I STIKSTOF RECHTSTREEKS OPNEEMBAAR ASSIMILEERBAAR e ij 3 2 Beroepsplicht. De Rhode Island hen. De Koolvlieg. Invloed van de verwarming od de melk. weer, na LEEST EN VERSPREIDjT. 'T BOERENLEVEN wan- voe- van en vervormt van en uit- van beelden? We konden alvast beginnen met zulk prulle- (Werkje uit onze scholen te gooien of de schrij- LOU1S DELMEE, Leeraar bij de (Prov. school voor Kuituur en Veeteelt, te Ath. Het minimum aan opgelosten kalk in de melk komt inderdaad overeen met het oogen- iblik waarop de zuurtegraad juist het' geringst is. Het is voldoende zich te herinneren welk een hoofdrol de kalk en de phosphate® vervul len in de vorming van het beendergestel, om zich te overtuigen dat die invloed van de warmte op de melk ten hoogste nadeelig is voor kinderen die, meermalen daags, melk in nemen beroofd van die bestanddeelen. Daar de zuurtegraad vermindert met de ver warming, moet de oplosbaarheid der eiwitstof fen erdoor beïnvloed wonden. Déze werking doet zich vooral gevoelen op die eigenschap waardoor het stremsel de melk doet wronge- len door het neerslaan van de Ikaasstof. Doze eigenschap vermindert naarmate de verwarming Stijgt, blijft een poos staan wanneer het mini mum aan zuurtegraad bereikt is, blijft plotser en langer stil wanneer de kaasstof aan haar brüiningspunt komt. Dé oorzaken en verschijn selen van dat verminderen! zijn buitengewoon duister. De eiwitstof ondergaat grondige en in gewikkelde wijzigingen. Om zich. daar een ge dacht van te geven, is het voldoendo te her inneren aan; de klassieke proef: men verzadigt de koude melk met magnesiumsulfaat; men be* lijlke landbouwscholen, goed onze tijd. Zeer dikwijls heb ik mij te vergeefs de vraag gesteld: waarom doen AL de gestichten van. landbouwonderwijs dit niet? Do tentoonstel Iers ontvangen! steeds vriende lijk de bezoekers; ik onderhoud met hun uit stekende betrekkingen; zij zijn altijd gelukkig mij terug te zien met groepen leerlingen die zij bereidwillig döcumenteeren. Is de jeugd niet nieuwsgierig? 'En is dit geen geluk? vers te verplichten hun tekst te herzien. We kunnen nu ook even sommige keuken boeken nagaan, zelfs werken welke ruim ver spreid zijn in onze landbouwhuishoudscholen. Daar vindt men insgelijks margarine op de eereplaats, van boter wordt bijna niet gespro ken. Gaarna maken wij hiervan een lijst be kend. Tevens wordt het hoog tijd dat in onze land bouwhuishoudscholen het gebruik en het gedu rig aanpfijzen van margarine een einde ne me. Het is toch maar al te kras dat onze boe rendochters moeten leeren koken met produk- ten welke niet alleenlijk een gevaar vor men voor een der bijzonderste takken van het landbouwbedrijf maar tevens minder waard zijn voor de menschelijke voeding. K. HAMBROUCK, ingenieur agronoom. De koolvlieg heeft heel wat gelijkenis met onze gewone huisvlieg. Zij legt haar eerst» eitjes op het einde van April begin Mei, juist boven of onder de oppervlakte van den grond en aan den voet van koolplanten. Gewoonlijk worden in het geheel, door elke vrouwelijke vlieg, ongeveer 50-60 eitjes gelegd, meestal 7 a 8 bij elkaar aan één plant. Bij het eierleg gen volgen de wijfjes schijnbaar de planterijen, want doorgaans zijn de kooien de eene neven de andere aangetast en men vindt zelden of nooit de aangetaste planten in plekken! over het koolveld verspreid. De larven komen na enkele dagen (4 tot 11 a 12) dit hangt van de weersgesteldheid af uit de gelegde eitjes te voorschijn. In haar jong stadium tasten ze de wortels aan deze worden doorgevreten daardoor te kwijnen.. in den gangen Het is een onloochenbaar feit dat de Rhode Island hen, vooral in de drie-vier laatste jaren, meer en meer in den smaak gevallen is van onze hoenderuitbaters, bij zooverre dat op menige boerderij en ook bij burgers, die aan kiekenkweek doen, de vroegere kudde witte Leghorns reeds geheel of ten deele er door vervangein is. Wij meenen dan ook dat menig lezer van „Ons Boerenleven” er zal belang instellen met dit nieuw ras en vooral met zijne leghoedanigheden wat nader kennis te maken. De Rhode