Stadsnieuws BEIAARDCONCERT Droevige Dagen CONCERT Van alles Wal Mengelmaren m m m m m Aan de Kiezers! Hofbouwten toonstelling Sladsharmonie Stads-Muziekschoo! van Yper Congres Sl-Miehiels Turngilde Zondagrust Tentoonstelling van Hop Priesterlijke Benoemingen Uitslag van aanbestedingen Sterfgevallen Het slecht weder Onderofficiers-briefdragers De Paus en het lager onderwijs Het spaargeld der soldaten Invoer van vee De beelenoogst De samenstelling van liet Parlement Inden herfst LiidUij a:in speen gy wiu Hopmarkt Het gebeurt bij elke verkiezing dat perso nen klagen ik heb te weinig stemmen of ik heb geene kiesconvocatie ontvangen of op mijne kiesconvocatie stond niet het getal stemmen waarop ik recht had. Elk verstandig meusch zal genoegzaam begrijpen dat men in tijd van kiezing geene vermeerdering van stemmen meer kan vra gen. Deze aanvraag dient zonder uitstel gedaan te worden. De voorloopige kiezerslijsten liggen ter inzage van het publiek op het stad huis en in den Katholieken Kring,bureel der Katholieke vereenigiDg. Deze zullen van af den i mei tpt? tot 3o april 1914 in voege komen. Aangezien de gewichtigheid van iedere kiezing, zoo moet iedere ware katholiek zich verzekeren of hij met het getal stemmen ingeschreven is, waartoe hij vermeent recht te hebben. Wij geven hier nog eens de beknopte voor waarden om op ile kiezerslijst ingeschreven te zijn Ouderdom Voor de Kamer geboren zijn voor 2 mei 1888, voor Senaat, Provincie en Gemeente geboren zijn voor 2 mei 1885 Woonst Voor Kamer, Senaat en Provin cie, sedert 1 juli 1911 zijn wettig woonver- blijt in de gemeente sedert 1 juli 1909 Yoor de vereischte voorwaarden strekken de tot het bekomen van bijgevoegde stem men, verzoeken wij de katholieke kiezers die denken er recht toe te hebben,zonder uitstel, voorzien van hunne bewijzen of juiste in lichtingen, zich schriftelijk of in persoon tot het bestendig bureel der kieswerking Katho lieke Kring, te wenden waar er seffens en kosteloos aan hunne eischen gevolg zal ge geven worden. Vrienden stelt geen dag uit, want den 3i October aanstaande is het reeds te laat m Inhuldiging door M. Van de Vyvere, minister van Openbare werken en van Landbouw. De tentoonstelling ingericht door de Koninklijke Hofbouwmaatschappij der stad Yper en omstreken, ter gelegenheid van haar 2 5 jarig bestaan, zal in schoonheid en be langrijkheid alle hoop overtreffen. De zendingen zijn op zoo talrijke wijze toegekomen, dat de groote Hallezalen bijna te klein zijn om alles te bevatten, menigvul dige veranderingen zijn te diensvolgens ook aan de reeds opgemaakte plannen moeten ge daan worden om alles in 't beste te regelen en op behoorlijke plaatsen te schikken. Eene jury, uit de bijzonderste leden van de Hofbouwmaa'schappij van Belgie zal zaterdag morgend de prijzen aan de 100 ver- schillige afdeeüngen dier tentoonstelling toekennen. Een beiaardconcert zal zaterdag avond van 5 ure tot 6 ure plaats hebben ten einde het jubelfeest aan te kondigen en om de leden der Jury te vereeren. Zondag morgend om 10 ure zal de inhul diging dier prachtige tentoonstelling gedaan worden door den Heer Minister Vande Vyvere vergezeld door al de overheden en de uitvoerende commissie. Het publiek zal seffens daarna toegelaten worden in de zalen en een concert zal door de stadsharmonie gegeven worden. Een banket van omtrent 100 deelnemers zal om i 1/2 ure in het Hotel de la Chatel- lenie plaats hebben. Deze feest uitsluitehjk aan den hofbouw toegewijd zal voorzeker den grootsten bijval genieten. door M. NOÊL IGODT Op Zaterdag 28 September als hulde aan den jubilaris der koninklijke hofbouwmaatschappij en aan de leden van den Jury. PROGRAMME: 1Le Régiment de Sambre et Meuse. R. Planquette 2. Le Postillon du matin. G. Merkel. 