PRIMO KOE KJ ES WEKT DE GALVAN UWE LEVER OP- land- COMICEBERICHTEN. en pre- 1762,50 fr. in plaats vrien- van West- uit te VOOR MESTVEE De verbruiksmelk in Zwisterland en Italië. te Brugge hieronder een bij- kinderen F. MARECHAL Prov. Landt». Ingenieur. Keuring der Stieren en prijskampen voor stieren en koeien. eco- van de Belgische voort- dat te sc- i zijn Abraham De melk en bij het behan- grooter dan in beneden io° C in de cen- zuivere melk te stabilisee- om de bewaring te Faardenkweekerslbond van West—Vlaanderen CONGRESDAG OVER PAARDENKWEEK TE BRUGGE OP 2 FEBRUARI 1939. I. Om 10 ure Opfok van het veulen door den heer Arthur Van Middelem, Hoofd- opziener-Veearts te Oostende. II. Om 1-1 ure: Regeling van Keuringen en Prijskampen door «lieer Arthur Olivier, Bestendig Afgevaardigde te Aartrijke. III. Om 2 uie: Zeer belangrijke bespreking over den uitvoer van ons trekpaard en over Studibookwerkintg door Heer 'Senator De- Boo-dt te Turnhout. Alle paardenkweekers wonden tot dezen Congresdag utgenoodigd; de behandelde on derwerpen zijn van het hoogste belang en van groote waarde voor den paardenkweek. ■IMIMBinillllBIIIIBM vere melk en in flesschen gedaan dadelijk na de pasteuriseering. Zij is bestemd voor zonder gevoelige klienteel: die der 1 en der zieken. Immers, al is het toezicht zeer streng toch is het moeilijk te gelooven dat de ruwe melk, door de melkerijen bezorgd, volledig vrij is van alle besmetting door ziektebrengende kiemen; maar waarschijnlijk wordt die melk in al de huizen dadelijk gekookt, en is dit voldoende voor melk die moet dienen voor volwassenen, bij wie zij maar een klein deel van de voeding uitmaakt en die bestand zijn tegen weinig sterk,-" en betrekkelijk schaarsche ziektekiemen. In Italië, behandelt de Melkcentral van Genua, een der meest moderne sluitend na tuurlijke melk, die gepateuriseerd wordt verkocht in verzegelde flesschen. doorloopt een toestel met platen, waarin zij, in laagjes van 3 millimeter dikte, een tijdje oj» 75° gehouden wordt, behandeling die de ziek tekiemen vernietigt. De voorwaarden van melkinzameling moeilijker in Italië dan in Zwitserland: straal van den kring bpreikt soms tot 250 lometer. Men is verplicht verzamelposten op te richten, voorzien van koeltoestellen, waarin de temperatuur tot op 4 of +50 C wordt gebracht. De afgekoelde melk wordt vervoerd op bijzondere wagens waar dezelfde warmte graad behoudpn blijft. Bij de aankomst in de centrale, bevat zij 10 tot 27 miljoen kiemen per kubieken centimeter. Na pasteuriseering bevat zij min dan 10.000 levende kiemen per kubiekpn centimeter. Zij wordt rondgedeeld in verzegelde flesschen, wat toelaat verkoop en bewaring te verzekeren in de noodige voor waarden. H. BLIN. Door den Paardenkw-eekersbond Vlaanderen iwordt een Congresdag tover Paar- denkweek ingericht op 2 Februari in het Provinciaal Paleis. Wij geven de dagorde: GELDLEENINGEN Te verkrijgen op alle eigendommen, ook voor afleggen van dure hypotheken, ZEER VOORDEELIG BIJZONDER VOOR LAND BOUWERS. Gent, 10, Limburgstraat (St- Baafs) MEDEDEELING VAN HET RIJKSTA- TION VOOR LANBOUWECONOMIE 80. St. Amandstraat, Gent. Bureau voor Landbouwboekhouden. Gedurende de week van 30 Januari tot 5 Februari zal in onderstaande localiteiten een 2e en laatste vergadering plaats hebben voor landbouwboekhouders en andere belangstel lende landbouwers KORTRIJK op Maandag 30 Januari, te 15 uur, in de Raadszaal van het Stadhuis. TIELT Op Donderdag 2 Februari, 9,30 uur, in het café ,,De Wildenman”. POPERINGE op Vrijdag 3 Februari, te 9,30 u., in het café bij Art. Ostyn, O.L.Vr. Kerk. IEPER: op Zaterdag 4 Februari, te 10 u. in het café ,,Drie Koningen” Korte Tor- houtstraat. DAGORDE 1. Bespreking over de mogelijkheid ottn de pro ductiekosten te verminderen in de rundvee- uitibating, de belangrijkste tak van het land bouwbedrijf. 