Island hen is afkomstig van het schiereiland Rhode Island, waar het door Ame- rikaansche kweekers bij middel van selectie verkregen> werd. Da hen vooral de haan is een schoone vogel van rood-bruin acajoukleurig gepluimte over gansch het lichaam. Alleen de staart is schoon zwart. In tegenstrijd met de Leghorn niet schuw van aard, eerder rustiger en zich bevre digende met een minder- beloop. De meest ge waardeerde hoedanigheid' van het ras Rhode Island is zijn hoog legvermogen. Volgens een verslag van een Fransche Club die van de veredeling van dit ras eene speciali teit miek zou de Rhode Island hen. gemiddeld 200 eieren per jaar leggen. Deze vooruitzetting zien wij thans bewarigd door den uitslag van den legwedstrijd ingericht te Roeselare. Onder de onderscheidene rassen aldaar op proef ge steld melden wij' 17 loten, witte Leghorn; een lot zwarte Leghorn; ean lot Sussex; negen lo ten Rhode Island; een lot witte Wyandotte en een lot Mechelsche koekoek. Voegen wij hier bij dat elk lot (bestaat uit zeven jonge hennen. De duurtijd van de legproef is bepaald op elf maanden en de eerste periode hiervan, aange vangen op 10 October, werd gesloten op 6 November laatst. Welnu voor wat de opbrengst eieren betreft van zooeven gemeldte rassen het is het Rhode Island ras dat in het algemeen klassement de zeven eerste plaatsen, inneemt. De vijf beste hennen van het eerst geklasseerde lot gaven in 28 dagen 105 eieren, dit is 21 eieren per kop. Er hoeft zeker geen verder betoog om het voortreffelijk productievermogen! van, de Rhode Island hen aan te wijzen. Zeggen 'wij ten slotte dat het Rhode Island kieken gemakkelijk aam te vetten is, volwassen drij tot vier kg. heel lekker vleesch levert. D. B. betreft er wordt algemeen aanvaard dat de warmte hier geen hinderpaal is en ook geen helper; van 30° tot 90°, al is de afstand groot, geschiedt het ontroomen nagenoeg op de zelfde wijze zonder merkbaar verschil in de hoedanig heid van de bekomen boter. Maar zoo is het niet voor wat de voeding- waarde, betreft, en ook niet voor wat de kaas bereiding aangaat. Het verwarmen vermindert den zuurtegraad van de melk, vooral door het verjagen van het koolzuur. Samen met dat verjagen of ten gevolge daarvan, slaat de kalk neer. Natuurlijk gaat dat neerslaan gepaard met het afscheiden van, een zeik er aantal zouten, phosphaten, citraten, enz., die maar in oplos sing waren diank aan de tegenwoordigheid van kalk. De aangeknoopte betrekkingen komen later misschien; NU ten goede. Zij die de ver beteringen in de landbouwimecaniek bevorderen doen goed werk met dit salon te bezoeken. Ik aanzie dit als een' „-beroepsplicht”. Ik was die meening toegedaan bij den aanvang van mijn loopbaan van landibouwleeraar en ik heb dit nooit beklaagd. de ontaardingen te voor ver- ►O hetzij tot op merke- (sterilisearen)Die Ik open mijn dagboek. Het is uiterst belast van 12 tot 19 Fdbruari e.k. Waarover gaat het? Over de 216e jaarlijksche en internationale ten toonstelling van Landbouwmachines, meststof fen, zaaizaden, die samenvalt met vele verga deringen van landbouwvereenjgitngon en voor drachten gedurende de GROOfIE' BELGISCHE LANDBOUW7WEEK. Vraagstukken van, hui dig' belang worden er besproken. Reeds de 26e „vertoonnig” zou men zeggen, van ecu too- neelzang. Wat vliegt de tijd snel voorbij... Sinds na genoeg twintig jaar, ik bezoek regelmatig en nauwlettend de stands van ons Nationaal Salon van. Landbouwmachines, dat ik eerst klein, zeer klein kende in de „Cinquiantenaire”. Over twee jaar werd het overgebracht in de Groote Eeuwfeestpaleizen van de Heysel, waar het een zeer greote uitbreiding heeft genomen. Zoo gaat het alles verandert zich, ’t Is -zelfssprekendindien dit Salon Landbouwmachines is blijven bestaan breidimg heeft genomen, het is om wille het rechtstreeks belang van allen, die de toe komst behartigen vain den landbouw7 en de daar mede verwante bedrijfstakken. Betoogingen als deze die zullen plaats heb ben gedurende de week van 12 tot 19 Februari, kunnen niet anders dan veel vooruitgang ver wekken. De