3. Impudence, A. Macey. 4. Wiegelied. K. Candael. 5. Mijn land. Leo Van der Haegen. 6. Schipperslied, G. Merkel, 7. Kerlingeland. Huylebroeck. 8. Menuet. Boccherimie. 9. O 't ruischen van het ranke riet. P. d'Acosta. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper nrijö Die vragen hadden Joachim en zijne vrouw, die niet durfden gaan slapen, en insgelijks in de gelagkamer zaten, elkander reeds in stilte gedaan. Plotseling hief Raeveloos het hoofd op, bezag den waard en de waardin met een zuur gezicht en zegde Ik gevoel dat ik ziek ben. Sedert eenige dagen smaken de spijzen mij niet meer en kwelt de hoofdpijn mij aanhoudend. Raadpleeg den dokter, burger-commis saris, antwoordde de herbergier. De kerel zou mij kunnen vergiftigen. Hij haat mij, gelijk iedereen in het dorp mij haat. Zoo iets moogt ge niet denken, burger commissaris. 10. Mijn Vlaand ren heb ik hartelijk lief. Antheunis. 11. Stances. Flégier. 12. Marche des braves. P. Wachs. Zondag 29 September 1912, om 12 ureop de Halle (ingang Neermarkt) bij de Hofbouwtentoonstelling. PROGRAMME 1. Allegro militaire. 2. Si j'étais Roi, ouverture. 3. Badinagebluette. 4 Marche au flambeaux. 5. Fiancailles, valse. De inschrijvingen voor het schooljaar 1912 1913 zullen plaats grijpen Zondag 29 en Maandag 30 September aanstaande in bet lokaal der school Hondatraat, 69, 's morgens van 11 tot 12 ure. De heropening dei- klassen is bepaald op Maandag J october. Adam. Montagne. Manus. Wesly. W. W. De zevende zitting van bet jaarlijksch congres der geneesheeren, gelast met den dienst der krankzinnigen gestichten, zal plaats hebben te Yper op 2811 dézer, onder Voorzitt rschap van den Heer doktor Bee- seau. De Heer Carton de Wiart is eerevoor zitter,en de IlH.Colaert,volksvertegenwoor diger en Dom, algemeene bestuurder aan s' Rechtswezen, zijn eere ondervoorzitters. Het congres zal plaats hebben ten 9 1/2 ure, in de Halle. Eene tweede zitting zal plaats hebben om2ure. Na een bezoek aan 't Krankzinnigen gesticht, zuil s' de con gressisten om 7.36 vertrekken naar Iloor- nijk.waar zij den tweeden dag van 't congres zullen overbrengen. Zondag aanstaande 28 dezer vieren de St-Michiels Turners bun jaarlijks patroon feest. Om 9 1/2 ure, Optocht der Turners van 't Kathol! k Volkshuis naar Si-Pieterskerk, waar de plechtige hoogmis zal gezongen worden, daarna wandeling door de stad. Dienstdoende apotheek Zondag 29 Sept. A. WECKESSER, Dixmudestraat, 68. s# ssl ~'J& s# 'ssP POPERINGHE Het Hopverbond van h< t Land van Pope- ringhe houdt zijn belangwekkende tentoon stelling van decsjarige hop te Poperinghe, den 4 October esrstkomende. Daar zijn tentoor gesteld al de loten Poperingher hop die op de plaatselijke keuringen als prima aanveerd werden, als ook de vreemde hopsoorten (Engelsche, Duit: cho en Boheemsche), die ia proeftuinen te Poperinghe geteeld worden. Telken jare komen er talrijke brouwers en kooplieden uit België, Frankrijk, Eizas Nederland deze gewestelijke hoptentoon- ste'ling bezoeken om de vooruitstrevende p'anters aan te moedigen en de verbeterde producten te leeren kermen. Zondag 29 September Croinbeke, Oude Knechtenschoo! Proven, Zaal van den Bond. Vlamertinghe, aangenomen Knechten- school. Westoutre, Gemeentehuis. Maandag 3o September Watou, Zoal vaa den Bond, Dinsdag 1 October Elverclingbe, in het Zaagsken. Vrijdag 