Den provincialen raed behertigt de be- langen der provincie, en gelyk de kamers moeten de ministers bewaken, alzoo is het voor de provinciale raden eene plicht van eene wakende oog te houden op het ge- drag der gouverneurs en andere provin ciale bediende, die door het gouvernement benoemd worden. Den communalen raed zorgt voor de belangen der gemeente, is gelast met er het goed order te doen onderhouden en de goede zeden te doen eerbiedigen, en bewaekt de mannen die door het gouver nement aengesteld zynom de zaken der gemeente te bestieren. VAN HET OOGWIT DER KIEZINGEN. V. Wat moet men peyzen van kiezers die maer stemmen voor hun eygen belang, tôt meerder welzyn van hunne vrienden en bloedverwanten, of ten voordeele van deze die van hunnen aenhang zyn? A. In het maken en uytvoeren van goede wetten en reglementen, en in het goed be- stier der materieele en zedelyke belangen van het volk. tydigheyd aen elke gemeente het deel der contributien opleggen die zy moet betae- len. De provinciale raden aenveerden of verwerpen ook de vermeerdering of ver- mindering der onkosten die voorgesteld worden tôt het uytvoeren van openbare werken in de provincie, zoo als voor ge- stichten, wegen, vaerden, enz. Eyndelyk zy stellen aen de hooge ambtenaeren maet- regels voor die konnen dienen om de ma terieele belangen der provincie te bevoor- deren. zyn- (I). II. V. Waerom heeft het national congres in het maken der grondwet gewild dat er kiezingen waren? A. Het congres heeft tôt oogvvit gehad van al de Belgen, die een waer belang hebben in het algemeen welvaeren, een zeker deel te doen nemen in het opper- bestier van het land. Want, gelyk aile gouvernement van natuer kan verdrukken of verdrukt worden, zoo was het noodig van aen het volk zelf bekwame magt te geven om het gouvernement tegen te hou den, wanneer het de belangen van het land vergeet, of het zelve tegen aile booze aenslagen te ondersteunen, wanneer het die belangen waerlyk behertigt. Maer ge lyk het niet mogelyk is dat al de inwooners van het land die magt gezamentlyk uyt- oeflenen; daer om was het noodig van die te stellen in de handen van mannen, die best het algemeen betrouwen verdienen en het congres heeft met reden geoordeeld dat die mannen niet beter konden gekend worden, dan met er den keus aen het volk van over te laten. V. Waerom heéft het congres het recht van kiezen alleenelyk gegeven aen de aen- zienlykste borgers, aen deze die eene ze- kere som aen deopenbare schatkist betalen? A. Om dat zy door hunne fortuen en door den rang dieu zy onder bunne me- deborgers bekleeden meer onafhanglyk zyn, een grooter belang hebben in het welzyn van het land, en beter in staet zyn om de mannen te kennen die de noodige hoedanigheden bezitten, om al hunne plichten stiptelyk te volbrengen. V. Welk is het oogwit dat de kiezers in de kiezingen moeten hebben? A. Zy mogen geen ander oogwit hebben dan van het geluk en welvaren van hunne gemeente van hunne provincie, en van geheel het land te verzekeren. A. Dat zy te kort blyven aen eene hun- ner wezentlykste plichten het is immers eene plicht voor allen borger van het al gemeen welzyn boven aile bezondere be langen te stellen. V. Waer in is het welzyn der gemeen- ten, der provincien en des lands gelegen? V. Waer in bestaen de materieele belan gen van het volk? A. Hier in dat het landde provincie en de gemeente bestierd worden met de allergrootste spaerzaemheyd die het mo gelyk is te gebruyken; dat het geld van den staet, van de provincie en van de ge meente getrouwelyk besteéd worde vol- gens de wezentlyke noodwendigheden van het volk; dat den koophandel, de nyver- heyd, den landbauw, de konsten en weten- schappen bevoordeeligd en uytgebreyd worden, en dat al de borgers in rust en vrede leven. V. Hoe konnen de mannendie door de stemmen der kiezers hunne plaetsen be- komen, medewerken tôt den malerieelen voorspoed