2. Uitleg over het landbouwboekhouden op maken van 'het inventaris, invullen van het kasboekje. 3. Aanwerving van nieuwe leden. plaatselijke toestanden. Op de laatste bouwtentoonstelling, hebben wij een pik-bind- machine gezienzonder doeken, gebouwd in België, wat bewijst dat uitheemsche mac hines niet gansch zijn aan ons zeer vochtig klimaat. Inderdaad, deze machine laat tie te pikken met nat weder met min trekkacht. Men moet bekennen dat de constructie van l.indbouwmachies in Belgie niet steeds wordt geprezen, naar waarde. Eenerzijds, de land bouwers schijnen niét heu voordeel te begrij pen van een ratmeele uitbating door gebruik te maken van machines, zooals in de nijver heid. Anderzijds, men zou zich mogen de vraag stellen of de openbare besturen wel het besef hebben van ’tlandsbelang, van een r.omisch gebied dat een waarde heeft meer dan 4o persent van brengst. Laat er ons hier aan herhinneren de welvaart van Noord Amerika is toe 1 hrijven aan de groote ontwikkeling van landbouw, onder de Regeering van Lincoln. Zekeren dag, men trachte hem over te halen de groote spoorweg ’’Central Pacific” door de mijnlanden te doen leggen, waarop bij antwoordde dat de transcontinentale lijn de voor der ploeg zou volgen. Het gebeurde alzoo. Aan de agenten in handelszagen, zal de in ternationale tentoonstelling de gelegenheid geven aan de landbouwers het voordeel te doen begrijpen hun gelden te beleggen in den aankoop van verbeterde machines, om hun be drijf met meer winst te kunnen uitbaten en levensbestaan te verbeteren. Dank de goede zorgen en de toegenegen heid van het inrichtend comiteit der interna tionale landbouwtentoostelling, wij zijn over tuigd dat de Groote Belgische Landbouwweek de gelengenheid zal verschaffen in de Salons van de Heysl de beste landbouwmachines, gebouwd volgens moderne opvatting, te be wonderen. Zwitserland brengt vooral verbruiksmelk voort die in natuurstaat geleverd wordt, in kruik; en een geringe hoeveelheid gepasteuri seerde melk, geleverd in verzegelde flesschen. Onder hygiënsch oogpunt h"cht men groot belang aan de voeding van de melkkoeien. De basissen van die voeding worden bppaald door de zwitsersche verordening betrekkelijk de nyilkvoortbrengst», en hun toepassing wordt bewaakt door bezoeken aan de stal lingen. De gezondheidstoestand van het melkvee wordt nagegaan door de veeartsen welke, in sommige gevallen, zooals te Bern, het bestuur over het toezicht van een heele fabriek hebben. De ziekten die men beievert op te sporen en te bestrijden, zijn: de veetering, de brucel- lossen (het onderzoek door de samenkleefre- actie wordt regelmatig gedaan door den Cen trale teBem; de nierziekten (opsporen van de streptocox op de geglucosseerde gelose ver mengd met paardserum)De melk voort komende van uierzieke koeien is schadelijk voor het Gruyere-kaas. Ook de gezondheid van het personeel dat de melk behandelt wordt nagegaan. Het verkoopen van natuurlijke melk wordt mogelijk gemaakt ten gevolge van de bijzon dere boorwaarden waarin de Zwitsersche melk- centrales zich bevinden. De reinheid bij het melken delen van de melk is wellicht andere landen. De afkoeling bij het voorbrengen, beneden 50 G i ttale, laat toe een renmaar is niet voldoende verzekeren van een onreine melk. De afkoelin- gen in de vrije lucht worden gemakkelijk oor zaken van besmetting, niet alleen zoo de werktuigen onvoldoede gereinigd werden, maar «ook nog doör aanraking met de stofjes van de lucht; het gebeurt dat de voordeelen van de afkoeling grootelijks verminderd worden door besmettingen voortvloeiende een