Bijvoegsel aan ifeatboliefe Üolbsgcjind Kostelooze Prijsverloting Propacjandaprijskamp VRIENDEN Abonneeren!... CorrespondeerenL. Insereerenl... Oe Militaire Kwestie De Peerdefeesten te ELVERDINGHE YPER flRROHDISSEfïlENT Ernest Versavel of Jui.es Dejoncheere die bereid zijn alle inlichtingen te geven nopens de pensioenwet. Raadsel prijskamp Zaterdag 16 November 1912 _4cdtiona^i 1°) Getrouwe Correspondenten. - RAADSEL 5 Einde November beginnen wij de vernieuwing van de abonnementen op Het Ypersehe Volk katholiek "volksgezind Nieuwsblad van Yper. Einde November beginnen wij ook eene nieuwe en algemeene propagan da om;het getal abonnenten te vervijfdubbelen, om de wekelijksche 'op lage van be 8000 nummers op 10.000 te doen stijgen. Om tot dien uitslag te geraken zal eenieder in 't harnas springen Beheerders, Opstellers, drukker, correspondenten, verkoopers, umet een woord al de trouwe vrienden.[al de ijverige medewerkers, al dej. dappere propagandisten van HET BEHEER rekent eerst en vooral op de medewerking van alle welstellende en weldenkende katdolieken die hun penning niet weigeren zullen tot ondersteuning van ons katholiek jen volksgezind Arrondissementsorgaan. Allen zullen zich abonneeren op Het Ypersehe Volk voor 1913, tegen 3 fr. Om alle overtuigde katholieken op te wekken en aan te wakkeren, om alle toegenegene inschrijvers en alle vriendgezinde liefhebbers aan te trek ken en te danken richt het BEHEER onder de abonnenten. van |1913 eene nieuwe in, die in[weerde de tombola van verleden jaar nog zal overtreffen. Wij geven later de lijst der te winnen prijzen. Geene tombola-lotjes worden verkochtde prijsverloting is^kosteloos, zij is een geschenk aan de vrien den. De abonnementskwitancies zullen genummerd zijn. De abonnenten zullen weigerlijk hunne kwitancies wegleggen tot de trekking die met Maarte 1913 zal plaatshebben. Daarbij zullenjde abonnenten van wege dëUitgeversfirma,Callewaert- De Meulenaere, als nieuwjaargeschenk, een kostelijken, maatschappelij- ken, plakalmanak ontvangen. r\p RFDACTïF zal nog meer haar best doen om den opstel te bezorgen, en de nummers rijk te illustreeren zoodat er nievers in België een vlaamsch katholiek Arrondissementsblad bestaan zal zooals HetTpersehe Volk katholiek volksgezind Nieuwsblad van Yper. Sedert de veranderingen, met 1 November, aan ons weekblad toege bracht komen .ons van alle kanten de[meeste lofbetuigingen enjj de recht zinnigste goedkeuring. Alhoewel het daarom niet is, dat wij,,'opstellers, moedig aan 't werk staan en blijven, toch doet dit ons deugd om onze plich ten voort te vervullen, om ons weekblad te doen doordringen overal ^waar het moet. Maar daartoe hebben wij noodig sement is volstrekt noodig om te kunnen binnendringen. Yverige mede werkers doet voort Wij staan u ter zijde en'schenken u, zooveel het in onze macht is, alle voeldoening. Maar, nog zijn er die slapen, die onverschillig zijn, en zoo komt het dat wij nog op enkele gemeenten in 't Arrondissement weinig"of niets te doen hebben Dat mag niet blijven duren Slapers ontwaakt Onverschilligen ontvlamt in u het heilig vuur... allen in 't harnas gesprongen voor de goede pers, voor Het Ypersehe Volk!... 0\ vprknnner*; hebben wij ook van doen. Wij hebben z) Vlijtige verKuupcia er boyen de 3o reedsdoor het arron_ dissement. Zij zijn overi'tjalgemeen allerijverigst... wij zijn er te vreden over en bieden hun onzen dank. Waarom ontbreken er nog op^enkele plaatsen Is er daar niemand, niemand die Het Ypersehe Volk genegen is en ons katholiek .volksgezind Nieuwsblad wil doen doordringen Verkoopers, doet voort'! gij werkt, ja wel voor eigen profijt, en 't is verdiend maar eerst en meest voor de verspreiding van de katholieke gedachten door de goede pers. De uitgeversfirmaflaat u heel in 't kort de voordeelige verkoopconditiën kennen voor 1913. Intusschen richt het Beheer een in. Vijftig frank prijzen in geld zijn te winnen onder [deze die de meeste abonnementen bezorgen. uit al de steden en gemeenten van het arrondissement, wij rekenen op u, helpt onze onderneming. Vergeet uw katholieken plicht niet besloten in die drie woorden Abonneert u tegen 3 fr- 's jaars voor 1913, Zendt nieuws in uit uwe gemeenten, Verschaft aankondigingen. Welke beste reklaam kan er voor handel en nijverheid gemaakt worden dan'eene annonce ineen Arrondissements blad, dat reeks getrokken wordt op 8000 nummers. Gp u rekenend, Vrienden, bieden wij u onze dankbaarste groeten. Beheer en Redactie. Een voorval van beteekenis DE PEERDENHANDEL ELVERDINGHE rnrsmmmmm m«5 HET VR00LIJKE HOEKJE Die vijf trekjes blijven staan, voeg er ander bij om ZERO te hebben. f ft Illf IJ ji r r s r Ij r Iiniras li I a i) it n n I) ji rr Propaganda De liberale gazetten beweeren dat de ka tholieke partij van gedacht veranderd is in de militaire kwestie. In 't heel niet. De katholieken zijn altijd van gedacht geweest dat ons land een leger moet hebben volgens de omstandigheden het vereischen. Als wij katholieken nu de ver meerdering van het leger, den algémeenen dienst, alleman soldaat aanveerden, 't is dat de omstandigheden zóó veranderd zijn dat eene verandering in het leger ook noodig is Mogen wij dan geen staat meer maken op de groote mogendheden zullen zij onze onafhankelijkheid, de onschendbaarheid van ons grondgebied niet meer eerbiedigen, niet desnoods kunnen helpen verdedigen Die zekerheid hebben wij niet meer, gezien het verbond tusschen Frankrijk,Engeland en Rusland tegen het verbond tusschen Duitsch- land, Oostenrijk en Italië. Onze machtige geburen maken zoo schrik kelijk veel gereedschap, dat het niet meer pluis zit voor ons moest een oorloguitbreken. We mogen op onze twee ooren niet meer slapen we moeten onze deuren goed gren delen onze wakers vermeerderen anders zins zou de eene gebuur binnendringen om zooveel te gemakkelijker zijn vijand aan tt vallen,terwijl de andere al 't onzent hem zou te gemoet komen. Welke ramp wat ellende dan op ons grondgebied 't ware gedaan met de vrij heid der Belgen In 't jaar'70 zegde Engeland die Belgie s onafhankelijk schendt zal met mij af te reke- >en hebben en Frankrijk en Duitschland torsten ons grondgebied niet binnendringen. Nu is Engeland een bondgenoot van Fran krijk. Engeland zou Frankrijk ter zijde staan. België zou de voorloopige hulp van Enge land niet mogen aanveerden want Duitsch land zou daarin een reden vinden 0111 onz grenzrn binnen te stormen. Duitschland heeft langs de belgische grens al les bereid om in een tijd van niet een machtig leger daar samen te brengen. Zulk Duitsch eger kan daar van geen nut zijn, tenzij mei België door te kunnen om de Franche al hel Noorden aan te vallen. Frankrijk ztjn vijand aan 't werk ziende heeft hetzelfde gedaan aan onze oost-zuider grens ;o.a. te Maubeuge is een geheel fransch kamp. De Duitschers beloeren Luik, de Fransche Namen wij moeten ze beletten. Indien wij zulks doen en er in gelukken, zullen wij. Belgen, ons Vaderland sparen en wellicht ook een beletsel stellen aan het losbreken van eenSnoodlottigen europeeschenjloorlog. Het