Stadsnieuws Mengeimaren Mè Yan alles Wat Burgerstanden mmfff ff ff fff mm Wettelijke Besluiten Luxemburg Soirée-Tabagie Zondagrost Maag. Sterfgevallen Priesterlijke Benoemingei m f* f f f jf» ff ff De theater Grandsart-Courtois die zich voor 15 dagon op de Groote Markt komt te vestigen, is de oudste der schouw» tooneelen, de ronde doende vao België on Frankrijk. Hij heeft eene goede vermaard heid en geeft thans de schoonste familievor- tooni-agen. 'M Verbenden der Maatschappijen van Ouderlingen Bijstand f ff ff f f f f f Kerkmuziek A A A 'iA A A A A A A YPER Boetstraffelijke Rechtbank Yper van |- w I MEISIN POPERINGHE LEUTEGHEM ansegeu wyngenf. thourout Zee f f. f f f f f f f Nieuwe Staatsministers generaal Ontslag van minister Opbrengst der KoninginnebloeW Bestrijding der slaapziekte. f f fl f. f f fffj ÏEER ter kennis hunner regeeringen brengen. Zij laakten de Italianen, die,onder voorwendsel twee schepen te willen vernielen, de kanon nen richtten op duizenden onschuldigen,die op de kade verzameld waren, op woningen van bijzonderea en op het stedelijk zieken huis midden in de stad, niettegenstaande op dit gebouw de vlag van het Roode Kruis woei. De bemanning van de Turksche schepen heeft zich dapper verdedigd. Na nauwkeurige telling blijkt,dat er ir, de stad zelve 58 dooden zijn, waaronder twee zee officieren, 20 matrozen en 36 iuwoners van de stad en 68 zwaar gewonden,waar onder 1 Rus. Op vijf meters afstand van bet hospitaal heeft men een groote niet ontplofte granaat gevonden. Het is bewezen, dat deltalianen over de stad heen op den omtrek geschoten hebben. Op do hellingen van den Libanon zijn granaatsplinters gevonden, Willem - Alexander, groot - hertog van Luxemburg,is Zondag overleden ton gevolge van de kanker in de keel. Hij was 60 jaar oud, en volgde in 1905 op aan zijnen vader, groot-hertog Adolf. Hij was gehuwd met Maria-Anna, infante van Portugaalhij Iaat zes dochters achter, waarvan de oudste 18 jaar oud is en die volgens de grondwet haar vader za! opvolgen op den troon. De groot-hertog was den oom van onze Koningin Elisabeth. De nieuwe groot-hertogin Maria-Adelaïde zal den 14 Juni aanstaande hare meerderja righeid bereiken. Tot dien datum zal het regentschap door hare moeder, de groot hertogin Marie-Anne voortgezet worden. De Voorzitter der Luxemburgsche Kamer heeft hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden vorst, laatste manne lijke afstammeling van het huis Nassau. De overdracht van de regeeriDg zeide de voorzitter heeft zich te midden van de kalmte en het vertrouwen van het volk vol trokken. Het land kan de toekomst met gerustheid tegemoet zien. Een nieuw tijd perk zal zich ontsluiten onder de levenwek kende stralen der vrijheid bij don vooruit gang van de welvaart. Spreker acht het een gelukkig voorteeken, dat groothertogin Maria-Adelaïde binnen het groothertogdom geboren is,want zij heeft er de denkbeelden, het streven en de overleveringen van het volk leeren kennen. De scepter zal in vrou welijke handen niet verbleeken,wanneer hij met vastheid, wijsheid en zorg voor de toe komst wordt omklemd, met den steun van eene moeder, die zoovele blijken van toewij ding voor het land heeft gegeven. Groother togin Maria-Adelaide zal, besloot de voor zitter, als grondwettelijke vorstin weten te waken over de handhaving van de onafhan kelijkheid en de vrije instellingen van het volk. Zaterdag 9 Maart, Soirée-Tabagie in de Iweinszaal, ten Sure 3/4. De samenstelling van het programma is zeer belangwekkend en afwisselend. Goo chelaar, équiübrisfc, muzikale clown, be- goochelaars, goede liederen. Ombrornane Cochin, zanger en danser. M. Emiel Grandsart, een verbazende ge- daantevervvisselaar, die alléén al da rollen speelt van een stuk, 12 personen zich 25 maal veranderende, de schoone aantrekke lijkheid van de telloorenbrekers, enz. Opening, Zondag om 3 ure, en alle avon den om 8 1/2 ure, groote vertooniug Don derdag, om 3 ure, dagvertooaing. Dienstdoende apotheek. Zondag 3 Maart, E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. <T> 3? 35 Op Aschwoensdag laatst hielden de Ver honden der Maatschappijen van Ouderlingen Bijstand van 't Arrondissement hunne jaar- hjksche algemeene vergadering onder 't Voor zitterschap van Mr K. Hallaert, Opziener van het vrij onderwijs. 