Chronique judiciaire. if. Vandenberghe, Schepen. De inrichting van eene Pharmacie is toegelaten, mits zij bestuurd wordt door eenen Apotheker. if. Verschevre Op order van het Schepencollegie, heett het Bureel van Weldadigheid eene zitting gehou- den den 27 Maart 1895, waarin beslist werd dat, ingevolge de wet, verbod werd opgelegd aan de disch- heeren van in 't vervolg nog te mogen leveren voor het Armbestunr. Ken dischheer, die zich aan deze beslissing ni«t wilde onder»erpen, heeft zijn ontslag gegeven deu 29 Maart daaropvolgende, m«t de vaste overtuiging, dat de dischheeren rekeniDg gingen houden van deze Oeslssing. En wat is er gelieurd De dischheeren heb ben de wet over het hoofd gezien en e -n mi Idel gezocht om den onderstand in natuur zalf voort te leveren, op naam van eenen derden persoon, ter hunner beschik- king. om de mandaten te acquitteren, zonder het be- drag ervan te ontvangen. Wat zegt gij van zulk eene handelwijze Wat zegt gij van dischheeren, die de wet en hunne eigene beslissingen to buiten gaan Wat /egtgij van dischheeren, die de bevelen van de ge meente overheid iniskeunen Een van die heeren disch'"'esters is zelfs zoo verre gegaan, dat hij voor bij na 1700 fr van zijne eigene koopwiren gezonden be< 't naar het huis van eenen bediende der stad, alwaar zij uitgedeeld wierden. Deze bediende.uit vrees voor 't publiek, heeft de betaliugsman laten ingevuld op naam van zijne schoonzuster, die nooit geen winkel gehou- Budget van de Stad. Nos lecteurs se rappellent la sortie de ces bandes de stokslagers cléricaux, une quinzaine de jours avant nos élections communales et les violentes bagarres qui s'en suivirent. Ces affaires furent jugées par le Tribunal cor rectionnel d'Ypres la date du 4 Février der nier La plus importante des causes appelées était celle dans laquelle étaient impliques les sieurs den disrh jaarlijks aan doktoors en apothekers 6000 fr. dat is 5u00 tr. te veel. Watou 3,600 inmoners. De doktoor trekt voor jaarwadde en levering van geneesmiddeleu 500 fr. Watou telt het derde onzer bevolking. Voor doktooi s en apothekers zou het hier 1500 fr. oi-'geu kosten in plaats van 6000 fr. Dus hier kost het 4,500 fr. te veei. if. A. Schaballie. Volgens mijueit collega Ver- scheure komt te verklaren, niet met ijdele woorden, maar met steliige bewijzen, blijft er niet den minsten twijfel dat de gevraagde »-om van 5000 fr. mraakroe- pend is, en niet mag behouden worden. Ingevolge zijn gezegde, doe ik de volgende voorstellen lïU Voorstel. 2000 fr. te verdecle.i onder de apothekers. Dat is het dubbel van Meenen, ingezien de bevolking. Wij staan die verhooging toe, opdat er aan den arme geene geneesmiddelen zouden ontbreken. Schoon dat wij kunnen bewijzen, dat er te Meenen, met 1300 fr. medicamenten, niet meer sterfgevallen zijn onder de behoeftigen, dan te Poperinghe met 5000 fr. medicamenten. 2d* Voorstel. 2000 fr. te verdeelen onder de 3 doktoors in geval de heeren apothekers mijn «erste voorstel niet willen aanveerden. 3d* Voorstel. Ëene Pharmacie inrichten in 't gasthuis voor disch en hospicen, wel te verstaan, indien mijne twee eerste voorstellen zouden verworpen zijn door Doktoors em Apothekers. Doktoren zouden belast zijn met het bo- reiden en uitdeelen der medicamenten, m'ts eene ver- gceding van 600 fr. De kosten dier Pharmacie, als- medo df ze der geneesmiddelen met bereiding en uitdee- ling. zullen ten laste zijn 1° van disch voor 5/6, 2° van hospicen voor 1/6. if. Demulf. Ik beken dat die som van 5000 fr. voor geneesmiddelen overdreven is, en ik geloof wel dat er besptrihgen op te doen zijn. Nogtans kan ik de voor stellen van M. Schaballie niet aanveerden, om reden dat ik niet zeggen kan, hoeveel vermindering er op kan gedaan worden. *T beste ware eene vergadering te houden onder doktoors en apothekers, ten einde die zaak nader te on-ierzoeken. Wat aangaat het oprichten eener Pharmacie in 't gasthuis, dat ware tegenstrijdig aan de wet. M. Berten, Burgmeester. Wat kennen die mannen van wetten M. A. Schaballie. (Grimlachend). Wij achten ons gelukkig een man aan 't hoofd van 't bestuur te hebben gelijk gij, om ons de wetten te leeren. Gij hebt reeds prenven gegeven van uwe groote ker.nissen van wetten toen wij spraken van art. 70. if. A. Schaballie. Hoe komt het, dat er te Meenen en te Wervick geen Apotheker is voor de Pharmacie De Doktoors bereiden en bedienen er de medicamenten onder hunne eigene verantwoordelijkheid. Nogtans de gemeente overheden van Meenen en Wervick kennen ook de wet. Ik houd er dus aan, dat EEN mijner drij voor stellen aanveerd norde. Verzonden naar de Commissie. Art. 10. Onderstand in Eetwaren, Kleeding, enz. 7500 fr. den heeft, en alleenlijk geen patent betaalde. En zeg gen dat meu 50 ueermgdoenders van stad hadde kun nen den penuing jeunen met die 1700 fr. M. ASchaballie. Er is dus maar al te klaar bewe- zen dat de neeringdoeners in 't algemeen, maar weinig profit trokken uit die somme van 7.500 fr.... 