Wat loopt er van Brussel naar Meche- len zonder te bewegen Wat gelijkt er het best op eenen hal ven Hollandschen kaas? Hoeveel krullen zijn er in nen rechten verkensteert Hoe heet Adam als hij klein was? Hoe heet de vader der zonen van Ze- bedeüs Keizer Karei had nen hond Hoe heet Kiezer Karel's hond Waarom kijkt de molenaar door de ga ten van de molen Wat staat er in het midden van Parijs? Ik zou u nog lang zulke vragen kun nen voorstellen, die men eigenlijk vra gende raadsels noemt, maar die best, gelijk Guido Gezelle het zeide, kwel- vragen zouden heeten, want zij kwel len en verschalken de aanhoorders door listig bijgevoegde gedachten of door eene verrassende zinspeling. En dan dit overgroot problema, heel ingewikkeld daar ligt in de haven van Antwerpen een reuzenschip, een vijfmaster. Het heeft 200 nieters lengte, 35 m. breedte en 50 meters diepte. Er bevinden zich 472 reizigers aan boord, met daarenbo ven 107 manschoppen, onder het bevel van 21 oversten aller soort: officieren en onderofficieren, luitenanten en on derluitenanten en een opp rbevelvoer- der, de kapitein. Deze is im7o lang cn weegt 96 kil. Hij trekt 70 fr. per quinzoine buiten zijne jaarwedde van 3000 fr. Hij verteert 23 fr. per week aan drank- en rookbe- hoeften.Hij werd te Gent geboren den 8 September, hij verbleef ongeveer 8 ja ren op de Amerikonnsche zeeën, 12 ja ren op de Aziatische zeeën en rustte nog 6 jaren te Rotterdam. I)e vraag Hoe oud is de kapitein. Ik herinner mij dit alles met een waar genoegen, omdat het een zoet aanden ken is mijner eerste studiejaren, in de welke ik reeds een gekende raadsellief hebber was en wekelijks do oplossingen opstuurde naar een weekblad mijner ge boortestad, de Ware Volksvriend van Mechelen ik spreek u hier van over 40 jaren, en tot bewijs ziehier een raadsel dat men in het voornoemd blad, ten jare 1865, gemaakt heeft op mijnen naam Ik ben een lekkere eierspijs Doch schrijft men mij gelijk oudtijds Dan wordt ik een gekende rader Der Volksvriendsraadsels al te gader. Gelukkiglijk dat mijn naam de volgen de week als oplosser van dit raadsel voorkwam. Ik kan u een boeksken laten zien waarin ik als student, over 40 ja ren, de raadsels, die mij meest getroffen hadden verzamelde. Gij zult nu gemakkelijk begrijpen waarom ik, als een warme voorstaun- der der raadselliefhebberij in uw mid den ben opgetreden, want ondanks mij ne jaren en mijne drukke bezigheden, tracht ik nog altijd naar de wekelijksche verschijning van bet een of het ander dagblad of tijdschrift dat mijne raadsel liefhebberij komt op de proef stellen. De lezers van de Ruadselbodo weten genoeg dat ik nog geen vaarwel aan de raadsel oefeningen gezegd heb. Hedendaags, nóg meer dan ooit, bij het ongehoord verspreiden der druk pers, schrijven schier al de tijdschrif ten. annalen, maand- en weekbladeren, tot vermaak hunner abonnenten en le zers, ulle soorten van raadselprijskam- pen uit. Dit is niet te verwonderen, want,en ik ben zeker dat gij allen van mijn ge dacht zijt, er is geen schooner vermaak, geen aangenamer tijdverdrijf, geene aantrekkelijkere uitspanning don wel het opzoeken en oplossen van raadsels die op zoo veelvoudige wijze kunnen be schouwd en afgewisseld worden. De talrijke vrienden kampioenen van het rnadselkraam weten, bij ondervin ding, hoe verleidend de rebussen zijn, die door eigenaardige zinteekens, aller hande kenteekens, zonderlinge afbeel dingen, zinnebeeldige voorstellingen, koddige figuren eenen gansehen volzin te kennen geven hoe aanlokkelijk do lettergreep- woord- naam- cijfer- vier kant-driehoek- ruit- trapraodsels zijn hoe bekoorlijk de strikvragen voorko men; hoe aantrekkelijk de.'zonderlinge berekeningen wvaden voorgesteld hoe verrukkend de kunstig