4 October GEWESTELIJKE TCOGDAG VAN PRIMA HOP te Poperinghe,in 't Volkshuis,Ypexstraat,29. Ten 10 1/2 ure, openbare voordracht over de liandelsweerde der hop. Vrije ingang voor alle üopplanters, Han delaars en Brouwers. |ss Mgr do bisschop van Brugge heeft be noemd Totleoraar vaa gods-dient in het koninklijk atheneum en in de staatmiddelbare school voor jongens, te Brugge, E. Vermant, li- cenciaat in godsgeleerdheid, onderpastoor te Ruysselede, E, H. Coucke, onderpastoor te Lendelede,E.H Vroman, leeraar in het klein seminarie van Reusselare. De burgers van Viieregem zouden ker mis houden, mochten zij mij naar den put zien dragen. Burger-commissaris, ik hoor dat gij mismoedig zijt. De hoop van de domme boeren zal wel dra verwezentlijkt zijn. o Uwe ziekte is niet gevaarlijk, burger commissaris. «Ik verlang naar den dood. Men sterft niet als men wil, burger- commissaris. Sterven is noch een langdurig, noch een moeilijk werk men neemt eene pistool, en in eenen oogwenk is alles gedaan... alles... alles... De waardin stak gillend de armen omhoog en haar man riep verschrikt Gij zoudt u zelfmoorden, burger-com missaris Uwe arme ziel Wat is er van mijn arme ziel Zij zou voor eeuwig verloren gaan. Ik geloof niet aan de hel en is er eene, mijne ziel zal zooveel niet lijden als in de wereld. Burger-commissaris, de eeuwigheid is zoo lang. Bouwen van nieuwe kapittelzalen bij do hoofdkerk te Brugge. Bestek 100,602.03 fr, Hebben aangeboden: MM. L.Valckenaere, Brugge, 90,663.08 fr. C. Da Biscop, id., 91,292.47 fr. J Wicht, id., 92,949.16 fr. A. Angilüs, Yper, 93,799.96 fr. Th Raison, Brugge, 94,857.62 fr. A. Vandekei ckhovs, Ingelrnunster, 95,754 85 fr. A. De Rey gbere, Assebroucke, 98,^,71.21 fr. O D'hoo- ghe, Brugge, 105,404.14 fr. as 1 Bouwen eener nieuwe kerk, op de pa rochie Oostveld te Oedalem Bestek 78.765.52 frank. Hebben aangeboden MM. L. Debourgb, Assebroucka, 89,589 fr. A. Hoenraet, Brugge, 92,257-fr. F. Vaudekerckhove, Ingelrnunster, 94,998 fr. Liebaert, Wen- duyrie, 91,595 fr. De hertog Frans-Jozef van Beieren, broe der van de koningin der Beigen, is Maandag morgend, ten gevolge eener longontsteking, in het kasteel van Posseshoi'en overleden. Hij was slechts 24 jaar oud. De hertog had Zaterdag eese vergadering bijgewoond ia het paleis van Müuchen. Toen hij te Posse-n- hofen terug kwam, kreeg hij rillingen en- Zondag morgend werd zijn toestand zeer erg geooideeld De hertog (rad Zondag nacht in den doodstrijd en stierf tegen den morgend. De koning en de koningin der Belgen hebben het droevig nieuws ontvangen te Bozen, in Tyrol, waar zij zich bevonden. Zij zijn onmiddelijk naar Possenhofm ver trokken. E. H. Van Dromme,pastoor van Ledegem, gewezen onderpastor op St-Niklaais te Y per, is overleden, in den ouderdom van 63 jaar. in Augustus heeft geen naleeligeu invloed gehad op onze spoorwegen, Men heeft een vermeerdering vastgesteld van 458 duizend fr., niets dan op het reizigersvervoer,boven de oiitvangs ;on der maand Augustus van ve; leden jaar. De minister van oorlog heeft besloten de onderofficiers-briefdragers af te schaffen de dienst zal voortaan door de gewone postbo den verricht worden. Ongeveer 200 onder officiers, die tot nu briefdrager speelden, zuilen aldus hunne plaatsen in de kaders kunnen hernemen. Er is thans in het leger groot gebrek aan korporaals en serganten, en de genomen maatregel zal er dus eonigs- zin in voorzien. Op 1 october zal in de Via Angelica, ik Ilome, eene groote vrije school ge penöt worden, door Z. HPius X gesticht en waar over