iAlier heiligen Jlllerzielen IPROPAGANM iii TIHLI Ikerkelijhe Ikaknder Dood Van DQ. Edgard Tinei 47e Jaar Talmerk 2436 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 2 November 1912 CALLEWAERT-DE MEULENAERE ^Het Ypersche Volkjj Oorlog in de Balkanstaten TELEFOON N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRaHT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. Prijs per Nummer ^5 centiemen. Alhoewel de verkoopprijs van ft ft ft ft Katholiek volksgezind NIEUWSBLAD VAN YPER vastgesteld is aan 5 cen tiemen het Nr moeten de verkoopers van Het Yper sche Volk van nu tot aan Nieuwjaar het blad ver- koopenaan 2 centiemen het nummer. ft ft ft ft Nu hebt ge wederom, Het Yper sche Volk, ons katholiek en volksge zind weekblad in een nieuw en grooterformaat; met eenekunsttitel- plaat naar eene penteekening van Bouwmeester J. Coomans. Zoo staat het eindelijk voor goed en degelijk vast. Dit formaat brengt mede meer tekst, wekelijksche illustratie, over drukken van boeiende mengelwer ken... enz. enz... Over denstoffelijken kant van de uitgaaf leest ge verder de verklaringen van de uitgeversfir ma Callewaert-De Meulenaere. Hierop vestigt toch de redactie aller aandacht. Hoe bezorgd Het Ypersche Volk ook wezen mocht, toch bleven nog groote leemten in den opstelbijzonderlijk om maar een voorbeeld te geven kon het altijd welgekomen nieuws van hier en elders, uit den lande en uit den vreemde, moeilijk opgenomen wor den mengelwerken bleven te kort... enz. enz... Dit alles bij plaatsgebrek waaraan zelfs het nieuws uit stad en arrondissement te lijden had. Hoe anders daar verbetering aan toe brengen tenzij met vergrooting van formaat en vermeerdering van het getal tekstbladen. Wij meenen wel dat die verandering bij al onze vrienden zal welgekomen zijn. Wij twijfelen niet, Vrienden, dat ge ook met voldoening zult bestati- gen: de versmelting der twee katho lieke vlaamsche organen van Yper en arrondissement. Wij hebben onze jonge krachten, die in drie jaar tijds zooveel goeds hebben teweeg gebracht, vereenigd met deze van Het Nieuwsblad van Yper dat reeds 47 jaar op de bres staat. Eendracht is macht hebben Zoo hopen wij binnen de drie TZ-1 katholieke pers van Yper enArron- dissement. Verandering, vermeerdering, uit breiding... enz. enz... dit alles kan niet geschieden zonder ook eenig- zins den prijs van het blad te veran- deren.De abonnementsprijs is gesteld op 3 fr., de prijs per nummer op 5 centiemen. Zal die verandering schade ver oorzaken aan ons blad, aan onze zaken Wij kennen te goed ons dierbaar ypersche volk om, zelfs een oogen- blik maar,zulks te durven veronder stellen. Ónze vrienden, onze lezers blijven ons getrouw, zooveel te meer dat zij ware naar geld zullen hebben en dat in geen een arrondissement een weekblad verschijnen zal gelijk Het Ypersche Volk, katholiek volks gezind Nieuwsblad van Yper. IS Doch, om niemand op het onver wachts zoo te verassen, om iedereen den tijd te laten te oordeelen over de degelijkheid en de weerde van ons Nieuwsblad blijft de verkoop prijs van Het Ypersche Volk zooals vroeger aan 2 centiemen tot aan Nieuwjaar. Dit is een sacrificie welke het be heer zich getroost binst het propa- ganda-tijdstip November-December 1912. Welaan dan vrienden,de tot hiertoe bekomen uitslagen geven ons moed en betrouwen in de toekomst, daar wij overtuigd zijn te mogen rekenen op de ijverige medewerking van onze talrijke vrienden, van onze vlijtige verkoopers van onze nu 8000 abon nementen en lezers. Vrienden uit den buiten, bij het beginnen van de propaganda voori9i3 vragen wij uons onverdro ten de hand toe te reiken tot het voortdurend welgelukken van onze zoo noodige als nuttige taak. Wils kracht en werkzaamheid missen u niet, wij steunen op u. Vrienden uit