Nieuwsblad van Yper Wintergranen. Bemesting van Grasland. aan het Zaterdag, 26 October 1912 Be Scheikundige Meststoffen in Groenteteelt In ons land worden vooral de volgende wintergranen geteeld rogge, tarwe, gerst en spelt. Tarwe en gerst stellen hooge eischen aangaande de vruchtbaar heid des bodems zij willen een grond waarin zich nawerking van vroegere bemesting, of oude kracht bevindt. Rogge is niet zoo veel- eischend; in gronden van middel matige waarde kan men zelfs een tamelijk goede opbrengst win nen. Spelt houdt de middelmaat tusschen tarwe en gerst eenerzijds en rogge anderszijds de grond mag wel wat vruchtbaarder zijn dan voor rogge, doch behoeft niet zoo rijk als voor tarwe en gerst. Al de graangewassen, welke hier geteeld worden, zijn steeds zeer dankbaar voor eene toepassing van meststoffen. Stalmestmag tegen lOtot 15.000 kg. per hectare worden toegepast, best half verteerden stalmest, welke bij de eerste beploeging wordt ingewerkt. Wanneer graan op graan moet volgen, zal de stalmest reeds bij de ontstoppe- ling ingeploegd worden. Welke hoeveelheid stalmest men ook gebruike, toch zal men hulpmeststoffen aanwenden, deze zijn onontbeerlijk om de hoogste opbrengst te winnen. In de meeste gevallen zal men met voordeel, te zamen met 15.000 kg. stalmest, 600 tot 800 kg. metaalslakken, ofwel 300 tot 400 kg. superphosphaat aanwenden. Van deze laatste meststof strooit men de helft bij de laatste ploe gingen, de helft wordt onder- geëgd. Zeer aanbevelenswaardig is het 350 tot 400 kg. metaalslakken onder te ploegen en 250 kg. superphosphaat voor de zaaiïng uit te strooien. Wanneer men zulks gepast oor deelt, kan men ook 300 kg. kaïniet of 100 kg. chloorpotasch per hec tare toepassen. Met deze hulpmeststoffen ver schaft de landbouwer aan zijne wintergranen de noodige hoeveel heid phosphorzuur en potasch. Wat de stikstof betreft, gewoon lijk wordt deze door den landbou wer voorbehouden tot in de Len te, om alsdan, gelijk dat genoemd wordt, den zweepslag te geven aan de jonge plantjes, die soms heel wat geleden hebben van de guurheid des weders. Wij kunnen het doelmatige van die handelwijze niet zeer goed beseffen en vinden het redelijker reeds vóór den Winter voor een krachtvollen wasdom te zorgen, dan zijn de gewassen tegen het gure winterweer bestand. Zou dit niet beter zijn dan ze eerst te laten uithongeren, om ze later 20 weer op goeden voet te brengen Wij verkiezen het Chilinitraat gedeeltelijk, voor een vierde of een derde, reeds in den Herfst te gebruiken, nadat het graan is opgekomen. Deze handelwijze, welke in sommige streken reeds vrij algemeen wordt toegepast,laat de planten toe reeds vóór de aan komst van de vorst sterk genoeg door te groeien, zij zullen sterk worden en bij den hergroei in de Lente een krachtig leven vertoo- nen. Vooral wanneer laattijdigwordt gezaaid, moet deze handelwijze aanbevolen worden, omdat de vereischte hoeveelheid opneem bare stikstof alsdan soms niet meer aanwezig is. Op dit laatste punt vestigen wij de bijzonderste aandacht der landbouwers, want men mag niet vergeten, dat in het najaar de nitrificatie of salpeterwording der stikstof meest maar weinig te beteekenen heeft. Soms is de nitri ficatie, van November tot Maart April nagenoegzonder belangrijk heid, zoodat een grond, die bemest is geworden met stalmest, met wolafval of andere meststof fen, wier stikstof niet rechtstreeks opneembaar is, gebrek kan heb ben aan beschikbare stikstof op het oogenblik dat de