AANSPRAAK gedaan door den Eerw. Heer STRUYF, Pastoor van \Vezembcek,op de algemeene vergadering der Raadsellief hebbers in 't landbouwershuis, Gouden Leeuw plaats 12, te Gent, den 8 Sept. /907. Bijvoegsel aan de Raadselbode van i3 Octol.er 1907. BemAjde Raadselvrienden, Beantwoordende aan de minzame uit- noodiging van eenige raadselvrienden het woord te willen nemen op de plech tige vergadering, die ons vandaag hier vereenigt, heb ik deze vereerende taak met genoegen aangenomen Mijn eerste woord is een woord van dank aan al de welwillende raadsellief hebbers die hier, zoo talrijk, voor de eer ste maal, zijn opgekomen, en die niets anders voor oogen hebben dan middelen te beramen tot groei en bloei van de aantrekkelijke raadselliefhebberij. Daar om heb ik besloten u eenige woorden toe te sturen over het aangenaam en nuttig verzet der raadseloefeningen. Wat wordt er niet gedaan in ons ge liefd Vaderland om de kunsten en we tenschappen aan te moedigen en te doen bloeien om den landbouw, den koop handel en de nijverheid te begunstigen Wat al middelen van verkoop,van invoer en uitvoer, van gemeenschappelijke ver zekeringsbonden, gezelschappelijke in richtingen van allen aard, cooperative maatschappijen, spaarkassen, pensioen kassen, patronaten! Wat al wedstrijden! Dit alles om den algemeenen staat van het volk te verbeteren en aan iedereen, niet alleen het nood zakelijke, maar ook het nuttige en zelfs het aangename te bezorgen. De mensch voelt zich opgebeurd wan neer alles welgaat, als er liefde en een dracht heerscht, als geburen en kennis sen malkander verstaan en ondersteu nen. Dan wordt de arbeid licht en dan ook slaat het uur zoo blijde van rust èn verzet, van uitspanning en vermaak. Dan haalt men het harte vroolijk op in allerhande liefhebberijen,die overal veel bijval en mededeeling vinuen. Het zijn de muziek- en zang-maatschappijen, de huudbuug en wipschieters, kaartspe lers, de duivenconcoursen, enz. Dit alles is ongetwijfeld een prijsbaar en loffelijk verzet, als het, wel te verstaan, op tijd en met mate geschiedt, als het eene uit spanning blijft en de plaats van het werk niet inneemt. Talrijk zijn de uitspanningen die eene afwisseling vormen met onze dagelijk- sche bezigheden en terzelftertijd aange naam en nuttig zijn. Onder deze menigvuldige uitspannin gen, die ons tegenlachen, bekleedt voor zeker het stellen en oplossen van raad sels eene eereplaats. De raudselliefhebberij heeft altijd, mag men zeggen, in alle eeuwen onder alle volkeren, bestaan en beoefend geweest. Ziet in het H. Schrift, daar treffen wij Jozef aan, den voorjongsten zoon van Ja cob.Door zijne raadselachtige en geheim zinnige droomen voorspelt hij zijne toe komstige grootheid en verheffing. Zijn wonderbaar vernuft in het oplossen der ingewikkelde droomen vonden- op perschenker en den opperbakker des ko- nings en van koning Pharao zelf, maakt hemdeneersten minister aan het hof van Pharao en den redder van Egypte 1 De geschiedenis van Samson bevat in den vollen zin des woords een oprecht raadsel. Zekeren dag dat Samsom op reis was kwam er op hem een woedende leeuw toegesprongen. Samson, zonder zijne koelbloedigheid te verliezen, dood de den woedendenden leeuw. Eenigen later kwam hij langs denzelfden wegen vond inden muil van den leeuw eenen bieënzwerm en eene honingraat. Ilij nam den honing en at cr smakelijk van. Hierop stelde hij het volgende raadsel voor aan dertig jonge Philistijnen die bij hem op feest waren uit den etende, zeide hij hun, is het voedsel gekomen en uit den sterke is dezoetigheid gevloeid.» «Als gij mij dit raadsel