F. Welke zyn dan de hoedanigheden die de kiezers noodzaekelyk in hunne kandi- daten moeten vereysschen? A. De borgeriyke deugden die hun be- kwaem maken om getrouwelyk de bedie- ningen uyt te oeffenen tôt de welke zy geroepen zyn. F. Waerom moeten de kandidaten deugdzaem zyn? A. Niet alleenelyk om dat zy zonder deugdzaemheyd nooyt hunne plichten wel zullen konnen kwyten, maer ook om dat hun gedrag eenen aldergrootsten invloed heéft op het gedrag van het volk. Men leest dat keyzer Karel, toen hy in eene gemeente kwam, altyd gewend was van over de ze- den der inwoonders te oordeelen volgens het gedrag van dry bediende, te weten van den pastoor, van den borgemeester en van den schoolmeester; en keyzer Karel had gelyk; want het voorbeeld der over- heden is beslissend voor het gedrag hun- ner onderhoorige. F. Welke zyn de bezonderste deugden die eenen kandidaet moet hebben om de stemmen der kiezers te verdienen? A. De noodzakelykste zyn de voorzigtig- heyd, de rechtveerdigheyd, de standvastig- heydde gemaetigheyd en de onbaetzugtig- heyd. F. Wat verstaet gy door de voorzigtig- heyd? A. 'T is de hoedanigheyd door de welke iemand die in de bediening is, wel begrypt wat hy tôt het kwyten zyner plichten moet doen en laten. F. Wat verstaet gy door de regtveerdig- heyd? A. 'T is de hoedanigheyd door de welke eenen ambtenaer, in het uytvoeren zyner bediening, maekt dat de lasten en de guns- ten op eene rechtveerdige wyze verdeeld worden onder aile de inwoonders der ge meente, der provincie en des lands. F. Wat verstaet gy door de standvastig- heyd? A. 'T is de hoedanigheyd door de welke eenen ambtenaer aen aile partydige eys- schen weder staet, en zich liever blootstelt aen beknibbelingen en verliezen, dan aen zyne plicht te kort te blyven. F. Wat is de gemaetigdheyd? >1. 'T is de hoedanigheyd door de welke eenen ambtenaer zich weét te gedragen zonder eenigen drift, en in ailes te werk gaet volgens de rechte reden. F. Wat i s de onbaetzugtigheyd A. 'T is de hoedanigheyd door de welke eenen ambtenaer aile zyne plichten kwyt zonder voor zich zelven of voor zyne vrien- den of bloedverwanten de minste vergel- ding of gunsten te zoeken. F. Waerom rekent gy niet onder de hoedanigheden van eenen kandidaet de onafhangelykheyd? A. Om dat de onafhangelykheyd in de vereeniging der bovengenaemde deugden gelegen is, en dat eenen kandidaet die al die deugden bezit, waerlyk onafhanglyk is. F. Waerom spreekt gy niet van de gods- dienstigheyd van den kandidaet. A. Om dat de grondregels van het ver- bond dat sedert lang tusschen de katho- lyke en de ware libérale bestaet, ons ver- bied van onze stemmen te weygeren aen mannen, die recht zinniglyk aen dit ver- bond getrouw blyvende, de borgeriyke deugden bezitten die wy komen aen te halen. F. Waer in bestaet dit verbond? A. Het is eene zekere overeenkoomst aengegaen tusschen de katholyken en de oprechte liberalen, om gezamentlyk te werken tôt meerder welzyn des lands (1). F. Konnen deze die den godsdienst haten en aen deszelfs voorspoed tegenstrydig zyn, aenzien worden als dit verbond te onderhouden? A. Neen; want het is klaerblykend dat zulken mensch aen de eerste voorwaerde van dit verbond te kort blyft de katholyke hebben zich immers met de libérale niet willen vereenigen ten zy voor zoo veel dit geen het minste nadeel aen den welstand van den godsdienst kon toebrengen. En men zal zeer gemakkelyk begrypen dat het voor eenen mensch die den godsdienst haet moeyelyk moet zyn van, in zaken waer de staetkunde aen den godsdienst verbonden is, zich met onpartydigheyd te gedragen, en geen misbruyk te maken van zyne plaets om den godsdienst te benadeelen. Van eenen anderen kant gebeurt het zeer dikwils dat dezendie vyand is van den godsdienst, ook vyand is van aile ware vryheyd. Daerom is 't dat eenen grooten redenaer gezeyd heéft dat het gezag nooijt zeker en wel geplaetst is ten zy in de handen van deze die God vreezen. Het volgende wordt ons medegedeeld. Die van gemaetigde gevoelen zyn, zullen, zoo het schynt, de volgende kandidaeten voorstellen M"a Vanderstichele, burgmeester. zy het goedvinden, de tegenwoordigheyd der ministère aen vie zy aile noodige uytleggingen vragen. Dan stemmen «y nog cens op iederen artikel in 't bezonder, elkeen volgens het gedagt dat hy zich, na het hooren der verechillige gevoelens, van de zaek gemaekt heéft. Al de artikel worden alzoo agtervolgens veranderd, aenveerd of verworpen. Aisdan word er door de centrale sectie eenen rapporteur genoemd die belast is met een verelag op te stellen waer in al de verechillige gevoelens der leden in 't kort aengeteekend zyn. Dit verslag word eerst ter goedkeuring voorgelezen in de centrale sectie, en word daer na aengehoden aen de kamer, die het doet drukken en den dag yaststeld op welken er in het openbaer zal over beraedslaegd worden. Aengezien dan tôt hier toe al de werkingen bestaen in enkelyk en op eene gemeenzame en vertrouwelyke wyze zyn gevoelen te uytten, zoo is het