ÏPER& BBBflWsSE|IIE)IT YPER WERVÏCK Officieele Berichten Aanbestedingen De Katholieke Kerk in de Balkansche Staten Davidsfonds - Excelsior - Thuyne- Katholieke Wacht. Zondag 10 Cercle Symphonique Het Con cert dat de Cercle Symphonique Yprois onder leiding van M. Albert Van Egroo, bestuurder, geven zal, op Zondag 8 Decem ber, te 4 u. in de stadsfeestzaal, met mede werking van de zangmaatschappij Orphéon beloofd allerprachtigst te zijn en zal in niets moeten onderdoen bij de voorgaande concer ten. Het programma bevestigd onze gezeg den 1. Tweede symphonie, J. Haydn 2 Concerto in up mineur (piano en sympho nie) Mozart 3. La flute enchante'e, opening- stuK, Mozart 4 Concertstück (piano en symphonie) Schumann 5. Landerkennung (koor en symphonie) E. Grieg. Kleine moeial. Een klein klein Kinderrechtbank. Deze nieuwe Sint Maarten. Maandag 11 Novem ber, Sint Maartensfeesthet feest der kleinen te Yper, die van den grooten heiligen zoo veel schoone geschenken verwachten —indien zij braaf zijn geweest. Sedert lang hebben de kleinen hun keus gedaan aan de uitstal lingen van Sint Maarten's schoone winkels. Gelukkige kinders Het doet deugd aan alle christen hert te weten dat ook de kinders der armen niet vergeten worden dat het liefderijke werk van een Sint Maarten voor de armen zooveel deugd doet dank aan de zorgen van de oudste leerlingen van 't geeste lijk college, leden van het St-Vincentius genootschap in hun gesticht. Groot Gala Concert ingericht door de Symphonie Muziekkring onder leiding van M. Lucien Verhaeghen in de stadsfeest- zaal, op Maandag 2 December aanstaande. Verscheidene beroemde kunstenaars, hebben hunne welwillende medewerking verleend. ZONDAGRUST Geabonneerden POELCAPELLE i' L f" Jan dfln bond. die 00ne Jui.es BOSSAERt, Schatbewaarder. Keering der Jaren. Boetstraffelijke Rechtbank GODSDIENSTIGE TIJDINGEN eenig winstbejag of voordeel uit hunne lus- schenkomst zou trekken. Daar kwam Oosten rijk tegen op want Oostenrijk heeft door zijne ligging bijzondere belangen in de Balkansta- ten. en wil deze vrijwaren. Al wat de mogendheden voor 't oogenblik zullen doen is de vraag van Turkije aan de Balkansche regeeringen mededeelen. Deze hot) - ben dan ook reeds verklaard dat zij van geen Europeesche tusschenkomst willen, ten zij nadat zij hun zaken zelf hebben af gedaan met Turkije. In Servië is de katholieke godsdienst vei- boden zoo komt het dat er noch bisschop is, noch apostolisch vikaris, noch welke kerk- overste ook, wat men nochtans vindt in de minst beschaafde missielanden. In geheel het Koninkrijk zijn slechts twee katholieke pnes- sters als aalmoezeniers aan het Oostenrijkscn gezantschap gehecht. In Montenegro mogen de Katholieken vrij hunnen godsdienst belijden; zelfs heeft Ko ran" Nikolaas, om aan zijne onderdanen den godsdienstvrede te verzekeren, -een concoi- daat aangegaan met Z. H. den Paus. He land maakt een aartsbisdom uit, waarvan de aartsbisschop, Mgr. Dobrichich, te Anti- varie verblijft. In Riinienië genoot de Katholieke Kerk tol voor enkele jaren, zooniet volkomen, toch zekere Vrijheid; sedert, eenigen tijd echter wordt hare vrijheid allengerhand meer en meer door 's lands bestuur beperkt. Rumeme bevat het aartsbisdom Bucarest (de provin cie Valachie), waar een Duitsche Benedic tijn aan liet hoofd van staat, en het bis dom Jassy (de provincie Moldavië) waai een Italiaansche Minderbroeder ti talvoerder van is. In Bulgarië zijn twee apostolische vica rissen, Mgr. Doulcet, Passionisl^ van Fran- schen oorsprong, en Mgr. Maniiii, Italiaan sche Capucijn. Het belijden van den Katho lieken godsdienst is er nog al redelijk vrij, doch, evenals in de andere Bakansche Staten, is het verboden propaganda te maken voor hel uitbreiden der Kerk. Griekenland, met zijne 212 millioen in woners, telt slechts een 25.000 katholieken, waarvan meer dan de helft vreemdelingen zijn die in het land zijn komen wonen. Het is een Fransche Assomptionist, Mgr. Petit, die aartsbisschop is hij verblijft te Athenen en heeft onder zijn bestuur een vijftiental pries ters en eenige scholen door Fransche en Ita liaansche kloosterlingen gehouden. In Frankrijk zijn Kamers en Senaat weer bijeen. In de Kamers zal eerst een wetsvoorstel over de verhooging van de jaar wedden der onderwijzers besproken worden. In (den Senaat zal de nieuwe kieswet bespro ken worden. De Paus heeft in een brief aan Mgr. Ivoppes, bisschop van Luxemburgde hou ding der Luxemburgsche Katholieken tegen over de nieuwe schoolwet goedgekeurd, en den wcnsch uitgedrukt dat die schandige wet weldra zal gewijzigd worden. In Portugal blijft de toestand van het land hopeloos. Voortdurend wijken er werklieden uit naar Amerika, om niet van honger 'te vergaan, en de rijken verlaten nog immer de steden, waar