Rond de Wereld Stadsnieuws Mengelmaren e* vt ie m m m Gemeen lek iezi ngen Proef op de som Frankrijk Japan Kerkzang m Koninklijke Fanfare THUINDAG-CONCERTEIV Gemeenteraad Gewestelijk Eucharistisch Congres Zondagrust De Prijsdeeling in St-Vincentscollege Gevang te Ypei Eene barones opgelicht te Oostende Wettelijke Besluiten Sterfgevallen Priesterlijke Benoemingen In de Lente bet voorzichtig het bloed J te zuiveren om ziekten te ontgaan. Noemt daartoe de Waltherijpillen het zijn de beste om het bloed te zuiveren. 1 fr. de doos. a sS>s#S#ssPs#ssPssPssfasPi20 if- 1F IF V- 1F 1P tr- Eene kloosterzuster in 't gevang Uit Orleans gebannen De Mikado, S# stif. SüP slfSS? 5# s# siP l. Godlij k. llerte 2. Te Deunt 3. Vol van Genaden Zondag 25 Aug.Groote. Betooging M W. W. Uitslag van den Wedstrijd if' if' Dood van Z. F.ra kardinaal Fischer 's& ssP.is# t&9. ss? .ssP 'st$ ssP statieplein. Redenair Heer René Declercq letterkundige te Gent. Muziekaal gedeelte onder leiding van heer Edward Keurvels met medewerking van Mejuffer Ediht Buy ens, der. heer Laurens Swolfs, en het orkest van de Koninklijke Maatschappij van Dier kunde. 2. In de groote zaal van de Koninklijke Harmoniemaatschappij Goenberghstraat Redenaar Pol de Mont Bewaarder van het Muzeum van schoone kunsten. Mu ziekaal gedeelte onder leiding van heer Const Leenaerts, met medewerking van Elisa Levering, den heer Arthur Steurbaut en het orkest van de koninklijke Harmoniemaat schappij. Om 3 1/2 ure 's namiddags Groote Vlaamsche Optocht De vorming zal derwijze geschieden dat al de deelnemers op voorbehouden plaatsen den Historischen Kunststoet ingericht door de stad Antwerpen zullen zien voorbijtrekken. Groet aan het beeld van Conscience en Groote VOLKSBETOOGING op de Markt. Om 6 ure. Uitvoering van liederen met 4 Fanfaren, leiding Edw. Keurvels, van op verschillige verhoogen zullen sprekers het woord tot het volk richten. Nachttreinen gullen in alle richtingen ver trekken. Er werd gezegd en geschreven dat er dees jaar in de maand October nog kiezing zou geweest zijn. tot aanvulling van het getal gemeenteraadsleden in al de gemeenten, waar het getal raadsleden niet meer in verhouding is met het cijfer der bevolking. Dit zal niet vermits de Regeering in November bij het openen van den gewonen zittijd eerst het wetsontwerp zal indienen houdende vermeer dering van het getal raadsleden. Het is dan dat het tijdstip der kiezing zal bepaald worden. Men denkt dat het iu de maand April Ipi3 zijn zal. De katholieke zedenleer belet niet, zegt La Flandre libérale dat er katholieken zijD die misdaden en wanbedrijven begaan Voorzeker, er zijn menschen die, katho liek geboren en opgevoed, misdadigers wor den. Er zijn er wel, die goddeloozen worden en strijdende geuzen. Maar te Parijs komen 98 per cent der jonge veroordeelden uit de wereldlijke onzijdige scholen, tegen 2 per cent uit de godsdienstige scholen. Over eenige maanden werd eene gasthuis non, Zuster Valentinien, van de Congregatie van den H. Geest, tot eene boet ve- oordeeld voor onwettig uitoefenen der geneeskunde en der apothjkerij. Zuster Valentinien ver zorgde sedert 20 jaar de inwoners der wijk Penquesten, te Inzinzac, waar zij woonde. Zij werd in gansch de streek door iedereen geacht, en omdat zij de zieken wist te ver zorgen, zonder de tusBchenkomst van een geneesheer, werd zij vervolgd en veroor deeld Ten gevolge harer veroordeeling leverde de burgemeester haar een getuigschrift af van behoeftigheid, waarmee zij aan 't ge vang kon ontsnappen. Doch, de fransche kerkvervolgers wilden dit getuigschrift niet erkennen voor de kloosterlinge. Den 15" Maart laatst kwameu twee gendarmen de zuster aanhouden. Doch, de gansche bevol king was te been en er had eene betooging plaats tegen de fraü.iche blocards. Ook moesten