hij het toezicht aan zijnen vikaris, Z. Em. kardinaal Respigi, heeft toevertrouwd. Die school, waarvan de Paus al de kosten op zich neemt en die aan al de vereisehten der hedendaagsche gezondheidsleer voldoet, heeft drie verdiepen, en er zijn klassen voor 800 jongens en 800 meisjes. Door die stich ting heeft de Paus aan de italiaansche katholieken het voorbeeld willen geven om zooveel mogelijk vrije scholen ia te richten, opdat de ouders riet zouden verplicht zijn hunne kinderen naar de goddelooze offi- cieele scholen te zenden. Een koninklijk besluit, gedagteekend uit Cortina d'Ampezzo, 6 septembre 1912, te paalt dat vooriaan de soldaten in werk lij ken dienst, die geld van bun spaarboekje willen trekken, hunne vraag, met de bewijs stukken, aan het ministerie van financies moeten doen zenden door don overste van hun ko ps.De dienst der terugbetalingen zal daardoor veel vergemakkelijkt worden.Vroe ger moesten de aanvragen eerst gezonden worden aan het ministerie van oorlog, dat ze dan aan het ministerie van financies over maakte. Van af 1 october aanstaande is de invoer van rundvee en schapen, afkomstig uit Frankrijk en bestemd voor de slachthuizen, weer toegelaten alle maandagen langs het tolkantoor van Quiévrgin. De beeter.oogst van dees jaar is in België niet overvloedig het gemiddeld getal bee- Mijn inborst is vreedzaam. Ik heb altijd het heil van mijnen evenmensch betracht. De lastertaal heeft mij de vrouw ontnomen, die ik meer beminde dan het licht mijner oogen; zij heeft mij zooverre gebracht, dat ik door iedereen, zelfs door de kleine kinderen, ge schuwd wordmen beschuldigt mij van roof, brandstichting en allerhande misdaden; heden wordt er nogmaals wat nieuws ver teld, dat geschikt is om mij meer en meer hatelijk in het oog mijner medeburgers te maken. Wat vertelt men, burger-commissaris Zooals iedereen reeds weet, heeft mijn aartsvijand, Draeman, vandaag den brigadier Lessonnat vermoord. De gendarm n willen den moordenaar in de handen krijgen. Zij hebben de moeder van Draeman naar het gevang gebracht, in de hoop dat de booswicht pogingen zal aanwenden om bij de oude vrouw te geraken Ik heb hen gebeden de pachterse gerust te laten, doch de gezellen van den brigadier weigerden aan mijn ver langen te voldoen. Welnu, men durft mij de aanhouding der boerin toeschrijven. De moordenaar van mijnen vriend rnoet woe dendzijn. Ik heb het voorgevoel dat hij hier dezen nacht zal inbreken om ook mij te ver ten is van 73,2 verleden jaar op 68,3 ver minderden de suikergehalte van 16,3 op 14,5 t. h. De beaten zijn echter veel dikker en bet gemiddeld gewicht i3 396 grammen in plaats van 305. Langs dien kant is er dus ruime vergoeding. Ziehier de samenstelling van het Belgisch Parlement, sedert de kiezmg van 2 Juni De Kamer van volksvertegenwoordigers bestaat uit 186 leden, waarvan 100 katholie ken, 1 onafhankelijke (de heer Théodor), 44 liberalen, 39 socialisten en 2 demokraten. De katholieken hebben eene meerderheid van 16 stemmen. De Senaat telt 120 leden, waaronder 69 katholieken, 1 onafhankelijke (de heer graaf de Marnix de Sainte-Aldegonde), 35 libe ralen, i5 socialisten. De katholieken hebben eene meerderheid van 20 stemmen. Er zijn 10 ministers Hoofdminister, de heer baron de Broqueville, minister van spoorwegen, po-teiijen en telegrafen De heer Carton de Wiart, minister van rechts wezen de heer Berryer, minister van bin- nenlandsche zaken de heer Davignon, minister van buitenlansche zaken de heer Poulet, minister van wetenschappen en kun sten de heer Hubert, minister