Association Libérale JOURNAL D'YPRES ET DE L'ARRONDISSEMEiYT. DE L'ARRONDISSEMENT D'YPRES. Un maître coup de balai dans les écuries d'Augias. 28. Jeudi, 9 Avril 1896 6 FRANCS PAR AN. PARAISSANT LE JEUDI ET LE DIMANCHE. On traite forfait. Dans sa réunion de Samedi 28 Mars dernier, le Comité de l'Association lit>érale de l'arrondissement d Y près, vient de décider la lntte aux élections législatives pro chaines. TTne nouvelle réu nion se tiendra le 18 ^Avril prochain pour désigner les candidats L'autre jour, de passage Poperinghe, nous avons trouvé, sur la table d'un estaminet, le compte-rendu d'une séance du Conseil commu nal de cette ville en date du 21 Mars dernier. Avec la permission du Baesqui en avait de rechange, nous avons emporté le document que nous nous faisons un devoir de reproduire pour l'édification des électeurs de céans. Trop souvent nos journaux cléricaux ont re battu cette thèse, devenue une espèce de légen de, qu'il n'y a de bonne administration que là où les catholiques sont les maîtres. On en jugera par ce qui va suivre. Les réflexions que cette lecture suggère sont aussi tristes que multiples, et on se demande tout d'abord, quand on voit ce qui se passe sous la haute direction d'un ancien notaire, riche comme un oncle d'Amérique authentique, de plus représentant et en somme honnête homme, comment les choses doivent marcher là où, comme dans nombre de nos communes flaman des, le gouvernail administratif est aux mains d'un maltôtier quelconque, aussi intéressé qu'ignorant Et qu'on le remarque bien, ce sont des catho liques tout courts qui font la critique d'adminis trateurs catholiques. Ah les temps, où libéraux modérés et ca tholiques modérés s'uniront pour la juste défen se des droits de tous contre les Pharisiens de toute couleur, sont peut-être plus proches qu'on ne le pense généralement. La politique, comme tout le reste, est en train d'évoluer et de chercher une orientation nou velle. (1) On commence, ce semble, en avoir assez de la querelle religieuse de la longue lutte entre clérical exclusif et libéral exclusif de la guerre entre deux intolérances dont l'une, tout pren- dre et en somme, ne vaut guère mieux que l'autre. L'avenir, il le faut espérer et toutes les volon tés droites doivent y tendre, est l'alliance entre tous ceux qui, avec un réciproque respect des croyances et un égal amour de la liberté com mune, chercheront de bonne foi faire triom pher les droits de chacun, et concilier les inté rêts des pauvres avec ceux des riches dans les meilleures conditions de justice humainement possibles. Pas n'est besoin, ce nous semble, pour attein dre ce but, de bouleverser la société et de dé truire des institutions vieilles comme le monde, aussi nécessaires la civilisation et l'existence même de l'humanité que l'air tout ce qui vit. Mais voici Gemeenteraad van Poperinghe. 56* ANNÉE. LE PROGRÈS VIRES ACOI IRIT EONDO. ABONNEMENT PAR AN: Pour l'arrondissement administratif et judiciaire d'Ypres, fr. 6-00 Idem. Pour le restant du pays7-00 tout ce qui concerne le journal doit être adressé l'éditeur, rue au Beurre, S0. INSERTIONS Annonces la ligne ordinaire fr. 0-10 Réclames la ligne, fr. 0-25. Insertions Judiciaires la ligne, un franc. Les annonces sont reçues Pour l'arrondissement d'Ypres aux bureaux du Progrès Pour le restant de la Belgique et de l'Etranger, également aux tu.cau.» Ja joara-i LE PKOOftiS, (1) Et sans aller loin chercher les preuves, n'est-ce pas un indice noter que cette attitude du Président du Volks bond, fesant un appel aux cléricaux comme aux libéraux, et cherchant les rallier tous sur un programme de ré formes démocratiques acceptable en ses grandes lignes T (N. d. I. R.) Verslag der zitting van 21 Maart 1896. De zitting wordt om 10 ure geopend. De Seeretaris geeft lezing van hei verslag der vorige zitting dat goedgekeurd wordt. De Burgmeester geeft het woord aan M. Verscheure. M. Verscheure. Wij beinerken dat het Schepen- collegie geen rekening heeft gehouden van de vraag van M. Dequeker nopens het gebruik van het vlaamsch. Het dagorde is in't fransch, de budgetten zijn in 't fransch. Wij vragen dat voortaan hier ailes in 't vlaamsch geschiede. Zijn de budgetten in 't fransch gedrukt, dat men er ander schrijve in 't vlaamsch. Het is ten andere eene uuttelooze kost van die budgetten te doen drukken, voor het klein getal dat men er noo- dig heeft. En van eeneu anderen kant er ziju