SprteUraad Si TUINDAG Droevige Dagen @m mg WmmËmM Hr Sa IPsÉFisiw# fc2«g®Éss ssmmmv?ill! W® mat oMu w Op Zaterdag 3 Oogst 1912 5 centiemen 't blad 47e jaar. Te trekken bij den Uitgever, T* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Dagklapper 10 Evangelie van den Zondag na Pinksteren 1912 PROGRAMMA m m m titM *2 -*& m *2 tit M Reklaamborden Conscieneefeesten te Antwerpen Tal merk 2413 Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kindrachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik we>:en zal m van den 3 tot den 10 (Jogst w *5 ie #5 A. 'A. sflP A A A A. A A A STAD YPER Zaterdag 3 Oogst Zondag 4 Oogst Maandag 5 Oogst Dinsdag 6 Oogst Woensdag 7 Oogst Donderdag 8 Oogst Zondag 11 Oogst Maandag 12 Oogst Donderdag 15 Oogst (O.-L.-V. Hemelvaart) Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Zondag 18 Oogst Maandag 19 Oogyt Zondag 25 Oogst Zondag 29 September 1f1f. ONBEWAAKT A. A A 'A. A A A .A A. A MAANDAG-VIEREN A A A A. A A A. A A Katholieke Kiezers! if.. if. if. if. if if. if. if. if. De boeren tellen niet meer A. A A A A A A A A. A DIT IS MÏEUWSBLAB TAN YPER EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buitea Oost-& Westvlaanderen wonen. z. 3. H. Stevens vinding de gebeenderen van den eersten martelaar wierden gevonden ia 't jaar O. H. 413. He Lydia. Z. 4. H. Dominicus de Guzam, stichtte het order Predicarea aan hem vertrouwde de H. Maagd de instelling van het gebruik van den Rozenkrans toe 1221. H. Aristarehis. He Perpetua, m. 5. O. L. V. ter sneeuw. H* Afra, m. H. Oswald koning van Engeland. d. 6. H. Gedaante verandering. H, Sixtus II, 24» Paus van Rome f258. Zalige Schetzele, eermijt. HH. Justus en pastor, mm. 10.7. H. Victricis, b. van Roanen, prak in Vlaanderen 417. H. Oonaat, geboren in Nederland, predikte in Vlaanderen. Patroon tegen donder en 01 geweerte. H. Caytan 1517. d. 8 HH Cyriaeus, I.argus en Smaragdus. mm. 303. H. Marinis de oude, m. H. Emi- liaan, b. m. v. 9. H. Romaan 1" 238. H. Domitiaan, b. en Te dien tijde zeide Jezus deze gelijkenis, met het oog op sommigen, die op zichzelven vertrou wen, dat ze rechtvaardig zijn, en de anderen geringschatten: Tweemenschen gingen op naar den tempel om te bidden de één een Farizeër, de ander een tollenaar. De Farizeër ging staan en bad bij zichzelven aldus 0 God, ik dank U, dat ik niet ben gelijk de andere menschen roo- vers. onrechtvaardigen. echtbrekers, of ook gelijk deze tollenaar. Ik vast tweemaal in de week en vertien al wat ik gewin. En de tolle naar bleef opeen afsland staan,en wilde zelfs zij neoogen niet ten hemel hefïeu.maar sloeg zich op de borst en zeide o God, wees mij, den zondaar aenadig. Ik zeg u Deze veeleer dan gene ging gerechtvaardigd naar huis. Want alwie zich zelven verheft zai vernederd, doch wie zich zelven vernedert zal verheven worden. ykte U* VI» Ten 6 ure 's avonds, Beiaardconcerl. Ten 8 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Ten 10 ure, Processie van O.-L.