MELKERIJ. HET NEERHOF. Volkswetenschap de Verzuring van den Room. De Hoender-diphtenitis. Het Brood. Dit te kort moet aangevuld worden door handelsvoeder. Men zal dat voeder kiezen, welk de voedende eenheid, de zetmeelwaarde, tegen den laagsten prijs verschaft en welk tevens geschikt is voor eene melkkoe. Men heeft, bij voorbeeld, te kiezen tusschen zemelen van 14 fr. kokoskoek van 22.25 fr., aardnootkoek van 21 fr., sesaamkoek van 19.15 fr., lijnzaadkoek van 21.75 fr. en katoenmeel van 16 fr. Ziehier de samenstelling dezer voeder stoffen, per kilogram, alsook de waarde der eenheid. Eiwit stof Kg. ZeitieleH Kokoskoek Aardnootkoek Sesaamkoek Lijnzaadkoek Katoenmeel Droge stof Kg- 870 895 900 900 890 900 110 156 439 342 271 360 Zetmeel waarde Kg. 596 755 798 741 695 671 geene Prijs der eenheid Fr. 0.24 0.29 0.26 0.26 0.31 0.24 andere Daar de eiwitstof dom- stof in de voeding kan vervangen worden, en daar deze stof ook het duurst kost, zullen wij haar tot grondslag der bereke ning nemen, om het ontbrekende in bovengemeld rantsoen met handelsvoe der aan te vullen, er ontbrak 0.536 kg. eiwitstof. Men zal dan nagenoeg de volgende hoeveelheden noodig hebben Droge stof Zetmeelwaarde Prijs Kg. Kg. Kg. Fr. 4.870 zemelen 4.247 2.903 1.17 3.430 kokoskoek 3.070 2.590 0.99 1.300 aardnootk. 1.170 1.038 0.34 1.570 sesaamkoek 1.413 1.163 0.41 2.000 lijnzaadkoek 1.780 1.390 0.62 1.500 katoenmeel 1.350 1.007 0.36 Uit deze berekeningen blijkt dat en zemelen, de kokoskoek en lijnzaadkoek in deze omstandigheden moeten verwij derd worden. De voorkeur gaat tot de aardnootkoeken, die het ontbrekende aanvullen met een klein overschot van (35 gr.) eiwitstof, hetgeen niet kan scha den. Daarna komen het katoenmeel de sesaamkoeken in aanmerking. Het rantsoen zal bijgevolg bepaalde lijk als volgt worden samengesteld, voor eene melkkoe van 500 k. levend gewicht, welke 15 k. melk voortbrengt8 kg. hooi 22 kg. voederbeeten 4 kg. haver- strooi 1.300 kg. aardnootkoek. F. Pirard Landbouw-ingenieui (Nadruk verboden) De zoogenaamde buurlplichten zijn niet zelden oorzaak dal de menschen drank schenken, b. v. bij bruil ften, oogst inhalen, begrafenis, verhuizen, enz. Dit is een soort schenkdwang, welke moei afgeschaft worden. Om altijd even goede boter te maken, boter welke zich onderscheidt door fijn heid en onveranderlijkheid van smaak, moet alle mogelijke zorg besteed wor den aan het rijpen van den room, opdat deze altijd op denzelfden graad van zuurheid bewerkt worde. Zooals wij het reeds hebben gezeid, is I doen de verzuring van den room eene gis-1 koelen on koel te bewaren ting, welke ontstaat door een ferment dat de melksuiker of lactose omzet melkzuur, hetwelk door zijn invloed op j ne zuurmeters, maar de vetstof de vluchtige vetzuren in vrij-1 dezelfcie grondbeginsels vervaardigd, heid stelt, waardoor dan de bijzondere j Overigens de gebruikswijze wordt smaak, het aroma, de kleur en zelfs de vastheid der boter tot stand komen. De duur der rijping verschilt volgens den warmtegraad meestal van 24 tot 36 uren, doch men zal trachten een zekeren graad van zuurheid niet te overschrijden, om genoeg boter en goe de boter te vormen, Op meest alle hoe ven en in vele melkerijen wordt de zuurheid niet op wetenschappelijke wijze vastgesteld men gaat vooruit op den smaak, op de vastheid van den room, op den duur der rijping. Het ware welke men hi raan erkentdatde eerste het lakmoes blauw, de tweede het lak moes rood kleuren. Beide lichamen kunnen zich met elkander verbinden en zouteo vormen. Tusschen de basissen kunnen we noemen :'de potasch, de soda dc baryte of zw are aaid de kalk, de magnesia, het ijzer, enz. tusschen de zuren