DIT EN OMMELANDS PASCHEN Droevige Dagen SpreekM 18 Rond de Wereld Op Zaterdag 6 April 1912 5 centiemen 't blad 47e jaar. Tal merk 2405 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper Maatschappijen Ouderlingen Bijstand Toen de liberalen meester waren SP EE LKA R E Frankrijk Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal van den 6 tot den 13 pril #5 És 'if. *5 if #2 if if if Evangelie van Paschen f pi fff* ff ff ff ff if*, if* ï0 *3# *M *0. *j$, 10. '*J0 '*0. 10 if. if..if if*, if* if. if. if NIEUWSBLAD VAN YPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en Ss Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te YPER. De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buitea Oost Westvlaanderen wonen. z 6. H Sixtus. H. Wilhelm. H. Celes- tinus. 7. H. Aibert. He Elvira. m g H. KUesis. H. Dionysius. H8Per- petue. g 9 H. Prochorus. j— He Waltruide. K' Franeisca. w i9_ h. Macharis. H. Ezechiel. He Zelie. d. HHLeo de Groote He Godeberta. He Êliza. v. 12 H. Zenonius. H. Julius. Te dien tijde, kochten Maria Magdalena en Maria van Jacobus en Salome specerijen, om Jezus te gaan balsemen. Rn zeer vroeg op den eersten dag der week kwamen zij aan het graf, toen de zon juist was opgegaan. En zij zeiden onder elkander Wie zal ons den steen weg- wentelen van de deur van het graf? En opzien de zagen zij dat de steen was weggewenteld, want li ij was zeer groot. En in het gral gaande zagen ztj ter rechterzijde een jongeling zitten, omkleed met een wit gewaad. En zij werden zeer onsteld. Doch hij sprak tot haar Wees niet ontsteld Gij zoekt Jezus den Nazarener, den gekruisigde: Hij is verrezen. Hij is hier niet. Ziet de plaats,waar zij Hem gelegd hadden. Maar gaat heen, zegt aan zijne leerlingen en aan Petrus: Hij gaat u vóór naar Galiiea, daar zult gij Hem zien, gelijk Hij iTgezegd heeft. Paschen, leest van vrede, van opbeuring, van heil en zegen 't Is de herdenking der verrijzenis van Je- zus-Christus, onzen Zaligmaker, de verlos sing van het menschdom. Alleluia Alleluia Zoo klinke het nu de heele wereld door, van Oost tot West, van Zuid tot Noord, zoo luidt in alle herten het blijde vreugdelied. Aan het oude en christen gebruik getrouw, wenschen wij onze lezers van 't Nieuwsblad een Zaligen Paschen Bij het vervullen van onzen Paascbplicht, laat ons allen ons geloof versterken en onze toewijding aan de Kerk, gesticht door Hem, die voor ons gekruisigd werd, gestorven is begraven en wiens Godheid door zijne op standing werd bewezen. Trouw aan geloof en godsdienst en geen verborgen en bedekte trouw, maar openlijk moeten wij de belijdenis afleggen onzer ge voelens, want slechts hij is eerbied weerd, die openlijk zegt en getuigt wat hij is. Doch weze het Paaschfeest ook het feest dat in ons hert medelijden stort voor onze verdwaalde broeders, vergevingsgezindheid voor hen, die ons haten en vervolgen, ver zoeningsgeest jegens onze vijanden. Onwrikbaar_voor zijne overtuiging, maar Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nr 18 DOOR HONORÉ STA ES (Overdruk met toestemming van 't Davidstonds) VII Bavo, ik heb altijd hooren zeggen dat een vader enkel het geluk van zijn kind voor o ogen heeft. Welnu, ïk meen de man te zijn, die uwe dochter dit heil. kan verschaffen. Ik zal haar, benevens een van liefde brandend harte, grootheid en rijkdom schenken. Heden ben ik kommissaris, weldra zal ik nog I100- ger klimmen. Liva zal rijk, machtig worden. De andere vrouwen zullen haar benijden. Ik zal al hare wenschen verwezenlijken. Wat kunt gij meer voor haar hopen Liva betracht geene rijkdommen, geene macht,morde Bruyninckx. «Zij is tevreden met haar lot.» De gelaatsuitdrukking van den Republikein werd meer en meer somber Wrevelig sprak hij weet wel wat er hapert, Liva. Het ls Edward Draeman, die in mijnen weg slaat De aangesprokene beefde, doch antwoordde met. Grijnslachend vervolgde