-V. van Thuyne Ten 12 1/1 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Kruisboogschieting in den doel, ingericht door de maatschappij Les Vrais Arbalétriers Handboogschieting aan de Pers, ingericht door de maatschappij Willem Teil. Gaaibolwedstrijd, ingericht door de maat schappij gevestigd Aux Trois Fleurs de Lis. Mengelwerk van 'tNieuwsblad vanYpernr33 DOOR HONORÉ STA ES (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) Vervolgens trok hij met de e'éne hand de pistolen uit de handen van den Sansculot, terwijl hij dezen met de andere hand bleef vasthouden, en morde midderwijl (l Ik ga deze wapens voor mij houden, Zij zullen u uw verdiend loon geven, indien gij te kort blijft aan mijne voorwaarden Sta nu °P en verlaat voor altijd dit huis. Uit gezegd hebbende, stond hij recht en trok den haan van eene der pistolen over, op den commissaris te schieten, indien deze het wagen durfde, hem nog aan te vallen. •laak sprong haastig op, uitte geen woord, doch wierp eenen blik van razernij op den k°er> en liep dan uit de kamer. Vergeet den kogel niet, die u eiken stond treffen riep Draeman hem achterna. kan Ten 5 1/2 ure, Alph. Vandenpeereboom- plaats, OPSTIJGING VAN EENEN LUCHTBAL NEDERDALIMG IN VALSCHERM, door den luchtvaarder Gheude. Ten 6 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 10 ure, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Staatsmiddelbare School. Opening der reeks Chineesche Cibel- schietingen, in St-Pieterswijk. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 10 ure, in de Halle, MUZIEKFEEST, door de Leerlingen der Muziekschool, 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten Sure, CONCERT, Groote Markt. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling van den Wedstrijd in Orde en Netheid, ingericht door het Beschermingscomiteit der Werkmanswonin gen. Ten 6 ure, GROOT BEIAARDCONCERT, door M. N. Igodt, Stadsbeiaardier. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 3 ure, inde Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Nijverheidschool. Ten 4 ure, op het Zaalhof, VOLKSSPELEN. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Duivenwedstrijden. Ten 3 ure, Alph, Vandenpeereboomplaats, GROOT ACROBATISCH FEEST, onder het bestuur van M. Bredford, impresario te Brussel Ten 9 ure, op het Minneplein, VUURWERK Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Meisjesgemeenteschool, van St-Janstraat. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Jongensgemeenteschool. Wedstrijd in het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij De Dappere Lijnvisschers. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Meisjesgemeenteschool, van de Rijselstraat. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. WERELDLANDSCHE HÖFBOUWTENTOONSTEL- LING, ingericht door de Koninklijke Hof- bouwmaatschappij van het arrondissement Yper. Een oogenblik later weerklonk het toe slaan der voordeur, tot teekea dat de Repu blikein het huis verliet. Nu kwam de zielenherder tot Edward, greep zijne hand en zegde ontroerd Dank, lieve vriend, omdat gij ons leven gered hebt. Ook Liva kwam tot -den jongen man en murmelde Edward mijne danl'tbaarheid jegens u zal eindeloos zijn, eindeloos als... Zij sprak niet voort. Als wat, Liva? vroeg Draemnn. Het meisje kreeg eene vuurkleur en keek vragend naar haren vader. Bavo gaf geen aandacht op zijne dochter. Zijne blikken waren vol bewondering op zijnen redder gevestigd, en hij zegde met be vende stem Edward, gij hebt ons van den dood ver lost. Vraag nu van mij zooveel gij wilt. Liva, spreek nu maar gerust de woorden uit, die zooëven in uwen mond bleven ste ken, sprak de zielenherder met eenen blij den glimlach. Ik verzeker u dat uw vader er niet bedroefd om zal zijn, en gij zult er onzen redder oneindig ge!ukki§;door maken.» Wedstrijden in verschillige spelen zullen plaats hebben op Tuindag en volgende Zon dagen. De omstandigheden der wedstrijden zullen door