Voor de aardappelteelt. Depothouder voor Diksmuide en Omstreken VERKOOP DOOR LEURHANDEL Tegen den Coloradokever, Tegen de aardappelplaag (Phytophtora intestans) t ROOS KRUIS «xxxx XXJKXX X K X s H X X K K X 7 door de Kamer PRODUKTEN AANGEWEND: DIENEN bij de voordeeligste de doelmatigste, doch zal Officiëele Berichten. Burgerlijke Eereteekens Ministerie van Opmerkingen aan sommige Deelnemers. MARKTPRIJZEN LANDBOUWVOORDRACHTEN 1939 op Gemengde Graan- en Meelvoeders VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ middelen om het VAN SIMAEY Kuikens, voor Materiaal voor hoenderhoeven. schikte lokalen voor materiaal en koopwaren en over vervoermiddel. Schrijven met alle hijzondstheden rentier aan Finial S A. Frisko, 21-22, Mariemontkaai, Brussel Wij ontvingen van de Landbouwkamer 26 Juni de volgende mededeeling: Provinciale Landbouwkamer voor Oost-Vlaanderen KOPEROXYCHOLR7DE 50 LOODARSENIAAT AGRITOX re Juryleden t’akkoord tal en de regeling der omschrijving. De sekretaris geschreven ding te grootere hoeveelheid potaschmesten bij een zeer thans wor- laten weten of de be- burgerlijke medalie decoraties Land- Oost- 54, te De Secretaris, J. Menschaert. aan M. De voor Clara, aan M. voor Alma, 28-30; bas wit id., 37- aan M. De Frida, Nr, aan M. voor Sibelle, Vlaanderen Ledeberg. 2° Desgevallend ook Tanghebbende reeds de bezit Aanvragen van gewone worden niet door ons gedaan maar recht streeks door de gemeentebesturen. dat het K.Voor melkkoeien en heeft de lijst der in- aan de uur doch de XXXXM XXXXM SSXKXK xxxxx XMXÏÜS xxxxx XXXJGt XXXXX xxxxx XXXXX ■s x X X K X af X X V XXXXX XXXMM XMMXM xxxxx XMMX» XXXXW OMW XXKXX xxxxx Machtige Verzekeringsmaatschappij vraagt vertegenwoordigers in verscheidene gemeen ten. Goed commissieloon. Schrijven bureel van ’t blad onder nummer 4S. Provinciale Zaadveredehngscommissie van Oost-Vlaanderen. Te ZANDBERGEN, op 12 Mei 1939. AVoor vaarzen met hoogstens 2 tanden van volwassene. tarwe 125 haver 78-85; paarden- hooi 42 tot 45; bronzen eerep. Seenhuize voor Uitgebreide fabrieken van IJsschocos en IJsroom overal uitermate verkocht door leurhandel vragen Dcpotlcudcr vcor Diksmuide en omstreken, bekwaam leurhandel in te richten'. Zeer groote winsten. Cardidaat moet beschikken over ge- crhibtA iniznipn vnnr matpriaai pn knnnwarpn pn nvpr vprvoprmiddel Schiiiven met alle bijzonderheden en eerete klas rcfe- Vergadering der Jury op Vrijdag 16 Juni 1939 Mijnheer Vande Velde, Voorzitter, opent de vergadering om 14 uur en zet uiteen om welke redenen de Jury werd samengeroepen Aanwezig: de heeren Van Godtsenhoven, Vanden Noortgate, Coulier, Dhanens, Suys, De Ro, Haelterman, Simoens, Alfons De Bock, leden en Claeys, sekretaris. De heeren Derwa en Windey lieten zich verontschul digen. Lezing wordt gegeven van het verslag over de vorige zitting. Het werd goedgekeurd en door den Voorzitter onderteekend. Bespreking over de schikkingen genomen voor 1939. Mr. Vanden Noortgate is van meening dat de Jury regelmatiger en met meer streng heid zou dienen op te treden met inachtne ming echter van de bizondere toestanden die zich in het cultuurjaar 1938-1939 hebben voorgedaan. De vorstschade die vooral in de zandige streken vrij aanzienlijk is, heeft de verwachtingen van sommige veredelaars te leur gesteld, maar daarom kunnen zij toch niet verantwoordelijk gesteld worden. De beoordeeling der Jury, zegt de heer Coulier, zal dit jaar dan uiterst kiesch en j moeilijk zijn. Hij sluit zich aan bij het al- I gemeen uitgedrukt gedacht dat toch de me dedingende velden door de Jury dienen be zocht te worden welke dan zoo spoedig mo gelijk opnieuw zal moeten vergaderen om te beraadslagen over de beste manier om de verschillende gevallen (na visu) te beoor- deelen en te onderzoeken of aan de ver- enkele prijzen of mogelijks kunnen toe- le pr. 75 fr. met zilveren eerepenning aan M. Van Daele, Frans Ophasselt, voor de vaars Pauline, Nr. 9.404. 