Stadsnieuws Droevige Dagen Mengelmaren mi® Gemeenteraad In het Volkshuis Zondagrust Een buitengewoon kerkelijk huwelijk Invoer van vee Sterfgevallen Het einde der bende Bonnot rvWr!| Verslag der openbare zitting van den Ge meeoteraad op Zaterdag 11 Mei 1912. De openbare zitting begint om 5.15 ure, onder 't voorzitterschap van M. Colaert, burgemeester. Al de raadsheeren zijn tegen woordig. M. Boudry doet dienst als secre taris. De secretaris leest het verslag der vorige zitting welke goedgekeurd wordt. I n ge heime vergadering heeft den raad net ont slag aanveerd van den stoker van t vVater- kasteel. M. Biebuyck dringt aan opdat in het proces-verbaal, waar er kwestie is der tijdelijke vermindering van gaslicht, de woorden onder alle voorbehoud zouden ingelascht zijn. M. de Voorzitter geeft lezing van eenen bedankingsbrief vanwege Mijnheer en Me vrouw Merghelynck in antwoord op dezen door den raad hen toegestuurd. Weldadigheidsbureel De raad staat eene overzetting van pacht toe van vader op zoon. De huurprijs 1800 fr. zal voor de nog zes te verioopen jaren met 50 fr. 's jaars verhoogd worden. Onthouding van M. Biebuyck. Kosteloos onderwijs De bijgevoegde lijst der leerlingen recht hebbende op het kosteloos onderwijs be draagt 21 kinders. Goedgekeurd. Peerdenwedstrijd M. de Voorzitter. —De Sport Hippique» vraagt eene toelage van 1500 fr. voor een feest welke zal gegeven worden op bondag 16 Juni. Het college stelt voor deze toelage te verminderen tot 750 Ir. De medewerking der Stadsharmonie en pompiers zullen ver leend worden. Men moet in acht nemen dat deze peer denwedstrijd veel van zijnen luister verloren beeft, sedert het personeel der Rijschool hare medewerking niet meer verleend. Van eenen anderen kant moet men rekening houden dat er reeds toelagen verleend zyn geweest voor feesten in dezen aard. Ei len ook kaarten gegeven worden voor de werklieden van stad. M. Baus doet opmerken dat er verleden jaar vele kaarten overgebleven zijn. De raad stemt eene toelage van 750 fr. Stadseigendommen M. Alfred Vandaele-Van Nieuwenhuyze had grond aangevraagd om te bouwen,maar door onvoorziene omstandigheden, vei kiest bij niet te bouwen. Er werd hem voorgesteld een ander liefhebber te zoeken, maar hij heeft geen gevonden. M. de Voorzitter is van gedacht dat men den kooper niet geheel kan ontslagen en M. Vandaele zal ten akkoorde met stad eer.e som van rond de 500 fr. betalen, zijnde een tiende van den aanbiedingspiijs. Goed gekeurd. Aanvragen voor grond M. Reynaert. notaris, heeft de aanvraag gedaan vc or 463 vkm. grond langs de Statie laan, aan 15 fr. de vkm., 't zij 6945 fr. Goedgekeurd. M. Vandermeersch, notaris, heeft insge lijks eene aanvraag ingediend voor 175 vkma grond langs de Statielaan gelegen, aan 15fr. de vkm., 't zij 2625 fr. Goedgekeuid. Landbouw Eene toelage van 200 fr. wordt gestemd voor een prijskamp tot aanmoediging en verbetering van het runderras. M. Bouquet (vl heeft bestatigd dat er vele straten verbeterd zijn, maar dat de Neêrstraat nog te wenschen laat. M. Lemahieu (vl.) vraagt hoe het staat met het verbreeden en besteeBigen der Pad- devij verstraat. M de Voorzitter (vl.) zegt dat de aan- palers den noodigen grond Biet willen af staan. M. Lemahieu (vl.) vraagt nog dat de stad zou onderhandelen met de gemeenten Langemarck en Zillebeke voor het herstellen der Verlorenhoekstraat en Kortrijkstraat. MM. Biebuyck en Baus ondersteunen deze vraag. M. Baus vraagt dat het 'water zou ge legd worden tot aan de Citadelle. M. de Voorzitter. —Wij vragen niet beters dan iedereen te kunnen voldoen. Voor't 't oogenblik staan de vijvers niet hoog in water. Volgens wetenschappelijke waar nemingen zouden wij nog eens een drongen zomer kunnen hebben. Wij moeten dus van nu af voorzichtig zijn, alle misbruiken ver mijden en de inwoners aanbevelen zooveel mogelijk het water te sparen. M. Baus vraagt eene watermonding nabij het huis van M. den ingenieur Van- derghote. Mengelwerk van 'tNieuwsblad vanYpernr24 HONORÉ STAES (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) Die veldwachter ziet er een bange lum mel uit. Wij zullen hem dapper leeren