katholiek ministerie heeft dit begre pen en daarom heeft het meer soldaten van doen om den vadergrond te bewaken en te beschermen. Er waren er die zegden vóór de verkla ring van Minister de Broqueville 't zal nu twee soldaten zijn per familie. Wij meenden iedereen soldaat, maar een kort tijdeke soldaat zal meer in den smaak vallen t Zal voor iedereen gelijk zijnen, ingeval van nood, zal België met een aanzienlijk leger zijne onafhankelijkheid kunnen verde digen. Immers, die onafhankelijkheid loopt nu het grootste gevaarwij moeten die waarheid niet verduiken, daarbij de militaire kwestie zal eens voor goed opgelost zijn maar wij herhalen 't,de soldaten moeten juist den noodigen tijJ gehouden worden om hun dienst te leeren en dan weêr naar huis gezon den zijn. Daarbij nog veel andere verbeterin in het kazernleven die wij een andermaal bespreken. Het ministerie heeft zich danjjaangesloten bij het Alleman soldaat met aanduiding door de Kamers van het jaarlijksch contingent en de daaruitvolgendenoodigeen rechtveerdi- ge ontslagingen. Wat besluiten wij dan Lief of leed, wij moeten van de tijdsom standigheden rekening houden. Liever onze jongens zien optrekken als Belgische soldaten, dan zien ingelijfd wor den in het Fransche of Duitsche leger. Zoo zou het geschieden en onze kinders zouden dan honderd uren van hun huis gestuurd worden om te sterven voor een land dat het hunne niet is, moest België zijn eigen bestaan verliezen. Peist eens op Napoleon's tijd, België werd uitgezogen en zijne zonen gansch Europa door als kanonvleesch medegesleept. Weldan, de opoffering van alleman sol daat zal nog kleiner zijn in vergelijking met al de onheilen van oorlog op onzen grond, en verlies van eigen bestaan. Zegt niet wat kan een kleine land tegen reuzen Indien Frankrijk en Duitschland zien dat België goed gewapend en versterkt is, zullen zij verstaan dat, om malkaar aan te vallen, zij door België niet moeten komen om het gemakkelijker te hebben. Frankrijk en Duitschland moeten de overtuiging heb ben dat zij, met den weg door België, tijd en geld en moeite zoude verliezen daar de kleine Belgen niet min manhaftig en moedig dan Bulgaren, Serviers, Grieken en Monte- negrijnen hun vaderland zouden verdedigen. Verleden week hebben on\e Legers in ons blad de uitslagen gevonden van.de laatste peerdemarkt het winterfeest Af El verdingher .De voornaamste middenpunten van den peerdenhandel in Westvlaanderen jjn Thorhout, Elverdinghe en Brugge. Wij meenen dat het nu eene goede gelegenheid is iets meer over den peêrdenhandel te geven en wel volgens een artikel van C. Van Steenkiste, over enkel maanden verschenen in de vlaamsche katholieke illustratie Ons Volk ontwaakt Hetpeerdvan Vlaanderen wordt geken merkt hoofdzakelijk door zijn prachtigen bouw, en zijze zware bewegingen, 't Is een uitmuntend trekdier en een voortreffelijke draver. Het is vooral in Veurne Ambacht, dat de kostelijke péerden gekweekt worden. De peerdenkweek ging in deze laatste ja ren snel vooruit en is eene brone van rijkdom geworden voor onze Vlaamsche landbouwers. Een klein bewijs hiervan kan men reeds vinden in het aanhoudend stijgen van den dekprijs, die, over een aantal jaren gemid- Verleden donderdag stapten te Neufehateau af, komende van Luik, vier heeren. Ze zeg den dat ze handelsreizigers waren. Ze gingen noenmalen in een hotel, waar een officier der belgische gendarmerie, in burgerskleeren ook bezig was met eten. Het scheen hem dat die heeren geen handelsreizigers waren maar fransche officieren. En