nitrisch zuur, zwavelzuur, zout zuur, melkzuur, azijnzuur, boterzuur, enz. Uit de verbinding van beide licha men ontstaan vele zouten, welke wij kennen sodanitraat (nitrisch zuur met soda) chloorsodium öf keukenzout (zoutzuur met soda) potaschsulfaai (zwavelzuur met potasch) enz. Volgens hetgeen wij gezeid hebben ontstaat er een zout wanneer wij bij een opgelost zuur eene in water opgeloste basis, b. v soda voegen het lakmoes dat in het opgelost zuur blauwkleurig werd, begint eene roodachtige tint te krijgen, zoodra alle zuur met de basis verbonden zijnde, de soda de bovenhand krijgt. Men weet dat volgens de wetten der scheikunde eene bepaalde hoeveelheid zuur zich met eene bepaalde hoeveel heid basis verbindt om eene bepaalde hoeveelheid zout te vormen men kan dus gemakkelijk berekenen, hoeveel zuur er in eene oplossing aanwezig is, door toevoeging van de hoeveelheid basis welke noodig is om te neutralisee ren. 't Is azoo dat men te werk gaat om den verzuringsgraad van room of melk te bepalen. WaDneerwij versohen room te verzuren zetten, door hem aan zich zeiven over te laten, of, wat beter is, door toevoeging van een ferment of giststof, dan ontstaat er melkzuur waarvan de veranderlijke hoeveelheid moet vastgesteld worden, indien men altijd in dezelfde voorwaarden wil bote reu. Men bepaalt den verzuringsgraad door middel eener oplossing van soda waarvan men de neutraliseerende kracht tegenover melkzuur kent. Aldus weet men, bij voorbeeld; dat in den zuurheidsmeter Iiornic, waarin men eene oplossing van soda gebruikt, een tiende kubiek centimeter of een graad Dornic overeenstemt met 1 milligram melkzuur. Wanneer men aanneemt dat de ver zuring moet ophouden op 65 of 70, of 75 graden Dornic, om boter naar den smaak van den opkooper te vervaardi gen, dan zal men als volgt te werk gaan. Men laat in 10 kubiek centimeter van deu te beproeven room, druppel voor druppel de soda-oplossing vallen waarvan één tiende kubiek centimeter gelijkstaat met 1 milligram melkzuur nadat men voorafgaandelijk aan den room eenige druppels lakmo s heeft toe gevoegd. De soda-oplossing wordt uit een gegradeerd proefglas gegoten, zoo dat men op de schaal, welke een tiende vaaeenkub. meter aanduidt, de ver bruikte hoeveelheid afleest, zoodra de blauwe kleur verschijnt Op dat oogen blik is het zuur geneutraliseerd en indien de verzuring den vereischten graad heeft bereikt, zal men uit het proefglas 65, 70 of 75 tienden van een kub. centim. soda-oplossing hebben gegoten. Men zal alsdan het verzuren ophoudendoor den room af te tot op het oogenblik dat men gaat karnen. Er bestaan tegenwoordig verscheide- zij zijn allen op gewoonlijk aan elk verkocht toestel toegevoegd. De moeilijkheid is alleen gelegen in de vervaardiging der soda- oplossing, doch indien de landbouwer dezelve niet persoonlijk wil gereed makendan kan hij ze vinden bij de handelaars van scheikundige produc ten. The Dairyman (Nadruk verboden) Wanneer men niet beschikt over I een zeer vruchtbaren akker, wanneer veel doelmatiger de zuurheid met juist-1m0n geen 9roote hoeveelheid stalmest heid te meten, om bij tijds de verzuring I ^ieeft aangewend wanneer de voor in jafgaande teelt geen klaver, luzern, serradelia of lupinen was, dan zal men met voordeel minstens 300 kg. Chi.linitraat op de wintergranen gebruiken, waarvan 50 hg. bij de zaaiing. te doen ophouden. In enkele woorden zullen wij uitleggen, waarin het wetenschappelijk vaststellen der zuur heid van de melk bestaat. In scheikunde worden de lichamen gerangschikt in basissen en in zuren, De diphteritis is eene erge kwaal, wel ke de meeste onzer neerhofvogelen kan aantasten en ze ook kan doen