Mengelmaren GROOTE BETOOGING De Algemeene Gouverneur der Phiüppijnen in België Onze Missionarissen Missionarissen in Congo Zondagrust Christen Vrouwenbond Koninklijke Fanfare Hofbouwmaatschappij Liefdadigheidsfeest Woensdag avond werd te Paturages een stoet van i5oo werkstakers gevormd,die naar Wasmes ging, waar zij door 2000 stakers opgewacht waren. Hier en daar hebben er opstootjes plaats, en 't gebeurd nogal dikwijls dat er karren met brood, kolen, enz. geplunderd worden. Het zenden van gendarmen en troepen zal misschien een einde aan deze plunderingen stellen. Heden vrijdag moet het referendum plaats hebben, 't Is te hopen dat alles rustig zal afloopen. De ontbinding der Kamers Na de ontbinding der Kamers en de alge- meene verkiezingen die er op volgen, zullen Kamer en Senaat gansch vernieuwd zijn ge worden. Doch de vraag is gesteld welke Kamerleden voor 2 jaar en welke voor 4 jaar zullen ge kozen zijn. Die zaak werd geregeld in 1S94. Art. 252 van het kieswetboek inderdaad beslist dat de aftredende reeksen niet zullen gewijzigd wor den in geval van algemecne vernieuwing der Kamers. Daar onder normale omstandigheden de tweede reeks in 1914 aftredend was, zullen dus de volksvertegenwoordigers op a juni gekozen in Oost-Vlaanderen, Luik, Lim burg en Henegouwen slechts 2 jaar zitting hebben in de Statenkamer. De Kamerleden gekozen in Braband, West-Vlaanderen, Antwerpen, Namen en Luxemburg zetelen tot 19IÓ. A A süP. 'A. A A A A A A Wettelijke Besluiten Een koninklijk besluit, sfaat aan M. Van de Winckele van Komen, onder zekere voorwaarden, toe het oprichten eecer zeep fabriek. De zendelingen van Scheut hebben in de Pkilippijnsche eilanden,voornamelijk in 't ei land Luzon, de taak hernomen, welke de Spaansche priesters, na den oorlog van 1898 verplicht geweest zijn te verlaten. De uitsla gen door hen bekomen zijn merkweerdig. Ziehier wat Mr Dean G. Worchester, kor ten tijd geleden, naar Z. H. Mgr Dougherty, bisschop van Neuva Segovia, schreef Gij weet waarschijnlijk dat ik zelf geen katholiek ben en geen bijzonder belang heb in de werken der missionarissen. Maar ik bekommer mij grootelijks om iedere prak tieke maatregel, die strekt tot het verbeteren van het lot der niet kristene volkstammen dezer gouwen. Het staat mij bijzonderlijk aan, U te zeg gen dat ik, op geheel mijne reis, overal den schoonsten en uitbundigsten lof vernomen heb, aangaande het werk dier priesters, en hunne goedheid en bereidwilligheid jegens al deze die met hen in betrekking komen. Ik bestatig dat zij uit niets, persoonlijk nut trekken, al wat zij er winnen, en 't is geheel weinig, wordt besteed tot het welzijn der streken van waar dat weinige hungtkomen is. Daarenboven, de priesters welke ik op mij nen weg ontmoet heb, zijn allen, mannen van plicht en zelfopoffering en zij nemen de belangen van het volk, waarbij zij leven, ter herte. Ik betuighun mijnen dank in't bijzonder,voor hunne welwillende hulp voor zieken en ge kwetsten. Volgens mij, doen zij daardoor nuttig staatswerk. De weledele heer William Pack, opvolger van Mr Taft, als algemeene gouverneur der Philippijnen, heeft onlangs, tijdens eene reis door Europa, vijf dagen ia België doorge bracht. Deze hooggeplaatste ambtenaar is de zoon van eenen protestantschen herr'er, en zelf protestant hij heeft de 5 dagen doorge bracht bij de Paters van Scheut. Eerst heeft hij hun huis van Leuven bezocht dan heeft hij, in gezelschap van eenen zendeling, Bel gië rond gereisd hij heeft, in persoon, de ouders bezocht van al de belgische zendelin gen die in de Philippijnen verblijven en hij heeft hun, in naam van 't Amerikaansch bestuur, geluk gewenscht, omdat hunne zo nen de moedige en trouwe kampioenen zijn der beschaving. Mr Pack was uiterst voldaan van zoo her- telijk ontvangen te