van beide oorzaken. In Zwitserland worden de afkoeltoestellen met vrije lucht meestal gebruikt, zoowel op de hoeven als in de melkerijen zoo de be komen uitslagen goed zijn, is dit te danken aan de algemeene en zeer strikte reinheid van lokalen en toestellen. Het vervoer van de melk geschiedt over kor te afstanden (20 tot 50 kilometers) zelfs voor belangrijke steden (Bern Bazel) en voor tamelijk groote hoeveelheden (45000 liter per dag te Bern). Meestal zijn er twee inzamelin gen per dag. Zulke voorwaarden kan men maar aanlreffen in landen met hooge melk- voorbrengst, zooals Zwitserland. De melkhandelaar levert gewoonlijk recht streeks aan zijn klienten, dat voorkomt het overgieten van de kruiken in de altijd ver dachte verkoopvaten, en neemt een oorzaak van bederf weg. De klimaatvoorwaarden van het land spelen zeker een rol in het voortzetten der mikroben: de gemiddelde warmtegraad is er lager en het vermenigvuldigen der kiemen dus lang zamer. De invloed van de hoogte, gevoegd bij dien van de warmte, vermindert de totale hoe veelheid kiemen, zooals dat ook opgemerkt wordt in het Fransch Juragebied. De gepasteuriseerde melk wordt in geringe hoeveelheid voortgebracht, maar onder goede voorwaarden, vermits voortkomende van zui- WiiiiHiaiiiiiaiiiiiBiiBiiuaiiin Uitbetaling van de premiën. toegekend op de Veeprijskampen gehouden in 1937. De premiën toegekend aan stieren en melk koeien op de stierenkeuringen en iveeprijskam- pe-n van 1937 zijn uitbetaald. Herhaaldelijk komen Imrij brieven toe, om uit leg te vragen over de manier van [berekening der toegekende premiën. (Een voorbeeld zal alles duidelijk maiken: Stier X werd, op de stierenkeuringen en vee prijskampen 1937, een bewaringspremie 2e ann. van 1000 fr., een onderhoudspremie van 600 fr. en -een bijkomende premie van 75% van de be- ■waringspremie toegekend, daar de moeder van den stier gekontroleerd werd door het Prov. Verb, der Veekweeksyndi'katen en meer dan theoretisch 169 k. boter, gedurende een melk- pefiode van 300 dagen gegeven heeft. Het to taal dezer premiën zou dus de som: van 2350 fr. bedragen. Nochtans heeft de eigenaar van Stier X dit volle bedrag van de toegekende premiën niet ontvangen. Ziehier waarom In den Provincialen Raad van 1932 werd beslist het bedrag van de toegekende premien te ver minderen met 25%. In plaats dius van: .1000 fr. ontvangt de kweeker slechts 750 fr. als bewaringspremie 2e ann. 600.fr. slechts 450 fr. onderlioudspremie. 750 fr. slechts 562,50 fr. als bijkomende mie. De kweeker heeft dus wan 2350 fr. ontvangen. Wanneer stier X nu geslacht werd enkelen tijd na dé keuring waarop de premien toege kend werden, en den heer Gouverneur -daarvan ook verwittigd werd door een -certificaat van den Opziener-Veearts, zal de eigenaar toch nog een deel van de preimi-en ontvangen. Dit be- •draig wordt als volgt berekend. Veronderstel dat stier X bovengemelde premien behaald /heeft op de stierenkeuring’ met prijskamp van 10 Maart 1937 en dat stier X geslacht werd 15 November 1937. De kweeker zal zijn stier niet meer kunnen vertooinen op de keuringen van 1938, maar zal nog recht hebben aan een •deel der premie op voo-rwaande -nochtans dat hij xijn stier slechts laten slachten heeft ma den •Opziener-Veearts geraadpleegd te hebben, die dan aan den heer ’Gouverneur een certificaat laat geworden waarin -datum en reden van het slachten van stier X vermeld staan. De premie zelf wordt dan berekend volgens het aantal VOLLE maanden dat stier X voor de kweek in aanmerking gekomen is. Dus 7 maanden. De premie zal dus in -dit bepaald geval 7-12 van de toegekende premien of 7/12 van 1762,50 fr. of 1028 fr. bedragen. Hooger werd gezegd dat in den Provincialen Raad van 