M U dkst imii» D'AFFICIIJS, ANNONCES, AVIS FT NOUVELLES DIVERSES. No 2494. SAMEDI, 28 Août, 1841. 25me Année. y BELGIQUE. Nous l'avons dit dans le temps, une al tercation entre voisins a donné lieu, par ses conséquences, des poursuites crimi nelles devant les trois degrés de juridiction. Devant la justice de paix, Sophie 0. prétendait avoir été injuriée par L.. A l'au dience, pendant les débats, elle taxa de faux le témoignage de P., et l'on soupçonna plus tard que Sophie 0. avait suborné deux témoins produits sa requête. De là instruction et renvoi devant la chambre des mises en accusation. Dans l'intervalle P. fit dresser par le commissaire de police procès-verbal de l'iujure grave, de la ca lomnie proférée sa charge devant le juge de paix. Le tribunal correctionnel avait statuer le 26 sur cette plainte. La défense a soulevé une question préjudicielle tirée de l'art. 377 C. P. et consistant soutenir' que, la partie offensée n'ayant fait aucune réserve, ni provoqué immédiatement l'ap plication d'aucune peine, il n'y a plus d'action, ni pour elle ni pour le ministère public. Le tribunal a entendu les témoins et remis huitaine. A la même audience, le tribunal a con damné le nommé P. pour sévices exercées sur la susdite Sophie 0., qui du reste s'était déjà partiellement rendu justice elle-même; condamné un gamin qui avait volé des pêches et escroqué cinq francs; acquitté une petite fille, prévenue tort d'avoir volé des boucles d'oreille; et en tendu les témoins en cause de Mr Deg. et du Sr Del., dont le dernier aurait insulté le premier et le premier terrassé le second, le tout en pleine rue l'édification des curieux accourus l'illumination lors d'un mariage sans bénédiction uuptiale. La reddition solennelle des prix, aux élèves du Pensionnat des Dames de Rous- brugge a été faite le 2o de ce mois. Un dialogue, intitulé le prix de sagesse, a été débité par quelques élèves avec beau coup de précision, d'entraînement et de grâce. Les prix ont été remportés par M6"** Sophie DoncL, Silvie Tileca, de Boesinghe. Zénoble Lambin, d'Oostvle- terenEugénie V andènpeereboom, Lucie Clinckemaillie, Emélie Mouliez, Mimie Dullaert, Thérèse Bouten, Léonie Tack, Rosalie Lapiere, Euphémie Beke, Pauline Van Praet, Justine Schockeele, Clémence Beke, d'Ypres. Aline Boedt, de Vlamer- tinghe. Hortense llanssens, d'Aerden- bourg.Silvie Elleboudt, de Langemarck. Clémence Schottey, de Merckem. Emile Decoene, de Reninghe. Adèle Bert, Elise Castelein, de Menin. Sophie Yerdonck, d'Ostende. Mélanie Demau, de Furnes. L'établissement des Dames de Rottsbrug- ge répond, en touts points., aux exigences actuelles de la meilleure société, et doit nécessairement s'attirer l'attention des mères de famille. Aen den heer Opsteller van het dagblad le Propagateur, te Yperen. LE PROPAGATEUR, Ypres, 28 Août. Poelcappelle, z6«n Ougst 1841» Myxueer Maendag a3cn ougst lest, heeft alhier placts gehad de plichlige iuhulding van onzen agtingweerdigcn Burgmeester den lirer burggraef Depalin. Vau in den vroégen morgent was elkcn plaetsbewoonder op de beeUen en werkte met yver en vlyt tôt vercieren zyne wooning en de plaets alwaer dezen heer moest passéercu; rond den middag was de Terciering entrent voltrokkeu, en raen bemerkte ouder andere Vyf alderschnouste op- gerecbte praelbôogen, vercierd met alderliaude slag vau bloemen eu gioene gewassen, te weten eene voor de woonste der kiudercn Rosez, eene voor de lierberg de Krooue, eene voor bel huis van den heer notaris Delavie, eene aen den uitgang vau bel Kerkhof, en eene voor de woonsten van den koster Alleman eu de weduwe Ver- mander; boven huuue vercieringcu bevatten zy elk een schoon opschrift vervull van zegen wenschingeu; voordera voor elke woonste zag men opgeregt met groen, wit en andere coleuren bekleed, boogdraegeude sparren aen de welke vastgebegt waeren schoone kroonenmitsgaeders wapperden verscheyde -vaendels de nationale coleuren ver- bteldende, in de tusschen ruimte van deze gioote sparren bevonden er zich audere kleyne. Foelcappelle sebeen waerlyk eer aen ecneu luslhof dan aeu eene gemeenle plaets te gelyken. De aenkomst van onzen eersten magistraet van de hoofdstad der province, die voor de dry neren aengekondigt was heeft