Yan alles Wat POPERÏNGHE WERVICK Sterfgevallen Officieele Berichten Vermakelij kheden Visietkaarten BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK Onze officieren in den vreemde. Orphéon. - De volgoide der gezangen van den Orphéon in de mis van 11 1/2 u.. Groot Gala Concert ingericht door ZONDAGRUST POELCAPELLE 't Einde van 't jaar is nabij. Wacht niet uwe bezoekkaarten te bestellen jer drukkerij Callewaert-De Meu- lenaere, in de Boterstrate, t' Yper, drukkerij van 't Ypersci-ie Volk Thans wordt gij nog rapper en beter bediend. De visietkaarten aan 1 fr. 25 en 1 fr. 50 het honderd zijn waarlijk prachtig. $5 $s jf* $7 jfi Uit den lande Uit den Vreemde Dood van Graaf VERSPEYEN en mogelijks voor gevolg hebben de voor waarde van nood weg te nemen en alzoo het verkrijgen van den aangroei van rente te verijdelen. Mijnheer IHallaert stelt voor den heer Ver Hees,«■Bestuurder bij het Ministerie van Nijverheid te bedanken voor het groot aan deel door hem genomen in de oplossing van het vraagstuk der sociale verzekeringen, it Een brief van bedanking zal insgelijks ge zonden worden aan den heer de Ghellinck en consoorten voor hunne medewerking. Wij hebben onlangs het vertrek gemeld van verschillige Belgische officieren,Jjdie voornemens waren deel te nemen aan de wederlandsche peerdenloopstrijden van New- York. Een hunner, luitenant Delvoie, van het 3e landers, heelt er een grooten bijval behaald.In den belangrijksten wedstrijd voor den Kanadeeschen beker, heeft hij gde 2e plaats veroverd, met ziju peerd Murat en de 3e plaats met «Titine», toebehoorende aan luitenant Marneffe. Aan den Wedstrijd namen 145 mededingers deel. heden Zondag, is als volgt 1. Quotiescumque. B. Vanhoutte. 2. Panis Angelicus. Baini. 3. Ave Verum. Oscar Depuydt. de symphonie Muziekkring onder leiding van M. Eucien Verhaeghen, op Maandag 2 December, ten 7 1/2 ure, in de Stads schouwburg, met de welwillende medewer king van Melle Gabrielle BERNARD, Kunstzangeres, ie Prijs met de grootste on derscheiding van het Koninklijk Conserva torium van Brussel, Prijs van H. M. de Koningin der Belgen, en van het Strijk kwartet bestaande uit MM. LUCIEN VER HAEGHEN, Joseph Plas, violisten, Jules ClAIS, altist, ADOLPHE DE VLAEMYNCK, celliste, ie Prijs met de grootste onderschei ding van het Conservatorium van Brussel, Professor aan het Conser /atorium van Brugge. PROGRAMMA 1. Marche Turque W.-A. Mozart. 2. Ouverture de l'ope'ra Joseph undseine Brïider Mehul. 3. Polonaise uit Mignon, A. I homas. gezongen door Mej. Gabr. Bernard. 4. L'été, andante symphonique. M.Baggers. 5. Quator Haydn. 6. Katarina Gardas Michiels. 2e DEEL 1. Lakmé, fantazia Leo Delibes. 2. Le Cygne St-Saëns. soliste M. Ad. De Vlaemynck. 3. a) Louise Charpentier. b) Chant\Hindon Bemberg. gezongen door Mej. Gab. Bernard. 4. Andante, uit de Symphonie Italienne Mendelssohn. 5. Judex (Mors et Visa) Gounod. Kaarten zijn te bekomen bij MM. Noël Igodt, Statiestraat A. Werrebrouck, Hond straat Ghys, Hallestraat en aan den ingang der zaal den dag van het Concert. Men kan zijne plaatsen doen voorbehouden mitso.5o opleg. Het plan der zaal zal ter beschikking van het publiek zijn, Zondag 1 December, van 11 tot 1 ure, bij M. Noël Igodt, Statiestraat. Men is vriendelijk ver zocht zich te voorzien van zijn plaatsbewijs. Uit Brugge. Wij lezen in d Patrie Dinsdag laatst werd in de abdij van St Trudo, in familie doch op aandoenlijke wijze, het jubel feest gevierd van Meoromo Stanislas sedert 25 jaar Abdis van 't klooster. Verschillende Zeer fierw. Heeren Kannunnikken hadden er aan ge houden de plechtigheid met hunne tegenwoor digheid te vereeren om aan de achtbare familie der jubilarissen hunne genegenheid en aöhting te betoonen immers Mevrouw Stanislas, in de wereld Jufvrouw Leonie Dilger, is de zuste'r van Mme Emiel Carreer •Dilger, en van Eerw. Heer J. Dilger, bestuurder der knechtenschool te Yoer, die de plechtige jubelmis gezongen heeft, bijgestaan onder meer door den neef' der Jubila- risse, E. H. Jos. Carreer, leeraar aan 't college te Meenen. 