Stadsnieuws Droevige Dagen BpsflM 52 Op Zaterdag 20 Januari 1912 5 centiemen 't blad 47e jaar. Tal merk 2394 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ope post, tegen 8 frank 's jaars Dagtdapper van den 20 tot den 27 Jan 1912 *5 'W-, v VOOR DES PAUS Gemeenteraad Een eersten sta-p Nieuwe Trams m m m Twee maten en twee gewichten iTfiïrii'rif i'Tiii liTTi i - l i i i mM-maraa**" 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is "t o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Pr.ACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. s. 20. HH.;Fabiaan en Sebastiaan. Z. 21. He Agaes. H. Publius. m. 22.HH Vincentius eu Anastatius. II. Jaudentius. H. Dominicus. d. 23. - O. L. V. Bruiloft. - H. Raymond van Pennafort. He Emerentiana. - H. Hildefons. w. 24. H. Timotheus. d 25. H. Paulus'bekeering. H. Pope van Deyn/.e. H. Ananias. v 26 H. Polvcarpus. HePaula. - H. Ber- [rand. - H. Gobrecht. H. Alberyk. #5 '0* #5 0t ff*. Evangelie van den 3"n Zondag na Driekoningen. Tom Jezus twaalf jaar oud was, eu [zij opgin gen naar Jeruzalem volgens feestgebriuk, en na alloopen der feestdagen terugkeerden, bleef do knaap Jezus te Jeruzalem, en zijne ouders wisten liet niet. Maar in de meening dat Hij bij het reis gezelschap wa«, legdenjze eene) dagreis af en zochten Hem onder de verwanten en bekenden E11 daar ze Hem niet vonden, keerden ze. Hem zoekende, naar Jeruzalem terug En na drie dagen vonden ze Hem in den tempel, zitterde in het midden der leeraren en hen hoorende en ondervragende. Allen, intusschen, die Hem hoorden, waren verbaasd over zijne schrander heid en zijne antwoorden. En Hem ziende ston den ze verslagen. En zijne moeder zeide tot Hem Kind, waarom hebt Ge ons dit aangedaan? Zie. uw vader en ik zochten U met droefheid. En Hij zeide tot hen Waarom zocht ge Mg Wist ge niet, dat Ik behoor te zgnSfin hetgeen mijns Vaders is En zij begrepen het woord niet, dat Hij tot hen sprak. En Hg ging met hen mede, en kwam te Nazareth. En Hij was hun onderdanig. En zijne moeder bewaarde al deze woorden in haar hart. En Jezus ging vooruit in wijsheid en leeftijd en behaaglijkheid bij God en menscheu. Vorige lijst fr. 157.00 Anonyme, Ypres 10.00 Auonyme, Ypres 4.00 Heeren en Jufvrouwen Baus, Yper 100.00 *1 Verslag der openbare zitting van den Gemeenteraad van Zaterdag 13 Januari 1912. Al de leden zijn tegenwoordig. M. Bouquet doet dienst als schrijver en geeft lezing van 't verslag der vorige zitting. In geheime zitting heeft den raad Jufvrouw jabrielle Dekeerle benoemd tot onderwijze res in de Stadsmeisjesschool, alsook het uitslag aanveerd van M. Spotbeen, als stads- bediende. Goedgekeurd. Eedaflegging M. Colaert, burgemeester, op vraag van M. Fraeijs de Veubeke, schepene, legt den 3ed af in 't Vlaamsch.M.Fraeijs de Veubeke geeft vervolgens leziDg van 'tproces-verbaal, welke door M. Colaert onderteekend wordt, sn staat den voorzitterszetel aan M. Colaert over. De gekozenen van lb" October laatstde ïeeren Vanden Boogaerde, Vanderghote, Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nr7 IV Kom, kom, onderbrak van Vaerenber- ghe, pogende te schertsen, ik hoor dat gij gaat prediken. Het is daar nu geen tijd voor. De sieraden onzer kerk moeten eerst in vei- igheid gebracht worden. Ik heb reeds boden naar al de pastoors van het kanton gezonden om hun te raden, alles wat verborgen kan worden, zoo spoedig mogelijk weg te rui men. Wij mogen niet toeven. Raeveloos is arglistig als de duivel. Hij hoopt gewis in onze kerk eenen rijken buit voor de Repu bliek te verzamelen. Daar hij weet dat gij uwe priesterkruin niet onteeren zult, zal hij van morgen af op de sieraden van kerk en pastorij beginnen te waken. Wij moeten zijne waakzaamheid vóórkomen. Ik heb dezen avond