er voor hen geen veiligheid noch rust meer heerscht. LANDMETERS Onderzoek. - De Gouverneur van Wesl-VIaanderen brengt ter kennis dat het aanstaande onderzoek der kandidaten die verlangen hel diploma van landmeter te be komen, zal plaats hebben in de tweede helft der maand December aanstaande. Om tot dit onderzoek aangenomen te worden, moeten de opnemelingen het vóór den 15 December aanvragen, en vóór dezen datum, in de 3° Afdeeling der bureeleti van het provinciaal bestuur, eene som van Ir. 57.91 storten. Deze som zat hun teruggegeven worden in dien de onderzoekscommissie oordeelt dat zij onbekwaam zijn het diploma te bekomen. ITet programma en de voorwaarden van het examen van landmeter staan in het be stuurlijk Memoriaal der Provincie van het jaar 1901, algemeen gedeelte, bladz. 109, over gedrukt. Brugge, den 17 October 1912. De Gouverneur JANSSENS de BISTHOVEN. gilde. De tweede voordracht door E. P. Van Triel zal gehouden worden in de I weinszaal op Maandag i tn April, om 8 uren 's avonds. Spreker zal handelen over de VRIJMETSE LARIJ. Veel volk wordt er verwacht het onder werp is te gewichtig en te aantrekkelijk, de bevoegdheid van Pater Van Triel te groot dan dat een beschaafd Yperling het zich niet als een plicht zou aanzien die voordracht bij te wonen. Hier volgt er de korte inhoud van. DE VRIJMETSELARIJ Geen grooter vijand van godsdienst, staat en mensch is er ooit opgestaan dan de vrij metselarij. Al hare werkingen verkondigen zulks op de klaarste en meest doorslaande wijze. Men moet nu maar die beweringen niet blindelings aannemen,hoegenaamd niet. De bronnen waarin wij alles hebben geput zijn de boeken zelf en de geschriften der vrijmetselarij. Hunne namen en titels laten wij hier volgen i° Ragon recueil précieux de la macon- nerie (Deze Ragon is de voornaamste geschiedschrijver der sekte, naar het oor deel van graaf Goblet d'Alviella, senator, en groot-meester der Belgische logieën L'orthodoxie maconnique n. 2° Kropotkine paroles d'un révolte' 3» Findelles principes de la Ir .-. mac dans la vie des peuples 4° Fueuerbach Essence du christianisme 5" Recueil précieux de la frmac .-. adon- hiramite 6° Rituel du chevalier Kadosch 7° Précis historique de l'ordre de la fr mac enz. enz. Als'men nu al die schrijvers goed nagaat, en een degelijk plan van hun streven wil op maken, komen wij aanstonds tot deze drie hoofdgedachten Ahet eerste doel der vrijmetselarij is niet alleen de omverwerping van alle boven natuurlijke orde, ook de natuurlijke moet verdwijnen. Bhet tweede doel is de vernietiging van het maatschappelijke leven gesteund op God, om het te vervangen door eene samenle ving gesteund op de heerschappij van het volk. C, het derde doel is boven alles de overheer sching der vrijmetselarij, op zulkdanige wijze dat er geene macht buiten de hare mag bestaan. Waaruit nu noodzakelijk vloeien zal dat de vrijmetselarij de gelijkheid, broederlijk- li id eu vrijheid, enkel voor haar en niet vcor een andere gedoogt. Dan vervolgens een kort overzicht over het ontslaan van liberalismus en socialismus die rechtstreeks uit de vrijmetselarij voortkomen. Eindelijk komt de nuttigste beschouwing de vrijmetselarij gezien in hare verschillige werkingen, die zich uitstrekken tot den godsdienst, de zedenleer, de sociale orde, de vr ijheid en het kind. Hier zal nu op de meest onwederlegbare wijzi worden aangetoond, hoe de vrijmetse- la ij de vereeniging is der schaamtelooste huichelaars, der haatdragende en wraakzuch tige lieden, der dwingelanden en der zede- loozcn. Wie kan het dan verwonderen dat sedert de eerste helft der i8e eeuw, alle pauzen hunne machtige stem hebben verheven om dat wangedrocht te brandmerken Wie kan het vooral verstommen dat er meer dan ooit eene machtige werking van katholieke en weldenkende zijde moet ontstaan om dat wangedrocht te verdelgen Elkeen kan hier aan medewerken. Dat is g-nsch het besluit dezer voordracht. November 1912, plechtige Mis in St Jacobs- k ik te 9 ure 's morgens voor de overledene en levende leden der K. Wacht, en feestelijk avondmaal te 7 ure 's avonds in het Volks huis van Yper, De K. Wacht viert dien dag de vijf en twintigste verjaring der intrede vanjfM. Colaert in den Gemeenteraad, en al wat bij er voor de katholieke partij en onze lieve stad gedaan heeft. Orphéon. Liet Ceciliafeest van den Orphéonis uitgezet en bepaald vastgesteld op Zondag 1 December. Zooals wij reeds hebben aangekondigd zullen in de 11 1/2 u. mis in Sint-Maarten, de volgende kooren gtzingen worden onder bestuur van M. Al bert Van Egroo: Panis Angelicus van Baïni Quotiescumque van L. Van HoutteAve \e~um v.nOsc. Depuydt. knuttellje van een weekbladje dat de naam draagt van Weergalm (5o cm hoog 32 cm breed) annonceerde aan zijne