's Voormiddags om io ure kwamen een veertigtal afgevaardigden van 20 ziekengilden bijeen in den katholieken kring alhier. Na eenen hertelijken welkom gestuurd te hebben tot de afgevaardigden en den wensch uitgedrukt dat zij tot voordeel hunner gilden in de vergadering nuttige inlichtingen en raadgevingen mogen vinden, wijst de heer Hallaert erop, hoe het katholiek Staatsbe stuur gedurig met de belangen der werkers klas bezig is, hoe het meer en meer de mu tualiteiten van allen aard ondersteunt en ook vurig verlangt dat elke gemeente benevens hare pensipengilde ook hare ziekengilde zoude hebbén. De heer Van Elslande schrijver geeft nu lezing van 't verslag der voorgaande algemee ne vergadering, 't welk zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. De heer Rogiers schatbewaarder geeft lezing van zijn verslag van ontvangsten en uitgaven. Voor de Bondskas beliepen de ontvangsten op 1667.48 fr. en de uitgaven op 899 fr. 65. Het overschot is dus 767.83 fr. 'twelkge- voegd bij het bezit van 't vorig jaar een bezie vormt op 31 Xber laatst van 3781 fr. 43. Voor de Herverzekeringskas beliepen de ontvangsten op 4482 fr. 90 en de uitgaven op 2965.71 fr. latende een batig slot van f7 ;r'9 1 welk gevoegd bij het slot der rekening van 191e een totaal bezit vaststelt van 7697.54 fr. Het algeheel bezit van 't verbond op 3i Xber was van 11479 fr. 02. De Heer schrijver doet bemerken dat zijn verslag onvolledig is, evenals de cijfers van denheer schatbe waarder">zij zullen moeten ver beterd worden uit reden dat twee maatschap pijen nog geen voldoende inlichtingen hadden gegeven om een volledig verslag op te maken of om voor vast de ontvangsten en uitgaven te bepalen. Hij geeft dan eenige uittreksels van zijn verslag dat in brochure zal volledigd wor den. Daaruit blijkt dat het Verbond heden 24 gilden telt met omtrent 2915 leden. Dat het getal ziekte dagen voor al de gilden door een gerekend sinds vijf jaar omtrent hetzelfde is per lid. Daarna wakkert de voorzitter de bestuur leden der gilden aan met aandacht de ge drukte verslagen te lezen en de raadgevingen en voorschriften die er in voorkomen te wil len onderhouden. Hij steunt er/ook op dat de gilden die ge deeltelijk bij de Herverzekeringskas aangeslo ten zijn zouden dienen te onderzoeken of zij er niet kunnen toe geraken al hunne leden in te lijven. Verder/geeft hij nog eenige cijfers Het getal leden bij de Herverzekeringekas ingeschreven bedraagt 1971 In den loop van 1911 werd door de Her verzekeringskas betaald als vergoeding aan 26 leden behoorende tot 10 verschillige gil den voor 4290 ziektedagen waarvan 3656 fr vergoed werden: te weten 3197 a 1 fr. en 459 h o,5o fr. te zamen 33q3 franks waarvan 3o53.70 fr. ten laste der Herverzekeringskas en 33o.3o fr. ten laste der/wederzijdsche gil den. Op de bemerking van een afgevaardigde zegt de heer voorzitter dat de Provintie aan de Herverzekeringskas eene premie geeft van i5 centiemen per frank die zij als bijdrage ontvangt en aan de gilden ook eene premie van 15 cent. per frank bijdrage die zij storten. De voorzitter steunt er nogmaals op dat het in 't belang hunner gilde is eene strenge waakzaamheid uit te oefenen op hunne zieke leden, en dat zij hem dienen op tijds de drie maandelijksche staten te laten doen gewor den opdat hij van zijnen kant ook de verei- schte waakzaamheid uitoefene op de leden ten laste der herverzekering. Eene vergoeding van 5o fr. ten voordeele van den schrijver van 't verbond wordt stemd en evenveel ten voordeele van den schatbewaarder. De voorzitter zegt nog dat de gilden die voor hunne leden het eereteeken begeeren hem hunne aanvraag mogen opsturen vóór 15 maart aanstaande. De vergadering wordt om 11 1/2 ure gehe ven. - 1 's Namiddags om 3 1/2 ure vergaderden een honderdtal algevaardigden der Pensioen gilden in de Iweinszaal. Na eenen korten welkomgroet bestatigt de voorzitter M. Hallaert de talrijke aanwezig heden hetgeen getuigt eerst en vooral het natuurlijk verlangen der afgevaardigden om te weten hoe het met het verbond gelegen staat en dan om iets nuttigs, iets nieuws uit de vergadering mede te dragen tot voordeel hunuer