Voeding der Dieren. HOENDERTEELT Volkswetenschap. Aankoop van Voeder. 2310 2130 2080 181.0 1580 1540 1360 906 486 Schurft en Luisziekte. veevoed-er moeten voortbrengen, I een nadeelig gevolg: meer dan ooit maar laten wij volstrekt weigeren worden, dezen winter, de voedermidde- .111 len vervalscht. >at de landbouwer dus groenten te eten. die in onmiddei- op zijne hoede weze en, bij den aan lijke aanraking met oniein e en ^00p Tan yoederkcoken, meei/jsemelen, zijn geweest De groenteteler zal aldra ver I enz. de noodige tegen bedrog en oorzorgen neme, om >rvalsching bevrijd te plicht zijn, door de eischen der blijven. verbruikers het doelmatig aan- 't Is voddoende daartoe de wetten en wenden der meststoffen te leeren 'egie(mf jMh' "°fDS het ,tofcht de Staats-laboratona na te leven hij kennen. moet op de factuur waarborg eischen van een minimum gehalte aan eiwit stoffen en vetstoffen van een minimum gehalte aan water en asch van een In Canada houdt men zich veel bezig z°er hooge reinheid van het product met voortbrengst van fruit en let men P. Pipers. veel op de kwaliteit van het fruit. Die kwaliteit wordt op tentoonstellingen ge schat met behulp eener puntenschaal. Hier volgt de puntenschaal die door een Comiteit werd opgemaakt tot keu ring van appelen en peren die op telloo ren uitgestald worden Vorm 15 Dikte 15 Kleur 25 Gelijkmatigheid 25 Geene gebreken 20 100 Voor keuring van appelen, peren perziken in doozen verpakt Vruchten Dikte 10 Kleur 20 Gelijkmatigheid 15 Geene gebreken 15 Weefselbouw en sappigheid 15 Verpakking Benoodigheden Opmaking Volheid of ronding Afzoridering Stijl der verpakking Rechtlijnigheid 75 3 4 4 5 5 4 25 J00 Be schade die veroorzaakt wordt door insekten, zwammen, kneuzingen, het afknotten van den vruchtsteel, enz. waardoor de waaide of het uitzicht der uitgestalde vruchten verminderd wordt, zullen voor gebreken gehouden worden. De uitgestalde vruchten moeten hunne natuurlijke verschheid behouden hebben. De omvang is van minder belang dan een scherpe kleur en afwezigheid van gebreken. Vorm en kleur moeten zoo gelijkmatig mogelijk wezen. Rechtlijnigheid bedoelt de rangschik king der vruchten in de doos. Behendigheid en goede smaak van den verpakker worden beoo'deeld naar het uitzicht der vruchten en den stijl of op scjtiik der verpakking. Alvorens de doos wordt toegesloten, moet er in 't middenpunt der bovenrij eene ronding zijn van 3.75 centim. en moeten de vruchten der uiteinden 6 m/m buiten de dooswandea uitsteken. Wan neer het scheel is toegesloten moet er in t midden van het scheel en van den onderwand der doos eene wel van 18 m/m. lvtng .zijn In scheikunde wordt gezegd niets gaat verloren, alles wordt vervormd Die zelfde spreuk kan men, nu vooral, op den handel in voedermiddelen voor het vee toepassen want gedwongen door het heerschende voedei gebrek ziet' men alle mogelijken afval tot veevoeder toebereiden en verhandelen. Dit heeft zijn voordeel, doch ook zijn nadeel. Vooreest oefenen deze voeder midde len een gonstigen invloed uit op de markt dezer stoffen in 't algemeen, want, moesten maar alleen puike en uitgezochte voedermiddelen ter markt gebracht worden, dan zou de mededin ger de prijzen derzelve, zoodanig doen stijgen, dat de kleine landbouwer aan geen koopen van veevoeder meer zou durven denken. De invoer van dezen afval van minder waarde in het rantsoen heeft echter ook 95t.h. voor de lijnzaadkoek'eri en 99 t.h. voor de aardnoot-, cocos-, sesaamkoe- ken, enz. Hij moet