i I I 60% 't s STIKSTOF RECHTSTREEKS OPNEEMBAAR ASSIMILEERBAAR 1 sf ■'I 3 LUZERNEZAAD In een woord alle verbouwbare Land- en Tuinbouwzaden bij R. Dedeurwaerder-DezuHere, Telefoon 250. Diksmuide. De IXe vergadering van het Internationaal Instituut voor Beetenonderzoekingen. ZAAI HAVER ERWTEN LIJNZAAD, ENZ. Waar naar toe voor: ECHT MERCKEMSCH KLAVER ZAAD ORiGINEELE BEETZADEN ifeOEDÉ NATUURLIJKE -STRÖÖP: piEH MMERCIEELE APPELGELEI F” Cewestelijk Veekweeksyndikaat Geeraardsbergen. 2 W/SM1 CHS door aan phy- rl i0o 1. 1938 uit mmoniaksulfaat i afgevaardigde per kiemvervroeging' ge- HAVAJt de voor- de kiemvervroegingsme- bestaat van n-e- de oplossing achtereenvolgens of af wis rekening variëteiten, voldoende kennis aange- sommige SUIKER Lr het ie punt. van ons Vee. De stal gepaste temperatuur variëteiten ’’kiemvervroeging*’ de Vilmorin de eigenlijke behandeling. vochtig make» door middel een trage kie- Heer Inspecteur in alle gemeenten efl bij -r w;-' iBL.J einde wordt het graan in goed en oinitsmette vaten ab hoe” bakken, enz.) gegoten en bevoch- ongeveer 35 tot 40.% van zijn ge- Het Rijksopzoekingsstation voor Planten veredeling te Gembloers deelt ons de volgen de nota mede omtrent deze kwestie: De kiemvervroeging of ’’Jarovisatie” is een manier van zaaigoedbehandeling, die toelaat een Wintertarweras of een afwisselend ras te vervormen tot een Bomerras. Deze door den Russischen geleerde Lyssenka uitgevon den methode, werd bestudeerd en voor Bel gië aangepast door het Rijksopzoekings station voor Plantenveredeling en Planten ziekten te Gembloers. Wegens de ontzaglijke schade, door de vorst veroorzaakt aan de Wintergraangewas- sen, zal de kiemvervroeging dit jaar onge twijfeld kunnen toegepast worden in ons land om het voor de herbezaaiingen noodige zaaigoed gereed te maken. Het gebruik van afwisselende tarwe hangt immers af van de weersgesteldheid gedurende de maand Fe bruari; van den anderen kant zijn onze voor raden zaaizomertarwe zeer gering en de aan koop mogelijkheden in het buitenland be perkt. Waarin hode? Zij bestaat zooals hooger aangeduid in het toepassen, op het zaaigraan, van een be handeling, die de vroegrijpheid van de er uit opgeschoten plant ten zeerste verhoogd; het geen het laattijdig ^zaaien toelaat van varië teiten, die zonder behandeling, niet geheel zouden volgroeien. Deze behandeling vergt twee opeenvol gende bewerkingen: kan ook oorzaak zijn van uieronteking. 3) Tuberculose Spreker wijst hie op de krachtinspanning van. den Veearts Van Den Berg om Bonden tegen Tuberculose te stichten dringt er op aan dat al de kweekers zich die Bonden zouden aansluiten. 4) Mond en Klauwzeer: Van deze zoo gevreesde ziekte kient men de microben die de ziekte veroorzaken, doch tot heden heeft men nog niets gevonden omi de plaag te bestrijden. Tot slot wijst spreker erop dat men totaal moet afbraken met den ouden slenter en tracb- ten onze dieren, goed te huisvesten, verzorgen, en doelmatig te voeden want zegt spreker het is altijd «Beter voorkomen dan genezen. De vergadering werd om 12.30 in de beste stemming geheven. Namens Het Bestuur: De Secretaris, De Voorzitter. DE BUYN VALERE. PETRUS PEERTS gische studie met eene ecolog.sche studie te kun nen verbinden, 3) de technologische waarde der Beetenras- sen te bestudeeren volgens ©ene door den heer Dr. J Dedek mede te deelen analytische met hode, 4) aan den heer Dr J. Dedek volgens zijne aanduidingen bereide en bewaarde monsters van perssap ovcreenstcmnv'mmend met bijzon dere vast te stellen gevallen toe te sturen, ten einde hiervan een volledig analytisch onder zoek vast te stellen, J) de werken over de spéctographische ont leding voort te zetten, 6) "de chemische, microbiologische en