PRIMO Jaarlijksche Provinciale Stierenkeuringen Mr. R. Vandewyer et P.J.H. gedurende d“ eerste de volgen- COMICEBERICHTEN. V. c. NIEUWE LEDEN. Instituut het De Voorzitter, R. CORNILLE. vergadering van het Internationaal Instituut voor Beetenonderzoekingen. i J, KOEKJES De IX Keuring der Stieren en prijskampen voor stieren en koeien. Waaraan de houders van ongekeurde stieren zich bloot stellen, alsook deze die naar ongekeurde stieren gaan met hunne koeien. LANDBOUWCOMICE VEURNE. DAGORDE Goedkeuring ider rekening 1938 en begrootmg 1939. Herkiezing vatni de helft van het bureel. Algemeene bespreking. De Secretaris, G. DEBRA. De IXe Vergadering van het Internationaal Instituut voor Beetenonderzoekingen(I.I.R.B.) welke een vijftigtal deelnemers vereenigde, namelijk de afgevaardigden der Beeten- en Suikerinstituten der verschillende Europeesche landen, een zeker aantal genetisten van beHn- grijke Beetzaadselektiehuizen en tevens enkele specialisten voor de studie van den grond, van de meststoffen, van de scheikunde, de physio logic en de biologip van de Suikerbeet ver tegenwoordigende twaalf Europeesche landen, heeft plaats gehad van g tot II Januari, in het Paleis der Acadmien onder voorzitter schap van den HEER DR.P.G. KRONAC- HER,Beheerder-afgevaardigde van het Bel gisch Instituut voor Verbetering der Beet, bij gestaan door den HEER L.DECOUX als Algemeen SECRETARIS. De Belgische afvaardiging was vertegen woordigd door de heeren P.G. Kronacher, F. Baerts, R. Bouillenne, R. Breckfot, L. Claer- LANDBOUWCOMICE VAN DIKSMUIDE. VOOR MESTVEE Mededeeling van het Ministerie van Landbouw. Op een groot aantal akkers zijn de bezaai ingen van Wintergraangewassen vernietigd door de koude. Vragen om inlichtingen be treffende het benuttigen der afwisselende tar- wevarieteiten en Lentetarwevarieteiten,die met de grootste kans cp welslagen voor de herbe- zaaiing zouden kunnen dienen, komen veelvul dig toe op het Rijksstation voor Opzoekingen ter veredeling van de planten, le Gembloers, dat ons de volgende aanduidingen geeft Tot 15 Februari mag men de variëteit ’’Jubile” uitzaaien.In deze voorwaarden dient men ten minst," 200 Kg per Ha. te zaaien. Tot aan dien datum kan men trouwens gansch de reeks vroege Wintertarwevarieteiten nemen, verbouwd in Belgie, zooals: Prins Leopold, Instituut van Gembloers 18. 102, Vilmorin van Hybride du Centenaire, Bcnoist 40 27, enz. Voor de zaaiingen helft der maand Maart, mag men nog gebrui ken: Vilmorin 29 niet verwarren met Vilmorin 23 en Vilmorin 27, DD tarwe van d,“ Fransche Firma Tourneur, Picardie of Bersée. Gedurende gansch de maand Maart is het ia ’t algemeen voordeelig, uit oogpunt van d,e te bekomen opbrengst, zooveel mogelijk lente- varieteiten te zaaien, liever dan afwisselende variëteiten. De voornaamste zijn thans Précoce de Gembloux 134 - Florence Au rora (Fransche variëteit), Van Hoeck de Mansholt en Blanc de Mansholt (Hollandsche variëteiten), Blanka de Svalof (Zweedsche variëteit)Roux d,e Strubbe (Duitsche varië teit) De voormelde datums kunnen niet zonder zeer groot risico overschreden wordenwant in Februari-Maart kunnen tijdperken van koude of droogte, door het vertragen der kieming, een vertragen van het opkomen veroorzaken dat dezelfde uitwerkselen heeft