stalen nemen en de ontledingen doen uitvoeren. Door de microscopische ontleding wordt uitgemaakt of een product bedor ven, gezond of vervalscht is deze ontle ding is dus onmisbaar. Door de scheikundige ontleding wordt het gehalte aan eiwitstof, vet, water en asch vastgesteld. Door deze ontleding ontdekt men de toevoeging van vreemde minerale stoffen. Afwijkingen van het gewoon gehalte aan eiwitstoffen en vet stoffen, doen vermoeden dat de koop waar door toevoeging van water, mine rale stoffen of minderwaardige afvals producten is vervalscht geworden. Niet zelden worden de voederkoeken en het meel verkocht met waarborg van een gezamenlijk of totaal gehalte aan eiwitstoffen en vetstoffen daarmede moet de landbouwer zich niet tevreden stellen, hij moet waarborg eischen van het afzonderlijk gehalte aan eiwitstof en aan vetstof, want de voedingswaard van beide bestanddelen is zeer verschil lend. Waarborg op de factuur heeft echter maar weinig te be-teekenen, indien de landbouwer het aangekochte product niet doet ontleden. Meestal vindt hij dat zulke ontleding te duur kost. Noch tans zou hij er zijn voordeel bij halen indien hij wist nut te trekken uit de juiste aanduiding der ontleding betrek kelijk de samenstelling der gebruikt voedermiddelen. Ook moet de landbouwer weten dat hij, in sommige voorwaarden recht heeft op kostelooze ontleding Wanneer hij koopt aan een huis dat onder Staats-toe- zicht is gesteld en wanneer de gekochte hoeveelheid 5000 kg. bedraagt van een zelfde product of van verschillende pro ducten In dit laatste geval heeft de landbou wer echter maar- recht op de ontleding van een enkel product koopt hij bijv 5000 k.lijnzaadkoeken aan zulk huis dan kan hij, in overeen.stemming met de wettelijke voorschriften, daarvaan kos telooze ontleding verkrijgen koopt hij 2000kg. lijnzaadkoeken, 1000 kg. aard- nootkoeken, 1000 kg. Tbomasphosphaat en 1000 kg. Kaïniet aan hetzelfde huis dan heeft hij recht op ontleding van één dier producten, naar zijn keus. Niettegenstaande dit voorrecht heeft de landbouwer toch de gewoonte niet zijne aankoopen te cl >en ontleden. Zie hier eenige opgaven daarover, welke worden medegedeeld door den Bestuur der van het Staats-L i boratorium te Has selt. Zij hebben alleen betrekking op Limburg, doch ifi H anderen provin ciën zou men tot geene andere waarne mingen geraken. Voedermiddelen Wagons Getal van 10.000 kg. ontledingen lezen in zijne 'Muilen De benu/fi- ging van het ■uateriof, vorming der droge Slof k tngi mi alleen ran de plant zelve r r,f, vt'Mjfs van de hoeveel heid water die de plant te harer be schikking heep., mmir ook van den voorraad voedsnik Mtanddeelen die zich in 't loaiermvaplossing bevindt. Dezelfde stifling werd als volgt door Dr Smets verkondigd hoe vrucht baarder de grond is, hoe minder water door de plantm ver dampt wordt hoe armer cle grmtl is aan voedende bestanddeelen, hm meer water door de planten moét verdampt worden om de voeding fe verzekeren. Voor een drogen gr-onêmèl bijgevolg meer gemest worden dan voor een vochti- gen grond. Lijnzaadkoeken en meel 521 Katoenmeel 263 Andere koeken en meel 167 Maïsmeel et maïs 623 Gedroogde draf 175 Zemelen en kortmeel 747 10 8 5 0 1 3 handel Gebrek aan toezicht op den der voedermiddelen en de menigvuldige vervalschingen moeten ontzaggelijke schade berokkenen aa den landbouwer, die echter van niets gewaagd, zoolang er zich geen buitengewoon ernstig geval voordoet. F. Pirard 1 ndbouw-ingenieur (Verboden nadruk.) Een