siologische methodes voor het bepalen van de meststoffenbehoeften der Beetengronden te vergelijken, 7) dte studie der basen; sodium, calcium, ma gnesium en potassium, alléén of in verbinding, voort te zetten, en de gelijktijdige invloed de verschillende anionein in 'beschouwing te men, 8) practische onderzoekingen voor het be strijden van de schade door de vergelingziekte aan te vatten, hetzij door de wetgeving die de verplichte besproeiing der zaaddragers zoo wel van voeder- als van suikerbeet, zou invoer-, en den gezondheidstoestand der stekkelingen regelen, hetzij door de selectie van eene aan de vergelingszipkte weerstandbiedend ras, hetzij door het bestrijden van de vermenigvuldiging van de ziektedragende luizen. De door de IX® Vergadering van het I.I.R. B. bekomene resultaten laten voor het jaar 1940 nieuwe verbeteringen in de techniek var. suikerbeetproductie verhopen. Te mepr zal het vastgesteld onderzoekspro gramma de werken der onderzoekers langs nieuwe, bijzonder vruchtbaar blijkende we gen richten. DE KIEMVERVROEGING OF JAROVISAJIE’’ VAN HET ZAAIGOED. a) Een bewerking smetten. Zij bestaat uit het onderdompelen van het graan, gedurende 20 minuten, in een oplos sing handelêsformol ter sterkte van 2,5O%> (per duizend) Na dit tijverloop, wordt het zaaigraan onimiddellijk gietwasschen in regen water en in een sterken tocht te drogen ge- legt. (b.v. dorschvloer) bHet werk van Het bestaat uit het terug van dit gedroogde zaaigraan, van een zoutoplossing die van ming doet ontstaan. T en dien gereinigde (kuipjes, tigd, tot wicht, met de oplossing samengesteld uit: 600 gr. keukenzout, per 100 1. water. 200 gr. magnesiumchloruur, per water. 60 gr. magnesiumsulfaat, per 100 1. water. Er zijn dus 35 a 4o liter van deze goed- koope oplossing noodig, om 100kg. zaaigoed te behandelen. Zooals gezegd, dient dit bevochtigen 01* een begin, van ontkiemen van liet graan te ver wekken. Te dien einde laat men de hierboven aangeduide hoeveelheid van traagjes opslorpen (door tweemaal te bevochtigen). Zoodra een allereerste begin van ont kieming waar gienomen wordt (verschij'nen van een zeer klein wit punt ter hoogte van het graanschildje, ’t is te zeggen van de plaats waar de kiem zich bevindt), gaat men der wijze te werk, dat het zaaigoed zich in een koud midden bevindt (temperatuur tusschen o en5°) Om dezen uitslag te bereiken, zou de bewer king bij voorbeeld kunnen uitgevoerd worden in een kelder, waar het mogelijk is de tem peratuur op dit peil te houden door het doen ontstaan van een hevigen tocht (die nochtans niet rechtstreeks op het ontwikkelend zaai graan mag neerkomen, daar zulks het ver drogen er van zou veroorzaken). In die omstandigheden ontwikkelen de kiemen buitengewoon traag en kunnen zij ge durende verschillende weken bewaard worden in een toestand van beperkte ontwikkeling, die de zaaibewerkingen niet bemoeilijkt. Om doeltreffend te zijn, moet de behande ling van de tarwe minstens 15 dagen duren; en hoe meer zij kan verlengd worden, hoe duidelijker haar uitwerking op de vroegrijp heid zal zijn. Zoodra het weder de velden toegankelijk maakt, mag het zaaigoed gezaaid worden zooals het is, of beter nog, na een weinig ge droogd te zijn, zoodat het gemakkelijk de zaaimachine gaat. Dit zaaigoed dient dikker gezaaid dan droge zaaigranen( 20,% meer) en mag niet bovenmatig bedekt worden. Niettegenstaande dit zaaigoed voor ontkiemde, zal het trager •pkomen dan droge zaaigranen van dezelfde variëteiten, op hetzelfde tijdstip gezaaid; doch hun planjes zullen weldra dit uitstel inloopen en spoedig merkelijk vooruit zijn, em veel vroeger en regelmatiger te rijpen dan de planten gesproten uit nietbehandelde zaai zaden. Welke variëteiten dienen onderworpen