sterven, hetzij door verstikking wanneer de adem halingsorganen verstopt geraken, hetzij door vergifting van het bloed, welke te weeg gebracht wordt door de giftstoffen die de microben dezer ziekte afscheiden. Niet zelden wordt deze ziekte verwisseld met het snot en nochtans bestaat er tus schen beide een groot verschil. Men heeft reeds veel over deze ziekte geschreven en wij kunnen niet beter doen dan hier overdrukken wat professor Lié- naux van Cureghem daarover heeft geschreven in zijne Studie over de Gezond heid en ziekten der huisvogelen. De diphteritis is kenbaar aan de witte of gele schijven van verschillenden vorm welke zichtbaar zijn in den bek óf de keel der vogelen, hard aanvoelen en min of meer vast zitten in het slijmvlies. Men kan deze schijven niet oplichten zonder te doen bloeden soms worden ze zoo dik dat ze als een uitwas binnen in den bek het dier beletten voedsel door te laten of adem te halen. Zij kunnen voorkomen op de tong, tegen het gehemelte, tegen de wangen, in de spleet die neus met mond holte verbindt, of in de ademhalingsbuis welke naar de longen leidt. Benevens deze schijven heeft het ziek hoen ook niet zelden den bek vol slijmachtig speeksel, dat uitvloeit en een zeer onaangenamen geur verspreidt. De hennen worden mager en wanneer de genoemde schijven het doorlaten van voedsel verhinderen, volgt de dood na weinige dagen. Bevinden de schijven zich op den doortocht van den adem, dan hoort men eene soort van afgebroken gefluit en de dood wordt al spoedig door verstikking veroorzaakt. Diphteritis is besmettelijk men treft ze aan bij hoenders en bij duiven zeer dik wijls, zij kan, evenals de cholera, in zeer korten tijd een groot aantal vogelen ombrengen dit valt in ons land echter maar zelden voor. Gewoonlijk zet de ziekte zich hier met traagheid vooit, maar kan gedurende jaren op dezelfde hoeve heerschen. Al de aangetaste dieren sterven niet, vele kunnen genezen, doch wanneer de diphteritis zich snel voortzet is zij eene erge enzeer besmettelijke ziekte.De gene zing geschiedt bij vele vogels zonder eenig hulpmiddel.Bij de duiven ziet men nog het volgende: sommige koppels kun nen geene jongen in 't leven houden, alle sterven door diphteritis wanneer men de ouders onderzoekt, vindt men in de keel of men voelt ze onder de huid nog lager de hierboven beschreven schijven der diphteritis dit belet hen niet in leven te blijven, maar wanneer ze hunne jongen voeden deelen ze hun dezelfde ziekte mede. Ziedaar een bewijs dat de diphteritis kan bestaan zonder de alge meene gezondheid erg te benadeelen en dat ze ook langen tijd op het neerhof kan voortwoekeren. Wat zal men doen tegen diphteritis Voor de algemeene maatregelen herin neren wij aan het artikel over afzondering en ontsmetting bij cholera, want dezelfde voorzorgen zijn hier toepasselijk. (1) Doch ook de zieke vogelen kunnen verzorgd worden, vermits de genezing mogelijk is. Deze verzorging is overigens eenvoudigmen neemt met een plat gesneden stok de witte of gele schijven weg en men werpt ze met den stok in het vuur men droogt de blootgemaakte oppervlakte met een doekje en men bestrijkt ze met solferbloem of met chloorkalk, ofwel raakt men even deze oppei vlakte aan met water, waarin per liter 30 gram kopersulfaat is opgelost, of zelfs ook met eene druppel i ode-tinctuur. Men herhaalt desnoods deze behande ling, daarbij wel in acht nemende dat de chijven, welke nog te vast aankleven niet mogen afgehaald worden, omdat daar- dooi te veel boedverlies zou ontstaan. Men geve aan de verzorgde vogelen sterk en goed verteerbaar voedsel, goed verlucht lokaal. Wanneer men de aanwezigheid der ziekte ontdekt zeer diep in