DIT IS &M mékM V if u f>K95L*£mKJ V All A XT MLmXm SpeMraad 5! EN OMMELANDS OPGEPAST Droevige Dagen TUINDAG Rond de Wereld m m m m 47e jaar. Talmerk 2412 Te Irekken bij den Uitgever7"* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodsclnapmzen ofte post, tegen 8 frank jaars Dagklapper van den 27 Juli tot den 3 Oogst Evangelie van den 9en Zondag na Pinksteren STAD YPER 1912 PROGRAMMA gr». |£s gg m m *T> m ft»"* De slechte Pers De Regeering kan en mag niet toegeven aan 't geweld. Frankrijk Amerik; Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsen en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 't Is nu juist het oogenblik dat de gemeenteraden de lijst der kiezers zullen herzien. Nog altijd zijn er, die tijdens de kiezing klagen dat ze het getal stem men niet en bezitten waarop ze meenen recht te hebben. Anderen hebben vrienden of kennissen die in 't zelfde geval zijn. Het kieswetboek is voor velen te uitgebreid om geraadpleegd te wor den, en daarom hebben wij een tabel opgesteld dienstig voor de herzie ning der kiezerslijsten. Al de in lichtingen zijn zoowel geschikt dat men gemakkelijk en duidelijk alle voorwaarden tot het stemrecht kan toepassen. Deze tabel is te bekomen bij den uitgever van 't Nieuwsblad, Boterstraat, 36, voor den prijs van 50 centiemen. Onderzoek dus de lijsten en wend u tot de plaatselijke bestieren, of tot het bureel van den Katholieken Bond, Meenenstraat, te Yper, die uw recht zal doen gelden. y* y* y* y? sé y? 5* sé sé 'sé m 9S 'ês 16 ÉS ÉB *5 9* SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ SÉ Zaterdag 3 Oogst Zondag 4 Oogst Maandag 5 Oogst Dinsdag 6 Oogst Donderdag 8 Oogst Zondag 11 Oogst Maandag 12 Oogst Zondag 18 Oogst Maandag 19 OogA Zondag 25 Oogst Zondag 29 September jas! 1 m m tfï -jfï jjfi -tfi £7 'f0i ffS Het poliecieschandaal te New-York i MfPITW^IRI AH VAN YPP1 •t NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& West Vlaanderen wonen. z. 21. H. Pantaleo, m. H" Nathalie, en andere heilige martelaars. H. Christiaans. Z 28. H. Nazaris en anderen, mm. H Victoor, 14" Paus vau Rome, f 232. H. Inno cent I, 40" Paus van Rome, t 417. m. 29. H" Martha, zuster van Lazarus en van Maria Magdalena. H. Olaf, m. koning van Noorwegen. He Seraphine, mg. He Beatrix. d. 30. HH.Abdon en Senen.mm. He Julita, mgm. H. Ursus, b. w. 31 H. Ignaas de Loyala, stichter van het gezelschap van Jezus. Z. Gaspar van der Goes. d. 1 Oogst S. Pieters banden. Deze ban den zijn te Rome bewaard. De zeven broeders machabeien, met hunne h. moeder. De drie h. maahden, Geloove, Hope en Liefde, mm, v. 2. H. Alfons Maria de Liguorio.b. en kerk leeraar, stichter der Redemptoristen. O- L. V. des Engelen of O. L. V. van Portioncula (aflaat van den H. Franciseus van Assisiën). fl. Ste ven (Stephanus) 23" Paus van Rome, f 415. Te dien tijde, toen Jezus Jeruzalem naderde en de stad zag, weende Hfj over haar en zeide Mocht ook güi en wel op dezen uwen dag, nog erkennen wat u tot vrede strektDoch nu is het voor uwe oogen verborgen. Want er zullen dagen over u komen, dat uwe vijanden een wal rondom u opwerpen en u omsingelen, en u van alle kan- Mengelwerk van 't Nieuwsblad vanYpernr33 DOOR HONORÉ STA ES (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) «Ha! die komt zich van zelfs gevangen geven, bromde de Sansculot. Zooveel te beter 1 Dan hebben wij geene moeite om hem te gaan opzoeken. Zijne woeste vreugde veranderde echter in ontsteltenis, toen hij zag dat de pastoor ge volgd werd door Edward Draeman. De geestelijke zag er zeer kalm uit, de jonge boer had het uiterlijk van iemand, die ten prooi is aan degrootste opgewondenheid Zoohaast Bruyninckx den landbouwer zag trok hij zich uit den arm zijner dochter, liep tot bij Draeman en kermde Edward, red ons!... De aangesprokene duwde den veekoopman zachtjes achteruit en zegde Ga terug naar uwe plaats, vader Bruy ninckx. Wees niet bevreesd. De landverra ten benauwen en ze zullen u, en uwe kinderen in u, tot den grond toe verdelgen, en ze zullen in u den eenen steen niet op den anderen laten, omdat ge den tijd uwer bezoeking niet hebt er kend. En in den tempel gekomen, begon H(j hen die daar verkochten en kochten uit te drijven, terwijl Hij hun zeide: Daar staat geschreven: Mijn huis is een huis des gebeds Maar gij hebt er een roovershol van gemaakt. En dage lijks leeraarde Hij in den tempel. M» MI SM Ten 6 ure 's avonds, Beiaardconcert. Ten 8 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Ten 10 ure, Processie van O.