schepenen gekozen. WEVELGHEM In den nacht van woensdag tot donderdag hebben de nachtschuimers op den Wijnberg hoek hunne ronde gedaan en hebben verschei dene bewoners bij middel van braak van hunne kiekens en konijnen beroofd. In de herberg De Toekomst stolen zij uiteen gesloten kot, palende aan de woning, twee konijnen bij den gebuur een wat verder vier en bij den genaamden Backx, 11a het zwijnskot openge broken te hebben, stolen zij het zwijn en gingen er wat verder mede op het veld. Men denkt dat de schelmen van zin waren het dier aldaar te slachten, maar door het een of ander gerucht verschrikt op de vlucht gedreven werden en alzoo hunnen buit aldaar zullen laten loopen hebben, 's Morgends werd het terug gevonden. Een streng onderzoek is door den policieaom missaris ingesteld. De bewoners hebben het minste gerucht gehoord en hebtr* geen vermoedens. Woensdag werd alhier de gouden bruiloft gevierd van de echtgenooten Louis Vande Putte en Pelagie Buysschaert, geboren de man te Belleghem den 23 Juli 1838 en de vrouw te St Denijs, den 17 Januari 1842. Zij traden ra het huwelijk te Goyghem den 8 Januari 1862. Zij hebben vier kinderen gehad, waarvan drie dochters nog in leven zijn en hebben 10 klein kinderen. Om 9 ure had eene plechtige mis plaats bijgewoond door het jubelviereude paai en een vijftigtal familieleden. Onder de mis hield de E. H. Vandenwege, pastoor, eene tref fende aanspraak. Na de mis werden de jubila rissen op het gemeentehuis ontvangen door het schepencollegie en verwelkomd door M. Ilubau, burgemeester. Eene der kleindochters bedankte de geestelijke en wereldlijke overheden. INGELMUNSTER De brigadiers van de gendarmerie, Daelmans en Van Assche, woensdag van dienst op 't Ilooghe, ontvingen van Pharailde Demuynck echtgenooto Cam. Priem, eene klacht tegen den genaamden Jeroom Lapauw, geboren te Meule bcke den 15 October 1886. Lapauw drong dinsda^in de woning van Pharailda Demuynck en bedreigde haar met een mes. De vrouw vluchtte en de kwaaddoener roofde een geld beugel met 15 fr. in. De gendarmen vernamen dat den landlooper in den omtrek vertoefde en hielden hem aan in de herberg De Koeivoet voor landloopenj. Hij had nog het m-s op zak, svaartnee hij Pharailde Demuynck bedreigd had. De vrederechter van lseghem heeft den kerel veroordeeld tot 2jaar opsluiting in de bedelaars kolonie. dat dit artikel zoowel toepasselijk, is op do jongelingen,die lessen nemen bij bijzonderste meesters, als op de studenten van een onder wijsgesticht. 35 0 Van heden af zullen er, twee maal per week, landbouwlessen in 't fransch en in het vlaamsch, in de kazernen van den brussel- schen omtrek gegeven worden, 's Zondags zullen de soldaten, welke die lessen volgen, met hunne leeraars groote landbouw winnin gen, proefvelden, enz. gaan bezoeken. Langs den ijzerweg gegaan Dierynck Roma- nie, Zillebeke, 21.20 fr. voorw. Berten Alixe, id., 21 2) fr. voorw. Deloffer Leonard, id 2t.20 fr. voorw. Lefleux Alixe. id 21.2) fr. voorw, Knockaert Adrienne, id 21.20 fr. Willeman Canaille, Worsten, 21.20 fr. Van een tram afgestapt nog in gang zijnde Bossaert Marie, Oost.vleteren, 21 29 fr. voorw. Met zijn voertuig te dicht van den tram staan de Vandenbroucko Anselme, Alverirghem, 21.20 fr. of 1 jaar. Vanderhoyde Camille," burg. verantw. Twee wagens aaneen Parrez Henri, Voorme- zeele, 1 fr. voorw. Geen plaat, en twee wagens aaneen Seys Odile, Elverdinghe, 2 maal 1 fr. Derycke Dési- ré, burg. verantw. Drie wagens aaneen Vandecasteele Henri, Dickebusch, 1 fr. Op veloweg met wagen gereden Salomez Jean, Langemarck, 1 fr. Descamps Jules, Lan gemarck, burg. verantw. Met koe op veloweg gegaan Leplat Louis, Waasten, 1 fr. voorw. Zonder bel aan veto gereden: Lemahieu Auguste, Voormezeele, 1 fr. Decat Camille, Vlamertinghe, fr. voorw. Vanheule Pierre, Langemarck, 1 fr. voorw. Zonder frein aan veio gereden Bekaert Au guste, Wytschaote, l fr. voorw. Met veio op voorland gereden Vanlerberghe Alois. Oostnieuwkerke, 1 