Mengelmaren Burgerstanden s* a at sa s» at ai m *5 m m m m m m m m m Vrouwenbeweging T entoonstelling-wedstrijd van tabak Katholieke Jonge Wacht Zondagrust Uitgifte van valsche titels Lijdt gij aan speen Hardnekkige Tuiduitslag Sterfgeval Hopmarkt jou dan eene andere taal dan de moedertaal, de voertaal, de aanleertaal kunnen zijn van de overige opgeleide leervakken Den i" October 1897 noodigde de Heer Gouverneur van Westvlaanderen den Ge meenteraad van Yper uit om het leerplan onzer officieele lagere scholen te doen over eenkomen met het model, leerplan van den Staat, en ter zitting van 3 November 1897 besliste de Gemeenteraad, op voorstel van den Schepenraad, het nieuw Staatsregle- ment bij te treden en goed te keuren. Het is dus Staats wil en wet, het is de wil en wet van den Gemeenteraad van Yper dat de vlaamsche taal, onze moedertaal, de taal onzer vlaamsche stad en van ons vlaamsche volk, de voer-en aanleertaal zij in onze orh- cieele lagere scholen. Zoo had het reeds de Gemeenteraad be slist den 3o Juli 1887 voor stads lagere knechtenschool en de tweede lagere meisjes school op voorstel van den schepenraad wierd het leerplan in de drie scholen gewij zigd in den zin van het Staatsleerplan van 28 December 1884. opgemaakt ter uitvoering der schoolwet van 20 September 1884. Kon men nog twijfelen aan 't inzicht van den wetgever, dat men het eerste artikel der wet van i5 Juni 1583 herleze w in het vlaamsche land worden de leergangen aan de voorbereidende afdeelingen, gevoegd bij s Rijks middelbare scholen, door het vlaamsch gegeven ik weet wel dat er hier spraak is van Staats middelbaar onderwijs, maar de voorbereidende afdeelingen gevoegd bij 's Rijks middelbare scholen, geven lager onderwijs, en staan gelijk met onze officieele lagere scholen. De vlaamsche taal is de voertaal van alle officieele lagere scholen van het vlaamsche land, op weinige uitzonderingen naar onze dierbare moedertaal is de voertaal in onze lagere kostelooze knechten en meisjesscholen waarom is zij het niet in Stads betalende meisjesschool Ten onrechte heeft men mij beschuldigd van tegen het fransch te zijn ik ben tegen geene enkele taal, en als men mijne moeder taal hier de eereplaats wil geven die haar toekomt, 't is te zeggen al de opgeleide leer vakken in 't vlaamsch wil doen aanleeren, stel ik uitdrukkelijk voor de fransche taal als tweede taal zuiver en zorgvuldig te doen bijleeren in onze betalende meisjesschool. Aan onzen schepenraad vraag ik te willen een einde stellen aan de misbruiken die in het onderwijs van stads betalende meisjes school zijn binnengeslopen, en te willen wa- ken over de uitvoering der Schoolwet en van de beslissing van den Gemeenteraad van 6 nov. 1897. M. Voorzitter (Fr.) M. Sobry mist, indien hij meent dat het gouvernement hier mag gebieden in zake van taalonderwijs. In geener deele, vrij zijn hier meester wij doen dus wat we willen; zegt de wet immers nietdat de taal moet aangeleerd worden elk volgens de aangelegenheden der plaats Welnu,'t is daarom dat de Gemeenteraad die zaak zal beslissen bij middel harer stemmen. Wij zijn toch in 't geheel niet tegenstrijdig met de wet Wij staan onder het gebied van den Staat, de stad staat onder onze be slissingen. In die zake dus nemeu wij vooral in acht de begeerte der familievaders. M. Begerem (vltoont hoe de wet van 1895klaaren duidelijk zegt dat het vlaamsch volstrekt de voertaal niet moet wezen. Mij dunkt dat de wet zegt: elk volgens de plaats en omstandigheden. Spreekt dat niet klaar genoeg M. Sobry steunt nog op de verklarin gen van M. Schollaert. M. de Burgemeesterzegt dat de Mi nister de wet der gemeenten wilde eerbie digen en wilde niet dat het Gouvernement voor iets in zake van onderwijs tusschen- kwame. Laat ons dus ter stemme gaan. M. Sobry.Maar die wet is dubbelzinnig. M. Begerem. Laat ons eerst stemmen om te weten of er eene wet bestaat. (Gelach) M. D'Huvettere. Laat mij toe eerst eene bemerkinge te maken. Indien, eenige der gemeenteraadsheeren, zooals ik onder andere/tegen die veranderinge stemmensen wil het daarom in 't geheel niet zeggen dat wij vijandig zijn tegen 't vlaamsch. Wij willen doen al wat wij kunnen, maar zooals het onze achtbare burgemeester zegde, moet de wille