een aantal uwer trouwste parochianen gesproken, om alles wat tilbaar is. dezen nacht in veiligheid te brengen. D'fin vettere, Sobry, I weien d'Eeckhoutte, Lemahieu en Sfruye, leggen achtereenvol gens den eed af in 't vlaamsch. Scliepene Vervolgens wordt er overgegaan tot de stemming van een nieuwe schepene. Met 13 stemmen tegen 2 witte wordt het mandaat van M. Va ideu Boogaerde, als schepene vernieuwd voor een tijdstip van 8 jaar. M. Vanden Boogaerde legt den eed afin 't vlaamsch. Na de lezing van 't prcces verbaal bedankt hij de leden voor 't ver trouwen welke zij in hem stellen. Hand geklap). M. do Voorzitter wenscht de leden ge luk en is verheugd den raad vermeerderd te zien met drie nieuwe leden, wier naam alléén eeue waarborg is voor de toekomst. Dit jaar hebben wij eene zware taak te vervullen de herstelling onzer kunstge bouwen en de uitdelving van Dickebusch- vijver, die dees jaar of ter jare zal voltooid zijn. Wij zullen voortgaan met ia groote ge- maf igheid te besturen en de belangen van stad te behertigen. Het college zal te zatien werken met den raad en 't en is te Yper niet dat men zal zeggen dat het schepencollege alléén be stuurt. Ik moet bekennen dat M. Vandea Boo gaerde (die de zitting voor eenige oogen- blikken heeft moeten verlaten voor een huwelijk) zijne taak gewetensvol volbracht en vele groote diensten aan stad bewezen heeft. De eensgezindheid bewarende, die onder de leden moet heerschen, zullen wij te samen werken onder de spreuk Eendracht maakt machttot voorspoed onzer geliefde stad. Mededeelingen M. de Voorziter geeft lezing van eenen brief van den Minister van spoorwegen, die behelst dat, ingevolge de genomen inlich tingen het eenig rijtuig van 2« klas {Niet Rooken) voldoet voor het vervoer der rei zigers. M. Begerem. Merci 1 M. de Voorzitter geeft vervolgens lezing van twee brieven van ouders, wier kinders de stadsmeisjesschool bijwonen die opkomen) tegen de verhooging van het schoolgelden het ouderwijs in'tvlaamsch. M. Begerem. 't Is maar met recht M. deVoorzitter. Volgens dit schrijven, zouden wij tegenover de ouders verbonden zijn, gelijk zij verbonden zijn tegenover de stad. Zoo zouden de ouders het recht niet hebben hunne kinders binst het jaar uit de school te trekken en zij zouden moeten ge heel het Bchooljaar betalen wij zouden de school niet mogen sluiten, noch het school geld verminderen of verhoogen. Wie zal er betwisten dat dit redens van rechtveerdig- heid zijn 't Is ontegensprekelijk dat de gegeven cijfers, nopens de inkomsten en uitgaven van deze school juist zijn, en 't is aan eiken deen toegelaten deze te komen nazien. Aangaande de kwestie dat het onderwijs in 't fransch moet gegeven worden, zal deze Inderdaad, Jan, er mag niet gewacht worden. Maar zou Raeveloos ons niet kun nen betrappen, teiwijl wij aan het werk zijn Ik denk dat wij hierover niet ongerust behoeven te zijn. Mijn knecht, Lodden, dien ik als bespieder uitzond, heeft mij over een twintigtal minuten de tijding gebracht dat de commissaris, de gendarmen en de weinige verdwaalde Vlieregemmenaren, die met de Sansculotten heulen, in het klooster zitten te zingen, dat het kraakt. Zonder twijfel zal de braspartij daar geheel den nacht duren. Uit voorzichtigheid, nochtans zullen wij schildwachten uitzetten. Eene tweede vraag waar zullen wij alles verbergen Bij lieden, die gekend zijn als uwe bij zonderste vrienden, mag er niets gebracht worden. Ik geloof dat wij best zullen doen, alles in den houtstal van Joachim Heyn- derikx te begraven. Hebt gij reden om dit te gelooven, Jan?» «Ja, eerwaarde vriend, de baas uit Den Bonten Os is mij komen melden dat Rae veloos hem gezegd heeft in zijne herberg te zullen verblijven, totdat hij zal getrouwd zijn met Lina Bruyninckx. zaak