gelijk ze zeg den dat ze naar Namen trokken, meende de gendarmerie-officier wel te doen, met den lui Sedert de g-oote nijverheid in Duitschland meer en meer uitbreiding nam, is de vraag aaar peerden in Vlaanderen, grooter er. groo- ter geworden. Dikwijls denken tie mingewij- den dat op de markten van Westvlaanderen het peerd van Vlaamsch ras te koop geboden wordt. Het Vlaamsch ras bestaat niet meerzoodanig werd het verdrongen van het Brabantsch ras Jaarlingen Merrien In ile Weide. - van Biesmarck cn van Blenfait, Dit zijn afstammelingen deld maar 15 fr. bedroeg slechts beschuldig was van goed gevo'g. Nu klimt de dekprijs op voorhand te betalen, tot 5o fr. b. v. voor Bienfait en zelfs 100 fr. voor Bismarck. De duitschers vragen onze peerden om reden van hunne bijzondere gave als lastdieren. Buiten de Vlaamsche peerden komen er op onze makten nog poneys, alsook enkele fransche peerden .- Boloneezen en Percherons. Thorhout is de markt van zware trekpeerden, Brug ge en Elverdinghe van jonge peer den, al worden er ook werkpeerden te koop gesteld. De oorsprong der peerdefefste van Elverdinghe klimt op tot het jaar 1852 Om zijne voordeelige ligging langs de groote baan Veurne-Yper koz.n het de peerdenhandelaars boven Boe- singhe en Popetinghe. 't Was in den beginne, jaarlijks den 29 Oogst dat de bijzonderste markt gehouden werd. Van 'teer ste jaar kwamen ter markt 3oo peer- den en a5o kachtels of veulen waar van 25o peerden en 200 kachtels verkocht werden. Ieder peerd geld dooreengerekend 400 fr. ieder kachtel of' veulen 200 frank. Pij het alom vermaarde Oogstfeest kwam in 1889 een nieuw bij, te we ten op 2n en 3n November het Winterfeest en in 1904 een derde,op 19 en 20 Juli het Zomerfeest De feeste van Elverdinghe hebben hunne bijzondere eigenaardigheid. Hier zijn de Duitsche kooplieden min talrijk, alhoewel nog redelijk vertegenwoordigd. Doch de Waalsche koopman komt hier meer, verlekkerd op licht en jong goed uit Veurne-Ambacht. Het officieel programma behoudt twee dagen aan ieder feest voor, toch duren zij heden ten dage, slechts wekelijks maar eenen dag. Dank aan het jong goed, dat te Elverdinghe verhandeld, houden de feesten stand, 't Zijn boeren en kooplieden uit de streke en uit andere ge westen van Vlaanderen of Belgie die hier handel drijven. Van daags te voren komt al wat boer is, al wat peerden kweekt, uit geheel de streke, naar Elverdinghe afgezakt, 't Is al peerd of kachtel boer of koopman dat ge langs de baan ontmoet! En nu nog, doch vroeger meer,jaar het feest langer duurde en de vervoermiddelen vóór't leggen der tramlijne vroeger niet bestonden, en alles te voete en «te poote ging, liggen de herbergen en veel bijzondere huizen te Elverdinghe en zelfs op de naburige gemeenten, Woesten en Brielen, vol met kooplieden en boeren die er vernachten moeten. Meest al de peerden te Elv8rdingliB verhandeld... Enkele peerden worden naar Duitschland gestuurd, ook al eenige naar Amerika. Hoe belangrijk het handelscijfer is In 1 g 1 r werdea te Elverdinghe ter markt gebracht op 19 Juli en 2 November rond de 600 koppen, meest al kachtels of veulens achtien maanders Op 28 Oogst van 1000 tot noo, natuurlijk ezels, muilezels en andere klein geval bijbegrepen. Bismarck. 49422 uit het Stadboek, prachtige hengst toebo- hoorende aan M. Cl. Joye van Vladsloo, Aantal eerste prijzen in de laatste zes jaren. Zijn afstammelingen zijn bekend als de schoonste peerden der wereld. Bismarck stamt zelf af van Box de Caes 50094 die onder de hoogste onderscheidingen de kewarings- premie van 5ooo fr. verwierf. Fox is nu 21 jaar oud en nog wel bewaard. Bienfait de Ronquières. 