talrijke lezers de versmelting van YPERSCHE VOLK en NIEUWSBLAD van Yper. Waarmee dat een kleine snotjongen zich toch bemoeid.. en zeggen dat die piepjongen het officieel orgaan is of de vertaling van het officieel orgaan van het machtige Ypersch libera lisme...; hos een blauwbaardje zijn neus wil steken in Kadodder 's zaken Maar wat peist de oude sloore van liberale Week blad alzoo van den achtjarigen liberalen wijsneus die hare plaats innam rechtbank werd deze week in voege gebracht. Dit eerste vehoor werd voorgezeten door den heer Veys, rechter, M. Van der Heyde be kleedde het ambt van het Openbaar Minis terie en M. Bouquet, dit van Greffier. Verscheidene kinderen, die binst de verlof dagen, door de politie geknipt werden voor de schade toegebracht aan stadsbeplantingen, verschenen dees week voor de nieuwe recht bank. Jubileum. Het is Zaterdag 9 No vember 's avonds dat de gemeenteraadsleden aan hun collega, den Heer Burgemeester Colaert, een intiem feestmaal aanbieden ter gelegenheid van zijn jubileum als 25 jaar gemeenteraadsheer. Aanhouding. Eer.e vrouw kwam Zondag op het politiebureel eene klacht indienen tegen een oud soldaat die haar opzocht, gewapend met een revolver. Rond 1 ure 's namiddags ontdekte de politie den gevaarlijken kerel. Naar den amigo gebracht, deed men een onderzoek. Men vond hoege naamd geen revolver op hem. Doch, binst dat men hem naar het politiebureel opleidde, waren twee bedronken kerels tusschenge- komen om hunnen makker uit de handen der politie te halen. Doch slecht bekwam het hen. Zij werden opgesloten en zullen rechterlijk vervolgd worden Ongeluk.Dinsdag morgend kwam M. Rabauw, van Yper, met zijnen automobiel op de Plaats van West Rozebeke aangereden. Het zoontje van Emiel Riemaker, dat daar juist voorbijkwam, werd door den auto ge vat en omgeworpen. Het slachtoffer werd de woning van een doktoor binnengedragen en de beste zorgen toegediend. Dienstdoende apotheek. Zondag 10 November. L. AERTSENS, Botermarkt, 9. Onzen Katholiek) n Volksbond. Zondag laatst hield onze onlangsgestichte Ivath. Volks bond eene algemeene vergadering. Niettegenstaande het eenigszins late uur, dat een groot deel onzer katholieke landbouwers en buitenwerklieden van de vergadering bad afge houden, waren zeer vele leden opgekomen. De hoofdmannen vooral waren talrijK. Op het ver hoog, in den voorzitterszetel had de achtbare Hoer Burgemeester plaats genomen, aan zijne zijden en hier en daar beneden in de zaal hebben wij onder velen kunnen opmerken M1' Jean Verhaeghe, lid der bestendige afveerdiging van West-Vlaanderen, M. doctor Dumont, schepen, M. doctor D'Hondt, voorzitter der Kath. Jonge Wachtde.H H. Leon Delva en Arthur Devos, notaris, gemeenteraadsleden; M. Em. Demr- zière, gemeentesekretaris de HH Alb. Delva, secretaris, Paul Leroux.Th. Catteeuw, Ph. Roe- landt leden van den raad, enz. enz. In de zaal was de warmtemeter op het vries punt 't stoveken immers, 't gezellig, 'taan- 't aantrekkelijk stoveken was naar de verga ring niet gekomen,'t zat, jammergenoeg, ergens op den bovenzolder, tot P.teren datum nog weggestoken Ook waren ze talrijk de aanwezi gen, die eene dikke vlaamsehe pijpe stopten en lieten veuzen om de echte winterkoude te verdi ijven De vergadering echter lukte opperbest en geen twijfel of ze brengt zeer goede vruchten voort. Eerst dankte de eerw. onderpastor Godderis in den naam der geestel.jkheid He aanhoorders om hunne zoo talrijke opkomst. Hij spoorde de leden aan, iedereen volgens zijne middelen, zijnen tjjd en vermogen den Katholieken Volksbond Ie ondersteunen en immer en altijd voor de kalho lieke zaak te werken en te strijden. Vervolgens nam de eerw. proost M. Lefere het woord om in eene gepaste en vloeiende rede zijne toehoorders te onderhouden over de volhsonticikheling bij rrtidd 1 der goede lezin gen en in't bijzonder de goede drukpers. Door talrijke onweerlegbare be wijzen toonde de eerw. spreker het b dang en de noodzakelijkheid d^r goede lezingen in katholieke dag enweekbiaden aan; om onmiddelijk daarna 't verderfelijke der slechte lezingen en al het kwaad dat er uit voortkomt te doen uitschijnen en te schandvlek ken. De vooruiizitting was eenvovdig, klaar, welgezocht en zeer gemakkelijk om verstaan. Ook was er niet één toehoorder, die, naar de schoone aanspraak niT ten volle overtuigd was, dat het voor ieder goede katholiek, de uitdruk kelijke plicht is de katholieke drukpers in hare dag-en weekbladen krachtdadig te ondersteu nen. Dat het eveneens zijn plichtis, onbeschaamd en onvervaard, de slecnte, ongodsdienstige en tot opstand ophitsende bladen tegen te werken, en te beletten dat goddelooze schriften valler, 't zij in de handen zijner kinderen, 't zy in deze zijuer onderdanen. - Steunt de katholieke drukpers, helpt de katholieke bladen verspreiden roept de eerw. spreker uit, en gij zult het uwe bijbrengen tot hetopmaken van hetgrootschen schoon gebouw der volksontwikkeling, ontwikkeling, '.hans zoo noodig lot verderen bloei en vooruitgang van 't maatschappelijk leven De achtbare voorzitter b dankt in aller naam, de eerw. voordrachtgever, om zijne schoone aanspraak, waarna eenieder onder 't sloppen van een versehe pij pe meent: «Jj, ja! 