de kiemvervroeging”? Er dient uitsluitend vroegrijpe sende Wintertarwe behandeld, en gehouden met het feit dat zekere die veel trager ontwikkelen dan andere, ge- makkelijker te behandelen zijn gedurende de bewerking. Ziehier variëteiten die zich goed leenen tot ’’kiemvervroeging*”: Jubilé, Jonoquois, Hybndes de Vilmorin (de onderscheiden soorten), Prins Leopold, enz. De Jubilé en Prins LeopoldVariëteiten, waarvan het zaaigoed traag ontkiemt, zijn bijzonder ge- «rakkelijk te bewerken. Welke zijn de door bekomen uitslagen? Het zaaigoed dat bij voorbeeld gedurende een maand aan de ’’kliemvervroeging” onder worpen werd, zal planten geven die op dezelf de manier zullen ontwikkelen en opbrengen als de planten van dezelfde variëteit, die een wiaand vroeger gezaaid werden. Aldus zal een gejaroviseerde” variëteit, op 15 Maart gezaaid, ongeveer dezelfde uit slagen opleveren uit oogpunt van opbrengst en vroegrijpheid, als ware zij rond halfFe bruari zonder eenige toebereiding gezaaid ge weest. Deze laat bijgevolg toe, vroegrijpe of afwisselende Wintervariëteiten om te vormen tot echte Maarttarwe. Verslag der Algemeene Vergadering gehou den te Geeraardsbergen in het lokaal «De Kat» bij Severin Imbo, Groote straat, Geeraardsber gen. Op 23 Januari 1939 onder Voorzitterschap ■van den Heer Petrus Peerts. Waren aanwezig: den heer C. Warn an ts, Veeteeltconsulent, den heer Dr René Willems, Veearts, acht Bestuursleden en een 60 tal leden. Den Heer Peerts die op de Bestuursver gadering bij rechtstaan en zitten verkozen werd als Voorzitter, bracht in treffende be woordingen hulde aan de Nagedachtenis van wijlen mijnheer Nestor De Vulder die altijd de belangen van ons Syndicaat naar waarde wist te schatten. Hij dankte ook de leden voor hunne talrij ke opkomst niettegenstaande het slechte we der, daarna verleende hij het woord aan den Heer Secretaris die lezing gaf van een kort verslag over de werkzaamheden van ’t ver- loopen dienstjaar 1938 alsook de rekening welke sluit met een overschot van 1984,75 fr. Daarna werd het woord verleend aan den Heer Dr René Willems die het onderwerp «Hoe kunnen wij sommige Veeziekten voor komen? behandelde. In twee deelen onderver deeld sprak hij over 1) De Huisvesting moet droog zijn, een (Vervolg) 5) Die betrekkingen aangevat met de in 1938 gestichte „American Society of Sugar Beet Technolosynthese” te onderhouden, 6) de aangevatte onderzoekingen over de photosynthese der suikers voort te zetten, en de betrekkingen die kunnen bestaan tusschen het gewicht en de oppervlakte van het bladge- stpl, zijn gehalte aan bladgroen, de hoedanig heid van dit bladgroen, en de assimilatie kracht van de bladschijf te bestudeeren, 7) onderzoekingen aan te vatten over de be handeling der Beet met groeihormonen, 8) het Belgisch Instituut voor Verbetering der Beet te belasten met een enquête bij de feden, van het I.I.R.B. ten einde de oorzaken der deficitaire suikeropbrengsten in te leggen, 9) aan een afgevaardigde per vertegen woordigd, land aan het I, I, R, B, dp taak toe te vertrouwen, twee maal per maand van Juni tot November een staat op te maken, over den stand van den groei der suikerbeet, deze te zenden aan het Belgisch Instituut voor Ver betering der Beet om dit laatste toe te laten een veertien daagsche mededeeling hierover te sturen aan al de leden van het LI. R. E 10) ten einde het werk van. twee voorgaande enquêtes over de bepaling totale stikstof in den Beetwortel voort te zetten, eerstens de laborato ria bestuurd door de Heerettr F. Baerts, J. Dedek en O. Wiklund te belasten met de gezamelijke ontleding van enkele stoffen, ten tweede hen verzoeken zich met elkaar in verbinding te stel- len om de uitslagen er van te bespreken