der ouders geëerbiedigd wor den. Wij zullen dus stemmen,ofwel omdat alles zou blijven lijk het was, ofwel ten voordeele der vervlaamsching. Den statu quo t. t. z. dat de leergan gen voort in 't Fransch zullen gegeven wor den, is uitgeroepen met ld stemmen tegen 4, te weten MM. Vander Ghote, Sobry, Seys, Struye. Gemeente eigendommen Toelating tot doorgangsr echt. M. de Voorzitter. M. Louis Vanheule, nu eigenaar zijude van een grond, vroeger toebehoorende aan Juffrouw Lapierre, nabij den Posthoorn vraagt de toelating tot een doorgangsrecht. Vroeger bestond er een gracht en men heeft hem gevuld, ten einde er te kunnen overgaan. Opnieuw hebben wij hem doen delven, om ons recht te laten gelden. M. Vanheule wil nu 5 fr. 's jaars betalen. Goedgekeurd. Geldwezen. Hergebruik van kapitalen. M. de Voorzitter. De stad heeft een perceel grond aan den Staat verkocht, die nende tot het vergrooten onzer statie. Te dien einde betaalde de Staat de som van 3 810 fr. Deze som is nog vermeerderd door de rent Geldhof, beloopende 125 fr. Ik stel voor deze som op Belgische rent te plaatsen. Goedgekeurd. Geldwezen. Gemeenterekening ign. M. Sobry geeft het verslag der rekening. Het overschot is van 22.853 fr. 52. M. de Voorzitter stelt voor van in der haast in het dagorde den erfpacht van Sint- Maartensklooster te brengen. De raad keurt goed mits twee onthoudin gen, namentlijk deze van M. D'Huvettere en Begerem. M. de Voorzitter stelt ook voor op het dagorde te zetten de toelating tot het vis- schen in de stadswallen. Van langs om meer vraagt men om in aanbesteding te brengen. Het gedacht van den raad is van in verschil- lige sectiën te verdeelen. M. Begerem. 't Is maar op voorwaarde dat het lijnvisschen toegelaten zij. De be- begeerte der huisvaders moet geëerbiedigd worden. (Gelach) MM. Vanden Boogaerde en D'Huvettere stellen voor eerst een lastenkohier cp te maken. M. de Voorzitter belooft aan dit verlan gen gevolg te geven. M. Baus vraagt dat de vermaking van het voorland vóór de voetvolkskazerne gelegen zou voortgezet worden en M. Struye vraagt ook dat het voorland bij Zillebekestatie zou hersteld worden. M. de Voorzitter legt dien slechten staat der wegen den Staat ten laste en zegt dat eeue klacht zal ingediend worden. De openbare zittirg is om 6 1/2 ure ge heven. Ten einde het noodzakelijke van de vrou wenbeweging meer te leeren kennen, gaf Jufvrouw Baers van Antwerpen, Maandag laatst eene voordracht in 't klooster van de Rousbrugge Damen. Talrijke Damen en Jufvrouwen, uitgenoodigd door den Vrou wenstudiekring, hadden den oproep beant woord, en luisterden met aandacht naar het zoo vurig en overtuigd woord der spreekster, die klaar en duidelijk bewees hoe en waarom het meer dan tijd is dat men zich met de arbeidster bezig houdt. Altijd is er gevrocht geweest voor de mannen en alle instellingen voor vrouwen wierden verwaarloosd. Noch tans, Bebel de socialistische leider zegde, dat de overwinning zal wezen daar waar de bedrijvigheid der vrouw haar op sociaal gebied wenden zal, en de socialisten in 't al gemeen bekennen, dat zij geen meester van de maatschappij zullen worden zoolang zij de vrouw in hunne macht niet hebben. De arbeidersklas dus, hare macht bewust, mag aan haar zelve niet overgelaten worden, en daar zij slechts steun en leiding verlangt is het een plicht voor ons, christene vrouwen, de lotsverbetering der arbeidster te beherti- gen, dat de hulpe welke zij vraagt uit onze rangen kome en niet van de socialisten wier leer leidt tot bederf en losbandigheid Ja, gaan wij tot de arbeidster, wij zijn immers allen kinderen van dezelfden God en zijn bestemd eens samen dezelfden hemel te deelen, gaan wij tot haar, niet om met me delijden ingeval van nood, een stuk geld in hare hand te leggen maar om die hand in de onze te drukken, met bezorgdheid vast te houden haar den weg te leeren vinden naar hooger en beter leven, haar te doordringen van 't gedacht harer verheven zending hier op aarde en haar te brengen daar waar hare plaats is, daar waar Jesus haar in 't begin van 't christendom gewild en geplaatst heeft. Doen wij gelijk de bermhertige Samaritaan, niet voorbijgaan bij 't zien van den lijdenden evenmensch, maar de wonde waaraan hij lijdt onderzoeken en