gilden hij drukt de hoop uit dat zij zich in hunne verwachting niet zullen bedrogen vinden. Daarna geeft de lieer Boudolf,schrijver,lezing van 't verslag der laatste algemeene vergade- ting dat zonder opmerking wordt goedge keurd. De schatbewaarder E. H. Roose op zijne beurt, geeft lezing van zijne ontvangsten en uitgaven over het jaar 1911, die zijn AVoor de Bondskas ontvangsten 648 77 fr. uitgaven 386.59 fr. en overschot 262,18. Voor de Bijzondere Fondskas 100 fr. in ontvangsten en uitgaven. Op 3i Xber 1911 was het bezit der Bonds kas io63,a8 en van de Bijzondere Fondskas 1178,80 fr. In 't geheel dus een bezit van 2242,08 fr. Dit verslag wordt met handgeklap begroet. Deschiijver geeft nu lezing van zijn jaar- lijksch verslag. Hij doet opmerken dat verschillige gilden nog ten achter zijn voor het inzenden der inlichtingen gevraagd tot het vaststellen van den aangroei van het getal leden. Hij drukt zijn spijt uit desaangaaïtde geen volledig ver slag over de werkingen van 1911 te kunnen geven. Dit deel zal volledigd worden bij het drukken. Verder wijdt hij uit over de studie die gedaan is geweest over de vragen aan de gilden voorgesteld te weten wegens de ver deeling der provinciale toelagen en wegens het gebruik dat men zou kunnen maken van de voorbehouden kapitalen en 't gerechtigd pensioen als waarborg van 't kapitaal ge leend tot bouwen eener werkmanswoning. Hij hoopt op het spoedig stemmen eener wet ten voordeele der personen geboren na 1845 en kondigen de inrichting aan eener maatschappij die voor doel heeft de levens verzekering aan te gaan op eene rechtveer- dige wijze in en met behulp der maatschap pijen van ouderlingen bijstand. Na lezing volledigt de heer Voorzitter eenige punten en geeft uitleg bij andere. Hij zegt dat volgens de rekeningen bij hem reeds toegekomen hij eenen aangroei van 865 1. en van 1134 storters bestatigd heeft. Het leden tal zal dus minstens 15815 bedragen, dit der storters 14389. Hij geeft nog kennis van een ontwerp dat binnen kort door het staatsbestuur zal neer gelegd worden en dat eenigszins verschilt van dit van den heer Moyersoen en consoort ten. Wat het a'gemeen ontwerp van pensioen wet aangaat onlangs ook ter kamer neerge legd hij denkt het niet voldoende en ook voorbarig er zich mee bezig te houden. r^u' •laC' Sloopt zegt hij verder volledige inlichtingen te kunnen geven over de nieuwe levensverzekeringsmaatschappij waarvan het verslag gewag maakt maar na de vergade ring waarin men de tarieven besprak heeft men goed gevonden daar verandering aan te brengen. Tot nu heeft hij nog die tarieven niet en kan er dus niet met zekerheid over spreken. Misschien zal zulks voor dezen zomer zijn. Daarop wordt het verslag van den schrij ver goedgekeurd. De Voorzitter zegt verder geene opmerkin gen ontvangen te hebben wegens de voorge- B stelde kandidaten- beheerraadsleden en ver klaart de heeren DeJaegher, Antony, Van- dergbote, Boudolf, Callens en Vandevelde gekozen. Het voorstel van den beheerraad om 100 fr. vergoeding te geven aan den schrijver van 't verbond wordt aanveerd. Te dier gele genheid steunt de voorzitter er nog eens op dat ook de gilden dienen het schriftelijk en propagandawerk te vergoeden en geeft lezing van den brief op last van den Beheerraad door hem aan den heer Voorzitter van eeni ge gilden, nalatig onder dat opzicht, gezon den. Eenige inlichtingen worden nog door ver schillige afgevaardigden gevraagd en door den heer Voorzitter gegeven. De afgevaardigde van Steun in de Toe komst stelt eenige vereenvoudigingen voor. Na korte bespreking, verwittigt de Voorzit ter de gilden die bestuurleden hehben ge rechtigd tot het eereteeken, dat zij hem hun ne voorstellen mogen indienen voor den i5 maart aanstaande en na de aanwezigen be dankt te hebben wordt de ^vergadering om 5 1/2 ure geheven. Het huis Slootmaekers-Boeker, te Niel bij Boom, komt vier processiemarchcn met zang uit te geven aan zeer gematigden prijs. De Eerw. Heer Wuyts, pastoor te Mer- xem, en de heer Duflou, toonkundige te Borgerhout, hebben dit werk verwezentlijkt. Bekennen wij het volmondig de ieverige en bekwame deskundige werkers hebben de gelijk, schoon gewrocht in den handel ge bracht. Inderdaad, die processiemarchen