's Morgens reeds in de vroegmis iu de zelfde kapel deed de kleinneef der Jubilarisse, HJJos. Jacquart zijne H. Eerste Communie in 't bijzijn zijuer blijde Ouders en Grootouders en naaste bloedverwanten die aan denzelfden Com muniebank nederknielden. Zijne/Doorluchtige Hoogweerdigheid de Bis schop van Brugge, had beloofd het jubelfeest bij te wonen doch op het laatste oogenblik moest hij spijtig genoeg melden dat eene onpasse lijkheid hem daarvan belette.'J In den voormiddag werd uit Itome een snel- schrift ontvangen dat zijne Heiligheid de Paus aan de achtbare Jubilarisse en hare familie met liefde den pauselijken zegen schonk. Dienstdoende apotheek. Zondag 1 December. E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. Zondag morgen, rond 10 ure werd een bejaarde vrouw, Virginie Vantomme, aan den hoek der Boteren Hallestraten door een onvoorzichtigen wielrijder omver ge worpen. De arme vrouw had zich erg be zeerd en verloor veel bloed. Men heeft haar in eene naburige herberg verzord. Dees week zijn stoutmoedige dieven binnengedrongen in eene herberg der Kaai- straat. Voorzeker hadden zij het op het geld niet gemunt, gezien zij de tooglade niet heb ben geruimd. Zij hebben zich bepaald bij een smulpartijtje waarbij een gansche bo- terpot tot den boden toe werd geledigd. Woensdag namiddag hebben, in de Grimminckstraat, Priem Marie en Priem Leonie, zicb onderling wat het haar gekamd. De eerste kreeg voor haar deel, een gewel digen vuistslag in het oog, dit haar het ge zicht voor eenige uren ontnam. De Cecilia-feesten hebben slecht weder getrof fen dit jaar daardoor verloren de uitstappen van het muziek, en de fakkeltocht den Maandag avond, van hunne aantrekkelijkheid Maar het tooneelfeest den Dinsdag in den Kring heeft des te meer bijval genoten. Vooral het treurspel Laurens Coster boeide de aan dacht en bracht er velen ter kennis, zoo niet van de geschiedkundig echte, ten minste van de talrijke moeilijkheden en knevelarijen die de uitvinding der drukkunst vergezelden. Het Komisch trio de Vroolijke Kaalkoppen ver wekte meermaals algemeen schatergelach en de ook,'op 't einde," de overtuiging dat de ge- wenschte Voorzitter wel niet onder de 3 mede dingers te zoeken was Eindelijk in de «;Rare Muziekanten wist SLbemol, door zijne eigen aardige houding en zijne grappige spreuken, a s naai gewoonte den grootsten bijval weg te dragen. Prachtig avondfeest. Doch op nieuw wierd er bitter geklaagd dat de feestzaal van den kring veel te klein geworden is, en er toch zoovelen geene zitplaats gekregen hebben. De Vlaamsehe Vrienden vergaderden Woensdag avond en kozen de volgende leden in den bestuurraad Voorzitter M. O VaDdenberghe. Ondervoor zitter M. A. Baert. -fSchatbewaarder M. J. De Keirsgieter. Schrijver M. G. Herpelinck. Leden M. G. FeysM. R. De Wicker M. V. Sansen. Het Tooneelfeest der Jongelingscongrega tie.'tis juist een jaar gelêen!... Wij zaten evenals nu, in de schoone zaal van het Kath. Gildhuis gezellig vergaard, in afwachting het jaarlijksch tooneelspel van St. Catherineavond beginnen zou... Alsdan, stond nog aan het hoofd der bloeiende Jongelingscongregatie de onvergetelijke Mijn heer Ketele 1... 't Is alsof zijnen'naam aan het feest dat dra beginnen zal verbonden ligt, want menigeen spreekt hem uit, en talrijk zijn de oude ver kleefde vrienden van Mr Ketele die hopen dat hij in het .tooneelfeest zal tegenwoordigzijn en er de eereplaats bekleeden 't ls juist een jaar. gèlêenl... onder de van hun uitgelezen bestuurder, vergastte ons spelersafdeeling opeer enonvergeteljjkenavond en wijl wij in dezelfde omstandigheden verga derd zitten vragen wij ons ook benieuwd at' Mr Ketele heeft thans een weerde opvolger hoe zal 't nu zijn In de zaal is een talrijk en uitgelezen publiek aanwezig. Ruimen tijd reeds voor het beginnens- uur is de laatste zitplaats bekleed geworden. Wat verschil in aanblik een tooneelfeeft bij eene cinemavertooning vergeleken Terwijl tijdens deze laatste, eene aanhoudende wijfeiende dui sternis hèerscht, en iedereen in verlangende spanning en: verwachting de oogen stevig en on afgebroken op den tooverdak gevestigd houdt, gieten nu talrijke luchters stroomen licht om ons heen, en zit een wriemelende menigte te wach ten tot 't gordijn zal opgaan. Goed zoo! Al wat Wervick aan kath. voor mannen en invloedhebbende leden telt en wie niet dringend belet is is ofwel aanwezig ofwel weerdig door Dames, Juffers, Jonge Heeren vertegenwoordigd. Zulks bewijst dat die voor name leden, niet alleen het uitmuntend werk'der jongelingscongregatie steunen en aanmoedigen willen, maar'dat zij beseffen, dat, nu den poli- tieken strijd zich langs alle kanten zoo scherp afteekend, en de kampende partijen, sprekende en beteekenisvolle feesten en vergaderingen hondeD, dat het op dagen als deze, hunne plaats is, te midden der katholieke jeugd en der toe komst van Wervick Eere vooral aan zulke mannen, die, niettegenstaande de menigvuldige bezigheden van een lastig ambt, na heele dagen en halve nachten uit hunnen huiskring verwij derd te zijn geweest, toch telkenmale het de katholieke zake geldt, altijd in de komiteit afdeeling bond en feestvergaderingen op hunnen/post te vinden zijn Een, twee zoo klinkt het daar boven op de tribunen enen opwekkende tonen eener flinksck uitgevoerde openingsmarch