op de zelve uer plaets gebad, de zclre wierd kenbaer gemaekt door het geluid der klokken en ceuige losbrandingen; Den stoet zamengesteld uit het musique der artillerie in garuizoen te Yperen onder het geleyde van huunen conunandanl den heer Otlion, uit den heer notaris Delavie verbeeldeude de municipaliteyt of regeering, heb- beude aen zyne zyde sieur Pauwely», een der leden van den gemeente raed, inwoonder van Poelcap|<«Ile en gevolgt door zyne dry oudste dochterkens in het wit gekleed, door zynen commis, alsmede door ceuige notabel iuwoou- ders van Poelcappelle, en van eene ontelbaere menigle welke brauden van yver oiu hunne eerbewyzingen aen hunnen eersten magistraet te mogen laeteu zien, heeft ziclt lu-ge/en tôt aen de eerste praeibôog opgeregt voor de wooust der kinderen P.osez, den heer burgmeester ziende de aen komst der gonne, welke Poelcappelle ouder zyne byzonderste inwoonders teld, is uit zyn ryluig gestapt en heeft zicla den hoed in de hand groetende aile die zich op zyne passagie bevonden, tôt by den stoet begeven terwyl het musique zich gedeurig liet hooren, aldaer gekomeo zynde, wierd by eeist door zynen schepen den heer notaris Dela vie met eene korte dog schoone aenspraeke vereerd. naer dien door het lid van den gemeente raed, eude door ee- nige der notabelste inwoonders van Poelcappelle, zynen commis den heer Nevejan héeft uiluaem der inwoonders van Poelcappelle, lezing gegeven vau eene lofrede, welke len dien eynde bereyd was, en waer in kort den voorspoed eu het geluk van Langemarck onder de voorige adininis- tratie van den heer burggraef Depatin, alsmede de hôop van deze te zien erleven verhaeld wierden, het is oumo- gelyk te bcechryvcn, wat al iudruk deze lezing op onzen burgmeester gemaekt heéft, alsook op aile de aenlinordeis, aeuslonds naer deze lezing, liet zioh de menigte toegeloopen van aile kanten de logt weérgalmen, door hunne eiliaelde geroepen van lang leve onzen burgmeester den heer burg graef Depatin deze aeuspraekcn en aflezing gedacn zynde, heeft den stoet ouder het gespeél van het schoon musique zich begeveu tôt aen de woonste van den heer notaris Delavie, alwaer hy op het verzoek van dezen lesten inge- gaen is, aen de deur komende, wierd hy door den heer Jacques Deridder grondeygenaer gedomicilieert te Ostcnde, en tydelyk zyn vcrblyf houdende te Poelcappelle, door eene korte dog ziclroerende aenspraek gccompliinenteért, gedeu- rende zyn verblyf (welke ten minslen van eene uer is ge- weést) in de wooust van gemeldeu heer liet het bovengemeld musique verscheyde schoone stukken hoorenin welke tusschen pooziugen Lang Leve onzen burgmeester den heer burggraef Depatin, door de menigle erbaeld wierden, waerlyk de v.ildoening scheen op het aeuzicht van elken iugezeten van Poelcappelle gedrukt te zyn; van de woonste van den heer Delavie heéft den staet zich begeven tôt aen den uit gang van het Kerkbof alwaer eene praelboâg opgerecht was eu alwaer den heer pastor, zynen koster en kerkmeesters hunnen eersten magistraet afwaohlen, deu heer pastor heéft hem uit naem der clergé, zyne gelukwcnscbiugen aeuge- boden, naer eehigen tyd met den heer pastor betrekkelyk zyue kerk en woonste gehandeld te hebben heéft den heer burgmeester geheel voldaen schynende, van den heer pastor zyn afscheyd gcnoinen, en den stoet heéft zich in het zelve order begeven tôt buiten de plaets van Poelcappelle, trek- kende door de schoone opgerechte praelboôg voor de woonsten van den koster Alleman en de weduwe Vermander, alwaer hy door een der zoonen van deze leste verwellekoint is geweést; nu Poelcappelle verlaetende heéft hy de inwoon ders met de beleéfdheden welke aen hem eygen zyn erhaelde mael bedankt over hnnne eerbewyzingen en is aldus in zyn rytuig gestapt en vertrokken naer Langemarck, vergezcld van den heer notaris Delavie, alwaer hy ten vyf en half ueren zynen inlreédc moest deen Poelcappelle zal lang in het geheugen hebben deze luisterlyke feest, de welke iu bel beste order voorby gegaen is. Gelicft, myuheer den Opsteller, voor dezen brief eene placts in deu acustaeuden numéro vau u dagblad te ver- lccnenen my le gelooven zeer opteclitelyk. Eenen inuoonder t un Poeleappetli,

Le Propagateur (1818-1871) | 1841 | | pagina 1