Rond de Wereld Stadsnieuws tsn m««««Kis Mengel maren ïn en rond Turkije m m m m. te m. te r- «s m m m te, M te te te te te. te te te Toe vele meisjes zijo m m> w m w m w w w m te tel te. te. te te. te te1 te te. Priesterlijke Benoemingen Ongodsdienstige Politiek Congo Gemeenteraad Katholieke Wacht Excelsior Zondagrust t Kerkelijk Nieuws Schrikkelijk drama te Bixschote Sterfgeval Vaders en moeders De politiek van de liberale partij ia godsdienstzaken is dez x dat zij er geene heeft zei over tijd de leider der liberale partij ter Kamer, heer Hymans. Wat toen vanwege heer Carton de Wiart die striemen de vollediging uitlokte: «Gij hebt geene politiek in godsdienstzaken, maar gij hebt een ongodsdienstige politiek. Een ongodsdienstige politiek, dat is 't. Ware het anders, waarom zou 't libera lisme in Belgie als strijdlied aanheffen de afschuwelijke rijmelarij van De Geyter Van 't ODgediert der papen Verlost ons Vaderland 't Ongedierte der papen dat zijn onze priesters, van den eenvoudigsten kapelaan tot den hocgsten kerkelijken weordigheids- bekleeder. 't Ongedierte der papen dat zijn onze kloosterlingen zoowel de Redemptorist die zich afmat om de menschen 't pad der deugd te doen bewandelen, als de Jezuiet die colle ges en hooger handelsscholen sticht; zoowel de Franciscaan die zijne beste krachten wijdt aan't veredelen en verheffen van den minderen stand, als de Pater der Picpus- orde die zich gaat opsluiten bij melaatschen op de geschuwde eilanden van Oceanië zoowel de kloosterzuster die dag en nacht God om genade bidt voor zijne vijanden, als de gasthuisnon die de smerten lenigt des zieken werkmans ofwel zich ontfermt over de meest verlaten, de rampzalige kinderen des volks ofwel in Congo de eilendigsten onder de ellendigen, de arme slaapzieken gaat verplegen. Dat is allemaal ongedierte der papen Pater De Deken, Pater Valentinus, Pater Damiaan ongediert der papen Al die groote geesten, die schitteren gelijk sterren aan het firmament der wetenschap al die vrome mannen en maagden, die de wereld verbazen door hunne deugden,hunne verheven zielsgaven, hunne weêrgaloozen iever, hunnen ontembaren moed, hunne bovenmenschelijke toewijding en zelfopoffe ring die heet het liberalisme ongedierte der papen En die moeten verdwijnen van den Belgi sclien bodem, van hen dient het Vaderland verlost 't Is zeker dat het liberalisme ia den priester, in de kloosterlingen niet de perso nen. maar welde Kerk haat,wier bedienaars en roem ze zijn minder het kleed verfoeit dat ze dragen, dan wel de leer die ze ver kondigen. Ze haten en verfoeien den godsdienst, hetgeen wij vereeren en aanzien als't grootste goed. Het gemis aan godsdienst wordt dus bij de liberalen haat tegen den godsdienst, en die haat verblindt hen zoodanig, dat ze geen besef meer hebben van wettigheid, recht vaardigheid, eerlijkheid, gezonde rede. Die verblindheid lost zich ook op iu ver waandheid, bij zooverre dat vele liberalen er geen kop kunnen aankrijgen dat de katho lieken niet de hand kussen die hen slaan wil, en niet blijde zijn de kooiden te mogen vlechten die hen geeselen moeten. En toch, ze zullen 't nog lang ondervinden wat minister Renkin, eens ter Kamer, stra lende van fierheid, uitriep Weet wel,dat wij geene schapen zijn die de keel reiken naar het slachtmes, doch bewuste en vrije mannen, die, wat er ook moge gebeuren, de gewichtige belang n welker verdediging hun word toevertrouwd,nietzullenlaten varen Zulke taal vindt weerklank in de herten, beurt de gemoederen op, geeft kracht om onverbiddelijk en met vereende krachten 't grootste gevaar te bekampen dat België bedreigen kan de ongodsdienstige politiek der liberale partij 'Pi 'Pi 'Pi Pi, M W' 'Pi Pt 'P*. De toestand. Naar eene overeenkomst De tijdingen Zondag toegekomen,luiden dat de toestand zeer gespannen blijft, 't Is al van mobiliseering en betoogingen dat de klok slaat. Te Constantinopel werden de bulgaarsche en grieksche consulaten/gisteren door eene woedende menigte aangerand en de vertegen woordigers van deze landen beleedigd. Het nieuws dat er reeds schermutselingen zouden plaats gehad hebben lusschen turksche en bulgaarsche troepen, wordt gelogenstraft Zoover staat het gelukkig nog niet. Het blijft tot hiertoe bij plaatselijke betoogingen en eenige voorvallen zonder groot erg. Moest het van de berokkene volkeren