-L.-V. van Thuyne Ten 12 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Kruisboogschieting in den doel, ingericht door de maatschappij Les Vrais Arbalétriers Handboogschieting aan de Pers, ingericht door de maatschappij Willem Teil. Gaaibolwedstrijd, ingericht door de maat schappij gevestigd Aux Trois Fleurs de Lis. Ten 5 1/2 ure, Alph. Vandenpeereboom- plaats, OPSTIJGING VAN EENEN LUCHTBAL NEDERDALING IN VALSCHERM, door den luchtvaarder Gheude. Ten 6 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 10 ure, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Staatsmiddelbare School. Opening der reeks Chineesche Gibel schietingen, in St-Pieterswijk. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 10 ure, in de Halle, MUZIEKFEEST, door de Leerlingen der Muziekschool. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Woensdag 7 Oogst Ten 3 ure, inde Halle, Prijsdeeling van den Wedstrijd in Orde en Netheid, ingericht door het Beschermingscomiteit der Werkmanswonin gen. Ten 6 ure, GROOT BEIAARDCONCERT, door M. N. Igodt, Stadsbeiaardier. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Nijverheidschool. Ten 4 ure, op het Zaalhof, VOLKSSPELEN, Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Duivenwedstrijden. Ten 3 ure, Alph, Vandenpeereboomplaats, GROOT ACROBATISCH FEEST, onder het bestuur van M. Bredford, impresario te Brussel. Ten 9 ure, op het Minneplein, VUURWERK. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Meisjesgemeenteschool, van St-Janstraat. Donderdag 15 Oogst (O.-L.-V. Hemelvaart) Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Jongensgemeenteschool. Wedstrijd in het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij De Dappere Lijnvisschers. Ten 3 ure, inde Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Meisjesgemeenteschool, van de Rijselstraat. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. WERELDLANDSCHE H0FB0UWTENT00NSTEL. LiNG, ingericht door de Koninklijke Hof- bouwmaatschappij van het arrondissement Yper. Wedstrijden in verschillige spelen zullen plaats hebben op Tuindag en volgende Zon dagen. De omstandigheden der wedstrijden zullen door bijzondere plakkaten aangekon digd worden. Museum en HalleKostelooze toegang 4, 5, 6, 7, 8, 11 en i5 Oogst. In Jeruzalem, vóór het rechtshuis van Pilatus, zien wij de twee grootste tegenstel lingen Christus en Barabas. Duizenden toeschouwers blikken naar hen op, zij moeten eene keuze doen tusschen God en een booswicht. Wat de Heiland gedaan heeft, weten zij. Onder hen zien zij degenen, welke Christus van den dood heeft opgewekt aan de andere zijde aanschouwen zij het uitvaagsel der menschheid, een ellendigen misdadiger. En het volk moet kiezen. Zal de keuze moeilijk zijn Doch ziet. Daar mengen zich de ophitsers, de Pharizeeërs, onder het volk en stoken het op... Weldra verheft zich de kreet des oproers tien, honderd duizend stemmen roepen het uit. Weg met Christus, geef ons Barra'oas Hier zien wij de ont zettende macht des woords, dat in staat is den Heiland tot booswicht te maken. Het gesproken woord kan de waarheid in leugen en de leugen in schijnwaarheid veranderen. Wanneer dit reeds van het gesproken woord geldt, wat zal men dan van het ge drukte woord, van de pers zeggen, daar hier door niet tot honderden en duizenden, maar tot millioenen gesproken wordt. Wanneer de persin dienst van het anti-christendom staat, dan gaat het woord op van een Franscb schrijver De scherpste dolk is de pen in de hand der goddeloozen. De slechte pers kan een geheel volk, een geheel tijdperk vergifti gen. Vandaag zaait en morgen oogst men reeds de misdaden. Een afschrikwekkend voorbeeld is Frankrijk. Frankrijk heeft dui zenden priesters en duizenden katholieke scholen, vijf katholieke Universiteiten