fr. Met veio op voorland gereden en zonder frein Gontier Arthur, Reninglielst, 2 maal 1 fr. voorw. Met veto op voorland gereden en zonèer plaatSoenen Floribert, Proven, 2 maal -1 fr. Geen plaat aan veio Mechelen Alois, Sint Jan, 1 fr. Wagens verlaten Ollevier Pierre, Elverdin ghe, 3 fr. Te rap gereden op molo Vandenberghe Do minique, Jette Saint-Pierre, 20 fr. NachtlawijtVerkouter Germaine, Logior Marie en "vVaultor Emiel, allen van Yper, 1 fr. voorw. Bogaert Camille, Vlamertinghe. Verwijtsels Debal Herminie, Zillebeke, 2 fr. voorw. Hond zonder muilband Samyn Richard, Lan gemarck, 1 fr. voorw. Vandevyver Edmond, Yper, 1 fr. voorw. Seys Marie, Vlamertinghe, 1 fr. voorw. Lamerant Remi, Dickebusch, f fr. voorw. Van Eecke Jules, Oostvleteren, 1 fr. Louf Arthur, Oostvleteren, 1 fr. Neve- jan Jules, Elverdinghe, i fr. Hond zonder muilband noch medalie :Vanaeker Henri, Yper, 2 maal 1 fr. Joos Floris.Clercken, 2 maal 1 fr. Bailleul Henri, Zillebeke, 2 maal lfr. voorw. Devos Jules, Yper, 2 maal 1 fr. voorw. Slagen, kwetsuren en laster Six Eoontine, Yper, 5 fr. voorw. en 5 en 2 Ir. Vereecke Stephanie, Yper. Debreyer Palmyre, Yper, 2 fr. voorw. SSFt Leest en vèrspreidt 'T NIEUWSBLAD van YPER SINT - JAN Woensdag laatst is overleden te St Jan, na. indediepste gevoelens van geloof en godsvrucht de IIH. Sakramenten der stervenden ontvangen te hebben, de heer Alois Dochy, burgemeester. Aldaar geboren den 18 Januari 1839, heeft 50 jaar lang niet opgehouden deel te nemen van de verschillige besturen der gemeente, en heeft hij gedurende 27 jaar St Jan, als burgemeester bestuurd liet was een brave, eenvoudige en Godvreezende man, die veel goed geslicht heeft. Dc overledene was vereerd met hel burgerkruis van ls,e klas en de herinneringsmedalie van Z M. Leopold II. dc itjKUiensi en de begraving in de familie kelder zullen plaats hebben te St Jan, Maandag 15 Januari aanstaande, om 10 ure. - Zijne ziele ruste in vrede Wij bieden de achtbare tamilie Dochy de uitdrukking onzer christene deelneming. ROESELARE Woensdag namiddag kwam de zoon Omer Vandenberghe, wonende te Oostnieuwkerke, alhier in de Albreclit Rodenbachstraat gereden meteen peerd ingespannen in eene tweewielkar. Ten gevolge van het breken van een riem, ging het peerd eensklaps op hol en botste met groot geweld in de Noordstraat tegen het buis van Joseph Velghe en plofte ten gronde, waardoor eene tremie van het rijtuig gebroken werd. Het dier sprong recht en vluchtte de Noordstraat op, waar net door Maurice Deneere, boodschap per, we>'d tegengehouden. Het peerd was zoo erg gekwetst, dat men het zal moeten afmaken. Deze die veel lijden aan hoofdzeer (draaiingen, zwaarten, moeilijke teringen), moeten gebruik nraken van de slijmverdryvende Waltherijpil, indien zij zeker willen zijn van hunne genezing. 1 fr. de doos overal. LEUTEGHEM Bonifatius Snubs en zijne vrouw maken ruzie. Zie, Bonifaas, zegt vrouw Snubs, wil ik u mijn gedacht eens rechtuit zeggsri Zeg op Wel Gij ziji een vierkante ezel. Eu z'ggon dat Onze Lieve Heer u uit een van mijn ribben gemaakt heeft? antwoordt Snubs kalm. LICHTER VELDE A Baldadigheden. In den nacht van Zaterdag op Zondag, rond U ure, heeft eene bende van ongeveer 3 jonkheden, te Lichtervelde, Kruis- kaisijde, erge baldadigheden gepleegd. Eon68jarigo ouderling, Leonard Buysse.werk- man, weduwnaar,,woont daar alleen in een ne derig huisje en werd beticht betrekkingen te hebben met eene gehuwde vrouw. Do dadeis na do vensterbiinden afgerukt te hebben, sloegen de venstors aan stukken en gewapend met per sen joegen zij den ouderling uit het bed, drongen door't gebroken venster in huis, mishandelden den man en sloegen een deel van zijnen huisraad kort en klein en een van hem deed zijn gevoeg in huis. De gendarmerie van Thourout, van het feit verwittigd, spoedde zich onmiddellijk tor plaats. Een deel der daders is gekend. LENDELÉDË Toodelijk ongeval. Maandag, in don vroe gen morgen, gebeurde alhier een vreeselijk on geval. Do