van nijver heid en arbeidde heer Vande Vyver, minister van landbouw en openbare werken de heer Renkin, minister van koloniën de heer Levie, minister van geldwezen en gene raal Michel, minister van oorlog. Zeven ministers behooren tot de Kamer van volksvertegenwoordiger; twee, de heeren Hubert en Berryer, behooren tot den Senaat, en een, de heer Michel, behoort niet tot het Pailement. In de Kamer zijn zeven algavaardigden die zonder onderbreking hun mandaat bij elke verkiezing hebben zien vernieuwen ge durende een kwart eeuw; het zijn de heeren Beernaert, Woeste, Colaert, Visart, Begerem, Van Cleemputte en F. Fléchet. SM m. S&. SSP. 'ïJ§ °J$. YPER Maandag morgend werd alhier een kerel aangehouden, die te Poperinghe een zakuur werk en een hond gestolen had. Hij werd door den vrederechter veroordeeld uit hoofde van landlooperij. Maandag avond heeft zekere Br die ge scheiden leeft van zijne vrouw, in de Tkourout- straal wonend, in haar huis binnengebroken terwijl zij afwezig was hij stool al hare klee deren en het beddegoed. Wat later werd hij door de politie aangshtuden. Hij bood hevigen tegenstand. Reeds meermaals is er spraak geweest van de verplaatsing der rijschool. Dezer dagen werd deze kwestie opnieuw te berde gebracht. Dit voorstel hangt af van verscheidtne andere, en eerst en vooral van de scheiding der artillerie van de ruiterij. Deze is nog niet besloten en zal het wellicht nooit. Men mag dus bijna zeker zijn dat de rijschool niet zal verplaatst worden. De school zal verscheidene veranderingen on dergaan, die ten hare voordeele zullen zijn en hare faam nog vergrooten. Eau miuérale naturelle du Pottelberg, fournis- seur breveté de S. A. R. la Comtcsse da Flaudro. Goneessionnaire J. Jansens-Soudry, 15, rue au Beurre, Ypres. BRIELEN In der, nacht tussehen maandag en dinsdag, werd een diefstal gepleegd in de kerk van Brie leu. De driven zijn binnen geraakt langs het laag bijgebouw, door een rond getralied vensterken op manshoogte, uitgevend op den noordkant van het kerkhof, Eens binnen de kerk hebben de schelmen al de offerblokken, alsook de fcas- kens der zitbanken, waarin de kerksehalen geborgen zijn, opengebroken. Verders drongen zij in de sakristij waarvan dc sterke deur met groot geweld, bij middel van een machtig werktuig ingepraamd werd; binnen de sakristij werden "ai de kassen en laden opengetrokken, doch niets werd geroofd, noch dooreengewor- pen, noch beschadigd de ijzeren brandkas, sterk in den muur gemetseld, wei d niet aange raakt. De dieven waren uit op geld, verhopend een rijken buit te vinden in de 'schalen en de offer blokken, om reden van den grooten toeloop der bedevaarders in de dagen van den H. Cornelius, bijzonder vereerd in de kerk van Brielen. Doch de dieven zijn leelijk in hunne verwachtingen teleurgesteld'al de offerblokken en schalen waren reeds daags te voren geledigd geweest- alleen de dischsehaal was overgebleven, dewel ke enkel drie tot vier frank aan de kerkdieven te rooven liet. De gendarmerie van Yper, aan stonds verwittigd, is dinsdag morgend, rond 10 ure, een onderzoek komen doen over dien diefstal. Dinsdag namiddag, rond 3ure, is het tweern halfjarig dochterken van den landbouwer Emiel R. nabij het Noordhof, al spelende in den mestput der hofstede gevallen en jammerlijk verdronken. moorden Het is daarom dat ik niet ga sla pen. Zeg, Joachim, is het niet pijnlijk met zooveel ondankbaarheid beloond te worden Verwondert het u nog dat ik verlang te ster ven Hola 1 welk gerucht hoor ik daar buiten Is de voordeur goed vast