OjflOllCW Binnenland Buitenland Hetvergaanvan hetvuurschip,,Westhinder TPEl&flllimiUElEVT Kterhdijbe IkaUnder Vrienden Lezers 9™e he;_ 47e Jaar Nummer 2443 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 21 December 1912 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Het Ypersche Volk Oorlog in de Balkans mummmmmuMMmmmum' YPER Xelefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B©TERSTRaaT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. koopers zullen u de abonnements- kwitancies aanbiedenvergeet de voordeelen niet welke de abonnenten op Het Ypersche Volk genieten. Steunt de goede pers, steunt Het Ypersche Volk. Alle abonnenten zullen ook als Nieuwjaargeschenk een prachtigen Almanak ontvangen. BBBHI1IHIH1H i Het jaar loopt ten einde, 't is de propagandatijd, de her-abonneer-tijd voor de Pers. Ook is die tijd geko men, is die werking aan gang voor Het Ypersche Volk. Wij verhopen... spijts de prijsver- hooging en ingezien de groote ver beteringen aan ons Katholiek Volksge zind Nieun>sbladtoegebracht,...datonze propagandisten en verkoopers zullen stand houden en gelukken, dat onze abonnenten en aankoopers zullen getrouw blijven. Wat over twee maanden van ver anderingen aangebracht werd, ge schiedde, uit noodzakelijkheid des middels, voor het bestaan, voor de toekomst, voor de macht van ons katholiek arrondissementsorgaan. Wij weten dat onze goede vrien den medewerkers dit hebben begre pen en alle maatregels genomen hebben om, met onverpoosden ijver, hunne voor ons zoonoodige werking door te drijven en te doen zegepra len. Dit perswerk is wellicht het ge wichtigste en meest deugddoende, alleszins het is een werk van over wegend belang. Met welke wapens valt er heden ten dage te strijden in het worstel- park der zienswijzen en der gedach ten Met voorbeeld, met woord en met pen Is dit laatste middel niet het doel matigste, het machtigste van de drie? Dragen zijn slagen niet verder, vallen zij niet drukker dan die van de twee eersten Weet wel dat wij hier niet enkel bedoelen die gazetten welke, bij honderd duizend nummers, eiken dag de goeden strijd aangaan maar ook de weekbladen die op een meer beperkt terrein, als scherpschutters, tot in de minste plaatsen de katho lieke vlag verdedigen, en in aanval of verweer altijd op de bres staan. Is eene dagelijksche katholieke pers eene onontbeerlijke noodzake lijkheid, niemand zal loochenen, dat daarenboven eene gewestelijke pers, eene arrondissementspers absoluut noodig is. Onder de katholieke arrondisse- ments-organen, zoo bloeiend in ons vaderland, heeft Het Ypersche Volk eene plaats ingenomen waarover het voorzeker zich niet schamen moet. Het Ypersche Volk is opgetreden als Katholiek weekblad dat spreekt van zelfs, en 't is onnoodig daarop te steunen katholiek uit een stuk, onder gezag en leiding der leidsmannen en gezagvoerders der katholieke partij katholiek... dat alle vrije punten aan 't programma bespreken wil binnen en niet buiten de partijkatholiek... getrouw aan de christene leuze in necessariis unitas» eenheid in noodzakelijkheid; in dubiis libertas vrijheid in twij felachtigheid; IN OMNIBUS CARITAS liefde in alles en altijd. Het Ypersche Volk is vrij en vrank Volksgezind. Dat is meer dan noodzakelijk den dag van heden, naar de leering des Pauzen en de leiding der Bisschoppen; dat is meer dan noodzakelijk, bijzonderlijk daar waar de volkswerken nog maar moeilijk beginnen en doorgaan, en zooveel steun van doen hebben van wege de katholieke pers. Zoo steu nen wij, dank aan de bijtredende medewerking van zooveel sociale werkers uit het arrondissement, de christene maatschappelijke werking ten voordeele van landbouwers, klein-burgers en werklieden. Dit is onze overtuiging ons klaar en duidelijk christelijk programma is de eerste reden van den bijval van ons orgaan, en dit programma staan de blijvend zal ook de bijval voort duren. Het gelukken van Het Ypersche Volk, Katholiek Volksgezind NÏ6UWS- blad van Yper is ook zeker en vast ten groote deele toe te wijten aan de medewerking van onze talrijke en ijverige correspondenten. Wij dan ken ze hertelijk om hunne