in den loop van 't jaar onderzocht en beslist worden, Het is maar met reden dat de bégoede ouders het schoolgeld betalen welke men noodig oordeelt.Het openbaar en vrij onder wijs moeten op denzelfden voet geschikt zijn. Wij willen de vrijheid in het onderwijs en de vrijheid van den huisvader. Ik steun niet verder meer op dit verzoek schrift, dat volgens mij niet ernstig is. Werkrechtersraad M. de Voorzitter geeft lezing eener beslissing van den gouverneur der provincie aangaande een ontwerp van horvorming van den werkrechtersraad. Tuurt spoor weg M. de Voorzitter. Do ontworpen lijn zou vertrekken van Pont Rouge, langs de Gheer, Ploegsteert naar Bizet tot aan de fransche grens. De onkosten zijn ten laste der gemeente Ploegsteert ön der stad Waasten. Voor het overige de gemeenten vragen vereeniging van kapitaal. Verschillige nijveraars van 't Noorden van Frankrijk hebben mij gevraagd de noodige stappen te doen bij de Nationale Maatschap pij van Buurtspoorwegen om de lijn/tot aan Qucsnoy voort te leggen. Men moet eerst de kwestie der kosten schikken welke de maat schappij zou te betalen hebben voor in Frankrijk te rijden. Bij het leggen der .lijn naar Steenwerck had de maatschappij aan de tolrechten niet gedacht. Een agent en eene vrouwelijke beambte moesten benoemd worden.Eindelijk zijn wij ten akkoorde gerockt en de Alge- meone Raad van 't Noorden is er tusschen gekomen voor 2000 fr.Zou dit hetzelfde niet zijn met de lijn Pont Rouge-Qnesnoy Ik denk dat deze verlenging eene verbetering zou bijbrengen voor de belgische lijn. M. Bouquet (vl.) 't En is voorzeker geen spraak meer van veranderingen te cloen zooals de Cercle Commercialin 1892 aangevraagd heeft. :t Is'jammerheid dat men daaraan geen gevolg gaf. M. de Voorzitter. 'k Heb het mogelijke gedaan, maar Ploegsteert wilde niet tus- sckenkomen. Sedertdien heeft die gemeente het beklaagd.'t En kan nu geen sprake meer zijn van langs Meesen te gaan. M. Sobry (vl.) is partijganger der lijn naar den Bizet,maar niet naar den Touquet, eene klein statietje zonder vei keer,en vreest dat deze verlenging Bizet-Touquet niet genoeg zal opbrengen. Men is zekerder van goede zaken te cloen met de verlenging tot Armentiers, eene groote stad met 30.000 inwoners. Dat men nu do verlenging stemme van Ploegsteert-Bizet,en men kan dan later zien voor Bizet-Touquet. Aangenomen. Verpachting Eene verpachting wegens goederen der kerkfabriek van St Pieters wordt goedge keurd. Dickehuschvijver M. de Voorzitter. Ik zet deleden van den gemeenteraad aan tot een grondig onderzoek vanhet plan en lastenboek nopens de uitdelving en afdamming van Dickcbusch- vijver. Dan is het onmogelijk daar de sieraden van kerk en pastorij te verbergen. Toch wel, Joachim heeft mij verklaard dat hij vriend vun den commissaris zal trach ten te zijn. Nu, wanneer Raeveloos ziet dat Heynderikx hem genegen is en zoo wat de Republikein uithangt, zal hij niet denken dat er kerkgoed in Den Bonten Os verborgen is. Zou Heynderikx die verantwoordelijk heid op zich willen nemen Ik heb er hem reeds over gesproken en de goede man zal gelukkig zijn die kostbare schatten in zijne woning te mogen bewaren. Op dit oogenblik moet men in zijnen stal reeds volop bezig zijn met kuilen te delven.» Komaan, vriend, sprak den zielenher der, terwijl hij naar de huishorlogie zag. Het is bijna tien ure. Wij moeten beginnen te werken, want wij hebben vele en kostba re voorwerpen te verbergen. Het is buiten stikdonker. De goede God zal ons bescher men. Ikga mijne mannen verwittigen. Binnen een half uur zal ik met hen aan de deur der kerk zijn. Ik hoop dat, gij er u insgelijks zult bevinden, eerwaarde vriend. Ik denk de huur te moéten doen opzeggen aan M. Vermeulen-Roose houder der her berg