zijn vlaamsche, godsdienstige gezangen, in vrijen rythmus, tweestemmig en uiterst gemakke lijk om, bij 't eerste gehoor, door al de deel nemers uitgevoerd te worden. Afgewisse'd door vóór en tusschenspel, begeleiden enkele speeltuigen den zang, der wijze dat daardoor aan eenieder eene goede rust gegund worde, en ieder maal, zoo voor dees als voor geen, hebben de bewerkers zorgvuldig alle speeltuig vermeden, verboden door het Motu proprio. Dichter en toonkundige zullen dan ook overal eer halen van hun werk. Wij bevelen die marchen aan kerkraden, congregatiën, kringen, bedevaarten, ten einde het door de moedige strevers beoogde doel weldra te be reiken gansch een volk, hetwelk zijnen God en Koning in zegetocht door de straten vergezeld, doenzingen, zooals in Oostenrijk, Duitscbland, Hongarië, Polenen elders, en alzoo opentlijk getuigen dat Christus heerscht, Christus regnat. Hoe verrukkend schoon Mochten wij dit jaar in onze processiën deze gezangen hooren uivoeren tot verheer lijking van onzen godsdienst en tot stichting der Ypersche bevolking: 't ware de vurigste wensch van alle liefhebbers van godsdienstig muziek. Bij Koninklijk bi sluit van 26 Februari 1912 is benoemd tot notaris, ter vrvar.ging van wijlen den lieer Fraeys, notaris te Alve» ringhem, den heer J. Simpelaere, notaris te Oostvleteren. Zijne standplaats is gevestigd te De Panne. Bij koninklijk besluit van 14 Februari 1912, zijn de volgende toelagen verleend 1.834 91 fr. voor herstelling dor vensters aan de kerk van Dickebusch 2.499.66 fr. voor vergrooting der kerk van St-Juliaan te/Langcmarck. 9.385 57 fr voor het bouwen eener naald op den kerktoren van St-Jacobs te Yper. Zijn benoemd als ridders in de Leopolds orde MM. V.-J. Feneau, hoofdopziener van bruggen en wegen te Yper Gustave Cale- waert, te Kortrijk Adolphe de Kenmeter, te GentDethier-Buisine, te Wasmes Jaan- Fran§ois Muiier te Mouscroen Alfred Tyberghein, vrederechter te Yper Victor Vandenleersch, te Audenaerde. Tot het orde der Kroon MM. Jules Dob- belaere, te Brugge Mussely te Kortrijk Pollet,te Doornijk; Philippe Vanden Bergho, te Yper. Tot het orde van Leopold II .- MM. Henniksem Louis, te Brugge Lescrauwaet Jules, te Brugge Parret Louis, te Brugge Jufvr. Van Twembeke Maria Theresia, te Gent. Zitting van 29 Februari 1912 Voorzitterschap M. Biebuyck. Decoker Jéróme, melserdiener te Poperin- ghe, wordt veroordeeld tot 15 d. en 26 fr. voor vernieling van afsluitingen ten nadeele van Verstraete Brunon en 20 tr. voor lichte geweld daden legen Verstraete Victorine. Pyck Charles, aardewerker, en Pyck Edward, landwerker te Vlamertinghe, zijn veroordeeld elk tot 2 m. en 50 fr. voor slagen aan Deplacie. Pyck Charles 26 fr. voor 't dra gen van een verboden wapen en 30 fr. voor smaad aan de politie en elk nog 15 d. en 26 fr. voor bedreigingen jegens Deplacie Alfons en Behaeghel Gustaaf. Pacquet Jozef, losser te Waasten, voor waardelijk 50 fr. voor slagen en kwetsuren aan Marysse Cyriel. Malfail Camiel, brijkenbakker, en Reynaert Ch'L9zonder beroep te Becelaere, vervolgd voor wederzijdsche slagen zijn veroordeeld de Is" tot 15 d. en 20 fr. de 2'" lot 26 fr. Overbergh Cyriel, metser te Gheluwe, en Vanleene Emiel, fabriekwerker te Wervick elk 50 fr. voor wederzijdsche slagen. Sabben Marguerite, herbergierster, en Gadeyne Casimir, werkman te Yper, elk 26 fr. voor smaad jegens de politie. Voorw. voor Sabben. Vanderheere Pieler, konijnenkoopman te Ouckene, 26 fr. voor smaad aan de politie en 10 fr. voor dronkenschap. Voorwaardelijk. Bossuyt Pieter, vlaswerker te Wervick, 25 fr. voor heeling van eenen gevonden peer- dendeken. Vanhuyse Rogier, wever te Comen, 26 fr. voor smaad jegens de politie 10 fr. voor dron kenschap 10 fr. voor nachtgerucht en ver wijtingen; 10 fr. voor beschadiging van roeren de voorwerpen en zijne vrouw Pannecoucke Valentine, 10 fr. voor verwijtingen, voorw. van Pannecoucke. Christiaen Rosalie, huishoudster te Nieuw- kereke, 50 fr. voor slagen aan Degraeve Marie. -- Busscher Victor, aardewerker le Zant voor de, 50 fr. voor slagen aan Vandoolaege Camiel. Sieuw Charles Louis, brijkenbakker te Becrlaere, 8 dagen en 26 fr. voor braak van afsluitingen, braak van roerende voorwierpen en