'tis alzoo De katholieke drukpers moet vooruit en weg met de roode, veertiendaagsche vuilig heid De Mier. Vlaamtche Bewegirg e" Godsdienst. Di. groote onvergetelijke vlaming,pastor Claeys, pas een jaar overleden, riep eens uit! «Vlaan deren treedt zegedagen in En waarlijk, nooit, sedert de Vlaamsehe beweging aan den gang is, heelt er zulk licht geschenen over den strijd, nooit is er meer werk aan den dag gelegd, nooit heeft ons volk nauwer met zijne vooi mannen meêgewrocht. Wij beleven een eerlijken tijd, want wij ge nieten een zeldzaam schouwspel de opstanding van een volk Wervick blijft voortaan niet meer ten achte ren Wervick is ook opgestaan. Een welinge richte vlaamsehe studiebond is reeds in volle werkzaamheid en wekelijks groeit zijn ledental met nieuwe, leerzuchtige, jonge Vlaamsehe krachten aan. Voer ons katholieken is die strijd dubbe! schoon Want, krjjüt het volk eens zjjn bewust zijn terug dan zal het ook stouter en fierder staan in zjjn godsdienst. Nergens immers is het katholiek geloof zoo krachtig bewaard gebleven als in Vlaanderen. Iedereen weet, dat in het ander gedeelte van Relgie, onder den invloed van 't ongodsdienstig Frankrijk, de bevolking veel meer overhelt naar onverschilligheid en vrijdenkerij. Aan wie is het toe te schrijven dat het bestuur van ons land 31 jaar lang in de handen der katholieken blijft 1 Is ereeneeDkele der Vlaamsehe provintiën die niet katholiek is Waar, rezen nu de school kwestie aan het order van den dag staat, in 1879 de godsdienstige scholen het talrijkst op? En, bij de katholieke betooging te Leuven, een jaar geleden, van waar kwam de overgroote meer derheid der betoogers Welke taal sprakpn zij Ja, 't blijkt zonneklaar het oude geloof leeft nog in Vlaanderen Het g< dsdienstig gevoel ligt in onzen volks aard, en, moest onzen vlaamschen volksaard verdwijnen, dan zou met hem ook den gods- dienstzie verloren gaan. Zij, die ons volk vorfransch n, maken het ongodsdienstig. De taal immers is het voertuig van de gedachten Reeds krijgen wij nu te Brus sel een staaltje van wat detooneelkunst te Parijs verbeeldt Daar heersclt de onzijdige normaal, 'k wil zeggen, de echtelijke ontrouw, de kin- dern oord en de levensmoedeloosheid. De driften worden niet meer beteugeld omdat de zedelijk heid beroofd is van het licht des geloofs en is zeker, wil men ons die taal opdringen, dan ne men wij meteen ook de onzedelijkheid over. Aan hen, die er zich 00 toeleggen het jong vlaamsch gemoed te verbasteren aan de ouders die van geene vlaamsehe opvoeding weten willen, en die hunne zonen en dochters ver vreemden van vlaamsehe zeden, van vlaamsehe s' rake en gebruiken mag wel met reden wor den toegeroepen dat zij aanslag plegen op de ziel der natie 1 Dat mag niet en dat zal niet meer ook, want Vlaanderen herleeft. Heil Vlaanderens schoone taalHeil de Vlaamsehe zedenHeil den Vlaamschen Godsdienstmin'. Heil Vlaanderen!! De Mier. Doodelijk oDgeluk.- Ferdinand De Craemer, landbouwer te Meenen, gehucht Koeckhuyt was Zondag 2 November, in den voormiddag naar Wervick gekomen met eene levering aar dappels. Zjjne moeder ongerust over zijn lang wegblijven, was hem in den namiddag gaan opzoeken, samen keerden zij op den wagen gezeten terug. Aan den keizelberg leidende van Leegen naar den Hoogen Weg, wijk - Basse- Flandre steigerde het j eerd en ging op bol, door den schok stukte de zoon van den wagen, doch bekwam slechts onbeduidende wonden aan het gelaal, met'de moeder was het erger g. steld, met naar haren zoon te willen grijpen viel zij eveneens, en bleef met de voet haperen in den dijssel, zy wierd alzoo 250 meters ver medegesleept. Cyr. Gallens, oogga'uige van het ongeluk, snelde ter hulp. hield het peerd in bedwang en verloste de vrouw uit haren neteli- gen toestand, zy heeft helaas, slech s nog eenige oogenblikken geleefd, de droefheid van den zoon die ondertusschen bijgekomen was, was pijnlijk om zien. Het slachtoffer was 62 jaar oud. ELVERDINGHE Bericht, Lucie Indevuyst, dochter van Placide, laat het geëerd p-.bl'iek weten, dat zij haar als sti ijkster ste.'t. in het huis harer ouders en dat zij van heden af alle strijkwerk zal aan- veerden. Door de bezorgdheid in haar werk en hare genadige prijzen, hoopt zij de gunst van eenieder te genieten. De Peerdemarkt is buiten alle verwach ting met een bijzonder schoon weder begunstigd geweest, 't Was noodig ook, want peerden en liefhebbers heeft men nog nooit zooveel gezien op de winterfeeste. Er waren rond de vier hon derd zuigveulens die omtrent allen tusschen 4 0 en 790 fr. verkocht geweest zijn.De achtien- maanders waren even groot in getal doch de h lft maar vonden hunnen man.