afhangen, ze zouden reeds van over acht dagen aan den slag gelegen hebben. Maar de Staatshoofden houden tot hiertoe hunne legers goed in de hand. Eene oplossing in den één of anderen zin hangt af van de tusschenkomst der groote mogendheden, 't Zijn deze die de groote bazen zijn. De laatste tijdingen daaromtrent zijn zeer gunstig in dezen zin dat de groote landen overeenkomen om bemiddelend op te treden, 't Is Oostenrijk en Rusland die zich met de kiesche taak zullen belasten te beproeven dezen vuurberg te koelen, en over de voor waarden dezer tusschenkomst schijnen de andere groote mogendheden het volkomen eens. Turkije zal moeten duim leggen en ver anderingen inbrengen in zijne heerschappij over een deel der Balkanstaten. Daaromtrent zal men binnen een paar dagen nader ingelicht zijn. Balkanische eendracht Er wordt verzekerd dat de overeenkomst gesloten tusschen de Staten der Balkar.s ver rneld i. Dat ze allen eendrachtig zullen op treden tegen Turkije indien de Turk een der Balkanstaten aanrandt 2. de zelfstandigheid van Macedonië die haar eigen leger zal be zitten 3. Epire moet onder Grieksche invloed komen, oud Servië onder Servië 4. Macedonië zou onder de bescherming van Bulgarië staan. Samen kunnen de balkan staten 660 duizend man te been brengen. Montenegro verklaart den oorlog aan Turkije Londen, 8 October. Eene depeche uit Cittinje, alhier aangekomen, meldt dat de zaakgelastigde van Montenegro te Constan tinopel heden morgen de Turksche regeering medegedeeld heeft dat Montenegro Turkije den oorlog verklaart. De gevechten tusschen de Turken en de Malissoren duren voort. De Bulgaarsche studenten Men weet dat vele vreemdelingen de leer gangen der belgische hoogescholen en andere onderwijsgestichten volgen. Daaronder zijn er nogal talrijke buigaren en gneken en deze zijn nu voor de mobilisatie naar hun land terug geroepen. Te Brussel en te Luik g'nB het vertrek der bulgaarsche studenten gepaard met geestdriftige betoogingen van wege hun ne makkers, die hen ieeds als eebte verove raars begroetten. Uit de hoogeschool van Leuven zijn ook verscheidene buigaren moe ten vertrekken, onder andere een bulgaarscb officier, die er gekomen was om zijne studiën te voltooien. Een tachtigtal bulgaarsche studenten der nieuwe hoogeschool van Brussel zijn niet kunnen vertrekken, daar zij zich te vergeefs tot den consul-generaal van Bulgarie te Ant werpen en tot het bulgaarsch gezantschap te Parijs gewend hebben om hunne reiskosten te betalen, zoo verklaren zij. Volgens mededeelingen van prof. Steudel, die in opdracht van de regeering een studie reis heelt gedaan in het gebied van Duitsch Oost Afrika, dat door de slaapziekte geteis terd was, heeft de bestrijding van die ziekte zoo uitstekende uitkomsten gehad, dat in het Duitsche gebied om het Victoria-meer, besmetting nauwelijks meer mogelijk is. In de streken, waar nog lijders aan slaapziekte zijn, is de vlieg, die de smetstof overbrengt, de glossina palpalis namelijk, volkomen uit geroeid. In de streken waar de vlieg nog voorkomt, kan zij daarentegen geen besmet ting meer verspreiden, omdat er geen lijders aan slaapziekte zijn, bij wie zij de smetstof kan opnemen. De gunstige uitkomsten zijn vooral verkregen door het weghaken van alle struikgewas, waar de steekvlieg huisde, in alle besmette en bedreigde streken. Aan het Tanganikameer heeft men met ongunstiger omstandigheden te kampen. Het gezond maken van het dicht bevolkte Roe- sisidal, waar de slaapziekte ten deele epide misch is, stuit op bijzondere moeilijkheden De Rivier, die de grens tusschen Duitsch en Belgisch gebied vormt, is daar zoo smal, dat de vlieg, cr gemakkelijk overheen kan vlie gen. Daarom zijn het Belgische en het Duit sche bestuur nu overeengekomen, om aan weerskanten van de rivier een strook van 80 meters breed open te kappen. Hoewel de bestrijding van de ziekte aan het Tanganika meer niet zoover gevorderd is als aan het Victoriameer, krijgt men den indruk, dat men het moeilijkste gedeelte van het werk ook daar achter den rug heeft. Verslsg der openbare zitting van 5 October 1912 De vergadering werd om 5 ure geopend Waren tegenwoordig de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeijs de Veu- beke en Vanden Boogaerde, schepenen Fiers, Vander Ghote, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeckhoutte, Lemahieu, Biebuyck, Seys, raadsheeren