Jaak: zonder haat zijnen weg gaan, dit betaamt den christen, wien immers het voorbeeld van zij nen Goddelijken Meester voor oogen moet blijven. PascAen,hoogtijfeest van het christendom, werp uwe weldoende stralen, koesterend en verwarmend, over het menschdom, en sticht toenadering en broederliefde onder de volke ren der aarde Moge heel de wereld weldra luisteren naar het woord van den Verrezcne van Eindelijk, na eene bespreking van verschil lige weken werd dc begrooting van het mini sterie van Nijverheid en Arbeid in de Kamers gestemd, je zamen met eene wet betrekke lijk j<je toelagen aan de Herverzekeringskassen te verleenen. De gestemde wet bepaalt nu aan welke voorwaarden klic toelagen zullen verleend wor den en welk hun bedrag is. Tot nu toe werden zij toegekend ingevolge eener nhnis- terieële beslissing: de wet maakt ze nu be stendig, hetgeen voor de herverzekeringskas sen een groot voordeel bijbrengt. Er werd ook (overeengekomen dat men op 16 april aanslaande de bespreking zou beginnen over het voorste! van wijziging aan dc wet op de 'ouderdomspensioenen. Deze wijziging heeft voor doellc de voor waarde van werkman of oudwerkman af te schaffen en 2* Aan de personen die in 1846-47- -18 geboren zijn ook de toelage van 65 fr. te 'verleenen in dezelfde voorwaarden als zij nu laatst verleend wierd aan de personen in '.1843, 1844 en 1845 geboren, dus, mits drij stortingen van 3 fr. ten minste per jaar en in 't geheel 18 fr. Dit is niet liet voorstel Moyersoen, noch ook het voorstel Van 't Gouvernement, noch ook deze van de heeren de Lialieux, May en andere welke voorstellen aan de pensioen- kwestie 'eene bïeedere oplossing laten voorzien. Indien He kamers zich enkel bepalen bij 't stemmen van die enkele wijziging, dan, va;st en zeker, zuilen, de bevorderaars van mutualiteiten bitter teleurgesteld zijn, en zeg gen: «Wij hadden meer en beters verwacht!» Verder, daarover uitweiden is nu mijn doel niet; maar dewijl ik met aandacht de be spreking gevolgd heb, kan ik niet nalaten eenige bedenkingen over dezelve neer te schrijven. j if: En vooreerst: in de bespreking heelt de liberale en socialistische partij klaar getoond hoe zij de mutualiteiten zal behandelen als zijjefens aan 't roer komen': geen toelagen meer aan zieken- of pensioengilden, wel tc verstaan aan deze wier bestuurders katholiek zijn en d,at pnder voorwendsel dat die gilden poli tieke vereenigingen zijn, zich met politiek be zig houden. En waaraan zal dat te erken nen zijn Gij ziet wel dat ik goed kan a-aden. Wel-t nu, Liva, ik heb reeds zoolang gewacht, en wil mijn ongeduld nog wal bedwingen. Nooit zal ik evenwel gedoogen dat Dtraeman het heil bekomt, dat ik voor mij gedroomd heb. Gebeurde dit, ü'an zou mijrfe liefde tot u in woede veranderen. En uit den minnen-; tijd spruiten soms schrikkelijke gevolgen.» Met sidderende stem zegde het meisje nu: «Jacques, gij beweert mij te beminnen. Waarom stuurt gij mij dan bjedreitgingen toe? Kan eene vrouw iemand liefhebben, die haar bang maakt?» Eenigszins ontroerd door het beschouwen Van den angst, die op het aangezicht van. Liva zichtbaar was, sprak de :J ucobijn nu zachter: «Duurbare vriendin, vergeef mij de harde woorden van zooëvèn? Ik ben een weinig oploopend van aard, en liet was alleen de jaloerschheid, die mij zóó deed spreken. Maar, ach! mijn beminnend hart wordt gefolterd door de verschrikkelijke gedachte, dat een ander mij het geluk kan ontnemen, dat ik sedert verscheidene jaren zoo Vurig betracht. Verlos mij van den gloeienden angel des min-1 nennijds, cl oor te zeggen dat, zoo gij ooit trouwt, het met mij zal zijn.» Jacques, ik bid u, spreek mij thans over zulke gewichtige zaak niet. Heli medelijden met mijnen brfiven vader?» Ik geef den moed hog niet op,» zegde Draagt de gilde in haren naam het woord katholiek, of heeft zij den naam van eenen heilige, T is politiek. Zeggen Id e standregels dat de leden der gilde de grondbeginselen van godsdiens!, huisgezin en vaderland moeten aankleven, 't is nog politiek. Is de voorzitter, eere- of ondervoorzitter een katholieke senator, kamerheer, provin ciaal raadsheer of ook wel Burgemeester, 't is politiek. Ileeft de gilde eenen proost, of is er een priester in 't bestier, 't is politiek; Opent de voorzitter de vergaderingen mei het kruisteeken te maken of met een ander gebed, in plaats van Ie zeggen; «Ik verklaar de zitting geopend!» 