de gendarmen onverrichterzake aftrekken. Maandag zijn zy echter weerge- komen. Bij 't krieken van den dag zijn zij te Penquesten per automobiel aangekomen. Toen de kloosterlinge uit hare woning kwam om naar de mis te gaan, werd zij door de gendarmen aangehouden, die haar zonder eenigen uitleg in den auto duwden en in volle snelheid wegreden naar Lorient. Daar werd de zuster in het gevang opgesloten, ioen dit te Penquesten vernomen werd,had er eene groote opschudding plaats Er zullen betoogingen ingericht worden om de kloos terlinge in vrijheid te doen stellen. De Zusters-ziekenoppas8ters van de Con gregatie van O. L. Vrouw van Bijstand van Troyes, vroeger in de rue des Charretiers verblijvend en later in de rue Notre-Dame de Becouvrance, te Orleans, zijn uit deze stad gebannen. Deze Zusters hadden in 1901 de toelating gevraagd, doch tot nu toe nog geen antwoord ontvangen en bevonden zich alzoo in regel met de wet. Zonder hunne vraag zelfs te onderzoeken heeft de minister, door tusscheukomst van den prefekt, hun laten weten, elf jaar later, dat hij het nutte loos oordeelde hunne aanvraag naar den staatsraad te sturen. De fransche dagbladen protesteeren krachtdadig tegen deze handel wijze tegenover edelmoedige Zusters van Liefde. iu Een belg, M. Van Goethem, 35 jaar oud, ingenieur in eene papierfabriek te Grenoble (Frankrijk), en zijne zuster, 25 jaar, verge zeld van M. Sombardier, zoon van den fabriekbestuurder, gingen Zondag naar het Belledongebergte om den bergtop Sanrousse te beklimmen. Bij den terugkeer daalden zij af lang een voetpad voorbij Lapza en gingen over den ijsberg Domenon. Daar gleden zij den berg af sneller dan zij wenscbten en jufvrouw Van Goethem gleed naar eenen afgrond van eene schrikwekkende diepte. Haar broeder, die haar volgde, gelukte erin, men weet niet hoe, het meisje bij den rok te grijpen. Zij bing boven den afgrond, rustende slechts op een dikken boomwortel. De twee mannen riepen om hulp, doch te vergeefs. M. Som- bardier wilde zijn vriend helpen het meisje uit dien schrikkelijken toestand te verlossen, maar al hunne pogingen bleven vruchteloos. M. Sombardier daalde af naar Revel om er hulp te halen. Revel was drie uren gaans van de plaats van het ongeluk gelegen M. Van Goethem bleef iutusscheu zijne zuster met de kracht der wanhoop vasthou den. Het was toen 2 ure namiddag. Tan IU ure 's avonds, dus 8 ureu nadien, kw^m M Sombardier met hulp aan Jufvrouw Van Goethem kon dan gered worden. Wat M Van Goethem betreft, deze verloor het be wustzijn zoodra zijne zuster gered was. Zij werd 's anderdaags naar Revel gedragen waar zij iu eene kliniek opgenomen werd Zij werd in den val den schedel gekloven en men vreest een noodlottigen afloop. De toe stand van haar broeder is ook onrustwek kend. de keizer van Japan, is Woensdag aan hart verlamming overleden. Hij heeft eene lange regeering gevoerd want reeds in 1867 besteeg hij den troon. En juist in deze halve eeuw heeft Japan een staal kundige ontwikkeling doorgemaakt zooverreikend.dat de meeste volken over het afleggen van dienzelfden weg eeuwen hebben gedaan. Het was voor dertig, veertig jaren onmoge lijk te gelooven geweest, dat binnen zoo korten tijd Japan een leger en een vloot zou bezitten, in staat om een Rijk als het Rus sische te overwinnen. En nog minder zou men hebben kunnen denken, dat de over-oude volksgewoonten en ideeën in zulk een minimum van tijd zouden worden bedekt en doordrongen met al de rijkdommen en oppervlakkigheden der Europeesche beschaving. De thans overleden keizer heeft dat niet enkel beleefd, bij heeft er ook aan meege werkt. Want bij arbeidde onvermoeid en zijn laatste ziekte wordt voor een deel aan overspanning toegeschreven. Moetsoehito werd den 3" November 1852 geboren als zoon van keizer Komei (f 1867) zijo moeder Asako was uit het huis van den vorst Koejo. Sedert 9 Februari 1869 was hij getrouwd met Haroeko, uit bet \orstelijk huis Ichijo. Hun oudste zoon Haroe no Mija JoBjito (geboren 31 Aug. 1879) werd op 3 November 1889 tot Kotaisji kroonprins verklaard en is gehuwd met Sadako, de dochter van prins Koejo Misjitaka. Wegens den grooten invloed, dien de adel en het leger en thans ook de thans georga niseerde politieke partijen hebben, is bij 's keizers dood geen ingrijpende wijziging in den loop der gebeurtenissen te verwach ten. Ook de thans beraamde aansluiting b( Rusland zal zeker wel doorgaan en dan misschien ook een middel worden gevonden om de treurige tinancieele toestanden, die als gevolg van den oorlog nog steeds op het volk drukken, te verbeteren. Zondag, in de processie van O.-L.-Vrouw van Thuyne, zal meester Bostyn's zang- afdeeliug van St-Michielsschool, met be geleiding der Koninklijke Fanfare, de vol gende drie tweemige lofzangen uitvoeren God'ljjk Herte van mijn Jesus, Kom, 0 kom in 't her'e mijn Kom er met uw liefde iuwonen, Leer mijn herte aan 't uwe zijn 1 Maak mijn herte vrij van zonde, Dat het steeds de wereld vlucht, Dat het Satans listen mijde, Dat het ook zijn eigen ducht Een rijke voorspoed ziet men Wijd over Belgeniand, Een zoete vree geniet men Dank Godes vaderhand God wij danken U 1 God wij smeeken U Bewaar' Uw Vaderhand En Kerk, en Troon en Laud Zie hoe wij banden vouwen E. rbiedig bij't altaar Wij bidden met betrouwen Om uwe hulp te gaar God wij daukeu... enz. Hoor, 0 Moeder, vol genaden, Hoe mijn hart uw bijstand vraagt, Hoe het op des werelds paden Om uw liefde smacht en jaagt. Hart der harten liefste wone, Oubevlekte Godes troon. Gun er mij met uwen zone, Nu en eeuwig moederwoon. U mijn trouwe hulde plegen Is mijn levensvreugde thans Daarom stijgt ook allerwegen Uw beminde Rozenkrans. Als de beê van stervelingen Neergeknield in 't aardsche stof Die, met alle hemellmgen, Hier en ginder zingt uw lof. Zondag 4 Oogstom 12 ijs ure 1. O. L. Vrouw van Thuinelied. 2. Bruxelles-Attraction, marche V. Turioe. 3. Les Croisés, openingstuk De Neufbourg. 4- Valse Militaire Beige L. Frémaux, Maandag 5 Oogst, om 8 ijs ure 1. Marche Lorraine L. Ganne. 2. Bruyère Campinoise, openingstuk J.-E. Strauwen. 3. Caprice Espagnole H. Weyts. 4. Neiges printannières J. Blangenois. 5. Terpsichore, fantazia L. Ganne. 6. La Madriparivienne, wals L. Tellam. Dinsdag 5 Oogst's middags 1. Zegemarch L. Moeremans. 2. Les Saltimbanques, ouv. L. Ganne. 3. La Czarina, mazurka L. Ganne. 4. Mimoza, fantazia J.-E. Strauwen. 5. Jeunes Coeurs, wals L. Moeremans. Vergadering van den Gemeenteraad, Zater dag 3 Oogst 1912, ten 5 ure 's avonds. Dagorde 1. Stadseigendommen Verkoop van grond. 2. Burgerlijke Godshuizen Prijs per dag ondèrhoud in O. L. Vrouw hospitaal voor 1913. 3. Burgerlijke GodshuizenBouwen van een waschhuis in 't krankzinnigen ge sticht. 4. Id. Afstand van grond voor den weg van Vlamertinghe naar Brielen. SCHIKKINGEN Zaterdag 24" Aug. Studiedag 's Morgens om 9 1/2 ure, vergadering der afdeelingen.in St-Vincentiuscollege,Meenen- straat. 1p/ Eerste afdeeling, voor de priesters (inzonder de parochiale geestelijkheid). 20/ Tweede afdeeling, voor de burgers. 3°/ Derde afdeeling, voor priesters en wereldlijken. 's Namiddag om 2 1/2 uren i°/ Vierde afdeeling, voor de onderwijzers (in het College, Meenenstraat). 