hulpe brengen zooveel wij kunnen de sociale toestanden dus van nabij leeren kennen, de hulp en redmiddelen zoeken die op geschikten tijd moeten toege past worden. Wij moeten niet meer trachten de arbeidster te paaien met haar te zeggen dat zij het later in den hemel beter zal heb ben en er hare belooning zal vinden, neen, alle werk verdient voldoenden loon, en als wij van die vrouwen tegenkomen, die niet tegenstaande kunnen vlijt en spaarzaamheid moeite hebben om treffelijk door 't leven te gaan en hunne toekomst niet kunnen verze keren, daar moet verbetering ingebracht worden, en dat alleen zal men maar vinden als de arbeidsters goed zullen begrepen heb ben dat zij zich moeten vereenigen om sa men hunne lotsverbetering te betrachten. Aan den leidenden stand dus is het de werk ster hiervan te overtuigen, en te betrachten haar verstand zoover te ontwikkelen dat zij bekwaam worde eensdaags, zelve, op gepas- ten tijd, hare rechten te doen gelden. Spreekster eindigt met de hoop uit te drukken dat hare woorden niet zullen verlo ren gaan, dat alle aanwezige damen en juf vrouwen zullen begrepen hebben welke hunne plicht is, die zij in de maatschappij te vervullen hebben, hoeveel werk zij op sociaal gebied te verrichten hebben. Wil men hier in Yper, vereenigingen, vakscholen of gelijk wat voor noodig of nuttig werk stichten, men mag altijd inlichtingen vragen aan 't al gemeen secretariaat van vrouwelijke syndi caten, dat sedert eene maand geopend is in Brussel en waar men altijd bereid is iedereen op de hoogte brengen van de zaak welke men inrichten of stichten wil. Men zal misschien inbrengen dat hier ter stede alle sociaal werk voor vrouwen over bodig is, omdat er hier weinig of geen socia listen zijn, maar wie zal durven verzekeren dat er hier of daar geenesocialistischegedach- ten verdoken zitten om bij d'eerste gelegen heid voor den dag gehaald en verspreid te worden zooals een smeulend vonkje dat slecht eenen lichten wind noodig heeft om een groot verslindend vuur te worden. Voor aleer het dus zoo ver komt, en 't is gemak kelijker te voorkomen dan te herstellen als het te laat is, moeten wij hand aan 't werk slaan en ons met de werkster bezig houden. Het arbeidsveld is groot en uitgestrekt.Ieder een bebroeve zijne kracht en kieze, door wijzen raad geleid, het werk waaraan hij zijne pogingen wijden wil. G. Ij. m w tp m Sn eK Het Comiteit Kemmel Yper belegt eene tentoonstelling wedstrijd van tabac, met duidend frank prijzen, van Zondag 22» tot Zaterdag 28n December aanstaande, in de Halle (Delbeke zaal). De Tentoonstelling zal toegankelijk zijn voor het publiek Donderdag 26 en Zaterdag 28 December. De ingangsprijs zal bepaald zijn op 10 centiemen. i®5, if* P* ij? P* P* is? Morgen Zaterdag, om 7 ure 's avonds zal de Stadsharmonie en de Koninklijke Fanfare eene se'rénade geven aan onzen acht baren jubilaris, heer Burgemees ter Colaert. tif* '<s? t>~* 'fë Afdeding St Pieters 't Was feest, Maandag avond, in St Pie ters Jongelingskring heer Oct. Renaerts werd er, als voorzitter der Katholieke Jonge Wacht van St Pieters, plechtig ingehuldigd. St Pieters boven mag men te recht zeggen Alle feestelijkheden die er gegeven worden zijn zoo gepast en volmaakt van opvatting als ordentelijk en prachtig van uitvoering. Om 8 1/2 ure werd de nieuwe voorzitter door den Eerw. Heer Leys en de andere raadsleden der afdeeling opgeleid, in de sierlijk opgesmukte feestzaal door eene dreunende Brabanqonne en een daverend handgeklap begroet en verwelkomd. Nadat de heer A. Logie, schrijver der afdeeling, een klaar en bondig verslag der vorige zitting had afgelezen, richtte de E. H. Leys, tot den feesteling, eene welgepaste welkomrede Hij herinnerde hoe vrieudlijk en lieftallig de ommegang was van den be minden oud-voorzitter, heer M. Devos, die, verplicht zijne toekomst in den vreemde te bewerken, met tegenzin ons heeft moeten verlaten Neen, zegt hij,wij vergeten hem nooitIn onze gebeden zullen wij hem steeds herdenken opdat hij slage in zijne pogingen onze gedachten zijn met hem gelijk de zijne ons nog steeds opbeuren. Hij staaft den keus van den heer Oct. Renaerts, als nieuwe voorzitter, en verwijst op dezes taai en aanhoudend streven als student te Poperinghe,waar