K.,' Ml 7ó £>C iJ? V. c. ZONDAG 5 FEBRUARI 1939. VEEKWEEK IN WEST-VLAANDEREN. V' WEEKBLAD .70’ W(.' 20ic JIAAR. Nt Bericht aan de Eigenaars van gekeurde stieren. Uitbetaling der premier» toege kend tijdens de stierenkeuringen en prijskampen voor stieren en melkkoeien in 1938. Bericht aan de Veeuitbaters Dekdienst 1939.7' Zfi Ll j M [iljtj V. DECAN, voor iedere gekeurde en ran»HisratimMwa«.r^»T—-• Provinciaal reglement op de veeverbetering. in Provinciaal Verbond der Veekweeksyndikaten van West-Vlaanderen. niets binnen sm’S3»JseBiK-ifc yvEmysiwga een geprimeerde stier om de premie te ont> k1 luwalJjm welke geen stier in hun bezit hebben of welke ’t bezit zijn van een afgekeurde stier1 voor den open baren dekdienst, of een stier welkt? niet ter keuring gebracht werd. Abonnementsprijs 14 fr. ’s jaars. Bijzondere prijs voor de leden der Landbóuwcumicen. Buitenland 86 fr. vjtostcheckrekening 39.307. Alle artikels, mededeelingen en aankondigingen sture men vrachtvrij op tegen den DINSDAG avond. Officieel Orgaan der Landbouwcomicen, Veekweek- en Varkenssvn’ikaten van Oost» en West-Vlaanderen. DRUKKER-UITGEVER Groote Markt, DIKSMUIDE. Tel. 97. Ungeteekende artikels worden geweigerd. Ieder schrijver is verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. Jaarlijksche of tijdelijke aankondigingen volgens over eenkomst of Wat gebeurt er met het dekboek en in ’t bezit is niet ter dekking gebruikt wordt de slachting, is dadelijk ia Waaraan de houders van ongekeurde stieren zich bloot stellen, alsook deze die naar ongekeurde stieren gaan met hunne koeien. Art. 1Geen enkele stier mag over den openbaren dekdienst gebruikt worden indien hij niet gekeurd is. Een niet gekeurde of afgekeurde stier mag alleen de koeien dekken van zijn eigenaar, anders niet. Art. 2: Hij die dus in ’t bezit is bijvoorbeeld van 4 vrouwelijke runddieren en zelf geen stier bezit of die elders geweest is met zijn runddieren naar een dekstier, moet op elk ©ogenblik kunnen 4 dekbe» wijzen voorleggen aan de Rijkswacht en alle ambte naars gelast met het toezicht over dit reglement. Art. 3: Het honden van een dekboek is dus ver plichtend voor al de goedgekeurde stieren en het eischen en bewaren van een dekbewijs is insgelijks verplichtend voor alle gedekte koeien. Art. 4Het reglement bepaalt voor elke overtre ding, dus voor ieder gedekte koe, eene boete 210 fr. tot 1400 fr. zoowel voor den eigenaar van den onge keurde stier als voor den eigenaar van de koe en dat voor iedere koe. Art. 5: Dus. eelt niet gekeurde stier die tien koeien gedekt heeft in de buurt, den eigenaar hiervan kan een boete cplooptn van 10 maal 210 fr. tot 10 maal 1.100 fr. of 2.100 fr. tot 14.000 fr. De eigenaars van die gedekte koeiën zullen ook een boete cploopen van 210 fr. tot 1400 fr. per koe. Art. 6: Landbouwers, let dus wel dp, wilt ge niet eensdaags voor een aardige verrassing komen te staan. Laat uwe runddieren dekken van een gekeurde stier en eischt telkens het Dekbewijs. Art. 7Wanneer een niet goedgekeurde stier in de weide, eene koe of vaars heeft kunnen dekken tegen den wil, van den eigenaar van die koe of vaars, dan is de eigenaar van de stier alleen strafbaar. Uittreksel Provinciaal Reglement der Veeverbetering) gekeurde stier koopt alm een l meet het dekboek eischen Er wordt nooit geen tweede dek stier afgeleverd, tenzij het eerst in dat geval moet ingediend worden aan den i 'viorÉer.st .wordt er n.itpw dekboek of beter