als het Eter zaaien. Er dient eveneens rekening mede gehouden, dat ook voor de lentezaaiingèn de korenbrand (inzonderheid de gele brand) zoowel te vree- zen is als voor de Winterzaaiingen, en dat de daardoor veroorzaakte korrel verschrompeling altijd bijzonder hevig is. hout, Conard., L. Decoux, G. DemortierJ. De Roubaix, Gillis, H. Ickx, C. Journée, P. Manil, E. Mare hal, G. Roland, Segers, M. Simon, W. Van den Bruel, J. Vandertvaeren, E. Van Godtsenhoven, hetzij de af gevaar dig- den van alle Hoogescholen en Landbowwin- stituten van het land. Den heer Minister van Landbouw liet zich vertegenwoordigen door den heer Segers Landbouwingenieur, overste van den dienst der staatslandbouwkundigen aan htet Mini sterie van Landbouw. In zijnp openingsrede trok de Heer Kronac her de aandacht van de Vergadering op het belang van nieuwe onderzoekingen over de plantenhormonen en de polyploieden. Hij drukte den wensch uit dat deze onderwerpen, in de naaste toekomst zouden worden onder zocht voornamelijk met betrekking tot de Beet. Vervolgens werd als genegenheidbetui- ging tegenover het Belgisch Instituut voor verbetering der Beet, aan den Heer P.Kron acher, Beheerder-Afgevaardigde, zijn eigen portret, werk van meester O-psomer, aangebo den door den Heer Van Ginneken in naam van alle vreemde vertegenwoordigers. In den loop der zittingen van de vergade ring werden volgende problema’s behandeld: De invloed van het midden op de Bept (Mr. L. Decoux et Mr. J. Vandertvaeren) de physiologic van de Beet (Mr Lundegardh, Mr H. Colin et Mej. G. Lemoine, Mr. PJ. H. van Ginneken, Mr .R. Bouillenne Mr. J. Du- bourg et Mej. Goldstein, Mr G. Roland, Mr. C. Conar, Mr. C. Journee) de werking der meststoffen op de Beet (Mr. P. Manil, Mr. L. Decoux, Mr. J. Vandertvaeren, Mr. M. Simon) -de scheikunde der Beet (Mr. R. Breckpot, Mr. J. Bruinsma, Mr. JDedek, Mr. F. Baerts, Mr. S. Lange, Mr. L. Decoux, Mr. Vandertvaeren et Mr. M. Simon) de onderzoekingstechniek (Mr. Van Ginneken, Mr. R. Rasmusson, Mr. L. De coux et Mr. Simon, Mr. E. Claus) de ziekten en vijandpn der Beet (Mr. F. SchneiderMr. Mr. Doerell, Mr. D. A. Van Schreven, Mr. G. Roland, Mr. K. De Haan, Mr. J. A. Huyskes, Mr. L. Decoux et Mr G. Rodland) de erfe lijkheid der Bqit (Mr H. Colin et Mr. E. Bou- gy, Mr. JDedek, Mr. D. M. Ivancenko) de tweede internationale proef. <(Mr. L. De coux et Mr. JVandertvaeren.) Om te eindigen trof het I.I.R.B de besluiten 1) Bij de eerste vergadering in 1931 inge huldigd, en bij de volgende vergaderingen van 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, en 1939 voortgezetfe vertrouwende samen werking te laten voortduren, 2) het Belgisch Instituut voor Verbetering der Beet te belasten met de publicatie van de eindbesluiten van de tweede internationale proef over twee beetrassen, onderworpen aan verschillende klimaten, 3) in 1939 der derde internationale proef, die handelt over den ecologischen invloed van het vermenigvuldigingsoord van het moeder- zaad van drie rassen A, B en C, op de karak ters van het bekomen handelszaad, voort te ■zetten. Het handelszaad van den oogst 1938 zal worden onderzocht onder oogpunt van op brengsten, schietervorming en ziekte-o ver zetting door de volgende stations: het Verede- lingsstation