üe werkepeer- d n waren maar klein in gefal, maar werden aan overgroote pryzen verkocht. De kooplieden kloegen van den slechten verkoop. De nering- d lei.ers integendeel die mete3n kleit.tjegewoor- lijk tevreden zijn, waren overgelukkig gansch hunnen vooraaad opgeëten en uitgedronken en hunnen schuiven vol klinkendejmunte te zien Hot gemeentebestuur had alle middels gebruikt orn den stand dar peerdan op de kleine plaats te krfjgen, doch 't was verloren moeite Niet één trok er op, daar de verkoopers den ouden stand en voornamelijk den wijk van hot - Gouden Hoofdverkiezen. Geene ongevallen zijn te betreuren geweest. Wallherij, genoeg is om oenen pijnlijken hoest, zoo oud hij ook wezen mocht, te genezen. 1 fr. de doos HOLLEBEKE Aan de Vaart. Dees week liep het gerucht in omloop dat er grondi zakkingen zich badd°n voorgedaan, bij de nieuwe brug, die men over de Komensche vaart had gelegd. In werkelijkheid bepaalt zich alles bij e me onbedu'd nde inzak king bij hot bureel der ondernemers. Deze inzakkingen hebben eenige scheuren doen ont staan in net metselwerk. De brug lijdt geen ge vaar. Men zal moeten een deel van het metsel werk aforeken en hernieuwen. KOMEN Dinsdag, rond den middag, bevond Gaston Johier, in dienst bij M Constant Adam, bakker in de Kortstraat, 14, zich met k ar en peerd op de R nd Punlplaats. Terwijl hij bezig was met een klant te bedienen, verschrikte het peerd door het geflui' van een voorbijrijdende lokomotief en liep in galop naar den kant der Sentirstraat, en kwam terecht in de vitrien van den brood pasteibakker M. Leon Beequart-Vandeputte, in het n 54 der Faubourgstraat. Een deel van het lijiuig drong binnen den winkelen richtte er eene groote verwoesting aan Het peerd had slechtseenige kneuzii gen aan den kop bekomen, maar het voertuig was nogal erg beschadigd. De schade, die voor den winkel een duizendtal fran ken bedraagt, was gelukkiglijk verzekerd. Bij de beenhouwers. - Wij hebben de stichting aangekondigd van het syndikaat der beenhouwers van Komen en omstreken. Donderdag had eene vergadering plaats in de "Café du Due de Brabant» onder voorzitterschap van M. Amedé Des'.oovere. M Alph. Morel, on derwijzer werd secretaris benoemd van het syndikaat en de Café du Due de Brabant ge kozen als lokaal der trimestieele vergaderingen die's namiddags te3 1/2 ure zullen plaats heb ben. M. de voorzitter gaf alsdan verschillige aan duidingen te volgen bij adjudicatiën. Verschillige nieuwe toelredingen werden ontvargen. LAN GEMARCK Groote Wildschieting. Zondag laatst we- meldehet alhier van gaaischutters.'t was immers de groote jaarlijksche wilschieting. De groote reebok, voor het meeste getal schutters ten min ste 2J in getal, wierd niet verdiend, maar de leden onzer séhultersgilde zullen hem dinsag aanstaanee zelf mogen verorberen zij hebben daar een tandje van en zullen niet laten een her- telijk glas te drinken op de gezondheid van hunnen milden opperhoofdman, Weledelen Heer Cotteau de Patin De vjjf groote hazen voor het nameeste getal, alsook de haas voor de verstko- menden, wierden verdiend door de gilde van Gheluvelt die man en eten ook geerne schoon wild, want zy komen er jaarlijks wat halen naar Langemarck dat het hun wel bevalle I-F t schijnt echter dat cr vreemde gilden zijn die afgunstig zijn van de St. Jorisgilde van Lange- marek, omdat deze laatste, als opperhoofdman ean rijken heer heeft die vele wild schieten geeft ten haren voordeele 't en is nogtans de schuld niet onzer gildemannen indien de heeren, die aan 't hoofd staan dier gilden, min vrijgevig of liever meer pootvast zijn dan de onze.'t Geluk Vliegt en die 't vangt moet 't trachten te houden Groenselkweek Het gemeentebestier, ten volle overtuigd dat de groenselkweek eene nieuwe bron van welstand zal zijn voar de lande lijke bevolking, heeft aangedrongen bij bet Ministerie van Landbouw om dezen winter nog eens lessen van groenselkweek te bekomen. Te dien gevolge wierden er zes lessen van groen selkweek en daarbij nog drie lessen over fruit boomteelt toegestaan. Die lessen worden gege ven door den Staalshofbouwkundige M. Vanra- felghem van St. Andries, die verleden jaar te LaDgemarck zooveel bijval genoten heeft. De eerste les over groenselkweek heelt Zondag aanstaande plaats in de Muziekzaal, ten 4 i 2 ure en niet ten 5 ure zooals eerst afgekondigd wierd. De voordrachten zy n kosteloos en daarbij zullen nog prerrien