'T was al voor dezelfde. Om zulks in 't vervolg te vermijden, en aile de neriugdoeners op deuzelfdeu voet te zetteu, Stel ik voor. AVoor mat de levering van brood betrefl. Tweemaal 's jaars, met het begin van den zoiner en het begin van deu winter, zulleii de dischheeren bij staal vermelden deu onderstand in brood, verleend aan ieder der ondersteunde huisgezinuen. Na opsomming van het getal brooden, toegestaan voor elk saisoen, /.al het armbestuur zijne orders, bij aile de bakkers van Poperinghe, op zulke wijze ver deelen dat, voor zooveel mogelijk, eike bakker een bijna gelijk deei hebbe. B. Voor mat de 'hleedûig aangaat. 1° Het armbestuur der stad zal jaarlijks, met Octo- bermaaud, eene lijst opmaken van de ondersteunde huisgezinuen er bij vtrmeldeude den onderstand in kl eding aan elkeen van ben toegestaan voor den winter. 2° Een staat zal gemaakt worden, gevende de op somming der toegestane kleedingstukken, gerangschikt elk volgens hunnen aard. 3° Het armbestuur zal de prijzen vaststellen van die verschiliige artikels met hunne hoedamgheid, na ge- uomene inlichtingen. 4° Aankoop zal gedaan worden bij aile de nering- doeners d r stad van aile die artikels, en dat voor zoo veel mogelijk in gelijke hoeveelheid en waarde. 5° De ueringdoeners zullen die koopwaren leveren in het lokaal van het armbestuur, alwaar de disch heeren ze zullen aanveerden na onderzoek. Verzonden naar de Commissie. Art. 1. Opbrengst van de Weegschaal. 2500 fr. Art. 2. Opbrengst van de Hoppepres.^en 4000 fr. M. A. Schaballie. Op verzoek van een groot getal Landbouwers eu Kooplieden, vraag ik dat het thans be- staande règlement der hoppeschaal zou onderworpen zijn aan eene gausche hervorming, omdat het geene geuoegzame voldoening geeft aan beide belaughebbende. Eene korte uitleggîng zal mijne Collegas overtuigen van de gegrondheid hunner vraag, en ik twijfel geens- zins dat hunne eischen zullen voldaan zijn. 1. Landbouwers en kooplieden vragen vermindering van den tegenwoordigen tarief de onkosten zijn te groot, in gevoige de leege prijzen der hommel. Wel is waar hebben wij over tien twaalf jaren, geweten, dat de prijzen ook zoo leeg waren als nu, zonder dat er re- clamatiën over de onkosten in de schaal gedaan wier den maar, te dien tijde, waren aile de voortbrengsels van den lamibouw, zooah granen en beestialen, in hoogen prijs, zoodanig dat de landbouwers hun bestaan er uit kunden trekken, zonder het geld der hommel. Maar tegenwoordig zijn aile die voortbrengsels, even als den hommel, in kle nen prijs bijzooverre dat die, in plaats van hun bestaan te verzekeren, nauwelijks hunne kosten dekken. Daaruit volgt, dat er voor de landbouwers maar eenen middel meer bestaat om zich te verweren tegen de slechto jaren, dit is van overal besparingen te doen en dit op aile manieren, aile on kosten trachtende te vermijden en het spreekwoord in 't werk te stellen. Vele kleintjes maken een groot 2. Landbouwers vragen opdat er eenen tijd zoude bepaald worden, gedurende denwelken hunne geleverde hominel onderbevig is aan goedkeuring of weigering. Het tegenwoordig règlement maakt daarvan geene mel- ding, en dit is nogtans van 't allergrootste belang. Heeren Warandeerders beweren, dat zij het reeht hebben van aile de hommel, welke in de levering lood gekregen heeft, naderhand nog het lood te mogen ont- nemen en dit zoolang de hommel in de schaal ligt (zij som'ijds 3 5 weken). Dje h tndelwijze is niet aan- veerdelijk. Aile koopwaren, van welken aard ook, worden aanveerd bij de levering, zoo niet geweigerd om gegronde redens. Waarom dan ook zou de hommel, zoo belangrijk voor onze streek, aan dien algemeenen regel uitzondering moeten maken De heeren Waran- deerders beweren de geleverde hommel niet te kunnen goed nazie» en nauwkeurig onderzoeken op den dag ZELVE der LEVERING, omdat er somMjds dagen zijn dat er in de schaal 20,000 pond hommel geleverd wordt wat raper is, omdat die groote leveringen ge- schieden in November en December, 't is te zeggen als de dagen kort zijn en dat den tijd hun diensvolgens daartoe ontbreekt Om die redens maken zij hunnen steun op de beëedigde zakkers. Bij het aankomen van de hommel in de schaal, vragen de Warandeerders aan den zakker 1° Hoe is den naam va» de» boer (aïs raen die vraag nagaat, zou me» niet denken dat het de boer is die moet gewarandeerd zij». in plaars van zijne hommel). 