3i56o uit het Studboek, de beste hengst wellicht uit Vlaanderen, insgelijks de eigendom van M. Cl. Joye. Zijne afstammelingen zijn bijzonderlijk aangekocht in Amerika. tenant-generaal Partoes, militaire gouverneur der versterkingen van het Naamsche, te ver wittigen. Donderdag avond kwamen de reizigers te Namen en slapten af in het Hotel d'Harts- camp 's Anderendaags vrijdag ging een der hee ren naar eene garagewaar men auto mobiels verhuurt en miek akkoord voor een uitstapje Idat den volgenden dag, zaterdag, moest plaats hebben. Binst den nacht werd een der reizigers ziek; men moest om eenen geneesheer loo- pen; -de toestand van den lijder liet hem niet toe, 's anderendaags Namen te verlaten. Maar zijne drie gezellen ondiernamen algelijk de reis. Generaal Partoes kende al deze bijzonder heden door de gendarmerie, die daarover bevelen ontvangen had. De automobiel-geleider kreeg ook bijzondere onderrichtingen. Er werd hem gezegd dat bij sneller moest rijden of -dat de regelementen het toelieten, dat de gendarmen hem zouden tegenhouden en proces-verbaal 1 opmaken, maar dat er geen gevolg aan deze processen-verbaal zou gegeven worden. Langs den weg dien men veronderstelde dat de reizigers zouden volgen, waren van plaats tot plaats, gendarmen op wacht gesteld. Ver- schillige malen hielden zij den automobiel tegen. En wat zagen zij, in den automobiel? Dat de drie zoogezegde handelsreizigers neer- stig en aandachtig bezig waren met de ver sterkte streek rond Namen op te nemen, bij middel van landkaarten van den staf van, het leger. De gendarmen deden onmiddellijk verslag. Intusschen had de generaal vernomen dat de reiziger die, om reden van onpasselijkheid, in het hotel was moeten blijven, de fransche stafkolonel Picard was. Generaal Partoes zond een zijner aides-de- camps naar 't hotel om te vragen hoe het met den zieke ging. Deze bekende wie hij was. Zijne drie gezellen waren de generaal Tauflieb, de kapitein Duchêne en de luitenant Audenl. Men vraagt zich af waarom zij hen te Neufehateau en in de garage deden door gaan voor... handelsreizigers. Den zaterdag avond, bij hunnen terugkeer, vernamen zij den voetstap van den aide-de camp van generaal Partoes. Den zondag ver trokken zij. Kolonel Picard kon hen enkel den maandag volgen. Een maand geleden, kreeg men, in het Naamsche, ook het bezoek van vijf... duitschhe officieren, die insgelijks langdurige uitstapjes dedenj in Automobiel. Ze stelden insgelijks allerlei vragen. Wat wil dit al zeggen!? Zou men niet peizen dat Franschen en Duitschers ons grondgebied reeds bestudeer den, juist alsof ze daar zouden moeten slag leveren 1 PASSCHENDAELE Scharminkelen Ten tijde dat dekoperen in strumenten nog niet uitgevonden waren, zoch ten de mensehen hunne vreegde in luidruchtig heid op eene andere wijze te uiten. Over-ouds lijk altijd hield men feestjes op de dorpplaatsen, veel kleiner dan wel tegenwoor dig, en ook op de gehuchten. Was het een huwe lijk dat men vierde, of de feesting op de kosten van den boer, die ievers uit een veeprijskamp met eenen bekroonden stier naar huis kwam was het eene vlasslijting, of de vreugde bij het inhalen van het laatste oogstvoer op een groot boerhofwas het mogelijks eene andere blijde gebeurtenis, altijd zeker en vast stond het dat het feest met muziek ingezet en gesloten moest worden. ledereen kwam dan af met hetgeen hem voordeeligst klonk, meest gerucht veroorzaakte en