gewassen dezelve vereischen. Wanneer men geen stalmest gebruikt, moeten de bovengemel de hoeveelheden kunstmest natuurlijk grooter zijn voor het vaststellen dier hoeveelheden, zal men overigens ook moeten afreke nen met den toestand van den akker, met de voorafgaande teelt, met de bemesting van die teelt, met den aard van den grond al zaken welke de landbouwer moet kennen of onderzoeken. rauw BIJVOEG F. P. della Campagne. (Nadruk verboden) De volgende behandeling wordt door M. Rommetin aanbevolen om de eetaardappels te bewaren. De knollen worden in een bad gedompeld waarin men 11. h. zwavelzuur heeft opgelost Dè oplossing wordt best in eene diepe kuip gegoten de aardappels, in eene mand daarin afgelaten en vervolgens laat men de mand met de natte aard appels boven de kuipen hangen, om van 's avonds tot 's morgens uit te druipen. Wanneer men de aardappels uit de mand giet, bestrooit men ze met een weinig natuurlijk kalkphosphaat, om de vochtigheid, die in de oog en is achtergebleven,weg te nemen. Met 50 hg. phosphaai kan men ongeveer 3000 kg. aardappelen bestrooien. Een weiland, eeDe beemd of betzelfde welk grasland, waarvan de opbrengst tot voeding der huisdieren moet dienen, eindigt altoos, en nogal zeer spoedig, met niet anders meer voort te bréngen, dan gras van slechte hoedanigheid, wanneer men de verzorging van hetzelve ver waarloost. Deze waarheid zou de landbouwer altijd voor oogen moeten houden, 't Is eene alom verspreide dwaling dat de graslanden, en vooral die welke door het vee begraasd worden, geen meststof fen noodig hebbenDe uitwerpselen der dieren, hoe talrijk deze ook op de wijde mogen zijq, zullen nooit genoeg mest stoffen aanbrengen, om de vruchtbaar heid te doen voortbestaan. Evenzoo is het een ernstige dwaling te meenen, dat de grasopbrengst den grond niet kan uitputten, men verlieze dan daarbij niet uit het oog, dat de vlin derbloemigen de VTije stikstof der lucht benuttigen. Slecht onderhouden weilanden geven eene geringeopbrengst en men mag zich afvragen of het niet beter zou zijn zulke graslanden in bouwgrond te hervormen. Zeker brengen de vlinderbloemige gewassen stikstof in den grond, sommige gewassen laten er belangrijk veel afval achterde dierlijke uitwerpselen zijn ook niet zonder belang, maar dat alles dient enkel tot vermeerdering derorga nische stoffen en deze zijn soms van wei n ig belang tot de grasopbren gst.De orga- nische stoffen moeten veranderingen óndergaan en nitrifieeren, vooraïeertot voedsel te kunnen dienenDe organische stikstof moet bruikbaar gemaakt wor den voor de planten en indien de land bouwer daar niet aan medehelpt, zal die hervorming zeer langzaam of misschien nooit gebeuren. En waarom Omdat door de opstapeling dier organische stof fen de grond zuur wordt, zoodat het nitri- sche ferment zich nietkan ontwikkelen Er ontstaat eene bijna ondoordringbare laag. welke de toetreding belemmert der lucht, zoo nuttig voor de microben der nitrificatie. De overvloed der organische stoffen verhindert de opname der minerale bestanddeelen en het gebrek aan mine rale bestanddeelen belet de benuttiging der organische stikstof. De grond verrijkt zich aan stilstaande stikstof, indien wij ons zoo mogen uit drukken, en verarmt aan minerale stof fen phosphorzuur, potasch, kalk, enz. Deze toestand doet zich bijzonder gevoe len, wanneer aan veeteelt of onderhoud van melkkoeien wordt gedaan. Wij mogen dus besluiten, dat de opbrengst van een grasland rechtstreeks onder den invloed staat van de verzor ging- Het doel dat wij moeten bereiken is.de nitrificatie der organische stikstof en daartoe geraakt men door eenige bewer kingen die wij zullen bespreken. Wij wille ze hier alleen aanhalen 1° Verluchting van den grond door krachtig te eggen in de Lente. Dit eggen geschiedt meestal met de kettingegge. 