landbouwers reizen niet gemak kelijk; wanneer zij het doen is het wel om iets te leeren en het is stellig dat ten minste 95 op de 100 bezoekers niet naar de Heysel gaan als eenvoudige nieuwsgierigen, om er prospectussen rond te halen, maar wel om er zich in te lich ten als gebeurlijke koopers. De verhandelingen zullen daarom niet noodzakelijk worden afge daan, in het Salon. Dit is van ondergeschikt belang. De bezoeker blijft echter onder den in druk van al wat hij er heeft gezien en be wonderd hij heeft er zich gedocumenteerd zijn opinie is bijna gemaakt en op het gepast oogenblik zal een snelle beslissing genomen worden. Vooral in een tentoonstelling van landbouw machines mag men zich niet steunen op den ■omvang der zaken die er worden afgehandeld gedurende de tentoonstelling. Dikwijls worden de beste Hingen later gedaan. Kan men ontsnappen, 'aan den vooruitgang? God dankde landbouwer wil dat niet. In deze eeuw van „snelheid” zou er gevaar bestaan aan den vooruitgang pogen te ontsnappen. Gaarne zegt men dat de toekomst aan de jeugd is voorbehouden. Déze moet dan, ook worden opgevoard in een vooruitstrevende vak school. Ziedaar om welke reden in mijn dag boek het tijdgebruik der dagen van 12 tot 19 Februari reeds staat aangeteekend. Zooals elk jaar, ik stel mij' voor .het Salon der Landbouwmachines te bezoeken met de studenten in landbouwkunde of deze der tijde lijke landbouwscholen. Wij benuttigen dan staatsmiddelbare meisjesscholen! I Het loont tevens de moeite schrijver en vertaalster bekend te (Schrijver is een zekere D. Dolhen en vertaalster (Augusta Vromant, Onderwijzeres, Regentes voor vrouwelijke Handwerken; in de lagere (Normaalscholen. Wat onze lezers van deze twee personen zullen denken na het lezen van hun proza vernamen we zeer gaarne. Voor hen die aan de echtheid zouden twijfe len voegen weer aan toe dat het werkje uit gegeven werd in 1933 (door de Firma Wesmael- Charlier te Namen. Wat thans volgt vindt U óp bladzijden 25 en 26: 19e Gesprek: DE BOTER. Begeert Mevrouw onze boter te proeven? Volgaarne, Martina, ’t is nog een voort- I •brengstl dat zelden zuiver gevonden wordt. 0! moeder, welke schoone gele kleur? Ja, en. wel gelijkvormig: de boter is niet geniarbreerd met. witte strepen en'vertoont geen énkal druppelken water. Zij heeft een nootsmaak Inderdaad, zij heeft al de hoedanigheden van goede, boter. Indien al de pachteressen zoo eerlijk waren als gij, Martina, zou het niet nöodig geweest zijn wetten te maken om den verkoop van de boter 'te regelen. Ik weet dat men haar een schoone kleur kan geven met er wortelsap, kroonbladeren van goudbloemen, zelfs safraan in te mengen, ’t Is zeer slecht. 'Mien vermengt ze ook met meel, boon- of aardappeilbloem, roet en krijt. Heel vriendelijk niet vanwege schrijvers welker boekje waarschijnlijk moet gekocht wor den door duizende kinderen van te lande, maar luistert nog, we lozen verder: DE MARGARINA. (sic) Men vervaar- vaardigt margarina met goed rundervet en melk of wel met plantaardige vetstoffen (kokosboter) en melk. Goed vervaardigde margarina verschilt weinig van boter. Deze» twee voortbrengselen gelijken elkander goed. Zij hebben denzelfden smaak, hetzelfde» uit- zicht, beide zijn zeer gemakkelijk verteerbaar en geven dezelfdei bestanddeelen aan het li lt chaam. In de huidige levensduurte zou men meer margarina dan boter moeten gebruiken.» Kan men beter neklaam voor margarine in- en alleen DE WAARHEID aan onze kinderen te leeren. Juist op dit terrein nemen de zuivelproduk- ten een uiterst voordeelige plaats in. 1. Zuivelprodukten zijn inderdaad op en top gezonde voedingsprodulkten en veroorzaken .geen enkele stoornis. Van uit algemeen ge- .zondheidsstandpunt verdienen ze, bijzonder voor de jeugd, warme aanbeveling. 2. Tevens zal het gebruik van zuivelproduk ten er veel toe bijdragen om de gezondheid tvan ons volk op een hooger peil te brengen. Dit thema past wonderwel in de kampagne „Voor meer gezondheid”. 