STIKSTOF RECHTSTREEKS OPNEEMBAAR ASSIMILEERBAAR [git 20% 5iign IWsïW'- 3 Landbouw en Wereldcrisis. I te K. HAMBROUCK. Drie Koningen Departement van Landbouw. op- goede prij- m,en verge- re Landbouwbureel voor Oost-Vlaanderen. Bureau voor Landbouwboekhouden. daalde plotseling verre DE SCHUYTENEER J. Landbouwleeraar. MEDEDEELING VAD HET RIJKSTA- TIOD VOOR LADBOUW ECONOMIE So. St. Amand straat, Gent. De Teelt van bitterstofvrije Lupinen. opruimen omdat afgestorven deelen lichaam worden afgestooten en er groote wonden ontstaan, die in slecht willen genezen. Algemeen verslag betreffende den toestand van den Landbouw gedurende de maand De cember, 193S, in de Provincie 0ost-V\aande- ren. som- voor an- maar eerst voor de bloedsomloop rtede gebracht en (Vervolg van le bladzijde.) Het gehalte verteerbaar eiwit 'dezer plant is natuurlijk, zooals algemeen geweten, zeer hoog. (37% ivoor de gele bloem en 28% voor de blau we bloem.)Dit is natuurlijk eau voordeel dat ons zou toelaten het aarikoopen van krachtvoe- ders lichtjes te verminderen. De zetmeelwaarde is ongevieer 70% booger dan deze van haver en gerst. In zake het verbruik van het stroo zijn die gedachten zeer uiteenloopend. Moeten we de Duitsche vaklitteratuur gelóoven dan zijn alle dieren er werkelijk op verzot. In ons land mochten we echter van verschillende personen hoonen dat dit niet heelemaal zoo is en me» steeds met kleine hoeveelheden in het rantsoen hoeft te beginnen, wil men de dieren aan deze nieuwigheid wennen. Dit is trouwens een voorzorgsmaatregel welke zich bij elke rantsoen verandering opdringt. Rekening houdend met alles 'wat ondervonden in zake bitterstofvrijo lupinen meenen we vol gende besluiten te mogen opmaken: 1. Korrelprodüktie dient voorbehouden aan personen welke- de cultuur van gewone lupine* opperbest en praktisch kennen. 2. De teelt van bitterstofvrije lupinen is eko- nomisch tê verrechtvaardigen en aan te bevelen in de Kempen en in het zandachtig gedeelte van West-Vlaanderen Het zal nu allicht gebeuren dat sommige* on'zer lezers over deze betrekkelijk nieuwe teelt ■wel wat meer Avenschen te weten, of opwerpin- gen te maken, hebben welke we niet behandel den, dat men dan maar alles schrijve naar de redaktie van ons blad en we zullen U graag i* alle (bijzonderheden antwoorden.. K. HAMBROUCK. Naast een in den stal moet hier extra voeding. Wij weten, eigenlijke lichaamswarmte ontleent, wij moeten dus in meer voedsel geven en het aanbeveling om de dieren daags voederen. Wij zien de gevolgen van het deren in den koestal vrijwel 7'ijdens het hooi bloemen van de stilstaande dieren gedurende het wat ibewegng HOEVEEL CULTUURPLANTEN BESTAAN ER? Dit getal opgeven, zelfs bij benadering, is effenaf onmogelijk. Denkt maar eventjes aan het aantal bloemen dat U kent... en dezen die U niet kent. Maar in vergelijking met het aan tal plantensoorten is het aantal der cultuur vormen echter zeer klein. Daarenboven is dan het aantal der planten welke voor mënsch.elij- ke voeding gebruikt worden buitengewoon klein in verhouding met de andere planten. De overgroote meerderheid der huidige voedingsplanten werden reeds over duizen den jaren verbouwd. De latere menschenge- slachten helbbon dan ook Iwéim'g nieuws bijge bracht maar wel hebben ze door langzaam en vroeger veelal onbeholpen verbetering en se en de kwaliteiten in hooge uitbating, de belangrijkste tak bouwbedrijf. 2. Uitleg over het landbouwboekhouden maken van liet iufvên-taris, invullen van het kasboekje. 