Zij is vast gesloten, burger-commissa ris. Ja, ik hoor gedruisch, bromde Raeve loos, in elke hand eene pistool nemende. Draeman is niet alleen. Vele stemmen klinken in mijn oor. Geen enkel schot weer klinkt om de boeren uiteen te jagen. Hebben de gendarmen, die ik achter de haag van Den Bonten Os in hinderlaag deed lig gen, hunnen post verlaten? Indien het zoo is, zullen zij die lafheid duur betalen. Nu werd er op de deur der herberg ge klopt en de stem van Edward Draeman riep Heynderickx, sta op. Wij willen oogen- blikkelijk den commissaris spreken Zeg, dat ik niet tehuis ben, sprak Jaak stil. De commissaris is niet tehuis riep de waard, op eenen toon, die Draeman het tegenovergestelde, moest doen verstaan. ontgaan. Neomt daartoe do Walthery Pillen: het zijn de beste om het bloed te zuiveren. 1 lr. ue doos. SINT - JAN Op Zondag 6 october, viert St Jan de plech tige inhuldiging van zijnen nieuwen Burgemees ter, den alomgeachten volksvriend, M. Hector Docby Uit hetgene wij langs alle kanten verne men, belooft die inhaling allerprachtigst te zijn. De Sint Jannaars wedijveren, om ter meest blijken van achting en genegenheid aan hunnen nieuwen Burgervader te kunnen geven. Als het weder mee wil, het za! dien dag brobbelen van 't volk te SI-Jan en sclioonder stoet zat er nog nooii in de streke van 'l Ypersche te zien zijn geweest. De stoet, die zal gevormd worden om ure namiddag, aan de herberg De Vette Koe zal, r:a de ontvangst van den heer Burgmeester, rond '2 1/2 ure in beweging komen, gaan tot het gehucht liet Wieltje en vandaar terugkeeren naar de dorpplaats, om, na in oogenschouw te zijn genomen, uileen te gaan. Orde van den Stoet 1. Gendarmen le peerd. 2. Muziek katholieke fanfaren van Zonne- beke. 3. Groep velorijders. 4. Groep ruiters. 5. Brandweermannen met spuit. 6. Gebuurswagen de ware vrienden der Po tij ze. 7. Boldersgilde «de slang» van «TCrispijn». 8. Wagen de ambachten van de Brijkc. 9. Gcitenbond, 10. Veebond. 11. Wagen de Vereenigde Landbouwers van hel Hemelrijk je. 12. Katholieke Jonge Wacht. 13. Groep schoolkinderen. 14. Wagen van het onderwijs Knechten- school. 15. Kaartersgilde van de Koningin van Hongariën 16. Bordersgilde de Vrije Boldersvan den Hert 17. Wagen Vereenigde Ambachten van 'tWieltje. 18. Groep vcekooplieden. 19. Rookersgilde van de Korenbloem 20. Boldersgilde de Ware Bolders van de Koe 21. Wagen Saikerijhandel. 22. Ziekengilde. 23. Pensioengilde. 24. Triomfwagen Meisjesschool. 25. Burgemeester en Overheden. 26. Eerewacht. Om 4 1/2 ure, groot Banket. Er zijn boven de 100 inschrijvers. Om 7 1/2 ure, Algemeene Verlichting. Om 8 ure, prachtig Vuurwerk, door Mr Pol Hebben van Langemarck afgeschoten. Ge ziet, vrienden lezers van «'t Nieu wsblad dat het zal de moeite weerd zijn om te komen zien. Tot Zondag dan. LOCRE Woensdag was het de inhuldiging van den nieuwen pastoor van Locre, den Eerw. Heer Vanderghote, en 'k moest dat eens gaan afzien. Niettegenstaande den langdurigen en over- vloedigen regen van den voormiddag, die dreigde al hel vuur der gemoederen te blusschen, was alles tot Locre opperbest. Ten 10 u. trok de wind naar boven, de regen verminderde,de lucht klaarde openten 10 4/2u. trok de stoet den nieuwen Herder te gemoet. O! Wat een lange, prachtige, heerlijke stoet. Men zou waarlijk gemeend hebben dat 't peer- d- volk en de velomannen gekampt hadden in 't pinten. En wat g'zegd van die keurige Los- peidraagsters, met hun aangenaam gezang en hun liefelijke oefeningen Alle huizen waren bevlagd en versierd. Overal had men zijne