Boudry, dd. sekretaris. Hadden zich doen verontschuldigen de heeren DTIuvettere, Begerem, Baus, Struye De heer Voorzitter brengt hulde aan de leden van het uitvoerend komiteit der Ten toonstelling, die door hun onverpoosd wer ken er zoowel in slaagden eene tentoonstel ling te maken,prachtig onder alle opzichten, zoo voor de keurige samenstelling der voort brengselen als het groot getal bezoekers die het feest aanlokte. Lager onderwijsGebruik der talen in de gemeenteschool der St-Janstraat. De heer Voorzitter doet opmerken dat gezien het groot belang dier zaak, er dient gewacht te worden tot het getal gemeente raadsleden vollediger zij. Met ieders goed keuring is de zaak tot eene volgende ver gaderirg verschoven. Opbrengst der noten van de Wandelingen M. de Voorzitter. Dit jaar is de oogst een der vruchtbaarste geweest die wij ooit hadden. De som beloopt 1.090 frank. Goedgekeurd. Verkoop van grond "M. de Voorzitter. Het geldt het ver- koopen van een perceel grond van 35u m gelegen ter westen van den Maloulaan. De prijs is IS frank de vierkante meter. Algemeen goedgekeurd. Gemeenteeigendommen weigering aan eene vraag tot het aankoop van grond. M. de Voorzitter M. Angloo, ziet af van den aankoop die hij voorstelde. Daar de vragen ernstig moeten zijn en daar de stac aan geene ongemakkelijkheden wil blootge steld zijn, zal zij hem eene vergoeding van 10 t. h. doen betalen, 't zij eene som van 228 fr. 25. De Raad keurt goed. Weldadigheidsbureel afstand van pacht M. de Voorzitter.M.Hoorelbeke vraagt om over te laten aan zijn zoon Marcel, zijn pachtrecht op eene hoeve gelegen te Vla mertinghe. M. Jules Depuydt van Lange marek, wenscht zijn pachtrecht op eene hofstede gelegen te Woesten en te Lange- marek, aan Isidore Provoost over te laten Alsook M. Noyelle voor zijn pachthoeve te Merckem. Mits eene prijs ver hooging op die pachten keurt de raad goed. Weldadigheidsbureel Giften ter gelegen heidvan vergunningen van verleeningen der grafkerken. Goedgekeurd, Burgerlijke Godshuizen verkoop van grond te Langemarck. Het geldt de verkoop van een perceel land van 4-1 a. 50 c. gelegen te Langemaick ten prijze van 2500 fr. Goedgekeurd. DiëtistAanneming eener handgift van eene nameloo^e De gift bestaande uit 2000 fr. met 3 p. h. Belgische rent, is gege ven aan de kerkfabriek van St-Pieters. Goedgekeurd. DienstBegrooting 191I der kerkfabrie ken St. Maartens en St. Pieters. Da begrooting der kerkfabriek van St. Maartens is nog niet toegekomen. Wat de begrooting van St. Pieters betreft, zij is op gemaakt als volgtIn ontvangsten 235.875 fr. en in uitgaven 223.756.73. Overschot, 1.801,28 fr. Goedgekeurd. Vervoerdienst Afschaffing van dienst tusschen Proven en Yper. Geen bezwaren tegen die afschaffing zien de, keurt de raad goed. Gemeentebestuur Bewaring van de Ge meenterekening 1911. De rekening sluit als volgt Gew. inkomsten fr. 397.841,89 Gew. uitgaven fr. 357.360,80 Blijft fr. 40.481,09 Buitergow. ink. fr. 210.483,11 Buitengew. uitg. fr. 228.110,90 Een te kort van fr. 17.627,77 dat de Kerk niet zou ontstaan zijn met de Apostelen die eens met Christus leefden Zelfs is het feit zoo weinig betwistbaar dat in 1876 de protestant Harnack zelf zou verklaren dat het allerzekerst en zonder den minsten twijfel is. Immers niet alleen zijn geschriften daar der HH. Vaders en der Apostelen, tot de Bteenen toe zouden spre ken en de klaarste bewijzen aanbrengen. Ocomstootbaar staat het dus vast dat de Kerk van Rome de eenige ware Kerk van Christus is, waarvan eens de groote dichter Bodewijk De Koninck zoo heerlijk zong O Moederkerk van Romen, Zoo edel en zoo groot, Van alle kanten stroomea De volkren in uw schoot. Familie-kaarten voor de reeks der zes con- ferentiën, zijn voor 3 frank te verkrijgen bij het inkomen in de zaal. Blijft dus in alles fr. 22.853,32 De heer Voorzitter stelt voor Zaterdag aanstaande de rekem'Dg te onderzoeken en goed te keuren. M. Lemahieu vraagt waaneer men zal voortdoen aan het vermaken van den ma cadam der Kortrijkstraat, ten deele op grondgebied van Zillebeke gelegen en de Dooren straat, ten deele op grondgebied van Langemarck gelegen. Met voldoening heeft M. Lemahieu gezien dat de vermaking der Paddevijverstraat voltrokken is geweest, maar niets is veranderd aan den water duiker die driemaal te klein is. 