a't Vijverhuis 'k Sfel voor dit huis af te breken om eene bergplaats temaken voor rijtuigen en automobiels, die tegen woordig op etraat moeten blijven. Nevens het sashuis zou men eene nieuwe woning kunnen bouwen. M. Bouquet (vl.) heeft bestatigd dat men somtijds sedert eenige weken in de Rijsalstraat maar rond 10 1/2 of 11 ure om de vuilnissen komt. Nogtans doen de inwo ners hun beste om de vuilnisbakken vroeg op 't voorland te zetten. Hij vraagt dat er meer regelmatigheid zou bestaan. Zaterdag laatst werden, inden Yperschen Gemeenteraad, de leden die bij de laatste kiezing'zegepralend uit de stembusse kwa men, plechtig ingehuldigd. Da nieuwgekozenen K. Baus eu V. Seys, hadden reeds in eene vorige zitting hunnen eed in 't vlaamsch afgelegd, maar nu, mei den heer Colaert aan 't hoofd, hebben de heeren Vanden Boogaerde, Vanderghote, D'Huvettere, 'Sobry, Bouquet, Lemahieu, Iweins d'Eeckhoutte en Struye, allen ponder onderscheidtrou ve gezworen aan Vorst en Vaderland in het Vlaamsch. Dank zeggen wij hun, immers mannen, die, hunner grootsche zending bewust, bij tut afleggen van dien heiligen eed, de eera gunnen aan de Vlaamsche taal, kunnen onmogelijk van onverschilligheid aan de vlaamsche belangen beschuldigd worden, 't Is den eersten stap... 't was den moeilijk sten 1 We durven verhopen dat wij weldra ook de belaDgen onzer vlaamsche moederstad, eens Vlaanderens herte, in eigen taal zullen hooren bepleiten in de zittingen van'jden gemeenteraad, niet zoo vee! omdat zij in de fransche taal niet afdoende verhandeld worden, integendeelmaar, om door het voorbeeld der hoogere overheid, de Yper- sche bevolking eerbied in te boezemen voor hunne moedertaal, en om aan 't geheele land te toonen dat, indien 'al de steden en gemeenten uit Waalsch-België, zonder on derscheid hunne belangen in 't fransch be spreken, wij vlamingen, uit hoofde der taaigelijkheid, het recht hebben on\e be langen in on\e taal te hooren bepleiten. Gelijkheid op taalgebied, en dat zonder baatzuchtige overdrijving, dat vragen wij... dat eischeu wij. 't Is ons recht I 't Is onze heilige plicht Vlaming. m M Er is den 13 11. spraak gew ui in den gemeenteraad van Yper van de verlenging van den tram Yper-Kemmel-Pont Rouge- Waasten, van aan Pont Rouge, of de suiker fabriek van Waasten. tot aan Ploegsteert- Bizet, en miischien tot aan Touquet. Daar Ploegsteert omtrent ,5000 inwoners heeft en de Bizet aan Armentiers paalt,waar meer dan 30.000 zielen zijn, peizen wij dat die verlenging zeer nuttig is,en winstgevend zal zijn voor den Staat, die den helft, de Provintie Westvlaanderen die het vierde, de Daarmede verliet de meier het vertrek. De pastoor van zijnen kant, keerde de oogen naar den Hemel en bad Heer, doe mij vallen, indien het zijn moet, doch spaar mijne schapen I V Alhoewel het gewone rustuur der dorpe lingen sinds lang verschenen was, heerschte er nochtans bedrijvigheid in de gemeente uit verschillige pachthoeven en andere hui zen drongen er nog lichtstralen door de ven sters naar buiten, en onduidelijke schimmen schoven snel door de donkere straten. Eene dier gedaanten gleed over den weg, die naar het noordelijk uiteinde van het dorp loopt, en hield eindelijk stil vóór een groot gebouw, waaruit een heldere lichtstroom naar buiten schoot. In dien lichtstroom kreeg dien schim dui delijke vormen en al de inwoners van Vliere- gem zouden thans in haar gemakkelijk den gebochelden knecht van Edward Draeman herkend hebben. De bultenaar stak het hoofd door eene haag. die rechtover het gebouw stond, en fluisterde gemeente Ploegsteert dio de 3/I6en Waasten die hetoverige 1/16 der aanlegkosten moeten beloven aan de Nationale Maatsohappij der buurtspoorwegen, vooraleer deze hand aau liet werk slaat. De stad Yper