aangelegde dool hoven zich aanbieden. Ja met welke ge spannen aandacht leest en herleest men do opgegeven werkzaamheden met wel ke scherpzinnigheid beschouw t men de opgaven langs alle zijden en onder alle opzichten hoe diep dringt men in de gedachten en wenken van den opsteller; hoe lustig wandelt men langs den dool hof; hoe gretig zet mende ruiten in het ruitrandsel; hoe vroolijk en opgeruimd beklimt men het trapraadselhoe drif tig staat men gereed om den Gordiaan- schen knoop los te snijden En als men een nummer gevonden heeft, wat al zelf voldoening smaakt men dan niet I Men is als zijn eigene belooner en met nog meer iever vangt men het volgend num mer aan. Weeral gezocht, gekeerd, gemikt en geschoten tot dat men al de vogels neer geveld heeft I Waarlijk, hoe langer men zich er op toelegt, hoe meer behagen men er in vindt, want dan ook wordt de spitsvindigheid des geestes scherper en fijneren dus de oplossing gemakkelij ker. Niet alleen is de raadselliefhebberij aangenaam, maar zij is ook waarlijk nut tig De geheimen, welkdanig ook, heb ben altijd iets aantrekkelijks voor den mensch. Alle verholene zaken, van wel ken aard ook, wil het menschelijk ver nuft ontdekken. Alle raadsels zoekt on ze geest te onderscheppen. Dat overwe gen, naspeuren en navorschen scherpt ons verstand de geestvermogens wor den geprikkeld, al de vermogens van onze ziel worden in werking gesteld: de opvatting, de aandacht, de overwe ging, het oordeel, de redeneering,het ge heugen en de verbeelding. Daarenboven is de raadsel liefhebberij grootelijks dienstig tot onderhoudt en bevordering onzer geleerdheid en onzer kennissen. Een belangrijke prjskamp leert en herinnert den liefhebber allerhande ne- derlandsche woorden betrekkelijk voor name personen en gebeurtenissen, stroomen en rivieren, steden en dorpen, eilanden en bergen, volkeren en land streken. Ja, de rnadselliefhebberij nes telt in alle kunsten, letteren en weten schappen in alle stielen, ambachten en vakken in aardrijkskunde en geschie denis; in wiskunde, sterre-en meetkun de in alle spelen en beroepen in alles waar 's menschen geest en vernuft zich kan opscherpen en problemas en raad sels ter oplossing voorstellen, lloe dik wijls zijn wij niet verplicht het een of het ander nuttig boek te raadplegen, de landkaart te besludeeren, de geschiede nis te overloopen, kortom de raadsellief- hebborij brengt vreugdeen verzet onder de familie- en vriendenkringen; ver wijdt de inbeelding; versterkt het ge heugen prikkelt en scherpt het ver stand verrijkt den geestverbreedt en ontwikkelt de gedachten en geestvermo gens ven delt en verheft het hartver meerdert de godsdienstige en zedelijke gevoelens en spoort aan tot het schoone, het goede, hel aangename en het verhe vene O het ware te wenschen dat de raad selliefhebberij zich meer en meer moch- te verspreiden in steden en dorpen 1 Het ware te wenschen dat de raadselvrien- den eener zelfde gemeente zich in eenen radershond vereenigden en dat zoo in elke gemeente een radersbond ontston- de De eendracht en de broedelijke liefde zouden er oneindig bijw innen, men zou zich deftig en eerlijk vermaken, en de lastertaal, de ontuchtige en slechte klap, die min maar al te dikwijls hoort in de vergaderingen, zouden voor goed uitge roeid zijn. Maar om tot dien goeden uitslag te ko men, zou iedereen de hand aan het werk moeten slaan eendracht maakt macht, dit is onze welgekende leus stellen wij ze in het werk met het onze bij te dragen voorde vermeerdering onzer raadsel vrienden, de verbetering en sterkte van 'l raudselkraam.Priesters en leeken zou den daarin moeten medewerken en men zou welhaast de rijkste vruchten daar van inoogsten.

De Raadselbode (1901-1909) | 1907 | | pagina 6