zijn, in het missiehuis der zusters van St Augustinus te Roeselare, rens ons land te verfaten. De gouverneur sprak met ontroering den lof van de algemeene Overste en van de zus ters missionarissen. Moeder Louisa is eene groote vrouw, omdat zij eene groote ziel heeft», zegde hij. Zijn vriend MrGilbert, mi nister van openbaar onderwijs, bevestigt dat de scholen der Belgische zusters de beste zijn van de Philippijnsche eilanden. De algemeene Gouverneur der Philippij nen, bracht den laatsten dag over, in het Missiehuis van Scheut (Anderlecht), waar hij verwelkomd werd, door den E. P. Mor tier, Algemeene Overste, en door al de Pa ters. De achtbare Gouverneur Mr William Pack, antwoordde in dezer voege op den welkomsgroet Mijn vader was een protestantsche her der. Ik en ben geen katholiek, en ik kan bijgevolg, in alle vrijheid de verschillige stelsels samen vergelijken, en uwe Paters gelukwenschenom hun bewonderensweerdig werk. Ziet hier mijne meening Uwe wijze van geloofsverkondiging en het voorbeeld van uwe levenswijze, alle'én, kun nen de Philippijnen verheffen en ze tot de weerdigheid van mensch brengen. Ons doel van ons, Amerikanen, is die volkstammen te brengen tot zuiver leven, tot eerbied voor hen zeiven. De katholieke zendelingen alle'e'n, zijn bij machte dat reu zenwerk te verrichten. Ik zelf heb het on dervonden. Ik heb uwe Paters van bij gezien,- ik heb, evenals zij, den grond betreden I Dat zijn mannen Daarbij, op reis zijnde en ziek geworden, wierd ik door de Missiezusters van Roese lare met wonderbare verkleefdheid ver zorgd hun stuur ik mijnen besten dank. In naam van de Republiek der Vereenigde Staten, dank ik u, van herte, voor uw schoon werk in de Philippijnen. Welke vreugde voor mij, de hand te hebben gedrukt der ouders van uwe medebroeders, die, op onze eilanden zooveel goed doen. Wanneer ik ginder zal teruggekeerd zijn, zal ik hen allen bijeenroepen op 't eiland Luzon, en 'k zal hun nieuws melden van hunne ouders, en van u allen, en van hun Vaderland Mijn verblijf te midden van u allen, zal de zoetste herdenkirg zijn, van gansch mijne reis in Europa. Maandag I94n Februari aanstaande, om 5 1 '2 ure 's avonds, in 't Katholiek Volkshuis te Yper tg W', t£ 1^5 M YP.ER Verleden week meldden wij in onze tweede uilgave den brand van 't Zothuis, voor mannen, in de Lange Thouroutstraat. Talrijke onzer lezers werden dus enkele uren nadien over dezen sclirikkelijken brand inge licht. Zooals wij meldden werden de wasscherij, onderzoek- zieken- en slaapzalen afgebrand. Eene afdeeling pompiers heeft geheel den nacht den brandpoel bewaakt. In het gesticht waren er 340 kostgangers, 40 dienstknechten, de bestuurder en zijn secre taris. Zoodra den brand bemerkt was, begon nen de bestuurder en de knechten met de redding der zinneloozen, welke geene moei lijkheden opleverde, daar de krankzinnigen geen weerstand boden. De pompiers van Korlrijk waren verwittigd om op 't eerste sein toe te snellen, want het vuur scheen geen einde te nemen. Ware den brand 's nachts uitgebroken, dan had men waarschijnlijk vele menschenlevens te betreuren gehad. Hel parket van Yper is ter plaats geweest om een onderzoek te doen. De afgebrande gebouwen waren opgericht in 1896 in vlaamschen herlevingsstijl. De schade beloopt rond de 100.000 fr. en is door verze kering gedekt. Wij kunnen niet nalaten een woord van lof te herhalen aan de pompiers van Yper en S' Jan, die met taaien moed den brand bestreden. ter eere onzer Iu de Kamers hebben socialisten onze Missionarissen in Congo beleedigd en ge lasterd daarom moet in Yper.zcoals reeds iu andere steden gedaan werd, de naam en faam otzer zendelingen verdedigd en gewro ken worden door eene grootsche betooging. Al wie katholiek en kristen is in Yper en in 't omliggende wordt dringend