3. Aanwerving van nieuwe leden. Alle belangstellenden zijn welkom. lektie de opbrengst mate doen stijgen. Van in de vroegste tijden is het de menschen gelukt planten welke eenig belang hadden voor hunne voeding of waarvan wortels, vruchten of bladenen’ voor de voeding konden dienen te teelen. Thans nog, denken we maar even aan de laatste oorlogstijd, in tijden van nood zoekt het menschelijk verstand naar plan ten welke gebeurlijk voor menschelijke voe ding kunnen dienen. ^Thans hebben we tevens ook een groot aan tal planten welke als menschen voeder ge bruikt werden en nu verlaten zijn of slechts nog als onkruid voorkomen. Zoo diende vroe ger de vrucht van den eik ook voor de voe ding der menschen. Het is tevens niet uitge sloten dat bij nader Onderzoeken van vroege re voedingsplanten men terug tot z.g. „nieu we,, planten komt. Hpel anders is het gesteld met de z.g. lu- planten als daar zijn bloemen. Hunne teelt verondersteld reeds een bepaalde vooruitgang in de algemeene cultuur en zoo bestatigen we dan ook dat bloemenkweek steeds later opge treden is dan de teelt van voedingsplanten al hoewel men reeds in oeroude tijden van de teelt van sommige bloemen gewaagd. Daar hier de esthetica een hoofdrol speelt is het klaar dat er mogelijkheid bestaat tot een veel groeier verscheidenheid in vorm, kleuren, geu ren-, enz. en dus veranderen. Hoe zonder rog- aardappelen, zon even ^2- Gedurende de week van 30 Januari tot 3 Februari zal in onderstaande localiteiten een 2e en laatste vergadering plaats hebben voor landbouwboekhouders en andere belangstel lende landbouwers KORTRIJK op Maandag 30 Januari, te 15 uur, in de Raadszaal van het Stadhuis. HASSELT op Dinsdag 31 Januari, te 10 uur, in het café „Scherpesteen”. TIELT Op Donderdag 2 Februari, 9,30 uur, in het café ,,De Wildenman”. POPERIDGE op Vrijdag 3 Februari, te 9,30 u., in het café bij Art. Ostyn, O.L.Vr. Kerk. IEPER: op Zaterdag 4 Februari, te 10 u. in het café „Drie Koningen” Korte Tor- houtstraat. DAGORDE 1. Bespreking over dé mogelijkheid om de pro ductiekosten te verminderen in de rundvee- van het land- Weersgesteldheid De eerste helft der maand was het weder zacht, doch regemteh- tig. Vanaf den 16 tot den 27 kregen wij een zeer hevige vorst (van 5 tot I7°C.) Van 28 tot einde der maand, algemeene dooi met regen achtig weder. Op 21 December viel er een laag sneeuw van 6 a 12 cm. dikte. Stand der teelten De velden zijn bedekt met een dikke laag sneeuw. De vermoedehjke schade door de hevige koude, welke de sneeuw voorafging, aan de herfstgraangewassen ver oorzaakt, kan diensvolgpns nog niet juist wor- Sinds 1930 belemmert de huidige wereldcrisis de binnen- en buitenlandsche economie. Crisis is 'geen verschijnsel eigen aan de XXe eeuw. Reeds in 1895 ontstond er eene algemee ne wereldcrisis die man voornamelijk landbouw crisis mocht noemen. De wereldprijs der tarwe tot 13,50 fr. de 100 kg., ’t is te zeggen, onder de normale kostprijis. De tarwe is en zal dte barometer blijven der wereldeconomie In vorige eeuwen leed de bevolking in ’t al gemeen aan ondervoeding en menigmaal aan hongersnood. Moeder aarde scheen te dien tijde de bevoorradingsbehoeftan van het menschdom op onvoldoende wijze te kunneu vervullen daar de bevolking algemeen toenam. Nu, ten huidige dage, keeren de staten en hunne regeerimgen milliarden uit om het pro ductievermogen te beperken-. De huidige crisis is -eene algemeene overproductie op alle gebied Amerika vernietigt koffie, graan, melk, oran jeappelen, enz. terwijl in China millioenen menschen van hongersnood omkomen. Dat is de toestand, en waar gaan wij naartoe Het eene land levert voortbrengselen in over- mate het andere land, dat in nood verkeert, bezit geen koopkrachtvermolgen om in al zijne behoeften te voorzien. Deze toestand dreigt tot autocratie vanwege de in noodverkeerende landen zooals in Europa Italië en Duitschland. Vandaar