hij in de Staats prijskampen menige lauweren plukte als normalist te Thoi'hout, waar hij grondige en bekroonde studiën; flegde;als onderwijzer in de Weezen- en de St Aloysiusschool, waar hij tot op heden nog de genegenheid zijner leerlingen en de achting zijner over sten weet te oogsten eindelijk als lid der St Pieter's sprekersbond, waar zijn boeiend en gloedvolle woord veel goeds zal stichten. «Daarom, zegt hij, is, na rij pe beraad slaging, onze keu3 op den heer Renaerts gevallen Hij is weerdig aan ons hoofd te staan, en wij zijn fi r hem als voorzitter te kunnen verwelkomen. Daarna legt hij den nieuw gekozene den toestand der afdeeling voor oogen.en eindigt met alle jonge wachters aan te wakkeren dikwijls te komen luisteren naar het woord van hunnen nieuwen voorzitter en door hun moedig werken hem in zijn streven te steu nen... Een daverend handgeklap, een dreunend Vaderlandslied en een geestdriftig Wij fijn de Jonge Strijders i weergalmde door de zaal, waarna de heer Oct. Renaerts het woord nam. Ziju eerste woord is een woord van dank aan de aanwezige vreemde heerschappen, den Algemeenen Raad en de talrijke leden der afdeeling, die het feest met hunne tegen woordigheid hebben willen opluisteren... Eene uitgelezene dankbetuiging wordt den welwillende muziekanten der St Pieter's fanfare en vooral hunnen wakkeren bestuur der, den heer C. D'Haene, voorbehouden... Hij is uw voorman, zegt de spreker, geest driftig ja maar recht voor den vuist, een strijder die, spijts beknibbeling, spotternij en misschien wel laster zelf, zyne koene geestdrift steeds weet te vertolken door vrome daden. Hij is en blijft een verdediger en voorstaander van vlaamsche recht... en onder dit oogpunt is hij ons aller voorbeeld. Zijn bijzonderste woord van dank stuurt hij tot den Eerw. Heer Leys, Proost der af deeling en bestierder van St Pieter's Jonge lingskring, hij de vriend van arm en rijk,van oud en jong, ja vooral van de jonkheid van St Pie .ers hij die met taaiën iever en edele volherding hun het goede voorhoudt en van 't kwade wegtrekt hij die voor zyn edel streven slechts steun en navolging ten dank verwacht. Daarna richt de heer spreker eene gloed volle aanwakkering tot de aanwezige jonge wachters. Hij doet hun uitschijnen hoe zij moeten zijn en blijven katholieken en chris tenen van de rechte soort mannen die leven voor hun ideaal en doelmatig er naar streven; mannen met grootsche denkbeelden; mannen van de daad die de onverschillig heid, de hoogste uiting der laagste onrecht- veerdigheid en minachting, verbannen, en die durven strijden voor hun edel recht. Daarom, zegt hij, kent en bestudeert u zeiven, slaat hand aan 't werk en springt in de bres... geene loomheid, geene werkeloos heid, geene besluiteloosheid weest manhaf tig, weest menschelijk, weest redelijk en daarom weest godsdienstig. Strijden moeten wij de strijd maakt mannen, zegde minister Helleputte, en de eendracht maakt macht. Daarom strijdt manhaftig en aanhoudend, niet bij vlagen, niet alleen 14 dagen vóór de kieziog, maar jaar uit jaar in opdat hier te Yper de laatste vijand verjaagd en zijn laatste bolwerk af gebroken worde... Onder de menigvuldige wapens die u ter hand staan, hebt gij de drukpers, dat snij dende en vliemende wapen,dat de batterijen des rijands moet tot zwijgen brengen en de onze versterken, dat wapen dat het kwaad moet verdelgen onder overmaat van het goede. Strijdt geestdriftig mannen, met die geestdrift die dronken maakt van fierheid bij de zegepraal en blaken doet van weer wraak bij de nederlaag... ja, roepen wij on verdeeld en fier Wij zijn, wij zijn de jonge strijders Wij zijn de eendracht en de macht Wij zija de jeugd der Yperstede Wij zijn de katholieke wacht Men schreeuwt dat 't geloof te niete gaat 't En zal Dat blauw-rood gezwets zal boven slaan 't En zal I Dat roepen en dat zweren wij Zoolang als wij ons weren wij 't En zal 't en zal 't en zal I... Of die kernachtige rede indruk miek hoeit niet gezegd. Een donder van toejuichingen deed de muren der feestzaal op hunne grond vesten trillen. Verscheidene muziekstukken, door de St Pieter's fanfare kundig vertolkt brachten vreugde en begeestering onder de aanwezi gen menig opbeurend lied, waaronder het Conscience'lied, door