bijzondere plakkaten aangekon digd worden. Museum en HalleKostelooze toegang 4, 5, 6, 7, 8, 11 en 15 Oogst. Dat is een nooit eindigende reeks van berichten, welke dagelijks jj in ds bladen voorkomen en welke den vloeknaam zouden kunnen dragen van «onbewaakt oogenblik.» Hoe vele en verschrikkelijke ongelukken zijn daaraan te wijten, welke ernstige of levensgevaarlijke verwondingen na zich slepen of erger nog den dood. En wanneer door eigen schuld het leed veroorzaakt wordt, zeker het blijft treurig, maar de schuldige zelf draagt de lasten. Doch wat te zeggen, wanneer het door andere schuld ons wordt aangedaan, ande ren wien bijgeval de zorg, de waakzaamheid juist over ons leven was opgedragen, als een stoomvaartmaatschappij die ons aanneemt te vervoeren naar gindsche zijde desOceaans of' een spoorwegmaatschappij die ons en leven heenbrengt waar wij willen, voort snellend achter 't snuivend stoomros langs de tweelingslijn. Laat kapitein of uitkijk, laat machinist of stoker een enkel onbewaakt oogen blik slechts hebben en ze brengen honderden, neen duizenden in ellende en dood. Weer anderen heeft de natuur of de van God gestelde orde opgelegde over sommigen te waken. De overheid eener gemeente heeft zoo de zorg voor haar inwoners, de ouders hebben die voor hun kinderen. En naarmate de plicht krachtiger dwingt doet de overtreding er van meer pijn de moeder, die haar kindje van een paar jaar alleen laat, niet noodgedwongen maar om met buurvrouw even te praten, en terug- keerend haar lieveling verdronken vindt, vergeet het nooit haar leven lang. Toch, al is 't hoogst treurig, 't ergste is het nog niet. Zeker de arme vrouw wringt zich wanhopig de handen, rukt zich de haren uit 't hoofd, als ze neerblikt, op het wasbleeke lijkje van wat zoo even nog haar levenszonnetje, haar geluk uitmaakte. De moeder kan zich troosten evenwel God nam haar onschuldig kindje in ziju schoonen hemel, en schenkt het daar een geluk als nooit de wereld geven kan. Maar wat duizendmaal erger is, wanneer te kort geschoten wordt in de waakzaamheid niet over 't lichamelijk leven maar aan het veel verhevener, het onsterfelijk deel des menschen, een diepe wonde of een doodsteek wordt toegebracht. En vreemd is 't, maar helaas waar zoo meDig ouder zou ontroostbaar zijn als zijn lieveling verongelukte en 't leven des lichaama verloor maar blijft koud en gevoelloos als de ziel van zijn kind met dooden gift bedreigd wordt. Als 't speelt aan den rand van eeD diepe gracht, als het loopt op den weg waar een auto komt aangesneld, h?alt vader of moe der het bind haastig terug maar als het speelt met slechte vriendjes of vriendin netjes, als slechte omgang of vuile boeken of welk ander gevaar den kleine bedreigt is 't alsof dezelfde ouders stekeblind zijn. Het publiek in 't algemeen genomen is juist zoo. Een schouwburgbouw, een fabriek, die niet voldoet aan den eisch van veiligheid, die geen branduitgang heeft, een hinder nis op den weg in't nachtelijk duister niet verlicht, een gevaaropleverende industrie in bewoonde omgeving,ze wekken terecht een algemeen alarm, een groote scheldpartij over de schandalige achteloosheid der over heid. Maar dubbelzinnige tooneelstukken, films die ziel en onschuld moorden,moest diezelfde overheid naar veler meening ongestoord vertoonen laten en als de zedelijkswetten wat te streng soms zijn, omdat een moe der toch haar kind liever opsluit in eene kamer dan het bloot te stellen aan een ongeluk