bedieigingen jegens Phiypo Theophiel en 15 fr. voor dronkenschap. Vanden Ilende Cyrille, landwerker le Beveren, lm. en 26 fr. voor slagen aan Misseyne Felix en 10 fr. voor braak van roeren de voorwerpen. —Goeman Ilenri, herbergier te Vlamertinghe, 26 fr. voor smaad jegens de politie, en 2 maal 5 fr. om zijn gespan verlaten te hebben. Decat Camille, landwerker te Gheluwe, 400 fr. boel voor jachtmisdrijf. Carrein Camille en Remi, landwerkers te Zillebeke, voorwaardelijk elk 100 fr. voor gebruik van stroppen. Knockaert Camille, timmermansgas! te Yper, die eeue messteek toegebracht heeft aan Rosseel Prosper, wordt veroordeeld tof 4 m. en 50 fr. boeten Riquiere J alien tot 5 fr. boet voorwaardelijk om bierglazen gebroken te heb ben ten nadeele van Logie Louis. Vancompernolle Boudewyn. dienstknecht le Ilooghlede, 50 fr. boet voor 't breken van ruiten ten nadeele van Saelens. Ollevier Zënon, leurder te Yper, 8 dagen en 26 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeele van Bouchaerl Celina. Christiaen Irma, kantwerkster te Pope- ringhe, 20 fr. voorwaardelijk jegens de gen darmerie. Vanheden Charles, lastdrager te Wervick, die slagen toebracht aan Collez Madeleine, omdat zij met hem niet wilde verkeeren, krijgt 2 maanden eri 50 fr. en 15 fr. voor dronkenschap. Maandag avond waren in de Bukkerstraat, twee gebuurvrouwen aan het twisten. Een ge kende dronkaard kwam er tusschen en sloeg een van beiden het stoofdeksel op het hoofd. Proces-verbaal is opgosteld. Eerw. Heer Meersseman, pastoor van St Jacobs te Yper, is Maandag nacht haastiglijk gestorven, in den ouderdom van 58 jaar. E. H. Meerseman, geboortig van Toer- konje, den 3 Januari 1854, was opvoigent- lijk Bewaker in St Vincents College te Yper, Onderpastor te Meenen en Pastor te Luingne. 1903 werd hij' Pastor benoemd op St vervanging van E. H. In Jacobs te Yper, in Kanonik Duclos, De geestelijkheid en de katholieke partij van Yper verliezen in hem een man van ver dienste. De begraving zal Maandag morgend ten 11 ure plaats hebben. Verleden week is te Kortrijk overleden in den ouderdom van 41 jaar. M. Georges Ciaeys, advokaat, voorzitter van de Katholie ke Jonge Wacht en bijgevoegd provinciaal raadslid. Vrijdag morgend heeft de prokureur des konings zijn advies gegeven in het proces voor laster, ingespan door Broeder Quintillien van Heimet, tegen twee bladen van het arrondisse ment Yper. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie is van oordeel dat de rechtbank bevoegd is in de zaak. De uitspraak over de bevoegdheid zal aanstaanden vrijdag plaats hebben. ss i Raymond Dosodt, voerman te Vlamertinghe, had Dinsdag namiddag op den koer der herborg De Slachter Botermarkt, eenen zak mot 15 peerdebroodon gezet. Eene uur later, was den zak verdwenen. Een onderzoek is geopend. Dinsdag zag don agent Deciock een verdachte kerel door het venster kijken eener herberg der Capronstraat. Deze had waarschijnlijk geen goed oog op don agent, want opééns sprong hij buiten en zette het op een ioopen, langs den Veurne steenweg Over de spoorlijn gekomen werd de achtervol ging voorigi zet, toen een landbouwwerkman, die achter eene haag verdoken zat, den vluchte ling kon tegenhouden, tot de komst van den agent. Men deed hem de ketentjes aan en hij wierd naar 't poiitiebureel geleid. 't Was Edmond Dep eeuw, geboortig van Oostvleteren, die den 9 Januari laatst voor iand- looporü veroordeeld werd en nu uit de bede laarskolonie van Hoogstraten gevlucht was. De hoeveknecht Joris Platteeuw was vrijdag aan den arbeid bij zijnen meester, Leo Pottió, landbouwer, en moest op den lijnkoekpletter letten De lijnkoekpletter wordt in beweging gebracht door een peerd. Op zeker oogenhlik wilde Platteeuw h6t raderwerk wat vrij maken, doch hij word er met de mouw in gevat. De lin kerarm werd in het raderwerk meegetrokken. Een tweede werkman had liet ongeluk bemerkt en hield seffens het peerd stil. Platteeuw was echter reeds vreesoljjk gekwetst. Hu ontving de eerste zorgen! van een geneesheer/bijfzijaen meestor en werd vervolgens per rfjtuig naar de kliniek;,te Yper gevoerd. Het slachtoffer is 28 jaar oud, gehuwd en vader van vier kleine kinderen. Het gezin Ronatus Laheys is met een achtsten zoon