worden. Eindelijk en hier verscheen een duivel- sche lach op de lippen van den commissaris gij zult ook den meier gaan verzoeken ons te volgen. z> Is die man, uit hoofde van zijn ambt, wel verplicht ons te helpen vechten a Neen, maar indien hij niet wil opstaan, kan ik aan den opper-commissaris schrijven dat de meier van Vliereghem geene hand wil uitsteken om deonbeëedigde priesters te van gen. Volgt hij ons, dan zal hij dezen nacht het genoegen smaken zijnen besten vriend in handen te zien vallen. Burger-commissaris, gij zijt een vernul- lig man. M. D'Huvettere begeert dat het water geleid worde in de straat nevens het huis van M. Vanderghote, waar er ook verschei dene huizen staan. M. de Voorzitter. Al die vragen zullen onderzocht worden. M. Struye vraagt wanneer men eenige lanteerns zal p'aatsen langs de Meenepsche kalsijde tot aan de statie van de Kruiskal- sijde. Na eene korte bespreking werd er beslist deze zaak in afdeeling te onderzoeken. M. D'Huvettere bestatigt den slechten toestand dc-r buitenwandeiing aan het Hoorn werk. M. Struye herinnert dat het voorland van aan de Meenenpoort tot aan de Bascule in ongebruikbaren staat is. M. Sobry (vl.) De Staat heeft de go d- heid gehad een deel der de Stuersstraat te herleggen. Ware het niet mogelijk de oude steenen te bekomen voor 't besteeuigen van andere straten M. de Voorzitter (vl.) Geheel waar schijnlijk zal den Staat ter jare het overige dezer straat herkalsijden. Vroeger w-rd reeds de vraag gedaan wegens de oude kalsijsteenen.maar dit werd niet toegestaan. De openbare zitting wordt om 6 ure ge heven. Zondag 12 Mei 1912, ten 8 1/2 u. 'savonds vereerden M. E. Fraeijs de Veubeke, katho lieke kandidaat voor het Senaat, en MM. R. Colaert en G. Begerem, katholieke kan didaten voor de Kamer der Volksvertegen woordigers, de algemeena vergadering der eere-, beschermende en werkende leden der Katholieke Wacht van Yper met hunne tegenwoordigheid. De Voorzitter der Kath. Wacht wenschte hun welkom, bedankte ze voor hunne ge negenheid, en drukte de hoop uit dat zij geheel de vergadering eensgezind en vol ijver tan strijde zouden doen trekken voor Kerk en Vaderland. Mijnheer Fraeijs de Veubeke begon met den Voorzitter te bedanken voor zijne goede woorden en de leden voor hunne vriendelijke toejuichingen. Hij herinnerde dan de dien sten aan de Katholieke partij en het Vader land bewezen door zijnen voerzaat den heer Baron G. de Vinck. Hij beloofde Kerk en Vaderland, en in 't bijzonder arrondisse ment Yper, volledige toewijdii g. Hij weder- legda meesterlijk de beschuldigiug der libe ralen wegens 's lands ondergang door het doen uitkomen van België's rijkdom en voorspoed, alsmede de aantijging der socia listen dat het kalholiek bestuur niets gedaan had Yoor den werkman, door het opsommen der talrijke arbeidswetten, en namelijk het tot stand breDgen van ouderdomspec sioenen, weikmanshuizen en ontslaging van per- soneel8 belastingen. Hij toonde hoe gods diensthaat de ver3cbiliige tegenpartijen bij na in alle arrondissementen vereenigde, en welke school- en godsdienstoorlog, oorzaak van België's zedelijken en stoffelijken onder gang, ons te wachten stond, kreeg de blauw- roode vijand ooit het meesterschap, en hij wakkerde iedereen aan om vol ijver te stryden om den 2" Juni vol vreugde te strij den. M. Fraeijs de Veubeke had zoo laug en zoowel gespioken.dat de twee andere ver moeide kandidaten hunne aanspraken uit stelden. Dienstdoende apotheek. Zondag 19 Mei. E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. Elk heeft meer dan een kerkelijk huwelijk, in plechtgewaad,en in 't bijzijn van getuigen, in de kerk, na 't burgerlijk huwelijk, met plechtigheid zien gebeuren. Maar een kerkelijk huwelijk bij het sterf bed van een der trouwers, vóór de uitplak< king hunner huwelijksbeloften en vóór de verbinding door de Wet, dat is zeldzamer, en verdient daarom vermeld te worden, zooveel te meer dat het de onlangs gestemde wet doet kennen van 3 Oogst 1909 die een einde stelde aan een hatelijken toestand. Zoo een huwelijk had plaats den 10 Mei 1912 op het sterfbed van Mijnheer E... uit het militair hospitaal