was gevraagd toe te stemmen in de verlenging der lijn en de samensmelting van het nieuw vormings kapitaal met het oude, en zij heeft wel gedaan hare goedkeuring aan de verlenging tot aan de fransche grens, aan de Bizet, niet te weigeren. Maar er wierd, naar ons inzien, te recht opgekomen tegen de verlenging van voor melden tram van de Bizet tot aan de statie van Touquet, omtrent 2 kilometers oost van de Bizet; omdat dit gedeelte omtrent 100.000 fr. aanlegkosten vereischt, er aldaar weinig volk en klein vervoer voor den nieuwen tram zal bestaan, en omdat al wie van den Tou quet naar Ploegsteert wil rijden, er gemak kelijk en goedkoop kan geraken met den trein van Touqiet naar Armentiers en den ekclrieken tram van Armentiers statie tot aan de statie van Touquet, de stad Yper zal er,f met al de aandeelhebbers in de inter- communalouiibatingsmaatschappij der groep Yper-Dixmude, jaarlijks geld aan verliezen. In 1910 verloo3 men 1566 fr. 42 aan de uit bating der tramlijn Yper - Steenwerck - Waasten de voorzichtigheid schrijft voor die tramlijn enkel te verlengen waar/ zij wins'gevend kan zijn. Er wierd ook gesproken van een nieuwen tram tusrehen Quesnoy en Pont Rouge langs den wetteiijken weg(niet langs den Touquet); er bestaat nu eenen tram tusschen Rijsel en Quesnoy, en de gemeenteraad van Quesnoy zou dien tram willen zien voortloopen tot aan Pont Rouge het is een goed gedacht, en wij vragen niets beter, maar wij vinden, dat, evenals onze Nationale Maatschappij den belgischen tram Yper-Westnieuwkerke op hare kosten tot aan Steenwerck statie in Frankrijk verleDgd lieeft, het nu aan'^Frank- rijk is van zijnen tram Rijsel-Quesnoy tot aan onze tramstatie van Pont Rouge te verlengen. Onze liberale gazetten verwijten ons katholiek stadsbestuur van twee maten en twee gewichten te hebben,omdat stads lagere betalende meisjesschool 1 fr.te maande meer schoolgeld moet opbrengen dan vroeger, en de MariasehooQISOO fr. meer hulpgeld komt toegestaan te zijn. Maar stads lagere betalende meisjesschool is domschool derjjwelhebbende liberalen, die desnoods dien frank te_' maande door min zinlijkheden kunnen^'versparen, terwijl de Mariaschool de school der katholieke werk lieden is die geen schoolgeld kunnen betalen. Is het niet recht enfredelijk dat de rijken den dienst betalen die hun bewezen is Die kan betalen,moet hij het werk niet vergoeden dat voor hem gedaan is Is het schoone van de gemeenzaamheid ten laste te willen zijn, als men de onkosten, die men veroorzaakt, kan afdragen Moet men niet beschaamd zijn van op don pouf te laven Maar, zeggen de liberale gazetten, die school kan bestaan met GO l'r.'s jaars scliool- Goeyman, zijt ge nog op uwen post Ja, Pieter, antwoordde eene stem, ins gelijks fluitsterend. Hoor eens welk leven er daar binnen gehouden wordt. Draevelinck stond eene poos te luisteren en mompelde dan Zij zingen hetzelfde lied als de Sanscu lotten, die onze klokken roofden. Foei 1 en dat op de plaats waar voeger de nonnekens zongen ter eere van Onzen-Lieven-Heer. Ilunne vreugde zal haren tijd hebben, Pieter. Komt gij mij gezelschap houden Neen, ik moet daar binnen zijn. Daarbinnen 1 wordt ge zot Goeyman, ik heb een plan in het hoofd, een wonderbaar plan. Ja, ik moet daar bin nen zijn. Doch eerst wil ik naar de kerk gaan zien hoe verre men daar gevorderd is. Pieter bleef niet luisteren naar de woorden, welke de ander hem weder toefluisterde, maar liep nu snel langs de huizen voort. Daar hij op zijne zokken was, maakte hij, onder het voortloopen, niethetminste geluid, en zijne gestalte geleek niet slechts aan eenen grooten hond, die door de duisternis schiet. Eindelijk hield hij stil vóór eene monster- geld in plaats van 72,nu dat er 97 leerlingen zijn, en dat de laatste