employés genoeg op 't stadhuis om ze te schrijven. Wij hopen dat wij hierop niet meer zullen inoeten wederkeeren en wij zullen vragen aan den Seeretaris dat hij, voor deze zitting, de verschillige artikels van de budgetten in het vlaamsch overzette naar mate zij zich zullen voordoen. M. BerienBurgmeester. Onze onde gedrukten zijn in 't fransch en wij gebruiken zeuit. M. ASchaballie. Ik weet geheel wel dat de convocatien, en de budgetten in 't fransch gedrukt zijn doch niets belette dat zij îngevuld wierdeu in 't vlaamsch, te meer daar er leden zijn die't fransch niet machtig zijn. M. Van Mer risSchepen. Maar dat zijn al klaps om de zitting te doen aanslepen, 't is al tracas serie. M. ASchaballie. Wij zouden dus niet mogen vragen dater hierzoude vlaamschgesproken worden gij noemt dat tijdverlies en tracasserie. Maar, Mijn- heer, 'k en geloof toch niet dat men moet fransch kennen om conseiller te zijn. En, sprake men hier latijn, gij en ik, die natuurliik geen verstaan, zouden wij daarovtr te vreden zij n M. Verscheure. 't En is niet verstaanbaar, dat in eene stad gelijk Poperinghe, waar iedereen beter vlaamsch verstaat dan fransch, ailes op 't stadhuis in 't fransch zoude moeten geschieden. Zal het publiek, dat de zitting bijwoont, ook niet beter kunnen oordee- len over de besprekingen en beslissingen, indien er vlaamsch gesproken wordt. Maar men zou zeggen dat het Sch^pencollegie dat publiek vreest, en 't is voorze- ker daarom, dat het de zitting gesteld heeft op den Zaterdag morgen, een dag dat vele personen moeten gaan naar Uperen of te huis gehouden zijn voor hunne zaken van de week te vereffenen. Men neemt voor uit- vluchtsel dat er geen lampen zijn om de zaal te ver- lichten. M. Vandenberghe, Schepen. 1k heb in de Com- missie gezegd, waar Doktoor Devos tegenwoordig was, dat wij onze aanstaando zitting niet konnen hou- den des avonds, omdat wij niet gereed waren voor de verlichting. Doktoor Devos. Heb ik u niet geantwoord dat het geheel gemakkelijk was zich in acht dagen het noodige te verschaffen voor de verlichting. M. BerienBurgmeester. Gelief over te gaan, Seeretaris, tôt de lezing van het Budget van de Hos- picen. M. Verscheure. Ik vraag het woord. M. Berten, Burgmeester. Is het om te spreken over het budget van de Hospicen M Verscheure. Neen. M. Berten, Burgmeester. In dat geval kan ik U het woord niet geven. Wij zijn verplicht ons dagorde te volgen. M. Verscheure. Ik vraag de toepassing van art. 70 van de Communale Wet. (Burgmeester en Schepenen bezien elkander, 't is voorzeker nieuws voor hen. Ze wisten waarschijnlijk niet dat er een art. 70 was in de Communale Wet.) M. Verscheure. Ik zal er U lezing van geven. Aile jare, vôôr dat de Gemeenteraad zich bezig houdt met de bespreking der budgetten, moet het Schepen- collegie, in openbare zitting, kennis geven van den geldelijken toestand van stad. Wij vragen dus om dien toestand te kennen vooraleer over te gaan tôt ons dagorde. (Burgmeester en Schepenen staan nog meer verwon- derd. Zj ondervragen malkander met den blik. Eenige minuten gaan voorbij zonder dat er iemand antwoordt. De heer Burgmeester staat eindelijk op.) M. BertenBurgmeester. Gij zult den toestand zien in de budgetten. Wij kunnen U niets anders zeg gen. M. Verscheure. Een budget geeft geen toestand van zaken. In een budget staan er enkehjk sommen, welke men voorziet te ontvangen en uit te geven in den loop van 't jaar. Wij, wij willen weten of er geld in de kas van stad is of indien er schulden zijn en hoeveel Daar gij niet antwoordt, nemen wij nota dat gij stadszaken niet kent, achter 25 jaren hier gezeteld te hebben M. Schaballie. 't Is aardig, 't en is geen knnst of zeggen ze al te mets dat Poperinghe eene eeuw ten achteren is. (Dit incident wordt alzoo gesloten en de Sekretaris geeft lezing van het budget der Hospicen.) Budget van de Hospicen. Art. 13. Opbrengst van het werk der ouderlingen en weezen. 1500 fr. 00. M. Verscheure. Welk gesticht brengt die som op M. Van Merris, Schepen. Het gesticht St. Mi- chiel of Zwartenmuts-school. M. Verscheure.Wat brengt het oudemannenhuis op? Volgens de rekening van t jaar 1894 zou het niets opgebracht hebben voor Poperinghe. Maar hoeveel heeft het opgebracht voor St Nico- laas Waargaat de opbrengst van geheel de bo«r- derij 2 Paarden, rond de 20 Koeibeesten. 35 40 gemeten Land, enz., enz. En nogtans, wie doet er al

Le Progrès (1841-1914) | 1896 | | pagina 1