genaamde Abraham Philips, oud 26 jaar, gewezen workman op den staatsroorweg, die, men weet niet bij welk toeval zoo vroeg op gang was, en aan de barreel dichte bij de statie, den ijzerweg overging, werd door den trein, die hier om 4.44 ure stilhoudt, verrast en het hoofd en de beenen afgereden. BRUSSEL Twee gerokte DtEVEN. Donderdag morgend, rond 1 ure, werd in don omtrek der Noordstatie een beer door twee Duitsche Jufvrouwen aange sproken. Hunne houding en stem kwam den heer zon derling voor-hij noodigde de jufvrouwen uit om in een koffiehuis eeuo verversching te ne men. Weldra had hij .de overtuiging dat het twee mannen waren die onder hunne vermom ming des te gemakkelijker de vreemdelingen konden uitplunderen. De vrouwen die lont geroken hadden, ver lieten het koffiehuis, doch de lieor deed hen door een politieagent aanhouden. Het zijn twee Duitschers die eene bemeubelde kamer der Volkstraat betrekken en als zeer ge vaarlijke kerels gebookt staan. moicro ..am 14.OuO-TT Onze tegenstrevers zeggen dat zij in Juni zullen zegevieren zij moeten dat zeggen. Alle kwakzalvers liegen. Dat is hun stieltje. Sedert 1884 liegen ze keer op keer. Zij weten dat niet meer te voorspellen dan de weerpro- feten van Snoeck's almanak. Sprekende van de gemeentekiezingen, zeg gen de liberalen dat zij triomfeerden en de katholieken behaalden zeer verre de meerder heid in het land de katholieken hebben het meeste gemeentebesturen omver gewor pen, en 't meest zetels gewonnen. Toch moest er maar volop gelogen worden. Zelfs wanneer men aan onze tegenstrevers vraagt of zij zullen liberalen en socialisten samen gaan, weten ze nog wat doen. Dat is een bewijs dat zij zeiven in hunnen zegepraal niet gelooven. Als wij willen, katholieken, zullen wij't bestuur van het land nog voor een onbepaald getal jaren behouden. Er valt echter niet ts aarzelen :wij moeten willen 't is onze plicht, en wij zullen aan dien plicht niet te kort blijven. De nieuwe krijgswet wordt nog immer onvolledig toegepast.Soldaten worden langer in dienst gehouden dan zulks zou mogen wezen, omdat er... te veel manschappen zijn. Dit klinkt,aardig en toch is het zoo. Op een aanmerking van M. Colfs, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat hij niet meer dan 12.800 man onder de wapens mag houden, en hij wel verplicht is, orn in de bepalingen der wet le blijven, ongevraagde verloven toe te kennen. Het gevolg is, dat vele soldaten, alhoewel niet langer in werkelijken dienst zijnde dan de wet voorschrijft, nochtans langer dienstplichtig blijven, omdat zij hun nen dienst niet achtereen en zonder onder breking kunnen uitdoen. Dit kan voor vele jongens heel nadeelig zijn, omdat zij langer moeten wachten om eene plaats bestendig te bekleeden Voor werklieden is zulks hetzelfde eenigen tijd aan 't werk, moeten zij weer binnen komen om hunnen dienst m t stukken en brokken te voleinden. Artikel 27 der miliciewet van 1909 verleent een jaar uitstel aan de studenten ot leerjon gens, die een erg nadeel zouden ondergaan indien zij,door hunnen diensttijd in het leger, hunne studies of hunnen leertijd moesten on derbreken. Dat uitstel mag drie keeren ver nieuwd worden. Het beroepshof van Luik heeft nu beslis Hebt gij het niet gehoord? Hebt gij het niet gelezen Bij onze geburen, de franschen, hebben socialist en liberaal samen gespannen om paters en zusters weg te jagen en alles in te palmen. De rijken sturen hunne kinderen in andere landen om een godsdienstig onderwijs te hebben en de arme menschen moeten nu hunne kinders naar onzijdige scholen sturen. Hierdroomen ze ook zoo iets. Daarbij willen zij den Staat meester maken van alles en niemand zou nog iets mogen bezitten. En de grootste schat,wat de mensch het meest, het nauwst aan het hart ligt, waar erm en rijk zijn geluk en troost in vindt het kind, willen de geuzen aan 't hert van vader en moeder ontrukken. Onze vrijheid willen ze ons stelen onze vrijheid waardoor wij meester zijn van onze kinderen, willen ze ontfutselen. Het kind toevertrouwen aan den Staat of erger het kind in 't wild laten opgroeien. Foeimenschen, hoe kunt ge laag vallen, als ge den slechten weg inslaat. Moet een boom niet gesteund, gebonden worden Moet een bloem of plant niet verzorgd, en gesproeid en geknipt worden Het gaat te ver De vrijheid van den huisvader, het kind bij vader en moeder, het kind in kristelijke scholen, zijn van die waarheden en zaken, waarvoor wij tot fcloedveigietens toe, tot stervens toe zullen werken, lijden en strijden. Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind Zoolang men nog in Yper Katholieke kiezers vindt. De werkstaking der mijnwerkers blijft nog algemeen in gansch Borinage. Te Boussu hebben er nog zestig arbeiders het werk la ten liggen. Maandag werden overal meetings en vergaderingen gehouden om den toestand te onderzoeken ea te bespreken Twee dier vergaderingen vooral zijn belangrijk ge weest, namelijk te Flenu en te Wasmes. Te Flenu had er eene hevige bespreking plaats en na lang voor- en tegenpraten werd er besloten de werkstaking vol te houden. Verscheidene werklieden protesteerden ge weldig tegen die beslissing en brachten in, dat tijdens de laatste staking de werklieden v.r, Hnrnu en Wasmes aan den arbeid ge bleven zijn. Waarom zou men nu te Flénu niet mogen werken Te Wasmes vroeg een roode opruier aan de werklieden die ten getalle van 1000 opge komen waren, of zij er in toestemden de staking vol te houden. Het antwoord luidde bevestigd. De spreker deed dan opmerken dat er geen fondsen meer waren. Maar men zou geld vragen aan den algemeenen mijn- werkersbond. De bond, voegde de spreker erbij, zal geld geven, maar op eene voorwaar de alles terug betaald te worden op de stor tingen, door de werklieden in hunne syndi- katen gedaan. Door die verklaring was de geestdrift der werklieden plotselings gebluscht en talrijken spraken van het werk te hernemen. Te PAturages verklaarde een meeting- schreeuwer dat de werkstaking moest volge houden worden, niet om loonopslag te be komen, maar wel om alle weken betaald te worden. Dit verwekte eene groote misnoegd heid tusschen de koolkappers, die loonopslag vragen en aan wie de bazen het ook beloofd hebben. Te Bergen zijn talrijke gendarmen aange komen, die zich gereed houden om naar de eene of de andere plaats van den Borinage te vertrekken, waar hunne tegenwoordigheid zou vereischt worden. Maandag morgend werd er te Jemappes een stoet gevormd die de straten der gemeen te doortrok en zich vervolgens naarCuesmes, Flénu en Quaregnon begaf. Te Jamappes telde de stoet 1800 man en te Quaregnon meer dan 3,000. Alles bleef zeer rustig. Overslroomiog io België Overvloedige regens, waardoor wij in de vcrloopen weck geteisterd werden, hebben dc oeversbewoners van 't Walenland en de Vlaan ders weer den schrik op 't lijf gejaagd vooi' overstroomingen. Inderdaad, de rivieren zijn deze laatste dagen weer buitengewoon gezwol len en sommigen zelfs op verscheidene plaat sen overgeloopen. Op de boorden der Leie. Hier en daar is de Leie, Zondag overgeloo- pen. De oeverbewoners verkeeren in den groot sten angst ten alle kante zijn de woningen door het water omringd vele menschen kun nen hunnen hofniet meer verlaten le voel- In den brusselschen omtrek. Te Veewijde en omstreken is de Sonne Zon dag overgcloopen al de omliggende weiden staan onder water. Zondag morgend heeft de Senne gansch vallei tusschen de gemeenten Ruysbrouok, Droogenbosch en Loth onder water gezet. 1,1 de huizen staat 80 centm. water; men vrofSt voor ongelukken. Te Mechelen. De Dylc is builen hare oevers getreden en heeft de landen overstroomd die gebruik' wordt voor hel kweeken van parel en selde rij De schade is aanzienlijk. In I Walenland. De Waterloopon in het Walenland zijn on gemeen hoog gestegen. Hier en daar ronu Charleroi, is de Saraber buiten hare oevers ge" oopen verscheidene groote steenwegen zijn

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2