van Klein-Wanzleben, h-t Ver- edelingsstation Kuhn, het veredelingsstation Desprez, het Instituut van Hilleshog, de Beetafdeeling van hef Landbouwinistituut van Pulawy, en het Beeteninstituut van Tie nen. Het vormen van schieters zal worden be gunstigd door vroege uitzaai, de overzetting der ziekten zal worden onderzocht voor ont smet en niet ontsmet zaad, 4) Mr. HANN, Voorzitter van de zaden- afdeeling bij de Internationale Vereeniging derStations voor zaaizaadonderzoek, te ver zoeken de onderzoekingsmethode die in 1937 door Dr Eggebrecht werd beschreven, met en- gelsche en fransche vertaling, ter beoordee- ling te laten gewordpn aan de verschillende groepeeringen der belanghebbende landen, de uit dit onderzoek voortvloeiende critieken en gebeurlijke voorstellen te vereenigen, hier over .een rapport uit te brengen bij de Alge meen- Vergadering van de. Internationale Vcreenig-. 4 d?i Stations voor Zaaizaadon derzoek die zal worden gehouden in 1940 in de Vereenigde Staten, op zulke wijze dat na deze Vergadering de methode van Dr Egge- brecht, eventueel aangevuld of in hare bijzon derheden veranderd, zou kunnen worden be schouwd als definitieve conventionele met- thode toe te passen door alle Proefstations voor Beetzaad. ('t Vervolgt). s 4 PROVINCIE WEST=VLAANDEREN. aan- elders voor van de Cornice in Begroeting van de Cornice het mandaat M. Sylvain van van Sys, BS gen aan de Rijkswacht en alle ambtenaars belast met het toezicht hierover. Namens het Bestuur De ^erevoorzitter, Heer Cesar De Corte. De Secretaris, De Voorzitter, Hector Van Muylem. Omer Matthys. VEE- EN PAARDENPRIJSKAMP TE KRUISHOUTEM. De Voorzitter, Gustaaf Coucke. De Secretaris, EDM. VAN TROYEN. Verbond der Veekweeksyndicaten v. Oost-Vlaanderen. GEWESTELIJK SYNDIKAAT AALST. M., Wij hebben de eer en het genoegen U uit te noodi- gen tot de prijsdeeling (prijskamp 29 Juni) op Zon dag 22 Januari 1939, om 9 uur in ’t Kloefken. Terzelfdertijd voordracht over VEEVOEDING door M. Gerard Vermeiren, landbouwleeraar. Iedereen is welkom Namens het Bestuur: De Secretaris, De Voorzitter, VERMEIREN GER. DHAENENS A. Comice Nazareth. M. De Lepeleire Cyriel, te Afsne. Cornice Zomergem. .JI. Martens Leonard, Zomergem. Cornice St Gillis-Waas. M. Lippens Gustaaf, St. Gillis-W’aas. M. August Dewilde, Kronenhoek, iMeerdonk. Cornice Ninove. M. Jozef Bayens, Iddergem. Voorgedragen door: M. Karei De Kegel, bestuurlid, Ninove. Cornice Nieuw’poort. Vandewoude, landbouwer, Ramskapelle en de Secre- COMICE NEVELE. Op Zondag 22 dezer, om 14 uur, algemeene verga dering te Hansbeke, in ’t Gemeentehuis. DAGORDE 1. Lezing van verslag. 2. Vollediging van ’t bestuur. 3. Rekening over 1938 en begroeting voor 1939. 4. Voordracht met lichtbeelden door ingenieur Walt- hoff over fosfoorzuurmesten en weideverzorging. 5. Benige wenken over tuberculose door Mr Coulier. 6. Hulde aan d. nieuwen Voorzitter, Graaf de Bousies. 