verrijkt. Moedor en kind zijn welvarend Men hoopt d t de koning het peterschap zal aanveerden. VOORMEZEELE Zaterdag rond den avond kwam een paarden- geleider van Yper met twee kamions aan elkan der gespannen van het golmcht St. Eloi gereden. Aan den lusthof' van M. Vorcruysse, waar do grintweg hellende is, kon hij zijne wagens niet meer tegenboudon en viel ermee in eene diepe gracht. Gelukkig is het peerd niet gekwetst, de geleider is er met den schrik vanaf gekomen. De schade aan de wagens is groot. Aanbestedingen Op 23 Maart, ten bureelo van'|Rruggen en Wegen, Oosterlingsplaats te Brugge, aanbeste ding van Opvoeren van grint van een gedeelte der grintwegen van Meenen naar Yper, van Yper naar Rousbrugge, van Elsendamme naar Yper en van A per naar de Rondo brug op grondgebied der gemeenten Gheluwe, Wervick, jGheluvelt, Zillebeke, A per, Poperinghe, ProveD, Elveidin- ghe, Brielen, Voormezeele, Wylschaete en Waasten. Bestek fr. 53.881 93. Borg 500C fr. Uitslag der aanbesteding voor het leveren van 70.150 ton kssseisteenen, 1.644 streksteenen en 493 loopende meters borduring, bestemd voorde statie van Ledeghem-Dadizeele, Moorslede-Pas- schendaele en Vlamertinghe. Hebben aangeboden: MM. Jules Nëvo, te Meenen, fr. 17.532-58 Ern. Janssen, Meenen 18.728-21; Hankar, Brussel, 20.164-03. Gij allen die lijdt aan de maag, (slechte spijsvertering, walgingep, draaiingen, brakingen), beproefde slijmverdrij- vende Walther ij pil en gü zult seffens groote verlichting gevoelen. BRUGGE De genaamde Pieter Kreef, 68 jaar oud. gla zenmaker, wonende in de Helmstraat, "afsedert eenige dagen teekens van zinneloosheid en werd daarom door zijne familieleden bewaakt. Dins dag avond, rond 11 1/2 ure, hield de schoonzoon de wacht in huis, docli was door vermoeidheid, eenige oogenblikken in slaap geraakt. Geduren de dien tijd liep de ouderling het huis uit, klau terde over de Sleutelbrugen sprong in het water. De schoonzoon werd wakker, liep den ongeluk kige achterna, doch kwam te laat.Rond 11/2 ure 's morgends heeft men het lijk opgehaald en naar het St. Jansgasthuis overgebracht. HOOGLEDE De 80 jarige Nathalie Cloet, wonende in de Kalverstraat, was sedert eenige dagen niet meer gezien geweest. Eerst namen de geburen daar geen acht op, daar de ouderlinge een zeer afge zonderd leven leidde en hare vensterblinden altijd gesloten bleven doch eindelijk verwit tigden zfj den burgemeester. Deze deed de deur openbreken en men vond het lük van de onge lukkige voor haar bed liggen. Zij was gansch gekleed. Niets doet eene misdaad veronderstel len. NEER-WAASTEN Dinsdag avond, rond 9 1/2 ure, heeft een geweldige brand gewoed op 't gehucht Maye- Cornet, te Neer-Waasten (Vrankrijk», in de hoeve bewoond Henri l eclercq-Morent' en toe- hoorende aan M. .1. Vandormeerscb, burge meester van Belgisch-Komen. Leclercq en zijne vrouw kwamen rond 9 ure buiten en met ont steltenis bestatigden zij, dat de schuur en een hangaar langs de groote baan gelegen, in laaie vlam stonden. Gelukkig dreef do wind de vlam men weg van het woonhuis. De bewoners en de geburen richtten de reddingswerken in en konden den brand bij de schuur en den hangaar beperken. Die twee gebouwen zijn met gansch den inboedel do prooi der vlammen geworden. De schade beloopt een duizendtal franken, door verzekering gedokt. Fen vent die fel zijne vrouw geslagen had, moest hiervoor op den tribunaal komen. Waarom hebt gij toch uwe vrouw zoo schrik kelijk mishandeld vroeg de president. Dat is gekomen ten gevolge van het kaartspel, mijnheer Hoe dat Wel, wij had den al eenen geheelen avond gespeold en mijne vrouw was geweldig slecht gezind, omdat zij geenen troef kreeg, zij preutelde gedurig dan, om haar te doen zwijgen,heb ik haar troef gege ven, en zie nu, zij is mij gaan aanklagen z'n is nooit kontent. zoodat zij groote hoop hadden op cen Maar nauwelijks waren de geneesheeren halve uur vertrokken, wanneer zijn f 1 zoodanig verergerde, dat hij rond G u avonds overleden is. re Ik heb, sprak Van Scharthem, tegen zijn vriend Van Pakthem, een phonograaf gekocht, die spreekt als ik hem opwind, vijf en (twintig frank maar, vindt ge dat niet goedkoop 1 Ik heb, sprak Van Pakthem, er wel een gekregen voor niemendal, en dia