't is politiek. Doet de gilde jaarlijks eene mis lezen voor de afgestorvene leden, of nemen de leden deel aan processie of zelfs ïnstellatie van een pas toor, of katholieke burgemeester, 't is ook al politiek. De minste daad die een godsdienstig ken merk heeft, door de gilde daargesteld, zal haar -doen aanzien als politieke gilde en o'nweerdig van de slaatstoelagen Van wege een liberaal bestuur. Daaraan ziet men de genegenheid, de liefde van liberalen en socialisten voor den min deren man. Maar zal men streng zijn voor gilden door katholieken bestuurd, men zal te meer toe gevend zijn voor de gilden door liberalen en socialisten bestuurd, die bijna allen met een politiek doel ingericht wierden en niet uit menschlievendheid. Alzoo zullen liberalen en socialisten hun- dubbel d'ogl bereiken; ten eerste: den gods dienstzin overal verbannen; God uit de school, uit het huis, uit de gilde, in afwachting dat men, Hem ook Uit de kerk banne: God overal buiten en dan zeggen zij schijnheilig: Wij zijn tegen den godsdienst niet? Hoe rijmt men dal le gaar? En ten 'tweede: al de toelagen voor zich behouden; ook daaraan houden zij even als de duivel aan een' ziele. Dat de liberale en socialistische partij het katholiek Gouvernement bestrijden, dat is te verstaan: 't is in hare rol. Maar 't moet zijn dat zij onmachtig ïs om haren toevlucht te willen nemen lot loensche middels en het kamerlid id at zich met zulke middels behelpt moet a'Ile eergevoel verloren hebben en in zijn eigen achting laag gezonken zijn. Wat wilde de liberale en socialistische par tij? Katholieke kamerheeren kleineeren tegen de aanstaande kiezing met zaken aan te halen die zij wel weet niet waar te zijn. E11 daarom wierden katholieke kamerheeren voorzitters van Maatschappijen van Ouderlin gen Bijstand, beschuldigd toelagen ontvangen te hebben, terwijl men wel wist, kon en moest weten, dat niet aan hen, maar wel aan de schatbewaarders der gilden de toelagen uitbetaald wierden, en dat de Voorzitters en kel het mandaat ter ontvangst moesten onder teekenen nevens den schatbewaarder lot meer dere zekerheid dat de ontvangst in name der gilde gedaan Wierd; en van eenen ande ren kant verzweeg men zorgvuldig dat liberale kamerheeren in 't zelfde geval waren. Raeveloos, terwijl hij opstond. Goedendag, Liva. Goeden dag, Bavo. Ik hoop u morgen geheel en al genezen weder te zien. Hiermede verliet hij het huis. «God! God! komt die schelm meer in mijn huis, dan lig ik binnen drie weken op liet kerkhof,» zuchtte de ouderling, toen Jaak ver-»' trokken was. «Moed, vader! troostte zijne dochter. Het is inderdaad een zwaar kruis, dat wij zullen te dragen hebben, doch Onze-Lieve-Heer zal ons sterkte geven om er niet onder te bezwij ken. Bedenk dat het hoogst gevaarlijk is den commissaris te vea bieden nog in huis te kiomen. Een mensch zonder godsdienstige gevoelens is tot alles bekwaam, y In Gods naam dan,» antwoordde Bruy ninckx. Liva, ik hoop dat gij uwe be lofte zult volbrengen. «Ik zal nooit uw hart bedroeven, vader.» «Trouw, na mijnen dood, met Edward. Dat is mijn grootste wensch. Vader, spreek toch over geen sterven», zegde het meisje lichtelijk blozende. «Zult gij aan mijn verlangen voldoen, Liva?» «Ach vader!... «Edward is een brave jongen. Ik zou u 1111 reeds met hem laten trouwen, maar wan neer ik hier in huis öerten anderen man zou