de keel, zoodat boven aangeduide bewerking niet zonder eene moeilijke behandeling zou kunnen geschieden, dan doet men beter van de verzorging af te zien, het dier als verlo ren te beschouwen en te verwijderen om de ziekte niet voort te zetten. Men weet nog niet tot hoeverre de hoender-diphteritis besmettelijk is voor den mensch. Het is evenwel aan te beve len zich de handen met zorg te wasschen wanneer men een ziek dier behandeld heeft men belette ook dat de kindexen in aanraking komen met besmette voge len of dat ze stof inademen, welk met de kiemen der ziekte kan besmet zijn. Laat ons bij deze aanhaling van den geleerden professor nog voegen, dat het zeer goed is wanneer de diphteritis uit breekt, al het gevogelte te purgeeren met ricinus-olie, vooraleer het hoenderhok te reinigen en het voedsel te bestrooien mét het volgende mengselSoda-salicylaat 20 gr. Steertpeper in poeder 50 gr. gember in poeder 40 gr. quinquina in poeder 100 gram. Avicola. (Verboden nadiuk) (1) In een vorig artikel hebben wij de maatregelen, door M. Liénaux voorgeschreven, medegedeeld. Het gebruik van graan tot de voeding van den nrensch dagteekent tot in dt verste eeuwen en het is mogelijk dat in den beginne der beschaving de gekookte graankorrels als voedsel werden gebruikt. Wat er ook van zij, het broodbakken bestond reeds in de hoogste oudheid en was reeds in de vroegste tijden in Egyp te gekend. Vandaar werd het bakken overgebracht naar Italië en de verschil lende deelen van het Romeinsche Rijk. Eerst geschiedde het bakken opheetge- maakte platte steenen, op roosters en platen, later weiden de gemetselde ovens uitgevonden.Te allen tijde werd het brood beschouwd als het voornaam ste voedingsmiddel van den mensch. Wij zullen niet in al de bijzonderhe den treden, welke het bakken verge zellen,zeggen wij enkellijk dat de voor naamste werkzaamheden om het meel tot brood te maken, de volgende zijn: het nat maken, het kneden, het gisten, het bewerken en het bakken. Wanneer het brood uit den oven komt, is het malsch en heet. In dien toestand kan het verbruikt worden, doch het is alsdan moeilijk om verteren. Onmiddellijk na het koud worden, noemt men het brood versch ra 24 uren spreekt men van oudbakken brood de kruim is alsdan vaster geworden en kan verkruimeld worden. Deze veran dering is niet toe te schrijven aan de verdamping van een gedeelte water maar aan eene wijziging in de stikstof- houdende bestanddeelen of glut-, van het brood, zooals de proefnemingen van Boussingault het bewezen hebben Men weet overigens dat het brood opnieuw malsch wordt, wanneer men het terug in den oven zet. Om de voedingswaarde van het brood te beoordeelen, moet men natuurlijk tot de scheikunde zijn toevlucht nemen; men moet daarbij in aanmerking nemen dat er een groot verschil van samenstelling bestaat tusschen de korst en de kruim. De korst is oplosbaarder in water en bevat meer stikstof zij is dus voedzamer dan de kruim. Ook verteert de korst gemakkelijker en haar in water oplosbaar gedeelte bevat, bi; versch brood 5.70 t. h. stikstofhoudende bestanddeelen, terwijl deze maar 0.75 t. h. bereiken in de kruim Wat de totale oplosbare en onoplosbare stoffen jetreft, deze bereiken 6.67. t. h. in de iruim en 13 t. h. in de versche korst Onnoodig breedvoerig aan te dringen op de belangrijkheid dezer waarnemin gen, waaruit voortvloeit dat men aan Heine brooden de voorkeur moet geven, op voorwaarde dat ze niet klein zijn door gebrek aan voldoende gisting. Benevens de gluten, bevat het brood ook koolhydraten, minerale zouten, zooals phosphorzuur, kalk, ijzer, keu kenzout en water. De hoeveelheid water verschilt van 33 tot 37 t. h. en