en toch baat dit alles niets al het goede wordt weer omver gehaald door de anti-christelijke pers. Met één pennestreek kan vernietigd worden, wat in jarenlangen,door moeilijken aifceid opgebouwd verd. Is het niet de slechte pers die in den laat- sten kiesstrijd den kreet deed aanheffen, door hare ophitsingen, van a bas la Calotte en Leve Bonnot Zie hier wat een groot liberaal blad van Bremen (Duitschland), de Weser-zeitung zegt over hetgeen in België, na de kiezing van 2 Juni gebeurd is In België heeft de natie, na eenen buiten gewonen geweldigen kiesstrijd, zich opnieuw ten voordeele verklaard der katholieke ge zindheid. Zeker is die uitslag onder liberaal oogpunt, te betreuren maar het ware zot dien uitslag toe te schrijven aan bedrog en kiesdrukking. De eerste reden van deze nederlaag, dat is de vrees der bevolking de socialisten de overhand te zien krijgen in het bestuur van het land... In plaats van zich daarvan rekening te houden en in 't toekomende beter te handelen, heeft men te Brussel, te Luik, te Verviers en elders in eenen aanval van machtelooze woe de, beginnen breken en slaan. Dat moest noodwendig vanwege de over heid, zeer strenge voortkomende en beteuge lende maatregelen uitlokken. De Staat heeft voor plicht de burgers te beschermen tegen de buitensporigheden van eene anarchistische menigte. Als men straat geweld in de plaats der Kamers wil stellen mag de regeering niet toegeven aan het schrikbewind van het gespuis. Alle mannen van orde spreken alzoo. Een land waar men straffeloos de orde mag storen, waar de personen en eigendommen niet beschermd worden, is een land dat ten onder gaat.'t Leven is er onverdragelijk voor de menschen die willen in rust en vrede leven. der Raeveloos is een ijdele zwetser, meer niet. Wat komt gij hier doen, brigand bulderde Jaak, zijnen schrik pogende te ver bergen. Met u een verdrag sluiten, antwoordde Draeman, op eenen toon, waaraan hij te ver geefs kalmte poogde te geven. En daar er hier verscheidene menschenlavens door u bedreigd zijn, ben ik voornemens die levens te redden, ten koste van het uwe, indien gij de voorwaarden, welke ik u ga stellen, niet aanneemt. Zjjt gij bereid orp vredelievenden voet met mij te onderhandelen Tot antwoord sloeg de Sansculot de hand aan eene der twee pistolen, die in zijnen gordel blonken. Edward liet hem evenwel den tijd niet ze er uit te trekken.bliksemsnel schoot hij op den Republikein Doe en klemde dezes beide handen tusschen zijrne gespierde vuisten. Dan riep hij hem toe Ellendige schurk, gij wilt .mij verrader lijk doodschieten-! Welnu, gij zelf gaat ster ven 1 Raeveloos, die insgelijks een .slerk gestel bezat, gelukte er echter in, door eene schie lijke inspanning, eene zijner hamden los te Wanneer men zijn wijsheid uit de Pa- rijsche straatpers haalt, zeker, dan is er schier verwildering te bespeuren en verval. Wanneer men in Moulin Rouge, Folies Bergères of nog elders zijn reisindrukken wil gaan halen, ziet men dingen die de zedeloos heid van Babyion teekenen. Maar in de voornaamste kerken ziet men een heel anderen geest. Daar komt men in de sfeer van het zuivere Fransche volk. Daar hoort men heel andere zangen en krijgt men reden voor hoop in de toekomst. Dat het radicalism veld verliest, blijkt uit een reeks van politieke gebeurtenissen en omstandigheden. Er is een verkoeling der anti-katholieke stemming. Dit blijkt uit de feesten ter eere van Jeanne d'Arc. Maar van meer beteekenis is de opbloei van het gods dienstig leven. Dit blijkt uit vele dingen. Er is vooreerst des Zondags veel meer kerkbezoek en tevens neemt het aantal veel vuldige communiën toe. En zelfs moet deze toename voor het grootste deel op rekening der mannenwereld worden geboekt. De geloovigen worden overal tot de H. Communie toegelaten, terstond na de Com munie van den priester. Er is dus, zelfs in het drukke Parijs, tijd genoeg om aan de christenen de volheid der hoogste litur gische handeling te doen medeleven. Het getal geloovigen die de H. Mis volgen en door de H. Communie op volmaakte wijze het H. Offer medebrachten, is veel grooter geworden, ja, meer dan verdubbeld