te Yper, die zijn inzicht van te trouwen sedert lang uitgesteld had en met een gerust geweten wilde sterven,zooals het denzelfden dag gebeurde. Zonder de wet van 3 Oogst 1909, zou de priester voor de inzegening van dat huwelijk vervolgd geweest zijn krachtens artikel 267 van het strafwetboek, waarbij elke bedienaar van eenen eerediensl, die het kerkelijk hu welijk toedient vóór het burgerlijk huwelijk, gestraft wordt met eene geldboete van 5o tot Spreek, alvoren te vertrekken geen woord over onzen tocht. Vari Vaerenberghe en Draevelinck indien deze laatste een verra der is mogen den tijd niet hebben van Hoecke van onze komst te verwittigen. Wees gerust, burger-commissaris. Hiermede verlieten de beide Sansculotten het gemeentehuis. Raeveloos lag op zijne ruststede in Den Bonten Os en was in eenen loomen slaap verzonken. Rond hem was alles stilgeen ander gerucht werd in het vertrek gehoord dan de ademhaling van den Republikein, het geknetter van de lamp die op eene tafel brandde, en het eentoonig getik der horlogs. De slaap van den commissaris kon niet gerust zijn, want van tijd tot tijd sloeg hij met de hand cp zijn dekseldaarenboven was zijn gelaat verwrongen. Een trillende metaalklank galmde door de kamer het sloeg één uur. De Sansculot ontwaakte, keek anstig en verdwaasd rond en gromde na eenige ston den Een vreeselijke droom. Ik zag den pas toor in de woestijn van Guyane zwoegen. Ik 5oo fr. of eene politiestraf ten minste in geval van verzachtende omstandigheden. Bij vonnis der boetstraffelijke rechtbank vanOudenaerde van 22 Februari 1909 kreeg de ecrweerde pastor van Overboulaere voorwaardelijk 5 fr. boete, omdat hij een stervenden man, die zijne betrekkingen met zekere vrouw wilde wettigen, bet heilig Sacrament van 't huwe lijk vóór het burgerlijk huwelijk had toege diend. Artikel 6 der Grondwet had uitzonderin gen voorzien aan de verplichting van het burgerlijk huwelijk toe te dienen vóór de inzegening van het kerkelijk huwelijk, maar lot 3 Oogst 1909 was er geene wet tot stand gekomen om die uitzonderingen te bepalen. 't Is waar dat krachtens artikel 7 der wet van 26 December 1891, de Prokureur des Konings bij de rechtbank van 't arrondisse ment waar de trouwers 't huwelijk begeerden aan te gaan, voor zware redens de trouwers kon ontslaan van de voorschreven huwe lijksaankondiging en tiendaagschen uitstel maar, in stervensnood van een of van beide trouwers, kan de ontslaging van uitplakking en uitstel te laat komen het kan ook ge beuren dat het burgerlijk huwelijk, onmid dellijk toegelaten door den Prokureur des Konings, niet onmiddellijk kan geschieden vóór den ambtenaar van den burgerstand mocht dan in stervensnood het geweten niet gerust gesteld zijn, en moest de priester die 't kerkelijk huwelijk vóór 't burgerlijk huwe lijk aan een stervende toediende, vervolgd en gestraft worden Onze wetgevers hebben er anders over geoordeeld, en den 3 Oogst 1909 wierd artikel 267 /an het strafwetboek gelukkigüjk als volgt volledigd Geene straf zal uitgesproken worden, als een van dezen, die 't kerkelijk huwelijk vóór 't burgerlijke ontvangen hebben, in stervens nood was, en de kerkelijke plechtigheid on mogelijk kon worden, door langer wachten. Koorzangmaatschappü L'Orphéon Het avondfeest in 't lokaal der maatschap pij, met medewerking van het Cercle Symphonique onder het bestuur van den Heer ALBERT VAN EGROO, eerst vastgesteld op Donderdag laatstleden, is moeten uitge steld worden op heden Zaterdag 18 Mei om 8 1/2 ure 's avonds. YPER Maandag namiddag was een deserteur van het fransch leger bezig eene vrouw te mishandelen op het zaalhof. Ken politieagent kwam tusschen, doch de deserteur kwam in opstand. Geholpen door een burger, kon de agent de woestaard aanhouden. Langs den weg bood hij hevigen tegenstand en bedreigde zelf den burger later te zullen vinden. BERICHT Ingezien de groote duurte van 't leven en de algemeenen opslag van daghuur in alle steden en dorpen is er beslist en overeengekomen tusschen Heeren Tegeidekkersbazen en veree nigde werklieden het minimumloon te brengen voor dekkers op 35 c. en aan dienders op 25 c.; minimum loon