den heer J. Bartier zoo sierlijk gezoDgen, uitmuntte, oogstte aller goedkeuring. De rekening van 't verioopen jaar, dewelke sluit met overschot, bestemd voor aankoop van strijdbladen en tijdschrif ten, wordt door den heer schrijver bekend gemaakt, waarna een gerekt hanengekraai de reeks feestreden komt sluiten. Onder 't zingen van den Vlaamscken Leeuw werd de vergadering geheven en ging eenieder, brandend van christene strydiust, in de stilte van den avond nog eens die grondige waarheden en opbeurende aanwakkeringen overwegen. Jonge Wachter. Dienstdoende apotheek. Zondag 27 October. E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. d$ S« 3* &ft i* -j*. 5* De kofferforts Zekere kofferforts, gehuurd op naam van Nestor Wilmart, zyn broeder Henri of van Ras- quin zijn nog niet geopend, daar het gerecht er de sleutels nog niet van bezit. Men heeft er de zegels opgelegd, in afwachting dat werklieden specialisten, die zuilen gezonden worden door de huizen, welke de kofferforts verveerdigd hebben, ze zuilen openen. De policie heeft niette min weinig hoop er iets belangrijks in te vinden. Men veronderstelt inderdaad dat de huurders dezer kofferforts den inhoud reeds in veiligheid zullen gebracht hebben. A anhoudingsmandaat bekrachtigd De raadskamei heeft dinsdag avon l, van S 1/2 tot 7 1/2 ure, de aanvraag van Henri Wilmart, om voorloopig in vrijheid gesteld te worden, onderzocht. M. Leclercq, ondervoorzitter der raadskamer, zat voor, bygestaan door M. José Hennebicq. Aan da bank van het openbaar mi nisterie bevonden zich M. Holvoet, prokureur des konings en de onderzoeksrechter M. Devos. De betichte was bijgestaan door Mrs Paul-Emile Janson en Bonnevie. De onderzoeksrechter M. Devos vroeg de bekrachtiging van het anhou dingsmandaat. Er bestaan tegen Henri Wilmart voldoende bewijzen van medeplichtigheid in de bedriegelijke bankroet van Nestor, zegde M. Devos, Het belang van het gerecht vergt ten andere dat hij aangehouden blyve. Zijne achter houdingen van in het begin der zaak komen verdacht voor. Zy komen de vermoedens bevestigen, die de pliehtigheid van den opgeslo tene schijnen vast te stellen. De verdedigers hielden staan dat Henri Wil mart geen deel genomen heeft in de bedrieglijke bankroet van zijn broeder. Indien hun klant bij eenen vriend documenten heeft doen neerleg gen, welke Nestor noodig geoordeeld had aan een derden persoon toe te vertrouwen, dan was het -enkel nit zelfopoffering voor zijn broe der, die een ovorgrooten invloed op hem bezat. Zy bewijzen in alle geval geenzins de pliehtig heid. 3o millioen afgetruggeld De onderzoeksrechter M. Devos, heeft thans het eerste deel zijner taak geëineigd De optel ling der aftruggelaryen door Nestor Wilmart gepleegd. Het totaal der in pand gegeven obliga ties beloopt 65.000 en het totaal der aftruggela- rijen meer dan 3 millioen. Het onderhoek Tot nu toe heeft men te Brussel 16.000 titels in beslag genomen waarvan 5.000 te St-Gilles. Te Charleroi heeft men er 1.300 ondekt. Men heeft er insgelijks aangeslagen te Hoei, te Veurne, te Dendermonde, te Tongeren, te Luik, te Dinant, enz. Drie werklieden van Koekelberg hebben woensdag naar het parket drie valsche titels gebracht, welke zy bjj middel hunner spaarpen ningen gekocht hadden. Woensdag heeft men te Brussel nog eenegansche reeks titels in beslag genomen. Een bediende is gelast op elk der titels, die bij het gerecht toekomen, den naam te schryven van den eigenaar en ze te rangschikken. Doch deze rangschikking is zeer moeilijk, daar vele titels dezelfde nummers dragen. De valsche titels Tot nu toe heeft M. Devos kunnen vaststellen dat er 59.000 valsche obligaties Qent-Terneuzen te Brussel gedrukt werden 54.000 door eene enkele drukkerij en 5.000 door eene andere. Doch men denkt dat er nog verscheidene andere huizen zijn, die valsche titels gedrukt hebben. Om dit punt op te helderen, heeft de onderzoeks rechter talrijke drukkers van den brussehchen omtrek in zijn bureel ontboden. De hippodroom van Stockel De algemcene vergadering der maatschappij van de koetsen te Stockel had dinsdag namid dag te Brussel plaats. Al de titels behalve de 130 toehoorend aan Nestor Wilmart en die wellicht in pand gegeven zijn bij den eenen of den