2° Ilebt gij don hommel goed gevotid-n In geval va» ja, houden de heeren Warandeerders zich tevreden met een handvol bommel te neme» uit eene baal om zulks te bestatigen en hierop is de hommel dadelijk aanveerd. Zegt de zakker va» neen, aanstonds vergadere» «le Warandeer lers en gaan over tôt een nauwkeurig onderzoek. Waarom dit nauwkeurig on derzoek niet i» de twee gevallen Hoe dikwijls is het niet gebeurd, dat er hommel lood bekwam bij deleve- riug, en eenige dagen daarna (natuurlijk als zij nog in de schaal berustte), op het zeggen van den koopman, aan een nieuw onderzoek onderworpen wierd en dik wijls haar lood ontnomen wierd Hoe onaangenaam is dit niet voor beide belaughebbende Onlangs heb ik te Antwerpen gepreste Poperingsche hommel met lood voor oogen gelegd geweest, en ik was verplicht te bestatigen dat die hommel van geheel slechte hoedanigheid was zij was niet min dan rot. Hadden de heeren Warandeerders wel hun onderzoek gedaan, voorzeker zou me» dergelijk feit niet te be- treuren gehad hebben. En hoe nadeelig is zulk een on derzoek niet voor de landbouwers Moeten wij niet zorgen voor den goeden naam en reputatie van onze Poperingsche Hommel Moeten wij niet trachten dien naam te verbeteren inrt schoon te plukken, wel te drogen eu nauwkeurig te Waranderen Is dit eenigste middel niet, opdat onze Hommel meer zoude gevraagd worden en de prijzen ervan zouden verbeteren Daaruit besluit ik, dat er in 't règlement Zoude moe ten staa», dat de gepreste balen nooit langer dan 48 uren mogen berusten in de schaal, en, na verloop van dien tijd, op straat gezet i* orden, ten koste en perijkel van den eigenaar eu ter ontlasting van het Schaalbe- stuur. Alzoo zou het beneden deel der schaal altijd, ten grootsten deele, ledig zijn, en gehruikt kunnen wor den om er de Hommel te liggen die, den dag ZELVE der levering, niet kan gewarandeerd zijn, 't zij omdat zij te laat in de schaal toegekornen is, 't zij omdat er die» dag te v >el hommel geleverd is geweest. Ieder landbouwer zou zijne balen in die plaats laten berus ten, na dezelve geteekend te hebben op de manier die hij verkiest om ze te erkennen. 'Sanderendaags 's morgens zouden de landbouwers wederkeeren naar de schaal, met het openen van 't bure«l de heeren warandeerders zouden die hommel dan goed en nauw keurig onderzoeken en eene beslissing nemen voor het vertrek der landbouwers, beslissing welke zij later om geene redens meer zouden mogen herroe- pen. 3. Ik vraag dat er eene Commissie van beroep zou ingericht worden, samengesteld uit drie leden (ander dan de Warandeerders). Deze Commissie zou belast zijn met eene nieuwe expertise op vraag van kooper cf verkooper. Hare uitspraak zou onweder- roepelijk zijn Tegenwoordig moeten de landbouwers en kooplie den zich gedragen naar de beslissing der waran deerders, zonder dat er iemand anders mag tusschen komen. Zou men niet zeggen dat zij in de uitvoe- ring van hun ambt onfaalbaar zijn Bestaat het beroep niet in aile zaken? .Bezie de tribunalen, bezie de expertisen altijd beroep, altijd beroep. Ja, zonder twijfel moet er beroep zijn, wil men aan iedereen voldoening geven en de rechten van eenieder eerbiedigen. Te Aelst, die groote hommel- streek, bestaat er ook eene Commissie van beroep, die, sedert hare inrichting, de beste uitslagen geeft. En waarom zou er dan te Poperinghe, geen beroep mogen bestaan. 4. Kooplieden vragen dat op de schaaibiljetten voortaan den naam van den bestemmeling (brouwer of koopman) door den weger niet meer zou inge vuld worden en dat die invuliing aan hen zou over- gelaten worden. Tôt verrechtveer iiging hunner vraag, roepen zij het recht in, de geheimen van hunnen handel te behouden Verzonden naar de Commissie. [La suite et fin au prochain numéro).

Le Progrès (1841-1914) | 1896 | | pagina 2