zult uitgelegd hebben, voegde hij er bij, binnen de ze ven dagen van het feestmaal, dan zal ik u dertig klecren en zooveel bovenklee- ren geven, maar als gij het mij niet uit eengedaan hebt, dan zult gij mij dertig kleeran en evenveel bovenkleercn ge ven. De Philistijnen namen dien voorstel aan, maar zij hadden schoon al hun ver stand bij een te brengen, zij konden er geene oplossing aan vinden. Zij gingen dan bij Samson's vrouw die, door vleien en smeekeu, het antwoord van den toe komenden rechter vernam en zich haast- ste om hét aan hare jonge landgenooten mede te deeien. Den zevenden dag, voor zonneonder- gang, kwamen zij _:r Samson en zei den «Wat is er zoeter als de honing en wat is er sterker als de leeuw En Samson was verloren De goddelijke voorzienigheid gebruik te soms buitengewone {afgezanten en profeten om in raadselvormige gelijke nissen de koningen te berispen. Wie kent de befaamde parabel niet van het arme schaapken door den pro feet Nathan zoo indrukwekkend aan Da vid voorgesteld en wier toepassing deze niet raden kon Raadsels geven en oplossen was een teelten van groote wijsheid. De Konin gin van Saba wou weten hoe wijs en ge leerd Salomon was. Zij reisde naar Jeru salem en stelde den Koning raadsels voor waarvan hij telkens het geheim woord wist te vinden. De groote profeet Daniel alleen kon de buitengewone droomen van het groot standbeeld en van den hoogen boom aan den Koning Nabuchononozor uiteen cij feren. ,En wat zijne vermaardheid en zijne verheffing ten top deden stijgen, was de verklaring en de ontleding van het vervaarlijk vonnis dat eene geheim zinnige hand tegen de zoldering van do feestzaal schreef, waar Balthazar een buitensporig dischmaal deed opdienen. En dit vonnis, in drij woorden uitge drukt Mane, Thecel, Pliares, bleef in vlammende letters in 't plafond schitte ren tot dat zij, in de tegenwoordigheiil van den wulpschen Koning cn zijne dronken dischgenoolen.door Daniel wa ren verklaard cn zoo eenen schrik te weeg brachten dat zij allen bew ust heen vluchtten. Van het oud verbond van het uitver koren volk van God, gaan wij oser tot het heidendom. liet rijk van Satan is vol wonderen, vol van ingewikkelde, dubbelzinnige en schier onoplosbare raadsels en gehei men. Wat bevatteden bij de Romeinen de Si by 11 ische boeken, de Sibylsche orake len van Cumes, ten zij ondoordringbare en dubbelzinnige spreuken. Wat waren de Pythonissen, die hei- densche priesteressen met hunne duis- stere strikvragen en twijfelachtige voor zeggingen die soms levens van men- schen koststen Wat waren de fameuzen orakelen van Delphes en van den tempel van Apollon bij de Grieken En de befaamde Sfinx der fabelleer (mythologie) die meestal onverstaanba re raadsels aan al de voorbijgaande rei zigers voorstelde en deze moesten dik werf het verkeerde antwoord met de dood bekoopen. Ja, gij ziet op wat groote schaal on doordringbare geheimen het vernuft en de geestvermogens vun den mensch. door al de eeuwen heen,'gedurig prik kelden. En dit is niet te verwonderon er ligt daar eene onweerstaanbare, eene verleidende trekkingskracht in om te ontsluieren, op te lossen en te vinden. Van de kinderen af ziet en hoort hoe de kleinen doortrapt met eikanderen te werk gaan. Om hunne makkers beet te nemen, stellen zij ook strikvragen en raadsels voor. Wanneer men die niet vlug geaoeg vat of niet flink beant woordt, dan lacht men u vierkant uit. Niemant van ons heeft die voorbeel den zijner schooljaren vergeten Con- stantinopelen is eene groote stad, met hoeveel lettereiVspelHmen dat

De Raadselbode (1901-1909) | 1907 | | pagina 5