1.1 W-Wi STIKSTOF RECHTSTREEKS OPNEEMBAAR ASSIMILEERBAAR üöiigOXsS 3 2 3 Van waar komen onze planten? verder te denken gewoon waren Verbetering van het Paardenras. voor tomaten den aardap- A. C. ’t Vervolgt. K. HAMBROUCK. |i r. te druk- reden Studiezitting over Demografie en Landbouweconomie. OP HET STADHUIS TE KORTRIJK. Meer weten brengt steeds bovendien nog vele praktische KONINKLIJK BESLUIT VAN 26 DECEMBER. dan de reeks begrepen en ziet onmiddellijk De bijgevoegde keuringen voor hengsten van het zwaar trekras zullen plaats grijpen op de hiernavolgende datums en plaatsen Streek I Dinsdag 17 Januari, te Hasselt, Colonel Dussartplaats. Inschrijvingen bij. Mr Verpoorten, Rijksveeteeltconsulent, Thonissen, laan, 60, Hasselt. Streek II Zaterdag 14 Januari, te Deinze, Groote Maiikt. Inschrijvingen bij: Mr Warnants C., Rijksveeteeltconsulant, Van Hulthemstraat, 55, Gent. Donderdag 19 Januari, te Hoei, Pierre l’Er- «niteplaats. Inschrijvingen bij: Mr Lenel, Rijks- iveeteéltconsulent, Spintaystraat, 50, Venders. Dinsdag 24 Januari, te Nijvel, Albert de Ie plaats. Inschrijvingen bijMr De Tilloux, Rijks- veeteeltconsulent, Schreursvest, 45, Leuven. Streek III: Dinsdag 17 Januari, te Libramont, Gemeenteplaats. Inschrijvingen bij: Mr Lefeb vre, Rijksiveeteeltqbnsulent, HoUlogne-Marche. Donderdag 26 Januari, te Couvin, Groote Markt. Inschrijvingen bij': Mr Mahy, Rijksvee- teeltconsulent, Ernottestraat, 23, Namen. Het gebied van Zuid West Azië gaat van de Pamirvlakte tot aan de Kaukasus en omvat volgende landen Afghanistan, Turkestan, Kaschmir, Noord Perzie, Armenie, en Trans- kaukasie. Van hier uit komen onze bijzonder ste graangewassen alsmede vele fruitsoorten en hulsenvruchten zooals het kleinzadig vlas. Het gebied der Middellandsche zee omvat gansch Noord Afrika plus Palestinie, Syrië, Klein Azië, Griekenland; Italië. Van hier ko men de koolsoorten, de beeten, de lupienen en enkele andere voederplanten. Zooals men ziet heeft maar een beperkt deel van gansch de wereld als bevoorrader van cle andere landen aan planten gediend. Het feit dat Noord en Midden Europa zoo weinig cul- planten in onze landen wortelplanten en genecs- genot en vingerwijzin gen. Zoo moge bijvoorbeeld het probleem der heimat onzer cultuurplanten op eerste zicht louter theoretisch blijken. In feite echter is het zoo niet. Zoo weten we sedert enkelen tijd dat beeten het best stellen m,et chloor. Waarom Hadden we niet gaan zoeken naar den oorsprong dezer planten dan bleven we misschien nog steeds het antwoorld schuldig inaar thans weten we dat beeten oorspronke lijk zijn van de boorden der Middellandsche zee, dus planten welke gewoon waren over «hloor te beschikken. Indien we het hebben over «onze planten» dan bedoelen we daarmede dezen welke thans verbouwd worden in de noorderlijke gematigde zone. Het zal ons dan opvallen dat bijna alle planten oorspronkelijk zijn uit andere landen. Midden Europa leverde en kel sommige weidegrassen, klaversoorten en «sparcette. (Vervolg). Na Ingen. Verkin deren is het de spreek beurt van Ing. Demeyere, Regeeringskommis- saris welke handeld over het Bevolkings vraagstuk. Spreker onderlijnt uit de bespreking van Ing. Verhinderen de vaststelling dat het land bouwbedrijf een gezinsbedrijf is, en dat, we gens sociale en inteilectueele moeilijkheden, zelfs het groote bedrijf een strekking ver toont om zich te reduceeren tot gezinsbedrij ven. Juist om deze reden is de landbouwecono mie afhankelijk in zekere mate van de ken nis der bevolking, en voor haar juist zooals voor de nijverheid stelt zich het bevolkings vraagstuk. De kennis der bevolking bedraagt niet al leen de aardrijkskundige bevolkingsyerdee- ling van ons land, maar ook en veel meer de samenstelling der bevolking d.i. de vprdee- ling van de bevolking volgens het geslacht maar in zonderlijk de verdeeling van de be volking volgens leeftijd. Op een gegeven da tum hoeveel kinderen zijn er van een, twee, drie jaar, enz. hoeveel mannen en vrouwen van 20, 21... 