verlot worden tusschen de aanwe zige toehoorders. r? T,?n?el,uk'. ~7 Zon<Rg fl- ging een jongen, Zon Verbeke, in het Hospitaal wat haver halen in het peerdenstal. In zijne onvoorzichtigheid was de jongen wat te dicht bij de peerden gegaan met het ongelukkig gevolg dat hij een slag vlak in den buik ontving. Een geneesheer spoedig ter plaats geroepen oordeelde den toestand van Zoil Verbeke zeer erg en beval hem de laatste HH. Sacramenten toe te dienen Des andoren daags scheen de jongen wat beter, doch met den avond begon zijn toestand zeer te verergeren en Dinsdag morgen was hij reeds een lijk. NOORDSCHOTE M. Verfaillro, pachter, niet gelukkende een kalf te vatten die in eene weide rondliep, besloot het dier met een kogel af te maken. Zoo gezeid, zoo gedaan. Doch het schot in plaats van het dier tö treneD, kwam terecht op den genaamden Meersseman, die de onvoorzichtigheid had be gaan, te dicht te zijn gekomen. Deze laatste kreeg de lading in x olie borst. Mon heeft hem naar het gasthuis van Merckem overgebracht. Zijn toestand baat onrust. OOSTVLETEREN Allerzieienavond gaan de brave menschen, en 't zjjn er hier veel.beên in de kerke. Ze noemen dien avond, den beêavond Van de jare zijn er buitengewoon veel mepschen komen bidden tot lavenis der zielen van hune duurbare overledene vrienden, kennissen en familieleden. Vandage begi.it de Zondagschool om 1 uur en duurt tot eenige minuten voor 3 uur. Dan, zal de heer Brutsaert, doktor in genees kunde te Watou, eene les geven over kindervoe ding en kinderkweek aan de moeders van Oostvleteren. Dit zal bij iedere huismoeder wel gekomen heeten en geen een zal die gelegenheid laten voorbij gaan. Vele kinders in Vlaanderen en inzonderheid in ons arrondissement als ze nog geheel kleine zijn en dl - wel bij 8 aan de noodige kennissen by dezen drs ten bezorgen. Om dit tegen te gaan en 1ii M leven, dat elkeenzoolange wilt „aat de kan, die kinderen ook te laten S pozende snreker vro gemeente tot ge Overal geniet hü veel büval.Te Oostvleterenzal ook veel volk zijn, dat is zeker De doktor s preekt om 3 uur in de Zondagschool. Moeders allen op uwen post Wie zijne stortinge wilt doen voor de pen sioenkas. peize er allichteop en brenge zyne drie fraftken aan/den scbatbewaaider Mees er Smis. Niemand» "zou daarin mogen ten achter blijven. Wie geen drie franken vindt in zynen spaarpot, hange zijn kouse. zijn hoed of z(jn kloefen en vraagt het aan/St. Maarten. BRAND. Zondag laatst, rond 10 uren voormiddag, vermaakten zich Iwee knaapjes van rond de 6 jaren, de zoonljes van Jules Salomez en Jules Vermeersch (statie) met hel spelen van solferkens, en gingen zich plaatsen hij de slrooimijt van Salomez, staande nabij de woning. Al met eens schoot het strooi in brand, doch kon gelukkig in tijd uitgedoofd worden, dank aan de spoedige lusschenkomst der bewoners. Er zijn slechls eenige bundels verbranden de schade is zeer gering. Ouders, bewaakt goed uwe kleinen, want ongevallen en ongelukken zijn dikwijls nader dan ge denkt. PROYEN Liederavond. Op Zondag3 November gaven de Vlaamsehe Vrienden» van IPopeiinghe eenen prachtigen liederavond te Proven. Reeds een half uur voor d n aanvang was de zaalpropp nsvolruim4('0 personen waren aan wezig, waaronder de geestelijke en wereldlijke overheden der gemeente. Toor de prachtige keus en de keurige en lui mige uitvoering der verschillende nummers hebben die Vrionden niet alleen de moei lijksten bevredigd, maar zelfs aller verwachting overtroffen. De liederen, waaronder alleen- twee- en sa menzang werden afgewisseld door luimige en ernstige aanspraken, waaronder vooral da belangrijkste voordracht door Meester Emiel De Keei sgieter, over de Vlaamsehe Beweging. In gloedvolle taal schetste hij den oorsprong van de edele pogingen tot verwerving van ons recht op taalgebied hij begroette ter loop de groote vlaamsehe manr.en Van MaerlaDd en Conscience, die al hunne talenten aan de herop beuring der vlaaamsche taal wijdden. Hij beweert dal oDze vlaam» cbe Vaderen voort leven in bestaande groote werken en in den godsdienstzin hunner afstammelingen. Hij toon de hoe de Vlamingen van heden zich weerdig moeten toonen van hunne voorvaderen en hoe zjj moeten strijden om onze moedertaal recht te doen verwerven op allerlei gebied, zoowel als de franche taal. Die voordracht, welke ruim een half uur duur de werd met veel belangstelling aanhoord en met daverend handgeklap begroet. Hetfsist eindigde met het lied «De Vlaam sehe Leeuw door al de aanwezigen met geest drift mede gezongen Iedereen verliet de zaal opge'uimd van geest en met den wensch van rog wel eens zulk avondfeest te mogen genieten. Onzen herteljjksten dank aan de inrichters en aan de medewerkers van dat schoon feest. WATOU In Frankrijk zal eerlang