7. Tombola. Verloting van verscheidene prijzen. De nieuw’ ingeschrevenen, die zich voor de verga dering aanmelden, mogen eraan deelnemen. Het dekboek moet bij iedere dekking, ingevuld worden en het scheurblad moet onmiddellijk na de dekking aan de;i houder der gedekte koe afgeleverd worden. Dit dekbewijs, kan langs de baan geeischt worden door voornoemde ambtenaars, bij het terug- keeren huiswaarts met de gedekte koe. Den eige naar van een gekeurden stier moet ook het dekbewijs invullen en afscheuren voor de dieren van zijnen eigen stal. Alwie, zijn dieren heeft laten dekken van een ge= keurde stier, moet elk oogenblik van het jaar in 't bezit zijn van een DEKBEWIJS, dat overeenstemt met de kleur van de dekboeken van dat jaar. Hij die dus in ’t bezit is bij voorbeeld van 4 vrouwelijke runddieren, en niet in ’t bezit is van een stier, moet altijd kunnen 4 dekbewijzen voorleg- NAMENS HET INRICHTEND COMITÉ De Secretaris, De Voorzitter, Dr Armand Engelbeen, Alfons Van Bogaert. Geacht Medelid, Wij hebben de eer U uit te noodigen tot de Jaar lijksche Vergadering van ons Syndicaat die zal plaats hebben op 22 Januari 1939, om 10 u. voormid dag, in de zaal „Katholieken Middenstand”, Aalst. DAGORDE 1) Verslag der rekening over het verloopen dienstjaar; 2) Voordracht door den Heer Dr J. Martin. Onder werp „Welke is de beste kalfperiode Mededeeling Provinciale Reglementen nopens de stierenhouderijen. 3) Belangrijke mededeelingen in betrek met de staande keuringen en prijskampen. Op uwe tegenwoordigheid rekenend, groeten wij U vriendelijk. dat maar geldig is, stierenkeuringen. Die dekboeken hebben telkenjare een ander kleur; voor 1938 waren hèt gele dekboeken, voor 1939 zullen het blauwe zijn, met blauwe genummerde dekbe wijzen. Van zoohaast de keuringen in uwe streek hebben plaats gehad, zijn de gele dekboeken niet meer geldig ’t zij dat ze uitgeput zijn óf niet, de blauwe alleen zullen nog van tel zijn. De gele dekboeken moeten ingeleverd worden bij het gemeentebestuur, die ze moet seffens overmaken aan den Heer Gouverneur der Provincie. De houders van gekeurde stieren moeten het dek boek vertoonen, telkens hun zulks verzocht wordt door de Rijkswacht, en alle ambtenaars en agenten gelast te waken over de uitvoering van het keurings- reglement of door hem die een koe ter dekking aanbiedt. De leden van het Cornice worden vriende lijk uitgenoodigd tot de Algemeene Vergadering van het Comice die doorgaat op Woensdag 25 Januari aanstaande te 9 uur, in het Hof van Commerce Klaverstraat, Veurne. De bestendige Deputatie heeft beslist: dat er in uitvoering der gecooordineerde verorde ning ter verbetering van het runderras zal worden overgegaan ter plaatsen dagen en uren hieronder aangeduid, tot de keuring der stieren bestemd tot den openbaren springdienst gedurende het jaar 1939. A. EERSTE LANDBOUWSTREEK. Hoofdplaats der streekZuienkerke. Ie Omschrijving: Hoofdplaats: Damme. Te Damme, Donderdag 2 Maart, te 10 uur voormiddagDamme, Dudzele, Heist-aan-Zee, Hoeke, Knokke, Lapscheure, Oostkerke (B), Ramskapelle (B), Westkapelle, Moerkerke, Koolkerke en St Kruis. 2e OmschrijvingHoofdplaatsZuienkerke. Te Zuienkerke, Woensdag 15 Maart, te 10 uur voormid. Blankenberge, Brugge, Lissewege, Meetkerke, Nieuw- munster, Uitkerke, Wenduine, Zuienkerke, en de ge deelten der gemeenten St-Andries en Varsenare, ten noorden der Oostendsche vaart. 3e Omschrijving HoofdplaatsKlemskerke. Te Klemskerke, Woensdag 22 Maart, te 10 uur voorm. Breedene (gedeelte ten noorden van den steenweg van Plasschendale naar Breedene (Slijkens), Klems kerke, Houtave, Stalhille, Vlissegem en de gedeelten der gemeenten Ettelgem en Oudenburg ten noorden der Oostendsche vaart. 