20/ Vijfde afdeeling, voor kloosterzusters en onderwijzeressen (in het klooster der H Familie, de Stuersstraat). Ten 4 1/2 uren, algemeene vergadering in het Volkshuis, (Hondstraat). Om 7 uren, in de H. Sacramentskapel van St-Muartenskerk, een uur gezamentlijke aan bidding met voorlezing der oefeningen vrije ingang- Om 7 uren, in de hoofdkerk van Sint Maartens, algemeene Communie voor al de kinderen van Yper. Om 10 uren, in de Hoofdkerk, plechtige Hoogmis door Z. E. H. Kan. Van den Berghe, vicaris generaal, met pontificale assistentie van Z. D. H.den Bisschop van Brugge. Om 2 1/2 uren, in 't Volkshuis, vergade ring voor de christene moeders. Om 3 uren, Vespers gevolgd door het Pontificaal Lof, door Z. D. Hoogw. Mgr. WAFFELAERT, bisschop van Brugge. Na het lof, groote Processie met het allerh. Sacrament, door de versierde straten der stad. Dienstdoende apotheek. Zondag 4 Oogst. J. DEHOUCK, Dixmudestraat, 16. Donderdag morgend om 9 1/2 ure, had de plechtige prijsuitdeeling plaats voor de leer lingen van St-Vincentscollege. De Z. E. H. Kanunik Van den Berghe, vicaris-generaal, afgevaardigde van Z. D. Hoogw. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge, zat de vergadering voor. Op de eerste rangen namen de bijzonderste geestelijke en burgerlijke overheden van stad en van de omliggende gemeenten plaats. De prachtige Rubens Cantatevan Peter Benoit, meesterlijk uitgevoerd onder de leiding van den heer Professor Cosyn, verwierf de toejuichingen die men ervan ver wachten mocht. Ook het uitvoeren van twee tooneelstuk- jes, vlaamsch en fransch, toonen aan dat de leerlingen van het College natuurlijk en uitstekend kunnen voordragen. De Heer Principaal De Saegher las dan den uitslag voor, behaald door de leerlingen van het college. Hier volgen de namen dér leerlingen die de prijzen in Uitmuntendheid hebben behaald Lagere afdeeling 2d= Studiejaar Leopold Breyne. Leopold Van Malderen. 4de Willy Van Houtte. 5d= Joseph Dewachter. Christelijke leering Arthur Donche en Michel Van Eecke. Middelbare afdeeling y klas 2e Afdeeling Emile Vanderghote. Joseph Raekelboom. Moderne Humaniora 6'klas M Louis Van Heule, van Houthem,heeft de 8/10 bekomen in de gezamentlijke prijs kampen van 't jaar. Oude Humaniora 6e Klas Robert Claude. 5e Edgard Debruyne. 4e Gerard Devoldere. 3= André Wattelet. 2® Pierre Waterbley. Rhetorika Camille Donche. Het eeremerk, geschonken aan den lau reaat van rhetorika, werd dit jaar toegekend aan M. CAMILLE DONCHE van Yper. Onze hertelijkste gelukwenschen aan de bekroonden tusschen de Bisschoppelijke Collegiën Rhetorika Latijnsche redevoering (111 mededingers) 2e naprijs MM. Hallaert Charles 6e Donche Camille 7* Van Antwerpen Aloïse Fransche verhandeling (11-4 mededingers) 12e naprijs M. Hallaert Charles Vlaamsche redevoering (114 mededingers) 3e naprijs MM. Van Eegroo Walter 7e i) Vanden Bulcke Maurice. Derde Klas Latijnsche Thema (141 mededingers) Prijs M. Spennick Cyrille 3= naprijs MM. Decleire Arsène 12= Watelet André 13e Dujardin Leopold 14° Coppens Aloys Latijnsche vertaling (140 mededingers) 1= naprijs M. Watelet André. Aanbesteding van ii5 000 kgr. Kolen Cabuy en Steyaert, Brussel fr 3551,25 Van Driessche Pierre, Lokeren fr. 3871,75 Eene jonge dame is sedert zondag uit Oostende verdwenen. Zij werd opgelicht door automobielrijders, die beweerden hol- landsche detectieven te zijn. Alles doet ver onderstellen dat men zich in tegenwoordig heid bevindt van een familiedrama, want de verdwenene, die tot eene achtelijke familie behoort van Den Haag, was gevlucht, alhoe wel de dochter van een baron, rang hebbend aan het hof, met den koetsier van haar vader. De 16 juli stapten in een groot hotel te Oostende een jongeling en eene jonge vrouw af, die van Brussel kwamen. De eerste schreef zich in onder den naam van Hendrik Marine Benzener, 24 jaar oud, afkomstig van Den Haag, en het meisje onder den naam van Charlotte de Girard van Coehoorn, 23 jaar, insgelijks van Den Haag. De jonge vrouw betrok een appartement van het hotel, terwijl de jongeling eene kamer huurde van een achtergebouw. Doch zij namen hunne eetmalen samen en gingen samen uit. Den dag na hunne aankomst kwamen twee