leeraar aard de Hoogeschool van Göitingen heeft gedurende veer tien jaar onderzoekingen gedaan nopens den rol var. het water voor aangroei der geteeld, gewassen. Wij Broetieiëren. De. beste vvijze otn.een neerhof te ver krijgen metde keiiïderleghennen.is geen andere eieren te 'kten-uitbroeien dan de schoonste eieren .van de beste legsters. Men moet du« eernttómatige keuze doen en het beste inid-dèliin een neerhof van eenig belang is eoni-ge goede leghennen in een afgescheiden .cop af te zonderen, met een goeden haan die zelf van een goede leghen afkomstig is. Vorm en omvang der eieren geven geene de minste aanduiding nopens de erfelijke eigenschapen, in dit geval nopens de wasrde-.van-de hen als legster. De schoonste eieremva-n een middelma tige legster zu.tien maal bij uitzondering, zegtM. Gayotvruchtbare hennen voort- brengen. Er is zooveel belang bij, zegt hij, te weten van ..welke-hennen de eieren komen die men imden nest gaat leggen om uit te broeien,-dan er belang is, bij voorbeeld het vermogen tot melkvoort- brengst te ken-r en van de koe waarvan men de vaars voor rmélfegeving bestemt. Men moet Hius ilelhroedeieren zorge lijk uitkiezen s;n menlegge die, naarmate de inoogsting- gesdhiedt. in doozen of ondiepe korven op eene laag zemelen of droog zagemeel'Mai-zal geene te dikke of te kleine eieren menen, maar alleen eieren van m idddlnnigen omvang. De schaal der te verkiezen .eieren mag noch te dun noch tn dik wezen dunschalige eieren zijn ze: ifs minder te kiezen dan dikschalige, o .nadat - eene dunne schaal het uitdroggn van ikt eiwit veeleer bevordert en eon vlies omsluit dat meer weerstand biedt danlhet vlies uit dik schalige -eiertsra. 'Het kiekentje boort gemakkelijker Joor-Mikke schaal heen, waarvan het oiHeiliggende vlies dunner is. De eierenkagsenaüllsti in een droge plaats en buiten gevaar-voor gedaver en uitwasemingen geplaatst worden het is wenschelijlc de eieren dagelijks om te kee. ren opdat de dooier niet te dicht bij de schaal kome. Men kan som. s geneaikaakt, wezen eie ren te laten ui ..broeien die gereisd heb ben het is aGsdan noodig die eieren onmiddelijk na de .aankomst 24 tot 36 uren in een koesLe plaats;te leggen. Wat de oudderdom betreft, heeft men meer zekerheid te gelukken met versche eieren dan met die verschillende'weken oud zijn. Men. moet in alle geval geen eieren nemen van unser dan twintig dagen en het is Getergean eieren te ne men die meer d;am acittilagen gelegdzijn. Het is wenschelijlc de uitgekozen bioedeieren m ;t eenigzins lauwwarm water te wasscliem daarna af te drogen. Een groote hinorer voorlhet uitbroeien is dat men nooit ojj> voorband zeggen kan of alle eieren b-e vrucllt,zijn zoómin als men met zekerh oid voorzeggen kan welk geslacht uit heo- ei tomen zal. Het zou nochtans zeei aangenaam en vooral zeer profijtig zijn gt-en andere dan bevruchte eieren onder de broeiisterte leggen. Dit wordt door niets aangeduid en men zou tot het uitkomen, moeten wachten indien men niet beschikte over. het lichtspiege- len. Die behancdeling kwam vooral in voege sedert de anvoeriijg der broeima- chienen omdat mem bij kunstmatigen, meer dan bij nattxurlfjken uitbroei, belang heeft geen ander eieren tot uitbroei te leggen dan die de meeste waarborgen geven voor bevrachting. Windeieren ver schillen van andere eieren noch door smaak noch uitzicht zij bewaren zelfs beter dan de andere en het gebruik ervan met bevruchte eiren in het broeimachien berokkend dubbel verlies aan