zien, 4911 ik de liefde benijden, die gij hem toedraagt. Vergeef uwen vader die zwak- Is dat eerlijk zijn Katholieke kamerheeren wierden Verdacht de toelagen van hunne bestemming af te keeren; maar dat in liberale gilden de geiden der maatschappij gebruikt werden om deel te nemen aan liberale manifestaties, daar van gebaarde men niet. Is dat geen schande? Het gouvernement wierd ook beschuldigd van partijdig zijn in het toekennen der toe lagen en om zulks le bewijzen telde men de toelagen van verschiüige jaren te zamen. Ja, maar. jaren lang hebben liberalen en socia listen gewacht zieken- of pensioengilden in te richten of geweigerd hunne gilden volgens de wet le laten erkennen en nu schreeuwen en tieren zij omdat liun klein getal gilden in de vier of vijf laatste jaren zooveel toelagen niet gehad hebben als de talrijke katholieke gilden in tien twaalf jaar. Ware datrecht- veerdig t Aan liberale gilden in dezelde voorwaar den de voordeelen weigeren die aan katho lieke gegeven worden, dat ware partijdig; maar als het gouvernement die voordeelen toestaat, dan is het nog niet weldan zegt men: 't is om te kunnen zeggen dat men rechlveerdig is. Hoe dan gedaan om wel le doen Opmerkenswaardig was ook de houding van liberalen en socialisten wanneer de katholieke kamerleden hunne handelwijze schandvlekten en bewezen dat zij ook deden wat zij beknib belden. 't Was dan kwalijk voor die heeren dat de katholieken zich verweerden en hun lieten ondervinden 'dat zij niet meer goed zakkig al hunne beschuldigingen zouden ver dragen. Zij gevoelden dan maar al te wel dat zij eene slechte tón aanstoken hadden en zeg den djftn juist gelijk droeve jongens die op héelerdaad betrapt worden't is ikke niet ge weest s. En nu zeg ik tot de bestuurders onzer tal rijke gildenDoe wet en zie niet om 1 Laat u niet gelegen aan 't gezeever der liberalen dal hun door nijd en afgunst van uwe in richtingen is ingegeven. En gij, leden der gil den, gij weet wat er uwe vereeniging te wachten staat, moesten liberalen en socialisten in 't land meester worden: In 'i kort zul len zij met zeemzoete woorden uwe stem komen afbedelen. Wrijf hun dan onder den neus de gal die zij in deze laatste dagen ter kamer hebben uitgespuwd op de eerlijke mannen die uwe gilde besturen. Een mutualist. Het ging slecht in Belgie in de jaren .79 tot 84, Het was een waar schrikbewind: de jonge lieden hebben het hiet beleefd; de oudere mannen van 40 jaar zijn het vergelen en waren in dien tijd nog maar jonge kinderen. Zij hebben alleen dc zegepraal bijgewoond. Maar d'oude mensehen die dien tijd beleefd hebben, weten ervan te spreken. Het liberaal ministerie was toen samenge steld uit 7 vrijmetselaars, waarvan 6 walen en één Vlaming. heid? Ilij bemint u zoo zeer en heeft ge durende zijn leven zooveel geleden. Gij al leen zijt overgebleven om 'hem in zijnen ou den dag te troosten. Hij heeft dus wel recht op het bezit uwer Volle liefde.» «Vader, uw minste verlangen zal steeds voor mij eene heilige Wet zijn,» murmelde het meisje ontroerd. «Laat ons nu tot in den hof gaan. Jaaks adem heeft de lucht hier bedorven.» VIII Het was twee ure van den namiddag. In «Den Bonten Oszaten een tiental jonge lingen rond eene tafel, waarop een aantal bierglazen stonden. Zij spraken op verdoof den toon, als vreesden zij door de lieden, die voorbij het huis gingen, gehoord te wor den. Dat liet onderwerp van hun gesprek niet aangenaam was, bewees de uitdrukking, van ontevredenheid, die op hunne trekken te lij zen lag. Op het oogenblik, dat wij binnen trjeden, zegde een van hen, een jongeling met iravenkleurijb haar, fonkelend zwart oog. en die eene heerenkleeding droeg, met bittere stem Wij zijn den naam van Vlaming onwaardig, indien wij die slavernij blijven verdragen. Heden gaat Jaak met onze ouderlingen den spot drijven, morgen rooit hij onze spaar penningen, en steekt hij onze huizen in brand, overmorgen doet hij onschuldig bloed op on- In die zes jaren van liberaal ministerie was de geschiedenis Van het liberalism niets anders dan haat en nijd tegen God en zij ne Kerk. De naam van God werd uit de troonrede gebannen. Het «Te Deum werd afgeschaft. De Pauzelijke Afgezant schandelijk wegge zonden. De dichter van 't liberaal lied Het 011- gediert der Papen» Julius de Geyter, werd ridder der Leopoldsorde geslagen. De boetprocessies werden te Luik in de kerken teruggedreven. Het geluid der klokken verboden iu veie li berale steden. 