faadselbode, Hie in het vervolg Hen naam zal dragen van "DE RAADSEL- BODE» tolk van den vlaamschen Raadselliefhebber en gedrukt wordt te Wytschaete bij Mevr. \Vwe H.Fournier. t Art. 4. De raadsels moeten oor spronkelijk, van eigen vinding zijn en niet afgeschreven uit Almanakken of andere gekende raadselboeken. O aanvang nemen maar wel langs den buitenkant, men moet er in en uit kun nen. In het cijferraadsel moet hetzelfde cijfer dezelfde letter aanduiden. Voor het trapraadsel moet men aanduiden uit hoeveel letters het bestaat. Wij veronderstellen dat er geene le den hunne handteekeningzullen geven, indien zij zelf geene oplossingen ge vonden hebben of ten minste aan de op zoekingen niet zouden deel genomen hebben. ons geloof of de goede zeden of onzedi ge en aanstootelijke zicht- en lantai- ziekaarten. Gebeurde dit nog, dan zou men openbaar zulke personen aan den schandpaal moeten spijkeren. De prijswinners zijn dringend ver zocht een ontvangstbewijs aan den prijskampgever te sturen. Verders eerbiedige eenieder de leus eerlijk duurt het langst ea recht voor de vuist De minste gegronde fout hiertegen kan aanleiding geven tot, uit sluiting van den algemeenen vlaam schen radersbond. REDEVOERING Art. 2. Alle prijskampen, verge zeld van hunne oplossingen, moeten gezonden worden naar den Eerw. Heer Strnyf, Pastoor te Hoboken. Art. 3. Al de overige mededee- lingen, het zij dicht- of prozastukken moeten gestuurd worden naar den Heer R,emi De Roeck te Galmaarden. Art. 5. Men moet voor ieder raadsel wel aanduiden welken aard van raadsel men voorstelt woord- raadsel, lettergreepraadsel, kapraad- sel, vierkant, driehoek, ruitraadsel, strikvraag enz. "Wat de doolhoven aan gaat, deze moeten regelmatig zijn, dat is te zeggen dat ze niet in het midden Art. 6. Een prijskamp mag niet meer dan 12 en niet minder dan 5 raadsels bevatten. Art. 7. Iedere oplosser moet ge abonneerd zijn aan ons Vakblad. Daar om zal de drukker den lijst der abon- nenten kenbaar maken en de nieuwe abonnenten melden, zoo dikwijls als er voorkomen. Art. 8. De oplossers moeten hun volledig adres opgeven en nota nemen dat geene deknamen meer aanveerd worden. Art. 9. De raadselclubs mogen maar als één man optreden aangezien zij toch maar te samen dezelfde op brengst leveren en zij kunnen bijgevolg maar één prijs winnen, die dan aan den club wordt toegekend, onderling han delen zij met dien prijs naar eigen goed dunken. Doch de leden des clubs die geabonneerd zijn aan ons vakblad ge nieten in de loting der prijzen een af zonderlijk lot en voldoen met hunne handteekening in denzelfden brief op te geven. Art. 10. De prijzen moeten op voorhand GENOEGZAAM bekend ge- maakt worden. Iedereen zal vrij blij ven prijzen te geven volgens verkie zing, hetzij boeken, geld of andere za ken, maar men moet de titels, de schrij vers en het getal bladzijden der boeken aanduiden. Nooit zou men in ons def tig raadselkraam als prijzen mogen ge ven slechte boeken, tegenstrijdig aan Art. 11.De tijd van inzending der oplossingen is bepaald voor al de prijskampen, die voorkomen, op drie weken. Art. 12. - - De verloting der prijzen moet geschieden in't bijzijn van twee gewetensvolle getuigen. Art. 13. De prijzen zullen in de week na het verschijnen van de volle dige uitslagtafel (stelsel Struyf) koste loos verzonden vrorden. Art. 14. Te beginnen met den tweeden prijskamp der maand October 1907 tot den laat,sten prijskamp der maand Septemb. 1908 zal aangeteekend worden ten le aan hoeveel pr ijskam pen, met ten minste zes goede oplos singen op de twaalf raadsels, elk on zer geabonneerden deelneemt en ten 2e hoeveel raadsels hij goed heeft opge lost. Bijzondere belooningen en prach tige diplomas „uilen aan de beste kar - pioenen op het einde van et jaar, Oc tober 1907 tot September 1908, toege kend worden. Art. 15. Het bestuur, dat jaar lijks za' bijeengeroepen worden, heeft het recht dit reglement, dat van Octo ber in voege is, te veranderen of te wijzigen. Art. 16. Een vraagbord of spreek kamertje zal wekelijks hare plaatsin ons vakblad hebben.' Daarenboven is ieder abonnent vrij zijne gedachten