dat nog merkelijk lager is dan in 't meerendeel van andere steden van ?elfde groote en van buitengemeenten. De ingezetenen van Yper en omliggende zul len in acht nemen dat het voor de patroons zoowel als voor de werklieden duren tijd is en dat, ingezien de groote kosten voortkomende van de verzekering en van 't onderhoud van alaam dat zoodikwijls ten dien-te moet staan van andere ambachten, en daaromtrent geen bestaan meer is voor hen. Daarom ook zijn de patroons overeengekomen hun doebels te stellen op 7 voor de dekkers en op 5 voor de dienders, 't geen ook merkelijk mia is dan in andere steden zooals Rouselare b. v. Deze algemeene opslag zal plaats hebben met 15 Juni aanstaande. Deleden van de Chiistene Vakvereeniging kunnen en mogen niet nalaten de heeren pa troons te bedanken over hunne redelijkheid en inschikkelijkheid en durven verhopen dat de ingezetenen van Yper en omliggende, burgers en eigenaars, met goedwilligheid dien opslag zulh n toestaan om het bestaan eenigszins te vergemakkelijken van al die deftige wrotgers die zoo lastig werk verrichten, hun leven zoo dikwijts in gevaar stellen en 's winters door vorst en slecht weder zooveel daghuren moeten missen. SINT.-JAN Vandaag O. H. Hemel vaartdag, al de drie kleurige vlaggen zitten uit. Het kanon buldert, de vreugde is algemeen. Wat hapert er dan op die rustige gemeente De benoeming van M' II Docby, als burgemeester is afgekomen en iede reen, klein en groot, arm en rijk, geeft lucht aan zijne vreugde en is geestdriftig. Die benoe ming is overal welgekomen. Ooideelende over dezen eersten blijk van genegenheid, die St Jan aan zijnen nieuwen Burgemeester geeft, over den geestdrift met denweiken zijne benoe ming onthaald wordt, mag men zich afvragen Wat zal het dan zijn op den dag van de plech tige inhuldiging van M' Docby Het Nieuwsblad wenseht den heer Burge meester lange jaren een gelukkig en voorspoe dig bestier was verheugd, want ook van Hoecke heeft mij gelasterd. Eensklaps verscheen, naast het beeld van den priester, dat mijns vaders. Hubert Raeveloos had een verschrikkelijk uitzicht. Uit zijne oogen schoten vuurgen- sters, die mijn vleesch verzengden. Hij na derde mij. Ik wilde vluchten, doch mijne leden waren verlamd. Toen hij dicht bij mij gekomen was, sprak hij met eene vervaarlijke stem Gij helpt uw vaderland aan den vreemdeling verkoopen, gij vervolgt den godsdienst uwer vaderen, gij pijnigt uwe landgenooten, gij martelt den man, die mij spijsde, toen gij, mijn ontaarde zoon, mij tot armoede had gebracht. Vervloekt zijt gij door uwen vader Nog eenige oogenblikken bleef de com missaris angstig rondkijken, dan morde hij «Waarom moet ik ongerust zijn Mijn vader is lang in den niet gezonken, en heb ik zijne laatste uren bitter moeten maken, het was om den wille der vrijheid, die ik voor mijne landgenooten betrachtte. Ik strijd voor de rechten der volkeren, en wie deze rechten wil krenken, hetzij hij pastoor, aris- tokraat of boer genoemd wordt, mag zyne straf niet ontgaan. MOÖRSEELE Dinsdag namiddag, ten 3 ure, kwam de 22 jarige landbouwer Jules Vandaele, dezer ge meerde, met een zwaar geladen wagen Lendelede gereden, aan zijne woning )r"e."' deed hij een misstap en stuikte onder de wie len. Het slachtoffer werd overreden. Men droeg Jules Vandaele in zijne w0b«rt.itied schaert hem kwam verzorgen. Deze nestaligae dat de man erge verwondingen bekomen had. De gekwetste kloeg van inwendige pijnen. Zyn toestand werd hopeloos geoordeeld. Daar er vele zwakke en aan bloedarmoede lijdende menschen zyn, kunnen wij niet nalaten onze lezers te verwittigen dat de Pillen van Dokter Raphael, die eene ware bron zyn vau kloekte en kracht, U overal te krygen zyn aan t,75 fr. de doos, in alle apotheken. ROUSSELARE De persoon, wiens lijk verleden week uit de vaart alhier opgevischt wed, is hersena voor den genaamden Xavier Hilaire Vanderhaeghe, steenovenwerker, geboren te Oostnieuwkerke den 25 januari 1885 en er wonende. Den 30 april laatstleden, had hij het huis van zijnen broeder te Reckbem verlaten, zegende dat hij naar Quiévrain ging werken. Daar bij aldaar niet toegekomen, had men den broeder