mag dU laatste cijfer niet overtreffen. Keukenbrood bevat minder water en is voedzamer dan bakkersbrood, ook heeft het meer smaak. Destijds werd bij het brood i ene zeke re hoeveelheid minerale stoffen gevoegd om het gewicht te vermeerderen of om zekere gebreken van het meel te ver- duiken. Tegenwoordig komen deze ver mengingen maar z< Iden meer voor zjj geven niet alleen aanleiding tot oneer lijke winst voor den bakker, maar ook tot gevaar voorde gezondheid van den verbruiker. De tegenwoordige verval- schingen bestaan vooral in het vermen gen van vreemd meel met tarwemeel en in het gebruik minderwaardige kwaliteiten van meel. Daarbij komt dan nog het bedrog door gewicht en door watergehalte. Het gebruikte meel komt voort van gemaal door middel van steenen of van cylinders. Deze laatste worden slechts sedert een veertigtal jaren gebezigd en hun invoer is op verre na geene verbe tering voor de voeding van den mensch. Door de vervaardiging van het zeer wit brood heeft me n aan hetzelve een aanzienlijk gedeelte van zijne voedende waarde ontnomen, namelijk door ver mindering der phosphorhoudende bestanddeelen, welke zoo noodzakelijk zijn in de voeding. Talrijke geleerden hebben zich mei dit vraagstuk beziggehouden en allen komen tot het besluit dat het gewoon keukenbrood voedzamer is dan het witte brood, 't Is bijgevolg eene dwaling te meonen dat de voedzaamheid van het brood grooter is naarmate het witter is. Het beste brood voor den arbeider en voor hem die geestesarbeid verricht is het zoogenaamd normaal brood, waarin al de voedende stoffen van het gemalen graan voorkomen, bij uitsluiting van de niet voedende bestanddeelen. Ook moei men niet vergeten dat het brood geen prachtartikel is, maar wel een onont beerlijk voedsel voor het volk. Het zou bijgevolg eene-dwaling zijn, zegt M. Muntz, prijs te hechten aan sommige uiterlijke vormen van het brood, die geene hoedanigheden uitmaken. Yoor de lekkerbekken, die in de gasthoven hunne maaltijden nemen, kan het niet onverschillig zijn of ze net gevormd en schitterend wit brood op tafel hebben, doch dit heeft niets te maken met de openbare voeding, die tegen de laagste prijzen de grootste som voedingsstoffen moet trachten te bereiken. Men heeft verschillende stelsels be proeft, om zoo volledig mogelijk brood te maken: zoo heeft men door het stel sel DaugUsch de gisting weggelaten, waardoor de gluten gewijzigd wordt en de grijze kleur tot stand komt. In het stelsel Schweitzer heeft men het ge maal verbeterd om beter brood te maken. Eindelijk hebben M M. Degoffes en Georges een stelsel uitgevonden om het tarwegraan, rechtstreeks, zonder malen, in smakelijk brood te verande ren. F. de Vinesky (Verboden nadruk) Het deel der inwoners, dat zich mei den landbouw bezig houdt, is in de onderscheiden landen zeer verschillend. Zoo vormen de landbouwers in Honga rije 70 percent der geheele bevolking, in Oostenrijk 61 perc., in Rusland 58 perc. in Zweden de helft, in Denemarken 48 perc. en in Duitschland 35 perc. In dit laatste land was dit percent voor 'n 40 a 50 jaar nog meer dan 50, doch door de sterke uitbreiding van allerlei fabrieken, die volk trekken, ook van het platte land, is het aantal landbouwers zeer afgeno men. In Zwitserland, Nederlanden Bel gië zijn volgens dezelfde statistiek bijna het derde deel der inwoners landbou wers, in Engeland het eerste fabrieksland van Europa, is de verhouding slechts 9 percent. Er wordt gerekend, dat de lan den met minstens 40 perc. landlieden m de gunstigste voorwaarden verkeeren, omdat daar de grond genoeg oplevert, om in de eigen behoeften te voorzien

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 6