2e pr. 60 fr. met bronzen eerepenning aan M. Lievens Armé, Ophasselt. voor de vaars Pia, Nr. 9.388. 2e pr. 60 fr. met bronzen eerepenning aan M. De Ruyver Albert, Steenhuize, voor de vaars Gooda van ’t Prinsen hof Nr. 82978. 3e pr. 40 fr. met bronzen eerepenning aan M. Van Der Haegen, Hubert Denderwindeke, voor de vaars Gamine, Nr. 82958. 3e pr. 40 fr. met bronzen eerepenning aan M. De Ruyver, Albert. Steenhuise voor de vaars Germaine, Nr. 82980. 3e pr. 40 fr. met bronzen eerepenning aan M. Van Daele, Frans, Ophasselt voor de vaars Corine, Nr. 9406. 4e pr. 25 fr. aan M. Jacobs, Gebroeders. Den derwindeke, voor de vaars Jeanne, Nr. 9.550. voor de vaars Clara, Nr. 9510. i 4e pr. 25 fr. aan M. De Vuyst Arseene, Zand bergen, voor de vaars Anna, Nr. 9526. Sunaert, Glisain. Grim- mingen, voor de vaars Rosa, Nr. 9528. Poeljen, en Leghennen. Vetmeel voor haantjes Viggienmeel, VARKENSMEEL N" 1 en 2. Koe- meel of Melkmeel, brokjes, Duivengaan. Verders alle granen, melen, Bloem, Vleesch-4e pr. 25 fr. aan M. De Vos, Arthur. Pollaere, - melen. Houtskolen, 'Oesterschelpen, Levertraan, mxxxxmwxxxxxm x xanfxxxxxxxxr’* enkele struiken daarvan zaai- of plantgoed ge- van het vermenigvul- te kunnen blij— »:xxmxxxxxxxxx X XXXXMXMÖOJXMX MXXXX alleen de volgende voordracht- KXXXX 4XXXX 4XXXX 4XXKX AXXMX «XXXX XXXXX «XXXX KKXXX «WMMX XXXXX XXMMX «KMMX WXMM Gewone Prijskampen voor Melkkoeien en Vaarzen, zal op tijd deelnemers toezenden Juryhoofden. De zitting eindigt om 15 en een kwart. Aalst. 24 Juni. Roomboter, 20-21; hoe- 20-21; hoeveboter, 19-20; eieren, 0,55-0,60; kiekens, 7 de kilo; rundvl. met beend. 17; id. zonder beend., 19; varkensvleesch, 18; big- gens, 14 stuks, 500-650 fr. het koppel. Brugge, 24 Juni. Tarwe, 124-126; haver, 78; paardenboonen, 94; erwten, 140-150; vlaszaad, voor veevoeding en nijverheid', 146; aardappelen (Industrie) 20; stroo, 20; weidehooi, 32; klaverhooi, 38; Luzernehooi, 45; voederbeeten, 8; boerenboter, 18-21; ei eren,, 0,55-0,60; 844 viggens, 150-225 fr. ver kocht: 844. leper, 24 Juni. Tarwe, 115-118; haver, 85-88; rogge, 75-76; brouwersgerst, 94-96; voedergerst, 85-88; erwten, 130-32; paarden boonen 123-125; aardappelen, 38-40; boter, 18-19; eieren, 0,48-0,54; biggen 170-200 (9 de kilo); tarwestroo, 16-18; roggestroo, 14- 15; haverstroo, 18-19; gerstestroo, 23-24; weidehooi 32-35; klaverhooi, 35-37; Luzer nehooi, 36-38; ruw vlas, 80-86; gewoon kla verzaad, 23-25; steenkool id., taard id., 32-34; rood id., 36-38; 39; voederbeeten, 80-85 fr. KORTRIJK, 26 Juni Witte tot 131; rogge 55-59; boonen 85-110; gerst 76-82; stroo 20-22; aardappelen, gele 40-45; lijnzaad 142; id., vreemd 160; koolzaad vreemd 156; lijnzaadkoeken, 155; id., Amerka 114; kool- zaadkoeken 83; cocokoeken 119; arachide- koeken 118; nitraat van Chili 115; ammoniak sulfaat, 97; arachine-olie brut 350-380; id. caramandel, 345; lijnzaadolie 278,75; kool zaadolie 410; suikerijboonen oude, 76; id. nieuwe 85. Vellen van geiten 25 het stuk konijnen 8 de kilo; schapen, 5,60; koeien 5; seriën A B en C zouden jaar kunnen vermeden Inlichtingen en prijzen worden verstrekt door Union Chimique Beige, N.V., Louizalaan, 61, Brussel. Wij ontvingen van het Landbouw volgend bericht: Heer Secretaris, De voorstellen betreffende de burgerlijke eereteekens, te verleenen op 21 Juli aan staande, dienen onverwijld opgemaakt. De formulieren ad hoe, waarvan hierbij vijf exemplaren, moeten na door uw commissie ingevuld te zijn voor