't Is juist door die reden dat de weiden daar gedurig onder water staan. Ware er geen middel om daar voortgang aan te doen M. de Voorzitter. Wij hebben reeds meermalen over die zaak gehandelt, doch wij zullen nog verdere voetstappen aanwen den om voldoening te geven alsook voor de werken aan de Doornstraat. De openbare zitting wordt ten S 3/4 ge heven. Zondag 13 Oct. 1912 te 7 1/2 u. 's avonds in het Volkshuis te Yper, vergadering van den Raad der K. Wacht, om schikkingen te nemen wegens het jaarlijksch Patroonfeest en avondmaal, en ten 8 u. 's avonds alge meene vergadering voor al de leden. DAGORDE Tombola. Verslag der vorige vergadering. Voorstelling van nieuwe leden. Gelukwenschingen aan de echtgenoten Emile Dehaerne, ter gelegenheid van hun gouden bruiloft. Aanspraak van E. H. Dassonville, Proost der K. Wacht. Gezang. Zondag 13 October 1912 te 9 u. zielmis in St-Niklaaskerk voor Camiel Degraeve. Eerste Conferenlie in de Iweinszaa Maandag toekomende zal, zooals wij Zon dag laatst aankondigden, de welgekende P. Jozef Van Trie) om 8 u. stipt, in de Iweinszaal, een voordracht houden over geloofs verdediging. Als onderwerp zal hij behandelen De Kerk van Rome is de Kerk van Christus Hier laten wij den korten inhoud zijner conferentie volgen, opdat men met meer gemak en voordeel den spreker zou kunnen volgen. Als inleiding zal er een kort overzicht gegeven worden over de noodzakelijkheid der Katholieke Kerk, voortvloeiende uit de woorden van Christus zelfZiet hier dat ik met u ben tot de voleinding der eeuwen.» Maar dat alleen zou niet voldoende zijn. Andere kerken zouden ook kunnen be weren dat diezelfde woorden voor haar eveneens zijn uitgesproken Daarom moet de ware Kerk van Christus aan verscheidene vereischten kunnen beantwoorden. Zij moet da» kunnen zijn 1°) één 2°) heilig 3°) katholiek 40) apostolijk. 1°) Hare eenheid. Wie staat er niet stom bij al den eerbied waarmede de Paus van Rome is omringd Ziet hoe elkeen luis tert als naar een orakel, naar de stem die van Petrus' stoel over de aarde gaat Nooit is er een gezag geweest dat zoozeer werd erkend, en naar wiens voorschriften alle handelingen zich regelen. Indien die een heid nu niet ware, hoe zou het dan kunnen bestaan, dat een arme en verlaten grijsaard uit het Vatikaan, een nooit geëvenaarde heerschappij zou kunnen voeren 1 2°) Hare heiligheid. Waarlijk hoe ver heven, schoon, zielverheffend is alles toch wat in de Kerk het leven vindtSakramen- ten, genade, wetgeving, eeredienst, alles werkt mede om het volk te veredelen, te heiligen.Niets wordt er in de Kerk gespaard om den mensch te brengen tot de hoogste volmaaktheid. 3°) Hare katholiciteit. Dat de Kerk zich over de gansche aarde en over al de volke ren uitstrekt, wie kau dat loochenen Niet één land waar zij niet doordringt. Niet één rijk waar zij het Kruis niet plant. Daarbij om tot dat doel te geraken, welke gansch haar goddelijke zendiDg veropenbaart, le vert zij martelaren en apostelen in de vijf werelddeelen. 4°) Hare aposloliciteit. Wie kan er, na rijp overleg en grondige studie, betwisten Dienstdoende apotheek. Zondag i3 October. J. DECHIÈVRE, Statiestraat, 15. 'k Ben liever in de stille kerk Dan op een wereldsch feest Mijn opschik geeft me weinig werk En 'k ben toch zoo bedeesd, Ik beef soms als een wezelken Wanneer men mij beziet, Men houdt mij voor een kwezelken Maar och dat ben ik niet Toen 'k gister, na de zegening, Weer huiswaarts wilde gaan, Bood mij een flinke longelicg 't Gewijde water aan. Hij duisterde, 't was mijngebuur, Kom, gaan me sa^en heen 1 Ik wou noch kweez'lig zijn noch stuur, En dorst niet zeggen neen. Wij gingen dus hij sprak van 't weer En vond het waarlijk heet... Maar dan.. 0 ja, wat zei bij weer Dat mij zoo schrikken deed Dat hij mij sedert jaar en dag Beminde, en zoo oprecht... Als h,ij in mij een kwezel zag Hadde hij dat niet gezegd Och, Heere wat gebeurde er toen Ik weet het zelf niet meer... Maar toch..destoutaard gaf m'een zoen, En ik... ik gaf dien weer. En na dien eersten kus, 'k beken Dat ik 't daarbij niet liet... Ge ziet dat ik geen kwezel ben Want kwezels kussen niet. Wij hebben dan aan den pastoor Onz' heele schuld bekend. Hij lachte en schreef als boet ons voor Het huwelijkssacrament. We trouwen nog vóór 'teind van 't jaar En, ben ik eens de zijn, Dan zult ge zien of 't kwezelpaar