boender- teelers. Om een ei te spiegelen houdt men het voor het licht eener lamp en onderzoekt men op doorschijnendheid. Diebehande ling wordt van af den vijfden dag ver richt. Op dit oogenblik is de kiem reeds eenigzins ontwikkelden vormt dekopeen zwart punt waarrond bloedrijke vezels, uitkringen; zoodat het geheel het uitzicht eener spin vertoond. Is het onb-vru- ht dan is er geene verandering te bespeuren het blijft doorschijnend en kan verorberd worden. Een woord nu, om te sluiten, over de ontwikkeling van de kiem. Die ontwik keling begint met den tweede dag van het uitbroeien. Men bemerkt dan reeds het 'Ontstaan van het hart, oogen en darmkanaals. Den derden dag klopt het hart gedurende twee uren, ontwikkelt het stelsel van den bloedsomloop, en ver schijnt de lever. Met den 4e dag worden oogen en kop duidelijker zichtbaar men ziet reeds duidelijk den bek, de vleugels en de ponten. Den 5e dag grijpt verdere ontwikkeling plaats van alle organen kop en oogen vooral zijn naar verhou ding- zeer groot. Den 6" dag begint de beendervorming den 7e dag kan de bek reeds open gaan, beginnen pooten en vleugels te veroeren, en verschijnen de longen. Den 8e dag zijn de nagels gevormd. Den 9e dag begint de vorm mg van'het vleesch en bemerkt men deeerste pluimen, die reeds talrijk zijn op den 10 dag. Den 14e dag is het vormingsproces van het kiekentje afgeloopen. Het is met pluimen overdekt en ontwikkeld verder gedurende de volgende dagen. Den 20 of 21sten dag breekt het kiekent je gezond en krachtig door de schaal heen. Avicola. (Nadruk verboden) Volgens The Tropical Agriculturist uit 'Colombo, dat hiérbij .op hét verslag steunt der tabakkeurders uit Londen, werd over de wereld gedurende het fis- kaal jaar dat siuit op 31 Juni 1910, eene hoeveelheid verbruikt van 852.179.995 k. tabak. Hier volgt het gemiddeld verbruik per jaar en inwoner in de verschillende lan den Nederland 3400 gram België 2810 Vereenigde Staten 2580 Cuba Zwitserland Denemarkén Argentina Duitschland Zweden Oostenrijk Groot-Brittanje Itglië Ellende en onzindelijkheid zijn twee kwalen die dikwijls hand in hand gaan zij hebben droevige ziekten ten gevolge, zooals schurft en luisziekte, waarvan deeerste door eene mijtsoort, de tweede door een insekt veroorzaakt worden. Beide ziekten tasten vooral verzwakte wezens aan die 't ontbreekt aan zindelijkheid en zorgen der gezond heidsleer Schurft wordt veroorzaakt door woeker diertjes van de orde der mijten, die huizen op mensch en dier; bij den mensch is het de Sarcoptes scabeï Dit diertje is nauwelijks zicht baar met ongewapend oog; de lengte ervan is nietgrooter dan 1/3 millimeter. Het heeft 4 paar pooten waarvan de twee achterste paren weinig afgetee- kend zijn en tot haren verlengen, ter wijl de twee voorste aan het onderuit einde een kleine opzwelling vertonen. De Saricoptes of Schurftmijt boort gangen onder de huid, meestal tussohen de vingeren en aan den pols. Die gangen monden in kleine blaasjes uit zij zijn ongeveer 5 m/m lang, wit, grijs, zwart of rood zij veroorzaken hevige jeukte. Het schurft kan over het gansche lichaam verbreiden, bij uitzondering van het gelaat het kan jaren duren en verdwijnt nooit vanzelfs. De ziekte verbreidt door aanrakingder kleederen, maar men kan die ook betrappen zoo men om 't even welk danig voorwerp ter hand neemt uit eene plaats w&a,r het schurft dikwijls heerschende-is. Vermelden wij onder die voorwerpen 'tapijten, vlaggen, kleederen, zakken, enz. Wij hebben een, overigens