die te Oostnieuwkerke woont verwittigd. Deze is de kleederen van zijn broeder gaan herkennen. ANSEGHEM Zondag namiddag is het 3 jarig kindje van den landbouwer Alois Vernacht, op de Drie Kaven nabij de ouderlijke woning in eenen put gevallen en verdronken. De droefheid der ouders is hartverscheurend. Als gy zonder ziek te zijn zwaarmoedig,zoDder eetlust en zonder kracht zijt, zal het voldoende wezen eene Waltherijpil te nemen om aanstonds geestig en welvarend te zijn. VLAMERTINGHE Dinsdag laatst, ter gelegenheid der kermis, gaf het syr.dikaat Het Melkkoeilje zijnen jaarlijkschen geitf nprijskamp. Het weder wilde ditmaal mêe volk was er bij de macht, en veel schoone geiten waren er tentoongesteld. Ziehier dan uitslag I. Bokken W*J. Loncke. II. Geiten (ponder hoorsmet 2 of ponder tanden 17 Is. Moyaert, 27 Ev. Berlamonf, 47 Henri Flou, 47 Gam. Valcke. III. Geiten [ponder hoorns) met 4 tanden 17 Th. Quartier, 27 H. fioflack, 37 Cyr. Bou ton, 47 Ach. Degeest, 57 H. Hoflack, 67 Theod. Dehuysser. IV. Geiten (ponder hoorns) met 6 tanden 17 Em. Vandevyver, 27 Th. Quartier, 37 Engel Billiau, 47 Alph. Durnez, 57 Cyr. Bou- lon, 67 Camille Duflou, 77 Edm. Vanexem, 87 Gam. Billiau, 87 Ch. Caillau. V. Volwassen Geiten [ponder hoorns 17 Jules Desmyter, 27 Jos. Zurstrassen, 37 Ach. Degeest, 47 Em. Vandevyver, 57 H. Hof lack, 67 Em. Vandevyver, 77 We J. Loncke. 87 Th. Angillis, 97 G. Cottenie, 107 Em. Lebbe. VI. Geiten met hoornsmet 2 of 4 tanden 17 Em. Vancayseele, 28 Em. Knockaert, VII. Geiten met hoors) met 6 tanden en volwassen 17 Gyr. Bollengier, 27 Em. Vandevyver, 37 Is. Vermeulen, 47 Fred. Bouttery. Schrikkelijk autom bieiongeluk te Heule Maandag namiddag rond 6 ure is le Heule op den steenweg van Kortrijk naar Heule, een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De genaamde Maurice Vanderhaegen, geboren te Heule den 30 juli 1899 en aldaar wonende, kwam met Cyriei Dupont rond de 13 jaar oud, beide dienstknechten bij M. Gustave Dusselier, han delaar Koffiestraat, te Heule, van Kortrijk gere den, met een stootkar geladen met ledige en gevulde fleschen bronwater en limonade. Vanderhaegen ging nevens de stootkar, die dooi een automobiel komende uit de richting van Kortrijk gevolgd werd. Aan de herbrg De oude Fortuin bewoond door Victor Baert, wilde de automobiel vooruit steken maar door eene verkeerde beweging of door het uitglijden der wielen in het zand, boste hij met volle geweld op de stootkar, die omgeworpen werd terwijl de twee jongens eenige meters verder op de straatsteenen werden geslingerd. Dnpont Gyriel sprong onmiddelijk recht, maar Maurice Vanderhaegen iag op den steenweg uitgestrekt geen teeken van leven meer gevende, terwijl het bloed hem uit het hoofd liep. Spoedig kwamen eenige ooggetuigen van het ongeluk toegeloopen, nemen den jongen op en droegen hem in de nabijgelegen herberg. De automobiel, toebeboorende aan M. De- clercq. Brouwer, te Anseghem, die zelf voerde, was omgeworpen en lag in de gracht. M. De. clercq en zijn gezel M. Vanlerberghe, genees heer te Anseghem, werden slechts liebthewond. M. Vanlerberghe snelde aanstonds den onge- lukkigen Vanderhaegen ter bulp en na hem nauwkeurig onderzocht le hebben, bestatigde hij dat zijn toestand wanhopig was. De genees heer M. lzerbyt van Ileule, kwam spoedig ter plaats en deed den jongen naar het gasthuis overbrengen alwaar hij omtrent twee uren nadien in de hevigste pijnen overleed, na van den E. H. pastoor het II. Oliesel ontvangen le hebben. De brigadier-veldwachter deed aanstonds het eerste onderzoek en verwittig de het parket. De automobiel waarvan de ruilen verbrijzeld waren, werd terug recht gezet en naar eene garage van Kortrijk gevoerd. Het parket samengesteld uit M. Verhelst, Nu hoorde hij een licht getik op het ven sterluik. Lessonat, mompelde hij. Daarop stond hij haastig op en begon zich te kleeden. Na vijf minuten was hij gereed om te vertrekken. Stil verliet hy zijn slaapvertrek en eenige stonden nadien was hij op straat. Toen de Jacobijn vertrokken was, sprong Heyndrickx haastig uit zijn bed, ontstak eenen kleinen lantaarn en liep ermede naar zijnen zolder, terwijl