dreunen door de zaal't Is jammer, dat, tijdens de meesterlijke uitvoering eter schoone muziekstukken die vol gen zullen, de stilzwijgendheid niet genoeg zal onderhouden worden. Daar, hé ja, wat wilt ge Zijn er in de zaal talrijke muziekliefhebbers, die met ingehouden adem de melodij der kunststuk ken zitten te genieten, daar zijn ook vele doch ters van Eva tegenwoordigen 't is genoeg ge weten, als het bij de die op een langdurige stil zwijgendheid aankomt, dat een vriendelijk verzoek weinig baten kan-! De laatste muziektoonen zijn desnauwernood uitgestorven of het beroemd drama Korporaal Simons vangt aan!... Om een meesterstuk, zoo groot aan personen- schakeering en tooneelbeweging, en tevens zoo rijk aan moeilijke incidenten roerende epi soden en wonderschoone tafereelen aan te pak ken, moet men vooreerst durven en vervolgens over een groot getal knappe tooneelspelers beschikken. De eerw. Bestierder AP Lefere durft, en/zijne uitmuntende spelersafdeeling zal zich van 't be gin tot 't einde van de opgeleide taak meester lijk weten »te kwijten. Munten er wel eenige ouderen die aan hun proefstuk niet meer zijn in 't bijzonder uit, de overige blijven in niets ten achteren en plukken zoowel als de eersten een groot deel der uitbundige toejuichingen en der welverdiende lauweren 1 De klucht Kosthuis Huiler bekomt veel bij.val. Hier toonen zich vooral Omer Denis en Kif. Breynemeester .in 't vak •*•1 Proficiat, eerweerde Bestierder! Proficiat Jon gelingen Uwe talrijke vrienden wenseher, dat uwe congregatie, meer en meer, door al wat katho liek is, gesteund,ook meer en meer moge groei en en bloeien Moget gij jongelingen, onder de wijze werking van uwen kranigen en weerden Bestierder, met vasten voet den weg opgaan dien hij aanwijzen zal, en moge hij, om den on verpoosden ijver welke hij tot uw geluk aan den dagleht het dog], bereiken waarvoor hij als priester leeft, en waarnaar hij al taaien werker onverpoosden onvermoeibaar streven zal De Mier. ELVERDINGHE Veebond en Hoppegilde. Vergadering op Maandag 1" December, ten 5 1/2 ure stipt bij H. Hiele. DagordeVerkiezing van een nieuwen Voorzitter in vervanging van Al. Cappelle zali ger aanspraak allerlei besprekirg, betaling der bijdragen. Er zijn geene afzonderlijke uitnoodigingf kaar ten gezonden. Deze aankondiging diene dus a's uitnoodiging. Boerengilde. Heden zondag ten 5 1/2 ure, algemeene vergadering voor al de afdeelingen der Boerengilde, in het gewoon lokaal. Dagorde Verslag, mededeelingen, korte aan spraak, betaling der bijdrage voor 1913, gewone werkingen der aanko op af deeling Iedereen isdringend verzocht stipt op gestelde uur aanwezig te zijn. Oud-Soldatengiide. Ter gelegenheid van den Te Deum vieren onze oud-soldaten op heden Zondag 1" December, hunne jaarlijk- s.che feeste. Dagorde Vergadering in het lokaal ten 9 1/2 ure, om in stoet naar de Hoogmis en Te Deum te trekken Na d,e kerkelijke plechtigheind geza menlijke wandeling en ten 12 ure, feestmaal bij Alf. Vantomme, gevolgd van vermakelijkheden. Van wegens de overste van St Germaan, wil seffens 10 coozen Waltherij's Borstpillenzenden. Ik vinde ze uitmuntend en beter dan alle andere geneesmiddelen tegen de hoest en het keelzeer. 1 fr. de doos. DRANOUTRE Wij vernemen dat te Dranoutre zondag nacht een gevecht plaats gehad heeft. Maandag mor- gend met den tram van 6.45 ure in Yper bracht men in eenen trog, tot aan de ooren in de deksels gehuld, den gekwetste aan. 't Was zekere Dere- breux heenhouwerszoon van Dranoutre. Ten gevolge van eene erge wonde aan den buik was een geringjdeel van den darm vooruitgekomen, eenen diepen messteek had hij boven aan den linkerarm. Hij werd gedragen naar het zieken huis van Mr Lagrange, waar hij de noodige zor gen ontving aan 't hooren was er nogthans geen doodsgevaar. Dinsdag is de dader afgekomen en werd dade lijk achter de grendels geplaatst. Hij noemt, zegt men, Henri Bossaert, en is een boerenzoon van Wulverghem. Men zegt dat hij naar Dranou tre zou gegaan zijn om zich aan te geven aan het parquet omzijnen bejaarden en achtbaren vader die groote schande te sparen. Wie er ook plich- tig zij, wij mogen vrij zeggen dat zulke gebeur tenissen strekken tot schande onzer beschaving! KOMEN De Sint Catharinafeesten van de wevers en de fabriekwerkers, de Sint Ceciliafeesten voor de Muziekkanten, hebben alhier Zondag, Maandag en Dinsdag laatst, in blijdschap en vreugde, maar toch rustig en deftig afgeloopen. Op 't Gehucht't Godshuis - tusschen Wer vick en Ten Brielen, is er Dinsdag om 5 ure 's avonds begin van brand ontstaan by Desire Gheysen-Depoorter in het zwingelgebouw. Men denkt dat eene overgroote verwarming van den as van den