uitgenoodigd tot die Betooging op 19 Februari. Zullen de Betooging bijwonen en er het woord voeren Z Eerw. Pater DECLERCQassistent van den algemeenen overste der EK. Paters van Scheut, leeraar in de Congoleesche taal aan de Hoogeschool te Leuven, lid van den Coloniaien raad, die verschillende jaren missionaris geweest is in Congo. Z E ertseer de Pater VERMEERSCH, Jezuïet, bekend om zijne welsprekendheid en zijne redetwisten over Congo tegen socialist Vandervelde. Zijne Hoogw Mgr ROELENS, bisschop in Opper Congo, die twintig jaren gewerkt heeft aan de bekeering en beschaving der negers in Congoland. Dus allen naar't Katholiek Volkshuis op Maandag 19n Februari. Onder de beleedigde Missionarissen zijn er ook Yperhngen. Vrije ingang in de zaal. Kinderen worden niet aanveerd. Ge nummerde kaarten aan 1 fr. zijn te ver krijgen den Zondag 18en van 11 ure voor- Kring, en den iViaanaag oij 'vu Tyttergnènr- Fraeys, in de Hondstraat. Namens het Christen Vlaamsch Verbond, Het Bestuur. Bij koninklijk besluit van 20 januari is de Naamlooze Maatschappij voor de uitbating der buurtspoorwegen van den omtrek Dik- smuide-Yper aanveerd als concessionaris voor het onderhoud en de exploitatie van den buurtspoorweg Roeselare Diksmuide-Bix- schote. Bij koninklijk besluit van 3 februari 1912 zijn benoemd Tot ondervoorzitter van de rechtbank van eersten aanleg te Kortrijk, de heer J.Lagae, rechter in die rechtbank, ter vervanging van den heer De Haerne, die tot eene andere betrekking geroepen is Tot rechter in de rechtbank van eersten aanleg te Kortrijk, de heer A. Lagrange, referendaris van de handelsrechtbank te Kortrijk,ter vervanging van den heer Lagae, A A A A A A. AAA A Kerkelijk Nieuws KERK VAN DEN H. MARTIN US Broederschap van O. L. Vr. van Lourdes en Vereeniging des Gebeds tot bekeering der zondaars. Zondag 11 Februari, verjaardag der eerste verschijning van O. L Vr. te Lourdes. derschap op de gewone voorwaarden. Orde der Goddelijke diensten Maandag 12 Februari, Bolemneele Mis ten 8 ure en om 5 ure, Solemneel Lof. A A A A A A A A A A Boetstraffelijke Rechtbank van Yper Zitting van 8 Februari 1912 Voorzitterschap M. Biebuyclc. Denorme Jules, landwerker te Zonnebeke, wordt veroordeeld tot 200 fr. boet voor jachtmis- drijf. Titeca Robert, wever te Ploegsteert en Six Armand, wever te Armentiers, elk 26 fr. voor slagen aan Rappé Jan, voorw. voor Titeca. Degroote Richard, landbouwer te Voorme- zeele, voorw. 100 fr. voor stroppen. Verfaillie René, herbergier te Roesinghe, 30 fr. voor slagen aan Hessel Camiel en 5 fr. voor beieedigingen. De Zutter Theophiel, schipper te Waasten, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Bonneel Henri en NolfVeron. Bonneel ;5 dagen en 26 fr. en NolföO fr. voor slagen aan De Zutter. I'e Zutter daarenboven 15 fr. voor dronkenschap. Tytgat Polydore,landwerker te Zonnebeke, 50 fr. voor slagen aan Oerrein Henri en Marie. Verstraete Florimond daglooner te Wer- vick, die eene messteek toegebracht heeft aan Hollebeke Cesar, krijgt 5 maanden en 50 fr. Yandenbussche Jules, landwerker te Zille- beke, 300 fr. voor jacht. Verstraete Henri, fabriekwerker te Wer- vick, 26 fr. voor slagen aan Bruggeman Cyriel, 8 dagen en 26 fr. voor bedreigingen en 20 Ir. voor beieedigingen. Sambaer August, leurder te Rousselaere, 50 fr. voor slagen aan Cöuvreur Emile en 26 fr. voor 't dragon van een verboden wapen. Roose Emile, mijnwerker te Armentiers, 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Desure Marie. Mylle August, landwerker te Westouter, 26 fr. voor slagen aan Verstraeten FloreDt. Knor.kaert August, daglooner te Waasten, voorw. 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Van- engelandt Magueric. Woeslyn Edmond, lintenwever te Komen. 