hoeft ge niet eens op te wil den, hij gaat van zelf. Van wie hebt ge dien gekregen Van mqne schoonouders, 't mijn wijf. HEULE Maandag avond, rond 6 1/2 ure, plaatste Mauritz De Jonckeere, rijwielhandelaar, zijn velo, ter weerde van-200 fr. aan de deur der herberg De Brug op de Grcote Plaats. Toen hij wat later buitenkwam was het rijwiel ver dwenen. De veldwachter Arthur Vermeulen werd verwittigd. Hij vernam dat het rijwiel gestolen was door een 20 jarigen vlasbewerker der gemeente, en dat de velo geplaals was in eene herberg der Recollettenstraat te Kortrijk. Dinsdag namiddag was Vermeulen, vergezeld door zijoen politiehond, op ronde. Op den Korlrijkschen steenweg ontmoette hij den dief. Hij greep den kerel vast, doch de schelm kon zich losrukken en ontsnappen. Vermeulen zond hem zijnen hond achterna. Het trouwe dier haalde den dief in en hield hem slaande. De kerel werd Ier beschikking van 't gerecht opgesloten. OOSTENDE Zondag nacht, rond 12 ure, werd de officier van poiieie, van dienst in het hoofdbureel, door eene huishoudster der St-Paulusstraat verwit tigd, dat er drie personen, bij middel van valsche sleutels, binnengedrongen waren in de woning van M. Barra, bakker in de St-Paulus straat. Vergezeld van eenige agenten, begaf zich de hulpkommissaris seffens ter plaats. De dieven, verschrikt door het hulpgeroep van het negen jarig kind der echlgenooten Barra, die afwezig waren, hadden reeds de vlucht genomen in de richting van het park. Terwijl de hulpkommis- saris de eerste bestaligirgen deed, gingen de agenlen op zoek naar de daders, en vonden in het L< opoldspark drie personen, verscholen in houtgewas, die op het zicht der policie wilden vluchten. Zij werden aangehouden en naar het bureel geleid. Na eenige voorloopige ondervra ging werden zij opgesloten. Alhoewel de drie aangehoudenen loochenen, denkt de policie de daders in handen te hebben. De dieven zijn er enkel in gelukt eene som van 200 fr. te be machtigen. Het meisje, die in ha-ar bedje te slapen lag, doch gewekt werd door het gerucht dal de dieven maakten, werd met een mes bedreigdHet onderzoek word voortgezet. KORTRIJK De policie heeft een onderzoek ingesteld over drie erge zedenzaken, die eene groote opschud ding in de stad verwekt hebben. Een man in de Recollettenstraat wonend, en beschuldigd van mishandelingen opeen 11 jarig meisje, is ge vlucht. Een reiziger, op logist in eene herberg der Doomikwijk, en die beschuldigd wordt van aanslagen op vier jonge kinderen, werd vrijdag door de poiieie opgezocht, doch niet ontdekt. Zaterdag morgend kwam hij zich gevangen geven, en na geconfronteerd te zijn met de slachtoffers, werd hij in het gevang opgesloten ondanks zijne loocheningen. Zaterdag werd de policie nog van een ander geval verwittigd. Een inwoner de Recollelten- slraat, beticht van aanslagen op een 7 jarig meisje, werd op zijn werk aangehouden ttij heeft gedeeltelijk bekentenissen gedaan. ROESELARE Zondag morgend, terwijl vrouw Alois Valcke, wonende Cachtemsche steenweg, bezig was voor het noenmaal te zorgen, kwam een harer kinderen haar opeens verwittigen, dat er brand uitgebroken was op eene slaapkamer. Zij snelde naar boven en beslatigde dat de kleine waar heid had uilgesproken. Zij gaf onmiddellijk het noodsein. De geburen snelden toe en richtten in afwachting van de komst der pompiers de eerste reddingswerken in. Het duurde evenwel niet lang of de vlammen deelden zich mede aan ae naburige woningen. De pompiers waren nogal spoedig ter plaats en gelukten erin na twee uren werkens de vlammen te overmeeste ren. Van de woning van Valcke blijven er no® slechts verkoolde muren over. Al wat de woning bevatte, met da spaarpenningen van een der bewoners, die ze in zijn bed weggeborgen had ^6™ j10 prooi der vlammen, Eene som van 3.Ü00 fr. kon er uitgehaald worden. De andere woningen zijn erg beschadigd. De schade is groot en slechts gedeeltelijk door verzekering gBciekt. 