vlasbreker het vuur zal veroorzaakt hebben. Onze dappere pompiers, in allerhaaste bijgekomen, hebben de hofstede alsook het huis van den gebuur H. Lecley-Lemahie kunnen vrijwaren. Het gebouw wa. verzekerd voor 10.000 fr. De eigenaar D. Gheysen, ondergaat een verlies van 500 fr. voor het vlas, in den brand gebleven en ongelukkig niet verzekerd. OOSTVLETEREN Op de vergadering die dinsdag laatst gehouden werd te Yper in de Iweinszaai en waarop de bestuurleden en ,1e werkelijke leden der pen sioen- en ziekengilden van geheel het arrondis sement genoodigd waren, werden de gilden onzer gemeente vertegenwoordigd door den hoofdmanen den schrijver der St Joseph pen sioengilde. Heerlijk voorstel In de vergadering der Vincentius gilde heeft onze Kapelaan een schoon voorstel gedaan, 't Komt hierop uit Alle leden va n't genootschap zouden een abonnement nemen op't Ypersche Volk en na lezing,hun weekblad in tweede lezing zenden aan een min begoed buts houden door het genootschap ondersteund. Dat het nieuw voorstel in den smaak viel der aanwe zigen bewijzen de gazetten die van 's anderdaags reeds per post besteld werden bij 't meerendeel der huisgezinnen. Alle liefdadige personen nemen dus voort hun abonnement en zenden het aan een of ander arm huisgezin De leden van 't bureel gelasten zich naam en adres te geven aan wien begeert meê te doen. Ons volk zal bij die ernstige lezing winnen en stilaan hooger op worden geholpen tot blijde vreugd der gheele gemeente. S'e Ceciliafeest. De muziekanten wier den nat gekletst woensdagen hunne speeltuigen moesten zij t'huis laten en zonder spelen te kerke komen.De plechtige mis werd om 9 uur gezongen ter eere van hunne gevierde patronesse. Al de leden herbergiers, werden op den dag bezocht en 's avonds om 6 uur verbroederden de muziekan ten in hun lokaal. Alles is zeer deftig en vol plezier afgeloopen. Daarom schikt de gewone correspondent in volgende nummers van 't Yper- sche Volk eenige gedachten der muziekanten voor te houden. Koopt dus 't gazetje, muziekan ten, ge zult het u niet beklagen. PASSCHENDAELE Zevende dochter. Eene zevende dochter werd deze week geboren.bij Henri Peceu-De- poorter. Hare Majesteit de Koningin heeft het meterschap aanveerdt. Wij wenschen de geluk kige ouders hertelijk proficiat. Van deze week is er hier geen bijzonder nieuws te vertellen, niets anders dan dat de boeren veel ruzie hebben om hunne suikerijen uit te doen, met al dat aanhoudend slecht weder; wat geduld, achter slecht komt goed weder Anders, gaat alles wel, de menschen werken dat ze zweeten, en de peerden moeten trekken dat ze zweeten. Er is vele geld gewonnen en kort gezwegen, en 't is 't beste ook. PROVEN <Be Voorzorg - De vergadering van de lijf- rentgilde De Voorzorg die plaats had, zoo het onze lezers weten, op 3 November laatstle den, is vruchtrijk geweest. Het woord van den voordrachtgever,Meester Vandevelde van Wa- tou is op goeden grond gevallen immers sedert dien zijn er 48 nieuwe ingeschrevene leden. Bericht voor die nog in beraad staan of ze gaan meedoen. Brand. Dinsdag avond, rond 7 uren heeft een geweldige brand, opgejaagd door den tem peest wind, in korten tijd geheel het huis en de stallingen van Achiel Deberdt langs den keiweg naar Haringhe in asschen gelegd. Dank aan de eerste hulp der naaste gebuurs, heeft men kun nen de geiten, konijnen en wat hennen, alsook de bijzonderste meubels redden. Toen de pom piers die er met zeven naasten naar toe snelden, bij kwamen was er aan geen blusschen meer te denken. Het strooidak stond in vollen laai en storte met een aaklig gekraak ten, gronde. Hun- re heldhaftige pogingen hebben enkel er in ge lukt het bijgelegen goedje van René Verbrigghe van de vlammen te vrijwaren. Men veronder stelt dat de brand moet onstaan hebben door een sperke vuur die uit de de pijpe van een voorbij ganger ievers op het strooi gevlogen is. Alles is verzekerd. Provenaars, alle week zal Het Ypersche Volk katholiek volksgezind Nieuwsblad van Yper op uwe gemeente verkocht worden door Jerome Hertescheen. Het Ypersche Volk is het groot katholiek arrondissementsorgaan waarin gij alle belangrijk nieuws vinden zult niet alleen uit Proven zelf en van het arrondissement, maar ook uit land en wereld. RENINGHELST-CLYTTE Eene groote geestelijke zending werd alhier gepredikt door den eerw. pater Hilarius der Passionisten van Kortrijk, op aanvraag van den eerw. Heer Pastor De Badts. Nooit ievers gaf eene bevolking meer doprslagende tewijzen van godsdienstigheid dan deze, van de Clytte, gedurende de heilige dagen der zending. De welgepaste en leerrijke sermoenen, ko mende uit het edel hert van den weisprekenden Pater Hilarius, gingen naar