hulp en steun en durven hun de verzekering geven dat wij altijd de beste zorg zullen wijden aan hunne mededee- lingen en hun alle mogelijke voldoe ning geven. De beheerders en opstellers sparen geen moeite en dragen vol hoop den grooten last dat het werk mede brengt omdat zij weten dat ze voort zullen mogen steunen op al de vrien den uit stad en arrondissement. Wij hervragen hun wat wij vroe ger jaren vraagden als leus aan te nemen ZIJT GIJ TEVREDEN maakt goe de propaganda ter verspreiding van Het Ypersche Volk. ZIJT GIJ HET NIET, wilt niet in 't openbaar beknibbelen om geen deere te doen aan de ondernomene taak. Laat alle goede critiek gewor den aan beheer- en opstelraad,die in de mate van het mogelijke zich schikken zal naar al de aanmer kingen. En nu, werkers, handen uit de mouwen, ter eere Gods, het Volk ten beste Steunt de katholieke drukpers Zij is van overwegend belang Steunt De Kamer De nieuwe wet op de Onderlinge Bijstanden m m as Xien zeelieden verdronken IH1 Zeeslag in de^Dardanellen Janina veroverd Oostenrijk's houding Nieuwjaarskaartjes. Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd, millioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan het post wezen verbazend veel werk geeft. BBIIIlilBaHlÜB Belangrijke aanmerking. Op Christen Vlaamsch Verbond Afdeeling Yper. Op Donderdag 26 December 1912 (2« Kerstdag) algemeene ver gadering, om 8 u. 's avonds in de bovenzaal van 't Volkshuis (Ingang St-Jacobsstraut. m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCC HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bi/. Zondag 22 December. 3e Zondag van den Advent. Evangelie van den Zondag. In het vijf tiende regeeringsjaar van Keizer Tiberius, toen Pontius Pilatus landvoogd van Judea was, Herodes viervorst van Galilëa, zijn broeder Phillippus viervorst van Ituria en de landstreek Trachonitis, en Lvsanias viervorst van Abilene, onder het hoogepriesterschap van Annas en Caïphas, kwam het woord Gods over Joannes, den zoon van Za- charias, in de woestijn. En hij kwam in de gansche om streek van de Jordaan en predikte het doopsel van boet- pleging tot vergeving der zonden, zooals geschreven staat in het boek der uitspraken van den profeet Isaïas Eene stem klonk in de woestijn Bereidt den weg des Heeren. maakt zijne paden recht. Alle dal zal gevuld, en alle berg en heuvel zal verlaagd worden de kromme wegen zullen recht en de oneffene effen worden en alle vleesch zal het heil Gods aanschouwen. Maandag 23. ff. Dagoberius, belijder. Gedurige Aanbidding te Vlamertinghe. Dinsdag 24. H.Irmina, maagd. Vigilie van Kerstdag, geboden vastendag en vleeschderfdag. Woensdag 25. - KERSTDAG. Geboorte van O. F. Jezus-Christus, ODzen Zaligmaker, te Bettil ;.n, in een arme stal. De priesters lezen drie missen: de nachtmisse, de dageraadmisse, de kerstrnisse ter eere van de H. Drijvu'diglieid, den Vader, den Zoon en den H. Geestook. ter eere der drie geboorten Christida eeuwige uit den schoot zijns Vaders de tijdelijke uit den schoot van O. L Vrouw, de moeder Gods Mariade geestelijke uit zijn eigen Herte en verlangende liefde naar ons. Gedurige Aanbidding te Zonnebeke. Donderdag 26. ff. Stephanus, diaken en eerste marlelaar. Hij staat als eerst geboren martelaar in den hemel, naast Christus den Goddelijken Eerst-geboorne op der aarde. Vrijdag 27. ff. Joannes, f 100. Jongste der apostelen, broeder van H. Jacobus den meerderen, Evangelist en profeet, martelaar en lieveling van Jesus. Zaterdag 28. Aller kind eren. In Vlaande ren is't feeste voorde kinders, ter gedachtenis der onnoozele kinderen door Herodes vermoord om de wille van Jesus-Christus. De Pers Zijt gij tevredenzegl het aan anderen, Zijt gij het niet, zegt het aan ons. DINSDAG was de minister van Zee wezenP. Segers aan het woord, om eene mededeeling over de ramp van den West- hinder en voornamelijk zijn voornemen en wil te kennen te geven de families der onge lukkige drenkelingen stoffelijk ter hulp te ko men en hunne ellende in d,e maat van het mogelijke te lenigen, Algemeens goedkeuring. Vervolgens De ondervraging Troclet over de gebeurtenissen te Luik op 3 