wat haar betreft, aan gevuld worden door het gemeentebestuur van de woonplaatsen der candidaten, en mij door dit gemeentebestuur voor 15 Juli te ruggezonden. Ik herinner U er aan, dat de voorzitter en de secretaris van landbouwcomice, alsook de leden van provincialle landbouwcomissie, de burgerlijke medaille le klasse kunnen be komen na vijf en twintig jaar mandaatver- vulling, en het burgerlijk kruis van le klas se na vijf en dertig jaar. N.B. De heeren Comicesekretarissen ge lieven mij desvallend de noodige inlich tingen te laten geworden betreffende voor zitter en sekretaris die de voorwaarden ver- eenigen om hoogergemelde eereteekens te ontvangen: naam, woonplaats, geboorte plaats, ouderdom, duur van hun ambt. Ik zal dan seffens naar hun verblijfplaats een formulier ter vollediging opsturen. Den Heer A. Claeys, Secretaris der Provinciale bouwmaatschappij van Lange straat, j 4e pr. 25 fr. aan M. Voederhandel Van Simaey B” Z' gevallen onderzoeken dienstelijke mededingers schadeloosstellingen gekend worden. De indeelingen in desnoods voor dit worden. Er wordt ook opgemerkt dat de Jury thans tevens gelegenheid zal hebben om te onderzoeken welke vvariëteiten van tarwe en rogge best weerstaan kunnen aan stren ge vorst zooals o.a. Bialabatarwe en Petkus- rogge, waarvan de teelt echter niet kan in aanmerking komen voor onze veredelings- prijskampen met eigene verbeterde rassen. In onze leemachtige gronden heeft de roggen min geleden van de vorst dan in de zandige streken. Na de bezoeken der Jury zal dit alles nader kunnen vastgesteld wor den. Mr. Coulier stelt ook voor het werkje van. den heer Professor Van Godtsenhoven, han delende o.a. over graanveredeling en erfe lijkheidsleer, te sturen aan al onze verede laars, wat machtig zou kunnen medehelpen om desaangaande gezondere begrippen te verspreiden en sommige vooroordeelen te bestrijden. Dit werkje is thans uitgeput, binnen kort herdrukt worden. Er volgt hier nog een belangrijke i eenigszins verwarde bespreking over werking der Jury aan welke ook de heeren Van Godtsenhoven, D’hanens en Suys deel nemen. Op 3 Juli zullen de omreizen aanvangen en de Juryhoofden zullen zich met de ande- stellen voor het ge- bezoeken in hunne Wij hebben de eer U te berichten i Bureel der Landbouwkamer beslist dat I gesubsidieerde landbouwvoordracht mag ingericht worden door uw Comice in 1939. Een toelage van 50 fr. zal uitbetaald worden. De aanvraag moet voor 15 September 1939 ingediend worden bij het Bureel der Land bouwkamer (Provinciaal Bestuur, Gent) De voordracht moet gehouden worden vóór einde Januari 1940 en loopen over een der volgende onderwerpen. 1° de bestrijding van de tuberculose de runddieren; 2° de verbetering der rundveestallen; 3° de veevoeding; 4" de zwijnenvoeding; 5° bestroeiïng in fruitteelt en akkerbouw; 6° de inkuiling van veevoeders. De voordracht moet voor alle lanbouwers toegankelijk zijn en de noodige ruchtbaar heid moet er aan gegeven worden, ’t zij door plakbrief, ’t zij door de dag- en land bouwbladen, ’t zij door publieke afkondiging. Vcor het houden van landbouwvoordrach ten zullen gevers mogen optreden: a) de Leeraars die het volledig diploma bekomen hebben van de Provinciale Land- bouwnormaalleergangen en gedurende ten ten minste twee jaar les hebben gegeven in een land- of tuinbouwafdeeling. b) de voordrachtgevers die door den Staat reeds aangenomen waren in 1914 c) de Veeartsen en Landbouwingenieurs; d) de voordrachten over de „Bestrijding van de rundertuberculose” mogenenkel door Veeartsen gehouden worden. In het verslag moet dus de hoedanigheid van den voordrachtgever vermeld worden. Een zelfde voordrachtgever mag slechts een voordracht geven