70, 71... jaar, enz. Alleen door een volkstelling kan de sa- stelling der bevolking met nauwgezetheid vastgesteld worden, in ons land wordt om de 10 jaar op 31 December tot een volkstelling overgegaan. De 5 laatste hadden plaats in 1930, 1920, 1910. Aan de hand van een reeks van drie diagramma’s die de bevol kingssamenstelling aanschouwelijk voorstel len, onderzocht de spreker achtei een volgens de bevolkmgstructuur van ons land van de stad Kortrijk, van West-Vlaanderen. Hij trekt "erst en vooral de aandacht op het feit dat in een normale bevolking waar gedurende jaren de geboorten eenerzijds en de sterfgevallen anderzijds niet zouden ver anderen, iedere jongere reeks talrijker is dan ieder andere. Welnu, reeds in 1910 is dit het geval niet meer voor de Belgische bevolking. Er zijn min kinderen in leven beneden de 5 jaar dan kinderen tusschen 5 en beneden 10 jaar. In 1930, is de struktuur nog meer onna tuurlijker geworden. De sterkste bevolkings groep is deze die de mannen pn vrouwen tus schen 30 en 35 jaar (bevat. -Er is een groot te kort aan kinderen beneden de 5 jaar. Indien na de 2 bevolkingen dez<e van 1930 en deze van 1910 nevens elkaar teekent dan worden onmiddelijk duidelijk, dp zeer be langrijke verschuivingen welke zich in 20 jaar in eene bevolking kunnen voordoen: inkrim ping met circa 400.000 eenheden van de jon gere bevolking beneden de 20 jaar, uitbrei ding met drica 1.000.000 eenheden van dp be volking boven 20 jaar. Voor den gewonen beschouwer heeft hij te doen met een totale bevolkingsaangroei van 600.000 zielen: wie echter aandachtig toe kijkt ondervindt een aangroei van 600.000 consumenten, maar daarnevens een aangroei van ongeveer 900.000 producenten! Wie nog scherper toekijkt ondervindt dat de jongere generatie beneden de 20 jaar reeds in 1930 min talrijk was tusschen 20 en 40 jaar, tuurplanten hebben bijgebracht is bijzonder te wijten aan aardkundige omstandigheden en hierbij mogen we niet vergeten dat gedu rende de zepr lange ijstijd vele onzer streken afwisselend met gletscherys bedekt waren. Waar hier dan vroeger een weelderige flora bestond zakte deze meer en meer naar liet Zuiden af. In bergstreken kon men echter wel wat meer bekomen daar juist hier een zeer groote afwisseling van gronden en toestanden bestaat. Peru en Bolovie zorgden voor pel. Midden Amerika heeft ons mais, en boonen geleverd. De plantenwereld van Amerika heeft zich natuurlijk gansch afgezonderd van de onz« ontwikkeld. De eerste kolonistatie (als we dit woord mogen gebruiken) van Amerika kwam waarschijnlijk uit Azië over de Aleuten cn Alaska, doch de planten zijn nipt mee ver huisd. Bij de ontdekking van Amerika ont braken aldaar de meeste hier gekende graan gewassen, de kooien en beeten. Integendeel bestond er sedert lang de teelt van mais, ta bak, aardappelen en boonen. Ontgra vingen gedaan in Babylonie, Assy ria en Egypte hebben ons de oudste cultuur planten doen kennen. Een weinig later komen dam de ontigraivinigen van -de paalbouwen be noorden de Alpen, dit was in dp jongere steen tijd, ongeveer 2500 tot 3000 jaren voor Kris- tus. In beide streken vondt men gerst, tarwe, vlas en vlinderbloemigen als erwten. De ge lijkaardigheid van planten in zoo twee ver schillende streken wijst er op dat de cultuur dezer planten van het Oosten naar Midden Europa is verhuisd. In den brons en yzertijd vinden we daarenboven rogge en haver. D' Romempn brengen tevens aan de meer noord lijke landen fruitboomen, kool- en beetsoor- ten. De roerige tijd der kruisvaarten heeft buiten het klassiek voorbeeld der windmolens tevens enkele nieuwe gebracht bijzonder kundige kruiden. Graag sturen wij een (woord van dank aan de Regeering voor haar krachtig, gebaar en moe dige houding in zake landbouwbescherming. In het Staatsblad van 31 December verscheen, een. Koninklijk Besluit hetwelk het bijzonder recht op Ide invoervergunningen voor land- (bouwprodukten wordt verhoogd. Voor tarwe 22 fr. in plaats van 20, per 100 kg.; voor levende schapen, 1,10 fr. in plaats van 0,90 fr.; voor versch rundlvleesch 2,20 fr. per kg. in plaats van 2 fr.; voor vervrozen 0,60 fr. in