hij mompelde De Sansculot heeft het huis verlaten, Mijnheer de Pastoor is in gevaar. Goede God, bewaar den braven man... Het was doodsch in de velden van het dorp. De maan, die den vorm eener sikkel vertoonde, wierp sleohts eeee zwakke klaarte over de aarde. Een groep mannen stapte haastig vooruit in de richting van den Kraaienhoek. Geen woord werd onder hen gesproken totdat zij aan een Kruisstraat kwamen, van waar men eene kleine pacht hoeve kon bemerken. Hier deed hij, die vooraan ging, zijne ge zellen stilstaan, en sprak op verdoofden toon, in het Vlaamsch prokureur des konings M. n onderzoeksrechter; den griffier M- Davia een wetsdokloor W. Peel, kwam in ien a ter plaats om de getuigen te onderhoore de noodige bestaligingen te doen te« eing® de verantwoordelijkheid vast te ^eUe- lijkschouwing van het slachtoffer bad dinsdag in het gasthuis plaats. De ongelukkige \an- derbaegen was den schedel gekloven en de hersens gekwetst. De droefheid der ouders 1 onbeschrijfelijk. Dit ongeluk heeft eene hevig opschudding in de gemeente verwekt ereen groote menigte stond tot laat in den avon op de plaats der ramp. ff*. De invoer van rundvee en schapen uit Holland en Frankrijk, bestemd yoor de slachthuizen van Yper enSeraing, is toege laten van af i5 dezer. Zeer Eerweerde Heer Soenens, titulaire kanonik der hoofdkerk en sedert 24 Augustus 1884, bijgevoegde sebretaris van het bisdom Brugge, is te Brugge den 10 Mei overleden in den ouderdom van 5q jaar en 3 maanden. M. Vande Meulebroucke, burgemeester van Waarmaerde, (arrondissement Kortrijk is aldaar overleden in den ouderdom van 68 jaar. Garnii r en Vallet ontdekt, belegerd en gedynamiteerd Ziehier het omstandig verhaal, punt voor punt, van de belegering der villa Petit Robin son 't is te zeggen van het oogenblik dal er in den krijgsraad besloten werd het huis te doen springen. Zoodra die beslissing genomen was begaven de oversten zich naar het stadslabora- torium om hunnen voorraad dynamiet op le doen De bedienden van het laboratorium be proefden eerst drie bommen om er de kracht van te kennen. Na de proefneming verklaarden zij dat de voorhanden zijnde bommen niet straf genoeg waren om een gebouw te doen instor ten. Er moeten dus straffer bommen gemaakt worden. De bedienden van het laboratorium werden in dit werk geholpen door de officieis der zouaven. Het was toen 1 uur 50 'saachts. Het schouw spel was schrikwekkend. Onder den viadue heerschle bijna eene volkomene duisternis. Al leen 2 of 3 dampende fakkels wierpen hun reusachtig en dansend licht op de groep belege raars. M. Lépine nam de laatste schikkingen voor het leggen der Lommen. De pompiers hielden zich gereed om den brand te bestrijden, die door de bommen onvermijdelijk zou ge slicht worden. Verscheidene ingenieurs legden een laatste hand aan de bommen. In den omtrek was alle gerucht uitgestorven. Ten 2 uren stipt waren alle noodige toebereid selen genomen. M. Guichard, veiligheidsover ste, en zijn broeder, policiekommissaris der Hallen, begaven zich in een nabijgelegen villa. Bij middel van lange staken gelukten zij erin eene bom neer te laten nevens den muur van den Nid Robinson waar nu alles in de diep ste rust gedompeld scheen. Een elektrieke draad was aan de bom vastgemaakt en was met een ander uiteinde aan eene elektrieke zuil ge vestigd, die de elektrieke strooming in den draad moest voeren, waardoor de bom zou ontploffen. Op dit oogenblik werd ei aan de agenten bevel gegeven de fakkels uit te dooven en het werk der soldaten te vergemakkelijken, die een zak melinietkardoe- zen tegen den gevel moesten gaan leggen. Op dit oogenblik knalden er vuurschoten. Het wa ren de soldaten die naar het venster schoten waar zij eene schaduw hadden zien voorbij zweven. Op een teeken van M. Guiebard werd de elek trieke slrooming in den draad gejaagd. Eene verschrikkelijke ontploffing volgde en eene reusachtige vlam omhulde den hemel in een akelig licht. De menigte brak in gejuich los. De ruiten der automobiels die in den omtrek ston den, vlogen aan stukken. Was de villa inge stort Zouden Garnier en Valet onder de pui- nen bedolven liggen 1 Op