Yper, Den buiten heeft waarlijkhet voor beeld gegeven voor wat het getal abonnementen en het verkoop per nummer betreft. Aan u ook ons een helpend hand te verleenen, daar ré kenen wij op omdat wij overtuigd zijn dat gij ook de noodzakelijkheid, ja, de plicht verstaat uw steun te ge ven aan de groote werking eener deugddoende katholieke pers. In Juni 1910, alswanneer na een harden politieken strijd Het Yper sche Volk zijn werk voortzette hebben wij, als overtuigde godsdien stige christenen, ons blad, onze wer king opgedragen aan het Heilig Hert. Het Heilig Hertschreven wij, is de bronader van Jezus onuitspreke lijke liefde tot de menschen. Wij moeten naar het voorbeeld van de Goddelijke Zaligmaker werken uit liefdeuit onbaatzuchtige, zichzelf- verloochende liefde tot het volk. Hoeheeft Jesus'Hert de menschen bemind De langverwachte mensch- wording, het droevige lijden en de bloedige dood van den Zaligmaker zeggen ons Jezus' onmeetbare liefde. Bovenal de instelling van het Aan biddelijk Sacrament, waarin Hij zelf tegenwoordig is tot spijze onzer zielen, spreekt ons van Jesus' bran dende liefde. ....Alswanneer Jesus op de wereld leefde sprak Hij het woord van liefde misereor super turbamik heb medelijden met het volk. Hij gaf het uitgehongerde volk brood te eten maar Hij beloofde een beter brood dat het eeuwig leven schenkt zijn eigen vleesch en bloed... Onzegge- lijke liefde van Jesus' minnend Hert. Tot Jezus gingen wij en zullen wij gaan, vrienden, om in onze nederige werking Het Ypersche Volk ten beste gesteund en gesterkt te worden. Hij aanveerdde de vernieuwde opdracht onzer pogingen, Hij zegenede onder- nomene taak opdat het ons zoude gelukken tot zijne meerdere eer en glorie ons dierbaar Ypersche Volk tot ontwikkeling op te leiden in vlaamschen en christen zin ons dierbaar Ypersche Volk te helpen en te ondersteunen in maatschappelijke vooruitgang en standsverbetering ons dierbaar Ypersche Volk te vol maken in de godsdienstigheid en zedelijkheid waarop alle ware vol making steunt. Nederlaag der Turken De Toestand De Montenegrijnen rond Scutari. Novi-Bazar ingenomen door de Serviërs. Schitterende overwinning te Kumenova. De bondgenooten te Usbuk. De Bulgaren te Kirk-Kilissé. Nog andere overwinningen. Het beleg van Andrinopel. De Grieken te Servia. Constantinopel in gevaar. m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel. INSCHRIJVING ZUZZUZZ buiten België vracht er bi]. Zondag 3 November, 23® Zondag na Sinxen. Patroon scbap vanO. L. Vrouw H. Hu bertnsbisschop, pati oon der jage- s en slachters. Evangelie van den Zondag. - In den tnd, terwijl J zus lot de menigte sprak, ziedaar na derde een overste en wierp zich voor Hem reder en zeide Hee", zooeven is mfjne dochter gestor ven. maar kom, leg haai uwe hand op en zij zal leven Rn Jezus stond op en volgde hem met zijne leerlingen E'Czie, eene vrouw, die twaalf jaar lijdende was aan eene bloedvloeiing, trad van achteren toe en raakte den zoom aan van zijn kleed, want zjj zeide bij zichzelve Indien ik s'echts zij i kleed aanraak, zal ik genezen zijn noch Jezus keerde zich om. en haar ziende zei HÜ Wees welgemoed, dochter, uw g loof heeft u gered En van dat oogenMik af was de vrouw genezen. En toen Jezus in het huis van den over- f te kw m en de fluitspelers er het misbaarma kende volk z g, zeide Hij Haat heen, want het meisje is niet gestorven, doch siaant. En men lachte met Hem. En nadat de menigte ve-wfj- derd was. trad Hf) binnen en vatte haar bij de hand. En het meisje stond op. En de mare hier van verspreidde zich door geheel die landstreek. Maandag 4. R. Carolu.i Borromeusbis schop HH. Vi/alis en Agrico'omartelaars. Gedurige Aanbidding te Waasten (klooster) Dinsdag 5 H Raynerius, belijder Gedachtenis van al de overledene