31 fr. voor smaad jegens de gendarmen tf dagen en 26 fr. voor slagen aan de gendarmen en opstand en i5 fr. voor dronkenschap. Binst den brand van 'l oud Zothuis, hebben de gordijnen en sloors vuur gevat, bij den barbier Leterme, in den Doorgang. Gelukkig is dit begin van brand seffens kunnen uitgedoofd Zaterdag morgend is den tram komende van de fransche grens, en opgepropt met reizigers voor de markt van Yper, tusschen Nieuwkerke en Kemmel nabij de herberg De Zwijnebak blijven stilstaan bij gebrek aan water, daar de pomp bevrozen was. Het personeel van den tram motst water uit een naburigen put halen met emmers. Na 1 1/2 ure vertraging, kon de tram zijne reis naar Yper voortzetten. Dienstdoende apotheek. Zondag 1 Februari. L. AERTSENS, Botermarkt, 9. Dieven zijn Zondag nacht in het magazijn gedrongen van M. Hosten, houtkoopman. Pope ringhestetnweg en hebben er eenige gezaagde plankeu meegenomen. Men heeft vermoedens op een kerel. De policie heeft de zaak in handen. Zondag 11 Februari, om 2 ure stipt, ver gadering in St-Michielschool. Mevrouw De Vreeze, bestuurster der vrije huishoudschool van Gent, zal er het woord voeren over de Hoedanigheden en plichten eener goede huishoudster. Maandag avond is er alhier nogmaals ijzel gevallen en het verkeer in de straten werd gevaat lijk. Gelukkig was alles gedooid tegen Dinsdag morgend. Zondag 11 Februari, om 7 1/2 ure stipt, in de Iweinszaal,groot Zang- en Muziekfeest, onder de leiding van M. Louis Arschodt, aangeboden aan de eereleden. De personen vreemd aan de maatschappij, kunnen kaarten bekomeD, den dag van 't Concert, in de Iweinszaal aan 2fr. De 3d* les over groententeelt door MrVan- winsen. hofbouwkundige te Yper, gevolgd door algemeene vergadering der hofbouw maatschappij, die moest plaats hebben op Zondag tl" dezer,is eene week vervroegd en is gesteld op Zondag 11 Februari, om 3 ure 's namiddags,in de bovenzaal van het lokaal Getemde Leeuwen Oude Botermarkt, Yper. Vrijen ingang. Uitdeeling der beste nieuwe aardappel soorten om te planten. Woensdag laatst, om 4 ure en half, gaven de leerlingen van St-Vincents College hun jaarlijksch feestten voordeele der armen. De luisterrijke spelwijzer had veel volk aange lokt en met vele voldoening kon men be- statigen dat de zaal om zeggens vol was. Een koor, Ryswyck's hulde hetwelk te rechte lang toegejuicht werd, diende tot opening; een tweede koor, «Rubens' Cantate)) onder 't beleid van den Eerweerden Heer Cosyn, professor aan 't zelfde College, heeft den ir.oeilijksten voldaan. Een waar meester stuk Nog nooit hadden de koorzangen zooveel bijval genoten als deze ook, op 't aandringen der aanwezigen, weerklonk de zang een tweede maal door de zaal. Een woord van eere en lof dus aan den Heer Cosyn,die op zoo kunstige wijze dezen moei lijken xang aanvoerde De twee kluchtspelen, De Landbouw en L'avocat Palelin genoten niet min bijval. Ze waren meester lijk opgevoerd en vielen veel in den smaak der toehoorders, die de jonge maar ieverige spelers lang toejuichten. Een woord van eere ook aan de spelers van den Quator Iets buitengewoons maar niettemin schoon. De muziekliefhebbers hebben eens kunnen hun W erkstaking in de Borinage De werkstaking in de koolputten van de Boiinage duurt nog altijd voort. Het gebrek aan kolen begint zich erg in de streek te doen gevoelen. Verscheidene fabrieken, die met geene vreemde kolen kun nen werken, hebben reeds een deel hunner werklieden tot nader bevel moeten afdanken. In de bijzonderste gemeenten van Borina ge zijn de samenscholingen verboden. Overal worden versterkingen van gendarmerie ge vraagd. Eene kompagnie jagers te voet is donderdag morgend naar Hornu en Wasmes vertrokken, waar men voor onlusten vreest. dickebuscii Geboorten poen Eüas> z- v- Cyrille en Billiaert Sidouie,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2