3 V. Is den materieelen welstand alleen bekwaem om aen de borgers een gerust en gelukkig leven te verschaffen? A. Geenzins daer toe word ter zelver tyd den zedelyken welstand vereyscht. V. Waer in is den zedelyken welstand van het volk gelegen? A. In het eerbiedigen en onderhouden der waere grondregels van zedeleer en godsdienst. V. Waer om? A. Wy peyzen, gelyk aile katholyke ten allen tyde gepeysd hebben, en gelyk de ondervinding het ten allen tyde geleerd heéft, dat zonder de goede zeden, en zon- der den godsdienst die er den grondsteen van is, een land nooyt kan gelukkig zyn. Daerom is het dat eenen ouden wysgeêr gezeyd heéft, dat liet gemakkelyker zou zyn van een huys te bouwen in de locht als van een ryk te sticliten zonder godsdienst. Vranryk, en ons land zelf, hebben op het eynde der achttiende eeuw op eene schrikkelyke wy- ze ondervonden welke rampen de verge- tendheyd en verachting van den godsdienst na zich slepen. Ook hebben de fransche zoogezeyde philosophen, zy die zoo gewel- diglyk medegewerkt hadden om den gods dienst te verbannen, genoodzaekt geweést van te belyden dat Yrankryk alzoo niet kon bestaen, en verschrikte door de ramp- zalige gevolgen van het geen zy gedaen hadden, hebben zy zich gedwongen ge- vonden van den godsdienst door eene wet te erstellen en te doen onderhouden. V. Is dan den godsdienst den grondsteen van het geluk van een land? A. Dat is ten allen tyde het gedacht ge- weest van aile ware katholyke; en er is geenen twyffel of de gemeenten, de pro- vincien en de landen waer de inwoonders meest eendragtig, vreedzaem en gelukkig zyn, zyn deze waer den godsdienst en de plichten die hy op legt best onderhouden worden. V. Welk is de reden daer van? A. 'T is om dat den godsdienst de men- schen deugdzamer, eendragtiger en vreed- zamer maekt, en hun hunne overste leert eerbiedigen en hunne onderdanen bemin- nen. 'T is bezonderlyk om dat God over- vloedigst zyne zegeningen stort op de volkeren die hem best en getrouwelykst dienen. V. Is het dan voor de communale en provinciale overheden, voor de kamers en voor het gouvernement eene plicht van tôt den welstand van den godsdienst mede te werken? A. Gelyk de grondwet van Belgien uyt- drukkelyk verklaert dat er aengaende de verschillige eerdiensten eene volkomene vryheyd bestaet, en dat den godsdienst teenemael van den staet afgescheyden is; zoo is het klaer dat geene hoegenaemde overheden zich uyt kracht van hunne be- diening en uyt hoofde der wet met eenige godsdienstige zaken moeten of mogen be- moeyen Maer gelyk het natuerlyk recht aen allen mensch oplegt van aenzyn vader- land en aen zynen evenmensch aile mogelyk geluk en welvaren te verschaffen, en gelyk den godsdienst den waren grondsteen is van het geluk van een land, zoo zou het gansch onredelyk zyn van te peyzen, dat deze die in bediening zyn het welvaren van den godsdienst teenemael mogen of moeten verzuymen. Y. Is in ons land den invloed van den godsdienst op het welzyn van het volk zoo groot als in andere landen? A. Ja, en nog grooter; want in Belgien is den godsdienst niet alleenelyk de bron van het algemeen welzyn, maer daer by eene der zekerste waerborgen van ons nationael bestaen. Belgien, zeyde in 1839 eenen achtbaren magistraet, trekt al zyn sterkte en zyn nationael bestaen uyt zyne ka- tholykheyd en uyt het bestier van eenen in- landschen koning. Eenen minister des ko- nings heéft het zelfde verklaerd in de zitting der kamer der volksvertegenwoor- digers van den 27"n februarius 1841en heéft daer bygevoegd, dat wy zorgvuldiglyk dien katholyken aerd moeten bewaren, en dat wy dien niet konnen verliezen, zonder ons aen onzen eygen ondergang bloot te stellen. III. VAN DE HOEDANIGHEDEN DIE IN DE KIESBARE YEBEYSCHT WORDEN. V. Vereyscht de kieswet eenige voor- wraerden van den kant der kiesbare? A. Ja, zy vereyscht voor de kamer der volksvertegenwoordigers 1° dat zy Belg geboren zyn of de groote naturalisatie ontfangen hebben; 2° dat zy 25 jaren oud zyn, en hunne borgerlyke en staetkundige rechten genieten, en 3° dat zy in Belgien hunne woonplaets hebben. Voor den senaet vereyscht zy daerenbo- ven dat zy duyzend hollandsche guldens directe belastingen betalen en den ouder- dom van veertig jaren bereykt hebben. Voor de provinciale en communale ra- den vraegt zy de zelve voorwaerden als voor de kamer der volksvertegenwoordi gers, en vereyscht daer by dat de kiesbare binnen de provincie of de gemeente hunne dagelyke woonplaets hebben. V. Aengezien de kieswet geene andere voorwaerden vraegt aïs deze die gy komt aen te halen, zeg