mede te deelen aan de leden van den bestuurraad tot Verbetering, groei en bloei van het raadselkraam. HET BESTUUR: E. H. L. Struyf, pastor te Hoboken. E H. J Struyf, te Wezembeek. M. Retny De Roeck Galmaarden. M. Hilaire Depraetere, Ooteghem. D' Peeters. Erps Querbs. M Maurits, Sacré. Merchtem. M. E. Viaminckx, Prinsenstr. Antwerpen E. H L. Melis. Auderghem. M. Fr Truyts. Heyst op-den-Berg M. R Van Haute. St Gillis Waas. M. Pr. Verhul-t, Nieuwerkerken. M. Remy Van Parys, Gontrode. gedaan door Maurits SACRÉ, van Merchtem, op de algemeens vergadering der Raadselliefhebbers in 't landbouwer huis, Gouden Leeuwplaats 12, ie Gent, den 8 September 1907 Achtbare Raadselvrienden, Hier liet nut en de aangenaamheid van 't raudseloefenen komen uitroepen en bewijzen is mi,in dunkens thans on- noodig. Eenieder van U vrienden, is er genoeg van overtuigd dat al wie zich met deze aantrekkelijkheid bezig houdt geen luiaard en ook geen dronkaard vjgzen kan immers de jongeling die in plaats van 's Zondags en in zijne vrije uren, kroeg in kroeg uit te loopen en de woelige feesten na te jagen, zich met de ze edele en deftige geestoefening ver maakt, in geen gevaar verkeert over vloedige sommen te verteren en daarbij nog zijne gezondheid te verliezen. Gij allen Vriend 'n. begrijpt dit opper best, ge geeft er het klaar bewijs van, met in zulk groot getal van einde en verre, naar deze algemeene vergadering gekomen te zijn. Elkander raadsels geven en oplossen ligt in den aard van ons brave Viaam- sche Volk. bij wien den familiegeest nog niet teenemaal is uitgestorven. En dien zoele geest van het huiselijk leven die bij onze voorouders in zulk groote eer en achting stond, verdwijnt allengs meer en meer. tot spijt aller braven Overouds waren liet de rederijkka- mers die zich bijzonderlijk met raudsel- prijskampen bezig hielden en puike voortbrengsels leverden. Welnu, wat zij toenmaals kenden en deden, dat hoe ven wij heden ook te kennen en te doen! Ons geliefd raadselkraam moet aan eene vroegere welgevormde rederijkkamer gelijken De randseloefening bewijst dienste: om het gulle familieleven van vroeger wederom te doen lier ie ven, om onze schoone Moedertaal beter- le leeren kan nen. om 't verzamelen der Vaderland- sche volkskunde te vergemakkelijken en ze gewichtiger te maken; in een woord zij is voor velen eene tweede school, daar zij in zekere vakken de ge leerdheid onderhoudt en ze met nieuwe kennissen verrijkt Laat mij nu toe. geachte Raadselmak kers, mijne persoonlijke gedachten voor U Idool te leggen, nopens de vorming onzer «Raadselbode», om in aller oogen onberispel k voor tg komen. Niet dat ik U mijne inzichten met geweld wil op dringen of verplichten van ze te deelen, neen verre van daar. de vrijheid van oordeel moet geeerbiedigd worden lk heb altijd hooren zeggen dal als wan neer ons een goal denkbeeld te binnen komt men het aanstonds maar moet uiten. Mij hierop steunende verstout ik mij U.het volgende voor oogen te hou den t° Het vervaardigen van een nieuw reglement eenmaal in 't jaar te verschij nen. 2° Een jaarlijks uit te geven lijst van al de geabonneerden op de «Raadselbo- de. 3° Vorming van eenen keurraad. Voor taan zouden al de ingezondene prijs kampen en uitslagen, al vorens te ver schijnen aan den keurraad moeten on derworpen worden. De verlotingen der prijzen zoude ook door hun moeten ge schiedden Dit is het doelmatigste mid del om de toegevenheid en de afschrijve- rij te beletten. 4° Vermindering van prijs voor de geabonneerden die eene aankondiging in de «Raadselbode» willen plaatsen. 5° Waarom verschijnen er nooit re bussen en too verheel draadsels in de «Raadselbode», die als haren titel zegt. uitsluitelijk aan de oefening van allerlei raadsels bestemd is C° In de «Raadselbode», mogen geene raadsels meer gegeven worden die voort komen uit dag-of weekbladen, tijdschrif ten of almanakken van 't loopende jaar. Daardoor geschiedt er, vlak afgezegd, zeer veel bedrog. 7° Inrichting van een VRAAGBORD of of Sl'REEKKAMERTJE op de 2° bladzijde der «Raadselbode», liever dan een ei/2

De Raadselbode (1901-1909) | 1907 | | pagina 2