plaats van 0,50 fr. ivoor versch varkens- vloesah 0,15 fr. Was sinds 1 September geen inivoervergunningsrecht meer betalen moest om wille van de stijging der varkensprijzen; voor boter 6,80 fr. in plaats van 6,50 fr.; voor eie ren 0,30 fr. per kg. vroeger niets; voor reuzel 0,60 fr. per Idg. in plaats van 0,50 fr. groenten 0,02 fr. tot 0,05 fr. volgens de soor ten, vroeger niets. Voorzeker zullen sommigen deze verhoogin- gen, inlog wel onvoldoende eischen vooral voor wat de tarwe betreft, maar zij die breeder zien en dieper nadenken zullen begrijpen welke vrij aanzienlijke sommen erdoor zullen opigebracht worden (waarmede verhoogde premies aan de kweekers kunnen toegestaan Worden, welke laatste dan nog op het behoud of zelfs op ver- hooging van de prijzen hunner produkten mo gen rekenen. Spijtig dat wij niets vemomeni héblbém oiver vergunningsrecht voor den invoer van aardap pelen, Zouden de landbouwgroepen van Kamer en Senaat desaanig'aande bij do Regeering nog niet eens kunnen aan dringen? ouderlin- tot minstens aantal kinderen dat wij aan den vooravond staan van pen te kort aan jonge menschen in den bloei der ja ren, terwijl eenerzijds het aantal gen boven 80 jaar zal stijgen 1965, terwijl anderzijds het maar dieper en dieper valt! Met één woord, onze bevolking in haar ge heel, de Waalsche meer, de Vlaamsche min der heeft een onmiatuurlijke samenstelling. Hiervoor zijn twee oorzaken: een goede, de langer levensduur van ons volk, gevolg van een meer algemeen toepassen van de ge zondheidsmaatregelen. Bijzonderlijk bij Bin ders en jonge lieden zijn de sterfte kansen sterk verminderd. Er is ook eene slechte oorzaak de uiterst snelle achteruitgang van het aantal geboorten in Belgie en in Vlaanderen sedert 1900-1903: geboorte a.chteruitgang welke 2 maal sneller is dan in Frankrijk. Wanneer de geboorteremming reeds 30 jaar mpt hevigheid duurt, dan kan men dit reeds bestatigen over het inkrimpen van het aantal militianen, en nu aan het inkrimpen van het aantal jonge menschen in huwelijksleeftijd, ■aan het verminderen der huwelijken, nieuwe oorzaak van geboortevermindering indien de levenswil niet terugkeert bij de jongere die pas gehuwd zijn of die nu huwen Spreker doet terecht opmerken dat de jon gere bevolking is wat ze is ei dat het afhangt van den levenswil dezer bevolking, of men binnen 25 jaar over meer jonge menschen van 25 jaar zal beschikken dan het nu het geval is De volkstellingen geven niet alleen de sa menstelling van de bevolking van het gan sche lijk maai ook van ieder provincie en van de grootste steden van het land. Hij onder zoekt achtereenvolgens de samenstelling van de West-Vlaamsche bevolking, overwegend landbouwbevolking en de samenstelling van de Kortnjksche bevolking. In beiden vindt hij terug, dc hoofdkenmerken welke zoeven ontleed heeft voor het gansche rijk. Als slot van zijne uiteenzetting, onderlijndt spreker nogmaals de verdragende economische gevolgen die reeds merkbaar worden: spijts werkloosheid, mangel aan jonge werkkrach ten in het Waalsch gedeelte van het land moeilijkheden bij het groote landbouwbe drijf en werkkrachten te vinden in perioden van economische bloei, invoer van vreemde werkkrachten in bedrijven gelijk het mijnbe drijf, aangewezen op jonge krachten nood zakelijkheid de bevolking mobiel te houden derwijze dat zij gemakkelijk kan wonen waar werkgelegenheid zich voordoet volstrekte noodzakelijkheid voor iedereen, en elk voor zich, de levensvraag van ons volk te stellen. Waar het kind als een zeldzaam verschijn sel rondloopt tussohem een ontzaggelijke massa bejaarden, kan noch nijverheid, noch land bouw, noch handel bloeien, moet alles integen deel, in een ketting van opeenvolgende krisis- sen en economische moeilijkheden, stilaan ver wurgd geraken. Spreker eindigde met de hoop uit ken dat juist de landbouwmiddens, om van de superieure economische beteekenis van het gezin voor de Belgische en Vlaamsche landbouw, dit imlmer zouden blijven. J.I.C. meer Ammoiiiaksuliaat V. C. ■J- Te Koop serren enz. dienstig voor Boerenleven. voor