per dag en het is ver boden, tijdens de voordracht, propaganda te voeren voor gelijk welke handelsfirma. Het verslag over de gehouden voordracht moet vóór 15 Februari 1940 ingezonden worden aan den Voorzitter der Landbouw kamer (Provinciaal Bestuur, Gent) Namens het Bureel; Voor den Voorzitter, de Onder-Voorzitter, H. Van de Velde. ging van stikstof. Eenige deelnemers van Eekloo en omstre ken letten niet genoeg bij het uitlezen der schoonste aren, deze te verwerpen met te sterk uitpuilende korrels en de voorkeur te geven aan aren waarvan het graan tame lijk goed in kaf is ingesloten en voorzien van zooveel mogelijk blijvende baarden om het zoogenaamd „uitrijzen” te vermijden dit is het uitvallen van de graankorrels op den akker, een gebrek dat soms aan de Eekloosche rogge wordt verweten. De deelnemers moeten trachten aanwezig te zijn bij het bezoek dër Jury om nut te trekken van de opmerkingen die erover zijn uitlezing kunnen gedaan worden. Zij wonen zooveel mogelijk de voordrachten bij die over graanveredeling gegeven worden en be- studeeren de werkjes die daarover en over erfelijkheid en mutatie handelen. vaarzen met 5 tot 6 tanden van volwassenè: le pr. 100 fr. met zilv. eerep. aan M. Van Der Meeren, René, Ophasselt voor Poldine, Nr. 81666. 2e pr. 75 fr. met bronzen eerep. Vuyst, Arseen, Zandbergen, Nr. 82884. 2e pr. 75 fr. met bronzen eerep. Schutijzer Jozef, Appelterre, Nr. 81690. 3é pr. 60 fr. met Ruyver, Alb. 81768. 3e pr. 60 fr. met bronzen eerep. Cosyns Vincent Smeerhebbe Nr. 82910. 3e pr. 60 fr. met bronzen eerep. aan M. De Ruyver Albert, Steenhiuze, voor Lea, Nr. 81762. 4e pr. 40 fr. aan M. Coryns, Vincent, Smeer hebbe voor Bella, Nr. 81814. 4e pr. 40 fr. aan M. Van Daele, Frans Ophas selt voor Lavette, Nr. 82946. Verscheidene deelnemers hebben reeds schriftelijk geantwoord op de hun toegezon den vragenlijst. Het meerendeel der antwoorden zijn zeer bevredigend en toonen dat het reglement wordt nageleefd, maar toch zijn er enkele die niet ten volle voldoen en aldus de Jury in de onmogelijkheid stellen om de belang hebbenden te behouden in de reeks tot de welke zij reeds opgeklommen waren, soms ten gevolge van toegevendheid, die aan de Jury niet meer zal toegelaten den. Men leze de nieuwe schikkingen. Het keurveldje moet minsters een are op- pervalkte hebben. Verleden jaar vonden wij een keurveldje dat slechts een Gentsche roede groot was (14,84 vierk. met.) in plaats van 100. Bij een ander deelnemer stond het keurveldje nevens een roggeveld van een niet mededingende gebuur. Eenige teekenden de uitgelezen struiken niet behoorlijk voor het pikken maar slechts na af gedurende het pikken met enkel eeni ge der schoonste aren uit te zoeken. Zulke werkwijze is hoegenaamd geen ernstige ver edeling of doelmatige selectie. Bij nog ande re, doch niet zeer talrijk vonden wij mengel moes van verschillende roggevariëreiten, bewijs dat deze geen het minste begrip had den van het doel dat door onzen prijskamp nagestreefd wordt. In dit cultuurjaar zijn verscheidene proef veld j es met geplante rogge of tarwe geheel of gedeeltelijk vervrozen. Als van het over geblevene nog enkele struiken voldoening geven mag nomen worden, ofwel digingsveld om in de soort ven. Onder de middelen om het stroo te ver korten en te verkloeken vergeten velen mel- maken van de toediening van een fosfoorzuurmesten en matige toevoe- EM vatten. Op een weide worden 120 en op een andere I Cindnatus. De doos van 8 poeders fr. 4,08 De driedubbele doos tó noeders fr. 10,00 6 '«ES Wiarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE IANDPIJN GRIEF RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de Wonderbare BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE SINT NIKLAAS WAAS C «ogenblikkelijk, zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij te ven pcstmandaat. Gebruik ze eens, zult nooit peen snder meer gebruiken. nog 40 herten gehouden, welke laatste onder het vee loopen. De tweede hoeve is 300 Ha. groot, met al te mmen 500 stuks vee van de beste typen. Wij zijn in de vallei van de Vierrein de verte rechts zien wij Neufchatean liggen. Te 8.45 u. stoo- men wij Longlier voorbijde barms van den ijzeren weg zitten vol leien en schaliën, wij zitten in volle schilferstreek. Longlier voorbij ontwaren wij geen rotsencomplexen meer, 't zijn al velden en weiden met koeien. Wij ontwaren schilderachtige gelegen dorpjes en komen te Mellier, waar wij rechts de oude vijvers en enkele overblijfsels eener oude smis be merken. Te Marbehan krijgen wij de usines Lam- biotte te zien, stokerijen van houtgeesten, methyl alcohol, azijnzuur (azijn), enz. Wij bereiken Laag Luxemburg en krijgen nog en kele naaldhoutbosschen te zien, links en rechts het woud van Neufchatean en dit van Rulles, wederom een kronkelend beekje, de Mellier, rogge veldjes te Houdemont, al weiden met schuilplaatsen of schuil- stallen -n hardsteen te Habay, havervelden met veel walderik of wilde mosterd te Hachy, veel sporen en spoorwagens in het station te Sockhem, het vor- mingsstation van Arlon, huizen in arduin in vorm van vierkante blokken, vlakke velden, een groot depót van het station, en te 9.15 stoppen wij te Arlon. Links, te Barnich, zien wij het federaal kasteel dag- teekenende uit de XlIIe eeuw. De hulpmechine wordt afgehaakt, geen rijkswach- ters noch tolbeambten stappen op de trein; wij ver vorderen onzen weg. De Heer Swartelé, die ’t moeilijk kan stellen zon der tijdig met een kneepje voor den dag te komen, verwittigt de reizigers dat er in de netten van ieder compartiment of onder de kussens zes potloodjes lig gen waarmede op een papiertje de gebeurlijke recla maties of desiderata’s in betrekking tot de reis kun nen geschreven worden; wie zich liet vangen was er voor zijn moeite aan gezien! Verslaggever randt zijn medegezellen aan, wanneer zij op de voetwandeling door de Mullerthal wezen j zullen, van tijd tot tijd de boomen even in te kijken om te zien of zij daar soms niet als ’t ware groote eksternesten of kluwens aardveil in ontwaren, verza melingen die in wezenlijkheid bossen maretak zijn, een wondere plant, die maretak, de toovertwijg van Proserpina, die bij de Oude Belgen hoog in aanzien stond en thans ih Engeland nog als een gelukkige talisman wordt beschouwd. Walmeer in dat land een man en vroaw onder een bos maretak treden, moeten zij elkander den kus van vrede schenken, mag de jongen het meisje dat bij hem is naar hartelust zoenen. Verslaggever wenscht de jongens en meisjes van het gezelschap ’t geluk te hebben een bos mare tak te zien te krijgen. In altijd even snel tempo gaat onze trein voort zijn eentonig lied: titerom! titerom! te zingen; wij ont waren te Autelbas uitgestrekte rogge-, haver-, en kla vervelden, huizen met grijze muren en daken van blauwe schaliën, passeeren Sterpenich, de laatste Belgische gemeente, op 239 km. van Aalst, en komen te Klein-Bettingen in het Groot Hertogdom. Daar den vol bloemen, met al zwartbont vee, rogge en hebben wij Capellen, Mamer en Bertrange, veel wei- haver, en genieten links een prachtig zicht, het pa norama van de stad Luxemburg. Te 9.35 u. stopt onze trein. Oef!nu gaan wij de beenen eens rekken, want hoe lustig ook wij in de kussens te luierikken zaten, toch voelen velen zich moe en stram gezeten. ’t LanDboUWCoMICe AaLst Is heEtn In LUkseMbUrg-staD

Ons Boerenleven (1922-1965) | 1939 | | pagina 4