3. Bij het behandelen der zuivelprodukten kan men met veel nut wijzen op de werkelijke solidariteit we’ke alle klassen bindt in. een land. Boeren, voortbrengers van degelijke pro- dukten 'welke de volksgezondheid bevorderen. Ook een nationaal en een sociaal belang dus, in den besten zin. Hoe is 'het echter thans gesteld? Om iU hiervan oen juist idee te geven zal het ■volstaan U een paar bladzijden over te kloppen van een „Handboekje van Gezondheidsleer” dat in onze gebruikt worden, naam van maken uitmaken aantasten. Ten slotte kunnen wij nog als bestrijdings middel aanraden het aanleggen van koolkragen of het gebruik van vruchtboomcarbolineum ter sterkte van 0,3%. Dit middel wordt tweemaal aangewend op het wachtbed om de vlieden er van a"f te houden en ze aldus te beletten haar eitjes aan de jonge mengkoolplanten af te zet ten. Hiertoe kan men ook naphtaline-poeder aanwenden ofwel zand met petroleum door drenkt, over het wachtbed uitstrooien. Deze laatste .middelen kunnen ook nog voor het ver drijven van aardvlooien dienst doen. Bij gewone temperatuur, en meer nog in den Zomer, staat de melk, welke men niet ten on rechte „een natuurlijke kweekplaats voor mi croben” genoemd heeft, bloot aan gedurige veranderingen, wegens de talrijke lovende be standdeelen die er geboren wonden, ontwikkelen en leven, altijd min of meer ten. nadeele van de melk. Men weet dat, om komen of ten. minste, om hun gevolgen te tragen, men de melk verwarmt, hetzij op 62' tot 65° (pasteuriseeren), lijke hoogere temperatuur doenwijzen moeten gewaardeerd worden volgens hun belang; zij zijn, bijzonder belangrijk neer het melk betreft die moet dienen tot ding van kleine kinderen of tot bereiden kaas. In het eerste geval is het noodig dat de verwarming geen enkel voedend bestanddeel ontneemt en de verteerbaarheid niet vermin dert. In het tweede geval, moet men de wer king: van het stremsel nagaan op de verschil lende temperaturen en weten of de 'warmte die werking niet zoodanig belemmert dat de ge warmde melk er door onbruikbaar wordt tot de kaasbereiding. 'Het valt aan tei stippen dat die vraag volledig opgehelderd wend voor wat de boterbereiding ze de wortels aan en de planten beginnen Later dringen de larven hoofdwortel binnen en maken daarin waardoor het binnenste weefsel wordt vernietigd. Dan ook verdikt de hoofdwortel en komen er vele nieuwe zijworteltjes te voor schijn. De bladeren van de door de koolvliegen aangetaste planten kwijnen en blijven in groei zeer achteruit vandaar de kleine strooken in het staal ze krijgen een loodkleur en lig gen na enkelen tijd slap op den grond. Uit de verdikte wortelen, trekken de larven in den grond om or te gaan verpoppen om alzoo 10 tot 20 dagen, aanleiding te geven tot nieuwe vliegen die dan de 2e generatie •dia in Juni-Juli de koolplanten LANDBOUWCOMICE GEERAARDSBERGEN. ua •e Ld.-IWT ITI II, tJ Ammoniaksuliaat GROOTE OKKASIE: Te Koop: Ketel voor centrale verwarming van serren enz. Waterbak, Twee kubieke meters, ook dienstig voor naphteketel. Schrijven V.B. Bureel van Boerenleven. het voortAlleman op post Namens ’t Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Jan De Wandel. Jozef Vander Biadea Twee zeer belangrijke vergaderingen. Op Maandag 9 Januari 1939, hij Severin Imbo. Herberg ,,De Kat” te Geeraardsbergen. Om 9 1/2 uur voor de leden van ’t varkenskweeksyndikaat. Heeren Warnants, rijksveeteeltconsulent en Vande Voorde, Secretaris van ’t Verbond der Zwij nenkweek- ■syndikaten zullen deze bijeenkomst met hun tegen woordigheid vereeren. Om 10 uur voor de oude en nieuwe Landbouwboek- houders. Heer Baptist, professor aan de Universiteit van Gent en bestuurder van ’t Rijksstation voor Landbouweconomie zal een leerzame bespreking hon den over de uitslagen der landbouwboekhoudingen uit de streek en van gansch het Vlaamsche land van het verloopen boekjaar 1937-1938. Nieuwe kostelooze inschrijvingen zullen aanvaard worden. Alle landbou wers zijn vriendelijk uitgenoodigd. Aanmerking. Als naar gewoonte worden gee« persoonlijke uitnoodigingen gestuurd om reden van ■spaarzaamheid Elk zegge

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 2