mannen onder de vensters van het hotel heen en weer wandelen en weldra besloten deze den hotelhouder aan te spreken. Gij hebt in uw hotel eene zinnelooze, zegden zij welke hare familie wil doen opsluiten. Indien gi) onze zending wilt vergemakkelijken, is dees voor u. Teizelfdertijd legden zij twee duizend frank op de tafel doch de hotel houder zette hen verontweerdigd aan de deur. De twee mannen verloren hierdoor hunnen moed niet, maar bleven voortwandelen in den omtrek van het hotel. Den zondag daaropvolgend, den 21 juli, zagen zij de jonge vrouw het hotel verlaten. Zij liepen naar haar toe, grepen haar vast en poogden haar naar een automobiel te sleuren, die eenige meters verder stond. Op het hulp geroep van de jonge vrouw, snelde de hotel houder toe, die haar verloste. Hij raadde dan zijne klante aan zich onder de bescherming te stellen der belgische wet, vermits zij meei- derjarig was. Het meisje liet het zich geen tweemaal zeggen en begaf zich naar een ad- vokaat, M. Dejardin, wien zij het volgende Verhaalde Het verhaal Ik ben de dochter van Baron van Coe hoorn, die in december laatstleden te Den Haag overleden is en aan mijne twee zusters en aan mij verscheidene miljoenen achterliet. Terwijl mijn vader nog leefde, had ik kennis gemaakt met een jongeling, Benzener ge naamd, die bij ons was als koetsier, en wel dra bemerkte ik dat deze jongeling zacht was en goed en ik kreeg meer en meer vriend schap voor hem. Toen mijn vader dood was, deed ik Benzener naar Brussel reizen en ging er hem vervoegen. Van daar reisden wij samen naar Oostende. Zulks beviel wellicht onze familie niet, die zij liever het deel dat mij toekomt van de erfenis van mijn vader, zou willen toeëigenen. Men wil mij daarom doen doorgaan als zinneloos en mij doen op sluiten. Zinneloos ik Omdat ik, alle titels en grootheden verachtend, mijn eigen leven wil leiden De advokaat stelde haar gerust en zegde haar dat aangezien zij drie en twintig jaar oud was, zij volkomen vrij was. De oplichting. Men oordeele over zijne verbazing toen men hem zondag morgend per telefoon ver wittigde dat de policie het hotel waarin de baronnes verbleef, omsingelde en dat deze zich op hare kamer verschanst had en weiger de te openen zoolang hij niet aanwezig was. M. Dejardin nam in allerhaast zijn hoed en begaf zich naar het hotel. Doch toen hij er aan kwam, was de oplichting reeds gedaan. Men had de deur der kamer ingebeukt, de baronnes gedwongen zich te kleeden en haar de straat opgeleid, waar in een automobiel twee hollandsche detectieven wachtten, die om het volk achteruit te houden, hunne revolvers in de hand hielden. Op het geroep van de jonge vrouw was Benzener toegesneld en wilde de baronnes uit de handen harer oplichters verlossen. Een gevecht volgde, tijdens hetwelk eenige agenten geslagen en gestampt werden. Intusschentijd reed de auto weg en verdween, terwijl de koetsier naar het policiebureel werd geleid. Voegen wij erbij dat de hollandsche private detectieven geene rechterlijke macht hebben in Nederland en veel minder in België. De jonge baronnes werd per auto naar Brugge gebracht en van tiaar per trein naar Neder land. RECHTERLIJKE BENOEMINGEN.— Zijn benoemd tot raadsheeren bij het ver brekingshof, MM. Du mortier, raadsheei bij het beroepshof van Gent, en Leurquin, id. id. van Brussel tot voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Audenaerde, M Van Lierde, ondervoorzitter aldaar tot rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Kort rijk, M. De Brabandere, advokaat te Gent. De burgerlijke decoratie is insgelijks ver leend aan Rosalie Vandenbroele, dienstmeid sedert meer dan 50 jaren van Jufvrouw Devise Titeca te Yper. De baron de Selys-Longchamps, radi kale senateur van de arrondissementen Namen-Dinant Philippeville, is