haren drang naar grondstoffen, voe dingswaren en koloniën, verboden uit voer van deviezen, belemmering van handel en nijver heid, verplichting van het invoeren van het clearingstelsel op handelsverrichtingen. Mussolini in Italië legt de groote moerassen droog, in de omgeving van Rome, tot het ver bouwen van graangewassen. Hitler verovert eene heele provincie op de Baltische zee en levert ze over aan de landbouw bevolking. Pogingen werden gedaan tot het vóórtbrengen; van ertsasproducten niet alleen van nij verheidswege ja zelfs op gebied van na tionale volksvoeding, margarine, nationale worst, mais en manivemeel, aardappelbloem, bruin brood enz. Ieder land tracht de ontbreken de producten zelf voort te brengen om zoo in ge val van oorlog van geen vreemd land- af te han gen in de bevoorrading voor hoofdprodukteu Van eerste belang zooals: graan- en carlburant- stoffen, petrolie, synthetische essence, enz.) Sinds de wereldoorlog 1914-1918 verhoeren vele landen, onder andere, Frankrijk, in een psychose van oorlogsanigist. Men; hoort het -wapengekletter aan de -grenzen, milliarden worden uitgegeven, naar de wapenwedloop. Men bouwt tegen elkander reuzenwerken in beton en staal (Magniolyn in Frankrijk, Sieg- friedlijn in Duitschland) olm- het oorlogsgevaar te vermijden. Geen vrede en rust op aarde, zooals de engelen zongen te Bethleem; ziedaar den ondergang der algemeene beschaving, de oorzaak van ellende „haat en nijd”. Te München stond Europa op den boord der afgrond. Hulde aan hen die den oorlog ver meden. Wie hoort nog niet die belemmerde droeve stem van den Heiligen Vaderden tachtigjarigen grijsaard, de vrede van God af- smeeken voor hen die van goedén wil zijn. (’t Vervolgt). den nagegaan. iDe stoppelrapen en; mergstam- koolen te velde zijn volop gevroren. Sommige klavervelden schijnen ook veel geleden te hebben van het gure weder. Landbouwonderwijs De Landbouwavond- scholen werken normaal; de bijwoning der lessen wordt ongunstig beinvloed door het gu re weder. De Landbouwcomices richten regelmatig hun wintervergaderingen in. Het bijwonen der voordrachten is bevredigend. Stand van den veekweek Het Mond en Klauwzeer woekert steeds voort. De melk- voortbrrngst is abnormaal gedaald, doch schijnt haar laagste punt bereikt te hebben. Ter oorzaak van de vorstschade is groen- voedergpbrek te voorzien. De verbetering der veestallen lemmcrd door het gure weder. Economische toestand De algemeene toe stand van het Landbouwbedrijf is niet vprbe- terd. De toestand der markten is vrij kalm. Weinig verhandelingen. Granen zooals vorige maand. Aardappelen Op het einde der maand zijn de prijzen iets gestegen. Verschillende partijen werden bevroren. Paardenkweek geen afzet, weinig belang stelling. Rundvee Melkvee wordt aan zen verkocht, vaste stemming. De markt van het slachtvee blijft tamelijk kalm. Varkens De prijzen zijn een weinig gedaald steeds loonende prijzen. Varkensstapel v 1 meerdert gestatig. Pluimvee gunstig-regelmatige daling der eierprijzen. Melk en Boter iets verbeterd tegenover vo rige maand. Hoogere voortbrengstkosten te voorzien, gezien de schaarschte aan groen- voeders door de vorst veroorzaakt waarin de jonge biggen komen. Zorg vooral om voor ëen warm hok. In streken waar veel kuilvoeder aan het vee wordt verstrekt moet ook terdege aandacht worden besteed aan de temperatuur van het voeder zelf. Groote hoeveelheden voeder van lage temperatuur brengen natuurlijk te veel afkoeling teweeg voor het lichaam. Dit kan heel gemakkelijk aanleiding gevpn tot spijs- verterinigsstoornissen en aandoeningen ivan het maagdarm-kanaal. Bevroren kuilvqeder, be vroren pulp, bieten of dergelijke voedermid- delen mogen niet in