2° Door het uitstrooien van 1000 kg kalk per hectare, 500 tot 1000 kg. metaalslakken, 300 tot 600 kaïniet zal men de zuurheid des bodems bestrijden, de organische stikstof in omloop brengen en minerale bestanddeelen invoeren. Deze mestoffen moeten zoo vroeg mogelijk in den Herfst worden uitge strooid. F. P. della Campagne. (Nadruk verboden) Niet zelden zijn de paarden door slecht passend tuig, zadel of gareel, gewond of gedrukt Dit spruit voort, ofwel uit den slechten toestand van het tuig, ofwel uit de slechte fabricatie. Hetzelfde gareel kan niet voor verschillende paarden dienen, en zeker mag het tuig van een gewond paard niet zonder groote voorzorgen aan een gezond paard worden opge legd, want daar kunnen altijd besmet telijke microben in 't spel zijn. Ziehier daarover het Journal d'Agriculture pratique Goed onderhouden paardentuig wordt alle acht dagen met warm zeepsop gereinigdgedroogd en daar na worden dedeelen, die met de huid in aanraking komen, met zeer fijne solferbloem bestrooid. Ook de gekwet ste paarden moeten alle twee of drie dagen met lauw warm zeepwater gewasschen worden, vervolgens zal men de wonden ter ontsmetting invrij- ven met 200 gr. onzijdige vaselien en 20 gr. sodasalicylaat. Men heeft er geen denkbeeld van tot welke prachtige uitslagen men kan gera ken met gebruik van handelsmeststoffen in groenteteelt. Vele groentekweekers gaan nog altijd voort, zooals eertijds, met het uitsluitelijk gebruik van stalmest en vloeimest. Zij meenen zelfs dat de invoer van kunstmest hun noodlottig zal zijn. Wat meer is, wanneer sommige hove niers of bloemtelers er eindelijk toe geko men zijn Wat handelsmest de benuttigen, dan koopen ze tegen overdreven prijzen een mengsel van meststoffen, met ronken den naam, waarvan men wondere uitsla gen vermeldt uit reklaam, wat eigenlijk niet veel te beteekenen heeft. Heel gemakkelijk en aan veel geringer prijs kan men in hofbouw, met de mest stoffen van den landbouw, even schoone en zelfs prachtige uitslagen verkrijgen. Wil men echter krachtiger kunstnaesten gebruiken, dan kan men deze ook afzon derlijk koopen en behoeft men zijne, toe vlucht niet tot die mengsels te nemen. Van al de meststoffen die in den hof bouw zoo prachtige uitslagen kunnen geven, komt het nitraat onvermijdelijk op de eerste plaats, omdat het zoo spoe dig opgenomen wordt door de gewassen en omdat het onmisbaar is. Talrijke proe ven hebben overigens bewezen, dat deze meststof een groote rol in de moesteelt kan spelen; wij willen daarvan eenige bewijzen aanhalen. Ziehier eerst en vooral een artikel, dat wij vinden in een nummer van de Revue chimique onder titel Sodanitraat en ver vroegde groente n Na gesproken te hebben over de uit stekende eigenschappen van het Chili nitraat als meststof en bewezen te hebben dat nitraat de beste stikstofmest aan den laagsten prijs is en dat men daardoor de plantengroei naar welbehagen kan rege len, bevat dit artikel eenige proefnemin gen, die aantoonen hoe men tegen geringe uitgaven groote winsten met kunstmest kan verkrijgen. De opbrengst van tomaten, in de Lente geplant en bemest met 500 kg. super phosphaat (18-20 °/o) en 300 