de ontploffing volgde eene diepe stille. Eensklaps knalde er van uit den kelder der villa een revolverschot. De fakkels werden onmidde lijk aangestoken en bij derosse klaarte kon men zien welke schade de ontploffiug aangericht had. De schade was onbeduidend. Eene bres van drie of vier meters was in den muur gesla gen. In de villa verroerde niets meer. M. Gui chard besloot te herbeginnen. Het was toen 2 ure 20. De tweede ontploffing leverde ook geenen uit slag op. De agenten begonnen zenuwachtig te worden. Zij wilden er kost wat kost mee gedaan maken. Opeens bemerkte men eene schaduw op eenen hoek der villa. Op hetzelfde oogenblik steeg er een geweldig geweervuur op uit den hot en uit de straat. Gedurende geruimen tijd werd er onafgebroken geschoten. Eenige agen ten beukten de hofgrillie in en snelden met M. Guichard aan het hoofd in den hof. Van uit de villa knalden nu verscheidene schoten. Twee agenten tuimelden gekwetst achterover. Zij werden door hunne makkers per ambulancie- wagen weggevoerd. De eene, de onderbriga- <c Burgers, het oogenblik is gekomen, waarop ik u het doel van onzen tocht ga be kend maken. Door een wonder toeval, zijn wij op het spoor gekomen van den onbeëe- digden priester van Hoecke.» Die vijand der Republiek mag ons niet ontsnappen, bromde Pieter Draevelinck, die zich onder de groep bevond. En dit zeg gende, wendde hij het hoofd licht ter zijde, om naar een lichtje te kyken, dat verre, zeer verre tusschen de boomkruinen blonk. «Burger-commissaris, ik ben sedert eenige oogenblikken onpasselijk geworden, zucht te Faas Reutels, de veldwachter, die insge lijks deel maakte van den groep. Ik vrees dat het mij onmogelijk zal zijn, nog verderen diensl te doen. Burger Reutels, gij zult uwen plicht doen, sprak een andere man, de heer van Vaerenberghe, streng. Indien de burger commissaris werkelijk op het spoor is van den voortvluchtige, keeren wij zonder vangs niet terug. (i Bravo, burger-meier 1 lachtte de bul tenaar. Ik zie met genoegen dat iedereen zijnen plicht begrijpt, vervolgde Jaak. «Wij moe ten trouw de zendig vervullen, die ons door dier Gross, van Charenton, was a» door een kogel doorboord. De ander» werd de wang doorschoten. De deze laatste schijnt zeer erg. De bestorming werd voortgezet. De i I de gendarmen en de zouaven, beschm'^ hunne schilden stormden vooruit De n in bonden werden door de bres iri de in'cif- jaagd. Van uit de vensters van het hui» 'te er voortdurend geschoten. 8 %i Hoe Garnier ontdekt werd Eensklaps zag men aan een der het verdiep eene groote vlam opstik»,, waren de gordijnen die in brand vlotri' vlam verlichtte gansch de karner Men h» te op den vloer eene ineengerolde matra» k len betnej en "wit gestreept. Garnier was in' diem r°ölt gerold. Zijn arm alleen stak er uit en in vuist bemerkte men een revolver. Hij hield op met schieten. Van in den hof antwoo ,2'im in en met de Lebelgeweeren. De Lebefk" drongen door de matras. Eensklaps snén^ de agent Craninck van Join ville-leToni P, gei sergeant der zouaven in de kamer. Zij stori^ op de matras, rolden ze open en vond? 1 Garnier dood in. Zijn borst was met verify'' dene kogels doorboord. Hij was naakt int de lenden. Zijn broek was gescheurd enaan3!" voeten droeg hij witte sloeffen. 0(t! Ontdekking van Valet Nu bleef Valet nog te vangen. Verscheidt agentenen soldaten doorzochten het huis. Ge» enkele kamer lieten zij ondoorsnuffeld. in i kamer ontdekten zij Valet. Deze was niet dn 5 maar ging voort met zijn revolver af te vin! op degenen die hem wilden naderen p»„ klaps werd hij getroffen door een kogel in a!' hals. Hij tuimelde achterover en op dit blik sprongen verscheidene mannen op hpm toe. Valet was doodelijk getroffen. Valet gelyncheerd Het gerucht van de ontdekking der twP bandieten werd alseen loopend vuurtje tusschen de menigte verspreid. De opgewondenheiden de woede der nieuwsgierigen stegen ten ton toen zij Valet bemerkten, die door de agente! buitengeleid werd. Van overal stegen erkreter- Ter dood Ter dood op. In een machtigen drang, waartegen de policie niets vermocht brak de menigte de rangen der agenten door en maakte zich van Valet