4e Omschrijving. Hoofdplaats: Gistel. Te Gistel: Woensdag 29 Maart, te 10 uur voormiddag: Gistel, Woensdag 29 Maart, te 10 uur voormiddagBekegem, Gistel, Jabbeke, Moere, Roksem, Westkerke, Zande, Zerkegem, Zevekote en het gedeelte der gemeente Snaaskerke ten zuiden der vaart van Plasschendale. 5e Omschrijving. Hoofdplaats: Slijpe. Te Slijpe, Zaterdag 25 Maart, te 10 uur voormiddag: Leffinge, Middelkerke, Mannekensvere, Slijpe, Schore, St- Pieterskapelle en Wilskerke. 6e Omschrijving. Hoofdplaats: Zandvoorde O. Te Zandvoorde (O) Breedene (het gedeelte ten zui den van den steenweg van Plasschendale naar Bree dene (Slijkens), de gedeelten der gemeenten Ettel gem en Oudenburg ten zuiden der Oostendsche vaart, Oostende, Snaaskerke, het gedeelte ten noorden der vaart van Plasschendale, Steene en Zandvoorde O) Vervolg toekomende week) De eigenaars van die gedekte koeien zullen ook een boete oploopen van 210 fr. tot 1400 fr. per koe. Landbouwers, let dus wel op, wilt ge niet eens- daags voor een aardige verrassing komen te staan. Laat uwe dieren dekken van een gekeurde stier en eischt telkens het DEKBEWIJS. Wanneer een niet goedgekeurde stier in de weide eene koe of eene vaars heeft kunnen dekken tegen den wil van den eigenaar van die koe of vaars, dan is de eigenaar van de stier alleen strafbaar. Bij sterfte of verkoop van een gekeurden stier: A) Indien de stier, die gekeurd is en in ’t bezit is van een dekboek, niet ter dekking gebruikt wordt ofwel sterft, of verkocht wordt voor de slachting, is de stierhouder verplicht bet dekboek dadelijk in te dienen bij het gemeentebestuur, die dit moet opzen den aan den Heer Gouverneur. B) Indien de stier verkocht wordt om den dekdienst gebruikt te worden, moet deze verkoop gemeld worden op de keerzijde van het deksel van het dekboek op de daartoe aangebrachte plaats en het boek moet aan den nieuwen eigenaar van den stier overhandigd worden. Dus alwie een gekeurde stier koopt aan een Land bouwer of veekoopman moet het dekboek, eischeu van de verkooper. Er wordt nooit geen tweede dek boek voor dezelfde stier afgeleverd, tenzij het eerst afgeleverde uitgeput is en in dat geval moet het oude boek volledig ingevuld, ingediend worden bij het gemeentebestuur die dit overmaakt aan den Heer Gouverneur dan vooreerst wordt er een nieuw dek boek of beter een tweede dekboek afgeleverd. Volgt de aanstaande stierenkeuringen, en zorgt ;ti ’t bezit te zijn van gekeurde stieren. Vanaf 13 Februari aanstaande herbeginnen de jaar lijksche stierenkeuringen. Geen enkele stier mag voor den openbaren dek dienst gebruikt worden indien hij niet gekeurd is Er is openbare dekdienst, als de stier gebruikt wordt voor eene andere boerderij dan die van den eigenaar. Al de stieren welke gekeurd werden, op de alge meene stierenkeuringen van Maart-April 1938, óf tij dens een onlangs gehouden bijgevoegde stierenkeu ring, moeten nu opnieuw voorgesteld worden om des gevallend gekeurd te worden. Aan den houder van eiken goedgekeurden stier wordt voor dit dier telkenjare een dekboek afgeleverd, tot aan de volgende algemeene Bond der Lanffbouwcomicen van ROESELARE-TIELT-INGELMUNSTER. De leden worden vriendelijk uitgenoodigd tot de algemeene vergadering op Zondag 22 Januari aan staande, te Ingelmunster, in het „Hotel Royal”, om 2 1/2 ure namiddag. DAGORDE 1) Rekening 1938, Begroeting 1939. 