ande ren bankier waren vertegenwoordigd. Tusschen de aandeelhouders bevond zich de franohe jockey Stem, die sedert meer dan 10 jaar de vriend was van Nestor en voor meer dan 500.000 fr. valsche titels Gent-Terneuzen heeft. De beheerraad der maatschappij werd als volgt samengesteld MM. Mathieu, Henry Vanheyle- weghen en de senateur Vanderkelen, beheer ders Jossen en de Latre de Bosquiau, kommissarissen. TEEK Zondag avond werd de stad in opschudding gezet door het kleppen der brandblok. Er was brand ontstaan in eene kamer van het huis be woond door René Bryxis, brievenbestetler, in de Mondstraat. Dit werd spoedig bemerkt door eene gebuurvrouw. Na een half uur werkens gelukten de genaamde Henri Carré en Canaille Gouwy erin het vuur te beperken. De pompiers echter waren spoedig ter plaatse en vondeu den brand zoo goed als gebluscht. Eene kas, opge propt met kleederen en eenige andere meubels zijn de prooi der vlammen geworden. De brand werd gesticht door vuurgensters die uit de schouw van een ander huis door het venster in de kamer gevallen zijn. Alles is verzekerd. WOESTEN M. Aimé Noppe, oud leerling van het land- bouwgestichtjvan Avelghem. he%ft met voldoe ning zijn 1' examen van landbouwingenieur afgelegd aan de Hoogeschool van Leuven. PLOEGSTEERT Maandag morgend, om 2 ure, heeft men uit eene diepe gracht, langs deD steenweg van Armentières en nabij de herberg I11 de post», den genaamden Albert Seys gehaald, bijge' naaml Den Witte22 jaar oud. Het slacht offer had den linkerarm gebroken en inoeg ach messteken in den arm, zes in in de rechterhand. De vermoedelijkedide s zm gekend. De gekwetste werd verzorgd door aox- toor Therry, die de gendarmerie van b zet verwittigde. Geen enkele wonde is dooaeiijs. Albert Seys werd in de gracht gevonden doo twee jongelingen, in wier gezelschap hij aen avond had doorgebracht. LAUWE Onze lezers zullen zich de aanranding herin neren, waarvan M. Jules Vandeplassche, rias- koopman, die per rijwiel huiswaarts keerde, het slachtoffer werd. De muts van een dei- bandieten werd ter plaats gevonden en hier mede hoopte men de daders te ontdekken. En deze hoop heeft zich inderdaad verwezentlijkt. De kwaaddoeners zijn herkend. Het zijn, Achilla Meulemeester,24jaaroud, vlaswerker, wonende te Lauwe en Conrad Spotbeen, 20 jaar, afkom stig van Heule, zo:ider vasle woonst. Reeds tweemaal hebben deze kerels, twee smokke laars, aan de gendarmerie kunnen ontsnappen in het Eikenbosch, waar zij verblijven Maan dag vernamen de gendarmen dat de schelmen zich in het Lambergbosch bevonden en begaven er zich heen. Geholpen door een vijftigtal dorpelingen omsingelden zij hel bosch. De bandieten konden echter nogmaals ontsnappen langs den tunnel van den ijzerenweg. Het par ket van Koririjk werd over deze feiten ingelicht en begaf zich maandag namiddag ter plaats. Verscheidene getuigen werden onderhoord. Als gij zonder ziek te zijn zwaarmoedig, zon der eetlust en zonder kracht zijt, zal het voldoende wezen eene Walthery Pil te nemen om aanstonds geestig en welvarend te zijn. ISEGHEM Onbekende kwaaddoeners hebben zondag nacht de bi ievenbus der Gentsche straat om vergeworpen. Daarna begaven zij zich langs den Emelghemgang naar het huisje van den barreelwachter. Zij verbrijzelden er de ruiten en beukten de deur in. Daarna hebben zij eene stoof weggenomen en eene lanleern in de vaart geworpen. ROUSSELARE Maandag namiddag, rond 3 ure, liep Petrus Gaytant, 25 jaar, vaartwerker, Borslelstraat, tegen eenen wagen, zoo dat zijn neusbeen gebroken werd. Daarna viel hij met het hoofd vooruit ten gronde en werd zoo erg gewond dat hij door een geneesheer moest verzorgden naar het gasthuis overgebracht worden. Dinsdag avond, rond 6 ure, was een koop- warenlrein aan de loskaai der statie aan het manceuvreeren, toen een wagon, geladen met een veertigtal flesschen vitriool, met groot ge weld geworpen werd op eene rij stilstaande wagons, zoodanig dat ai de flesschen gebroken werden. Gelukkig is er enkel stoffelijke schade, die rond de 1500 fr. beloopt. neemt den balsem van doktoor Lamarcbe in eenige dagen zult gij genezen zijn. 1.50 fr. in alle apotheken. Depot in de Apotheek Pirard te Verviers. MEENEN. Woensdag morgend bemerkte Pauline Du- pont, die in de Rijselstraat de herberg in 1 Prins Boudewijn 1 houdt, dat stoutmoedige dieven bij haar binnengebroken waren en er veel gestolen hadden. M. Vandevoorde hulp kommissaris begaf zich ter plaats en deed de beslatigingen. Langs de pomp die op den koer staat klauterden de dieven op een afdakje en van daar op het platform van de keuken. Dan stieten zij eene venster open der slaapkamer en drongen langs daar binnen. Na alles overhoop geworpen (e hebben namen zij uit eene kas eene som geld van 8 tot 900 frank, alsook 2 gouden horloges met gouden ketting. 