Niet zal gelukkig zijn. Het lager onderwijs, om waarlijk goed te zijn, moet innig godsdienstig wezen. Wie heeft dat gezegd Guizot. De onwetendheid is beter dan een slechte geleerdheid. Daarom verlang ik oprecht, en om meer te zeggen, vurig, dat het onderwijs godsdienstig zij. Wie heelt dat gezegd Victor Hugo. De grootste ramp voor eenen Staat is, dat God niet gekend wordt den godsdienst on dermijnen is den grondslag van de samenle ving vernietigen. Wie heeft dat gezegd Plato. Nooit heeft er een volk bestaan, dat den Godsdienst niet ten grondslag had. Wie heeft dat gezegd J. J. Rousseau. De liberalen dus, die de school en den Staat zonder Godsdienst willen, zijn godde- loozer of is het domheid? dan Voltaire, Diderot, J.J. Rousseau, enz. Een belgisch missionnaris o? artelaar Zondag 11. werd in al de kerken van het bisdom Brugge een herderlijken brief afge lezen, waarin herinnerd wordt dat de E. Pater Remi Van Merhaeghe, geboren te Waereghem den 6 februari 1869,missionaris van Scheut, den 13 december 1901 in Mon golië voor 't geloof gestorven is en zijne gelukzalig verklaring nu gevraagd wordt. Al de personen, die boeken, brieven of andere schriften vaD den E. P. Van Merhaeghe in hun bezit hebben, worden verzocht ze voor 1 november persoonlijk of door tusscher- komstvan den pastoor, aan den bisschop te zenden. Mgr de bisschop van Brugge heeft be noemd Tot onderpastoor te St-Denys, de E, H. Gallant,bestuurder van het weezenhuis van St-Kruis-bij Brugge; te Meenen,in St-Vaast, deE. H. VanMerris, dokter in wijsbegeerte en licenciaat in godsgeleerdheid van de hoogeschool van Leuven; de E. H. Billiouw, onderpastoor te St-Vaast, Meenen, is be stuurder benoemd van het weezenhuis vau Sint-Kruis-bij-Brugge. Maandag is het parket van Yper te Bixschote afgestapt om een onderzoek te doen over een schrikkelijk drama, dat zondag avond de gemeenle in opschudding gebracht heeft. Het löjarig meisje Elodie Dcsodt. was zondag met hare lSjarige zuster naar de kermis van Merckem gegaan. Rond 6 ure keerden de meis jes terug naar huis, Onderweg bemerkten zij dat een jonge man hen op korten afstand volgde. Zonder hem evenwel stellig te herkennen, meende Elodie Desodt toch gezien te hebben, dat hij goed geleek op eenen jongsling van Merckem, met wien zij over eenigen tijd betrek kingen gehad had en die nog een ver familielid van haar is. In de maand februari laatst had die jonge man een brief g< schreven aan Elodie Iiesodt, waarin hij zijne misnoegdheid uitdruk te over hare handelwijze te zijnen opzichte. Die brief had voor gevolg dat de betrekkingen tus schen Elodie Desodt en den jongen man voor goed afgebroken werden. De twee meisjes zetten hunnen weg voort en verhaastten den stap. Zij sloegen de richting in naar het gehucht Pilckem op de grensschei- van Bixschote en Boesinghe, waar hunne ouders wonen. De achtervolger verhaastte ook den stap en kwam dichter hij. Eensklaps werden er verscheidene revolverschoten gelost. Elodie Desodt, die in den rug getroffen werd, viel zon der leeken van leven ten gronde. Hare zuster riep om hulp. Eenige personen die vier of vijf revolverschoten gehoord hadden, kwamen toe gesneld en droegen het slachtoffer naar de ouderlijke woning Een geneesheer werd ontbo den. Al de zorgen van den dokloor waren vruchteloos. Etodie Desodt was dood. Een kogel had het hart doorboord. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. De moordenaar had de vlucht genomen, doch werd door niemand ontmoet noch gezien. In het land heeft men ook geene voetsporen gevon den. De magistraten hebben den jongeling van Merckem ondervraagd, die verdacht wordt de meisjes achtervolgd te hebben. Hij loochent de moord gepleegd te hebben, doch bekent dat hij rond 6 ure zijne vrienden op de kermis te Mer ckem verlaten en den weg naar Bixschote gevolgd heeft, waar bij twee herbergen bezocht. Hij bekende eveneens een revolver op zak gehad te hebben Op zijne aanduidingen werd de revolver weergevonden onder eenen met bladen bedekten hoop aardappelen. De jongeling werd naar Yper overgebracht, waar hij in het kabinet van den onderzoeksrechter langdurig onder- hoord werd. De bezwaren tegen hem moeten heel ernstig zijn, want hij werd aangehouden en in 'l gevang opgesloten. MOORSEELE Maandag avond, rond 7 ure, kwam de ge naamde Arthur Hirape, vlasbandelaar, wonende op den