priesters en geestelijken en al de weldoeners der kerken van het Bisdom. Woensdag G H. Witroens, abt. GeJigrige Aanbidding te Voormezeele. Donderdag 7. H.Willibrordus, bisschop. Gedurige Aanbidding te Langemarck. Vrijdag 8. - De vier HH. Gekroonden, mar telaars, patrones van metsers en steenkappers. Octaafdag van Allprbtiligen. Gedurige Aanbidding te Yper (H. Familie). Zaterdag 9 Wijding van de Basiliek des Allerh. Z ligmakers te Rome. Gedurige Aanbiddingjte Sint-Jan (bij Yper). Jubelend dreunen over stad en dorp de klingende klokken, meldende heinde en ver re de mare dat het „Allerheiligen" is. Blijde feestdag op dien dag viert de H. Kerk het feest van allen bekende en on bekende. en hoeveel meer onbekende die de glorie des hemels genieten. O duizenden Martelaars, gepurperd in uw bloed O blanke stoet van schuldeloo-ze Maagden 1 O vrome Belijders 1 O glorievolle Apostelen, steunpilaren der Heilige Kerk! O lofweerdige Patriarchen en Profeten 1 O dui zenden en duizenden heilige bewoners van het Hemelsch Jerusalem U groeten wij, U lo ven wij, U danken wij, U smeeken wij: Ja, wij smeekeh U ons van God te beko men diezelfde vroomheid, diezelfde wilskracht, diezelfde onschuld waaraan gij thans uw eeuwig geluk verschuldigd zijt 1 Blijde dag 1 Wie onder ons mag niet zeg gen Heden viert een lid mijner familie zijli feestdag in den Hemel 1 Mogelijk is het een broeder, eene zuster, een vader of moeder, een kind, een echtgenoot... O geluk 1 Neen, zij vooral zullen ons niet vergeten, bijzon derlijk indien ook uit ons hert een vurig gebed stijgt tot die beminde wezens, die ons met het teeken des geloofs zijn voor gegaan 1 j- i Art Eentonig, droevig, klagen de klokken, in den mistigen avond, over de eenzame velden, met aanhoudend weeklagen de geloovigen uit- noodigend naar het Officie der dooden Droevige gedachte 1... Want ja, buiten dc jubelende hemellingen, beeft de dood er nog anderen weggemaaidhet zijn dezen wier ziel niet geheel gezuiverd van het aardsche stof, wij gezegd, vereenigd zullen de twee in het vagevuur den tijd moeten afwachten bladen nog meer deugd doen, meer der blijde verlossing, der hemelvaart! goed Stichten. Zoo blijft Het Yp'ir- Vergeten wij ook die niet 1 sche Volk, katholiek volksgezind Wie mag zeggen dat niet een zijner naast- Nieuwsblad Van Yper VOOrtwer- ken voor alles wat ons dierbaar is, immer gesteund op de katholieke volksgezinde gedachte. bestaanden in 't vagevuur te lijden Ligt smce- kend om hulp en gebeden Hebt medelij den met mij, gij ten minste die mijne vnén den zijt I Troostende gedachte!... Lijden de zielen onzer geliefden in de pijnen van t vagevuur, jaar een hertelijk en deugddoende ze zijn toch hun hemel zeker, en hun b ij- jubilé te mogen vieren, t. W. het de hemelvaart kunnen wij ^haas^n cn ^r; vijftigjarig bestaan van de vlaamsche zien in 't eeuwig Vaderland, om nooit meer, nooit meer gescheiden te worden O ia, wij kunnen ze helpen. Zij hebben ons verlaten, wij zien ze niet meer, en oei kunnen wij ze helpen. Wij die onze a ge storvenen zoo vurig nog beminnen, o ja, niet waar, wij willen, wij' zullen ze helpen. Herhaaldelijk zal uit onze borst, de sj™ der H. Kerk begeleidend, deze smeekklacl stijgen Goedertierene Jezus, geef hun ae eeuwige rust I 1 i_ Aan God alleen alle eer en glorie uit liefde tot Jesus Heilig Hert uit liefde tot zijn volk ons werken en ons streven nu en in de toekomst. De Redactie. Yper, Eerste Vrijdag van November 1912. Europa stond verslagen tijdens den Russisch-Japanschen oorlog toen ze vernam hoe dat kleine Japansclie volk tot dan toe als bijna niet gekend, in korten tijd het machtige Russische le ger op verscheidene plaatsen uiteen dreef en versloeg. Iets dergelijks grijpt ons aan hij het zien hoe die kleine Bal kanstaten, 