1 - Zondag namiddag, rond 4 ure, zijn vier geneesheeren van Gent alhier in het hospitaal afgestapt om Jules Missine, die zaterdag na middag in de fabriek van Charles Debrouckere zijn been tot aan de knie werd afgedraaid te verzorgen. De wonde was verschrikkelijk 'om zien stukken vet en vleeseh waren uit de bi gerucht. De geneesheeren gingen over tot de1 afzetting van het been, heigeen zeer wel gelukte, Woensdag namiddag is het parket vao rijk alhier afgestap in de fabriek van pk" Debrouckere, otn een onderzoek te doen hc-t ongeluk zaterdag namiddag aldaar 1' en waarvan Jules Missine het slachtofr worden is. er Sloutmoedige dieven zijn maandag na het koopwarenmagazijn der statie ged-n De schelmen hebben de zware sloten der afgewrongen. Zij hebben verscheidene Li' kleerstoffen, eene kas margarine, een regenschermen, rijwielbenoodighede'n en? gemaakt. Ten nadeele van verscheidene sonen van Tieghem werden ook pakken bpL Dinsdag morgend werden buiten het nog koopwaren gevonden, die de kwaaddoe ongetwijfeld verloren hebben. De gendar en de statieoverste hebben een onderzoek i steld. Dinsdag werden uit het kiekenkot van *n Valencyns, op het gehucht den Beer an voor 40 frank hennen gestolen. De policiek missaris stelde dadelijk een onderzoek in ontdekte de kiekens te Ruysselede. De p0 kommissaris van Ruysselede werd bijger0( en de kiekens werden door vrouw Valen- herkend als zijnde die weike bij haar gesi waren. M. De Brabandeie, burgemeester dez»r< heeft, om gezondheidsredens, zijn oni ingediend. Sedert de talrijke jaren dat hij bestuur in handen had, heelt M. De Brabam de grootste diensten bewezen aan de Thonro naars, van wie hij dan ook algemeen geacii bemind wordt. f». Hare groote sterljte liét !n fyare zuiverheid van Brugge heeft i Mgr de Bisschop noemd Hi Pastor te Houthem-bij-Yper, Eerw Cardoon, pastor te Wulvergheaa, Pastor te Wulverghem, Eerw. HeerI lameilleure. Pastor te Proven, Eerw. Heer Lowagi onderpastor op St.Maartens to Yper. Fastor te Wielsbeke, E. Heer Depraete: pastor te Kerkhove. Pastor te Kerkhove, Eerw. Heer Kete onderpastor to Wervick. De koning komt vijf nieuwe Staatsminitóf te benoemen, te weten MM. Cooreman, n' zitter der Kamer Helleputte, gewezen minis van openbare werken Liebaert, gewezen t nistir van geldwezen, alle drie katholie volksvertegenwoordigers; en twee liberal! Nenjean, van Luik, en Louis Huysrnans, 1 Brussel. Helle ban van Oorlog Sedert den 21 Januari laatst is generaal Hei baut zijn 7ie jaar ingetreden. Hij komt zijn 01 slag ir te dienen, en gaat zyne ruste nemen. de Broqueville, hoofdminister, zal tijdelijk t ambt van minister van oorlog waarnemen. Hot schijnt dat het ontslag van generaal B lebaut als minister van oorlog moet toegeseh1 von worden aan een geschil met den eerst minister, M. de Broqueville, betreffende de ki vormingen ln te voeren in'het leger. Over oi trentdrie weken hadden de twee ministers, een gehoor bfj den koning, zich over die herv( mingen 't akkoord gesteld, doek verleden wei kwam generaal Hellebautmet nieuwe voorst' len af, die daar volkomen mee verschilden. de Broqueville heelt reeds vroeger in den S naat zijne inzichten over die zaak doen kenn' en kon nu de voorstellen van generaal Helleba' niet aanveerden. 't Is in die voorwaarden e deze laatste zijn ontslag gegeven heelt. Ziellier hoe de koningin de som 240,000 1 heeft verdeeld, door het werk der Koningin11' bloem in 1911 opgebracht 1. Bouw van een klein lazaret te LeopoldviH' 100,000 fr. 2. 33 uitrustingen van missie lazarette' 45,000 franks. 3. Toelagen aan do missiën: der Witte Pa'01 fr. 10,000 der JezuieteD, le.OOO van Scu01 10,000 der Trappisten 5,000der Paters van "e H. Geest, 5,000 der Paters van 't H. Hert, tb?" der Paters Redemptoristen, 5,000 der Dom111 kanen. 5/00 der'jjPremonstreiten, 5,000; Capucienen, 5/00 fr.der Benedictijnen, B,00 Zweedsche protestanten, 5,000 fr Ta sa111É 75,000 frank. 4. Opleiding van 10 boys tot ziekenverpleder: Te samen 10,000 frank. 5. Onvoorziene uitgaven, 10,000 frank. Tot01 240,000 franks. ln 1912 zal er geen Koninginnebloem vei ko0' worden. Verklaringen van den 23 Feb. tot 1 Maart l^'l Geboorten Cremer Rosa, Veurnesteenweg Dupont Bertha, Dixmudestraat.' Wylleman Paul, Surmonl de VolsberglFS" No Germaine, Maloulaan. ui ,'°,sPer- Pennestraat. Wullepit Jeanne, De Haornestraat. Dick Marcel, Bruggesteenweg. üehaerne Ivorme, Heere Janstraat, lnion Joseph, Frezenbergslraat. Bewachter Germaine, Maloulaan.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2