klaer dat het daer geenzins te pas komt van zyne welsprekendheyd te toonen. Indien dat aile de leden gestadiglyk de vergaderingeu der sectien bywoonden, de beraedslagingen die er plaets hebben zouden genoeg zyn om het gevoelen der kamer met voile kennis van zaken vast te stellen; aldus zouden de opeubare beraedslagingen merkelyk verkorten, zy zouden om zoo te zeggen alleenelyk moeten dienen om aen het land eenigzins de gevoelens te doen kennen die de leden der kamer in het stil onderzogt en aengenomen hebben. IVlaer hoe gaet het nu inlegendeel? Daer zyn leden die in de opeubare zitting verschynen zonder iemauds gevoelen gehoord te hebben, zonder zelfs de zaek waer van er moet gchandeld wordenonderzogt te hebben daer beginnen zy, elk op zyne manier, onwerpingen en bemerkingen voor te stellen op welke er iu de sectien reeds voldoendelyk geantwoord geweest is en die nu tôt niet anders meer kounen dienen als om aen de kamer noodeloos eenen tyd te doen verliezen die aen het land veel kost en die zoo nutliglyk zou konnen gebruykt worden. En gelyk ailes hier in het openbaer en met meerderen toestel geschied, zoo zyn er de leden die te voorscbyn komeu met lange en bebloemde redevoeringen, niet om het gemeen welzyn het alderminste te bevoorderenmaer om hunne welsprekend heyd te doen bewonderen en zig zelven in hoogagting te brengen hy het volk, het welk maer al te dikwils oordeelt volgens den uytwendigen schyn. En wat volgt daer dan uyt? Zeer dikwils durven die schoone redenaers niet meer afzien van een gevoelen dat zy aldus verdedigd hebben, zonder eens acbt te nemen op de redens die ten voordeele van het tegenslryd gevoelen by gebragt zyn. Zeer dikwils ook vergaet de beraedslaging in ydele woordentwisten, in hatelyke verwytselen en beschuldigingen, waer door de kamer van hare achtiug verliest en waer uyt er voor het land iiiets volgt als stooring en onrust. Alzoo mag het volk veel geld hetalen aen vele van die welsprekende heeren die men gemeenlyk ziet voor den dag komen met hunne eygene loftuygingen, met een kort begryp van gansch hun leven, met de prophetien of de waermaking der propheten die zy gedaen hebben, en met schoone re devoeringen op vyf en twintig zottigheden en zaken die niet te pas komen en die gemeynelyk niet dienen als om de leden der kamer te doen slapen en de gazettiers te doen lachen. (l) Het verbond tusschen de katholyken en de liberaele •nierd gesloten in 1819. Het gouvernement van koning Willem wilde aile Belgieu zoo calholyke als liberaele ver- Vandermeersch notaris. Lambin, notaris. Ernest de Gheus, regter. Leopold de Florisone. Alphonse Vandenpeereboom. Beke-Beke. Honoré Smaelen, advokaet. slaeven, hy wilde aile de vryheden des lands vernietîgen, zoodanig dat de liberaele die in het begin der Hollandsche dwinglandy aen de verdrukking der kathol3'ke toe gezuyd haddeu of ten minsten onverschillig gebleven waren, eyn- delyk ook begonnen hunne klagten te verhefFen. Maer deze klagten wierden niet meer dan deze der katholyke in aen- dacht genomen. Beyde partyen waren dan gelykelyk misuoegt en beyde zochten middels om hunne bezwaren te doen erstellen. Maer zy zagen welhaest dat zy daer in niet zouden gelukt hebben zoe lang zy, verre van gezaemeutlyk te werken malkanderen zouden bevegten. Zy zagen dan de noodigheyd van elkanderen te ondereteuuen. De liberaele hielden op van de katholyke te lasteren en te bekuibbelen en ondersteunden de klagten die xy tegen het gouvernement deden hooren. De katholyke van hunnen kant eerbiedigden de bezondere goedduukens der liberaele en vereenigden zig met hun om zig te verzetten tegen de bezwaren die zoo op hun als op de liberaele wogen. Het is aen dit verbond dat wy de revolutie van i83o, onze grondwet en aile de vryheden die er in gewaerborgt zyn, te danken hebben. De ware vaderlanders zoo katholyke als liberaele zyn aen dit verbond altyd getrouw gebleven, en ingezien de grondwet die ons land bestiert en moet gelukkig maken op dat verbond gegrond is, zoo schynt het ons noodzakelyk van de grond regels van dit verbond te onderhouden om de grondwet ongeschonden te hewaren Wy vernemen dat er zommige eygenaers zyn, die, waer- schynelyk om den schrik onder de eenvoudige landslieden te brengen en de landbouwers voor liberaele kandidaten te doen stemmen, in hunne pachtbrieven doen vermelden dat de tiende, indien zy ersteld worden, ten laste van den achter moet blyven. Men kan gemakkelyk vatten welk et bereyk is van diergelyke vermeldingen in eenen open- baren akt. Wy raden aen die voorzienige heeren van by de tiende der pastoors de paesch-eyers te voegen van den koster, de peper en mostaerd der rechters, den cingel der koninginue de eerste spooren van den erfprins; het een zal niet belach- lyker zyn als het ander. Het ver vol k, In oncen 1° van Zaterdag aen s t aen de tten October. Tperen. Drukkerle van DÉSIRÉ LAMBIN-MORTIERtlytgever van den Propagateur, Groote-Markt84.

Le Propagateur (1818-1871) | 1842 | | pagina 6