het binnenste van wie ze hooren mocht. Treffend was het, de ge zangen, machtig en zacht te hooren aanheffen. Hertroerend was het, de namen der familiën te hooren aflezen voor wiens overledenen de eerw. Pastor het H. Sacrificie der mis zou op dragen. De kleinen waren aangemoedigd door menige christene ouders, die met zooveel belangstelling als godsvrucht de H. Ooefeningen kwamen volgen. Verukkend waren de plechtigheden, die met de sluiting der zending plaats grepen. Gebenedijd zij God, de Gever van alle goed Hulde en dank aan den ieverigen Heer Pastor De Badts, die niet alleen met de grootste liefde zorgt voor den bloei zijner christene school, maar ook alles in 't werk stelt om het voorvader lijk geloof'onder zyn christen volk te bewaren. Hulde aan de eerw. Moeder Overste en aan hare medezusters, die allen onvermoeibare wed- ieverden om 't werk van Gods gratie tot heil der zielen te doen gelukken Heilaan de godsdienstige bevolking der Clytte. Een oog en oorgetuige. VLAMERTINGHE Zondag laatst was er algemeene vergadering der Sint-jozefspensioenkas. Rond de honderd vijftig leden woonden de vergadering bij en volgden met veel belangstelling de aanspraak van den E. H. Vinck en het verslag van den schrijver over 't verioopen diensljaar. Volgende cijfers uit dat verslag hebben ons hijzonder getroffen voor 3428 fr. die de leden der gilde in 't verleden jaar stortten, kregen zij, in toelagen en premiën van Staat, Provincie, Gemeente, en eereleden, de som van 4700 frank. Wat ook zeer verheugend is, 't is dat de oude menschen, geboren in 1846, 1847 en 1848 zich reeds, om zeggens zonder uitzondering, aan gesloten hebben en hunne 18 fr. gestort hebben om 't pensioen van 65 fr. te kunnen trekken. Doch wie nu bovenal tevreden zijn, 't zijn de personen, in die jaren geboren en die reeds vroeger wat betaald hebben dezen zullen nu, boven hunne 65 fr., nog een schoon peusioenlje trekken en nu aan 80-90-100 fr. geraken, in afwachting dat eene nieuwe pensioenwet, die het katholiek ministerie reeds heeft neerge legd, hunnen toestand nog verbetere. Maar waarom zijn er nog zooveel menschen, na;'t jaar 1848 geboren, die nog niet betalen voor hun pensioen? Een dingen is zeker,'t is dat zij later zuilen beklagen, zoo lang gewacht teShebben. Welaan, menschen geboren in° de jaren '50, of in de jaren '60, ja zelfs in de jaren '70 en later nog, haast u en stel niet langer meer uithoe eer gij in de pensioengildejkomt, hoe grooter uw pensioen zal zijn 1 i WATOU; - Op Donderdag 26 dezer was te Yper eene groote vergadering bijeengeroepen van de afge vaardigden der zieken- en pensioengilden van het arrondissement, ten einde het ontwerp De Ghellynck met de wijzigingen,eraan toegebracht, te bespreken. Eenige ieverige mutualisten van onze gemeen te waren er naartoe getrokken, met de hoop goede tijdingen te vernemen, ten voordeele-der werkende leden hunner gilden. Zij zijn in hunne verwachting niet te leur ge steld. Voor de ziekengilde zullende staatstoeia- gen merkelijk uitgebreid W rden. Ook de werk manspensioenen zullen aangroeien in waarde en in toepassing voor al de personen die van goeden wil zijn, dit is. voor dezen, die als vroeger eenigen geldeiijken inleg, die derhalve voor hen ook winstgevend worden zal, willen verwezent- iyken. Het mag van nu af' als zeker aanzien worden, dat alwie niet zou willen storten, van het werk manspensioen 65 fr. of 12(1 fr. zal verstooten blijven. Na bespreking zijn eerige wenschi n neergelegd, die door tusschenkomst van den landsbond aan het Ministerie zullen overgemaakt worden. f. De bijtreding, bijlage of betaling van; den "patroon of van den werkbaas worde tot het minst mogelijke gebracht- Staat, Gemeenten of bureelen van Weldadigheid kunnen tot betaling in hunne plaats optreden, g In de toepassing der nieuwe pensioenwet die nen de verwoi ven renten en rechten, door vroegere stortingen gewonnen, in hun geheel ongeschonden en ongeminderd den eigendom der belanghebbenden te blijven. ~Hêt is wenschelijk dat er onder de Staatsbe sturen van Frankrijk en België ernstige onder handelingen gehouden worden, om de rechten of voordeelen van mutualiteit wederzijds aan de vreemdelingen toe,te/kennen. In den nacht van 25-26 November had het fel geregend. Door den grooten aanwas van het water was de Fransohe beek uit hare oevers gerezen. De kinderen vermaakten zich langs en in'het stroomende water. Octave Cameriynck, 9 jaar oud. had zich te ver gewaagd en zou on vermijdelijk tot in/den vollen stroom der beek rnedegesleept zijn.'