groote hop veel heid ver strekt worden. Het is vaak wel eens moeilijk dergelijke vqedermiddelen tijdig op de ge- wenschte temperatuur te brengen. Daarom is het raadzaam bij koud vriezend weer wat mper hooi of stroo te voederen en dan wat minder waterrijke voeders. vaar lang niet denkbeeldig. In tal van hokken en schuren is dan namelijk de temperatuur even hooger. Gewoonlijk komen het de weinig bloedrijke lichaamsdeelen bevriezing in aanmerking. Hier wordt dan geheel in het onge- bepaalde weefsels of deelen van de huid gaan in versterf over. Zoo kun nen aan ledematen, b.v. huiddeelen bevriezen, doch ook iwel -de ondterliggen-de weefsels van pezen, bloedvaten, zenuwen, enz. Het lichaam tracht natuurlijk de afgestorven deelen zoo goed mogelijk door nieuwe en gezonde weef sels te vervangen, doch de diepte van het pro ces bepaalt hier wat straks de gevolgen van epn bevroren lichaamsdeel zullen zijn. In het ergste geval kan men dan vaak het dier wel door het daardoor het algemeen Eenigermate kan z-oo’n proces met dat van brandwonden lijken, die ook dikwijls latpr nog nadeelig» gevolgen voor het dier teweegbrengen. x extra beschutting van dp dieren nog genoemd worden de dat hpt dier z’n aan het voedsel koudp dagen wat verdient tevens wat vaker te voe- onmiddellijk. geven gaan namelijk de de stalramen. Dit komt doordat voederen n actie”, komen en wat ibewegng gaan ma ken, voor zoover dit mogolijlk is. Er komt meer warmte vrij, de stalteimperatuur -gaat omhoog. Geef dus vaker een -voer hooi of iets dergelijks. Tot slot willen we dan nog iets zeggen over de verzorging van jonge dieren. Een pasgebo ren kalf wordt dikwijls des nachts naar de schuur gedragen. Bij vriezend weer is zoo iets natuurlijk af te raden. Ook het kalverhok moet op tijd gereed zijn en goed afgedekt worden. Dit geldt vooral voor koude winters. Hetzelfde kan gezegd worden van de hokken, ter wereld moeten dezen tijd van het jaar Van waar komen onze planten? (Vervolg). HOE WERDEN NU DE PLANTEN VER SPREID In vroegere tijden kende men heel wat meer volksverhuizingen en meteen gingen dan ook vaak planten en zaden mee, al was het dan nog in meegeveprde afval. Zoo is het waar schijnlijk ige'gaan mat kemp, netels, koolrapen, Later hebben de militaire bezettingen veel tot verspreiding der planten bijgedragen alsmede de reizigers, dé kloosterlingen welke» van an-derè landen een of ander meebrachten. Typisch is het tevens te bestatigen dat de teelt van sommige planten heel het landschap van uitzicht kan doen veranderen. Hoe zeu bijvoorbeeld ons land .er uit zien ge, zonder tarwe, zonder der beeten, zonder fruitboomen? Denkt na! Langs een andere kant moeten bijwijlen mige Ikultuurplanten de plaats ruimen deren. In Noord Pruisen is de 'gerst geweken voor rogge en -deze werd op zijn beurt, waar het kon vedrongen door tarwe. Ook in de oorsprongslanden treedt hetzelf de verschijnsel op. Nu -vinden we daar echter vaak zeer waardevol materiaal voor de erfe- lijke verbetering van onze cultuurplanten en daarom wordt ook getracht de oude soorten toch gedeeltelijk in bepaalde reservaten te be houden. Hetzelfde geldt voor werkelijk in- landsche soorten. Zoo staat het ongetwijfeld vast dat een systematische studie en verbete ring van roggesoorten uit het vlaamsche land ons zeker prima waar zouden leveren. VRIJDAG 27 JANUARI TREKKING 2 Anunoniaksuliaat wordt be en?.... iW.'1 Te Koop serren enz. dienstig voor Boerenleven. ■f GROOTE OKKASIE: Ketel voor centrale verwarming van Waterbak, Twee kubieke meters, ook naphteketel. Schrijven V.B. Bureel van x DER le SNEDE 1939 VAN DE KOLONIALE LOTERIJ EEN BILJET KAN UWE FORTUIN MAKEN.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 2