te Tiretet in Zwitserland, overleden in den ouderdom van 66 jaar. Z. Em. kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen, is dinsdag nacht ten 11 1/2 ure te Neuenahr, waarheen hij zich voor zijne gezondheid begeven had, overleden. Men wist wel dat eerbiedweerdige kerkvoogd lij dend was. doch men verwachtte een nood lottigen afloop zoo spoedig niet. Kardinaal Fischer was op 3o mei 1840 te Jülich gebo ren hij was den zoon van een eenvoudigen schoolmeester. Hij deed zijne studies in het gymnasium te Keulen en vervolgens in de hoogeschool van Bonn en in de akademie van Munster. Op 2 september 1863 ontving hij de priesterwijding en werd tot leeraar van godsdienst te Essen benoemd. In i85o werd hij benoemd tot hulpbisschop te Keu len en werd den 14 februari 1889 in de dom kerk aldaar gewijd. Den 19 maart igo3 volgde hij Mgr Simar als aartsbisschop van Keulen op en in juli van datzellde jaar werd hij door Z. H. Paus Leo XIII tot kardinaal verheven. De afgestorvene kerkvoogd heeft zich veel bezig gehouden met de maatschappelijke kwestie en aan de arbeidersklas in Duitsch- land de grootste diensten bewezen. Zijne herderlijke brieven werden a'gemeen ge roemd en zelfs de niet-katholieken moesten hem hulde brengen voor zijne groote geleerd heid, zijnen onvermoeibaren iever en zijne onuitputbare liefdadigheid. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd: Pastor van St Jacobs, te Brugge, Zeer Eerw. Heer Kanunnik De Vroe, pastor te Pitthem Pastor te Pitthem, E. H. Holvoet, pastor te Vyve St-Eloy Pastor te Vive-St Eloy, E. II. Maes, onder pastor te Thielt Pastor le Eeghem, E. H. Coucke, pastor te Locre Pastor te Locre, E. H. Vander Ghote, pastor te Caeskerke Pastor te Caeskerke, E. H. Muylle, onderpas tor te Merckem Pastor te Stavele, E. H. Vermeersch, pastor te Assebrouck Pastor te Assebrouck, E. H. Van de Woude, onderpastor te Wevelghem. YP.ER Zondag namiddag werd er een kindje van 17 maanden oud verlaten gevonden in de O. L. Vrouwstraat., met een pak kleeren er naast. Eene medelijdende vrouw nam het kind in huis en verwittigde de policie, die een onderzoek instelde en het volgende vernam De moeder van dat kind, geboortig van Yper en gehuisvest te St Jans Moolenbeek, en die verlaten is van haren man die bij zijne ouders inde O. L. /rouw- straat woont, bad haren broeder geiast het kind te dragen naar het huis harer schoonouders. Deze weigerden het te aanveerden. De broeder legde het kind voor de deur en vertrok. Proces verbaal is opgesteld. Een dronken kerel van Voormezeele, die zondag namiddag schandaal verwekte langs de Maloulaan, werd door de policie aangehouden. Hij bood hevigeh tegenstand. Zondag namiddag is een persoon van Lange- marck. die gescheiden leeft van zijne vrouw, deze alhier komen opzoeken. Hij ontmoette haar in eene herberg der Rijsselpoort, waar hij haar erg mishandelde en de kleederen van het lijf trok. Hij z.a! vervolgd worden. Eau minérale Daturelle du Pottelberg, fournis- seur brevoté de S. A. R. M<"« la Comtosse do Flandre. Concessionnaires .1. Jansens-Roudry, 15, rue au Beurre, Ypres. KOMEN Zondag morgend ging een knaap spelen in een meerscb van Alfred Lesaffre, De jongen ti°r. i-m'' een man aa..n eenen boom verhangen. Het lijk was reeds ijskoud. De verhangene ziet er rond de 50 jaar oud uit en is in de streek niet gekend. DUDZEELE i: Maandag, ten 9 ure voormiddag, brak er brand uit bij C. Strubbe, landbouwer en her bergier, wonende aan den tramwissel. In drie minuten tijds waren de pompiers met hun materieel ter plaats. Moedig werd de brand aangevallen, welke door den wind aangewak kerd, eene overgroote uitbreiding had kunnen nemen. Het vuur was ontstaan in het ovenkot deelde zich mede aan de aanpalende gebouwen en de schuur, en zou, zonder de spoedige tus schenkomst