een tweede dekboek afgeleverd voor dezelfde stier. (Uittreksel Prov. reglement der veeverbetering) x Om hunne premie te kunnen ontvangen, moeten de stieren en koeien geprimeerd in 1938, aan de Jury vertoond worden tijdens de aanstaande keuringen en prijskampen van 1939. De nocdslachting of de dood van een geprimeerd dier moeten vastgesteld worden door den Heer Rijks- opziener-veearts. M. J. De Jorfckheere te Torhout, voor de arron dissementen Roéselare-Tielt-Ieper en Kortrijk. M. Van Middelem te Oostende voor de arrondisse menten. Brugge-Ocstende-Diksmuide en Veurne. De belanghebbende kweekers moeten die Heeren Rijks-opzienérs onmiddellijk verwittigen op het oogen- blik der nood slachting en niet eenige weken of maanden nadien, immers de nocdslachting zelf moet In dit geval alléén wordt i één twaalfde voor ejke verneur der provincie, Brugge, bij die persoon, zulk een stier (naam stamboeknum- mer en tatoueérnuminer) welke zulke premie, op die betaalde keuring toegekend werd, aangekocht heeft. Hij moet dit ook aan.geven tijdens de aanstaande keuring in zijne streek aan de secretaris van de Keu- ringskommissiedat hij b.v. een stier heeft die verle den jaar dus in 1938 de 2e prijs toegekend werd in de categorie der jaarlingstieren b.v. te Veurne. Er kunnen wel persoonlijke overeenkomsten geslo ten worden tusschen verkooper en kooper van een geprimeerd dier nopens het opstrijken der premie, doch daarmee houdt het Provinciaal reglement geen rekening. Indien de kooper .van een geprimeerd dier, heeft laten weten aan den heer gouverneur, de 15 dagen van zijn aankoop, en dat dit dier ver toond wordt op de aanstaande keuring en er ver meld wordt dat dit dier b.v. verleden, jaar de 2e pre- mie behaalde in de categorie der jaarlingsstieren te b.v. Veurne, dan zal de premie uitbetaald worden aan den oude of vroegere eigenaar. Zoo komt het dat de nieuwe eigenaar verwondert is dat hij de premie niet ontvangt, vandaar al de moeilijkheden naderhand van schrijven en inlichtin gen vragen die niet zouden moeten bestaan, indien gij twijfelt vraagt inlichtingen aan de secretaris van uw veekweeksyndikaat. Landbouwers, leest en bewaart deze nota, en indietx iedereen het reglement wilde naleven. WANNEER KRIJGT GIJ HET DEKBOEK 1. In de geheel eerste dagen zult U een blauw dek. boek voer 1939 ontvangen van het gemeentebestuur, waarop den datum van aflevering zal vermeld staan- WAT MOET ER GEDAAN WORDEN MET HET GEEL DEKBOEK VAN 193S 2. Indien gij nog een geel deklx>ek van 1938 in uw bezit hebt, moet ge dat dadelijk indienen bij net gemeentebestuur, die dit moet overmaken aan dén heer gouverneur der Provincie, ’t zij dat dit boek uit- peput is of niet.- Dat geel boek is niet meer geldig, van zoohaast de keuring van 1939 voorbij is. HOE MOET HET DEKBOEK GEBRUIKT WOR DEN 3. Het dekbcek moet bij iedere dekking nauwkeu rig ingevuld worden, zelfs voor de koeien van uwen eigen stal en het scheurblad moet onmiddellijk na de dekking aan den houder der gedekte koe afgeleverd worden Dit dekbewijs, kan langs de baan geeischt worden door de Rijkswacht, veldwachters en ambtenaars ge last met het toezicht op het reglement, bij het terug- keeren huiswaarts met de gedekte koe. Indien ge denkt persoonlijk niet thuis te zijn, moet ge maar eenige dekbewijzen onderteekenen op voor hand. Dat mag geen reden zijn om geen dekbewijs meê te geven, den dag der dekking zelf. ART. 4: Het houden van een dekboek is dus ver