BYVOEGSEL AEN DEN Van Zaterdag 15en October, 1843. OVER DE KIEZINGEN. KIEZINGEN Het kiesrecht is ongetwyffeld een der dier- baerste voordeelende welke wy met de revo- lutie van 1830 bekomen hebben. Hier van moet ten vollen overtuygd zyn al wie de open- bare belangen zich eenigzins ter herten trekt. Maer hoe veel zyn'erzelfs, ja bezonderlyk onder onze bestpeyzende medeborgers, die hunne rechten en te samen hunne plichten in het gene de kiezingen betreft, behoorlyk in- dagtig zyn? Uyt het gene in onze stad gebeurd is, moet men met spxyt besluyten dat het kies recht niet genoeg geweêrdeerd word by een merkelyk gelai kiezers. Indien het anders ware, terwyl den eerbied toi den Godsdienst en de liefde tôt het Vaderland en het alge- meen welzijn als den grond zyn van den aerd der Belgen, zou men liet verdriet hebben van in zommige gemeenten te zien heerschen man- nendie uyt drift of uyt baetzugt de belangen hunner onderlioorige weygeren voor te staen? Neen zeker; maer wy zouden overal aen het hoofd der gemeenten zien borgers, diezoo wel als het meeste getal der kiezersde zede- lyke en lydelyke of materieéle belangen na weêrde weten te schatten en aen een ider waerborgen zonder eenig onderscheyd van persoonen. Het gene wy komen te zeggen wegens het kiezen der leden van den gemeente-raed, kan en moet ook toegepast worden aen den keus zoo van de leden der kamers als van de pro vinciale stalen. Maer wy hebben voornament- lyk gesprolien van het bestier der gemeenten, om dat het tydstip nakende is op welk de helft der leden van de communale raden van het ryk door den keus hunner medeborgers in hun ambt gelaten, of door andere vervangen moe- ten worden. Deze algemeene kiezing zal vol- gens de wet geschieden op den dynsdag25e" dezer maend. God gave dat in deze plegtige omstandig- keyd een iegelyk met eenen zuyveren iver tôt het algemeen welzyn bezield ware! Wy ver- hopen, het is waerdat voor het geen in het bezonder onze stad aengaet, de welmeynende borgers geenen slechten keus zullen te betreu- ren hebben. Maer wy moeten wel overtuygd zyn dater zommige eerzugtige en woelige gees- ten niets zullen sparen om de overhand te bekomen en ons daerna als vyanden te behan- delen. Wat dan gedaen om dat ongeluk te voor- komen? Wy meenen daer toe niet anders noodig te zyn als dat aile de kiezersdie den godsdienst en het vaderland beminnen, hun recht uytoeffenen, en zonder zich te laten ver- leydenhunne stem geven aen mannen die door hunne goede hoedanigheden verdienen aen het hoofd der gemeente gesteld te worden. Het is maer met dus te handelen dat de kiezers de agting en dankbaerheyd hunner medebor gers mogen verwagten. Wy hebben geoordeeld iets nutlig en aen- genaem aen de kiezers te doen met hun heden eene gemeenzame onderwyzing over de kiezin gen mede te deelen. Wy houden het ons eene plicht van nacr ons vermogen mede te werken om rust en geluk aen onze stad te bezorgen; het welk by middel van goede bestierders alleen kan bekomen worden. Eer wy verder gaenbrengen wy onze le- zers in het geheugen dat volgens de wet nopens de splyting of verdeeling der kieskollegiën de stad Ypre verdeeld is in dry deelen of sectien. Elke sectie heeft een zeker getal kandidaten te kiezen. De eerste sectie, twee, de tweede, dry en de derde ook dry. De kiezers konnen van nu af in ons supplément van den len octo ber zien aen welke sectie ider toebehoort. Zoo haest wy zullen vernomen hebben welke kan didaten in de verscheyde sectien de meeste kans zullen hebben van door de welmeenende kiezers gekozen te worden, wy zullen niet na- laten liunne namen bekend te malienop dat de eendragt der goede borgers de poogingen hunner tegenstrevers moge verydelen. GEMEYNZAEME ONDERWYZING PLICHTEN BER KIEZERS. Ier. YAN HET KIESRECHT. Vraeg. Welk is het bezonderste recht dat de grondwet aen de Belgen geéft? Antwoord. Het is het kiesrecht; om dat het door dit recht is dat al de andere al gemeene en byzonder rechten des lands vaslgesteld en verzekerd worden. V. Wat verstaet gy door dit kiesrecht? A. Het is een recht door het welk de Belgen, tôt eenen zekeren ouderdom ge- komen zynde, het vry gebruyk hunner borgerlyke rechten genietende, en door hunne fortuen een grooter belang heb- bende in het algemeen welzyn, mogen deel- nemen in den keus der mannen die gelast zyn met het bewaeren en toepassen der instellingen en wetten van het land in de verschillige deelen der wettelyke magt. V. Van welke deelen der wettelyke magt spreekt gy? A. Van de kamers, van de provinciale en van de communale raden. V. Waer in bestaen in het algemeen de zaken waer mede de kamers, de provin ciale en communale raden belast zyn? A. De kamers werken mede tôt het ma- ken van goede wetten; zy zorgen dat de grondwet en andere bestaende wetten ge- trouwelyk uytgevoerd en wyzelyk uytge- leyd worden; zy bepalen de algemeene uytgaven van het land, en schikken de belastingen volgens de fortuen der gene die ze moeten betalen en volgens de regels der gerechtigheyd en der rechtveêrdig- heyd. PROPAGATEUR, OVER DE EN DE

Le Propagateur (1818-1871) | 1842 | | pagina 3