langst van al kon behandeld worden. Het kwam er niet op aan of ieder voorwerp ofte instrument helsch of oorverdoovend schelde op zichzelf, en nog min of den samenhang a l'unisson klonk. Neen. De eerlijkheid en brad- de geestdrift eischte alleenlijk dat ze genot von den in het geweldig gerucht, dat ze de andere gehuchten overspoelden met het geluid hunner feestelijkheden, en dat ze hunne eigene blijd schap lucht konneD geven. In zulk Concert champêtre kwamen de menschen dan af met hoorns waarmede men op de hofsteden bet signaal geeft, korte zwepen die men alhier djakken beet en allerlei ijzeren alaam. Ze begonnen dan te werken en te spelen om er hoorndul van te worden. Want iedereen trachtte iets kort en goed te verveerdigen of uit te denken waarmede men zonder veel armge zwaai of beweging zulk een geweldig gerucht te maken dat het dtt van al de medevierders overtrof. Zelfs stonden er hier en daar in een hoek (zaad in den loop van een oud beroestig) roer te stampen om het met duizendo omzichtigheden af te vuren. Dat heette scharminkelen. Eikendeen begrijpt wat scharre is. Daarin moet men den oorsprong van dit woord zoeken want minkelen is enkel een achtervoegsel. Oude goêlijke gewoonten Rechtzinnige eer lijke tijden. Maar nu helaas 't een feit dat alle goede ge woonten ten kwade keeren. Al wat van ouds hier als schoone geplogend- heden en onschuldige spelen bekend staat wordt tegenwoordig misprezen, en haalt men ze op, lijk soms het geval is, dan is het enkel om ze tot een verkeerd, belachelijk en dikwijls schandig doel te gebruiken. Niet dat we in onze verbeterde en beschaafde tijden naar oudere gebruiken moeten terug- keeren. We moeten stellige partijgangers zijn van allen vooruitgang en fijnere beschaving maar niemand heeft het recht ze te misbruiken, die doode gewoonten, waarin onze voorouders beschotten vonden, als een masker op te nemen om de zucht tot baldadigheden en onrecht er achter te versohuilen. En toch somwijlen, maar heel zelden geluk- kigljjk, krjjgt men in den loop van den avond zulke storende geruchten, vermangeld met wil de uitgelaten kreten, te hooren. Ieder redelijk menscb, ten goede geneigd en met gezond verstand begaafd, voelt medelijden met die onbezonnenen welke oude eerlijke ge bruiken belaciielijk maken en ze heel en at vervalschtaanwenden ten koste van den mede- mensch. Men vraagt zich af of die mehschan, welke daar heel den langen avond staan te klaroenen, schettereD, schreeuwen, niet begriipen dat ze in hunnen triestigen moed niet alleenlijk on recht plegen maar bovendien hun belachelijk maken. Die groote padots Pensio mgilde. Op eersten December storten wij in de Pensioenkas. Sluit u aan bij de Pensioenc/ildevan Passchen- daele en doe zonder uitstel uwejjgeldige stortin gen bij de Schatbewaarders Namens de pensioengilde van Passchendaele De Schatbewaarders, E. Versavel en J. Dejonckheere. DAT WAS AANNEEMBAAR Dokter.— Uw pols is geregeld. Alleen uwe tong is nog niet te besthoe gaat het met den eetlust Hebt gij trek in het eten Zieke. Dan eens wel en dan eens niet Dokter. Wanneer niet Zieke. Als ik pas gegeten heb. EEN MODEL VAN VROUW Man. Ons dienstmeisje heeft in iedere kous een gat. Yrouio. O, dan heeft die heks weer een paar kousen van mij aan. WAAR GEBEURD Doktor. Waarom wilt ge uw kiud de pok ken niet laten zetten. Slimme Sus. 't Helpt niet. Verleden jaar heb ikons Geertje de pokken laten zettenen twee dagen later viel ze uit het bovenraam en brak den nek.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 5