zeer zindelijk werkman gekend die door schurft aangetast werd na behandeling van zakken met koolzaad koek uitlndië, De. vrouwelijke mijten zijn dikker dan de mannelijke zij leggen eieren en in 't moederlijf uitgebreide eieren. De beste behandeling dezer ziekte bestaat in het bestrijken der aangetaste deelen met bruine zeep. Na eene wrij ving van een halve uur neemt men een gewoon bad, daarna wrijft men mdermaal gedurende een halve uur met eene zalf die in hoofdzaak bestaat uit zwavel en potasch. Dan geneest de ziekte, de blaasjes verdrogen an ver dwijnen weldra- Tot de familie der mijtachtigen kan ook herleid worden de Demodex folli- culorum die men zelfs bij zeer zinde lijke personen aantreft in de vetblaas- jes van het gelaat, Hij veroorzaakt geen nadeel. De tweede lealijke ziekte waarover hoeft gehandeld te worden is, de luis ziekte of phtiriasis, die door luizen veroorzaakt wordtLuizen hooren toe aan de orde der halfvleugeligen zij hebben een afgeplat, doorschijnend lichaam dat aan de randen lederachtig, en week in 't midden is de eironde kop draagt twee draadvormige sprieten en is voorzien van twee zwarte oogen en van een mond met een zuigspriet gewapend die door middel van zes pun tige, kromme haakjes bevestigd is. Lui zen zijn eierleggend. De eieren der haar- luizeo (Pediculi capitis) plakken aan de haren en zijn linsvo"mig. Zij broeien uit na vijf of zes dagen. Veertien dagen later reeds grijpt een nieuwe vermenig vuldiging plaats. Luizen huizen altijd op onzindelijke lieden en het beste middel om ze verwij derd te houden ia groote zorgen van.züa^ delijkheid voor lichaam en hoofd. De luisziekte wordt veroorzaakt door de kleederluis (Pediculus vestimenti), die grooter en blanker is dan de haar luis. Hij verpestte vroeger kazernen en gevangenissen en was zeer gemeen in hospitalen De geschiedenis zou verha len dat de koningen Antiochus, Hero des, Agrippa, Valerius Maximus, en Philip II aan die afzichtelijke ziekte stierven. t - A Een Portugeesch geneesheer uit de XVT eeuw, Amatus Lusitanus. verhaalt - dat een rijke heer zoo hevig van de luis ziekte aangetast was dat twee knechten geen andere bezigheid hadden dan dage lijks twee korven met ongedierte, t welk den ongelukkigen overdekte, naar de zee te brengen. Zoo het al niet Overdreven is, moest het er schrikkelijk toegaan, 't Is wegens de verbazend- snelle vermenigvuldiging der luizen dat dikwijls gedacht wordt dat zij vanzelfs ontstaan. Er is echter, Goddank, niets van en de kleine luizen zouden het levenslicht niet zien zoo hunne moeder er niet ware om eieren te leggen. F. de Vin»sky. (Verboden nadruk) Hier volgt een der wenschen die geopperd werden op het, Wëderlandsch Zuivelcongres te Stockholm Augustus 1911): In aanmerking nemende de schoone uitkomsten die verliregenwer- den door Vereenigingen voorMelkkon- trole in Zweden, Denemarken, Noor wegen, Nederland, Duitschland, Fin land en Oostenrijk, beoordeelt hei Ve Wederlandsch Zuivelcongres de Vereenigingen voor Melk en Voeder- kontrool eene der krachtigste midde len lot opbeuring der melkveeteelt, tot bevordering der melkvoorlbrengsl en verlaging van de melkprijzen. Het Congres vestigt bovendien de aan dacht op het overwegend belang der Kontroolvereenigingen voor in voege brengen eener oordeelkundige en eko- nomische voederingswijze, eener doel matige boekhouding en verspreiding der schoone proefnemingen nopens het onderhoud van het vee.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 6