eene wet voorgesteld worden op het krediet voor de kleine bu gerij Door ernstige lezing kan men bestatigen dat dit ontwerp in zijne byzond :re trekken met hetgene dat in België werd voorbereid, door de ontbin ding in de Kamers verviel en nu gelukkig verder zal te berde komen. De kleine neringen, diezich lang over hunnen toestand beklaagden, zullen met vreugde vernemen, dat het staatsbestuur verscheidene schikkingen voorbereidt, die aan den kleinen handel zullen voordeelig zijn. Deze zyn de eigene woorden van den heer Voorzitter van ons ministerie De kleine burgerij heeft recht op onze bescherming. Daarvoor, en om haar, zoowel als het in oze macht is, tegen oneer lijke concurrentie te vrijwaren, zullen wy een wetsvoorstel op de handelpolicie neerleggen. Dat de kleine neringdoeners dus met veel be trouwen de toc-komst te gemoet zien. Maar dat zij echter ook niet uit betoog verliezen de spreu ken Help u zelfzoohelpe u God Een voor allen en allen voor één Onderlinge vereni gingen zijn van onwaardeer nut, van eene eerste noodzakelijkheid. Wij hoorden, dat de bakkers, deze spreuken waardeerende een syr.dikaat hebben ingericht, zooals het te Poperinghe sedert eenige jaren be staat. Er v.ordt ,-oms gevreesd, dat de syndikaten eene uitvinding, een verzinsel zijn van de socia listen.. Deze vereenigingen bestonden eeuwen lang voor dat het menschdom rioorde socialisten ondermijnd werd. Deze willen de maatschappij in hare giondvtsten, in den godsdienst en in de zeden, aanranden en tot val brengen. Wysbeleicle syndicaten verheffen de standen en werken tot den bloei der samenleving. WESTOUTRE Deze week heeft M. II. Becuwe. na zijn ont slag als burgemeester gegeven te hebben, onze gemeente verlaten. Zoo wij vroeger dat verlrek, dal alle Westou- ternaars pijnlijk valt, niet medegedeeld hebben, 't is dat wij vreesden de ootmoedigheid van den algemeen geachten Heer Becuwe te kwetsen. Want indien er iemand is die weinig om loftui gingen geeft, 't is wel onze gewezene hurge meester. Zijn opgeruimd en altijd even vroolijk karakter mieken hem tot ieders vriend. Wijze raadsman wierd zijn gedacht en zijn gevoelen op prijs gesteld en wie in moeilijkbeden was vond hem altijd dienslveerdig. Zijn gulden hert was aan de behoefligen en noodlijdenden ge kend en nooit deed men een beroep op zijn medelijden of men was verzekerd bij nem hulp te vinden. Hij gaf geerne en gemikkelijk en zijnebemoedigenden woorden mieken van dezen die hij hielp dankbaren. Zijne rechlzinnige openhertigheid,en zijne onbaatzuchtige 01 par tijdigheid wier de achting zelf van zijne tegenstrevers. WEST-VLETEREN Vandaag en 8 dagen, na de vergadering van de Ciskens, zal de eerste algemeene bijeenkomst plaats hebben voor de leden van het geetensyn- dikaat in het lokaal der knechtenschool. Wij herinneren aan de leden dat deze vergadering verplichtend is straf van boete. Belangrijke mededeelingen zullen gedaan en zaken bespro ken worden. Niemand weze dus afwezig, want 't is van nu af dat onze regelmatig aan het werk vallen zal. Ben schandige diefstal gebeurde verleden week t Was al den Eecke, ten huize der echt- genooten Graelschepe. Terwijl de vader, een ouderling naar de hoogdagmisse ter paters ging, en zyne vrouw naar Poperinghe was getrokken, wierd m huis gebroken, en de spaarpot der arme lieden, rond de 100 frs gestolen. Dit geld was bestemd om in pacht en lasten te voldoen.. Naar men zegt, zijn er ditmaal geen ongeteeken- de brieven hooger op gezonden geweest. u,-, A' wifl voortaan wil regelmatig met hot blad Ons volk ontwaaktbediend zijn. is ver zocht zynen naam op te geven aan den verkco- per dezer gazet, en dit zoo licht mogelijk. WYTSCHAETE Men waagt ons het volgende op te nemen Bericht. Na leden van den geitenbond se wltinH Pa 'le.'3j0D' 'aat d0 ondergeteekende sterfte hebben onder hunne geiten, vriendeliik verzocht worden, voor vladen en dood doen zich te wenden bij Honorti Rousseau. Het prolijt dat er van voortkomt moet om wel te zyn in den bond blijven. de damen die? van de slijm verdrijvende Waltbery pil gebruik ma- kon, alle gevaar vermyden en da beste gezond heid' bewaren. 1 fr. de doos. Kon. bcsl. van 15 October machtigt na vermelde gemeenteraad tot het lemen, door bemiddeling der Maatschappij van het Ge meentekrediet, der volgende somrne Lhngc- nrarek, 210,600 fr. Pensioen is toegestaan aan M. J Desmet, gewezen 'gemeentehulpondcrwijzer ie Oostvleteren, 1.346 frank. Ten gemeentohuize te Komen bouwen van eene pastorij. Aangeboden MM. G. Vanandruel, Waasten 26,250 fr., II. Debailieul, id., fr. 26,799,25 - II. Dujardin, Komen, 28,129,04. Uitslag der aanbestedingen voor de on derneming van den vervoerdienst der goe deren van Staatsspoorwegen in de volgen de steden Poperinghe en Yper. Aangeboden Poperinghe Vannieuwenhuize Poperinghe, 3460 fr. - Yper M. Blomme' Yper, 50.50 p.c. verminderingE. Hoflack, id., 41.50 p.c. id L, Clinckemaille, Ghe luvelt (Yper), 27.50 p.c. id.C. Vuylsteke, Yper, 26.50 p.c. id.; A. Bossaert, id., 26,50 p.c. id.; A. Richard, id., 8.50 p,c, id, 20 Nov. Te middag, in de zaal dei Madeleine 'te Brussel, bouwen eerier berg plaats voor locomotieven in gewapend beton en delving van een kom-vergaarbak te Sint- Michiels-bij-Brugge. Borgsom 25.000 fr. 9 Inlichtingen ten bureele van M. Denys, ingenieur, Korte Zilverstraat, te Brugge. 