1932 beslist werd de premien met 25 te verminderen. Deze -beslissing werd inge trokken in October 1937. Dus. de premien toe gekend op de prijskampen van 1938 zullen na de keuringen van 1939 aan het volle bedrag uit betaald worden. IV. Om 3 ure: Opeisching der Landbouw- paarden bij gebeurlijke mobilisatie door Heer Arthur Olirvier te Aartrijke. PROVINCIE WEST-VLAANDEREN. Ri j kslandbouwkundige. Vervolg toekomende week) met Bob. I voorin. voorin. voorm. uur voorm. voormiddag LANDBOUWCOMICE NIEUWPOORT. Algemeene vergadering op Zondag 5 Februari 1939, 7 tn De Voorzitter R. Cornille De Voorzitter, J. Huygebaert. Z1JH de ki- en N. B. welkom. Namens het Bureel De Secretaris, De Voorzitter, K. DENDUYVER. A. RONSE. voormiddag, u. voorm. u. voorm. u. voormiddag. voormiddag. u. voormiddag. „De uitslagen der Landbouwboek- „Wat er kan gedaan worden om 3 verminderen” door Inge nieur A. Verkinderen. Namens het Bestuur De Voorzitters, De Eere-Voorzitter, H. Yserbyt - R. Dewitte. L. Gillon. UITSLAG BIJGEVOEGDE STIERENKEURING TE L00, OP 14=1=1939. v Aangeboden 27, aanvaard 20. Ie pr. G. Dewaele, Loo, met Baron. 2e pr. Adr. Patfoort, Houtem, met Baron. 3e pr. Od. Vanderfaillie, Loo, met Bruno. 4e pr. M. Devreese, Zevecote. 5e pr. Adr. Patfoort voorn., met Bert. 6e pr. Ach. Bulcke, Eesen, met Bazil. 7e pr. Hoorelbeke K., Pollinkove, Se pr. Loones C., Loo, met Bobie. om 2,30 uur in het Stadhuis 'te Nieuwpoort. DAGORDE 1. Rekening 1933. Begrooting 1939. 2. Jaarverslag. 3. Gedeeltelijke vernieuwing van ’t Bestuur. 4. Aanstelling van nieuw Bestuurlid in vervanging van den Heer Louis D’Hulster, ontslaggever. 5. Voordracht door Eerw. Heer Vandenberghe. 6. Prijsloting. De Secretaris, L. Tavernier. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. Da lever moet eiken dag één liter gal in de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen; U lijdt aan verstopping, üw orga- nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij .toevloeien van de gal verze keren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittreksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen v<x>r de Lever. In alle apotheken fr." 12.50. DAGORDE Voordracht door M. Simoens, over de vermindering van den kostprijs Algemeene besprekin. De Secretaris, G. Debra. DAGORDE Verslag der laatste algemeene vergadering. Jaarlijksch verslag. Rekening 1938. Begrooting 1939. Begrooting Prijskamp 1939. Vernieuwing van het mandaat der uittredende her kiesbare leden van het bureel n.l.A. Ronse, Voorzitter; V. Vanderheyde, 2e ondervoorzitter; L- Crevits en D. Tulpin, leden. (Gebeurlijke kandida ten voor te dragen voor 1 Februari en schriftelijk te richten tot den Voorzitter. Voordracht met spreekfiltn. Uitloting van nuttige voorwerpen. Damme, Donderdag 2 Maart, te 10 u. Zuienkerke, Woensdag 15 Maart, te 10 Klemskerke, Woensdag 22 Maart, te 10 Gistel, Woensdag 29 Maart, te 10 u. voormiddag. Slijpe, Zaterdag 25 Maart, te 10 u. voormiddag. Zandvoorde, Zaterdag 11 Maart, te 10 u. voormiddag. Diksmuide, Donderdag 16 Maart, te 10 u. voormiddag. Nieuwpoort, Dinsdag, 7 Maart, te 10 u. voormiddag. Veurne, Donderd., 23 Maart, te 10 u. voormiddag. Alveringhem, Dinsdag, 14 Maart, te 10 u. voormid. Loo, Zaterdag, 4 Maart, te 10 u. voormiddag. Houtem, Maandag, 20 Maart, te 10 u. voormiddag. Oostvleteren, Donderd., 30 Maart, te 10 u. voormid. Merkem, Zaterdag, 8 April, te 10 u. voormiddag. Roesbrugge, Maand., 27 Feb. te 10 u. voormiddag. Poperinge, Donderd., 2 Maart, te 10 u. voormiddag. Boezinge, Dinsdag, 21 Maart, te 10 leper, Woensdag, 8 Maart, te 10 u. voormiddag. Geluwe, Zaterdag, 18 Maart, te 10 u.voormiddag. Meesen, Zaterdag, 1 April, te 10 u. voormiddag Kemmel, Woensdag, 5 April, te 