Juni. Minister Berry er, te midden gesprekken en rimjoer, zet zijn meesterlijk antwoord voort bn geeft maar snuif aan de socialisten. Onder meer herrinnert hiji hoe M. Troclet in de Populaireop 3 Juni laatst zich daar be vond in het schoone gezelschap van oud-ver oordeelden en mannen die zich niet schaam den de lijken der dooden te plunderen; hij verdedigt de gendarmen en wenscht hun ge luk, zij, die niet alleen een oproer te dem-i pen, maar ook hun leven te verdedigen had den. Natuurlijk, de socialisten, Vandervelde voor- aL en Troclet, trachtten zich te verdedigen en volgens de socialisten de gendarmen zijn: vuige moordenaars. WOENSDAG wordt dezelfde ondervraging voort besproken. M. Bologne herhaalt de beschuldigingen van M. Troclet tegen de gendarmen. Hiji antwoordt of tracht te antwoorden aan M. Goblet en ban |M. Berryer, en natuurlijk, alles wat zij1 gezegd hebben is onwaar, en alleen de getui genissen welke hij: aanhaalt zijn waar en juist en bezwarend voor de gendarmen. M. Royer, op zijne beurt, pleit tegen de gendarmen en verdedigt de gezellen der Po pulaire en doet een bevigen uitval tegen de klerikale overheersching, die sedert 1884 steunt op het steeds aangroeiend getal gen darmen. De bespreking eindigt met het voorstellen eener dubbele dagorde de eerste van socia list Denis tegen de regeering, de tweede van katholiek de Ponthière, die zegt De Kamer, de verklaring van de regeering goedkeurend, gaat over tot de dagorde. (Geschreeuw en tempeest op; de soc. banken.) Biji de stemming wordt het socialistisch voorstel verworpen, door 87 stemmen tegen 65 en 1 onthouding. Het voorstel De Pon thière wordt aangenomen bij rechtstaan en zitten. Wat al tijdverlies door de roode beslag makers veroorzaakt. 1 r#' Intusschentijd, gelijk wij het reeds zegden, is het katholiek gouvernement werk zaam. Nu komt M. Hubert, minister van Nijverheid en Arbeid, het beloofde wetsont werp op de werkmanspensioenen neer te leggen. schikt de samenwerking der maatschappelijke verzekeringen tegen ziektevroegtijdige werkonbekwaamheiden ouderdommet toevoeging der verplichting voor dö niet voor uitziende werklieden, uitgezonderd aan de ver plichting deze die meer dan 2.400 fr. 's jaars winnen, die 65 jaar oud zijn, die thuis voor meer dan een baas werken. Voor onderstand in geval van .ziekte of werk onbekwaamheid moet "Se belanghebbende in geschreven zijn in eene door hem vrij gekozene en door den Staat herkende maatschappij voor het ouderdomspensioen moet hij inge schreven zijn bij de Algemeene Lijfrentkas onder waarborg van den Staat De werklieden moeten storten de bazen moeten jaarlijks 4 fr. voor eiken werkman betalen, later zal die bijdrage op 2 fr. ge bracht worden. De Staat betaalt eene toelage voor eiken verzekerde aan d,e Maatschappij'. Te naaste week volledig nieuws daarover. Krijgsuitgaven. De regeering heeft aan de Kamers een geheelem hoop bijlkredieten gevraagd voor de budjetten van 1912, in het geheel voor 15.277.210 fr. De krijgsuitgaven zullen daar het grootste deel van hebben, inderdaad, er wordt nog vier en half mil lioen gevraagd voor de bewapening der veld artillerie, 7 millioen voor de bewapening van verschillende forten, '1 millioen voor verbe tering der kazernen en meer dan 2 millioen voor krijgsvoorraad, nog eenige miljoeintjes voor verschillende aankoopen' voor het leger. Voor de luchtvaartschool en de inrichting van hangaars voor luchtballen en vliegtoe stellen wordt 350.000 fr. gevraagd. De nieuwe miliciewet. Het bureel van den Belgischen Volksbond vergaderde zondag te Brussel, in het lokaal Patriaonder het voorzitterschap van M. Arth. Verhaegen, volksvertegenwoordiger. Rekening houdende Smet de verklaringen van d,en minister, M. de Broqueviile, heeft het bureel, met bijna al gemeene stemmen, zich aangesloten bijl het ontwerp der nieuwe miliciewet, doch terzel- vertijide de volgende wenschen uitgebracht 1. dat de diensttijd voor de infanterie op twaalf maanden zou verminderd worden, zoo spoedig mogelijk, namelijk zoodra de oplei ding der jonge milicianen het zal veroor loven. 