goe de wenscben in jaar- en opschriften uitgedrukt. In de kerk was het overheerlijk. Wat mij straf getroffen heeft, dat zijn de ingetogenheid en dc stilzwijgendheid, die in eene installatie weinig te vinden zijn. En van den zang, den nieuwen zang heb ik met veel lof en eerhooren spreken en dat van kinders. En alhoewel ik niet veel ken van muziek, ik moet toch bekennen dat zulke zang waarlijk de herten der menschen tot God leidt. Niet te verwonderen dan of was alles zoo stil en wierd er met zooveel aandacht geluisterd. Jammer dat de orgel zoo slcterach- tig schijnt. Proficiat Locreuaars over uwe installatie en met uwe menigvuldige zangsters. Proficiat Heer Pastoor met uwen nieuwen Do.-t, die door zoovelen ware gewild geweest. PASSCHENDAELE Het parket van Yper is dinsdag namiddag al hier afgestapt, om een onderzoek te doen over een bloedigdratna,dat zondag avond de gemeen te in opschudding gebracht heeft. Ter gelegen heid der kermis was het bal in de herberg Het Vliegende PeerdZekere Parmentier zat aan eene tafel de dansers na te zien. (oen Leoüard Ostyn en Achiel De Ceuninck binnen kwamen. De drie mannen begonnen te spreken over hun ne duiven. Er ontstond spoedig ruzie. Daar de herbergier zag dat er in zijn huis ging gevoch ten worden, zette hij de ruziemakers buiten. Op de straat word dc twist voortgezet. De genaamde Bossaert kwam tussehen. Do vier mannen wer den handgemeen en een bloedig messengevecht volgde. Parmentier werd verscheidene steken toege bracht in het hoofd, in den schouder en in den buik. Bossaert was het ergst gekwetst aan het (i Joachim, spoedig open! kreet Edward. Wij weten dat hij tehuis is, want wij heb ben hem doen bespieden. Rond uwe woning staan meer dan honderd man, die geen onrecht meer willen verdragen. Meer dan honderd man, zegde Raeve loos verschrikt. Wat moet ik doen, burger commissaris?)) vroeg de herbergier. De Sansculot deed een paar stappen op zijde om naar zijne slaapkamer te vluchten doch, vervolgens denkende dat hij daar evenmin in veiligheid was als in de gelag kamer, bleef hij staan en gromde Doe de deur maar open Een oogenblik later drongen Dracman en een aantal andere mannen in het vertrek, en de commissaris zag bij het licht der maan, die aan eenen woikeloozen hemel praalde, dat er r.og vele dorpelingen in de straat ston den. Edward hield zijne bijl in de hand, zijne gezellen waren gewapend met geweren, vorken of gaffels. Burg rs, wat verlangt gij van mij vroeg Raeveloos uiterst vriendelijk. «Burger-commissaris, antwoordde Drae man hevig, gij rnoet seffens mijne moeder loslaten. hoofd en in den buik. Oslyn bekwam ook v» sckeidene kwetsuren. Een geneesheer heef) 1 kwetsuren moeten verzorgen. Op de plaats het gevecht vond punt afgebroken was. men een mes, waarvan van de 3 - ffönezen,neemt den Balsem van Doktor La marche iii 6S dagen zult gij genezen zijn. 1.50 in alle anotha ken Depot in de Apotheek Pirard te Vervierg" MOESKROEN Zaterdag namiddag kwam Robert Desmet nende te Herseeuw. gehucht Ballons per r* wiel naar de Statiestraat. Terwijl hij de boou schap, waarmede hij door zijnon werkbaas o* last was, aflegde, plaatste hij zijn rijwiel aan ui dour van het üotei Stockman, tegenover de sta tie. Bij zijne terugkomst wa< de veto niet te zien Het machien had eene weerde van fr. De jongen heeft eene klacht ingediend hii ,1 gendarmerie. y 8 De ouderlinge Sylvie Debucquoy, weduwa Vancraoynest, 79 jaar, wonende in de Kortriik straat. 