.Karei Demol-Liévois, enkel zijnen moed raadplegende, waagde zich diep in het water en redde den drenkeling, die reeds hopeloos verloren scheen. Zulke moedige daden verdienen lof, goedkeuring en onderscheiding. i 'ly 1 De lendenziekten, het rhumatismus, en ten anderen-alle andere ziekten, veroorzaakt door de zweren, zjjn spoedig door de slijmverdry ven- de Waltherypil genezen. 1 fr. de doos overal, WEST-VLETEREN Verleden week hebben twee brave zielen eene omhaling gedaan ten voordeele der besto lene ouderlingen Graenschape. Zij hebben wel ontvangen; alzoo zullen de oudjes kunnen hun nen pacht en belastingen betalen, en misschien ook een geweer koopen tot zelfverdediging. Nopens die/diefte., vernemen dat d gendarme rie neerstig werk aflegt. Maar waarom spre- 'ken de gebuurs niet klaarder Of is het in hun belang ook niet? Vandage na dë vespers in 't lokaal zal H. Dr Brutsaert zijne voordracht houden voor de vrouwen. Wij verhopen dat allen, die eenigzins uit kunnen, burgers en werklieden—vrouwen daar zullen tegenwoordig zijn. Vooreerst de spreker^doet de zaken opperbest en aangenaam uiteen; en dan eikendeen zal er zyn eigen nut kunnen uittrekken; want 'tzijn in de streke nog veel dingen, die te wenschen laten in slag van zaken,(waarover zal gehandeld worden. Goed niews is toegekomen over onzen gei- tenbond de standregels zijn hoogerhand goed gekeurd, aanveerd en verschijnen allicht in ,het Staatsblad. Wij herrinneren hiermede aan de leden dat zij het reglement bij hunne wijkmees ters zullen mogen afhalen bij eenige dagen. .WESTOUTRE De leden der Pensioengilde St. Elooi, die geerne het laatste koordje trekken, en nog; ver- achterdzijn met het betalen1 hunner bijdrage, worden dringend verzocht vandaag nog bij den schatbewaarder der gilde te willen bijwon. Wij doen ook opmerken aan de personen ge boren in 1847 of vroeger dat het niet genoeg is van 18 fr. gestort te hebben, om te naaste jare hunne 65 tr. te kunnen trekken, maar dat zij nog in de maand Dec mber van dit jaar hunne aanvraag moeten maken of laten opmaken. Wat moeten zij daarom doen —'In het gemeentese- kretariaat vragen zij de stukken, deze zullen hen kosteloos overhandigd,wordeD, en dezen die het begeeren kunnen aldaar de noodige inlich tingen verkrijgen. Maar de gemeentebedienden zijn niet van ambtswege verplicht die aanvraag op te maken. Die aanvraag mag door rgelijk wien opgesteld worden, maar bet is volstrekt vereischt dat zij nog in December gedaan worde, die het niet doet kan, alhoewel hy 18 fr. gestort heeft, in 1913 zijn 65 fr. niet trekken. 1sü| S# S# *J$. I# Ambtelijke Printkaai ten. Bij het besluit van den minister der kolonie zullen briefkaarten tegen 5 en 10 ceotiemen in Kongo worden uitgegeven dragende aan de achterzijde printverbeeldin gen, zichten van de kolonie enz. voorstellend. De voorzijde is in twee verdeeld zooals gewo ne prentkaarten, voor het adres en de briefwis seling. Het vergunningsrecht. M. Levie, minister van geldwezen,heeft Zaterdag over 8 dagen eene afvaardiging van de Syndikale Kamer en van den Nationalen Bond der Drankslijters ontvan gen. Deze afgevaardigden hebben met den mi nister gesproken over het vergunningsrecht, waarvan zij de afschaffing vagen en zijne ver vanging door een laks op den alkool bij het verlaten der stokerij. De minister heeft beloofd de kweslie met de grootste bereidwilligheid te zullen onderzoeken. Onze militaire vliegers. De regeering heeft weer een bestelling van militaire tweedekkers gedaan aan een Antwerpsch buis. Deze vlieg tuigen zullen verdeeld worden tusschen de vliegpleinen van Antwerpen, Iiiewit, Ans en Namen. De staatsspoorwegen. In de maand Oktober 1912 heeft het vervoer der reizigers op de staats spoorwegen 30,000 fr. minder opgebracht dan in Oktober 1911, doch het vervoer der koop waren daarentegen 4,554,000 fr. meer. In de tien eerste maanden van 1912 hebben de ont vangsten der staatspoorwegen 273,578,000 fr. opgebracht tegen 257,040,000 fr. in de tien eerste maanden van het vorig jaar, 't zij dus eene vermeerdering van 16,538,000 fr. waarvan 4,046,00 fr. op het vervoer der reizigers en 12,492,000 oP het vervoer der koopwaren. In den Postdient. De Nationale Vereeniging der Brievensorteerders van Belgie heeft Zondag te Brussel eene algemeene vergadering gehouden en een verzoekschrift verzonden aan den minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen, om te vragen dat er zoo spoedig mogelijk eene beslissing zou genomen worden om de jaarwedden dier bedienden te regelen dater bun op 21 Juli Zondagsdienst zou verleend worden dat zij eene vergoeding voor woonst en vermindering van werkuren zouden bekomen. De nieuwe Legerwet. Katholieke Vlaam sehe Landsbond. De algemeene vergade ring van den Katholieken Vlaamscken Landsbond op 8 December e. k. zal plaats hebben in de groote zaal der