steenweg van Moorseele naar Gulleghem, naar zijne woning en hoorde in zijn magazijn een zonderling gerucht. Hij begaf er zich dade lijk naar tos en zag twee kerels over de poort klauteren en de vlucht nemen. De dieven waren over den muur geklomrm n die den koer afsluit, om in het vlasmagazijn, het gezwingeld vlas. voor rond de 150 fr. buit te maken. De schelmen waren juist gereed om met hunnen buit te ver trekken toen zij door de naderende voetstappen verrast en op de vlucht gedreven werden. Himpe heeft een der dieven niet kunnen herkennen. NEER-WAASTEN De gendarmen van Komen zijn hier maandag morgend een onderzoek komen doen over eenen brand, die zondag avond, rond 10 ure, uitgebroken is in de hoeve van den landbou wer Lemoine. Deze had ailes in orde doen brengen voor het dorschen van eene mijt. Met dit werk moest maandag morgend begonnen worden. Zondag avond werd de mijt in asch gelegd. Het vuur deelde zich mede aan bel dorschmachien dat vernield werd. Uit het on derzoek der gendarmen blijkt dat er kwaadwil ligheid in 'tspel is. De schade beloopt 1.200 fr. voor het.graan en 3.500 fr. voor het machien. Daar er vele zwakke en aan bloedarmoede lijdende menschen zijn, kunnen wij niet nalaten onze lezers te verwittigen dat de Pillen van Dokter Raphaël, die eene ware bron zijn van kloekte en kracht, nu overal te krijgen zijn aan 1.75 fr. de doos, in alle apotheken. SINT-JAN De E. P. Cook, van de belgische missies, is te Shanghai overleden. Wilt ge dat allen gezond zijn in uw huis, gebruikt het bloedzuiverend middel der huisgezinnen en ook het beste de Walthery Pillen. In alle apotheken. Plechtige inhuldiging van den heer Hector DOCH als Burgemeester te St-Jan. Zondag laatst vierde St Jan de blijde intrede van zijnen nieuwen Burgemeester. Zooals het te verwachten was is de feeste grootsch en prach tig geweest. Nog nooit, sedert dat St Jan bestaat, heeft er alhier zulke schoODe en welgelukte inhaling plaats gehad. De Sint Jannaren hebben willen dien dag, sprekende bewijzen geven van de zuivere en diepe genegenheid die zij hunnen Burgemeester toedragen en zij hebben er ten vollen in gelukt. De duizenden personen, die ons dorp Zondag zijn komen bezoeken, hebben in bewondering gestaan als zij gezien hebben wat de Sint Jannaars al gedaan hadden om hunnen eersten magistraat triomfantelijk in te halen. De feestelijkheden werden 's avonds te voren aangekondigd door kanongebulder, 't kanon bromde op de bijzonderste hoeken van de ge meente. Den zaterdag ook werden twee tot drie honderd sperreijes geplant en acht triomfepoor ten opgericht. Den nuchtend van de installatie, nadat de menschen hunne christelijke plichten gekweten hadden, vk-l«n zij aan 't versieren hunner huizen, 't Was langs alle kanten vlaggen uitsteken, kransen spannen, draperfien en op schriften hangen, transparanten vastmaken, enz. geen huis of't was versierd, 't Mag hier terloopsgezeid worden dat er vele huizen waren die oprecht kostelijk en met smaak opgesmukt waren. Tegen 's noens, Sint Jan zat ten vollen in zijn beste feestgewaad. Om 1 1/2 ure werd aan den ingang van het dorp een stoet gevormd. Welke beweging op straatOm 2 1/2 ure was alles gereed, de stoet stond in orde. lenige minuten later, op een landau, met twee bloedrijke peerden bespannen en omringd van vier rijk gekostumeerde eere- wachten, houdt stil onder de eerste triomfe- poort. Mijnheer de Burgemeester, gevolgd van M. Cam. Dochy, ,den voorzitter van de feestcom missie, stapten af Alle hoofden worden ontdekt. De Brabanconne, kundig gespeeld door de ka tholieke fanfaren van Zonnebeke on de leiding van Mr Ern. Wenes, weerklinkt en word be groet met aep daverend handgeklap van de dicht opeeDgetaste menigte, pe heer Burgemees ter wordt verwelkomd doorM. BlondeeL eerste Schepene, daarna door den E. H. Pastoor Ty- berghein. Mijnheer Dochy, zienlijk getroffen, bedankte en belooft, naar het voorbeeld zijns vaders zaliger, ailes te poen wat in zijne macht is, om den bloei en den voorspoed van Sint Jan met de wereldlijke en geestelijke overheid te helpen bewerken. Al die aanspraken worden luidruchtig toegejuicht De overheden van Ge- meente-Diseh en Kerk nemen nu plaats in vier rfike, opene landaus. Een kanonschot schalt en de stoet komt in beweging. Hoe zal ik nu dat aangaan, om de lezers van 't Nieuwsblad, die den stoet niet gezien hebben, een gedacht daarvan te geven 't Is toch zoö moeilijk. Nu, ik ga het maar aanpakken. Aan het hoofd van den stoet rfiden vier flinke gendarmen te peerde. De wielrijders, een vijl en twintig in getal, volgen. Welke mooi verseri- de velo'sHoe schoon, hoe lief En wat zal n, zeggen van August Capoen, die daar in 't midden van den groep zoo lieflijk rijdt op eenen monk plan, die hij zelve zoo kunstig uitgevonden vergaard heeft August, gij haalt er waarin? eere van. Proficiat vk 't Zijn nu de peerdemannen. Een heele hn« goede ruiters, op kloeke peerden gezeten -t 7 toch zoo schoon, zoo deftig. 