opdat dit wérk hen zou toelaten overeenstemmende re sultaten te bekomen. Deze enquête zal terzelfdertijd behelzen de bepalingen van de totale stikstof en van de scha.delijké stikstof door de toepassing der vier volgende methodes: eenprzijds deze van de ’’Association of Official Agricultural Chemists” van de Vereenigde Staten, en deze van het belanghebbend laboratorium, ander zijds deze van Friedl en deze van Stanek. De uitslagen van deze derde enquête zal voor de Xs Vergadering aan de leden van het I.I.R. P. worden medegedeeld, 11) het Belgisch Instituut voor Veribeteriiug dier Beet te 'belasten met eene enquête over het dispersiegebied van (Rhizoctonia Violacea) in de verschillende in het I. I. R. B. vertegen woordigde landen, 12) den heer F. Baerts en zijne medewerkers dc Heeren S. Lange en R. Vandewyer te be lasten hunne onderzoekingen over de con- ductibiliteit met betrekking tot het gehalte aan asch voort te zetten de volgende en X’ Vergadering te houden te Brussel op 8-9-10 Januari 1940. Anderzijds drukt de IX® Vergadering’ van het I, I. R. B. de volgende wenschen uit: 1) Onderzoekingen uit te voeren cm voor ieder land de minimum hoeveelheid B;eten vast te stellen, noodig voor bepaling met de meeste zekerheid van de bijzonderste beoor- deelingscriterien: gewicht, suiker refrac- tometrische waarde, electrische weerstand ge halte aan stikstof enz. 2) nauwkeurig de verschillende criterien vast te stellen voor de beoordeeling van de kwaliteit d'er Beeten ten einde eene technolo- houden, men zorge ook in groote mate voor licht door het plaatsen van breede naar boven openvallende vensters. Spreker wijst ook op het nadeel van betonnen stallen bijzonder voor varkens; die stallen hebben een koude vochtige temperatuur die veel ziekten kan veroorzaken b.v. de cimentziekte bij varkens zooals onze kweekers dit noemen en nog tal van andere ziekten. 2) De Afzonderingsstal. Iedere kweeker zou zoo een stal moeten bezitten voor hunne zieke dieren onmiddellijk van de andere af te zonderen of om er nieuw aangekochte dieren die b.v. bekalfd zijn tot na de kal ving in te plaatsen om mogelijke ziekten niet aan de andere dieren over te zetten. 3) De Voeding Het cndêrhoudsrantsoen. De intensieve voeding. Iedere kweeker zou een vein den inhoud der aan gezien er in aan factoren noodig voor de het dierlijk organisme. De daar moeten hebben, kochte voeders voeders gebrek is ontwikkeling van rantsoenen moeten wel verdeeld zijn, het organisme zich geen geweld laat aandoen. 4) Verzorging der Dieren: De huid dient vooral rein gehouden en op tijd door kammen en borstelen ontdaan van alle vuil. Aan de verzorging der hoeven vooral bij het paard dient ook veel zorg besteed, bij veulens de hoeven op tijd laten versnijden door een bekwaam vakman. Door de vochtig heid van het stalmest onstaat de hoefkanker die ieder kweeker goed kent. Als 2e Deel behandelde spreker naamste ziekten bij ons vee 1) Besmettelijk Verwerpen t.t.z. een drach tige koe die rond den drachtduur van zeven maanden haar kalf af werpt, wanneer men in dit geval is, is het geraamzaam als Fokstieren enkel die van de hoeve te gebruiken. 2) UierontstekingHier komen 90% van de gevallen voort, van de slechte verzorging van den uier, die altijd moet zindelijk ge houden worden, ook moet men de koeien al tijd goed uitmelken, te vroeg droog zetten om het graan te ant- voor een sLLSx - Een flinke laag GOEDE STROOP op een boterham en ge hebt een maaltijd. Ja...! en een maaltijd waarvan iedereen houdt, lekker.gezond en voedzaam, dank zij de 60 °|o suiker dat de DE COMMERCIEELS APPELGELEI bevat. En dan, reken even uit... kent gij wel een goedkoop ir voedingsmiddel

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 2