228 fondaties van kloosters en wc ezengestich- len werden in de G jaren ontnomen; zij hadden de hand gelegd op de II. Bloedkapel te Brugge. Alle hulpmiddelen werden ontnomen aan de kerken. Hel traktement werd geweigerd aan honder den priesters, aan professors van Godsdienst, en aan dc professors dér Seminarian. Da seminaristen, de Broeders en de ka tholieke onderwijzers werden verplicht lot den soldatendienst. Alle hulpmiddelen werden ontzegd aan dc katholieke normaalscholen. De hospitaalzusters werden vervangen door wereldsche ziekenverpleegsters. Feestmalen werden ingericht op Goeden Vrijdag waar er niets anders werd opge diend dan verkensvleesch; soort zoekt soort! Zij wilden niet dat de kinderen nog wer den gedoopt of dat zij hunne Eerste Com munie deden. Zij zochten alle middelen om het katholiek huwelijk le beleüen, en verwijderden den pries ter van, liet sterfbed der zieken, die zich met God wilden verzoenen. De kerkhoven werden ontheiligd, de bur gerlijke begrafenissen ingericht en te Brus sel en Antwerpen werden de kinderen der gemeentescholen verplicht zulke begrafenis sen bij te wonen. Al hun streven was de uitvoering van het- gene de Flandre libérale van Gent schreef: Alle de pogingen der liberalen strekken tol «hetzelfde doel: den invloed der Kerk tever- «nietigen.» En dan durven onze blauwe kopstukken en hunne gazelten onbeschoft aan de kiezers vertellen «dat zij, evenmin als de liberalen van voorheen, legen den godsdienst zijn. Moesten zij zegepralen in Juni., zij zouden met meer razernij dan toen tegen de Kerk optrekken. Kiezers van het katholieke en gods dienstige Vlaanderen, wie durft nog de ver antwoordelijkheid op zich nemen dergelijke roofvogels aan het bestier van "t land te bren gen en de Kerk aan hunne vervolging bloot te stellen? I11 Juni zal u daartoe gelegenheid gegeven worden. In afwachting, denkt eens 11a 1 <r!r CSr &r Os Ofr Os Os as Q& GS SCHOON E KEUS VAN ten bureele van 't blad. zen grond vloeien. Volgt mijnen raad: laat ons de kerk binnendringen en alarm klep pen. Al de weerbare mannen van het dorp zullen het wapen grijpen, en vóór den avond is Raeveloos met zijne struikroovers over onze grenzen. Welnu, wat zegt gij over mijn voor stel?» Geen enkele zijner gezellen antwoordde. De waard, echter, die achter zijnen toog stond, sprakv «Mijnheer Victor, zulke handelwijze zou het hart van mijnheer den meier, clie ons gesmeekt heeft kalm te blijven, zeer bedroe vein Wat meer is, Raeveloos en zijne struikroovers zou den niet lang wachten met een gansch leger andere Sansculotten naar Vliereghem terug te komen. En wat zou er dan gebeuren «Wat er dan gebeuren zou, Joachim! Al de (andere gemeenten van ons land, zouden, door ons voorbeeld aangemoedigd, eveneens het vreemde juk afwerpen. De Republiek zou spoedig in België hare matten moeten op rollen. «Onze verdrukkers zijn vreeselijk Sterk, mijn heer Victor. Zij hebben groote landen over wonnen. Ons leger zou spoedig verpletterd zijn. Mijnheer de meier heeft gelijkwij moe ten geduld hebben totdat 'de Republiek afge leefd is. De jongeling met het fonkelend oog schud de ontevreden het hoofd, en zegde, eenigs zins heviger: De fransche policie heeft twee anarchisten aangehouden die, denkt men, plichtig zijn aan de bandietenstreken met automobiels, 't Zijn Sou'dv