10 u. voormiddag. Moorslede, Maandag, 3 April, te 10 Ledegem, Zaterdag, 8 Aprl, te 10 1 Houtem (Y) Dinsdag, 4 April, te 10 u. voormiddag. Wevelgem, Dinsdag 14 Maart, te 10 uur. voormiddag. Kortrijk, Donderdag 6 April te 10 u. voormiddag. Rollegem, Dinsdag 6 April, te 10 u. voormiddag. Dottenijs, Dinsdag 11 April, te 10 u. voorm. Avelgeem, Dinsdag 4 April, te 10 u. voorm. Ingooigem, Woensdag 22 Maart, te 10 u. voormid. Desselgem,Donderdag 30 Maart, te 10 u. voorm. Wakken, Woensdag 12 April, te 10 uu. voorm. Ingelmunster, Dins dag 28 Maart,t e 10 uu.u voorm. Tielt, Vrijdag 31 Maart, te 10 u. voorm. Pittem, Donderdag 23 Maart, te 10 uur. voormid. Rumbeke, Woensdag 19 April, te 10 uur. voormid. Hooglede, Donderdag 20 April, te 10 uur. voorm. Zarren, Vrijdag 24 Maart te 10 uur voorm. Koekelare, Maandag 13 Maart, te 10 uur voorm. Torhout, Woensdag 15 Maart, ite 10 u. Zwevezeele, Zaterdag 1 April, et 10 u. Ruiselede, Zaterdag 8 April, te 10 uur, Ruiselede, Zaterdag 8 April, te 10 Loppem, Dinsdag 11 April, te 10 u. Oedelem, Donderdag 30 Maart, te 1 Ou. voormiddag. Tezelvertijd zullen in de 45 bovenvermelde gemeen ten de prijskampen plaats hebben voor stieren en koeien door het bovenbedoeld reglement ingesteld. Kunnen slechts deelnemen aan de prijskampen vor melkoeien, de koeien wier opbrengst gekontro- leerd geweest is gelijkvormig de voorschriften der verordening en aan de prijskampen voor de bewa- ringspremien de stieren die ingeschreven zijn 'in het stamboek van het provinciaal verbond der veekweek- syndikaten of in het stamboek eener keurkweekerij Voortaan zullen er in elke omschrijving telken ja- re twee nieuwe bewaringspremien voor stieren toege kend worden; aan de melkkoeien die eene eerste prijskamppremie verworven hebben, kan een bizonde- re prijskamppremie van 1.000 fr. worden verleend, uit te betalen in drie annuiteiten van 400, 300 en 200 fr. De bestendige Deputatie heeft beslist dat er in uitvoering der gecooordineerde verorde ning ter verbetering van het runderras zal worden overgegaan ter plaatsen dagen en uren hieronder aangeduid, tot de keuring der stieren bestemd tot den openbaren springdienst gedurende het jaar 1939. A. EERSTE LANDBOUWSTREEK. LANDBOUWCOMICE VEURNE. De leden van het Landbowcomice worden delijk uitgenoodigd tot de ALGEMEENE VERGA DERING die doorgaat op Woensdag 8 Februari om 9 1/2 u. zeer sript in het Hof van Commerce Klaverstraat, Veurne. LANDBOUWCOMICE GISTEL. De leden van het landbouwcomice van Gjstel wor den uitgenoodigd tot de eerste algemeene vergadering op Zondag 5 Februari 1939, te 3 uur namiddag in de benedenzaal van het Stadhuis. LANDBOUWCOMICE KORTRIJK-MEENEN. Geacht Medelid, Wij hebben de eer UEd. uit te noodigen tot de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van ’t Cornice, welke zal plaats grijpen den Maandag 30 Januari 1939, om 3 uur namid., op het Stadhuis te Kortrijk. DAGORDE Overzicht der rekeningen 1938. Begrooting 1939. Verkiezing der uittredende bestuurleden. Mededeelingen. Voordracht over houdingen” en „wai de bedrijfsonkosten te VEEKWEEKSYNDIKAAT VEURNE. De leden van het Veekweeksyndikaat Veurne wor den vriendelijk uitgenoodigd, tot de algemeene ver gadering van ’t syndikaat, te Veurne, op Woensdag 1 Feburari aanstaande, om 9 n. 30, in ,,’t Handels- gasthof”, Klaverstraat alhier. DAGORDE 1. Rekening en Begrooting. 2. Aanvullen van het Bestuur. 3. Voordracht door den Ing. agronoom SYS, Staats- veeteeltconsulent, over: „De Veekweek en de Toekomstmogelijkheden” 4. Prijsloting onder de leden. - Niet leden zijn op de vergadering ook Namens het Bestuur: De Schrijver, De Voorzitter, Jules Morlion. Henri Opsomer. -X-

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 3