kg. chloor potasch per hectare, bedroeg 91.000 kg. Dezelfde bemesting, vermeerderd met 400 kg. chilinitraat, gaf 190.000 kg. of eene vermeerdering van 28.000 kg. en eene winst van 2706 fr. De eierplant (aubergine bracht 295.000 dolappels voort op eenen grond die bemest was geworden met 400 kg. super phosphaat en 200 kg. chloorpotasch door toevoeging van 300 kg. nitraat ver meerderde het getal vruchten met 117.000 hetgeen eene winst verschafte van 3839 f. Voor de meloen leverde eene bemes ting met 600 kg. superphosphaat en 200 kg. chloorpotasch eene opbrengst van 15000 kg., welke opbrengst tot 20.300 kg. steeg en eene winst opleverde van 350 fr. door aanwending van 300 kg. nitraat. Deze meststof werd toegepast als volgt 1/3 bij de planting, 1/3 eene maand later en 1/3 bij het ophakken. Met winterspinazie verkreeg men de volgende uitslagen zonder bemesting bedroeg de opbrengst 7500 kg. per hec tare met bemesting zonder nitraat 10.000 kg. door toevoeging van nitraat 30.000 kg. dus eene meeropbrengst van 22.500 kg. Aspergie eischt buitengewoon veel nitraat zonder meststoffen leverde een hectare 3825 kg. op met 300 kg. nitraat 4950 kg. of eene zuivere winst van 527,50 fr., met 400 kg. nitraat 5355 kg. of 694 fr. zuivere winst met 500 kg. nitraat 5400 kg. met 717.50 fr. winst. Wij hebben zelfs een asperge-teelt gezien, zegt schrijver dezer nota, welke zonder meststoffen 2062 fr. per hectare opleverde met 700 kg. superphosphaat en 290 kg. potaschsulfaat steeg de ver koopsom tot 5362 fr. en door toevoeging van slechts 150 kr. nitraat kreeg de opbrengst een waarde van 9000 fr. Wij zullen in een volgend nummer spreken over de uitslagen van proeven, uitgevoerd door M. Foussat, cultuur overste aan de Tuinbouw-school van Mathieu de Dombasle in Frankrijk. Wij geven uitsluitelijk deze uitslagen om aan te toonen waai toe de kunstmest stoffen in staat zijn en wat men vooral met nitraat in groenteteelt kan verkrij gen. Wij willen den tuinier de overtui ging mededeelen dat hij in zijn eigen belang, de kunstmeststoffen moet leeren gebruiken. Wij geven de cijfers der uit slagen voor hetgeen zij waard zijn en wij willen niet dat de lezer daaruit besluite, dat het genoeg is kunstmeststoffen te gebruiken om overal, zoomaar op eiken grond,fortuin te maken met het kweeken van tomaten, aspergie en spinazie. Alle gronden zijn niet gepast voor deze teel ten, daarenboven moet men de opge brachte groenten voordeelig van de hand kunnen zetten, wanneer men in 't groot verbouwt- Eindelijk moet ook opgemerkt worden, dat niet overal zoo groote opbrengstvermeerderingen kunnen ver kregen worden. Wat echter vast staat is, dat het doelmatig gebruik vooral van nitraat overal en in alle gronden onver wachte uitslagen kan opleveren. G. des Marais. (Nadruk verboden) Tot verdelging van de veldmuizen en mol ratten heeft men het volgende toe stel verzonnen. Op een vierkanten bak van 20 tot 25 centimeter zijde en diepte, maakt men twee basculeerende deksels vast. In het midden tusschen de twee deksels bevestigd men een bakje waarin tarwe wordt gelegd. De zinken bak half met water gevuld, wordt tot gelijk met den grond ingegra ven. De veldmuizen, aangelokt door den geur der tarwe, komen op een der dek sels, deze basculeert, laat de muis in het water glijden en sluit weer onmiddellijk dicht. Met 15 van zulke toestellen in het veld geplaatst, werden in drie nachten 244 van die schadelijke dieren gevangen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 5