hier en daar. Zulke feiten hebben beteekenis. De Opinion zegt dat de intellectueele jeugd, in tegenstelling met 20 jaren terug, op het oogenblik voor het grootste deel katholiek is of er klaarblijkelijk weer toe neigt. Op de Ecole supérieure waren vóór 10 aren drie katholieken, terwijl op het oogen blik minstens een derde oprecht katholiek zijn en zelfs als leden van de vereeniging van den H. Vincentius zijn ingeschreven. In één woord er waait een nieuwe geest over Frankrijk. Zooals het ons, katholieken, altijd is ge gaan als de zweep der vervolging er te straf wordt opgelegd, komen we van zelfs in snelle beweging en goede richting. En dan... de weldaad der veelvuldige Communiën. Dat heeft Mgr. de Ségur, toch reeds gezegd vóór meer dan 5o jaren, dat de H. Paus, die de dagelijksche communie weer aan de Kerk gaf, haar grooter dienst zou bewijzen dan in eeuwen ooit bewezen was. Men kan gerust spreken over een nieu wen geest in Frankrijk en die over Frank rijk niet alleen, maar over heel de wereld waait. wringen. Nu gaf hij Draeman zulken gewel digen slag op het aangezicht dat de boer half duizelig tegen eene der kamerwanden viel en den Jabobijn geheel moest loslaten. Jaak nam zijne vrijheid te baat om achter uit te springen alvorens hij nochtans zijn vuurwapen kon grijpen, had Edward hem opnieuw tusschen de handen, en nu begon er eene geweldige worsteling. Gedurende eenige minuten vlogen de vuisten der vechters met buitengewoone snel heid op en neder, terwijl heesche kreten van razernij uit hunnen mond stegen. De com missaris zag er zoo vreeslijk uit dat zijn aanblik den moedigste zou verschrikt heb ben Draemans trekken waren insgelijks door de woede misvormd. De pastoor, Bavo en Liva aanschouwden bevend de worsteling. Op hun gelaat ver schenen beurtelings kenteekens van hoop en vrees, naarmate de strijdkans ten voordeele of nadeele van Edward scheen over te hel len. De veekoopman zuchtte en jammerde, zijne dochter zweeg stil, en de zielenherder bad. Eensklaps bonsden Raeveloos en Drae man op den vloer. Drie of vier malen, rol den zij er over elkander, en daarna hield het gevecht op Edward zat met de knie op de borst van zijnen tegenstrever, en sloot dezes keel zoodanig toe, dat Jaak voor alle geluid nog slechts een heesch geratel liet hooren. Nu wendde de boer het aangezicht naar den geestelijke en zegde hijgend Mijnheer de pastoor, bid voor zijne ziel, want ik ga hem verwurgen. «Hem verwurgen! wee! wee!» kreet Bavo. Hem verwurgen gilde Liva, terwijl zij het gelaat met de handen bedekte. Doe het niet, Edward zuchtte de zie lenherder. Eenen mensch dooden is ijs- lijk 1 De oogen van den commissaris, waarin een onbeschrijflijke angst te lezen was vestig den zich smeekend op den zielenherder. Mijnheer de pastoor, gij vraagt mij hem te sparenriep Draeman. Laat ik hem loopen, hij komt terug met zijne gendarmen, en wij worden allen doodgeschoten. Edward, doe hem beloven ons geen leed te doen, zuchtte Bruyninckx. Welk betrouwen is er in de belofte van dien schelm te stellen bromde de boer. De policie van New-York was sinds lang beticht van haar deel te hebben in de win sten der speelhuizen. De baas van een speelhuis, Hermann Rosenthal, had daar onlangs zeer gewichtige onthullingen over gedaan. He-mann Rosenthal had bevestigd dat M. Charles Becker, een poliecieluitenant, zijn geheime vennoot geweest was in de uitbating van zijnspeelhuls der Tenderloin- wijk.jjHij had daarbij nog verklaaid dat hij bereid was aan den district attorney burgemeester) de namen te noemen van hooger geplaatste personagies, die in de zaak betrokken waren, en inlichtingen te verschaffen die van aard waren om het schrikkelijkste schandaal in de policie van New-York te doen uitbreken. Hij moest eene bijeenkomst hebben met M. Whitman, den district attorney woensdag voor;7 ure 's morgends, in de woning van dezen magistraat, voor wien hij eene getuigenis onder eed moest afleg gen over de betrekkingen van de policie met zijn speelhuis. Te middernacht, dus zeven uren voor de bijeenkomst, kwam hij al wandelend in de eetzaal van het Metropole Hotel en bestelde een eetmaal. Tengevolge