118 Daar komen nu onze wakkere pompiers"rw hunne spuit sierlijk opgeschikt, onder de"'bev« len van hunnen hoofdman M. Cyriel Vinkon' Hoe zien ze er welgezind uitAen- Ha de eerste wagen is daar de gebuursw» gen van de ware vrienden van de Potjjze. 4 j3 bloemen een schoone wagen, rijk met groen en versierd. Men ziet wel dat de Potfizenaars '«on handje hebben om feestwagens op te schikken Op den wagen zitten 35 tot 40 zingende bolder» die hulde komen biên aan onzen achtbaren Bnr gemeester. Proficiat en dank 1 Hoe Het muziek van Boesinghe, onder het bestier van M R is daar ook Het speelt van zijne wippendemL redoublés. Het is gekomen uit loutere genesen heid om M. Dochy te vereeren en om de talriikö Boldersgilde van de Slang van 't Crispijn riio volgt, blyde op te lijden. Proficiat en dank' aan 't muziek en aan de deftige Boesingsche Gilde Daar is de tweede wagen'; de wagen van dn ambachten van de Brijke. Hoort de smeden en agenmakers slaan en kleunen, hoort ze zingen Wat geestig volk De bakker ook zweet daf 't van hem leekt. De leden van Geiten-en Veebond zijn daar ook met plankje en vaandel om M. Dochy hulde te biên. Welke groote, schoone, kostelijke wasen komt er daar nu Hij wordt getrokken door vier zware boerepeerden. 't Is de wagen van da vereenigde Landbouwers en Werklieden van den Hemelrijkhoek. De bijzonderste werkzaam- heden van 't geboerte zijn daar heel natuurlijk verbeeld. Hoort ze derschen, hoort ze: windan hoort ze keernen en beziet dan ne keer al die rijke schilderijen met betrek op [de hoeve en hare onafhankelijkheden, 't Is toch zoo schoon En die lieve kleinen daar in het voorplein van den wagen t Zfin oprechte engeltjes, die door 't open venster van de pachthoeve het publiek toelachen. Eere aan den Hemelrijkhoek 1 Daar is nu de Jonge Wacht, de hoop en de kracht onzer schoone katholieke partij Zoo ook in fiere houding en onder het zingen van eeu omstandigheidsliod, brengt hulde aan den nieu wen Burgemeester. Bravo jonkheden, gij durft gij treed alle menschelyk omzicht onder de voeten t Is nu de beurt aan 't onderwijs. Daar is de schooljeugd, een groep zingende schooljongens met driekleurige vaantjes in d'hand. En die wa gen daar achter, getrokken door twee felle, net- gekloede boerenpaarden, wat verbeeldt hu? Ah 'tis de wagen van 't onderwijs. Op de wagen zitten trapsgewijze vijftien leerlingen in kraak nette en allerkostelijkste kostumen.met bande rollen met driekleurige lint afgezet in d'hand Die banderollen dragen de namen van de vakken van 't onderwijs. Op 't achterplein ziet ge dat de school godsdienstig het kruis met een gepast opschrift en vaderlandsch moet zyn—portret van Koning en Koningin Op zyds, ziet gij ook op lieflijke banderollen gedrukt, de namen van de deugden die meest op schoolkinders passen. Hoe schoon Hoe lief al die kostumen in het heerlijke zonneschijn I Hoort nu die zoete stem metjes zingen Vivat, Vivat, hij leve, leve lang, enz. Die prachtige wagen wordt wel bekeken. 't Wieltje is daar hoor ik zeggen en inder daad, de kaartersgilde van dé Koningin van Hongarië en de gilde—de vrije Bolders - van den Hert, stappen blijmoedig en deftig vóór den wagen van de vereenigde ambachten van het Wieltje, 't Is ook nen schoonen wagen, nen wa gen die wel ongezel is en die veel werk ge vraagd heeft. Ziet dat wiel draaien, daar vooraan aan den wagen. Hoort de mannen smeden, wa- genn akers, bakkers, schoen-en kleermakers, ja tot barbiers toe, zingen Draaien, draaien is het stieiken van ons blij en lustig wielken, en '1 drarit nu al dat draaien kan, oin u te vieren te Sint Jan, enz. Wat geestig volk is dat Wielte- volk I Wat is dat nu Ne groep van een dertig man nen, al met blauwe kiels en een bolhoed op het hoofd