der pompiers, dit alle: en zelfs de aanpalende woningen ten gronde vernield hebben. Na drie kwart uurs w rkens was alle gevaar geweken Er bestaat verzekering. THIELT Bij alle openbare feesten behoort meestal eta afzonderlijk nummer, dat niet op het program ma staat, doch waarmee de gauwdieven zich gelasten. Zulks is ook zondag het geval geweest voor Thielt. Gedurende de uitvoering der Can ute werd M. Frans Defoor, borstelfabriekant te tsegnem, ontlast van zijn gouden uurwerk met ketting. Hetzelfde is voorgevallen aan M. Jules Claerhout, geboren te Thielt, doch wonende te Geurne. Zijn uurwerk had eene weerde van 170 frank. ISEGHEM Zondag morgend, rond 7 ure, onstond in de boisteifabriek van de gebroeders Sintobin Rousselarestraat te Is»gbem. brand. Geburen snelden toe en verwittigden de pompiers, die na korten tnd het vuur bluschten. De schade bedraagt 900 fr. «enaae Migraine, pijn in de lenden, rhnmatisme en alle kwalen veroorzaakt door de gal of de sin- men, worden genezen door de slijmverdrjjvende Waltherijpillen. 1 fr. de doos. MOORSEELE Op 2 juni werd tusschen de twee gebroeders Desimpelaere, wonende gehucht Over-Heule, té Moorseele, voor eene nietigheid een woest ge vecht geleverd, waarin de messen getrokken werden. Een der broeders, Henri Desimpelaere 28 jaar, ontving een messteek in den duim der rechter hand en eer> in het hoofd, waaruit hij veel bloed verloor. Het slacbtoft'er dat in be zwijming ten gronde was blijven liggen, werd naar zijne woning gedragen. De geneesheer was aanstonds ter plaats en diende den gekwetste de noodige zorgen. Eene klacht werd ingediend en een onderzoek door den veldwachter ingesteld. Ondanks de goede zorgen, verergerde de toestand van den gekwetste en hij bleef te bed, klagende van hevige pijnen in het hoofd. Over eenige dagen werd eensklaps zijn toestand zeer erg en maandag morgend gaf hij in de hevigste pijnen den geest. De genieenteoverheid verwittigde het parket van Kortrijk, dat dinsdag namiddag met een wetsdoktoorter plaats kwam. Het lijk van den ongelukkigen Henri Desimpe laere werd naar het gasthuis overgebracht en aldaar in tegenwoordigheid van het parket geschouwd. Vervolgens begaven de magistraten zich naar het gemeeute huis alwaar verscheidene getuigen gehoord werden. HARELBEKE Maandag avond, rond 6 ure, is een geweldige brand uitgeborsten in de hofstede van den landbouwer Jan Vanoverschelde te Hareibeke. Het vuur, in de schuur begonnen, nam eene groote uitbreiding, en de nabijgelegen koei- en zwijnstalleu waren weldra ook door vlammen omringd. Dank aan de spoedige hulp werden de koeibeesten en zwijnen gered en de hofstede gevrijwaard. Van de schuur en da stalling blij ven slechts de muren rechtstaan. Gansch de inhoud werd de prooi der vlammen.Deoorzaak van den brand is onbekend. Alles is verzekerd. MEENEN De gendarmerie heeft alhier dinsdag den genaamden Guslaaf Neels, soldaat bij het 3« li. nierégiment te Oostende, aangehouden als ont. brekende. Hij is ter beschikking der krijgsover- heid gesteld. SrS Woensdag avond, rond 7 1/2 ure, kwam de automobiel van M. Tyberghein, fabrikant te Tourkonje, alhier gereden aan de Barakken. Aan het bureel der belgische douanen was er eene samenscholing van volk ontstaan. Opeens liep het kindje Albérie Vanholsbok, wonende Rijsselstraat, 300, onderden auto van M. Tyber ghein, die gelukkig zeer traag reed. Het kind werd erg gekwetst aan hel aangezicht en de beenen en den linker schouder ontwricht. Men droeg het kind naar het huis zijner ouders, waar het geneeskundige zorgen ontving. Zijn toestand is niet erg. KORTRIJK Diüsdag namiddag om 5 3/4 ure, werden er twee policieagenten gezonden naar eene herberg der Stovestraat, alwaar zich twee geheel dron ken personen bevonden. Ais men de kerels de kerels de herberg deed