van het volk? A. Met de ministers des konings, de provinciale en communale ambtenaren te dwingen tôt het kwyten der plichten waer van het welvaren van het volk afhangt. V. Hoe konnen de ministers tôt het kwyten dier plichten gedwongen worden? A. Door den senaet en de Kamer der volksvertegenwoordigersdie het recht hebben van hun het geld te weygeren dat zy voor noodeloose onkosten vrageu, en die hun eene nauwkeurige rekening kon nen doen geven van het gebruyk dat zy van het geld van den staet willen maken of gemaekt hebben. De kamers aenveer- den of verwerpen ook, volgens dat zy voordeelig of naedeelig zyn; de koophan- del-traktaten die de ministers met andere landen aengaen, en dwingen het gouver nement tôt het aenveêrden van wetten en maetregelen die den koophandel, nyver- heyd, den landbauw, enz., konnen be- voordeeligen (I). V. Hoe konnen de gouverneurs en an dere provinciale ambtenaers die den ko- ning aensteld, door de kiezers tôt het kwy ten hunner plichten gedwongen worden? A. Op de volgende wyze de provinciale raden, die door de kiezers benoemd wor den, zyn gelast met le zorgen dat de ambtenaers met gerechtigheyd en on par- (i) De grondwet geéft zelfs aen de kamer der volksverte genwoordigers het recht van de ministers iu beschuldiging te stellenwanneer zy in het bestier een misdryf begaen dat aen de» belangen des lands schadelyk is. V. Hoe konnen de communale overhe- den door de kiezingen gedwongen worden om mede te werken tôt het materieel wel zyn der gemeente? A. Zy worden daer toe gedwongen door den communalen raed, die door de kiezers genoemd word. Den communalen raed aenveêrd of verwerpt de onkosten die voor de gemeente door borgmeester en schepe- nen voorgesteld worden; hy bepaelt voor elken borger het deel dat hy in de ge- meente-belastingen of binnen-kosten moet betalen; hy onderzoekt de noodwendig heden waer in de gemeente zich bevind, en de verbeteringen die konnen ingevoerd worden; en stelt die voor aen de commu nale overheden die hy verplicht daer toe de noodige maetregels te nemen; eyndelyk den communalen raed is gelast met het voordragen van ailes wat aen de gemeen- ten tôt nut en voordeel kan strekken. V. Is het dan geheel zeker dat de slechte keuzen der kiezers konnen strekken tôt nadeel des lands, der provincie, der ge meente en der familien? A. Dat is buyten allen twyffel; want die slechte keuzen zouden in de kamers en in de provinciale en communale raden eene meerderheyd van stemmen geven aen mannen, die zeer ligtelyk zouden konnen misbruyk maken van de plaets die zy be kleeden, om hun zelven, hunne bloedver wanten, hunne vrienden en aenhangers te bevoordeeligen, om het geld van het volk ten hunnen profyte te doen dienen en om den voorspoed van koophandel, nyverheyd en landbouw maer te behertigen voor zoo veel er hunne eygene belangen aen vast (i) Daer zyn veel kiezers die zich laten voorstaen dat de kiezingen geeuen den minsten invloed konnen hebben np hunne bezondere huyszaken, op huuuen koophandel, neering, enz,; en zy gebruyken dit voorwendsel om naer de kiezing niet te gaen, zeggende dat dit alleu hun niet te beter koop kan doen koopen, noch te dierder verkuopen. Het is zeer gemakkelyk van aen deze tneuschen te toouen dat zy grootelyks ongelyk hebben. Inderdaed, die mannen die gy belpt kiezen werken mede met het gouvernement lot het maken van wetten en reglementen die den koop handel, de nyverheyd en den landbouw konnen bevoor deeligen. Zy werken ook mede om ous land, voor al wat den koophandel aengaetiu gemeenschap te stellen met vretude landen; waeruyt onmiddelyk volgt dat onze koop- lieden in staet zyn van ailes wat uyt vremde landen moet komen beter koop te koopen, en dat zy het u bygevolg beter koop konnen laeten. Deze gemeenschap stelt ook onze kooplieden iu staet om de vooi tbrengselen van onze nyverheyd

Le Propagateur (1818-1871) | 1842 | | pagina 4