'eeuwen lang verdrukt en als nietig beschouwd, het schijnbaar zöo sterke 'en !m ach li ge jTurkijè, op alle plaatsen waar de strijd woedt, aclfter- uitdrijven, vervolgen, vernietigen. Nog nooit misschien heeft men een oorlog gezien als deze Bij na al de kan sen van welgelukken schenen voor de Turken te zijn en tot nu toe hebben de Turken nog niet anders dan neder lagen gekend. En dat in een tijd zóó kort dat de Europeesch'e mogendheden zich afvragen of de feiten die zich ginder voordoen wel waar zijn zoo rap gaan de bondgenooten triomfeerend voorwaarts, zoo snel volgt de eene over- vanning op de andere. Wie in 't begin van den oorlog voor Turkije was, heeft zijn genegenheid en bewondering weldra in minachting voe len veranderen aller sympathie gaat nu naar het krachtige, heldhaftige klei ne volk dat voor zijn broeders de vrij heid opeischt, en te velde trekt voor zijn christen geloof. De Europeesche mogendheden zelf kunnen hunne verwondering niet ver duiken en bekennen dat de toestand niet zal blijven in de Balkanstaten zodals hij was vóór den oorlog reeds zijn zij dan op hun vorig hesluit terugge komen, en zullen aan Turkije opleg gen de onafhankelijkheid der provin ciën van Macedonië en Thracie te er kennen en het verplichten zelfs een deel van zijn grondgebied af te staan aan de overwinnende volkeren. Nauwer en nauwer wordt de kring waarin de Montenegrijnen de versterk te stad Scutari omsluiten. Verscheide ne forten zijn reeds in hunne handen gevallen. De Turken b'eginnnen hunne stellingen rond Tarab'osch te verlaten onder liet moordend geschut der Mon tenegrijnen. Scutari Zal het niet lang meer kun nen uithouden. Koning Nikolaas wil echter geen algemeenen aanval wagen, daar zijn troeepn, zelfs zoo ze overwin nen, er toch veel zouden door lijden. Liever heeft hij langzamerhand de stad te dwingen tot de overgaaf, waarvan wij eerstdaags zullen hooren. Een ander deel van het Montene- grijnsch leger heeft zich aangesloten bij de Serviërs bij Sientitza, terwijl een afdeeling zijn triomfeerenden voor waartmarsch voortzet, tot vóór Ipek De Turken deinzen overal achteruit. De Serviërs hebhen Novi-Bazar in Meester Edgard Tinei, be stuurder van het Konservato- rium van Brussel is maandag morgend, ten 11 ure, overle den Tinei was geboren te Sinay.in Oost-Vlaanderen,den 27 Maart 1854. Zijn vader was onderwijzer en organist, rmu- ziekant en dichter in zijne vrije uren. Hij bracht zijn kin deren met groote zorg op. Edgard Tinei kreeg zijn eerste muzieklessen van zijn vader aan het orgel in de kerk. Het was eene groote opofferiw or de fami'ie Tinei, toen Edgard raar het konservato- riuir te Brussel gestuurd werd. Het was voor Tinei een tijd perk van onverpoosd werkeD. Hij volgde de leergangen van hQt konservatorium en om iets te kunnen verdienen, gaf bij zelf lessen in de stad. In 1877, on 23 jarigen ouderdom, won hij den prijs van Rome met zijn oratorio <i Klokke Roeland Hij liet dan da loopbaan van virtuoos varen en hield zich met muziekdichten bezig. Opvolgentlyk verscheen zijn symphonie Polyeucte het lvrisch stuk Kollebloemen de ballade Drie Ridders een Te Deum »,enz In 1881 werd Tinei te Mechelen be stuurde rderkerkmuziekschool Lemmens later werd hij op ziener der muziekscholen en in 1886 leeraar van contra punten fuga in het Konservatorium te Brussel. Intusschen deed hij 'verschijnen esne vijfstemmige mis Franciskus het gekend oratorio, dat in 1887 voor de eerste maal te Mechelen uitgevoerd werd,en in 1888 te BtusspI iu den Muntschouwburg; «Godelieve», oratorio uitgevoerd in 1897 To Deum in 1905 ter gelegenheid der Nationale Jubel feesten uitgevoerd Katharina de dramatische legende van de H.Katharina van Alex andria, in 1906 uitgevoerd in den Muntschouwburg. In 1909 werd Edgard Tinei bestuurder benoemd van het Konservatorium te Brussel. Hij was lid der Koninklijke Akademie van Belgie. genomen, en ide Turken een geduchte nederlaag doen ondergaan. Donderdag heeft er tusschen Turken en Serviërs-Bulgaren een bloedige slag geleverd geweest te Kumenova. De Tur ken verdedigden zicli dapper,, maai de bondgenooten streden als helden de stad is met de bayonnet in de hand door hen ingenomen geweest. Het ge tal gesneuvelden langs den kant der bondgenooten 'beloopt misschien wel 2000 man, maar dat der Turken zou wel 8000 bedragen. 