drie maanden van het jaar 1911 fr. 1246 schoolgeld opgebracht hebben want vier maal 1246 fr. is 4984 fr. en 332 fr. hulpgeld van Staat en Provincie, dat maakt 5316 fr. in 1910 kostte de school maar 4005 fr. 19 voegen wij daar de jaar wedde van 1100 fr.der nieuwe onderwijzeres bjj, dan komen wij nog maar aan 5105 lr.19. Wij antwoorden dat, die school voortaan alle jare tenminste 5105 fr. zal kosten, eu dat het ge nszius zek°r is dat zij 5316 fr. school- en hulpgeld zal opbrengen; het getal kinderen dat vroeger tot 55 daalde moet maar verminderen, opdat het schoolgeld konae te verminderen daarenboven als men den intrest en de jaarlijksclie afkorting van al het geld rekent, dat het maken en onder houden van de schoolgebouwen gekost heeft, dan groeien da jaarlijksche onkosten der school ongetwijfeld boven de verwachte ont vangsten; verders het katholiek stadsbestuur heeft sedert 1891 zooveel geld verloren aan die school dat het voortaan een klein over schot, als er een zal zijn,niet moet overjeund zijn die school kostte in 1891 de som van 10.237 fr. 61 in 1892 id 9992 fr. 11 in 1893 id 9836 fr. 81 in '1894 id 8921 fr. 26 in 1895 id 8446 fr. 53 in 1896 id 8567 fr. 96 in 1S97 id 836-4 fr. 46 in 1898 id 6647 fr. 31 in 1899 id 6682 fr. 42 in 1900 i<l 6094 fr. 97 in 1901 id 5609 fr. 79 in 1902 id 5349 fr. 05 in 1903 id 5633 fr. 47 in 1904 id 5506 fr. 36 in 1905 id 4272 fr. 56 in 1906 id 4045 fr. 51 in 1907 id 3886 fr. 63 iu 1908 id 3917 fr. 94 in 1909 id 3976 fr. 18 in 1910 id 4005 fr. 19; die school heeft, sedert dat het schoolgeld op 15 fr. per drie maanden gebracht wierd, nooit kunnen bestaan zonder dat de stad,nu 1031 fr. 41, gelijk in 1910, dan 1813 fr. 86 gelijk in 1906, en zoo vooit, toelegde. Moest de opgedane ondervinding dan het stadsbestuur niet doen besluiten tot eeue verhooging van het schoolgeld, dat toch te onbeduidend is om er zoo voor op te spelen, nu bijzonderlijk dat er 1100 fr. meer dan vroeger moest gevonden worden, om eene derde onderwijzeres te benoemen. De libera'e gazetten overjeunen del500 fr die de stad komt toe te staan voor het koste loos lager onderwijs der Maria,school zij kondig er nog over dat de kok- en naai school aldaar 750 fr. 's jaars hulp jold kreeg van de stad, maar zij zijn dul, omdat de lagere school nu 1500 fr. krijgt. Zouden de opstellers onzer liberale gazetten 332 arme kinders voor 1500 fr. 's jaars da noodige schoolgebouwen, onderwijzeressen en toebehoorteu willen bezorgen Vermits de stad krachtens de bestaande schoolwet het lager onderwijs kosteloos moet verschaf fen aan de kinderen van alwie geen 15 fr. achtig groote massa, die met het donkere als versmolten was. Ik ben aan de kerk, zegde de bulte naar, en met de handen in het ronde tasten de om tegen geene hoornen te bonzen, ging bij naar de tempeldeur. Vóór hij hier geko men was, stuikelde hij over eenen hinder paal, die hem met het aangezicht tegen de vochtige aarde deed tuimelen. Ik had vergeten dat hier kruiwagens staan, morde Pieter, terwijl hij rechtstond. «Nu, ik zal die pijn verdragen ter eere Gods. Daarna sloop hij in het poitaal der kerk en stak het hoofd in 's Heeren huis. Het was volkomen donkir in den tempel. Enkel ginder verre, zeer verre, hing de Godslamp, die eene zwakke klaarte over een paar heiligenbeelden wierp. Er liep eene huivering door de leden van den bultenaar, wanneer hij naar die half ver lichte beelden keek. Het scheen hem dat het dooden waren, in een lijkkleed gewikkeld. Het is hier zoo eenzaam, morde hij. Zouden de mannen reeds met eene vracht naar Den Bonten Os zijn 1 Wordt voortgezet. DIT IS '■rZ ra WEM EN OMMELANDS ■22Ê DOOR HONORÉ STA ES (Overdruk inel toestemming van 't Davidslonds)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1