elke overtreding dus eene boete van 210 tot den eigenaar van de stier als voor den eigenaar van de koe en dat voor iedere koe. Dus een niet gekeurde stier die tien koeien gedekt heeft in de buurt, den eigenaar hiervan kan een boe te oploopen van 10 maal 210 fr. tot 10 maal 1400 fr. of 210 fr. tot 14.000 fr. De eigenaars van die gedekte koeien zullen ook een boete oploopen van 210 fr. tot 1400 fr. per koe. Landbouwers, let dus wel op, wilt ge niet eens- daags voor een aardige verrassing komen te staan. Laat uwe dieren dekken van een gekeurde stier en eischt telkens het DEKBEWIJS. Wanneer een niet goedgekeurde stier in de weide eene koe of eene vaars heeft kunnen dekken tegen den wil van den eigenaar van die koe of vaars, dan is de eigenaar van de stier allee: strafbaar Bij sterfte of verkoop van een gekeurden stier Indien de stier, die gekeurd is en in ’t bezit is van een dekboek, niet ter dekking gebruikt wordt ofwel sterft, of verkocht wordt voor de slachting, is de stierhouder verplicht het dekboek dadelijk in te dienen bij het gemeentebestuur, die dit moet opzen den aan den Heer Gouverneur. B) Indien de stier verkocht wordt om elders voor den dekdienst gebruikt te worden, moet deze verkoop gemeld worden op de keerzijde van het deksel van het dekboek op de daartoe aangebrachte plaats en het boek moet aan den nieuwen eigenaar van den stier overhandigd worden. Dus alwie een gekeurde stier koopt aan een Land bouwer of veekoopman moet het dekboek, eischen van de verkooper. Er wordt nooit geen tweede dek boek voor dezelfde stier afgeleverd, tenzij het eerst afgeleverde uitgeput is en in dat geval moet het oude boek volledig ingevuld, ingediend worden bij het gemeentebestuur die dit overmaakt aan den Heer Gouverneur dan vooreerst wordt er een nieuw dek boek of beter een tweede dekboek af geleverd. Volgt de aanstaande stierenkeuringen, en zorgt in 't bezit te zijn van gekeurde stieren. GROOTE OKKASIE: Ketel voor centrale verwarming van Waterbak, Twee kubieke meters, ook naphteketel. Schrijven V.B. Bureel van invullen en afscheuren voor de dieren van zijnen eigen stal. Alwie, zijn dieren heeft laten dekken van een ge> keurde stier, moet elk oogenblik van het jaar in 't bezit zijn van een DEKBEWIJS, dat overeenstemt met de kleur van de dekboeken van dat jaar. Hij die dus in ’t bezit is bij voorbeeld van 4 vrouwelijke runddieren, en niet in ’t bezit is van een stier, moet altijd kunnen 4 dekbewijzen voorleg gen aan de Rijkswacht en alle ambtenaars belast met het toezicht hierover. Het houden van een dekboek is dus verplichtend voor al de goedgekeurde stieren en het eischen en be waren van een dekbewijs is insgelijks verplichtend voor alle gedekte koeien. Het reglement bepaalt voor iedere gedekte koe 1400 fr. zoowel voor De lezers van dit blad zullen zich notg de studies herinneren betreffende de chromoso men of kemstaafjes bij planten, de bas'Ja rd ee- iingen, de mutaties, de uilezing om dan einde lijk te komen tot een gansche reeks zaken van «nmiddellijk praktisch belang. U bent dus gewoon van wat verder te denken dan uw hofstee of uw tuin. Als men naar den oorsprong van planten zoekt hoeft men eerst en vooral rekening te houden met d“ z.g. meervoud centra waar men een bepaalde soort in de meest verschillende vormen en variëteiten aantreft. Ook in dit zelfde centrum zal men voor de betrokken planten het grootst aantal erfelijke eenheden aantreffen en aan de grenzen van dit centrum klimt 'dan weer grooter eenvormigheid. Meni kent thans in de wereld 7 meervoudcentra van waaruit de ovengroote meerderheid der cultuur planten onstaan is, het zijn m.'m. de volgende i. Zuid West Azië. 2. Indie. 3. Oost China. 4. Abissinie 5. Het gebied der Middelland sche Zee. 6. Midden Amerika. 7. Peru cn B<~> livie. Voor wat onze inlandsche planten be treft of bet,er voor wat hunne afstamming be treft komen van deze 7, gebieden bijzonder de volgende in aanmerking: Zuid West Azië, het gebied der Middelandsche Zee en de twee amerikaansehe centra.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 2