plichtend voor al de goedgekeurde stieren en het eischen en bewaren van een dekbewijs is insgelijks verplichtend voor alle gedekte koeien. ART. 5: Het reglement bepaalt voor elke overtre ding dus voor iedere gedekte koe eene boete van 210 fr. tot 1400 fr. zoowel voor den eigenaar van de stier Ikunnen bestatigd "orden, de premie uitbetaald tegen maand verkopen sedert den prijskamp. Indien geprimeerde dieren niet kunnen vertoond worden tijdens de aanstaande keuringen, en deze on mogelijkheid bet gevolg is van het mond- en klauw zeer, moeten de belanghebbenden., hiervan onmid- delllijk kennis, geven aan de H.H. De Jonckheere en. Van Middelem, hooger vermeld, die daarvoor desge vallend een getuigschrift zullen afleveren, welke de landbouwer moet voorleggen aan den Heer Secretaris van de Keuringskommissie tijdens de aanstaande stierenkeuringen in zijne streek, den dag van de keuring zelf. In geval van aankoop van of koe wat valt er te doen vangen In geval het dier, dat eene gewone premie of be- waringspremie bekomen heeft verkocht wordt, komt de premie toe aar den nieuwen eigenaar, op voor waarde dat het dier in de provincie blijve, en dat de aankooper van het geprimeerd dier, binnen de 15 da gen van den aankoop bericht geve aan den Heer gou verneur der provincie, Brugge, dat hij op den datum als voor den eigenaar van de koe en dat koe. Dus 10 koeien is 10 maal de boete. ART. 6: Bij sterfte f verkoop van een stier. 1) Indien de stier, die gekeurd is van een dekboek, ofwel sterft of verkocht wordt voor de stierhouder verplicht het dekboek te dienen bij het gemeentebestuur, die dit moet op zenden aan denjieer gouverneur. 2) Indien de^gekeurde stier verkocht wordt om el ders voor den dekdienst gebruikt te worden, moet deze verkoop gemeld worden op de keerzijde van het deksel van het dekboek op de daartoe aange brachte plaats en het boek moet aan den nieuwen eigenaar van den stier overhandigd worden Het dek bcek moet de stier volgen. 3) Dus-alwie een landbouwer of veekoopman van de verkooper. boek voor dezelfde afgeleverde dekboek uitgeput is en het oude boek volledig ingevuld, bij het gemeentebestuur die dit overmaakt héér, gouverneur, dan STAMBOEKVEE. De stamboek keuringen voor 1939 zijn gedaan. Zij die dieren hebben laten inschrijven in 't stam boek, moeten er nu voor zorgen dat die gedekt wor den door extra stieren, stieren die ingeschreven zijn in ’t stamboek, stieren die geprimeerd werden tijdens de provinciale veeprijskampen en andere. Stieren waarvan de moeder gekontroleerd is minstens 170 kg. Botervet geeft. Stieren met gekende herkomst, die de eenige waar borg is om goede dieren te bekomen. Stieren waarvan we reeds de kweek gezien hebben of die behooren tot de beste bloedlijnen, welke tot nu toe ’nen grooten invloed gehad hebben o(p de veeverbeteri ng De stambqBk dieren moeten gedekt worden van C waardige stieren. De eerste prijskampstieren en de stieren met be- waringspremie, die onze beste stieren zijn, zouden ieder 70, C of B dieren moeten dekken. Dan zouden we rap de kweekwaarde van veel van onze stieren kunnen vaststellen, wat ongetwijfeld de veeverbete ring sterk zou in de hand werken. --A/eekweekers, wilt gij in 1940 te Oostende mede- dingen aan de veeprijskamp, zorgt dan van nu uwe stajnboekdieren te koppelen met extra stieren. '"Hekgeld voor een besten kweekstier vertiendubbelt in zijn afstammelingen.

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 1