meester. De bandiet werd een vijftigtal meters ver medegesleard en afgrijselijk gelyncheerd. De nieuwsgierigen vertrappelden hem met razende woede. Ten slotte gelukten de agenten erin hem te verlossen en hem in eenen automobiel te werpen. Valet was afzichtelijk verminkt. Hij stierf terwijl mes hem wegvoerde. De lijken van Garnier en Valei werden naar het doodenhuis gevoerd. Geheimzinnige aanhouding te Brussel, Een jongeling van rond de 20 jaar, sierlijk gekleed en, te oordeelen naar zijn tongval, een franschman, kwam dinsdag nacht, rond een uur, in eene herberg der Bisschopstraat, te Brussel. Hij scheen dronken en zag er gejaagd uit, Na eenige oogenblikken aan de tafel geze ten te hebben, sprong hij opeens recht, trok uil den binnenzak zijner overjas een revolver en loste een schot op de herbergierster, mad. Lau- wers, die achter den toog stond. De kogel drong door het hout van den toog en trof de vrouw aan den bil. Eenige verbruikers spron gen naar den dader toe, ontnamen hem zijn wapen en leverden hem in de handen der policie, die in aller haast verwittigd was. De revolver was nog met vijf kardoezen geladen. Naar het policiebureei geleid, werd de franschman afgetast en vond men in zijn be zit papieren op naam van Marcel Celles, als ook een brief zonder handleeken, waarin men hem vroeg of hij Bonnot gezien had le Chantilly De aangehoudene had daarenboven nog eene som van 2180 frank in zijn bezit. Ondervraagd verklaarde hij eerst sedert dins dag te Brussel aangekomen te zijn. Hij voegde erbij inderdaad Marcel Celles te heeten, gebo ren te Parijs in 1894, handelsbediende, wo nende boulevard Jules Ferry. Hij voegde erbij dat hij de som, die hij in zijn bezit had, ten nadeele zijner ouders gestolen had. In bel hotel der Greepstraat, waar hij afgestapt was, werden twee nieuwe valiezen aangeslagen, kleederen en linnen inhoudend. De franschman werd rond 9 ure'smorgends naar het justieiepaleis overgebracht en ter be schikking van '1 gerecht gesteld. De policie vraagt zich af of men met geen bandiet le doen heeft deelmakend van de bende Garnier. Eenige deuken dat men den jongen Bill in handen heeft die over eenige dagen Charles Blanchet vermoordde, dien hij betichtte aan het gerecht de echtgenooten Reinert overgele verd le hebben die te Nancy eene schuilplaats verleend hadden aan Bonnot. Men beeft on middelijk inliohtingen gevraagd aan de fransche veiligheidspolicie. Boetstraffelijke Rechtbank van Yper Zitting van 14 Mei 1912 Voorzitterschap Mr VandaeleOnderzoeksrechter. Gaston Verbeke, zyn broeder Emileen bun vader Auguste Verbeke, werklieden te Wervics. gingen Juies Desreumeaux te keer en gaven hem slagen de eene met eenen stok, de and"® met een stuk ijzer en de derden voetstampen 01» eene onbekwaamheid van werk veroorzaakten. Zij krygen daarvoor elk 15 dagen gevang.Gaste" Verbeke die daags te voren Desreumeaux 00» slagen had toegebracht, krijgt nog 8 dagen ge* vang. Jules Bossaert, mijnwerker te Ploegsteert had toen hy als metserdiener wrocht, voorre!"' het bewind is opgelegd. De gewezen pastor is verborgen in de hoeve van Neel Bracke- Gij verstaat dat er voorzichtig en krachtd"' dig moet gewerkt worden om hem uit zij"en schuilhoek te halen. Er z^jn twee uitgangen aan het huis de voor en achterdeur. Dn{ gendarmen dringen door de haag van hof en plaatsen zich aan de achterdeur. Dra{' velinck zal hun den weg toonen. Twee gefl' darmen houden wacht aan de schuurdeur' De overige mannen gaan met mij binnen langs de voordeur. Opgepast 1 Ontsnapt voortvluchtige door uwe nalatigheid, ik za gedwongen zijn strenge straffen uit te npr£' ken kunnen wij hem vatten, gij zult w£ beloond worden. Vooruit 1 Na eenige oogenblikken kwam men bij poort van het hoeveken. Zij stond half opeC' u Wat beteekent dat?gromde Raevel°ai De boeren zijn niet gewoon des nachts poort hunner hofstede open te laten. De pastoor zal weggegaan zijn, zeg^£ de veldwachter, hopende dat de commissat'8' bij het hooren dezer woorden, bevel tot terugtocht zou geven. (Yfordt Vopj. t gezetf DOOR «Mi fa? pn wit cpstreeot. flarnipr wac ir> j-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2