buitenshuis dan lacht en spot men. Deze onbewaakte oogenbhkken nu, over heid en ouders mogen het wel bedenken,zijn verreweg de ergste, de schuldigste. Heeft men er al ernstig aan gedacht wat al kwaad het maandagvieren veroorzaakt Velen voorzeker kennen er de noodlottige uitwerksels niet van, voor al in de steden en ook in de clorpen die aan eene stad palen. Voortijds zwoegden onze voorouders, zes dagen in de week en den Zondag, den rustdag, hielden zij in eere om hem aan God en de kerkelijke diensten toe te wijden en het overige ia schuldelooze uitspanningen en vermaken over te brengen. Maar nu heden, hoevelen telt men er niet die zich om den Zondag, den da g des Heeren, niet bekommeren, en des maandags feest vieren Ja, dat maandagvieren is een groot mis bruik door den Godsdienst en de christene zedeleer geschandvlekt en ten zeerste ai te keuren. Immers al wat de zondagrust teu goede voortbrengt tot verbetering der maat schappelijke standen, 't behoud der sarneu- levin -, van Huisgezin,Godsdienst en Vader land wordt door't maandagvieren vernietigd. De mensch die Gods wet eerbiedigt, voelt zich aangetrokken tot de bijwoning der goddelijke diensten en ten minste hoort hij de H. Mis. Hij gaat naar ter kerk uit de ingetogenheid' welke zij hem van jongs af heeft ingeboezemd en zoo wel geschikt is om zijne ziel eens hemelwaarts te kunnen ver heffen. Doch het maandagvieren leidt tot ledig gang, tot slechte vermaken, tot de Kroegen en huizen van verderf, waar men vrij is van zeggen, zingen en doen... O ja, de ontstich ting die men er ziet, de goddelooze en zede- looze gesprekken eu gezangen die men er hooit, het geld dat men er verkwist in bras partijen zijn van aard om hart en geest der jeugd vroegtijdig in 't verderf te storten. Die noodlottige invloed wordt men dik werf maar al te gewaar als het te laat is. Men gewent zich allengskens aan die groote buite: sporigheden en uitspattingen men verliest alle eergevoel en zedelijkheid en ware eigenliefde... Men durft eindelijk op den goeden weg van vroeger nimmer terug- keeren uit vrees van hetWat zullen mijne kameraden wel van mij dan zeggen Maar wie zijn doorgaans weg de verstokte maandagvierders Zijn zij het niet die vrouw en kinders om zoo te zeggen,van honger,gebrek en ellende laten vergaan Zijn zij het niet die tot over hunne ooren in schulden zitten Onbetwistbaar zullen die ongelukkige verdwaalden zich later tot de openbare en private liefdadigheid aioeten wenden om er ondersteuning in hunnen nood te vinden Onze tegenstrevers drijven hun woede zoo ver dat niet de minste eerlijkheid overblijft in hun bekampen van onze katholieke Re geering. Laster en leugen zijn nog hun eenige wa pens. Iedereen van u weet dat onze katholieke Regeering soms al te gemachtigd is, zoodanig dat onze eigen partijgenooten zich dan af vragen Moeten onze Ministers nu toch de gematigheid zoover willen drijven, dat zij ons klaardblijkend achteruit stellen tegenover de kandidaten der tegenpartij En wat zal dan nog hun belooning zijn voor die over dreven onderdanigheid aan 's vijands gril len Niettegenstaande dat, lezen wij bij onze tegenstrevers volzinnen zooals dezen Sedert 1884 tellen de vrijwilligen niet meer van den Staat. Wie van liberalisme verdacht wordt, verbeurt alle rechten, mag op niets aanspraak maken. Zijn kinderen worden onmeedoogend van alle openbare bedieningen afgewezen, enz. Dat, liberalen, is schandige propaganda 1 Katholieke kiezers, onthoudt