I Ha I 't zjn de veekoopliên van Sint Jan met met hunne collega's en kalanten van 't ge buurte. Ge moet weten, Sint Jan is het midden punt van den veehandel,'t en wonen niet min Jan zeven marchands te Sint Jan. En wat komen zij doen in den stoet Ehwel hunnen stiel ver beelden. Ziet ze daar die twee beesten verkoo- pen, die ze mede hebben hoort ze in malkaars handen slaan, hoort ze roepen: de stok in tweën, doet er nog een vijffrankstuk bij, geluk met do heeste, en andere uitdrukkingen bij kooplieden in gebruik, 't Is oprecht wel, 't is ne schoone en rare groep. En deD grooten dan, Emiel Lecluyze, die de groep volgt in voiture I Steekt er moed in dien vent Daar komen nog twee gilden met plankje en vaandelde Rokersgilde van de Korenbloem an de gilde de ware Bolders van de Koe. Ze stappen in goede orde vooruit en zingen luimig en met zwier: Goed de mate, links de bate, houdt de bol in stalen vuist, schiet de krake over stake, ganseh de boel is weggekuiseht Daar is nu den wagen van den suikerijhandel. Opgezet met schoon aspergegroen en rijk beste ken met allerhande bloemen en rozen, de wagen van den suikerijhandel is ook nen schoonen wagen, 't Zjjn ook bons vivants die erop zit ten, die suikerjjsnijders, die keerders, die droo- gers. 'k wete waarlijk niet hoeveel werken dat ze daar teenegaderin hun fabrieksken verrich ten. Hoort ze toch lustig zingen. De leden van de zieken- en pensioengilde stap pen ook in goede orde voorbij en daar komt du eindel jk den triomfwagen, sierlijk en rfik opge tooid door de Eerw. Zusters van 't Klooster. Tusschen groen en bloemen, tusschen hooge kolonnen en vaderlandsche vlagjes zitten zeven tien bevallige meisjes in sneeuwwitte kleedij en met driekleurige strekjes in 't haar. Hoort die zoete gezangen die zij van tijd tot tijd aanheffen, den Burgemeester ter eere. 't Is schoon, 't is indrukwekkend. Nog muziek! 't En stopt niet. 't Is de katholieke fanfare van Zonnebeke. Ze speelt hare schoonste stapmarchen. Hare zoetluidende tonen weergal men en doen de vreugde van het vorrukte volk ten toppe stijgen. Nu volgen de vier opene landaus, met den gevie: deo Burgemeester en overhedeD, omringd van de vier eerewachten te peerde in middel- eeuwsche kostumen. De stoet werd gesloten met de policie. Welke lange, schoone en wel inge richte stoet hoorde men langs alle kanten. Welke orde Welke deftigheid bij al die menschen Tusschen twee dikke, dikke hagen van men sshen werd de heer Burgemeester alzoo tot het gehucht het Wieltje gevoerd en vandaar teruggebracht naar de dopplaats, naar don aldaar opgetimmerden theater. Mr Dochy, omringd van al de overheden, van eene uitgelezene vrienden schaar, neemt daar nu den stoet in oogenschouw. Al de groepen (rakken voorbij en juichen den held van den dag toe D'eene biên eenen bloem tuil aan, d'andore zingen een omstandigheids lied, de wagens werken en zingen, 't is al toch zoo schoon en zoo wel. 't Is vjf ure als de défilé gedaan is en uit alle monden hoort men nu welke prachtige inhaling voor Sint-Jan I Wij hadden ons daaraan niet verwacht't Kri oelt nu van ;t yolk' op de plaats, men kan #eaii appel ter aarde werpen. Als 't volk wat geschoven is, de Heer Burge meester, gevolgd van d'overheden èn de vrien den. begeeft zieh naar de knechtenschool, alwaar het feeptmaal iqoest plaats hebben. De zaal prachtig versierd met d'raperyen en irophoen. 't Is het werk van M. Jos. Duflou, tapijtsier te Yper. Aan de muren hangen de twee volgende jaarschriften Mochte drank en fijne gerechten U gansch bevallen U genoodigden, geachte Burgemeester wenschen lar-g, wjjs, ReilyP] bestuur in Sint-Jan. Het banket is toevertrouwd aan de zorgen van M. Cyr. Vermeulen van Yper- De honderd en negen aanwezigen doen eere aan tafel. Iedereen prijst de smakelijke gerech ten en de lekkere drankep vap het hqis Ver meulen. Menige glaasjes worden geledigd en d® meeste blijdschap heerscht onder het maal. Hair wege worden de genoodigden vergast op ee" puik concert gegeven door de katholieke faflfa re van Zonnebeke. Vier toasten worden ondei het banket voorgedregen doorM. Gharie» Grsquière, die den burgemeester de algem^06 medewerking van den Gemeenteraad verzeker door den Heer Pastoor, die drinkt op de goeflt; verstandhouding tusschen kerkelijk en bpG>e»' £5^ r— 6=3

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2