en Carrouy. Soudy werd aangehouden te Berck-aan-Zee. Verleden jaar heeft de anarchist Soudy tien maanden lang op de kosten van den. Slaat geleefd. Hij bracht twee maanden door in het sanatorium van Liancourt, vier maanden in het gevang van Fresnes, Iwee maanden i.11 liet gasthuis Teven, en eindelijk twee maanden in het gesticht Van Saint-Maurice. Het is bij 't verlaten van dit gesticht dat hij regelmatig de vergaderingen van liet dag blad Anarchie» bijwoonde, 'en dal hij zich bij de bende Bonnot-Garnier pansloot. Soudy was het verblijf op het grondgebied van Pa rijs ontzegd. De policie zocht hem niet al leen op voor diefstal in den coöperatief «l'Egalitaire» maar ook ïiog voor het stelen van een karabien bij een wapenmaker van den Boulevard Haussmann. Over nagenoeg een jaar werd Andrê Soudy aangehouden ten gevolge van een diefsiai van een rijwiel te Saint - Oreau gepleegd. Daar werd een velodief aangehouden, die verklaarde Xavier Douyon te lieeten, 18 jaar oud, student, wonende rue 'de Malte te Parijs. Men vond In zijn bezit een revolver met gepantserde kogels geladen, en een plan, met potlood geteekend, .voor het plegen van 'een diefstal 111 eene rijke villa van Lillebonne, nabij Le Havre. Door den policiekommissaris ondervraagd, eindigde Douyon met te beken nen dat hij niet in de rue de Malte woonde, maar wel bij zekeren André Soudv, zonder bepaald beroep, 20 jaar oud, wonende in de rue des Bourdonnais, te Parijs, en die regelmatig verblijf aan gevaarlijke anarchis ten gaf. v De aanhouding van Carrouy M. Jouin, onderoverste Van de vell'gheidspo- licie, liad vernomen dat een kerel, wiens per soonsbeschrijving met deze van den beruchten bandiet overeen kwam, langs den kant van den Giiaind-Montrouge, nabij Parijs, gezien was. Dinsdag avond begaf hij zich naar deze ge meente en deed er nauwkeurige opzoekingen. Het spoor van Carrouy die, naar men geseind had, per rijwiel was, werd teruggevonden op de baan van Choisy, aan hét Croix-Berny. Men kon het spoor volgen tot Fresnes en Rungis, aan 't gevang, waar men het spoor tijdelijk bijster geraakte. Eerst woensdag na middag, kon M. Guiehard, overste der vei ligheidspolitie, zijn kollega gaan vervoegen, vergezeld van den hoofdopziener Colmar en talrijke agenten. Hij vertrok met den auto mobiel, die dient om de smokkelarij in den omtrek der parijzer hallen te beteugelen. Na eenige opsporingen, vond men. rond 3 ure 's namiddags, het spoor van den bandiet terug, namelijk te Lozèrês, nabij Palaisseau De politiemannen vernamen spoedig {lat Car rouy in de richting van de statie gereden «De meier is een braaf man, 'die hel wel meent met ons; maar 'moed bezit hij niet. Hij zat ons zoolang geduldig doen zijn, tot dat onze beulen onzen taaisten druppel bloed afgetapt hebben en wij 'de kracht niet meer bezitten het hoofd te Verheffen. Ons land kan gemakkelijk honderdduizend man ople veren. Welnu, dit leger zou de Jacobijnen voorzeker harde noten doen kraken. «Honderdduizend man!» sprak de herher- gier met eenen droevigen lach. Mijnheer Victor, gij vergeet dat vele, zeer vele stede lingen jnet de Sansculotten samenspannen. Ons leger zou dus grootendeels uit boeren beslaan en deze zijn liiet talrijk genoeg om de 'Republikeinen uit ons land te jagen. Daar enboven, wie zou er aan die boeren geweren en kanonnen verschaffen. Victor zat gedurende eene poos vóór zich le zien. Dan gromde hij Het Is waar. in de steden heult men met onze verdrukkers. Men zingt er Republikein- sehe liederen, danst rond de wulpsche godin der Rede, en kust er met ootmoed de schoen zolen- der vuige Jacobijnen. Zulke lafheid is afschuwelijk Ik ben waarlijk beschaamd den naam van Belg te dragen «Gij ziet id'us dat wij voorzichtig zullen handelen met fl.ten raad Van mijnheer den hitier te volgen,» bemerkte 'de waard. Wordt voortgezet.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1