meeting, Vie minckxveld, 47 te Antwerpen. Te 11 uur, De zedelijke belangen in het leger. Te uur A) de huidige toestand in taai opzicht B) Wat de Vlamingen moeten eischen. Talrijke sprekers hebben zich reeds laten inschrijven om op deze belangrijke vergade ring het woord te voeren. Katholiek Vlaamsch Secretariaat, Monlignystraat, Antwerpen. r- FRANKRIJK. Daor een algemeenen oorlog De Fransche kftngen voor den vrede hebben een betoog verspreid over de loopende ge- geruchten over een Europeeschen Oorlog de bedoeling is het volk te waarschuwen voor de gevolgen van een algemeenen oorlog. Eu ropa kan thans 20 miljoen manschappen on der de wapens brengen, waarvan er ruim 10 miljoen op de slagvelden kunnen verschijnen. Het onderhoud van die menschenmenigte zou van 3 tot 400 miljoen per dag kosten en zouden dagelijks voor meer dan 10 miljoen oorlogstuigen worden vernield. Na de 15 eerste dagen oorlogvoeren zou den er minstens 5oo.ooo gewonden en 100.000 dooden zijn. Eene halve eeuw ware niet voldoende om het puin het herstellen door den oorlog op gestapeld en eene eeuw lang zouden haat en nijd gloeien in de harten. In elk gezin van Europa, mag men zeggen, zou er getreurd en geweend worden over een vader, eenen zoon, eenen broeder, eenen verloofde, eenen vriend. Er zouden miljoenen menschenkin- deren in rouw zijn gedompeld. AMERIKA. Een nieuw kunstmatig broedtoe- stel. Een Amerikaan, wonende te Rome, heeft een nieuwsoortig en goedkoop broed- toestel uitgedacht, in het bereik van alle landbouwers. Hij kwam tot de ontdekking, dat de warmte, noodig voor het kunstmatig uitbroe den der eieren, gelijk is aan die, welke in de bijenkorven wordt waargenomen. Daardoor kwam hij op de gedachte, de eieren te laten uitbroeden door de bijen, wat deze diertjes in hun gewone bedrijvigheid volstrekt niet hinderde. Hij legde een twintigtal eieren in een vierkante doos met linnen bodem, en plaat ste haar boven de hoogste afdeeling van den korf, zóó, dat de werkkamer der bijen als door een zoldering afgesloten was. De eieren werden gedekt met een wollen dekken. En inderdaad op den gepasten tijd kwamen 18 kiekentjes te voorschijn. Deze gelukkige uitslag gaf aanleiding tot nieuwe proeven. De Amerikaan stelde vast, dat men meer dan 12 eieren te gelijk ter uitbroeding aan een bijenkorf kan toever trouwen in den loop van het goede jaarge tijde kan men aldus 80 kippen krijgen, wat gewoonlijk het werk is van acht goede broedhennen. Zitting van 28 November iqi2 Vandoorne Henri, en Truant Auguste landwerkers te Kemmel, die verscheidene ruiten gebroken hadden in het huis van Bul- caen Hilaire krijgen elk 30 fr. boet. Te zamen moeten zij 30 fr. schadevergoeding betalen aan de burgerlijke partij. Carreyn Camille, brij- kenbakker te Zonnebeke krijgt voorvv. 3 m. en 50 fr. voor slagen en verwondingen aan Supeene August. Blanckaert Achiel werk man te Oostvleteren, en Tillie Jéröme dienst knecht te Zuydschote, worden veroordeeld voor wederzijdsche slagen de lsle tot 1 m. en 26 fr. de 2e tot 15 d. en 26 fr. Decoster Jan land bouwer te Staden, voorw. 50 fr. boet voor slagen aan Lassey Désiré. Ferrest Julien voddenkooper te Zonnebeke, vervolgd voor diefte ten nadeele van Naert Emiel is vrijge sproken. Hij krijgt 10 fr. boet voor smaad aan de gendarmen die 't zijnen 't. gingen om een onderzoek te doen. Seynhaeve Henri, landw. te Ouckene 8 d. en 26 fr. voor braak van afslui tingen ten nadeele van Vanderhaeghe en 26 fr. voor zedelooze liederen te zingen. Hector en Camille Gekiere, werkmenschen te Ouckene zijn vrijgesproken. -— Emiel Tèta^rt en Gerard Sommers, steenkappers te Brugge zijn ver oordeeld elk tot 26 fr. voor smaad jegens de gendarmen, en 5 fr. voor nachtlawijd, uitstel voor den eerste. Denaeghel Oscar kleer maker, Vermeerseh Edmond en Vermeersch Jules zagers, en Tanghe Héléne huishoudster te Yper, vierden een huwelijk de straten der stad doorloopende al slechte liederen zingen zij krijgen daarvoor elk 26 fr. boet. Denaeghel die den politieagent smaadde die hun verbood nog zulke liederen te zingen, krijgt nog 8 d. en 26 fr. Adrien Willeman, marktkramer te Sint-Niklaas krijgt 26 fr. boet om in 't bezit niet gevonden te zijn der stukken van den Burger stand zijner minderjarige kinders. Sonneville Georges, landwerker te Yper 200 fr. voor jachtmisdrijf en 100 fr. om zijn wapen aan de gendarmen niet afgegeven te hebben. Forcé Médard, landwerker te Yper 30 fr. boet voor smaad aan de gendarmerie. Alfred Chat, afkomstig van Lens (Vr.) krijgt 2 m. gevang voor 't breken zijner ballingschap. Lava Constant leeglooper te Poperingbe, 3 m. voor poging tot diefte ten nadeele van LegrandLéon te Yper. Devoider Camille landwerker