verlaten, viel een hun ner ten gronde en bekwam eene bloedende wonde. Hij werd medegeleid, doch de tweede dronkaard trok partij voor zijn gezel en wilde deze uit de handen der policie halen. De twee mannen werden naar het policiebureel geleid. Een hunner was nog in het bezit van een flesch wijn die hij in zijn zak verborgen had. Een on derzoek is ingesteld nopens de herkomst van den wijn. HU LS TE Woensdag morgend was de genaamde Mauri ce Labbeeuw bezig voor rekening van den landbouwer Buysse het koren aan 't pikken. Op omtrent 6 meters van de baan ontdekte hij eenen velo die volgens de bestatigingen daar reeds sedert eenigen tijd moest gelegen hebben. Men denkt dat hij zal toebehooren aan den ge naamde Alois Verschaeve van Ceurnezijn velo werd op 30 juni, terwijl hij een glas bier in de herberg De Beugels gaan drinken was, gesto len. De dief zal het rijwiel aan den man niet kunnen brengen en in dit korenveld verborgen hebben. SYSSEELE Een genaamde Van Overmeire van Moerkerke was sedert eenige dagen in geschil met zijne verloofde, Marie Schellebroodt van Sysseele. Maandag rond den avond nam hij eene geweer en begaf zich naar het veld, waar hij wist dat het meisje aan den arbeid was. Zoodra deze hem bemerkte, vluchtte zij weg. Van Overmeire los te twee schoten op haar en trof haar aan het hoofd, aan den hals en aan den schouder. Het slachtoffer kon zich nog voortslepen tot aan hare woning, terwijl de dader wegvluchtte. De toe stand van het meisje, die nauwelijks 21 jaar is, is onrustwekkend. De dader werd aangehou den en naar Brugge overgebracht, waar hij in 't gevang werd opgesloten. EECKE Zondag namiddag gebeurde te Eecke een jam- merlyk drama. In een huisgezin, waar verscheidene kinderen waren, had de vader zjju pensioen, 65 fr. bedra gende, getrokken. Met dit geld had men begin nen drinken en weldra waren verscheidene personen van het huisgezin dronken. Een zoon meer beschonken dan de anderen maakte ruzie het kwam van woorden op daden en op zeker oogenblik bracht den Zoon een ergen voetstamp toe aan zijn vader, op den buik. De man viel ten gronde,Huilende van pijn 's avonds bezweek h(j, na schrikkelijk geleden te hebben. GENT Ongeveer 1210 werklieden der spinnerij Psv- meotior en Van Hoegaerden te Gent, hebben den arbeid gestaakt zjj vragen opslag van loon. Het bestuur der spinnerij had vrndag het werk in de weverij «til gelegd, zoodat er nu 1600 ver- letters zijn. Een afveerdming vaD werkstakers heeft een onderhoud met het bestuur der fabriek gehad, doch zonder uitslag. BRUSSEL t>e aanslag tegen den E.ll. Fleuret De verergering van den toestand van het slacütoner vanden moordaanslag.verleden week 111 het Park te Brussel gepleegd, kan het publiek verrast hebben,doch geenszins de geneesheeren- Wanneer de E. H. Fleuret in 't Sint-Jansgast- buis, te Brussel, gebracht werd, had hn reeds zooveel bloed verloren dat men gedurende acht en veertig uren een noodlottigen afloop vreesde, veroorzaakt door de uiterste zwakheid van den lijder. De priester lag in doodslaap en ontwaak te er uit slechts bjj lange tusschenppozen en dan nog maar voor eenige oogenblikKen. Eene heelkundige bewerking werd beproefd, en deze gelukte zeer goed. Na twee dagen ont- sifn3? t /ekw®tste uit zijne bezwijming ec zijn toestand werd beter. Deze ver betering nam toe tot dinsdag morgend- Zekere personen, medegevoerd door hunne wenschen ten voordeele der herstelling van den lijder, dachten dat de genezing verzekerd was. en eenige dagbladen deelden dit goed nieuws mede. 8 .J,8,'®: het was zoo niet. De geneesheeren j te gunstige verzekering niet, te meer daar de operatie door den E. H. Fleuret H».eI f' toeliet te bestatigen dat hij tusschen ue schouderbladen eme zeer breede wonde,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2