5S stuks artillerie zijn in de handen der overwinnaars gevallen, benevens een groote voorraad van levensmiddelen en oorlogsmateriaal. Een ware schrik had zich van de Turken meester gemaakt. En toen de overwinnende Serviërs te Uskub aan kwamen, was het een Ware aftocht voor de Turken, die langs alle kanten gevallen, benevens een groote voorraad hielen gezeten door de overwinnaars. Daar is voorzeker het hevigst gevoch ten geweest, maar de overwinning der Biügaren is er des te schitterender om. Daar deden de Turken een aanval ge durende den nacht. De Bulgaren sloe gen hem af en achtervolgden de Tur ken. Twee afdeelingen Turksche sol daten, door de duisternis misleid, be gonnen elkander te bevechten. Er ont stond eene vreeselijke slachting. Naar het schijnt werden 80 ten honderd der turksche officieren gedood. De Bul garen hadden 300 dooden; het verlies der Turken moet verschrikkelijk zijn: men spreekt van 16000 man, maar de juiste cijfers zijn nog niet gekend. Te gen den morgen waren de Bulgaren meester van de stad zij hebhen een groot getal krijgsgevangenen genomen, en de overige Turken vluchtten in alle richtingen weg. De Bulgaren rukken steeds vooruit met ongeëvenaarde snelheid. Op hun weg hebben zij Eski-Baba ingenomen, en zich zoo meester gemaakt van den ijzerweg van Constantinopel naar An- drinopel. Daar ook hebben zij veel krijgsvoorraad gevonden, en zelfs een uitgebreid oorlogsplan der Turken. Andrinopel is door de Bulgaren om singeld. Maar de plaats is te zeer ver sterkt dan dat dezen het wagen zou den voor 't oogenblik ten minste, een aanval op de stad te doen. Ze zullen ze liever uithongeren. Daarom laten zij rond de stad een sterke leger afdeeling en de overige troepen rukken voor waarts op naar Constantinopel. Ook de Grieksche troepen hebben verscheidene overwinningen behaald. De voornaamste ervan is deze Van Ser via waar zij 600 krijgsgevangenen heb ben genomen, en 12 kanonnen buitge maakt. Nu zijn zij op weg naar Janina, in Epirus. Overal waar hun troepen ko men, worden zij door de bevolking als redders begroet. Zoo trekken zij op Noord-West om samen te komen met de legers der andere bondgenooten te Monastir, waar naar alle waarschijn lijkheid, een groote slag zal geleverd worden. De drie legers der Turken zijn door die der bondgenooten van malkaar af gescheiden. Misschien zullen we wel dra van een grooten heslissenden slag liooren, of vernemen dat Constantinopel Zelf door de bondgenooten word l be dreigd. De Bulgaren zijn reeds tot Op 100 kilometers van de stad genaderd. In eene redevoering gehouden te Nantes, heeft minister Poincaré ver klaard dat de betrekkingen tusschen Frankrijk Engeland Rusland steeds goed blijven, en de hoop uitgedrukt dat er door hunne samenwerking en die van Oostenrijk-Rusland weldra een einde zal kunnen gesteld worden aan den Balkanoorlog. Het voorloopig vredeverdrag der belangen van Frankrijk en Spanje in Marokko wordt tot ieders voldoening opgemaakt en moet nu maar enkel meer geteekend worden door de heide regeeringen. Zoo zal Frankrijk dan ein delijk weten wat het geinregen heeft toen het aan Duitschland een deel van zijn Congo heeft afgestaan.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 1