22 Nov. 's Middags, in dc bureelen van Staatsspoorwegen, Vrijdagmarkt, 12, tc Brugge levering in 2 loten, van twintig hou ten Igioën voor de statiën van Cortemarck en Rousselare. Bestek fr. 3.672 borgsom 200 fr. jror lot van 10 logiën 29 Nov. 's Middags, Vrijdagmarkt, N. 12, te Brugge I)ouwen der grondvesten van eene draaiende plaat van 18,20 m. ter statie van Yper. Bestek fr. 7.133,33; borg som 700 Ir. Zitting van 7 November 1912 Sampers Henri, landwerker te Boesinghe krijgt voorwaardelijk 100 fr. boet voor jacht- misdrijf. D. smet Hector, landbouwerszoon teLen- delede, had eene koe gehaald uit de weide van Deré te Moorslede en ze verkocht aan een beestenkoopman te Heule. Maar hij bekloeg wellicht zijne daad en het geld weerde der koe werd door de PaterS Redemptoristen van Rous- selaere aan Deibe.deld. Desmet verschijnt vooi de rechtbank die hem veroordeeld tot 2 maan den gevangen 50 fr. boet. Penninck Jules, aardewerker te Oostnieuw- kerke krijgt 30 fr. boet voorslagen aan Vanhuf- fel Remi en 10 fr. voor beleediginge,1 voor waardelijk. Blieck Cyriel, wever te Wervick 8 dagen en 26 fr. voor bedreigingen jegens Vantomme Tbeophi 1. Leclercq Clémentine, huishoudster te Metssen 30 fr. boet voor slagen aan Van Eeck- hout Irma 10 fr. voor beleedigingen, en 20 fr. voor braak van roerende voorwerpen. Casteleyn Henri, aannemer te Ghislel 5 maal 26 fr.toet voorwaardelijk voor overtreding aan de wet op de werkongevallen. Devriendl Auguste, melsersgast te Beveren krijgt 1 maand gevang voor bedreigingen jegens Muylle, 15 fr. voor dronkenschap en 26 fr.voor braak van afsluitingen. Ally Jules, herbergier te Wulverghem krijgt 30 fr. boet voor slagen aan Demarcelle Marie en Boudry Maurice. Vervaehe Pieter, leurder te Moorslede vervolgd voor aanslag op de eerbaarheid is vrijgesproken. Malesys Camille, leurder te Poperinghe die eene messteek toegebracht heeft aan Clabau Maurice wordt veroordeeld tot 7 maanden gevang en 50 fr. boet. De Rechtbank beveel, zijne onmiddelijke aanhouding. Dechiever Prosper en Dechiever Jeroom werklieden te Yper zijn veroordeeld de lsle tot 1 maand en 26 fr. de 2de tot 3 maanden en 26 fr. om hel kind van den tweeden verlaten te hebben. Bal Jozef, schippersgast te Schelle, krijgt voorwaardelijk 26 fr. boet voor vischmisdrijf. Aeck Camiel en zijn broeder Sévère, land- werkers te Zonnebeke, worden veroordeeld de eerste tol 100 fr. en de tweede 200 fr. boet voor jachtmisdrijf. Boen Isidoor, jachtwachter en zijne eclil- genoote D'Iluisser Emilie, huishoudster te Voormezeele die Batten Marie en Vansevenant Eugenie gesmaad hadden omdat zij getuigd hadden in eene zaak vervolgd ten hunnen laste voorde Politierechtbank, zijn veroordeeld elk tol eene boete van 50 fr. voorwaardelijk. Vanelslander Camiel, kolenkoopman, en Bisschop Jnlien, landbouwer te Langemarek, worden veroordeeld de eerste tot 30 fr. boet.de tweede voorwaardelijk tot 26 fr. voor slagen aan Doise René en Doise Jeróme. Doise René krijgt 10 fr. boet voor beleedigingen jegens Bisschop Julien Lozie Camiel, herbergier te Dickebusch, 15 fr. boet om eene kat gedoodigd te hebben die aan Noyelle toebehoorde. Het H Sakramentscongres te Malta. Zooais men weet zal in 1913 het II. Sakramentscongres gehouden worden op het eiland Malta. De datum is nu vaslgesteld het congres zal plaats hebben van woensdag 23 tot zondag 27 april. YPER. Plechtige Octaaf met vollen aflaat beginnende den 11 November feestdag van den H. MARTINUS, patroon van .het Broederschap der Bernihertigheid opgericht in Sint Martinus- kerk te Yper den 7 October 1754. 11 November feestdag van den H. Marlinuse hoogmis te 9 u. Vespers en lof te 4 1/2 u. D' andere dagen lof te 5 u Den Zondag der Solen- mteit, hoogmis te 10 u., vespers en lof to 3 ure. Sermoen er Processie. Daags na de Octave ten 8 u. mis voor de afgestorvene leden van hei Broederschap. Solemneele Novene ter eere van den H. LI VIN US in de kerk der Zwarte Zusters, alwaar een g''9d deel zijner gebtenderen is berustend. Te heg11 nen 0p zijn feestdag, 12 November, tot 20 dei zelve maand. De eerste mis te 6 u., de Hoogn"- 'e 8 u., Lof en Sermoen te 5 ure.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2