1 paar gouden oorslingers, 1 paar dormeuzen in diamant, 2 gouden ringen eneen peerlemoeren kindergeld beugel. Dan keerden de dieven terug langs waar zij gekomen waren. De diefte moet gepleegd geweest zijn door personen die goed het huis kennen. Ter gele genheid der Sint-Lucaskermis was het bal bij Pauline Du pont en er were1 tot laat in den avond gespeeld. De inbraak moet waarschijnlijk ge beurd zijn terwijl de herberg vol volk was. Het parket van Koririjk is verwittigd. De gendarmen hebben Jules Meeuvis aange houden, bijgenaamd Taeke 31 jaar, afkom stig van Hallewyn en wonende te Rijssel. Taeke moest nog 8 dagen gevang doen voor smaad aan de policie. Hij werd naar het gevang van Koririjk gevoerd. VLAMERTINGHE Gisteren, donderdag avond, is de koopwaren- trein komende ten 5.30 ure uit Poperiughe in de statie te Vlamertinghe ontriggeld. Die bracht eene groote vertraging in het voortrijden der treins uit Yper zoodat de reizigers uit deze stad vertrokken om 8 13 ure in bestemming voor Po peringhe, slechts om 11 ure 1/2 toekwamen. Velen onder hen konden hunne reis niet voort zetten, en werden genoodzaakt te Poperinghe te vernachten. Een toer van Jef Sanders Daar lag 'ne gepatenteerde luierik in het hos pitaal die beweerde doodziek te zyn. De dokters hielden staan dat het een carrottentrekker was, maar er was geen middel om den man te been te krijgen. Hjj zakte gedurig ineen van zwakte Als gy mij eens laat doen, zegde Jef Sanders! een oppasser in dienst van het gesticht zal ik de kerel wel wegkrygen. Geef me eens 'n endje koord. Gy gaathem toch niet wurgen vroegen de dokters. Voorzeker niet Jef kreeg zyn endje koord, en ging naar het bed van den zieke Deze begon jammerlijk te hoesten. Erg ziek vroeg Sanders. Ja... och... ja, zegde de zieke. De oppasser zegde niets, maar begon de man te meten, eerst van het hoofd tot de voeten, en dan dwars over de borst. De zieke keek he<n verbaasd aan. Wa... wa... doe de vroeg hjj. Sanders sprak geen woord en verwijderde zich traagzaam. De zieke zette zich recht... Zeg eens, riep hij, voor wat was dat Sanders kwam terug en fluisterde den zieke geheimzinnig in het oor Jonger, het is met u gedaan. Uw dokter zegt dat geongeneesbaar zijt, en za! morgen ver- gi t in uwen koffie doen, om u uit de miserie te Uelpen. IK nu de maat genomen voor uwe dood kist. Wees maar gerust, ik zal ze goed en sterk doen maken. 's Avonds was de zoogezegde zieke spoorloos verdwenen. spoedig en afdoend genezen De indrukwekkende onthullingen van oude opzichteres der Materniteit te 88n Mme Boriau Colyn te Dickelvenne inOost-Vl deren, bewyst wel het beste dat wij niet to v^' zeggen van de onbegrensde geneeskracht den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Pam0 1 koning der Balsems. aen Mme Boriau Colyn schrijft ons gedurende 2j jaren te Brussel, waarvan ik 10 ren de post bekleede van surveillante in de M terniteit, Begijnhofstraat te Brussel. De Z. E. H. Kanunnik Van Haecke, eerehoold- kapelaan der H. Bloedkapel, te Brugge, is don derdag namiddag aldaar overleden in den ouderdom van 83 jaar en 9 maanden De afge storvene was een der beste taalkenners, een alomgeachte voordrachtgever en een volksgezind figuur. Hoewel geboortig uit deze streek woonde ik ja Ik werkte daar zeer ten genoege van deHeer Doctorenen kwam daardagelyks in aanraki^ met allerlei zieken die ik moest verzorge vrouwen van allerlei slag. 8 Toen ik deze inrichting verliet, openbaard zich by mij eene huidziekte, door besmetting 9 Myne armen en beenen waren bedekt m vuurrooden uitslag, wolke hevig jeukte en pij6 deed en steeds verergerde. Ik kon niet zitten niet liggen, niet slapen en niets hielp er tegen' lioevele remedies