dit. Voor de kiezingen zijn de boeren, de bui tenlieden, de braafste, de verlichtste, de geleerdste menschen der wereld 't zijn lieden die werken en zwoegen in 't zweet huns aan- schijns en voor dewelke het Katholiek Minis terie nooit iets heeft willen doen. Maar zij, liberalen, zullen veel doen als ze meester geraken Maar zie de buitenlieden hebben zich, door de vleiende taal en de beloften der liberalen, niet laten om den tuin leiden... Ze hebben, weêreens als gewoonlijk, voor de Katholieken gestemd en de blauw-roode kartellisten in den kiesketei gedrongen om er afgekookt geworden. Nu, al de bewondering, de liefde en ge negenheid der liberalen voor de boeren is er nu ook mee uit en als bij tooverslag zijn ze terug domkoppen, verachterde menschen, fanatiek kiesvee, enz., enz., geworden. Over een paar weken, inden Brusselschen gemeenteraad, hadden de socialisten een voorstel gedaan een wensch uit te drukken ten voordeele van het zuiver algemeen stem recht. Ziehier wat den liberalen notaris Bauwens, gebuisde kandidaat voor de Kamers, te dier gelegenheid uitkraamde Wij hebben er genoeg van, te buigen voor het bedrog, de kiesomkooping en den WIL DER BOEREN. Het zijn de steden en de groote centrums die het fortuin van ons land uitmaken. Zonder deze groote steden en centrums bestond België niet. Dus, de boeren tellen niet, hunne stem men gelden niet, de landbouw rekent voor niets. Welnu, wij vragen aan dien grooten slim merik, een der lichten van de liberale partij van Brussel, wat er van ons land zou gewor den, indien het slechts eene week van boer en landbouwer beroofd werd. Wij denken dat België gemakkelijk al de liberale feniksen als Bauwers zou kunnen missen. Wij zouden het zeker niet eens ge waar worden 1 Met 53o tegen 3 stemmen heeft de Kamer in Frankrijk een wetsvoorstel gestemd, strek kende om een belasting te leggen op de reklaamborden. Dit voorstel legt een taks op van 5o tot 3oo fr. per vierkante meter. Sedert jaren wordt er in België geklaagd over den overvloed der reklaamborden, die langsheen onze spoorwegen en banen ge plaatst, niet alleen het zicht belemmeren, maar ook de schoone landschappen ontsieren en alle eigenaardigheid van den buiten weg nemen. Waar men naar een korenland, een dorpskerke, een molen, een vallei, een beek je een bosch of een dreef uitkuikt, krijgt men te lezen wat de lekkerste sigaar, de deugde- lijkste schuimwijn, de smakelijkste cbocolaad, het duurste gasthof, het meestgelezen dag blad, de sterkste automobielband is 1 Wie het stadsgewoel voor de buitenrust verlaat moet niet bang zijn in het land te vergeten dat Dingemans de beste kleermaker is, dat Leermans de beste schoenen verkoopt, dat Koeimans' melk de meest voedende is, dat Biermans het gezondste gersten brouwt. De reklaamborden houden hem volledig op de hoogte. Mocht er een einde aan komen. Waarom zouden onze volksvertegenwoor digers zich niet eens met de kwestie bezig houden. FEESTWIJZER 11 AUGUSTUS I0.3o 'smorgens PLECHTIGE FEEST ZITTINGEN. i. In de groote zaal van den Dierentuin De dochter van Bruyninckx buigde haar hoofd en murmelde voort Eindeloos als mijne liefde. Dank, Liva, stamelde de jonge man. i. Bavo, hebt gij daar niet op te zeggen vroeg de geestelijke. Op plechtigen toon, antwoordde de vee koopman Edward, ik sta u de helft der liefde af, die Liva mij toedraagt. Word mijn zoon. Een kreet van blijdschap rolde uit den mond der jonge lieden, doch beiden waren zoozeer