zijner onlangsche en ophef makende onthullingen, wekte zijne tegen woordigheid de aandacht van de talrijke personen, die zich in dezelfde zaal bevon den. In al de speelhuizen en tusschen de gewone bezoekers ervan, was het, in de gesprekken gezegd geworden Rosenthal zal dezen nacht at'te rekenen hebben. De moord Rosenthal nam kalm het avondmaal, en rookte vervolgens, even kalm, verscheidene sigaren, Toen hij op 't punt was het hotel te verlaten, kwam een zwierig gekleed man bij hem en zegde Hermann, er wacht buiten iemand die u wenscht te spreken. Rosenthal betaalde zijne rekening en ver liet het hotel met den man die hem was komen roepen. Aan den overkant van de straat stond een automobiel, waarin zich, buiten den chauf feur vijf mannen bevonden. Wie vraagt om mij te zien vroeg Rosenthal. Wanneer hij in 't midden der straat kwam, in het helle electrisch licht, ging degene die hem in het hotel gaan roepen was, een stap opzij, en vijf mannen sprongen uit den automobiel op Rosenthal toe. Verscheidene revolverschoten knalden. Rosenthal liet een snijdenden schreeuw en viel dood inde straatbeek, het gelaat met kogels doorboord. De moordenaars sprongen terug in den auto, en deze verdween in volle vaart de Vierde straat in. Een policieluitenant. M. Frye, die zich in denabijheid bevond sprong, met verscheidene andere policieagenten in een auto-taxi en achtervolgde den auto, doch deze kon niet ingehaald worden. Op een oogwenk schoolden duizenden menschen saam op de plaats van het drama, en eene menigte gewone bezoekers der speelhuizen van den omtrek kwamen den doode zien, en zegden 't Is Rosenthal, hij heeft gespro ken, en zijne rekening is vereffend De eigenaars van den auto werden, zoo als men weet, in eene garage nabij de Was hington Square aangehouden. Een man bekende de moordenaars gevoerd te hebben. Een ooggetuige van de misdaad zegt dat een der aanranders van Rosenthal het uni form van policieman droeg. Het onderhoek M. Whitman, de burgemeester van New- York, is vrijdag in onderhandeling getreden Doe het hem zweren 1 kermde het meisje. Een eed kan bij hem geene de minste waarde hebben. Hij moet sterven. Indien gij verschrikt zijt, gaat uit deze kamer. Binnen eenen minuut is het vonnis voltrokken. Nu strekte de geestelijke smeekend de armen naar den boer uit en bad Edward, lieve vriend, heb medelijden met dien rampzalige? Denk dat Onze Lieve- Heer ook voor hem aan het kruishout stierf, en dat de ziel van den commissaris thans niet bereid is om voor haren rechter te verschij nen. Draeman schudde ontevreden het hoofd en vroeg tamelijk hevig Moeten er dan vier menschenlevens op geofferd worden om een monster te redden?» Misschien zal zijn hart, door uwe edel moedigheid getroffen worden, en zal hij zijne vervolging staken tegen degenen, aan wie hij zijn behoud verschuldigd is. Edward, gij zult geen gerust oogenblik meer hebben, indien gij een moord begaat, snikte het meisje. Schenk hem genade. Staakt hij, getroffen door uwe goedheid, zij ne vervolging tegen ons, wij zullen op aarde met elkander gelukkig wezen doet hij ons sterven, wij zullen vereenigd worden in het Rijk des Hemels. Edward, lieve Edward, verhoor mijn gebed a Deze woorden ontroerden Draeman. Hij bleef eene poos zwijgend en zegde dan tot den Sansculot Jaak Raeveloos, ik schenk u genade. Gij hebt uw behoud te danken aan degenen, die gij in het verderf wildet brengen. Print nu. wat ik u ga zeggen, vast in uw geheugen Vooreerst zult gij geenen voet in Bavo Bruy ninckx' woning meer stellen. Vervolgens zult gij onzen eerwaarden heer pastoor in vrede laten. Overtreedt gij die geboden, de dood straf zal uw aandeel zijn. Ik voorzie dat gij met uwe trawanten naar mijne hoeve zult komen om mij te vangen. Weet evenwel dat gij mij in mijne woning niet zult vinden. Immer zal ik mij verscholen houden, maar altijd zal ik u bespieden. Indien gij eenen strooipijl in mijn huis verplaatst, mijne moe dei het minste leed veroorzaakt, Liva, vader Bruyninckx of mijnheer den pastoor ver volgt, zal een kogel u treffen. (JSLofdt voortgezet

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1