2. dat de ontslagingen van dienst ten gunste der talrijke gezinnen voorbehouden wezen 3. Dat de legertaks opgelegd worden aan el- ken welstellenden burger, die geen kinderen aan den dienst der landsverdediging zou geven 4. dat het kazerneleven' ernstig verbeterd worde, inzonderheid met het oog op de ze delijkheid 5. dat het beroepsonderwijs in de kazerne dusdanig ontwikkeld worde, dat elke mili- ciaan vermoge er doelmatig deel aan te hebben 6. dat het onderwijs der nationale talen in de kazernen worden ingericht op zulke wij ze, dat de Vlamingen er de beginsels 'der fransche, en de Walen deze der vlaamsche taal kunnen verwerven 7. dat maatregelen genomen worden opdat, in den legerdienst, geen minderwaardigheid spruite uit het feit dat de milicianen uit sluitend een enkele onzer landstalen spreken daarom is 't noodig dat officieren en onder officieren de vlaamsche taal kennen. Kin der beulen. In den gemeenteraad van 'Brussel hebben de roode heeren weer eens getoond wie zij: zijn. Voor het godsdienstig karakter der katho lieke werklieden hebben zij dezer kinderen onverbiddelijk gestraft met uitsluiting van de schoolsoep. En heerschap C. Huysmans dierf daar bij spreken van verdraagzaamheid. Belastingen. «Ld Matinvan Ant werpen, een liberaal blad, heeft eene kleine statistiek medegedeeld, getrokken uit een Duitsch blad, waaruit blijkt dat de Belgen het minst "belastingen betalen van heel Eu ropa. de schadelijke insekten en schimmelplanten, deld. 84.10 fr. per hoofdde Franschman 82.20 fr.de Hollander 59.021 fr.de Oosten rijker 50.27 fr. de 'Italiaan 46.16 fr.de Duitscher 44.45 fr.de Noor 43.66 fr.de Deen 41.48 fr. en de Belg 34.85 fr. Bescherming van den tuinbouw. Bij Koninklijk Besluit van 8 November wordt in het ministerie van landbouw en openbare werken een bijzondere toezichtsdienst ingesteld, gelast de noodige maatregelen te doen toepas sen om den tuinbouw te beschermen tegen de schdelijkeja; insekten en schimmelplanten. Dit Koninklijk Besluit begrijpt insgelijks het reglement voor den nieuwen toezichtdienst. De Grieken hebben dees week de hoog ten Van Aclorachon na een heldhaftigen over val met de bajonnet, bezet De Grieken ver- cverende menige snelvurende kanons op de Turken. Deze laatsten hebben op gansch de slaglinie hunne stellingen verlaten en eene schuilplaats gezocht in de vestingswerken die Janina omringen. De Grieken zullen deze laat ste stad belegeren, want zijl willen er kost wat kost, meester van worden. Rond Scutari wordt de strijd van weers kanten volgehouden. De Turken hebben ge tracht het Montenegrijnseh leger af te weren en zich een doortocht te banen naar Medua. Daartoe, beproefden zij een geweldigen aanval met kanons en mitraljeuzen. De Montenegrij- nen slaagden erin de Turken terug te slaan, die een aantal dooden en gekwetsten achter lieten. Onderstaande prent toont een zicht op de haven van Oostende, over jaar getrokken. In den waterkom, tusschen de schepen liggen twee vuurschepen t. w. de Westhinder en de Wande laar die moeten herstellingen ondergaan. Een vuurschip is eene vlottende lichtbaak die den weg wijst aan de zeeschepen. Zoo liggen er vier, omtrent een uur varen in zee, langs de Belgische kust, om aan de schepen den weg te wijzen naar de monding der Schelde en naar den ingang der havens van Nieupoort, Oostende en Zeebrugge. Die vier vuurschepen zijn de Westhinder de Wandelaar de Wielingen de Noordhinder Dat zij er noodig zijn weten best deze die varen en kennis hebben van al de zandbanken die het varen in de Noordzee langst onze kust zoo moeilijk maakt. Zondag kwam het nieuws loe dat de «Westhinder in de zee was verzwolgen en dat de man schappen bestaande uit tien zeelieden verdronken was. Eerst twijfelde men, en na geleeld te hebben tusschen hoop en vrees vernam men te Oostende de al te droeve waarheid. De ramp is toe te schriiven aan den storm. Uit Antwerpen was het stoomschip Echatana van de Hamburg-Amerika Linie vertrokken op weg naar Persië. Op de hoogte van Vlissingen had het de zeelichter Miunie met vijf koppen bemanning op sleeptouw genomen. De storm was zoo hevig dat gekomen bij de Westbinder de kabel sprong. De Miunie losgemaakt,werd door