eens of de kiezers ver- plicht zyn van eenig acht te nemen op de personele hoedanigheden der geene die zy willen kiezen? A. Ja, zekerlyk; want dezen die wetens en willens zou medewerken in den keus van iemand die onbekwaem of onweerdig is, zou daer door zelf verantwoordelyk zyn voor al het kwaed dat er zou uyt volgen. V. Welke hoedanigheden moet eenen kandidaet hebben om door de kiezers te mogen gekozen worden? A. De hoedanigheden der kandidaten moeten overeen komen met de aengele- gentheyd der bedieningen voor de welke den keus moet plaets hebben; alzoo worden er meer en uytstekendere hoedanigheden verzogt voor den senaet of voor de kamer der volksvertegenwoordigers, als voor den provincialen of communalen raed. V. Is het voor eenen sénateur of voor eenen volksvertegenwoordiger eene nood- zakelyke hoedanigheyd van welsprekende te zyn? A. Geenzins, want een lid van de eene of van de andere kamer kan zeer wel groote diensten aen het land bewyzen, zonder daerom eenen redenaer te zyn of dikwils en veél in het openbaer te spre ken (1). Ingesteld 2,925 francs. 4° Een Huis en Erve in St-Jansslrael te Yprebewoond door sieur Constant Le- jeune. Ingesteld 3,800 francs. eu laudbouw uaer vremde laudeu te stiercn en ze daer dierder te verkoopen; waer uyt volgt dat zy u op onze inarkten eenen boogeren prys konnen geven. Ôyt dit allés blykt dan klaerlyk dat uwcn keus eyndelyk kan helpen om u beter koop te doen koopen en dierder te doen verkoopen. De kiezers die alzoo spreken, vergeten al te rat de klagieu die van aile kanten ontstouden tegen de onrecht- Veerdige en verdrukkende wetten op het gemael, op bet slagten, enz. Diergelyke wetten zullen nooyt in Belgien meer opkomenzoo lang de kiezers goede volksvertegen- woôrdigers en sénateurs zullen kiezen. (i) De manier op de welke de werken der kamer gescbiedea doet klaerlyk zien dat bet voor eenen volksvertegenwoordiger geene wezeutlyke hoedanigheyd is van wel sprekende te zyn, en zelfs dat die hoedanigheyd dikwils kan schadelyk zyn aen het welzyn des lands. Al de voorstellen, de ontwerpen van wetten, de budjetten, enz.; die aen de beraedslagingen der kamer onderworpeii worden, zyn voorafgaendelyk gedrukt en aen aile de leden medegedeeld. De kamer beslist of den voorstel zal onderzogt worden door eene bezondere commissie of door de sectien der kamer. Deze commissien zyn altyd samengesteld uyt mannen die in de zaken die ze te onderzoeken hebben bezondere kennissen bezitten en bekwaem om zyn grondiglyk. le oordeelen of zy het land tôt voordeel of tôt nadeel kunnen strekken. De sectien zyn niet anders als de geheele kamer verdeeld in verschillige afdeelingen die elk in het bczonder vergaderen en beraedslagen. De geheele kamer is verdeeld in zes sectien die elke maend by loting ver- nieuwd worden. Elke seclie heeft haren président, liai tu onder-president en haren rapporteur of verslagdoender. Wanneer de leden der kamer geuoegzaemen tyd gehad hebben om de voordeelen en nadeelen van het ouderwerp van wet te onderzoeken, dan vereenigen zich de leden vau elke sectie in eene bezondere vergadering. ledereen geéft daer vryelyk en op eene eenvoudige en gemeynzame wyze de gedagten te kennen die zyn eygen onderzoek hem wegens de zaek in beraedslaging heéft doen opvattenen legt de redeus voor oogen, die volgens zyn gevoelen, het ontwerp moeten doen aenveérden of verwerpen. Na dat ailes rypelyk overwogen is, stemt meu eerst op elken artikel der wet in 't bezonder, en dan op al de artikels te samen. Daer word een omstandig verslagopgesteld van al in de sectie gezeyd en beslist is; en eenen rapporteur, die gemeenelyk dezen der leden is die zich best aen de zaken verstaetword door elke bezondere sectie genaemd om deel te maken van eene nieuwe vergadering die meu centrale sectie genaemd heéft. De centrale sectie heéft tôt voorzitter den voorzitter of een^H* der Pa^ervoorzitters der kamer, eu gaet in hare L^edslagin géante werk gelykja^^zondere sectien. De -rapporteurs of lécUn legge^ vie bemerkingen tler seotien aen de -tyelke£y ^fEgjîoof&B^^h^igeevt'ii er hun eygen gedagl le keni de verschillige opmeiki. un, schikkeu heu, indien quaDie et ta iiuiueme u uue La fabrique d'Oignies a un dépôt Brux elles rue de Jérichon" 1 ou les commandes peuvent être adressées. Le Président de la Chambre, (signe) J.-ll. Vi.VUKM'KEllKUUO.H. 0"a November daer nat elkens om 2 eureii namiddag, op het Getvin van lnstelpenningen ingevcUga-de voorwaerden rustende-ten Jcantoore M^FANDERMEERSClI^nen r y y - At 4 v

Le Propagateur (1818-1871) | 1842 | | pagina 5