40, trad zondag om tl jl ure 's morgens over de straat. Op dit oogenblik kwam een wie? rijder uit de richting van liet hospitaal gereden' De vrouw wilde den veto vermijden, doch u i tegenovergestelde richting kwam een automo biel aangereden. De vrouw ging overreden wor" den, toon de stoker met buitengewone koelb'oe" digheid den auto op het gaaupad wierp en tegen de gebouwen terechtkwam. Deouderlingo werd op zijde gevat en ten gronde geworpen. Een ge neesheer heeft de vrouw de noodige zorge-i toegediend. Haar toestand is erg, twee ribben zijn gebroken on z(j onderstaat hevige inwendige pijnen. De auto is grootelijks beschadigd B Een belg verongelukt Een belgische stalknecht, Hendrik Gaullet 40 jaar oud, afkomstig van Glieluvelt, is zondag namiddag te Bousbecques verongelukt. Hij gjn| in den stal de peerden van zijnen meester te drinken geven. Een der peerdon bracht hem een vreeselijken hoefstamp toe op bot hoofd Hij werd den schedel gekloven. Een priester dien de het slachtoffer de H. Olie toe. Gau'let is Urw nadien overleden. LEUTEGHEM Een lieer zegde aan zijne meid dat, als de buis- baas om de pachtsom kwam, zij moest zeggen dat hij niet te huis was. De huisbaas kwam en vroeg Is mynheer te huis Neen, hij is afwezig. Sedert wanneer Ik weet het niet. Waar is hij dan naartoe Ik weel heet niet. Wanneer komt hij terug Ik zal het hom straks vragen. En zoo aanstonds smijt zij de deur open van de kamer waar Mijnheer zit en zegt Mijnheer, de huisbaas vraagt wanneer gij t'huis komt. tie- Leest en verspreidt 'T NIEUWSBLAD van YPER f fc; 3 ifftii-N Ze e I Hare grecie sterfte Hél in bare suiverljeRi AALST, 21 September. Heden ter markt 91 balen, die voor het drogen beter zijn dan de voorgaande marktdagen verkocht aan 85 tot 110 fra-k. LONDEN, 23 leptember. Markt kalm. Men kwoteert Engelsche hop, le kwaliteit, 175 200 fr. 2e kwaliteit125-160 fr. BRUSSEL, 25 September. Markt vast. Men kwoteei t Poperinghe (Stadslood) 95 ir. Aalst (Stadsmerk) 97 1/2 fr. NEURENBERG (Beieren), 25 September. Handel vast, alhoewel, sedert eenige dagen, de markt kalm was. Veel aankoop voor den uitvoerhandel, vooral voor Engeland. De laatste noteeriflg der markt is als yolgt in fr. Soorten Prima-Waar Middelb. Geringe Markthop 106-120 94-102 81 90 Berghop 119-125 Spalterhop 144-160 125-127 94-106 Hallsrtau 144-150 125 137 Elzasserhop 131 144 112 125 POPERINGHE 26 Sept. Handel heden vast. Men betaalt Poperinghe (Stad) 95 fr. Poperinghe (dorp), 85-90 fr. Burger zegde Jaak even minzaam ah straks, het is mij onmogelijk aan uw verzoek te voldoen. Gij hebt heden eenen doodslag begaan. De gendarmen hebben de moeder verantwoordelijk verklaard voor dc misdaad van denzoon. Slechts ais gij u gevangen geeft zullen zij de weduwe Draeman losla ten. Burger, de brigadier zelf wilde mij doo- den. Ik heb mijn leven gered ten koste van het zijne. Neem spoedig de sleutels van gevang, en ga met mij mede. De brave vrou^ mag geen kwart uurs langer ge rangen blip ven. Burger ik raad u aan, u bij den burgh' meier te begeven om de vrijheid voor uwe moeder te bekomen. Hij is immers het hoo der gemeente, verder wensch ik uit Jen grond mijns harten dat gij in uwe pogFe moget gelukken. Vroeger, toen de Franschen bier niet waren, was mijnheer van Vaerenberg te Viieregem heer en meester. Thans zijlui' het. De Republiek heeft u macht gri»eve" hier te handelen naar beliefte. Niemant' za u dus berispen, indien gij eene onschuldig vrouw loslaat, die gij zelf in het gevang he1 doen werpen. (Wordt uooxtQ.^' DOOR HOU ORÉ STA ES (Overdruk met toestemming van 't Davidsfonds) r—

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2