ik ook gebruikte. i, Jarenlang heb ik daarmede gesukkeld, totdat menschen, die van dergelijke ziekten daardoor genezen waren, my den kloosterbalsem aanbe- volen. Tot mijn geluk volgde ik dien raad op en van af het eerste gebruik kwam er beterschap in mynen toestand, boe meer ik my met dien bal sem insmeerde,hoe meer de uitslag verdween en de pijn en jeuking verminderden. Na het gebruik van 3 potjes Kloosterbalsem was mijn huiduitslag totaal genezen. Ik dank U dan ook wei voor Uw uitstekend middel en machtig U gaarne, dit schryven af te kondigen.» De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, het middel bjj uitnemendheid tegen Rhumatlsm Rhumatische aandoeningen, jicht, podraga' spierverrekkingen, spit in den rug, wonden van allerlei aard, speen, alle huidziekten. Vorst aan handen en voeten. Prys per pot van 50 gram fr. 1.50, van too gram fr. 2.50, van 250 gram fr. 5. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Alleen echt met rooden band met handteeke- ning L. L AKKER, Rotterdam. Hoofd-Depöt voor België O. DE BEUL,Lange Nieuwstraat, 57, Antwerpen. Verkrijgbaar by jPojjeriiig^tie, A Mon- teyne, 18, Groote MarktYper, apotheek Be- cuwe, L. Aertsens, 9, BotermarktOude apo theek Donck, F. Van Windekens, opvolger, Rij selstraat apotheek Camilla Libotte,Botermarkt, 31 Charles May, Groote Markt en in alle apotheken. Yper Verklaringen van den 18 tot den 25 Oct. 1912 Geboorten Nuytten Robert, Zillebekestraat. Vanmaekelbergh Camiel, Bukkerstraat. Vandewynckel Madeleine, Groenestraat. Verhaegbe Mariette, Statiestraat. Huwelyk Vandendriesscke Georges.bankbediende <4 De- grave Valórie, z. b. te Yper. Sterfgevallen Anthierens Ootavie, 45 jaar. z. b.,weduwe van Vandenameele Henri, Poperinghesteenweg. Wallaert Marguerite, 25 jaar, modiste, ongeh. G. de Steurstraat. Vandenberghe Gérard, 7 jaar, St-Maartens klooster Haerinck Louise, 73 jaar, z. b. ongeh., Meenen. straat. Coffyn Marie, 5 maanden. Klaverstraat Huwelijksaankondigingen August Malfait, leider aan de tramwegen, geh te Laeken,vroeger te Yper en Zoë Isacker, z. b geh. te Laeken, vroeger te Yper. Robert Vlaemyck, zinkwerker, geh. te Yper en Louise Dewulf, kleermaakster, geh. te Pope ringhe. Emile Dobbelaere, wijntrekker, geh. te Yper en Irma Van Hoed, dienstmeid, geh. te Brussel. Remi Baecke, wachtmeester der Gendarmerie, geh. te Gent en Irma Lowier, z. b. geh. te Yper. Arthur Ligneel, landwerkeren Martha Santy, kantenwerkster, beiden van Yper. EOEERINGHE Geboorten Delanoye Nestor, Valkenberg. Baltheu Ra chel, Grombekestraat. Lesap Gérard, Wijk 0. Huyghe Albert, Wijk G. O ighe 1 ucienne, Bruggestraat. Declerck Gaston, Casselstraat. De Roo Anna, Wijk C. Huyghe Jéröme, Wijk K. Huwelijken Cyrille Verplancke, smid en Irma Vauden- moortele, z. b. Nes'.or Hosdey, brijkenbakker en Maria Artois, werkvr. Sterfgevallen Camerlynek Charles, 63 jaar, landgebruiker, echtgenoot van Louise De Puydt, Wijk G. Van- 3ewynBCkel Charles, 79jaar, landgebruiker, ong. Huwelijksaankondigingen Medard Lefever, metsersgast en Maria Bra- bandts, kantw. Robert Vlaemyck, zinkwerk en Louis Dewulf, kleermaakster. Julianes Suffys en Margarita De Puydt. Emile Tru- want en Virginie Delannoy, Emile Verpoot en Augusta Blanckaart. 'J9 -J* s* -Jf. -J* -J§, 1# LONDEN, 21 October. Markt vast. Men kwoteert Éngel3che hop, le kwaliteit, 175" 200 fr.; 2e kwaliteit135-160 fr. Belgi- sbhe hop, 115-125 fr. Beierschehop 150* 185 fr. Amerikaaasche hop 140-162 1/2 ff- BRUSSEL, 23 October. Markt pi"Üs houdend. Men kwoteert Poperinghe (Stads- lood) 92-94 fr. Aalst (Staasmerk) 95 tot 97 1/2 fr. NEURENBERG (Beieren), 23 October. Handel prijshoudend, met dagelijksche om zettingen van 500 tot 600 balen De laatste noteering der markt is als volgt in fr. Soorten Prima-Waar Middelb. Gerings Markthop 131-137 120-127 112-H8 Berghop 137-144 Spalterhop 156-169 137-150 POPERINGHE 24 Oct. Handel kalm- Men betaald Poperinghe (Stad) 90-92 Poperinghe (dorp) 87 1/2 tot 90 frank- ONDER BOEVEN. - Djef (op een tuchthui» wijzende) tot een anderen dief: Pal huis ons ongeluk De andere Zeg .liever ons geluk, want a zulke huizen er niet waren zoo de concurte al te groot zijn. .•■*3 ïp 54» 3? Êfé SR Bas

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2