te Vlamertinghe, 100 fr voor jachtmisdrijf en 100 fr. om zijn wapen niet afgegeven te hebben. Dupulthys Edgard, Dutry Charles en Knockaert Theophiel fabriekwerkers te Wer vick, elk 15 d. en 50 fr. voor slagen en verwon dingen aan Bostyn Florimond, en aan Charles Wiitebolle, en 25 fr. voor beschadiging van afsluitingen en 100 fr. schadevergoeding aan de Burgerlijke Parlij. Cyrille Flips, landbou wer le Langemarck was door de politierecht bank van Yper veroordeeld tot 10 fr. boet voor onvrijwillige verwondingen aan Hortense Delva. In beroep gegaanjzijnde wordt hij door de Rechtbank vrijgesproken. De Rechtbank bekrachtigd het oordeel door de politierecht bank van Meesen geveld, Simonne Bruneel landbouwster te ïW'aasten veroordeelende lot 1 fr. boet met uitstel, voor stelen van hennen Hij bekrachtigd ook, het oordeel van dé politierechtbank van Yper Medard Forcé, landwerker te Yper, veroordeelende tot 10 fr! boet voor dronkenschap en 1 fr. voor nacht! lawijd. hoofdopsteller van Le Bien Public Dinsdag morgen is te Gent in de.n liter ontslapen Graaf Willem Verspeyen. Hij wtrd te Gent gebortn den 10 Mei 1837. Na zijne hoogere studiën trad hij in de re dactie van het groot katholieke dagblad Le Bien Public zeven jaar te voren gesticht. Hij was alras de hoofdopsteller en biet i tot aan zijn dood, dat is twee en vijftig jaar in den persdienst. Willem Verspeyen was van in zijne jeugd de onverschokkene verdediger van de waar heid en het goede. Leerli g aan de Hooge- school van Gent dorst hij publiek in den leergaDg protest aanteekenen tegen de gods lasteringen van den hoogleeraar Brasseur. Verspeyen vertrok naar Leuven en keerde, als dokter in de rechten, te Gent terug ge harnast voor den strijd met woord en pen. Hij richte wederom het werk in van Sint Pieterspenning en bleef er, tot aan zijn dood den schrijver, van. De aanspraken en voor drachten van Graaf Verspeyen werden verzameld en uitgegeven en waarlijk onder de katholieken uitgevochten. Wij wenschen den herdruk van al die werken van den grooten overledenen. Als gazetschrijver was Verspeyen niet België maar de wereld door bekend en ge vierd hij was waarlijk de prins der belgi- sche gazetschrijvers. Wij twijfelen er niet aan dat de Heer zijn dienaar beloond heeft voor zijn onverpoosd werken en moedig strijden voor God, Kerk en Vaderland. Hij ruste in vrede. Maandag laatst is te Yper overleden de Eerweerde Heer Emiel Dedie. De afgestorvene was geboren te Meessen in 1842. Hij was achtereenvolgens koorkapelaan in de Cathe- drale kerk te Brugge, ondei pastor te Hout- hem (Veurne), te Sint-Jooris-ten-Distel en gedurende 22 jaar te Bevaren-aan-den- Yzer. Zijne gedachtenis is daar in zegening be waard gebleven. Het is ruim een jaar geleden dat hij in onze stad de rust kwam genieten, waarop hij recht had, na werkzaam leven in den Wijngaard des Heeren. Hij was hier waarlijk gelukkig, en zijn opgeruimd karakter en minzame omgang maakten hem bemind bij eikendeen. Wij bieden aan zijn diepbeproefde zuster eu achtbare familieleden de uitdrukking onzer gevoelens van christene deelneming. Bij koninklijk besluit van 18 November zijn de huishoudelijke verordeningen van den werkrechtersraad van Yper goedgekeurd. Een ministerieel besluit van 9 Novem ber keurt de plans goed van de gronden, in te nemen te Staden, voor 't aanleggen van den buurtspoorweg Rousselare-üixmude- Bixschote. M. Ligy A., major van de Burgerwacht van Yper, is verheven tot den graad van Officier van Leopoldsorde. Het eereteeken, ingesteld bij koninklijk besluit van 21 Juli 1902, wordt verleend aan de volgende officieren, onderofficieren, kor poraals, brigadiers en burgerwachten, ais- mede aan de leden der gewapende gemeen telijke brandweerkorpsen. Gewapend pompierskops van Komen. Kruis le klas De luitenant A, Beun kruis 2e klas; De sergeanten H. Charlet en H. Dujardin de médaille 2e klas De sergeant JDelforge. Gewapend pompierskorps van Meesen. Kruis P klas De luitenant A. Coppin kruis 2° klas Da onderluitenant E. Rom- mens; Medaille 2e klas: De sergeart-fourrier J Tahon. Gewapend pompierskorps van Poperinghe. Kruis 2e klasDe sergeant F. Couttenier. Gewapend pompierskorps van Wervick. Medaille 2e klas De hoornblazer C. Rooze. OCniniIT A'^e herbergiers die een abonne- 01 Si I is H I ment nemen op HET YPERSCHE JVOLK voor 1913 tegen 1,50 fr. mogen kosteloos hunne Prijskampen en Verma kelijkheden kosteloos aankondigen. Zij kunnen zich wenden tot den drukker of tot onze correspondentenen verkoopers. WERVICK.^Heden Zondag 1 december, Groote kaarting ter herberg De oude Kat, Speiestraat, be woond door Karei Bousse-Stoffel.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2