de baren tegen den Wesihinder gebokt die een eroot gat in de kiel kreeg waardoor een groot lek ontstond. De bemanning van het vuur schip die aan zulk groot gevaar niet dacht was reeds in gesprek met de bemanning van de «Miunie» om saam van schip en kapilein te weten om een verslag over het gebeurde op te maken voor alle gebeurlijke rechterlijke gedingen, alswam eer plotseling de Westhinder zich op zijde leede en met den kop vooruit in de golven verdween. De Miunie verder aan't drijven gegaan werd teruggevonden op den bank Thornton en naar Vlissingen teruggebracht. De «Echantana» keerde s'anderendaags naar Vlissingen ook terug, bleef op anker liggen voor de haven en is op het einde dezer week weer op reis vertrokken. Een En ge! sc he stoombootDerbentgeleid door den Belgischen loods Verbanck, op weg naar Dover, was op het zelfde oogenblik omtrent op de plaats van het ongeluk en kon voor een tijd met licht signalen in betrek komen met de Echantana «maar geen hulp bieden. Verbanck is uit Dover met den postboot weergekeerd waar hij, als ooggetuige, een omstandig verhaal geven kon. Dees week hebben de Grieksche en Turk- sche vloten slag geleverd, in de Dardanelllen. Volgens de toegekomene inlichtingen zou een grieksche kruiser, de «Georges Averoffbe schadigd zijn in het gevecht geleverd tegen het Turksch pantserschip HamidjieDe Grieken, van hunnen kant, bevestigen dat het Turksch pantserschip Barbarossa veel zou hebben geleden. Tot nu toe ontbreekt offi cieel nieuws. Hit de laatste nieuwstijdingen, zou men mo gen besluiten dat de Griekten erin gelukt zijn! die belangrijke vesting te veroveren. De Grieken hebben, na een verwoed ge vecht, de hoogten van Bizani bezet, die de sleutel zijn van Janina. Voor 't behoud van den! vrede schijnt 'Oos tenrijk's tegenwoordige houding nogal raad selachtig. Zeker is het dat Oostenrijk machtig vieel soldaten heeft gemobiliseerd aan de Ser vische grens en dat de officieele bladen maai altijd olie op het vuur storten. Men denkt in die houding het middel te zien om indruk te verwekken op de "Serviërs, tijdens hunne onderhandelingen te Londen. Bericht. Al ODze abonnenten voor 1913 ontvangen een prachtigen plakalmanak als Nieuwjaargeschenk. Onze verkoopers zijn nu ook oez;g de abonnementskwitancies aan te bieden. Alle verkoopers zouden wel doen ten vroegste mogelijk te laten weten hoeveel abonnenten zij hebben aangeworven, hun wordt dan ook het noodig getal Nieuwjaars almanakken toegestuurd om deze aan de abonnenten te bestellen, Wie weoscht dat zij a kaartjes zoo snel mogelyk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen, maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit de kaartjes voor de stad, het andere uit die voor elders. Hoogstwenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond nieuwjaar de verzending van prospec tussen, prijslijsten, omzendbrieven, enz. te staken. ons bureel liggen voor het oogenblik een vijftal studiën ingezonden door toevallige gelegenbeid8Correspondenten, handelende over allerlei punten van het Maatschap pelijk vraagstuk of de Vlaamsche kwestie. Wij noemen deze toegezondene bijdragen studiën en niet artikelen, immers zij zijn ellenlang en zouden voorwaar drie of vier kolommen kleinen druk beslaan. Wij meenem te moeten de schrijvers ervan aandachtig maken dat een weekblad veel meer nut heeft van korte en klare artikelen dat lange studiën moeten kappen en doorsnijden om week na week per brok over te nemen onaangenaam is voor den schrijver, voor de redactie die intusschentijd andere stoffe heeft, en vooral voor de lezers die het weigauw zouden moede worden. Zulke studiën passen beter in dagbladen, waar men in twee-drie dagen ermee kan at zijn, en nog veel beter in vakbladen en tijd schriften. Dit zeggen wij in 't voordeel van Het Ypersche Volk dat altijd maken moet overal welgekomen te zijn. Dagorde 1) Aanstelling van een nieuwe Proost en Voorzitter. 2. Aanspraken. 3. Meae- deAl1Dden'leden van het Verbond worden dringend verzocht op deze. algemeene ver gadering tegenwoordig te zijn.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1912 | | pagina 2