ontroerd, dat geene andere klanken over hunne lippen vielen. Gij moogt trouwen wanneer gij wilt, voegde Bavo erbij. Weldra had Edward zijne ontroering overwonnen. Hij nam de hand van den vee koopman en sprak Vader Bruyninckx, gij maakt mij zoo ge lukkig, dat mijne liefde en erkentelijkheid nooit bekwaam zullen zijn u uwe edelmoe digheid op waardige wijze te vergoeden, Het is mijn grootste wensch zoo gauw mo gelijk uw zoon te mogen worden, doch de toestand, waarin wij ons bevinden, dwingt ons het zoo»eer betrachte huwelijk nog eeni- gen tijd uit te stellen. Immers, van heden af ben ik zwerver, want Jaak zal alle pogingen aanwenden om mi) in zijne macht te krijgen. Trouwden wij nu, Liva zou gedurig moeten zuchten over het lot van haren echtgenoot. Wat meer is, voortaan zal het mij zelden ge gund zijn u te zien, want ik moet de strikken van mijnen vervolger vermijden. Laat ons dus betere tijden afwachten. Wat u betreft, wees gerust. Ik ken Jaak. Hij zal u of Liva geen kwaad durven doen, uit vrees voor mij nen kogelwant hij is zoo lafhartig als wreed. Mijnheer den pastoor raad ik noch tans aan zoo spoedig mogelijk eene andere schuilplaats te kiezen. Edward heeft ten volle gelijk, zegde de zielenherder. Bruyninckx en zijne dochter zuchtten diep. «En nu, vader, Liva, mynheer de pastoor, lot later, ging de jonge man voort. Ik moet afscheid nemen van mijne moeder. Zal het haar bedroeven mijn bijzijn voor eenigen tijd te moeten missen, zij zal blijde zijn te mogen hooren dat Liva hare dochter zal worden. Ook zal ik haar zoo dikwijls moge lijk bezoeken. Tot wederziens 1 Bidden wij veel voor elkander. God, indien Jaak reeds met zijne gen darmen op weg ware naar uwe hofstede keimde de veekoopman. Hiermede opende hij sn.-l de achterdeur van het huis en verdween. XIII Het was omtrent acht ure van den avond. De wind zuchtte en jammerde in de breede schoorsteenpijp van Draemans hoeve. De oude pachterse zat bij het haardvuur in haren leunstoel te sluimeren. Rechtover haar, in eenen anderen hoek van den haard, bevond zich haren zoon. Verder in de huis kamer was een bejaarde werkman bezig met eenen gebroken dorschvlegel te herstellen. Geen ander gerucht werd in het vertrek gehoord dan het geluid van den wind en het vuur, het licht gesnork der weduwe en het geklop op den vlegel. Eindelijk plaatste de dienaar het werktuig in eenen hoek en zegde Hij is vermaakt, Edward. Nu zal hij weer eenigen tijd kunnen dienen. De jonge boer antwoordde niet en keek somber in de vlammen. Edward, gij spreekt niet, hebt gij groo ten vaak? vroeg de bejaarde man een wei nig luider. Wat zegt gij morde Draeman, als uit eenen droom ontwakende. Dat de dorschvlegel nu weder eenen ge- heelen tijd dienst zal kunnen doen. u Gust, ik zou er liever mede op de Sans culotten kloppen dan op het koorn. Heb nog een weinig geduld, Edward, De kwade dagen zullen voorbijgaan. Het zwervend leven begint mij te ver drieten, en wanneer ik er op denk, dat die toestand nog maanden, ja, misschien jaren, kan voortduren, ben ik wanhopig. Reeds meer dan tien weken word ik door de Sans. culotten vervolgd als een dolle hond. Elk uur dat verschijnt kan mijn laatste zijn. Neen, dat blijf ik niet langer meer volhouden. Had- de ik Victor Cielaerts raad gevolgd, wij zou den van Raeveloos niets meer te vreezen hebben. Dezen nacht zult gij toch gerust in uw huis mogen slapen, Edward. (JSNLorüt voortgezet.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1