2) Voordracht door Mr Pauwels, Hoofdrijkslandbouw- kundige over „Eenige nieuwe Stikstofmesten”. Voordracht door Mr Verhinderen, Assistent bij ’t Rijksstation voor Landbouweconomie te Gent, over „De uitslagen der Landbouwboekhouding 1937-38”. 3) Vrije bespreking over allerhande landbouwtoe- standeii. 4) Prijsloting. Achtingsvol, De Schrijver-Schatbewaarder, R. Van Acker. LANDBOUWCOMICE HAMME Dinsdag 20 September 1938. (Hamme Jaarmarkt), met zijne prachtige prijskampen voor stamboekvee en varkens, was voor onze boerenbevolking een ware hoogdag, en zal in de geschiedenis van onzen gewes- telijken landbouw als een mijlpaal voor de veekwee- kers geboekt staan. Dergelijke gebeurtenis mag ge- ker niet onherdacht blijven. Daarom zal op Zondag 22 Januari 1939, te 13,30 ure stipt in de schouwburg zaal van den Katholieken Kring Hamme de uitrei king der prijzen van die prijskampen met buitenge wone plechtigheid geschieden. Dan krijgen wij eene spreekbeurt van Senator De Boodt den koenen boerenverdediger en befaamden redenaar, met als On derwerp „Waar naartoe met onze Nationale Land- bouwbedrijvigheid. Verder zullen verschillige officieele persoonlijkhe den ons met een aanmoedigend woord vergasten. Ten slotte zullen nog enkele Eereteekens en Minis- terieele diploma’s aan verdienstelijke boeren over handigd worden. Met dergelijk prachtprogramma twijfelen wij aan uwe vereerende aanwezigheid niet en hopen dat U vrienden en kennissen zult medebrengen. Wij re kenen echter gansch in ’t bijzonder op de boerinnen en de boerendochters. Intusschen bieden wij U, Mevrouw, Mijnheer, met onze w’enschen voor 1939, de uitdrukking onzer hoog achting. De heeren leden worden dringend uitgenoodigd tot de algemeene vergadering die zal gehouden wor den op Maandag 23 Januari 1939, te 14,30 u. nanoen, in ’t Gasthof De Vrede te Diksmuide. DAGORDE 1. Verslag der werkzaamheden 1938. 2. Rekening over 1938 en in 1939. 3. Vervanging van M. Adiel Deroo. (Ie reeks). 4. Vervanging van MM. J. Maes en Oct. Steen. (2e reeks) 5. Vernieuwing Degraeuwe. 6. Voordracht door M. Sys, Rijksveeteeltconsulent over «Selectie in de Veeteelt 7. Prachtige prijsloting. Namens het Bestuur De Voorzitter, J. MAES. Het houden van een dekboek is dus verplichtend voor al de goedgekeurde stieren en het eischen en be waren van een dekbewijs is insgelijks verplichtend voor alle gedekte koeien. Het reglement bepaalt voor elke overtreding dus voor iedere gedekte koe eene boete van 210 tot 1400 fr. zoowel voor den eigenaar van de stier als voor den eigenaar van de koe en dat voor iedere koe. Dus een niet gekeurde stier die tien koeien gedekt heeft in de buurt, den eigenaar hiervan kan een boe te oploopen van 10 maal 210 fr. tot 10 maal 1400 fr. of 210 fr. tot 14.000 fr. M. Aimé dorp. Voorgedragen door de Voorzitter taris van het Cornice. Cornice Gistel. M. Lagrou Oscar, landbouwer, Westkerke. Voorge dragen door Sanders Charles, landbouwer, Westkerke en Denduyver Charles, secretaris van ’t cornice Gistel. MBMIBIBBIIIIBIIM X—-

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 3